egatief over bussysteem? Probeer het eens uit! Een jaar lang intensieve voorlichting over veiligheid He Mogelijkheden inleveren grof vuil veranderd Adressen voor kopen van busabonnement Van 't Raadhuisplein weer te beluisteren op Radio Soest Plai pari Brandweer Soest is zeventig jaar jong Geen enige )ENSDAG 15 SEPTEMBER 1993 OP 'T HOOGT ositieve reacties ifcjj pan passagiers en juschauffeurs V 1 PAGINA 2 Cultuur Stimulerings Fonds Soester ondernemers nog tot 1 oktober voorrang bij Ambachtsverzamelgebouw Financiële bijdrage voor verlichting van achterpaden WOENSD vy Een passagier van midden veertig f in-Jijn 71 (anoniem): "Voor mij is het een prima systeem. Ik heb zelf geen auto, maar ik kom Soest pri ma door, hoor. Net heb ik even een boodschap gedaan in het centrum, heel handig. Ik ben er zo met die nieuwe bus, en ik ben ook zo weer thuis. En dat zonder lang staan wachten". Op station Soest-Zuid stapt een mevrouw in die vrijwel altijd met het openbaar vervoer reist. "Lekker makkelijk, al die bussen. Ik merk wel dat er soms weinig gebruik van wordt gemaakt. Ik denk dat de mensen de bus in het algemeen te duur vinden. Niet iedereen kan het betalen om elke dag een kaartje te kopen. Zelf doe ik bijna alles met het openbaar vervoer, zowel trein als bus. Ik heb dan wel een auto, maar die laat ik zoveel mogelijk staan. Ideaal dat alles nu op elkaar aan sluit. De tijden van de treinen hier kende ik al zo'n beetje uit m'n hoofd. Nu kan ik er gewoon van uit gaan dat er rond die tijd ook altijd bussen gaan en komen. Makkelijk toch?" Mevrouw Van Dijk uit Soest ziet voor- en nadelen. "Voor oudere mensen is het busplan niet altijd even vriendelijk. Ik vind het ook jammer dat de rechtstreekse bus naar Utrecht is verdwenen. Ik blijf wel bussen, maar ik ga echt niet va ker dan een paar maanden geleden. Straks in de winter pak ik zeker weer vaker de bus. Vooral de stads- lijnen zal ik vaak gebruiken. In het dorp sluit alles mooi aan". Een medepassagier van mevrouw Van Dijk valt in: "De aansluitingen zijn er inderdaad echt op vooruit ge gaan. Maar ja, alles heeft zijn voors Henrica de Vries, stagiaire van de Evangelische School voor Journalistiek in Amersfoort, toerde in de eerste week van haar stage bij de afdeling Voorlichting van de gemeente Soest met haar OV-jaarkaart enkele malen per bus door Soest. Zij tekende daarbij de reacties op die zij in dit verhaal verwerkte. TV S tl Het busstation aan de Eikenlaan in Soest-Zuid, trefpunt van de bussen in dit deel van de gemeente. Steeds meer mensen profiteren van het enkele maanden geleden ingevoerde nieuwe systeem, dat het reizen per bus zowel in als buiten Soest een stuk aantrekkelijker maakt. en tegens. Eigenlijk ben ik nu meer tijd kwijt met reizen. En de stadslij- nen heb ik nog niet gebruikt. Ze zijn voor mij ook niet echt nodig. Maar ik heb niets te mopperen, 't is alleen even wennen. Wat het langer reizen betreft: ik heb de tijd, hoor. En ik vind het ook gezelig in de bus, zeker in die nieuwe". Zelf oordelen Een Soester echtpaar van 65+ heeft ook niet te klagen. Mevrouw vertelt: "We zijn er op vooruit ge gaan. Prima geregeld, hoor. Ik hoop echt dat de bussen allemaal zo blij ven. Veel mensen zijn negatief, maar ik vind dat ze het eerst eens uit moeten proberen". Haar echtge noot vult aan: "Ze zeggen gewoon wat de kranten schrijven. De men sen moeten zelf oordelen. Al dat commentaar!" Een voorbeeld: "Sommige mensen mopperen dat de bus juist bij hen voor de deur stopt. Nou, dat mag van mij, hoor. Een bushalte voor de deur, graag zelfs!", zegt mevrouw lachend. In lijn 70 richting Amersfoort zitten vaak scholieren en studenten. Vol gens Peter