OPROEP Hulleman opfïek Danscentrum Gerla 215,- BOSMAN or nieuw nstraat? 1 ACTUEEL r Soester basisscholen dingen mee naar onderwijsprijs '93 Begraafplaatsen toch nog een taboe 'Bieb' krijgt geld om boeken voor allochtonen te kopen Afvalstoffenheffing moet van PvdA minder stijgen Groen Links Progressief Soest soest Discussie over communicatie tussen Nederlanders en niet-Nederlanders Trimbaan in bos vernieuwd en heeft daarom 'n aantrekkelijke geld-terug-aktie bij vervanging van uwjc.v.-ketel PAGINA 4 WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1993 SOESTER COURANT PAGINA 5 De Bron en De Insingerschool genomineerd DE TROMSLAGER PARTY-SERVICE De salade- en koud buffet specialist 02155 - 22871 Steenhoffstraat 58 - Soest Vrouw ziet dieven met haar brommer Ruim vijfhonderd mensen zien Soester monumenten Symposium van jubilerende STW Éénmalige bijdrage van 4.125 gulden A.A. VAN BREUKELEN B.V. "Geen 70, maar 35 gulden meer per jaar" Parkeerplaats Sparrenlaan vergroot BESTAAT Uw voordelen: Zuinige en milieuvriendelijke verwarmingsketel U koopt nu 'n hoogwaardig kwaliteitsprodukt en u ontvangt over 15 jaar uw investeringsbedrag terug Comfortabele warmwater-voorziening *2 jaar all-in garantie Gratis onderhoudscontract tot 1-1-'95 ATAG Slmv/z Gujet VRAAG VRIJBLIJVEND ONZE DOCUMENTATIEMAP AAN. de afbraak van de voor- Daal aan de Molenstraat. een bij de opening van het gt bovendien een mooie nnen - uiterlijk op 30 sep- en gefrankeerde envelop stuurd naar de Stichting Soest, postbus 250,3760 ergeet niet naam, adres, efoonnummer te vermel- zou ook graag zien dat in- elden of ze man of vrouw kan daar bij de prijsuitre- ïg mee gehouden worden. r genoemde open brieven onder uw aandacht, dat van het gemeenschappe- sgeld, dat dit wordt uitge- t laten rijden van LEGE »r Soest. Hiermee wil ik de ng van het busplan niet in i, alleen constateer ik dat onvoldoende gebruik van 'ier maanden blijkt dat de van CN nog steeds leeg :n rijden (soms één en een vee passagiers), dan moet iblikkelijk afvragen wat er s. Dat moet u, en ook uw seis, met grote ernst aan tten. Natuurlijk ziet u met it het beroerd gaat en dat ssagiers geenszins aan de tgestelde) verwachtingen Iraait de gemeente Soest ebacle. De blanco cheque v Swinkels zal meer dan miljoen aan CN bedragen komen de kosten van de 'an de infrastructuur (to- joen). Dat is de" nota voor r de burgers niet om vroe- oor zullen allerlei openba- ïgen in prijs moeten stij- jk stoppen met de proef uitweg zijn om over twee kostenzorg af te zijn. Lan- met de proef doet de kos- lar groter worden evenals ie de lege bussen met zich ■et u zeker weten. U mag sn van de burgers niet be- Hoogachtend, T.S. Glastra 11 opige ervaringen met de :Iijk reden tot optimisme? 3p de voorpagina van deze 8 september, (waarin Jeeld, dat het contract CN goedgekeurd) legt de heer ecies uit, hoe het er op dit rstaat. sn ambtenaar is die met n werk doet en regelmatig Maanbewoners 's morgens wordt gesignaleerd, twij- i moment aan de juistheid lat er 500 mensen meer in i stappen dan vorig jaar en de gemeente 'slechts' r jaar bij te dragen... soon per bus per rit meer i zijn we er al, zegt de heer /elnu, er komen tien bus- 3 de Eikenlaan gedurende envoudig rekensommetje er dus nog 300 reizigers meegaan dan nu het geval 'ben we de bussen na 7.00 er nog niet eens bij gere- t al de fanfare en geschet- nog niet eens op de helft de doelf «estein betoogt, dat voor >chtends al bijna de helft ?ers is vertrokken. Dat