Danscentrum Gerla lËnpgj ACTUEELt Nieuwe gynaecoloog in m.c. Molendael 'Swinkels heeft van de raad nog een kans gekregen om haar leven te beteren' adert 'Speelveld' Lazarusberg blijft voorlopig zoals 't is irJ WD-raadslid Ellen Spijk snoert zichzelf de mond De huwelijksnacht? Loeh van Walsem _PAGlf\J/\; WoeNSDAG 8 SEPTEMBER 1993 SOESTER COURANT PAGINA 5 tecuC^te72e(933244t"bouwe Mevrouw Crane werkt in Soest en Baarn km-zone Commissie gaat niet overstag SOEST JSbi -i^ugd en 2e iaars' DE TROMSLAGER PARTY-SERVICE De salade- en cT] koud buffet specialist Cd-speler uit auto gehaald Politie 'taxiet' lastige bezoeker naar bureau A.A. VAN BREUKELEN B.V. Neks Blommers (VVD) wijst kritiek van D66 van de hand Bruidsreportages jgendomweg 63 (93388): wijzigj, S berging, 25-8-93; n Vaj reiden van een woonhuis'met'el! e en een dakkapel, 25-8-93- C r C? heo Dobbehof 17 (93387):' plaa,. Sinds enkele weken beschikt me- van een tuinschuurtje, 25-8-93 disch centrum Molendael zowel in uristreek 103 (93386): bouwen Soest als in Baarn over een nieuwe oTev\tdMUr9337^^; Het is een caroort 5-8-93 plaat«en A.B.F. Crane-Elders, die met haar grond van de" Wel Administraf C°"ega '"'C' V'SSer ee" VO'le" «spraak Overheidsbeschikkindige maa,schaP samenwerkt. In OB) kunnen belanghebbenden te? Baarn is mevrouw Crane de opvol beslissingen een bezwaarschrift indu ger van dokter Van Maarseveen, Als n een bezwaarschrift wilt indiena die met vut is Eeeaan noet dat bezwaarschrift gericht word ëeëadn- Burgemeester en Wethouders van k)e nieuwe gynaecoloog is officieel PüstbLis^20110. 3760 CA Soest. Ha sinds 1 augustus al werkzaam in de bei- arzénddratum°van de"'lkenhuize.n en «elde zich maandag liend. De stukken kunt u inzierThfl V00r T de PerS' Vol8ens dr' E' entehuis, Raadhuisplein 1 afdel' KreuIzer' dlrecteur patiëntenzorg van itelijke Ordening en Bouwzaken (b f M°lendael' 's men daar zeer ingeno- /zaken), geopend elk? werkdag va! - 12.30 uur. vai emeester en Wethouders va„ t maken in verband met het bepaal artikel 26 van het Besluit Adntini- eve Bepalingen inzake het :er (B ABW) bekend, dat zij'beslo ebben: 'oonstraten Winterkoning, Ant laan, Eigendomweg, Goudvink elmees, en Specht aan te duiden' onegebied waar een maximum ad geldt van 30 km per uur door el van bord E10 met daarin opge- n de borden A1 en A2 van bijlage het RW 1990, op de navolgende ;en: de aansluiting van de Eigendom- p de Koningsweg; de aansluiting van de Eigendom- p de Weegbreestraat, dit besluit kan iedere belanghebbeo- beroepschnft indienen, dat binnen en na heden - in tweevoud- moet wor- gediend bij de Afdeling voor de ne- 1 van bestuur van Raad van State s 20019, 2500 EA 's Gravenhage tember om 19.30 uur in het ge- ibare vergadering van 17 juni ■oorbereidingsbesluit voor een Jjerpad. 'oorbereidingsbesluit voor het an 108 te Soesterberg. 'oorbereidingsbpsluit voor het indeling van de provincie le zin van de Wet Gemeen- i (Wgr.) verslag 1992-1993 van de ïissie voor de beroepschriften klachtenregeling alsmede tot lening klachtenbehandeling, het Regionaal Verkeers- en :n van een krediet ten behoe- van het Gemeentelijk Riole- et Gemeentelijk Riolerings- meente Soest. n van een krediet ten behoe- zenvelden nabij de, Peter van dvoorziening van het riool- len van een krediet inzake ^oogschietbaan aan de Eem- 1 van een aanvullend krediet Soesterberg-Kom, fase 4 en 'erordening Welstandscofti- bestuurscommissie bedrijfs- e gewestelijke Verordening 3S. v'erantwoordingsverslag van budgetten op grond van het subsidies. ontwerp-begroting van de wat betreft de personeels/ voorbehpud maken. -voorstel van de P.v.d.A- zatie voor een composteer- afweging tussen de locaties mpdwarsweg aangaande de van een composteerinrich- unafval, niet zijnde G.F.T. verking aan het bestuur van isisonderwijs op Reforma- oest en Omstreken te Soest -n voor het vervangen van sformatorische basisschool >est. 