't Invoering van diftar voorlopig uitgesteld: systeem nog niet volmaakt Veiligheid staat voorop in het nieuwe afvalstoffenpark De Schans Asoesa Rondje Raadhuis AGINA 32 woensdag 15 september 1993 Spreekuren Telefoonnummers Agenda •Containers 4de jaargang no. 1 Brengplaats heeft voorbeeldfunctie voor bedrijfsinterne milieuzorg Op 9 oktober in Soesterberg wedstrijd voor brandweerkorpsen prijs fl. 8.900,- fl. 9.250,- fl. 9.500,- f(. 18.900,- f. 6.900,- fl. 26.900,- fl. 49.500,- fl. 19.900,- fl. 26.900,- fl. 45.900,- fl. 48.500,- fl. 47.900,- Naar aanleiding van het eindrapport van de projectgroep diftar hebben burgemeester en wethouders het voornemen het invoeren van een gedif ferentieerd afvalstoffentarief, kortweg diftar, voorlopig uit te stellen. Vanavond krijgt de commissie milieu in een extra vergadering de gele genheid zich hierover uit te spreken. Directeur J. van Gent van de sector milieu en stadsbeheer wijst er met nadruk op dat het niet gaat om afstel maar om uitstel van het plan om het diftar-systeem per 1 januari 1994 in Soest in te voeren. Wanneer dit eventueel wèl gebeurt, is nu nog niet te zeggen. Het onderzoek naar een gediffe rentieerd afvalstoffentarief vloeide niet alleen voort uit milieu-overwe gingen, maar ook uit de wens om te komen tot een rechtvaardiger ta riefsysteem. Het door de project groep ingestelde onderzoek naar de mogelijkheden hiertoe heeft vol gens de heer Van Gent duidelijk ge maakt dat het nieuwe systeem tech nisch nog niet zo volmaakt is, dat een vlekkeloze invoering en wer king ervan gegarandeerd kan wor den. Vooral met betrekking tot de hoogbouw zijn de problemen nog niet opgelost. "Er is weliswaar een alternatief voor bedacht, maar dit is geen echt 'diftar' zoals dat de ge meenteraad voor ogen staat". Afgezien van de technische onvol maaktheden zijn naar het oordeel van burgemeester en wethouders ook de financiële aspecten een re den om voorlopig af te zien van in voering van het systeem. Volgens de heer Van Gent is er een bedrag van minstens 6 miljoen gulden mee gemoeid. Zou ook de hoogbouw meedoen met een systeem dat daar dan nog niet volmaakt is, dan zou het bedrag oplopen tot 10 miljoen gulden. Alleen al een uitgave van 6 miljoen gulden voor invoering van het dif tar-systeem zou er op neer komen dat de burger per jaar 100 gulden per gezin extra aan afvalstoffenhef fing kwijt is. Het doel is weliswaar dat de burger dit terugverdient door het aanbieden van minder afval, maar men moet wel een aanzienlij ke hoeveelheid minder aanbieden om aan dit bedrag te komen. "Met andere woorden, het college vindt het in feite onjuist om op dit moment tegen de burger te zeggen dat hij 100 gulden méér moet gaan betalen en door minder afval aan te bieden daarvan misschien 90 gul den kan 'terugverdienen', terwijl het diftar-systeem nog niet vol maakt is", aldus de heer Van Gent. Nogmaals wijst hij er met nadruk op dat het niet de bedoeling van dit uitstel is dat het tot afstel leidt. "Het gemeentebestuur hoopt dat het dif tar-systeem in de toekomst geper fectioneerd wordt, zodat ook in an dere gemeenten overgaan tot de in voering ervan. In dat geval is het niet denkbeeldig dat het systeem goedkoper wordt". Het gemeentehuis is voor het pu bliek geopend van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 12.30 uur. Het Informatiecentrum (tel. 93777) in de hal van het gemeen tehuis is elke werkdag tussen 8.30 en 16.30 uur geopend. De afdeling Burgerzaken (tel. 93411) is dagelijks van 8.30 tot 13.30 geopend. Daarnaast zijn deze beide afdelingen samen met de afdeling Huisvesting' (tel. 93893<,echter alleen van maan dag tot en met vrijdag van 8.30 tot 10.00 uur, daarna via tel. 93411) ook open op