IN EN OM SOEST VIA SOEST-ZUID NS OF SOESTDUK-NOORD soest beter bebust t. Verbetering en uitbreiding winkelcentrum De Smitshof in zomer van 1994 gereed ACIRE PERDUE Werken aan behoud van het goede, het versoberen van het overdadige, het verbeteren van het onvolmaakte Huisvestingswet: nieuwe regels voor het betrekken van woonruimte ENSDAG 15 SEPTEMRFR 1993 OP 'T HOOGT PAGINA 4 06-9Z9Z Leidje Tomassen (Progressief SoestGroenLinks) Opnieuw proefproject landschapsbeheer Waarom is de bus toch zo duur? omtai Bronzen sculptuur in Soest 12 september t/m 16 oktober 1993 cent per minuut) (50 Meer vrouwen in de politiek is een doelstelling die in 1993 nog steeds verdedigd moet worden, terwijl er toch genoeg geschikte vrouwen zijn. Dat we ons moeten inspannen, blijkt wel uit landelijke cijfers. Ik wil als voorbeeld de gemeente Soest noemen. De gemeenteraad van Soest bestaat uit 27 leden. Als de verhouding 20 vrouwen en 7 mannen zou zijn, zou iedereen dit vreemd vinden. Nu het andersom is, verbaast niemand zich hierover. Toch is de helft van het aantal inwoners vrouw. Nieuwe kansen voor vrouwen zijn er bij de verkiezingen in 1994. In 1970 ben ik lid geworden van de PPR (nu GroenLinks), uit grote be langstelling voor wereldomvatten de problemen als: - de derde wereld; het milieu; een eerlijke verdeling, niet alleen in Ne derland maar ook in de noord-zuid verhouding; - aandacht voor Europa (toen al). Hoe gebruikt Europa z'n macht als groot bewapend machtsblok. Z'n economische macht: - positief voor een eerlijke verdeling naar landen met minder economi sche mogelijkheden? - positief voor de derde-wereldlan den en ook daar een beter milieu? Ik maakte me sterk via allerlei ac tiegroepen - tegen de oorlog in Vietnam; - tegen kerncentrales vlak over de grens (Kalkar); - tegen kernwapens; - tegen spuitbussen die de ozonlaag aantasten; - voor een beter milieu. Dichterbij de acties - tegen het rechttrekken van de Eem; - een stoplicht voor schoolkinderen bij het Nieuwerhoekplein (wat er na 15 jaar pas kwam); - Zuidereng Nee; Ik zette me in voor - voorlichting over het milieu, de nadelige effecten van de intensieve veehouderij; Omdat 'hun kwaliteiten en deskundigheid op verschillende terreinen erg welkom zijn', zo zei burgemeester J. de Widt in de vorige Op 't Hoogt, ondersteunde hij van harte de suggestie om tot aan de eerstvolgende gemeenteraads )verkiezin- gen in 1994 maandelijks aandacht te schenken aan 'vrouwen in de politiek'. In deze- Op 't Hoogt de eerste bijdrage, van de hand van Leidje Tomassen (Progressief Soest/GroenLinks). In oktober krijgt opnieuw een vrouwelijk raadslid de gelegenheid haar zegje te doen over de politiek in het algemeen en het functioneren van vrouwen daarin in 't bijzonder. - de opvang van en voorlichting aan buitenlanders (toen nog in Eltheto aan het Driftje; ik zat namens de NPB in de Raad van Kerken); - de oprichting van het Vrouwenca fé, samen met andere vrouwen. Het café kwam er, in De Molensoos. Zo kwam ik in 1978 voor Progressief Soest in de gemeenteraad van Soest. Op onze lijst zijn vrouwen al tijd goed vertegenwoordigd. Ik vind zo'n lijst altijd het visitekaartje van een politieke partij. Staan er genoeg vrouwen op, en zo ja op een verkies bare plaats. Of is het alleen ter deco ratie, in de geest van. O ja, er moet ook nog een vrouw op de lijst? Vrouwen, hoedt u voor die partij en. Wees vooral kritisch. Denk mondiaal, handel lokaal. M'n werk in de gemeenteraad doe ik vanuit een bewustzijn van mede verantwoordelijkheid voor de grote verbanden waar wij deel van uitma ken. Een bijzondere verantwoorde lijkheid voel ik voor het zwakkere, Leidje Tomassen het achtergestelde, hét bedreigde en onvervangbare: de mens, de natuur en het milieu. Ik zal altijd opkomen voor de be langen van vrouwen, omdat zij vaak niet genoeg aan bod komen. Op pa pier hebben wij prachtige nota's, maar helaas, als emancipatie geld gaat kosten, moeten belangen van vrouwen nog fel verdedigd worden en vindt men dat we onze doelen niet te hoog moeten stellen. Zo niet Progressief Soest. Ik vind dat we onze idealen moeten koeste ren en proberen te verwezenlijken, ook in de politiek. Wij moeten werken aan het be houd van het goede, het versobe ren van het overdadige en het ver beteren van het onvolmaakte. Vanuit deze politieke visie zet ik me in om met de Soester bevolking hieraan te werken. Vrouwen, doe mee