'diet aan het bestuur van de voor langdurig zieke kin ken nieuwe school aan de rzoek ex artikel 70 van de bij het Ministerie van on- -1 betreffende R.K. Kardi- egen bij de Kardinaal Al- isostraat van de Stichting Onderwijs te Soest. 2 doorverkoop van agrari- van den Breemerweg. Smitsweg 311 en 313 aan ooesterveen". els aan de Koperwiek aan n 6 anderen. 'edraagt 30 minuten. Het in liet betreffende agendapunt )t groepering. •unten: opening, vaststelling rstel tot benoeming van per- ar reeds eerder in de raads- t spreekrecht aldaar gebruik unt waarbij ons college een een reactie heeft verzonden heeft dan alleen betrekking et uiterlijk 14.00 uur op de ij het kabinet van de burge- men met haar komst, vooral ook omdat de nieuwe gynaecoloog een vrouw is. "Er zijn nu eenmaal patiënten die aan eqrf vrouwelijke arts de voorkeur ge ven." Mevrouw Crane is afkomstig uit Gro ningen, waar ze ook haar artsenstudie deed. Haar specialistenopleiding volg de ze in Nijmegen. Afgezien van stages in o.a. academische ziekenhuizen is de functie in Molendael haar eerste baan. Met haar komst verandert er het nodige in de gynaecologische afdeling van Mo lendael. Haar praktijk is samengevoegd met die van haar collega Visser, zodat ze elkaar gemakkelijk kunnen vervan gen 's Avonds en in het weekeinde is al tijd een van beiden beschikbaar. De pa- rnten hebben overigens de vrije keus >or wie van beide artsen zij zich willen !ten behandelen. Nu ook Soester patiënten voor de ver loskunde op Baarn zijn aangewezen is er een ruime mogelijkheid om voor el- ar in te springen, laten de beide artsen eten. De gynaecologie is overigens log altijd een specialisme dat ook in ioest voorhanden blijft. Beide artsen uilen hun reguliere spreekuren zowel 'in Soest als in Baarn houden. Kijk-operaties In de gynaecologie zijn de laatste jaren belangrijke veranderingen aan te wij zen. Er is een duidelijke ontwikkeling naar minder uitgebreide operaties en naar poliklinische behandeling. In plaats van de klassieke curettage - "het blind schoonmaken van de baarmoe der" - wordt bijvoorbeeld meer en meer gebruik gemaakt van kijk-operaties, waarmee als het ware een rechtstreekse blik in de buik geworpen kan worden. Vooreen buitenbaarmoederlijke zwan gerschap was vroeger een zware opera tie nodig, maar ook dat kan met een kijk-operatie tegenwoordig sneller en gemakkelijker. Molendael speelt op de ze ontwikkelingen ook in met het ver nieuwen en uitbreiden van de facilitei ten in de operatiekamers en het instru mentarium. Mevrouw Crane en de heer Visser, het gynaecologenteam van Molendael. Ondanks indrukwekkende plei dooien van de buurtbewoners, die volgens eigen zeggen een ruime meerderheid vormen, krijgt het omstreden speelveld op de Laza rusberg voorlopig geen andere in richting. De raadscommissie R.O. voelde er vorige week niets voor „om voor de zoveelste keer van koers te veranderen, ondanks het feit dat ze volgens de omwonenden verkeerd waren voorgelicht. De realisering van een speelveld - nu een "kaal" terrein zonder voorzienin gen - is al enige jaren een onderwerp van meningsverschillen. De plannen om het terrein in te richten voor de jeugd stuitten destijds op hevige bezwa ren van enkele omwonenden, die de komst van een compleet