Plan om Noordelijke Eng een parkachtig aanzien te geven Het ontwerp van de maand Als de sirene loeit: >en nt t Soest op de fiets naar seizoenmarkt Bestemmingsplan Soesterberg-Noord ter discussie op inspraakavond lees gemeentepagina's op Kabelkrant Soest lein en Geen grootschalige maar alleen enige aanvullende bebouwing ronds Ook in Soest gemeentegarantie tweeverdienershypotheek Wijziging mini- dienstregeling iGINA 2 WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1993 OP 'T HOOGT PAGINA 3 1 oktober nelgebouw Ie bijdrage lichting van jrpaden nent kunt u particuliere PTT-ver- 491; n-vcrkoop terecht op de I traat 71; allotlaan 17. destraat 86; fstraat 62; 26; 58; yplaan 101. De keuze voor de inrichting van de Noordelijke Eng is in een ambtelijk/ bestuurlijk overleg gevallen op een parkachtig ecologisch model met eni ge aanvullende bebouwing. Deze keuze is uitgewerkt in het ontwerp-be- stemmingsplan Noordelijke Eng. Dit omvat het gebied tussen de (Ver lengde) Talmalaan, Albert Cuyplaan, Prins Bernhardlaan, Soester Eng- weg/Julianalaan, Waldeck Pyrmontlaan, Beetzlaan en Beukenlaan. Het ontwerp van het Utrechtse Bureau Zandvoort Ordening en Advies staat ter discussie tijdens de inspraakavond, die op 5 oktober, 's avonds om 20.00 uur, in de raadszaal van het gemeentehuis aan het Raadhuisplein wordt gehouden. i de gemeente- i Kabelkrant. a 'Van'tRaad- le rechtstreekse ïnsdag op de zondagmiddag lerhaald. Dege- gmorgen niet in naar het pro- krijgen op de- de gelegenheid n de gemeente- at onder verant- Staf Voorlich- i magazinevorm iekje zorgt voor e onderwerpen. ngstelling heeft, ikse uitzending huisplein bijwo- :h bij de receptie :t gemeentehuis >m 10.50 uur, adio gebracht. mtvangen via de ie 107.09 en via :eld autoradio en op frequentie kunst en/of cul- If jaar vijfn 1993 ulerings Fonds. wijl de activitei- n Soest en Soes- 0 oktober 1993 issen, Raadhuis- :t verzoek wordt i duidelijke om- Dmsten en uitga an bij de afdeling de heer W. Huls- i02155 - 93449. veiligheidsgevoelens ren kunnen worden onder meer het ver- hterpaden. De ge- eeft in het kader van igheid een stimule- ntwikkeld. Deze re- dat u een financiële voor het aanbrengen hting op uw achter- het kader van deze :n zowel schriftelijk worden gericht aan uurlijke Preventie, 1, Soest, ter attentie R. Sen, telefoon In het ontwerp-bestemmingsplan is, via een wijzigingsbevoegdheid, ook woningbouw achter de Witte Boerderij mogelijk. Het moet ech ter worden voorkomen, dat daar wél huizen worden gebouwd, maar de inrichting van het park op de lan ge baan wordt geschoven. De doel stelling blijft immers dat de (overi gens beperkte) woningbouw hier ten dienste moet staan van de reali sering van het park. Het is beslist niet de bedoeling dat de Noordelij ke Eng nu of in de toekomst be schouwd wordt als een plek om nog huizen te bouwen. Het uiteindelijk doel blijft immers de realisering van het park en niet de woningbouw. Het hangt van de keuze van het soort woningbouw af of en in hoe verre de parkachtige ecologische in richting van het gebied gerealiseerd kan worden. Vast staat dat de finan ciering van de aanleg van het park voor een belangrijk deel ongedekt blijft. De aanvullende woningbouw achter de Witte Boerderij zal moe ten zorgen voor op z'n minst een ge deeltelijke financiële dekking van het park. Overigens zijn in het plangebied enkele bedrijven gevestigd, waar van verplaatsing gewenst is. Als dat gebeurt, komt