de vrijdagse koopavond, van 19.00 tot 20.00 uur. - De dependance Burger- en Sa menlevingszaken in het Dorps huis te Soesterberg (tel. 03463 - 51412) is voor het publiek ge opend op dinsdag en donderdag van 14.00 tot 16.00 uur. De afdeling Sociale Dienstverle ning houdt in het Dorpshuis zit ting, elke woensdag van 11.00 tot 12.00 uur. Burgemeester J. de Widt houdt spreekuur na een telefonische af spraak (93443). Wethouder J. L. Menne op woensdag van 14.00 tot 16.00 uur na telefonische afspraak (93446). Wethouder F. Kingma op dins dag van 16.00 tot 17.00 uur na ene telefonische afspraak (93531). Wethouder M. Swinkels op woensdag van 15.00 tot 17.00 uur na telefonische afspraak (93601), voor milieu (93457) en onderwijs (93517). Wethouder J. Visser op maan dagmorgen na telefonische af spraak (93463). Belangrijke telefoonnummers zijn: 06-11 algemeen alarmnummer (politie, brandweer, ambulance). 93 777 Informatiecentrum en klachtentelefoon. Hier kunt u te recht met uw vragen over de ge meente; klachten over door de gemeente niet beantwoorde brie ven, of het niet nakomen van be loftes. 93 665 Informatietelefoon. Op dit nummer is een bandje aange sloten met gemeentelijke infor matie over raadsvergaderingen enzovoort, maar ook over opge broken wegen in de gemeente. Speciaal voor slechtzienden. 93 666 Grof vuil ophalen (aan melden van 10.00 tot 12.00 uur). 93 688 Infolijn afvalstoffen. Voor al uw vragen over afval, zo als klein chemisch afval (KCA), groente-, fruit- en tuinafval en zovoort. 93 458 Klachtentelefoon milieu. Voor al uw vragen en klachten over milieu. Met uitzondering van klachten/vragen over afval en groen. Voor noodgevallen te lefoon 19 444 (politie), 24 uur per dag. 93 705 Meldpunt Sociale Veilig heid. Voor al uw klachten en vra gen over onveilige plekken, van dalisme, discriminatie, rascisti- sche en aanstootgevende leuzen. 25 346 Meldpunt woonomge ving. Kleine klachten over de woonomgeving die in ongeveer een uur kunnen worden opge lost. Deze worden binnen 24 uur verholpen. De maandelijkse gemeente raadsvergadering en alle verga deringen van gemeentelijke commissies worden gehouden in het gemeentehuis aan het Raad huisplein en beginnen om 19.30 uur, tenzij anders aangegeven. Donderdag 16 september, ge meenteraadsvergadering. Donderdag 23 september, com missie financiën. Maandag 27 september, com missie algemene bestuurszaken. Dinsdag 28 september, commis sie ruimtelijke ordening. Woensdag 29 september, com missie welzijn. Donderdag 30 september, com missie milieu. Donderdag 14 oktober, gemeen teraadsvergadering. Uitgave gemeente Soest Staf Voorlichting Raadhuisplein 1 3762 AV Soest Telefoon 02155 - 93 777 93 512 93 460 De veiligheid van de bezoekers en het personeel staat voorop in het nieu we afvalstoffenpark De Schans. Dat uit zich in zowel de wijze van aanbie den als van het aannemen van wat er gebracht wordt, met name op het ge bied van chemische afvalstoffen. De niet chemische afvalstoffen zal men zelf in de daarvoor bestemde container kunnen deponeren, voor chemi sche afvalstoffen en asbest geldt dat deze door de beheerder moeten wor den ingenomen. Het is één van de talrijke maatregelen die ervoor moeten zorgen dat het afvalstoffenpark niet alleen de centrale plaats in de ge meente wordt voor het aanbieden van afval, maar ook een centrum dat een voorbeeldfunctie vervult in de zorg voor het milieu. Niet voor niets kijkt een aantal gemeenten 'over de schouders van Soest' mee naar het geen aan De Schans gebeurt. stellingen is opgenomen. Enkele daarvan zijn het voldoen aan de ver gunningen en vergunningsvoor schriften; het treffen van voorzie ningen om de risico's van lucht-, water- en bodemverontreiniging zoveel