sportveld - met tribunes en al - met angst en vrezen te gemoet zagen. Aanvankelijk tekende dan ook een grote groep bewoners pro test aan tegen de plannen. Een andere groep was het daarmee niet eens en mo biliseerde een handtekeningenactie om de gemeente zo ver te krijgen dat het speelveldje er toch zou komen. Bij na der inzien sloten velen van de eerste "protestanten" zich bij de tweede groep aan, die o.a. te rade ging bij het provin ciebestuur. Soest liet weten dat er nog maar eens naar de plannen gekeken moet worden, maar de commissie toonde zich daartoe vooralsnog niet bereid, vooral ook om dat de kwestie over niet al te lange tijd - bij het nieuwe bestemmingsplan Soest- dijk - wel weer op de agenda komt te staan. Een van de woordvoerders van de om wonenden, de heer Van der Boon, pro beerde de commissie vorige week met argumenten over te halen aan het ver zoek te voldoen. Er waren volgens hem destijds wel degelijk beloften gedaan, en uit het feit dat zovelen de moeite hadden genomen om in beroep te gaan tegen een uitspraak die ze aanvankelijk zelf hadden gesteund mocht volgens hem worden afgeleid dat zij in eerste in stantie misleid waren. Dat gold even eens voor de commissie zelf, meende hij, want die had nog nimmer de moeite genomen zich eens echt in de kwestie te verdiepen. Afgepoeierd Van der Boon stelde vast dat de com missie - "om een of andere reden" - niet in het openbaar wilde spreken. "De voorstanders worden afgepoeierd met verwijzingen naar het nieuwe bestem mingsplan." Daarmee gaat de gemeen te de wensen van een overduidelijke meerderheid uit de weg en blijft zij met meerdere maten meten, aldus Van der Boon. Voor het speelveldje op de Beetzlaan hoeft immers niet zo lang ge wacht te worden... Van der Boons -woorden maakten geen indruk op de meerderheid van de frac ties. Alleen Leidje Tomassen (Progres sief Soest) was het wel met hem eens - "we zijn voor de gek gehouden" - maar de overige fracties stelden zich op het standpunt dat de raad destijds de wen sen van een (toen duidelijke) meerder heid had gehonoreerd, en dat er niet steeds moet worden teruggekomen op een standpunt als zich weer andere groepen melden, meerderheid of niet. 'Failliet van de democratie' Wiebe Meilof (GPV) sprak in dat ver band van" het failliet van de democra tie", en stelde vast dat de burgers het 't gemeentebestuur moeilijk makten om zuiver met de democratische spelregels om te gaan. "We moeten niet heen en weer blijven schuiven. Inhoudelijk heb ben de bewoners gelijk, maar wij moe ten geen speelbal worden van steeds weer andere groepen burgers die zeg gen dat ze een meerderheid vertegen woordigen." Inspreker Van der Boon stelde bitter vast dat de commissie niet gevoelig was voor zijn argumenten. "Het is heel jam mer dat een handjevol mensen het speelveldje kunnen tegenhouden, ter wijl het grootste deel van de bewoners het zo vurig wenst." De commissie ging verder zonder veel discussie akkoord met de inrichting van het terreintje op de hoek van de Beetz laan en de Schrikslaan als speelveldje (mét voorzieningen). Alleen over de verkeersveiligheid waren er nog wat vraagtekens, maar de commissie wilde zich niet wagen aan een nieuwe discus sie over de verkeersdrempels. [Jl Club voor: - Beginners Uiteraard voor elk wat wils: - Gevorderden «W51 - Vergevorderden *5*3 - echtparen lÉrT Zeer ■|Sf - jongeren 20 tot 35 jaar vergevorderden EEN COMPLETE CURSUS VOOR SLECHTS INSCHRIJVING-INFORMATIE dagelijks (behalve op zondag) van 17.00 tot 20.00 uur. Telefoon 02155-22811. Langskomen kan natuurlijk ook en wel elke ma.