in de pölitiek! Stem volgend jaar ook vooral op een vrouw. Leidje Tomassen-Holsheimer, fractievoorzitter van Progressief Soest/GroenLinks. De gemeente Soest stelt grondbe zitters opnieuw in de gelegenheid om onderhoud aan en herstel van natuur en landschap uit te voeren. Als de voorstellen passen in het Landschapsbeleidsplan kan men in aanmerking komen voor een subsidie van maximaal 75 procent van de kosten. Nadatin 1992 de gemeenteraad het Landschapsbeleidsplan had vastge steld, is de gemeente voortvarend begonnen met de uitvoering van dat plan. Een deel van de werkzaamhe den kon de gemeente zelf uitvoe ren, zoals het onderhoud aan laan beplanting langs openbare wegen. Een groot deel van de in het Land schapsbeleidsplan genoemde voor stellen kan echter alleen worden uitgevoerd als de eigenaren van de grond meewerken. De gemeente heeft daarom in 1992 een groot aantal particuliere grondbezitters in het buitengebied uitgenodigd om voorstellen in te dienen. Uiteinde lijk zijn er in het .seizoen 1992-'93 twaalf projecten uitgevoerd. In het seizoen 1993-'94 wil de ge meente graag nieuwe projecten uit voeren die natuur en landschap in Soest ten goede komen. Een groot aantal bewoners van het buitenge bied is daarvoor persoonlijk uitge nodigd. Als u geen uitnodiging heeft ontvangen, kunt u toch mee doen. U kunt hiervoor tot 15 okto ber aanstaande contact opnemen met de heer J. K. Tupker, beheerder bos, natuur en landschap van de ge meentelijke afdeling Groenbeheer. Telefoon 06-52 - 870035. Hij zal, na een eventueel bezoek ter plaatse, beoordelen of uw voorstel in behan deling wordt genomen. Ook voor een nadere uitleg en toelichting kunt u bij hem terecht. Op deze vraag, gesteld naar aanlei ding van de invoering van het nieu we busvervoersysteem in Soest, is het antwoord eenvoudig te geven: de tarieven voor het openbaar ver voer worden vastgesteld door de minister van Verkeer en Water staat. De openbaar vervoerbedrij ven hebben er dus geen enkele in vloed op. U kunt zich echter veel geld bespa ren (maar liefst 50 procent!) als u de strippenkaart in de voorverkoop aanschaft. Dit kan op het postkan toor en bij de postagentschappen, maar ook op een 'aantal andere adressen. Ze staan elders vermeld. 4W In de afgelopen maanden hebben de betrokkenen de plannen voor het opwaarderen van het winkelcentrum De Smitshof met instemming ont vangen. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan de voorbereidings fase van het plan dat tot doel heeft het centrum door uitbreiding en ver betering voor zowel de consument als de detaillist aantrekkelijker te ma ken. Op basis van de huidige bouwplanning zal de uitbreiding van De Smitshof vóór de zomer van 1994 zijn gerealiseerd. De Smitshof krijgt een eigentijds gezicht, dat nog versterkt wordt door de luifel, het inrichtingsplan voor de omgeving van het centrum en de uniforme reclame-uitstraling. Bij het uitwerken van de plannen is rekening gehouden met de wensen van de omwonenden en de ónder- Het winkelcentrum De Smitshof is eigendom van Generali Verzeke ringsgroep N.V. Dit is een grote in ternationale maatschappij van Ita liaanse oorsprong met vestigingen overal ter wereld. De verhuurder heeft al in 1991 mede een aanzet ge geven tot het voorbereiden van een plan om het centrum uit te breiden en te verbeteren. De uitbreiding van de winkelruimte bedraagt ongeveer 700 vierkante meter. Voor de bestaande onderne mers is hiervan 500 vierkante meter beschikbaar. Van het resterende deel van 200 vierkante meter is in middels 65 vierkante meter ver huurd. In het kader van de branche samenstelling zal de resterende 135 vierkante meter worden opgesplitst in twee winkelpanden van resp. 50 en 85 vierkante meter. In nader overleg tussen de gemeente, de win keliersvereniging en vertegenwoor diger Zadelvast Beheer namens de eigenaar, zal de branche die hier voor in aanmerking komt nader worden beoordeeld. De voorkeur gaat in eerste instantie uit naar Soester ondernemers in de non- food branches. De omwonenden willen in ieder geval graag een vesti ging van een schoenherstelbedrijf in De Smitshof. De huurpijs voor de kleine winke lunit bedraagt per jaar 19.500 gul den, voor de grotere 32.500 gulden, exclusief BTW. De panden worden casco opgeleverd. De verhuurder stelt een stelpost voor de puizóne ter beschikking. Belangstellenden kunnen zich tot 25 september 1993 wenden