uit Soest is er niet zo heel veel veranderd. Deze lijn was altijd al goed bezet. Het is wel handig dat je uit die nieuwe stadslijn zo kunt overstappen. Maar dan moeten de bussen natuurlijk wel op elkaar wachten. Gelukkig is dat nu beter dan in het begin", zegt de scholier. Eén van de buschauffeurs die gere geld op één van de vijf lijnen rijdt, merkt op: "Dat nieuwe bussys teem? Ach, volgens mij gaat het er wel weer uit. Maar het is leuk voor zolang het duurt, 't Is tenslotte mooi brood op de plank". Positief Volgens een collega is er niets mis met het nieuwe busplan,Ik denk er heel positief over. Het systeem zit perfect in elkaar, er is echt over na gedacht. Je kunt overdag altijd bin nen het half uur door Soest, alles sluit precies op elkaar aan, heel mooi. De vraag is alleen: hoekrijgje de mensen de bus in?" Voor het verschijnsel 'lege bus' heeft hij ook geen verklaring. "Het is waar dat een enkeling er hier en daar op ach teruit is gegaan. Maar de ménsen willen altijd het beste voor zichzelf, zonder rekening te houden met een ander. Bovendien, er lopen mensen te klagen die op hun vaste traject nu honderd meter verder moeten lo pen, terwijl ze in totaal een kwartier minder reistijd kwijt zijn. Dan vraag ik me af wat er nu het zwaarst weegt". Een derde chauffeur die zijn me ning geeft, zegt: "Binnen Soest is het een goed systeem. Buiten Soest moeten de mensen vaak langer wachten. De bus zit inderdaad niet echt vol. Maar dat verandert nog wel, hoor. Wacht maar eens tot het goed herfst is geworden. Tegen die tijd kiezen dé mensen vanzelf vaker de bus". Op 28 september aanstaande gaat de Projectgroep Veiligheidszorg in de gemeente Soest van start. Deze groep, bestaande uit vertegen woordigers van de gemeente, de politie en het bedrijfsleven, ver zorgt een jaar lang allerlei voor lichtingsactiviteiten op het gebied van veiligheid. Het doel hiervan is het vergroten van de sociale veilig heid en het beheersen en zo moge lijk terugdringen van de veel voor komende criminaliteit. De projectgroep is aanvankelijk ge start om de veiligheid op en nabij bedrijfsterreinen en winkelcentra te vergroten door het uitvoeren van een uitgekiende combinatie van technische, organisatorische en eiectronische maatregelen. Hoewel met technische en eiectronische middelen goede resultaten zijn te boeken, blijft de zorg voor veilig heid primair mensenwerk. Daarom moet bijvoorbeeld menta le en technische scholing van perso neel 'een onderdeel zijn van het in stalleren van beveiligingsappara tuur. De projectgroep heeft dan ook besloten om voorlichting en/of scholing gezamenlijk ter hand te ne men omdat deze aspecten bij alle preventiemaatregelen terugkomen. De voorlichting zal gericht zijn op de vele aspecten van veiligheid, met aandacht voor sociale veiligheid, verkeersveiligheid, brandpreventie Buro Bestuurlijke Preventie Postbus 2000, 3760 CA SOEST enzovoorts. Hierin zal vooral de zelfredzaamheid van de mensen centraal staan. Omdat zij door het bestuur steeds nadrukkelijker wor den aangesproken op de eigen ver antwoordelijkheid, is het van be lang om te weten hoe men hiermee kan omgaan zonder zelf in de pro blemen te komen. De opzet is dat er zodoende een sa menspel ontstaat tussen de verschil lende instanties/groeperingen, de gemeente, de politie en het bedrijfs leven om de veiligheid in hoge mate te waarborgen. Zo is het aan de be woners om aangifte te doen en een goed signalement te geven van een verdacht persoon. Daarentegen blijft het de taak van de politie om de verdachte op te pakken en (be lastende) gegevens te verzamelen. Uit angst voor represailles doen sommige mensen geen aangifte. Maar