bodemsanering in beeld. De kosten hiervan kunnen aanzienlijk oplopen als de provincie hieraan eisen gaat stellen. De aanleg van het park wordt daardoor voor een belangrijk deel afhankelijk van de provinciale subsidies. De ge meente is met twee eigenaren in overleg over eventuele verplaatsing van hun bedrijf. Op korte termijn kan dan ook al leen het handhaven van de bestaan de functies (voor een belangrijk deel agrarisch) haalbaar worden geacht. Ook bij niet realiseren van het park is het beter dat het agra risch bedrijf, ofschoon de voortzet ting hiervan ongewenst wordt geacht, blijft bestaan en het gebied niet nodeloos wordt aangetast. De grote speelweide langs de Soes ter Engweg/Prins Bernhardlaan/ Talmalaan moet goeddeels in de huidige vorm gehandhaafd blijven. Langs de Soester Engweg zijn eco logisch beheerde bermen voor vlin ders gewenst. Om in Soest het wezenlijk onder scheid van andere kernen te hand haven (onderscheid dat nu bestaat uit het feit dat ook binnen de be bouwde kom nog het oorspronkelij - ke landschap aanwezig is), heeft het gemeentebestuur ooit het besluit genomen om de Zuidelijke Eng niet te bebouwen. In de Structuurvisie is er bovendien voor gekozen het ge bied van de Noordelijke Eng even min te bebouwen. Dat wil echter niet zeggen dat in dit gebied geen enkele bebouwing meer mogelijk is. Gerekend vanaf het voormalige zwembad De Turf aan de Waldéck Pyrmontlaan als voortzetting op de Chalonhof en voor de percelen ach ter de Beukenlaan is nog enige ver vangende of aanvullende woning bouw mogelijk. "Dit is niet alleen onvermijdelijk, maar ook nodig en gewenst", schrijft Zandvoort Orde ning en Advies in het ontwerp-be stemmingsplan Noordelijkë Eng. "Het zal echter nooit kunnen gaan om planmatige ontwikkelingen ter realisering van een jaarlijks woning bouwprogramma, maar altijd om het benutten van incidentele kansen en mogelijkheden". Woningbouw is niet zonder meer mogelijk, maar wel via een wijzi gingsbevoegdheid. Het besluit om woningbouw te realiseren moet worden gepubliceerd. Dan bestaat de mogelijkheid om bezwaar te ma ken. Overigens moeten gedepu teerde staten het besluit goedkeu- De parkachtige ecologische inrich ting (een groene ruimte) zoals die het gemeentebestuur voor ogen staat is -gelet op de kosten die er mee gemoeid zijn- niet op korte ter mijn haalbaar. Tot zolang moet in ieder geval de bestaande agrarische functie van het gebied gehandhaafd blijven. Wel is voor enkele percelen achter de Beukenlaan nog enige woningbouw mogelijk, ook als het plan tot de aanleg van het park niet doorgaat. De tweede Seizoenmarkt op het Raadhuisplein op zaterdag 4 september werd druk bezocht. Opvallend veel Soesters gaven gehoor aan de oproep om de auto te laten staan. Ze kozen massaal voor de fiets. De scoutinggroep Hopman Masselman moest de bewaakte fietsenstalling zelfs een paar keer uitbreiden De behoefte aan uitbreiding van het industrieterrein Soesterberg-Noord (2.4 ha. op korte en 4.3 ha. op lange termijn) is de belangrijkste reden ge weest om het bestemmingsplan voor dit gebied te vernieuwen. Daarnaast speelt het voldoen aan de nieuwe eisen op dit gebied een belangrijke rol in het geheel. Over het door Bureau Zandvoort Ordening en Advies uit gewerkte nieuwe bestemmingsplan Soesterberg-Noord wordt op maan dag 27 september in het Dorpshuis aan het Dorpsplein in Soesterberg een inspraakavond gehouden, aanvang 19.30 uur. Het gebied ten noorden van de