it zijn voor een groot deel binnen enkele dagen ge- an de nieuwe dienstrege- eet af aan van de bus ge- sn en nagenoeg allen weer terugkeren. Met an- in de tussentijd gaan er nensen met de bus. mzen z^l hooguit nog stij- Jverhees nog een woon- igebouwd. Of het aantal n de spitsuren nog flink eer de vraag. In ieder ge- i tot optimisme wel heel :h!! A.P. van den Hoek Vanaf april van dit jaar is de politie geregionaliseerd. Uit de bevolking horen we via-via allerlei tegenstrij dige berichten. Sommigen vinden de nieuwe werk wijze van de politie een verbetering, anderen klagen dat de bereikbaarheid en de reactie van de politie slechter zijn geworden. Graag willen wij uw ervaringen met de politie in Soest vernemen. Op grond van uw informatie kunnen wij dan de discussie met de politie zelf en in de gemeen teraad over de politie beter voeren. We nodigen iedereen dan ook uit ons of haar ervarin gen te vertellen of te schrijven. Bellen met Leidje Tomassen (tel. 13452) of Nel Koster (tel. 13196), of schrijven: fractie GL/PS, p/a van Ha melstraat 87, 3762 JA Soest. De Bron en de Insingerschool din gen mee naar de nationale onder wijsprijs 1993 van de provincie Utrecht. De Soester basisscholen krijgen op woensdag 28 oktober tijdens een bijeenkomst in het pro vinciekantoor te horen of ze in de prijzen zijn gevallen. De prijsvraag is een initiatief van het In stituut voor Nationale Onderwijs Pro motie (INOP). In samenwerking met andere instanties, waaronder het minis terie van onderwijs en wetenschappen, worden scholen in de gelegenheid ge steld om naar buiten te treden met hun organisatie, een project of een lespak ket. In de categorie voor het basison derwijs reageerden zeven scholen. Naast De Bron en de Insingerschool werd ook de Bertha Muller School uit Utrecht genomineerd. De christelijke basisschool De Bron dingt mee vanwege 'De Duiventil'. Dat is een speciale opvangklas in het regu liere onderwijs, waar leerlingen gedu rende een deel van de dag bepaalde on derdelen onderwijs volgen. De Insin gerschool, eveneens van het protestant s-christelijk onderwijs in Soest, stuurde de complete rekenmethode voor de groepen drie tot en met acht in. Het be treft hier een methode waarin differen tiatie-mogelijkheden zitten naar aanleg en tempo en leerstijl van het kind. voor particulieren en bedrijven! Ze was net op het politiebureau geweest om de diefstal van haar bromfiets aan te geven, toen ze op de Weegbreestraat twee jongens bij een benzinestation zag staan. Wie schetste haar verbazing toen ze bovendien haar eigen voertuig her kende. De vrouw belde de politie die snel ter plaatse was en de twee jongens aanhield. De knapen, beiden vijftien jaar, ontkenden de bromfiets te hebben gestolen. Ze zouden de brommer in de bosjes hebben gevonden. Een andere bromfiets werd gestolen uit een carport aan het Claroenstekerpad. Een zestien-jarige Bunschoter had zijn voertuig daar vrijdagmiddag neergezet. BRILLEN - OOGMETING - CONTACTLENZEN Optometrist O.V. - Contactlensspecialist A.N.V.C. BURG. GROTHESTRAAT 10 - 3761 CM SOESTDIJK - TELEFOON 02155 -1 38 59 's Maandags gesloten -•'V*.., Ongeveer vijf- tot zeshonderd mensen hebben Soest aangedaan in het kader van Open Monumentendag. Dat is een schatting van de mensen die zich met de plaatselijke organisatie hebben beziggehouden en zaterdag de hele dag op pad zijn geweest. De deelnemers konden in de gemeente Soest 46 objecten bekijken. Het Wilhelminakerkkoor luisterde de plechtigheden