-, wo.- en vrijdag t/m 29 september van 19.00-20.00 uur in ons danscentrum aan de Alb. Cuyplaan 198b te Soest. Voor nagenoeg elke gynaecologische behandeling kunnen patiënten in Mo lendael terecht. "In principe kan het he le vak hier gedaan worden, net zoveel als in Amersfoort of Hilversum. Alleen bij superspecialistische zaken vallen we terug op het Academisch Ziekenhuis," aldus de beide gynaecologen. Een fantastisch vak De nieuwe arts voelde zich aangetrok ken tot de kleinschaligheid van Molen dael. "Er is hier minder bureaucratie, de afstand tussen artsen en patiënten is kleiner. Het is leuk om dicht bij de men sen te staan. Het zijn jouw éigen patiën ten waar je de zorg voor hebt..." Gynae cologie noemt ze "een fantastisch vak", niet het minst omdat het veel in zich heeft. "Kijk maar naar een zwanger schap: zoveel als er in minder dan een jaar verandert. In dit vak heb je te ma ken met het begin van het leven, maar de problematiek kan heel erg verschil lend zijn. Dat maakt het juist zo boeiend." PER PERSOON! voor particulieren en bedrijven! 02155 - 22871 Steenhoffstraat 58-Soest Op de Bilderdijklaan is een radio/cd- speler ter waarde van zeshonderd gul den uit een auto gehaald. De dader deed dat zondagnacht. Een veertig-ja rige man deed aangifte bij de politie. Of ze even een taxi voor hem wilde bel len, vroeg de man die 's avonds om half twaalf aanbelde bij een woning aan de Wieksloterweg. Dat wilde de man des huizes nog wel, maar voordat hij naar de telefoon liep, deed hij de voordeur dicht. De late, buitengesloten bezoeker stelde dat laatste niet op prijs en uitte zijn onge noegen door de ruit van de voordeur in te slaan. In plaats van de taxicentrale, belde de be woner daarom maar de politie. Die gaf de 28-jarige man een lift naar het bureau, waar bleek dat hij enige drankjes had ge nuttigd. Hij hoefde niet voor de rit te be talen, maar kreeg wel een proces-ver- Dat de politiek zelfs voor politi ci ondoorgrondelijk kan zijn, ondervond Ellen Spijk van de WD donderdagavond in de commissie milieu. Ze snoerde zichzelf de mond door een orde voorstel in te dienen. Onderwerp van gesprek was het bie zenveld, een mogelijke vorm voor de overstort van rioolwater. Een derge lijke voorziening kost de gemeen schap 3,7 miljoen gulden, maar de WD-fractie lanceerde eerder dit jaar een alternatief-voorstel dat goedkoper is. Deskundigen hebben het bergbezink-systeem (ontwikkeld door DHV en reeds toegepast in Ede) onder de loep genomen en zijn tot de conclusie gekomen, dat dit systeem voor Soest minder geschikt is dan een biezenveld. De WD wenst zich niet zomaar neer te leggen bij het oordeel van de deskundigen en dus stelde Spijk voor de discussie uit te stellen tot volgende week, wanneer de jaarlijk se begrotingbehandeling plaats vindt. Volgens Spijk riep het rapport van de deskundigen veel vragen op. Spijk kreeg steun van het CDA en de PvdA, waarmee ze een meerderheid verwierf om de bespreking uit te stel len. Toen Spijk vervolgens haar vragen lijstje wilde afvuren op de deskundi gen van de grontmij, werd ze het zwijgen opgelegd door wethouder Jan Visser die de vakantie vierende Mieke Swinkels verving. "Nee, u heeft zelf het ordevoorstel ingediend om dit voorstel uit te stellen." De commissie was het eens met Visser en Spijk kon haar vragen weer laten bezinken in haar opberg-systeem. Wat betreft Gemeentebelangen Groen Soest, D66, Progressief Soest en GPV/SGP/RPF wordt het bie zenveld aangelegd. Die partijen vor men echter een minderheid in de raad. Jan Pieter Lokker van het CDA was het eens