Amersfoortsestraat is al groten deels industrieterrein. In de nieuwe situatie is sprake van uitbreiding daarvan op een deel van de sport- De welstandscommissie heeft het nieuwbouwplan van Keune Hair Cosmetics het predikaat 'ontwerp van de maand september' toege kend. Het plan is ontworpen door Sramota en Naaijen B.V., Architec ten B.N.A. te Rotterdam. Denieuw- bouw bestaat uit een bedrijfsge bouw met kantoor. Het zal worden gerealiseerd aan de Dorresteinweg/ Koningsweg, Nieuwegracht 2. Zo dra het bouwplan is voltooidver huist Keune van de huidige plek aan de Birkstraat naar de nieuwe loka- tie. De welstandscommissie is van me ning dat het hier om een zeer zorg vuldig ontwerp gaat. Het is een refe rentiepunt voor het nieuwe indus trieterrein. Kwalitatief stijgt het ver boven een 'dertien-in-een-do- zijn-oplossing' uit. Naar het oordeel van de commissie heeft de architect qua compositie en kleurstelling in combinatie met een geraffineerde toepassing van stan daard-materialen een opvallend ge bouw ontworpen. De commissie spreekt de hoop uit dat dit een repre sentatief voorbeeld is voor de ver dere ontwikkeling van het industrie terrein. Ze zwaait tenslotte ook de opdrachtgever lof toe voor zijn plankeuze. Keune Haircosmeticssinds 1968 gevestigd aan de Birkstraat, is een bedrijf dat zich bezighoudt met de produktie van cosmetica. Ondanks de recessie is vergroting van de be huizing (bijna een verdubbeling) voor Keune noodzakelijk, omdat het sinds 1921 bestaande bedrijf momenteel een buitengewone groei doormaakt. Dit is te danken aan een verhoogde activiteit, vooral in het buitenland. Ongeveer 91 procent van de produktie is bestemd voor de export naar een 45-tal landen. Na een zorgvuldige selectie gaf Keune Haircosmetics het Rotter damse architectenbureau Sramota en Naaijen opdracht het ontwerp te maken en de voorgenomen nieuw bouw tot realisatie uit te werken. Op grond van de jarenlange ervaring met utiliteitsbouwprojecten is het bureau door de heer G. Keimegese- lecteerd. Vooral de positieve reac ties van opdrachtgevers van eerder gerealiseerde werken waren door slaggevend. Het bouwplan langs de Konings weg omvat een bijzonder represen tatief kantoorpand. Daarachter be vinden zich het bedrijfsgedeelte en het magazijn. Bij het ontwerp heeft volgens de architecten de ruimtelij ke compositie een belangrijke rol gespeeld. Behalve het representatie ve kantoorpand achter een natuur steen facade is bij de ruimtelijke compositie het hoge magazijndeel omringd door lagergelegen produk tie- en verpakkingsruimten. Het volumineuze bouwplan zal zich harmonieus manifesteren, waarbij door de kleurstellingen wit, zilver, aluminium en zwart een grafisch beeld zal ontstaan. De nieuwbouw omvat uiteindelijk 12.000 vierkante meter op een terrein van bijna 2 hec tare. Uitgaande van de te verwach ten groei zullen hier ongeveer 150 personeelsleden werk vinden. Bij een voorspoedige behandeling van de vergunningaanvragen kun nen de bouwwerkzaamheden in de eerste helft van 1994 beginnen. In dat geval kan het nieuwe complex in het tweede kwartaal van 1995 in ge bruik worden genomen. In tegenstelling tot eerdere be richten is het ook in de gemeente Soest mogelijk een gemeente garantie te verkrijgen voor een tweeverdienershypotheek. De ge meenteraad heeft hiertoe op 17 ju ni besloten. Bij een tweeverdienershypotheek wordt gedurende de gehele looptijd van de lening rekening gehouden met het totale huishoudensinko