aan de vooravond van Monumentendag op. Opvallend was dat de meesten de be graafplaatsen meden. En die waren uit gerekend, speciaal in het programma opgenomen, omdat ze één van de twee thema's van Open Monumentendag 1993 waren. Kennelijk trokken de be graafplaatsen de mensen niet aan. Steekproeven leerden dat het bijvoor beeld op de algemene begraafplaats aan de Veldweg stil bleef en dat de rooms- katholieke begraafplaats aan de Dal- weg eveneens weinig bezoekers trok. Club voor: - Beginners - Gevorderden - Vergevorderden - Zeer vergevorderden Uiteraard voor elk wat wils: - jeugd - echtparen - jongeren 20 tot 35 jaar (1e en 2e jaars) EEN COMPLETE CURSUS VOOR SLECHTS PER PERSOON! INSCHRIJVING-INFORMATIE dagelijks (behalve op zondag) vari 17.00 tot 20.00 uur. Telefoon 02155-22811. Langskomen kan natuurlijk ook en wel elke ma.-, wo.- en vrijdag t/m 29 september van 19.00-20.00 uur in ons danscentrum aan de Alb. Cuyplaan 198b te Soest. De Stichting Welzijnswerk Soest bestaat dit jaar 25 jaar en organi seert in dat kader een aantal bij zondere activiteiten. Een daarvan is een symposium, dat op zaterdag 25 september wordt gehouden in de Gildezaal aan de Steenhoff straat (achter Artishock/Museum Oud Soest). De SWS wil met dit (kleine) symposium stilstaan bij twee aspecten van haar werk: de zorg voor jongeren en de com municatie tussen Nederlanders en niet- Nederlanders in Soest. Twee deskundi gen op deze werkterreinen verlenen hun medewerking. Over "Zorg voor jongeren" wordt het woord gevoerd door jeugdwerk-advi seur Ben Kraal. Over de "Communica tie" komt consulent migrantenwerk Rohina Raghoebier spreken. Beiden zijn verbonden aan het Steunpunt Kin deropvang en Jeugd- en Jongerenwerk in Utrecht en het Steunpunt Samenle vingsopbouw in Zeist. Gerichte uitnodigingen zijn inmiddels verstuurd aan o.a. de politie, de ge meente, de scholen en diverse instellin gen in Soest die op een of andere wijze raakvlakken hebben met de onderwer pen van het symposium. Belangstellen den zijn eveneens welkom. Het symposium begint om 15.00 uur en eindigt om 19.30 uur. In de pauze staan drankjes, (interculturele) hapjes en soep klaar. Ten behoeve van een goed verloop vraagt de SWS eventuele be langstellenden om zich tevoren op te geven. Dat kan door een berichtje (met in elk geval het aantal deelenmers) te sturen aan de SWS, postbus 250, 3760 AG Soest, of telefonisch via nummer 17615 in Soest. Toch was er in ieder geval een man die al jaren nabij de begraafplaats woont. Op de Open Monumentendag nam hij er voor het eerst een kijkje. Kennelijk vormen de begraafplaatsen nog een taboe, al worden op de begraaf plaats Kranenburg van Zwolle op een mooie zondag soms wel tweehonderd bezoekers geteld. Wethouder Jan Vis ser had tijdens de feestelijke opening van Open Monumentendag in de Oude Kerk (op vrijdagavond met een exposi tie en muziek) nog wel een oproep ge daan om juist de kerkhoven te gaan be zichtigen. "Ik raad u aan: loop eens een kerkhof op, doorbreek een taboe en kijk eens met andere ogen naar uw cul tuurbezit." Volgens Visser komt de cultuur van een volk treffend tot uiting in de wijze waar op het zijn doden bezorgt en zich herin nert. Aan de hand van tal van voorbeel den in den lande zette hij zijn stelling kracht bij. "Op de dodenakker aan de Daalseweg in Nijmegen kun je duidelijk zien hoe eenvoudige arbeiders werden weggemoffeld onder platte stenen, de gegoede middenstand het meer in de hoogte zocht en rijkelui ons