mogelijk te beperken; het zoveel mogelijk voorkomen van af val, onder meer door gebruik van duurzame produkten en herge bruik, en het in een zo groot moge lijk mate scheiden van afval zoals papier, KCA, groente-, fruit- en tuinafval enzovoorts. Het nieuwe afvalstoffenpark De Schans zal begin oktober in gebruik genomen kunnen worden. De offi ciële opening volgt in het voorjaar van 1994 wanneer ook het kringloopcentrum Spullenhulp aan de Schans is geïnstalleerd. Voor de bevolking, die getuige de stijging van het aanbod steeds milieubewus ter wordt en in toenemende mate gebruik maakt van de mogelijkheid om afval gescheiden op de bréng- plaats af te leveren, betekent dat het einde van een periode van onge mak. Dan zullen opstoppingen, ver tragingen en wachttijden tot het verleden behoren. Het nieuwe afvalstoffenpark, inclu sief het depot voor klein chemisch afval (KCA) dat er deel van uit maakt, is het eerste (grootschalige) project in het kader van de Bedrijfs interne Milieuzorg (BIM). Hieraan ligt een milieubeleidsverklaring ten grondslag, waarin een aantal doel- Presentatiedag De gemeente geeft overigens niet alleen op de Schans het goede voor beeld in de zorg voor het milieu, ook de verschillende gemeentelijke af delingen en instellingen besteden aandacht aan de bedrijfsinterne mi lieuzorg. Daarnaast streeft het ge meentebestuur ernaar ook bij parti culiere bedrijven en instellingen, bijvoorbeeld op scholen, het milieu bewustzijn te bevorderen. Om te la ten zien wat er op dit gebied in Söest tot nu toe is gebeurd, wordt eind van dit jaar een presentatiedag ge houden. Ook bedrijven kunnen dan tonen dat zij zich op een positieve manier met het milieu bezig hou den. De gemeente hoopt dat hier van een stimulans naar andere be drijven uitgaat om bij welke activi teiten ook steeds (de gevolgen daar van voor) het milieu te betrekken. Dick Neuteboom, coördinator mi lieuzorg en ook belast met milieu voorlichting en -educatie, legt er de nadruk op dat bedrijven die aan be drijfsinterne milieuzorg willen doen, hiervoor een beroep kunnen doen op de gemeente. "Ze kunnen gebruik maken van de ervaringen die wij inmiddels met de BIM heb ben opgedaan", zegt hij. Evert de Kruyf, milieuzorgmedewerker, legt uit dat het absoluut niet alleen een zaak is van het op papier zetten van eisen, doelstellingen en wensen, maar dat het ook en kwestie is van gewoon doèn. "Elke gemeentelijke lokatie moet aan de milieuzorg doelstellingen voldoen". Dat geldt vanzelfsprekend in hoge mate voor het afvalstoffenpark om dat hier verschillende soorten afval worden verzameld. De Schans vol doet dan ook aan alle eisen die voor zo'n lokatie gelden. Met de ge schoolde medewerkers zal het blij vend aan die eisen voldoen steeds getoetst worden. Overigens is er een calamiteiten plan voor het geval er onverhoopt iets mis mocht gaan, bijvoorbeeld doordat KCA niet op de juiste ma nier wordt aangeboden. De per soonlijke veiligheid van de bezoe kers en het personeel staat steeds voorop. Overigens is er een speciale opslag gevaarlijke stoffen die is voorzien van ventilatie en persoon lijke beschermingsmiddelen en die voldoet aan eisen van brandveilig heid. Kortom, niet alleen voor de ge meentelijke medewerkers op het af valstoffenpark, ook voor de bevol king gaat de situatie erop vooruit. Misschien nog wel belangrijker is dat ook het milieu erbij gebaat is. Niet alleen omdat bijvoorbeeld de bedrijfsvloer vloeistofdicht is afge dekt en er tal van andere maatrege len zijn genomen om Schade aan het milieu te voorkomen, maar vooral ook omdat hier een steeds geva rieerder 'scheiding aan de bron' wordt doorgevoerd. Verschillende soorten hout, glas, metaal en schroot, om een