men. Vanzelfsprekend staat het ie dereen vrij om'op de lening extra af te lossen, maar dit is niet verplicht. Bij een tweeverdienershypotheek moeten beide partners verklaren sa men blijvend aan het arbeidsproces te willen deelnemen. Ieder voor zich moeten zij zich hoofdelijk aanspra kelijk stellen voor de lening. Ook moeten beiden als eigenaar in de ei gendomsakte worden opgenomen. Als gekozen wordt voor het tijde lijk meetellen van één van de inko mens, wordt indien nodig extra af lossing berekend. Is de keus een maal daarop gevallen, dan is het la ter niet meer iriogelijk de hypotheek te wijzigen in een tweeverdieners hypotheek. Wie meer inlichtingen wil over het verkrijgen van gemeentegarantie, kan contact opnemen met de heer Y. P. Wijnhoudt van de afdeling huisvesting, telefoon 02155-93532. V velden van voorheen de voetbalver eniging Soesterberg aan de Sterren bergweg. Hiermee komt de ge meente tegemoet aan de wens om bedrijvigheid zoveel mogelijk op één plek te concentreren. Dit voor komt dat Soesterberg teveel tot be- drijvendorp uitgroeit. In het nieuwe plan verandert er niets aan de woonsituatie. Dé hui zen die in het (rand)gebied staan, zijn niet wegbestemd. Dit neemt niet weg dat het nieuwe bestem mingsplan de mogelijkheid open laat dat vervanging van afzonderlijk gelegen huizen ten gunste van be drijvigheid mogelijk moet blijven indien de bewoners daarvoor toe stemming geven. De bestaande huizen vormen dus geen belemmering voor uitbreiding van het industrieterrein Soester berg-Noord. Ook het groenstruc tuurplan werpt hiervoor geen hin dernissen op. Wel moef bij de ver sterking van de bedrijvenfunctie van Soesterberg-Noord rekening worden gehouden met de bestaan de landschappelijke en stedebouw- kundige structuur. Het spaarzame groen in de woonomgeving moet worden uitgebreid en geschikt ge maakt als lunchpauzeplek voor de werknemers van de bestaande en nieuw te vestigen bedrijven. De voor Soesterbergkarakteristieke laanbeplanting moet in de noord rand worden doorgezet ter verster king van de ruimtelijke structuur. Overigens moet in het hele gebied de beplanting ruime aandacht krij gen. Voor ontsluiting van het oostelijk deel van het bedrijventerrein is ge kozen voor doortrekking van de pa rallelweg. Het bestemmingsplan gaat uit van koppeling van de paral lelweg aan de kruising Amersfoort sestraat-Veldm. Montgomeryweg, zodat het verkeer vanaf het bedrij venterrein hier zowel richting Utrecht als Amersfoort kan afslaan. Afhankelijk van de omvang van de uitbreidingen kunnen nieuwe aan sluitingen op de Amersfoortse straat worden overwogen. Op dinsdag 3 augustus, 's middagsom ongeveer 13 uur, begon in de om geving van de Den Blieklaan een sirene te loeien. Tegelijkertijd reden politie- en brandweerauto's door Soest naar de Den Blieklaan. Alarm? De sirene dlleef immers loeien.' Bewoners van met name de wijken Soest-Zuid en het Soesterveen wer den door de sirene gealarmeerd en gingen de gemeente bellen om in formatie. De telefoniste/receptio niste kwam handen tekort. Toen bij Staf Voorlichting de reden van het sirenegeloei en het uitruk ken van politie en brandweer be kend was (een tijdens werkzaamhe den in brand geraakte gasleiding), werd direct 'ingebroken' op de ge meentepagina's van de Kabelkrant. Daar verscheen binnen enkele mi- niuten het bericht wat er aan de hand was. Ook werd meteen con tact gezocht met Radio Soest én werd het radioprogramma onder broken