de ogen uit staken met kleine, poenige monumen ten." Het volk koos zaterdag echter voorna melijk voor andere monumenten, zoals de Oude Kerk. Een groot aantal men sen beklom de vorig jaar gerestaureerde toren om goed uitzicht boven Soest te krijgen. Veel deelnemers aan de zevende natio nale Open Monumentendag stapten in groepsverband op de fiets. Anderen' volgden de route in kleinere groepjes of alleen. Zoals een oudere vrouw uit Soest, die de auto als vervoermiddel had gekozen. Ze parkeerde haar wagen onder meer in de Kerkebuurt, maar liet de honderden treden van de smalle trap voor wat ze waren. "Ik ben al eens op de Martinitoren geweest en die is wel drie keer zo hoog." In het Museum Oud Soest hadden de vrijwilligers evenmin te klagen over be langstelling. Ongeveer 140 mensen stapten er naar binnen. Ook op de boer derijen langs de Grote en de Kleine Melm en bij andere beschermde dorps gezichten stapten veel mensen van hun fiets af. Binnen afzienbare tijd zullen in de openbare bibliotheken van Soest meer boeken in de Turkse en Ma rokkaanse taal op de planken staan. Dat is mogelijk dank zij een eenmalige subsidie van de ge meente van 4.125 gulden. De Stichting Openbare Bibliotheek had daarom gevraagd. Op de eigen begro ting was geen ruimte meer voor aanvul ling van de collectie voor Turkse en Ma rokkaanse inwoners van Soest. Burgemeester en wethouders hebben zich laten adviseren door Trema'87, de basisscholen en de commissie minder heden. Die reageerden alle positief. Bij hun beslissing hebben b en w ook re kening gehouden met de notitie...? An dere instellingen die bij de gemeente aankloppen om geld voor een eigen bi bliotheekje), worden altijd doorver wezen naar de openbare bibliotheek. Omdat de bibliotheek niet kan voldoen aan de vraag naar Turkse en Marok kaanse boeken, vinden b en w dat ze de Stichting financieel moeten steunen. adviseurs hypotheken vosiaoea assuiantién HYPOTHEKEN - VASTGOED - ASSURANTIËN Koninginnelaan 40, 3762 DG Soest Tel. 02155-17962/23789 plaats Soest adres PLASWEG ligging Soest-Zuid woning vrijstaand woonhuis met bedrijfsruimte Nog geen toto indeling woonhuis: entree, toilet, woonkamer, keuken beschikbaar. verdieping 3 slaapkamers, badkamer zolder met vaste trap algemeen grondopp. 965 m2, indeling bedrijfsruimte van ca. 230 m2 bestaat voor ca. 50% uit kantoorruimte en 50% uit magazijn en werkplaats. Het geheel wordt leeg opgeleverd en is uitsluitend te gebruiken voor kantoordoeleinden. VRIJSTAAND WOONHUIS MET BEDRIJFSRUIMTE Gevraagde koopsom f 458.000,- plaats Soesterberg adres OUDE TEMPELLAAN ligging rustige woonomgeving woning helft van dubbele villa met garage indeling hal, toilet, woon-/eetkamer met open haard (ca. 48 m2), luxe keuken met diverse inbouwapp., bijkeuken verdieping 2 ruime slaapkamers (v/h 3), badkamer met ligbad, douche, 2e toilet met ruime 3e slaapkamer algemeen ca. 500 m2 grond, villa verkeert in perfecte staat van onderhoud, de gehele benedenverdieping is voorzien van een luxe marmeren vloer met vloerverwarming. RUSTIGE WOONOMGEVING Gevraagde koopsom f 439.000,- plaats Soest adres VAN GOYENLAAN ligging De Engh woning 4-kamerappartement op.de 3e etage met berging op de begane grond indeling haf, toilet, douchecel, woonkamer, keuken, 3 slaapkamers. algemeen servicekosten f 285,- per maand Gevraagde koopsom f 108.000,- 4-KAMERAPPARTEMENT plaats adres woning Soest DR. DE VOSLAAN 24 helft van dubbele vi tjevraagde koopsom f 439.000,- De PvdA-fractie wil