met Spijk en stel de datje niet zomaar alles moet gelo ven wat er in een ingewikkeld tech nisch rapport staat. "Dan kun je nooit meer wat besluiten", riep Leidje Tomassen van Progressief Soest. "Waar wachten we dan op", voegde Wiebe Meilof van GPV/SGP/RPF zich in de discus sie. "Tot we zelf deskundigen zijn?" De deskundigen van de grontmij die anderhalf uur hadden zitten wach ten, totdat ze aan de beurt war^p, keerden vervolgens onverrichter za ke huiswaarts. De rekening kan naar het Raadhuisplein worden gestuurd. van KREUKELEN bv adviseurs in.. Hypotheken vastgoed assurantiën HYPOTHEKEN - VASTGOED - ASSURANTIËN Koninginnelaan 40, 3762 DG Soest Tel. 02155- 17962/23789 plaats adres ligging woning indeling Soest DR. DE VOSLAAN rustige woonomgeving helft van dubbele villa met garage hol, toilet, L-vormige woonkamer met luxe keuken (inbouwapp.) verdieping 3 ruime slaapkamers, badkamer met ligbad en aparte douche, 2e toilet zolder met vaste trap en ruime 4e slaapkamer algemeen deze woning verkeert in perfecte staat van onderhoud en is o.a. voorzien van parketvloer, open haard en uitgebouwde keuken. RUSTIGE WOONOMGEVING Gevraagde koopsonr f 439.000,- plaats Soesterberg adres OUDE TEMPELLAAN ligging rustige woonomgeving woning helft van dubbele villa met garage indeling hal, toilet, woon-/eetkamer met open haard (ca. 48 m2), luxe keuken met diverse inbouwapp., bijkeuken verdieping 2 ruime slaapkamers (v/h 3), badkamer met ligbad, douche, 2e toilet met ruime -3e slaapkamer algemeen ca. 500 ni2 grond, villa verkeert in perfecte staat van onderhoud, de gehele benedenverdieping is voorzien van een luxe marmeren vloer met vloerverwarming. RUSTIGE WOONOMGEVING Gevraagde koopsom f 439.000,- ligging wpning indeling algemeen Soest VAN GOYENLAAN De Engh 4-kamerappartement op de 3e etage met berging op de begane grond hal, toilet, douchecel, woonkamer, keuken, 3 slaapkamers, servicekosten f 285,- per maand Gevraagde koopsom f 108.000,- 4-KAMERAPPARTEMENT "De bedoeling van een motie van wantrouwen is dat iemand wat léért. Mieke Swinkels heeft van de raad nog een kans gekregen om haar leven te beteren. Nee, het is geen zwaard van Damocles dat boven haar hoofd blijft hangen, maar de motie gaat ook niet in de prullenbak. Het mes ligt nu op tafel bij het CDA en de PvdA. Als die straks met een motie komen zullen we de situatie opnieuw bekijken, en verbetert het beleid van de wethouder niet, dan zullen wij zo'n motie zeker steunen. De vraag is al leen of de andere partijen dat lef zullen hebben." WD-fractievoorzitter Neks Blommers heeft met verbazing kennis genomen van de uitspraken van haar D66-colle- ga" Loet Jansen in de Soester Courant van vorige week. Jansen blikte daarin uitgebreid terug op de juli-woelingen in de gemeenteraad, die culmineerden in een motie van wantrouwen aan het adres van wethouder Mieke Swinkels. De motie werd ingediend door de WD, maar kreeg uiteindelijk geen steun van de andere fracties. Jansen vond de frontale aanval op het beleid van zijn wethouder onterecht en onver diend - "de motie rammelde aan alle kanten" - en beschouwde haar'in de eerste plaats als een onderdeel van de "actie beschadiging D66". Volgens Blommers geeft Jansen in het interview allerminst een juist beeld van de gang van zaken tijdens de gerucht makende raadsvergadering. "Zijn ver haal rammelt. Dat kun je van de motie niet zeggen, want die was zorgvuldig ge redigeerd. Hoofdpunt van de kritiek was het niet tijdig aanvragen van kre dieten bij de raad. Dat is geen kleinig heid. Jansen moet achteraf niet doen alsof we