om de gemeente de gele genheid te geven de bevolking uit te leggen wat er aan de hand was. Daarna werd het programma nog een paar keer onderbroken om de luisteraars op de hoogte te houden van de ontwikkelingen aan de Den Blieklaan. De strekking Met dit praktijkvoorbeeld wil de gemeente de lezers van Op 't Hoogt nog eens duidelijk maken, dat men direct moet kijken naar de gemeen tepagina's op de Kabelkrant wan neer de sirene langdurig loeit. Dit geldt uiteraard niet voor de eerste maandag van de maand om 12.00 uur. Dat is namelijk het tijdstip waarop de werking van de sirenes wordt getest. Behalve dat men naar de Kabelkrant kan kijken, verdient het ook aanbeveling, naar Radio Soest te luisteren. Het station is te ontvangen via de kabel op frequen tie 107.9 en via de ether (bijvoor beeld autoradio en draagbare ra dio) op frequentie 105.9. Rampenwijzer Inwoners die vorige maand naar. aanleiding van het langdurig loeien van de sirene de gemeente belden, kregen te horen dat zij naar de Ka belkrant moesten kijken en/of naar Radio Soest moesten luisteren. Een groot aantal mensen volgde meteen de raadgevingen op die in de Rampenwijzer staan; zij zetten dus Radio Utrecht aan. Dit station gaf echter geen informatie over een eventueel alarm, simpelweg omdat er geen sprake was van alarm. Ra dio Utrecht had overigens wel con tact gehad met de gemeente en was, evenals Radio Soest, op de Den Blieklaan aanwezig voor interviews en informatieverstrekking. Men doet er dus verstandig aan om naast hetgeen de Rampenwijzer vertelt, ook Radio Soest aan te zet ten en naar de gemeentepagina's van de Kabelkrant te kijken. Enkele maanden geleden is huis- aan-huis een mini-dienstregeling van busdiensten in de gemeente verspreid. Op deze regeling is een aantal wijzi gingen gekomen. De belangrijkste is dat lijn 70 in de spits nu echt ie der kwartier rijdt. Het informatievel met alle rijtijden is gratis af te halen in het INFOrma- tiecentrum. Brand op de ijsbaan: dat kan al leen in Soest. Kop in de Gooi- en Eemlander (6 augustus): 'Kamers met ontbijt in villa's ver boden'. Golflinks of Golfrechts? Barend Blom, voorzitter Anbo, in de Amersfoortse Courant (13 au gustus): "De overheid praat altijd over on deren die afglijden naar eenzaam heid. Er zijn ouderen die dat echt willen. Die moet je niet tegen hun wil gelukkig willen maken". 0\erlieet. Kop in de Gooi- en Eemlander (28 augustus): 'CDA verheft Benjamin tot voor man fractie'. De ene winkeldief stal in augustus voor elfhonderd gulden aan scheermesjes, de andere een scheerapparaat. - Gladakkers! Bonte Dinsdagavondstoomtrein. Kop in de Gooi- en Eemlander (7 augustus): 'Je hebt als eend hier een luizenle ventje'. (Uitspraak Fred de Zoete). Stap voor Staphoorn. Paviljoen Daelhoven achter Mo- lendael: voor psycho-geriaetrische paetiënten. Kop in de Gooi- en Eemlander: (5 augustus); 'Pieter Knyer trekt het behen digst'. Wapenvondst in Soest: Rara, hoe kan dat? Variatie op een krantekop boven een interview met Elco Brinkman: Elke keer als Bart Krol niest, kost dat het CDA een zetel. Henk Diemers in de Amersfoort se Courant (1 september): "Eigenlijk heb je twee huwelijken, één met je vrouw en één met de brandweer". Op 't Hoogt, op de kop af drie jaargangen jong. Wethouder Jan Visser (kunstza ken) weet van de 'prins' geen kwaad... In Soesterberg: het gat van Vuy- land. Vroeg of laat pakt u tóch een keer Op 't Hoogt.

Soester Courant | 1993 | | pagina 35