dat de afval stoffenheffing minder snel stijgt dan dat het college heeft voorge steld. De burgers van Soest zouden volgend jaar zeventig gulden meer moeten betalen, de PvdA heeft een verhoging van 35 gulden voor gesteld. Met uitzondering van PvdA-wethou- der Frans Kingma wil het college de kosten van de afvalverwerking nage noeg volledig op de burgers verhalen. Dat beleid is overigens eerder al door de raad vastgesteld. De PvdA vindt dat nu te gortig. De verhoging van zeventig gulden heeft deels te maken met het afgekondigde uitstel van het Diftar-project, een sys teem waarbij de burger betaalt per aan geleverde kilo afval. Kees Boerkoel van de PvdA pleitte maandagmiddag in de commissie fi nanciën alsnog voor speciaal tarief voor alleenstaanden. Hij kreeg steun van de fracties van Progressief Soest en GPV/SGP/RPF. Maar volgens een ambtenaar kleven aan een dergelijk sys teem veel nadelen. "Dat zou betekenen dat drieduizend mensen in het systeem moeten verwerkt. Dat loopt bij een dui zendtal fout. Die mensen zeggen dat ze alleenstaand zijn, maar dat zijn ze niet. Je moet bovendien de bestanden van maand tot maand controleren en bije- werken. Niet alleen neemt dit giganti sche apparaatskosten met zich mee, het is tevens een fraudegevoelige regeling." Hoe de discussie over lastenverlaging zich verhoudt tot de bezuinigingen waarop bijvoorbeeld het CDA aan dringt, tekent zich nog niet af. Het CDA heeft wethouder Jan Menne van finan ciën meegegeven nog meer te korten op de gemeentelijke uitgaven. Als het aan Progressief Soest ligt, wordt op de hef fing van de onroerend-goedbelasting wel een inflatiecorrectie toegepast, wat betekent dat de tarieven met vier pro cent stijgen. Ook is voorgesteld de bur gers deze ogb niet in drie, maar in twee maanden te laten betalen. De afdeling Groenbeheer van de ge meente Soest heeft onlangs de trim baan aan de Schapendrift ingrijpend vernieuwd. Ook de parkeerplaats aan de Sparrenlaan is vergroot om de be zoekers voor de Lange Duinen vol doende plek te kunnen bieden. De trimbaan aan de Schapendrift is voorzien van nieuwe toestellen en nieu we bebording. De oude toestellen wa ren nodig aan vervanging toe, zoals sportieve Soesters vermoedelijk wel hebben ervaren. Veel toestellen waren verrot of er ontbraken onderdelen. Dit probleem is nu verholpen. De toelich ting op de borden is opgesteld volgens de richtlijnen van de Nederlandse Sport Federatie. De afdeling Groenbeheer verwacht dat de trimbaan weer inten sief gebruikt zal gaan worden. Dit om dat ze tegen de bebouwde kom aanligt en aansluit bij de door trimmers veelge bruikte 'blauwe paaltjesroute'. De parkeerplaats is vergroot, omdat ze regelmatig te klein blijkt te zijn. Vooral in het hoogseizoen en op mooie dagen staat het vaak vol met onder meer bus sen voor schoolreisjes. De maatregelen vloeien voort uit het vorig jaar door de gemeenteraad vastgestelde Zonerings plan van de gemeentebossen. In dat plan wordt een aantal maatregelen ge noemd om de recreant in de bossen (let terlijk) in goede banen te leiden. LOODGIETERS DE© VAN BETER Voorwaarden: U koopt of huurt een ATAG c.v.-ketel. U ontvangt uw geld terug bij vervanging na 15 jaar U laat tot de vervanging het onderhoud door ons uitvoeren. Deze aanbieding geldt niet voor lease-contracten. Deze aktie geldt van 1 september 1993 t/m 30 maart 1994. Bosman Loodgieters b.v. - Oude Utrechtseweg 31 - 3768 CA Soest - Telefoon 02155 20644

Soester Courant | 1993 | | pagina 5