tot: Zadelvast Beheer B.V., de heer G. J. Nijenhuis, Postbus 19160, 3501 DD Utrecht, tel. 030 - 33 24 14. De panden zullen medio oktober worden toegewezen. Eerste fase De uitvoering van deze plannen is mogelijk het begin van een tweede uitbreidingsfase. Hierover is mo menteel echter nog niets concreets te zeggen. In principe staat de ver huurder van De Smitshof niet nega tief ten opzichte van een extra uit breiding van het centrum. De flat die deel uitmaakt van het winkelcentrum zal in het kader van de facelift en uitbreiding van De Smitshof een grondige onder houdsbeurt krijgen, bijvoorbeeld bestaande uit onderhoudswerk zaamheden aan de buitengevel en de entree van de flat. De verhuurder zal de bewoners hierover in een la ter stadium tijdig informeren. Pearl Perl/nuler, Happening, 1962 ABRAMSEN ANDRIESSEN VAN BEEK BRONNER CLAUS COUZIJN ERFTEMEIJER ESSER VAN DER GAAG GROSMAN HEKMAN JACOBS VAN DEN HOF DE JONG VAN PALLANDT PERLMUTER PFAELTZER PIETERS REIJERS SLEGERS STARREVELD DE SWAAF TAJIRI TERMOTE VAN DE VORST VAN ZANTEN E.A. Stadhuis/tuin Raadhuisplein I 02155-9341I ma. t/m vr. 10.00-16.30 u. Tuin vrij toegankelijk De Hazelaar Bosstraat 2 02155-12825 ma. t/m vr. 10.00-17.00 u. za./zo. 12.00-17.00 u Cultureel Centrum C3 Willaertstraat 49 02155-22188 ma. t/m vr. 10.00-17.00 u. za. 15.00-23.30 u. Artishock Steenhoffstraat 46A 02155-19577 ma. t/m vr. 10.00-17,00 u. za./zo. 12.00-17.00 u. Deze door de Hermen Molendijk Stichting Centrum Beeldende Kunst te Amersfoort georganiseerde tentoonstelling over het a cire perdue-bronsgieten is toegespitst op de activiteiten van de voormalige Soester Bronsgieterij A Cire Perdue Fa. M.N.R. Joosten. In de vorige Op 't Hoogt heeft een artikel gestaan naar aanleiding van het per 1 juli 1993 van kracht wor den van de Huisvestingswet. De tekst van dit artikel was afkomstig van het Ministerie van Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer en zou de indruk ge wekt kunnen hebben dat het sinds 1 juli veel eenvoudiger is gewor den om zich in een gemeente te vestigen. Dit is echter over het al gemeen niet het geval. Om misver standen te voorkomen, volgt hier een uitleg over de gevolgen van het van kracht worden van de Huis vestingswet. De gevolgen van de nieuwe wet zijn voor gemeenten verschillend. Al leen indien een gemeente ten aan zien van de woonruimteverdeling niets heeft geregeld en dus geen woonruimteverordening heeft, gel den per 1 juli van dit jaar de regels voor woonruimteverdeling zoals deze in de Huisvestingswet zijn vastgelegd. Verreweg de meeste gemeenten hebben wel een regeling met be trekking tot de de woonruimtever deling. Ook de gemeente Soest heeft een woonruimteverordening. Dit betekent dat de gevolgen van het van kracht worden van de Huis vestingswet zonder meer worden uitgesteld tot uiterlijk 1 juli 1994. Tot die datum blijven dus de be staande regels gelden. Gemeenten die al een regeling voor de woonruimteverdeling hebben, krijgen de gelegenheid om vóór 1 juli 1994 een nieuwe regeling te ma ken. Doen zij dit niet, dan worden per die datum de regels van de Huisvestingswet van kracht. Als ge meenten een nieuwe regeling wil len, dan moeten zij die in regionaal verband samenstellen. Dit kan be tekenen dat in de regio dezelfde of nagenoeg dezelfde regels gelden die eerst alleen één gemeente betrof fen. De gemeente Soest vormt samen met de gemeenten Amersfoort, Baarn, Bunschoten, Eemnes, Leus den en Woudenberg de regio Eem- land. Erwordt regionaal overlegge- voerd om te komen tot een nieuwe (regionale) regeling voor de woon ruimteverdeling. Dit houdt in dat er ook na 1 juli 1994 regels zullen gel den indien men zich in Soest of een andere plaats binnen de regio Eem- land wil vestigen. Huidige regeling Om zich in Soest in zelfstandige woonruimte te kunnen vestigen, dient men economisch gebonden te zijn aan Soest of aan één van de an dere plaatsen binnen de regio Eem- land, of men dient al meer dan drie jaar in Soest woonachtig te zijn. Daarnaast kan men zich in Soest vestigen als men voor de voorzie ning in zijn bestaan niet of niet meer op inkomsten uit arbeid is aangewe zen. Déze regels gelden niet voor huur- j woningen waarvan de 'kale' huur- som boven de huursubsidiegrers I ligt, f 914,— per maand. Voor koop woningen waarvan de koopsom meer dan f 250.000,— bedraagt, gelden de regels evenmin.

Soester Courant | 1993 | | pagina 36