maar een beetje politiek zaten te bedrijven, want het was een uiterst serieuze discussie. Dat blijkt ook wel uit het feit dat het ruim een uur duurde voordat CDA, PvdA en Gemeentebe langen besloten de motie uiteindelijk niet te steunen. Het was geen kwestie van D66-je pesten, maar pure onvrede met het functioneren van de wethoude r-als-wethouder." Jansen verschuilt zich volgens Blom mers ook te gemakkelijk achter de rug van het College als hij benadrukt dat het beleid door de gezamenlijkheid van B. en W. gestalte krijgt. "Natuurlijk is dat zo, maar elke wethouder is wel verant woordelijk voor zijn eigen deel en moet de andere Collegeleden goed informe ren, zodat die hun fracties op de hoogte kunnen brengen. Het lijkt me evident dat niet alleen wij, als oppositiepartij, grote problemen hadden met het optre den van de wethouder," aldus Blom mers. "De fractievoorzitter van D66 mag zich wel eens afvragen waarom ook de coalitiepartners zich zoveel zor gen maken. Een groot deel van de raad heeft de gebeurtenissen blijkbaar toch heel anders ervaren dan hij, en Jansen vergeet ook even dat de WD meer dan twintig procent van de kiezers verte genwoordigt. Hij moet de kritiek se rieus nemen. Het raadslidmaatschap houdt méér in dan eenmaal in de vier jaar gekozen worden en vervolgens gaan koffiedrinken..." Onder curatele Als voorbeeld noemt Blommers de af faire met het busplan. "Jansen redu ceert dat nu tot een misverstandje, maar niemand had het gezien tot ik opbelde en vroeg: Wat doen die 600.000 gulden daar? Op dat moment had het College het stuk al doorgestuurd naar de raad. Da(t kun je toch niet anders betitelen dan als onzorgvuldig?" Ook de gang van zaken met het krediet voor de Schans was niet zomaar een akkefietje, meent Blommers. "De raad viel niet over de creativiteit van ambtenaren om bezuinigingen te vinden, maar over het feit dat er - omdat er een minder groot bedrag betaald hoeft te worden voor de afvoer van vervuilde grond - opeens geld over was voor een duurder kan toor, en dat was niet goedgekeurd. Bij de- toekenning Van het raamkrediet is nadrukkelijk afgesproken dat de wet houder de raad bij de uitwerking zal in formeren. Swinkels is onder curatele gesteld en moet nu iedere maand een gedetailleerd overzicht geven. En dat is nodig ook." Veelzeggend vindt Blommers dat Jan sen tijdens de discussie z'n mond hield - zoals hij in het interview toegeeft - om dat hij bang was voor een grote over schrijding van het krediet voor de Schans. "Zóveel vertrouwen in Swin kels had hij dus ook niet. Ik had het van m'n eigen wethouder toch wel even wil len horen als er op een krediet van drie miljoen tien procent meer was uitgege ven..." Samenhang De kiezers zullen Jansen zijn opmerkin gen over besturen-op-hoofdlijnen en creatieve ambtenaren zeker niet in dank afnemen, meent Blommers. "Hij mag vinden dat het verkiezingspro gramma van D66 zo aardig gerealiseerd wordt, maar daar zit de wethouder niet voor! Het gaat om de uitvoering van het beleidsprogramma van de hele raad, niet om de opwellingen van het College. Daarom maken wij ons grote zorgen. Het ontbreekt deze wethouder kenne lijk aan mogelijkheden om plannen op diverse terreinen tot een samenhan gend beleid te smeden. Een voorbeeld is het busplan: de bushaltes staan al midden in de winkelcentra, maar een goed parkeerbeleid ontbreekt. De af spraak was dat er géén parkeerplaatsen zouden worden opgeofferd voordat er nieuwe waren aaftgelegd, maar de toe stand in de Van Weedestraat en Soest- zuid is alleen nog maar chaotischer ge worden. We hebben