zonder aangifte van verdach te situaties wordt het voor de politie moeilijk om haar werk goed te doen. Toch verwachten de mensen dit wèl. Het is een vicieuze cirkel, waar we niet gemakkelijk uitko men. Toch is het zaak dit te blijven proberen. Met ingang van de maand novem ber wordt u maandelijks op de hoogte gesteld van de activiteiten van de projectgroep. U kunt deze onder meer herkennen aan het bij dit artikel geplaatste logo, dat bij mededelingen van de projectgroep telkens terugkomt. Voor vragen kunt u terecht bij de secretaris van de projectgroep: Buro Bestuurlijke Preventie, Postbus 2000, Soest. Tel.: 02155 - 93673. Een historische foto uit 1923, het oprichtingsjaar van de brandweer. Het het rijdend materieel van 1 pk. poseren hier voor de brandweerkazerne aan de Lange Brink weg, op de plaats waar nu het Remu-gebouw staat, een aantal vrijwilligers. Links de commandant, Chr. Uijtendaal. Dit jaar bestaat ook de Vereniging Vrijwillige Brandweer Soest (VVBS) zeventig jaar. De vereniging is offi cieel opgericht op 23 juli 1923. Vóór die tijd trommelde men in ge val van brand mensen op en vervol gens ging men het vuur te lijf. De brandweer in zijn huidige vorm is een modern bedrijf. Zijn taken zijn in de loop der jaren aanzienlijk uitgebreid. Om een paar voorbeel den te noemen: de brandweer houdt tich bezig met redden van mens en dier; voorlichting aan de bevolking; inzet bij ongevallen met gevaarlijke stoffen; technische hulpverlening en grootschalige rampenbestrij ding. De brandweer is ook verant woordelijk voor het treffen van pre ventieve maatregelen en het toezicht op de naleving ervan. Met een vijftigtal goed voorbereide en opgeleide vrijwilligers en mede dankzij het kunnen beschikken over moderne voertuigen en materieel is de brandweer Soest 24 uur per dag berekend op het klaren van alle voorkomende werkzaamheden waarvoor z'n inzet wordt gevraagd. Door de ontwikkelingen op het ge bied van de vervolgjopleidingen op de vpette volgen en de deelname van de vrijwilligers hieraan, zal ook in de toekomst op de brandweer in alle mogelijke gevallen een beroep kun nen worden gedaan. Met ingang van deze maand is er in de gemeente één en ander ver anderd op het gebied van het inle veren van grof vuil. De mogelijk heden om de gemeente telefonisch te verzoeken het grof vnil bij u thuis op te halen zijn verruimd. Een andere wijziging is een gevolg van de sluiting van de brengplaats voor grofvuil aan de Anthonie van Leeuwenhoeklaan in Soesterberg. De grofvuillijn, telefoonnummer 93666, is voortaan op werkdagen te bereiken tussen 8.00 en 16.00 uur. Voorheen was dit enkel tussen 10.00 en 12.00 uur. Grofvuil (geen klein chemisch af val!) dat door afmeting of gewicht niet in de gewone huisvuilcontainer past, kan naar de brengplaats aan de Schans (achter het Remu-gebouw aan de Lange Brinkweg) worden gebracht. Het kan echter ook wor den opgehaald. Indien u dit wenst, kunt u dit regelen via de grofvuillijn. Het op te halen grof vuil (geen bouw-afval of puin!moet verpakt of gebundeld zijn. Het mag niet lan ger zijn dan 1.50 meter en niet zwaarder dan 30 kg. Tuinafval moet worden opgebonden. Het grof vuil wordt binnen drie we ken opgehaald. Op de telefonisch 4 afgesproken ophaaldag moet het vuil 's morgens om 7.30 uur aan de, weg worden gezet. Soesterberg De brengplaats voor afvalstoffen aan de Anthonie van Leeuwen hoeklaan in Soesterberg is sinds twee weken gesloten. Er komt openbaar groen voor in de plaats. De sluiting van de brengplaats heeft de Soesterber^ers een compensatie opgeleverd in de vorm van een we kelijkse grof-vuiiophaaidienst. Ook voor Soesterberg geldt dat tus sen 8.00 en 16 