voorbeeld te noe men, kunnen hier in de daarvoor bestemde confainers worden gede poneerd. Verder is er onder meer een afvalpers en heeft men de be schikking over een weegbrug. De route die men moet volgen om bij de container(s) té komen die men zoekt, zal duidelijk worden aange geven. De vereniging Vrijwillige Brand weer van Soesterberg bestaat 70 jaar. Dit jubileum is tot nu toe ge vierd met tal van activiteiten, zo als een optocht, demonstraties (redden van slachtoffers bij brand en een verkeersongeval), een spuitvoetbalwedstrijd en een zeskamp. De jubileumfeesten worden op zaterdag 9 oktober tussen 9 en 17 uur afgesloten met brandweer- wedstrijden voor korpsen uit, de regio. De plaats waarde wedstrij den gehouden worden, blijft ge heim tot de wedstrijddag. Vanaf acht uur 's morgens staat aan de brandweerkazerne aan de Kop penlaan in Soesterberg aange plakt waar men als belangstellen de naar de wedstrijden kan ko men kijken. Min of meer als vervolg op de vorig jaar gehouden lezin gencyclus in het kader van het nieuwe bestemmingsplan Landelijk Gebied waarvoor grote belangstelling be stond, staat voor maandag 20 september, 's avonds om 20.00 uur in het gemeentehuis, opnieuw een lezing op het programma met de natuur als onderwerp. Waren voor de cyclus 'buitenstaandersuitgenodigd, dit keer is in de persoon van de beheerder bos, natuur en landschap K. Tupker van de gemeentelijke afdeling Groenbe- heer het woord aan de gemeente zélf. Evenals dat met de lezingencyclus het geval was, isdele- zing door de heer Tupker bedoeld om de Soester burgèrs directer te betrekken bij de waarde van het Soester land schap (tweederde van onze gemeente) en de bescher ming van onze flora en fauna. In de lezing van maandag aanstaande staat de wijze van beheer van de bossen en andere natuurterreinen in de ge meente Soest centraal. De heer Tupker besteedt onder meer aandacht aan de ontstaansgeschiedenis; de situering van Soest in de om geving; het klimaat en de bodem-en waterhuishouding; de maatschappelijke factoren, zowel landschappelijk, cultuurhistorisch als recreatief; het beheerplan; de doel stelling met betrekking tot een multifunctioneel bos; het beheer tot 1980, tot heden en in de toekomst met het oog op de natuur, de houtproduktie en de recreatie, en het wildbeheer Tenslotte zal hij ook zijn visie geven op de toekomst van de bossen in Nederland, en met name in Soest. Op 'I Hoogt: Soest beter bewust. Seniorenwoningen op plek Sint Joseph-gebouw: zuigelingen kun nen voor alle zekerheid nu alvast intekenen. Afvaldepot: vertraagde chemi sche reactie. Ondanks alle nattigheid is de boe ren het lachen en vooral het gieren nog niet vergaan. Wordt Lindenhoi straks ex-Kas tanjehof? Het werd tijd dat Vah weer eens van stal werd gehaald. Visser vangt bot. Er zit schot in nieuwbouw Molen schot. Nu de molen zelf nog. PTT Telecom: Van Weedestraat beter bebeld. Opfriscampagne hondepoep: vies advies. Vervuilde grond Dalweg: een zorg erbij voor het zorgcentrum. Beeldig Soest. Johannes Poststraat: soep heter geblust dan gegeten. Notoire bierdrinker: was Soest maar beter befust. Toppunt van armoe: bouwvakker zonder draagbare radio. Kop in de Soester Courant: Thuis hulpcentrale Eemland zoekt op- pashulp met speciale aandacht. - Pas op-hulp dus. Schrikslaan: je kunt het goud be ter smeden als liet niet zo heet is. Kijken ze op de Dillenburglaan liever naar de Playboy dan naar een Penthouse? Eén Swallower Sprint- en Wegra ceteam maakt nog geen zomer. Vriendin van Soesterbergse mag netiseur in de Gooi- en Eemlan- der: "Frank behandelt mensen die echt ziek zijn, maar veel patiënten komen nog lang terug voor de lek- kerigheid".

Soester Courant | 1993 | | pagina 33