ook afgesproken dat er geen obstakels op de rijbaan meer zouden mogen zijn, maar de bus zelf zorgt nu elk kwartier voor opstoppin gen." Een tweede voorbeeld van het gebrek aan samenhang is de kwestie van de spoorwegovergang in de Ossendam- weg, waarvan de verbreding zo'n 1,3 miljoen moet gaan kosten in plaats van de geraamde 500.000 gulden. "Daar schrikt het Coliege nu gelukkig voor te rug, anders hadden we nooit meer iets aan de verkeerssituatie daar kunnen doen. Nu hebben we tenminste nog de kans om er een open tunnelbak te leg gen, maar het is zeer slordig van het College dat ze er nu pas achterkomen dat de door hen geplande verbreding van de overweg 150 procent méér gaat kosten." Waarschuwingen Of Swinkels persoonlijk faalt laat Blommers in het midden. "Ze heeft kennelijk wel moeite met het sturen van het proces, en als zelfs de coalitiepartij en dat vinden moet D66 zich dat aan trekken, in plaats van te roepen dat het allemaal kinnesinne is. De motie van wantrouwen kwam niet uit de lucht val len; er waren al heel wat waarschuwin gen aan vooraf gegaan. De raad heeft nu eenmaal maar een paar middelen om een wethouder tot de orde te roepen, en een daarvan is een motie van wantrou wen. Tegen Menne hebben we wel eens een motie van teleurstelling ingediend, als een ernstige waarschuwing." De kritiek dat Blommers de motie - zonder de antwoorden van de wethou der te kennen - al kant en klaar had meegenomen naar de raad wijst ze af. "Dat is heel normaal. Ik heb wel eens vaker een motie in m'n tas gehad, die uiteindelijk niet werd ingediend. Dat het buscontract niet getekend bleek te zijn was niet zomaar slordig, maar on aanvaardbaar. We begonnen met sim pele vragen, maar we kregen antwoor den in de trant van: ach, iedereen ver geet wel eens wdt in de drukte. Als ze op dat moment mea culpa had gezegd en behoorlijk had uitgelegd wat er aan de hand was, had ze de problemen kunnen voorkomen en zou de motie in m'n tas gebleven zijn. En ze was gewaar schuwd." Dat Jansen zélf in eerste instantie ook geloof hechtte aan het gerucht van de 10 procent-overschrijding van het kre diet voor de Schans, onderstreept voor Blommers dat er op de mededelingen van de wethouder geen staat te maken was. "Je wist niet of 't klopte. Ik geloof er niets van dat D66 in zo'n situatie an ders dan wij gereageerd zou hebben. Een raadslid moet goed controleren, en als daar een motie bijhoort, dan hóórt daar een motie bij." Niet haar drempels Ook de voorstelling van zaken die Jan sen geeft over de drempel-affaire laat Blommers graag voor zijn rekening. "Ze waren kennelijk toch wel zó onvei lig dat de politie adviseerde om ze te la ten afsluiten, wat de burgemeester ook heeft gedaan. Ons verwijt aan de wet houder was dat het niet alleen maar een kwestie is van even een drempel neer leggen, maar ook luisteren naar de poli tiek. Natuurlijk: wij wilden wel ver- keersremmende. maatregelen, maar niet haar drempels. We hadden duide lijk gezegd dat ze voor ons niet aan vaardbaar waren, al vóórdat ze er lagen. Goed besturen is dat je binnen het be leidsplan uitwerkingen vindt waarover een zekere consensus bestaat. Dan moet je ook de maatschappelijke ac ceptatie toetsen door naar je raadscom missie te luisteren. Zo'n commissie is geen antwoordapparaat waarop je even een boodschap kunt inspreken..." Natuurlijk heeft Swinkels ook goede dingen gedaan, vindt Blommers. "Nee, niet alles is slecht. De meeste plannen heeft ze volgens het boekje afgewerkt. Maar op onderdelen van het beleid volgt ze een interpretatie die de onze duidelijk niet