uur eerst via de grof vuillijn (telefoon 02155-19666) een afspraak moet worden ge maakt. Zonder afspraak wordt het grof vuil niet meegenomen. Openingstijden De Schans In de rest van de gemeente blijft de mogelijkheid om thuis grof vuil te laten ophalen gehandhaafd op één keer in de drie weken. Overigens kan men het grof vuil ook zelf weg brengen. Op de brengplaats aan de Schans kan men hiervoor terecht op dinsdag, donderdag en vrijdag van 13.00 tot 18.00 uur en op zaterdag van 9.00 tot 12.00 uur. "Ik reis dagelijks met de bus van Soest naar Amersfoort. Wat voor abonnement heb ik daarvoor nodig en waar kan ik dit kopen?" Dit is één van de vele vragen die zijn gesteld naar aanleiding van 0e in voering van het nieuwe busplan voor de gemeente. De adressen waar men terecht kan voor een bus abonnement, staan hieronder afge drukt. Wat betreft het eerste deel van de vraag het volgende. Om de juiste keuze van het abonnement te bepa len, moet u weten hoeveel zones u gaat reizen. De middelste zone is de zogenaamde sterzone. Het aantal zones vanaf de sterzone naar de in stap- of de uitstapzone bepaalt de sterwaarde van het abonnement. Van Soest naar Amersfoort reist u door drie zones: Soest 5952, Birk- hoven 5932 en Amersfoort 5042. De middelste zone (Birkhoven 5932) is de sterzone. Vanuit de ster zone naar de instap- of uitstapzone is het twee zones, dus kiest u voor een 2-ster abonnement met als ster zone 5932. Het abonnement kunt u kopen bij een aantal particuliere verkooppunten en de PTT-ver- kooppunten: In Soesterberg: Dorpsplein 2. In Soest: Wiardi Beckmanstraat 491; Nieuwstraat 15; Steenhoffstraat 11; Smitsweg 26; Tamboerijn 7 Soesterbergsestraat 74. Behalve op deze PTT-verkoop- punten kan men ook terecht op de volgende adressen: In Soesterberg: Majoor, Rademakerstraat 71; Delft-Jansen, Buys Ballotlaan 17. In Soest: Van Kleef, Van Weedestraat 86; Akkerman, Steenhoffstraat 62; 't Smitshof, Smitsweg 26; Veen, Insingerstraat 58; Molenschot, Aib. Cuyplaan 101. Nu voor de meesten van ons de vakantieperiode achter de rug is, is het gemeentelijk voorlichtingspro gramma 'Van 't Raadhuisplein' Herhaling weer wekelijks te beluisteren op Radio Soest. Elke woensdagoch tend tussen 11 en 12 uur wordt het programma rechtstreeks uitgezon den vanuit Studio Raadhuisplein in het gemeentehuis. informatie krijgen via de gemeente lijke pagina's van de Kabelkrant. In de uitzending wordt nader inge gaan öp de besluiten die burge meester en wethouders die week ge nomen hebben. Verder is er veel ruimte voor achtergrondinformatie over allerlei gemeentelijke zaken. Op de gemeentelijke pagina's van de Kabelkrant wordt dit op de dag voorafgaande aan de uitzending ge meld. Ook wordt dieper ingegaan op actuele onderwerpen. Verder krijgen de luisteraars gele genheid vragen te stellen over het onderwerp dat behandeld wordt. Zij kunnen dit een week lang doen via telefoonnummer 93777 van het gemeentelijk informatiecentrum. In de uitzending van een week later worden de vragen behandeld. Eenmaal per veertien dagen krijgt een milieu-onderwerp uitvoerig aandacht. Ook hierover kan men Het radioprogramma 'Van 't Raad huisplein' wordt na de rechtstreekse uitzending op woensdag op de daaropvolgende zondagmiddag tussen 14 en 15 uur herhaald. Dege nen die op woensdagmorgen niet in de gelegenheid zijn naar het pro gramma te luisteren, krijgen op de ze manier alsnog de gelegenheid kennis te nemen van de gemeente lijke informatie. Het programma staat onder verant woordelijkheid van Staf Voorlich ting en wordt in een magazinevorm gebracht. Een muziekje zorgt voor afwisseling tussen de onderwerpen. Wie hiervoor belangstelling