is, en ook de financiële consequenties zijn van belang. Het is onbegrijpelijk dat er dan wordt gerede neerd in de trant van: ach, er is zoveel miljoen beschikbaar, dus 't kan wel. Wij zeggen dan: zo kan 't niet!" Volgens Blommers is de gang van zaken reden te meer om in het nieuwe beleidsprogram ma - na de verkiezingen - nog duidelij ker afspraken te maken over kredieten. "Er moet concreet in komen te staan wat er voor elk krediet wordt verwacht. Als je tien krentebollen krijgt in plaats van een bruin brood, lijkt dat mooi, maar je krijgt niet het voedzame dat je beloofd is. En dat ziet de burger ook." Tegenstellingen Blommers bestrijdt dat de motie, zoals Jansen vermoedde, bedoeld was om D66 expres buiten de deur te zetten. "Daarvoor dient zo'n motie niet, en dat weet Jansen best. Maar er zijn inder daad behoorlijke politieke tegenstellin gen in de raad. We staan soms ver van elkaar, ook de College-partijen onder ling. Dat heeft alles te maken met de sa menstelling vah het College, en in die keuken kan ik niet kijken. Maar de WD is altijd loyaal geweest, kijk maar naar het busvervoer. Als de meerder heid van de raad grote gele bussen wil, dan komen die er, maar neem ons niet kwalijk dat wij dan niet staan te juichen. En dat geldt ook voor de biezenvelden, ïk zal tot m'n laatste snik blijven zeggen dat ik ze niet wil..." Over de consequenties van de "vertroe belde" verhoudingen in de raad voor de situatie na de gemeenteraadsverkiezin gen laat de WD-fractievoorzitter zich niet tot uitspraken verleiden. "Wij slui ten niemand bij voorbaat uit. We ver wachten een behoorlijk verkiezingsre sultaat en dan zien we in maart wel ver der, maar we stellen natuurlijk wel onze eisen." Over D66 als gedoodverfde winnaar van de gemeenteraadsverkie zingen heeft Blommers ook zo haar twijfels. "Ik weet niet of D66 wel zo zal winnen in Soest. Toen Van Mierlo op Neks Blommers (VVD). z'n top stond hadden ze hier ook maar drie zetels..." Zwaard van Damocles Of Mieke Swinkels ook in een nieüw College de aangewezen figuur zal zijn voor de portefeuille Verkeer en Milieu staat volgens Blommers allerminst vast. "De bedoeling van zo'n motie van wan trouwen is dat iemand er wat van léért. De raad heeft de wethouder nog een kans gegeven om het goed te maken, in eerste instantie tot de begroting (con tract CN) en in tweede instantie tot de cember (Verkeersplan). De motie was in elk geval een duidelijk signaal: ze moet haar leven beteren. Het ligt nu op de weg van de andere partijen om haar, als dat nodig is, tot de orde te roepen. Nee, onze motie is geen zwaard van Da mocles dat boven haar hoofd blijft han gen, maar hij gaat ook niet de prullen bak in. Het mes ligt nu op tafel bij het CDA en de PvdA. Als die straks met een motie komen zullen we de situatie opnieuw bekijken, en verbetert het be leid van de wethouder niet, dan zullen wij zo'n motie zeker steunen. De vraag is alleen of de andere partijen dat lef zullen hebben." Dat laatste lijkt Blommers zeker niet bij voorbaat uitgesloten. Een aanwijzing daarvoor vindt ze in de langdurige dis cussie over de motie, waarin oök CDA, PvdA en Gemeentebelangen zich niet onbetuigd lieten. "Ze hadden ook kun nen zeggen: we hebben er geen behoef te aan, punt uit. Maar ze gingen er uit gebreid op in, dus ik houd er rekening mee dat ze er serieus op terugkomen. Reken maar dat wij de ontwikkelingen met argus-ogen zullen volgen." Die fotograferen we niet, maar van uw huwelijksdag maken wij 'n schitterende reportage! en fotografie Telefoon: 02155-18071

Soester Courant | 1993 | | pagina 5