heeft, kan de rechtstreekse uitzending vanuit Studio Raadhuisplein bijwo nen. Wanneer u zich bij de receptie in de hal van het gemeentehuis meldt, uiterlijk om 10.50 uur, wordt u naar de studio gebracht. Radio Soest is te ontvangen via de kabel op frequentie 107.09 en via de ether (bijvoorbeeld autoradio en draagbare radio) op frequentie 105.9. Voor unieke eenmalige initiatieven op hef gebied van kunst en/of cul tuur in de gemeente Soest kan ook in het tweede halfjaar v^n 1993 weer een beroep worden gedaan op het Cultuur Stimulerings Fonds. Het initiatief moet een eenmalig karakter hebben, terwijl de activitei ten) toegankelijk moet(en) zijn voor alle inwoners van Soest en Soes terberg. Aanvragen om subsidie uit het fonds kunnen tot 30 oktober 1993 worden ingediend bij de Stichting Coördinatie Kermissen, Raadhuis plein 1, 3762 AV Soest. De beslissing over het al dan niet honoreren van het verzoek wordt schriftelijk meegedeeld in de maand november. Een aanvraag moet minimaal zijn voorzien van een duidelijke om schrijving van de activiteit en een begroting van inkomsten en uitga ven. Nadere inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij de afdeling Welzijn, telefoon 02155 - 93651. Ondernemers uit Soest en Soes terberg hebben nog tot 1 oktober aanstaande voorrang bij de ver huur van de nog resterende zes units in het ambachtsverzamelge bouw dat aan de Sterrenbergweg in Soesterberg in aanbouw is. Na die datum kunnen ook onderne mers uit de regio meedingen. Wethouder J. Menne, die onder meer de portefeuille werkgelegen heid en werkloosheidsbestrijding beheert, deelde dit mee bij het be reiken van het hoogste punt van de nieuwbouw op dinsdag 7 septem ber. Het ambachtsverzamelgebouw be staat uit 18 units. Het wordt gereali seerd door aannemersbedrijf Hoff- mann te Soesterberg. De gemeente zal een beperkte subsidie verstrek ken in de vorm van een huurgewen- ningsbijdrage. Ook de provincie heeft een subsidie (70.000 gulden) voor het project toegezegd. Nadere informatie is verkrijgbaar bij de bedrijfscontactfunctionaris van de gemeente, de heer W. Huls bergen, telefoon 02155 - 93449. Veiligheid en veiligheidsgevoelens van u en uw buren kunnen worden verhoogd door onder meer het ver lichten van achterpaden. De ge meente Soest heeft in het kader van de sociale veiligheid een stimule ringsregeling ontwikkeld. Deze re geling houdt in dat u een financiële bijdrage krijgt voor het aanbrengen van een verlichting op uw achter pad. Aanvragen in het kader van deze regeling kunnen zowel schriftelijk als telefonisch worden gericht aan Bureau Bestuurlijke Preventie, Raadhuisplein 1, Soest, ter attentie van de heer R. Sen, telefoon 02155-93705. De keuze voi bestuurlijk ov ge aanvullend stemmingspla lengde) Talm weg/Julianak ontwerp van I ter discussie l 20.00 uur, in wordt gehoui In het ontwi is, via een w ook woningh Boerderij mo; ter worden v wél huizen wc de inrichting v ge baan wordi stelling blijft i gens beperkt ten dienste m< sering van he niet de bedoel ke Eng nu ol schouwd won huizen te bou doel blijft imn het park en n Het hangt v soort woning' verre de park: richting van t kan worden. ciering van d voor een bel blijft. De aan achter de Wi ten zorgen vc deeltelijke fi het park. Overigens enkele bedri van verplaat: ttSSSBSSHSKJl De welsh nieuwbou Cosmetics van de n kend. Hel Sramota e tenB.N.A bouw bet bouw met gerealisee Koningsw dra het bi huist Keu de Birksti tie. De welsh ning dat i vuldig on rentiepun trieterreii boven Zijn-oplo Naar het heeft de o kleurstelt geraffine daard-m bouw ot sPreektd sentatief dereontv 'errein. j opdracht plankeu

Soester Courant | 1993 | | pagina 34