En dit zijn de knallers van deze week: CKXW BiK&> fl Ophalen huisvuil blijft hetzelfde Molenschot viert z'n 25-iarig bestaan 1.98 8.98 2.89 0.98 eige" hJ|lS Serie autokraken in Soest Wintertijd Dood katje in Klaarwater: alarm voor katte-aids 'v v° Rabobank sluit kantoren Overhees en Koninginnelaan in april 1994 Ook raadsfracties schuiven te dure diftar-systeem vooruit Glas moet vanaf 1995 op kleur worden gescheiden. Zeven wagens donderdagnacht opengebroken 3 Actueel 5 Actueel 13 Sport 15 Sport 17 Soesterberg 21 Op Soest .oV Ongevaarlijk voor de mens Geen gevolgen voor werkgelegenheid Geld en cheques uit woning weg Feestweek aan de Albert Cuyplaan HET VLEESCENTRUM 20?o 8.50 Pot-Pourri Ananas James Grieve handappelen hamlappen Jif vloeibaar schuurmiddel Kiwi's Cl 000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 - 15724 VOORDEELMARKT PETERS Makelaars WEGENS VAKANTIE GESLOTEN van 28 september t/m 9 oktober RUUD SMIT visspecialiteiten EURO TAXI Hoewel ze allemaal voorstander zijn van het systeem op zich, zien alle raadsfracties in, dat het diftar- systeem bij het ophalen van huisaf val voorlopig niet kan worden in gevoerd. Er zou tien miljoen gul den moeten worden geïnvesteerd, terwijl er op de markt nog geen weegapparatuur is te vinden die naar behoren functioneert. De 27 mensen die Soest besturen, wachten voorlopig een proef met diftar in Oostzaan af, alvorens ze de discussie hervatten. Dat is woensdagavond tij dens een ingelaste vergadering van de commissie milieu gebleken. De WD- en de PvdA-fracties stelden dat het uit stel van het diftar-systeem geenszins tot uitstel hoeft te leiden. Volgens D66 mag dit uitstel er niet toe leiden, dat Soest het afvalprobleem op z'n beloop laat. De burgers moeten juiste goede voorlichting krijgen, riep Gré van Eek. De WD 'vierde' het besluit als een overwinning. De liberalen zijn ook voorstander van het systeem, maar wa ren vóór het onderzoek al tot de conclu sie gekomen, dat de tijd er nog niet rijp voor is. Zowel Ellen Spijk als Willem Blaauw lieten dat nog eens triomfante lijk aan wethouder Mieke Swinkels we ten, hetgeen PvdA-ster Wil Stekelen burg de opmerking 'Flauw hoor' ont lokte. Bij het diftar-systeem wordt ieder huis houden aangeslagen voor de hoeveel heid afval die wordt aangeleverd. Hoe minder afval, hoe lager de rekening, is het principe. Dat betekent echter niet dat de burger na invoering van het dif tar-systeem minder geld kwijt is dan nu, als hij weinig afval aanbiedt. De kosten van het systeem zijn zo hoog, dat elke burger toch al meer vastrecht zou moe ten gaan betalen. "Laten we de burger niet blij maken met het idee dat hij min der kwijt is als hij minder inlevert. Dat is pertinent niet waar", zei Jan Zwaanen burg van het CDA. Zegels In Duitsland wordt momenteel onder 380.000 mensen een experiment ge daan met plakzegels. De burgers kun nen per jaar een bepaald aantal zegels kopen. Elke keer dat de container wordt aangeboden aan de vuilnisopha lers, moeten ze een zegel op de bak plakken. Die zegel wordt dan door de reinigingsmensen verwijderd. Hoe minder vaak de container aan de straat wordt gezet, des te minder zegels raken de burgers kwijt. En hoe meer zegels ze aan het einde van een jaar overhouden, des te meer geld kunnen ze terugvra gen. Dit systeem wordt door D. Renooy van PME (het adviesbrueau dat het diftar- onderzoek heeft uitgevoerd) afgera den. Het geeft hygiënische problemen, omdat de mensen worden geprikkeld om het afval zo lang mogelijk te laten staan. Bovendien is het fraudegevoelig. Volgens Renooij wordt bij ongeveer tien procent van de mensen een zegel van de container gestolen. "Een elek tronisch label zou wel kunnen, maar dan is het weer bijna net zo ingewikkeld als bij de diftar", aldus de adviseur van de gemeente. Containers Voorlopig zullen de groene containers in Soest derhalve op dezelfde wijze worden geleegd als nu het geval is. De groene bakken zijn overigens in 1996 aan vervanging toe. De bruine contai ners worden twee jaar later vervangen. De PvdA heeft er bij Swinkels op aan gedrongen zuinig met geld om te gaan bij het aanschaffen van nieuwe contai ners. Aan de wijze van het ophalen van huisafval zal, met uitzondering van de rekening, voorlopig niets veranderen. Foto: Goos van der Wilt. Met ingang van 1 januari 1995 moet glasafval op kleur worden geschei den. Als gevolg van die wettelijke bepaling hebben de afnemers en producenten van de gemeenten geëist, dat het glasafval daadwerke lijk op kleur wordt aangeleverd. Het gaat om drie verschillende kleuren. Volgens topambtenaar J. van Gent van de gemeente Soest zal dat bin nenkort in een nieuw af te sluiten contract met de afnemer worden vastgelegd. Gemeenten die hun gla safval niet op kleur scheiden, kun nen van de afnemers een veel hogere rekening verwachten. Op welke wijze Soest het glas zal scheiden, is nog niet bekend. De meest logische oplossing lijkt het plaatsen van drie verschillende glas containers, voor elke kleur glas één, op dè bekende plaatsen. Het college van burgemeester en wethouders zal te zijner tijd met een voorstel op de proppen komen. In de nacht van donderdag op vrij dag zijn in Soest zeven auto's opengebroken. Het is niet uitge sloten dat het om dezelfde da- der(s) gaat. In zes gevallen werden de inbraken in de wijk Overhees gepleegd. Twee auto's aan het Vedelaarpad, twee wagens aan het Luytenaarpad, één aan het Minstreelpad, één aan het Scal- meyerpad en één aan de St. Willibror- dusstraat werden opengebroken. Daar bij verdwenen de meest uiteenlopende zaken. Het meest populair blijven de autoradio's, maar de dader(s) ging(en) ook met geluidsboxen, cd's, een para plu, een mini-staaflantaarn, een life- hammer en een bedrag van vijftien gul den aan de haal. Eén inbreker had er honger van gekregen en nam een pot met snoep mee. De eigenaren van de auto's, die aangifte deden bij de politie, variëren in leeftijd van twintig tot 57 jaar. Visser: 'Arrogantie van de macht is overgeslagen op insprekers.' Meilof: 'Carnavalvierders moeten zelf troep opruimen.' Privé-promotieteam bus lijn 72: 'Het is zo gezellig in de bus'. Nieuwe 'Soestand' gaat drie maanden proefdraaien op Radio Soest. Regen zorgt voor overlast. Ans Greefhorst: 'Het verzorgingshuis is onmisbaar, en Molenschot zeker.' Soest toont vooruitgang op mentale vlak. Gedevalueerde derby prooi voor DVS-ers. Annie Roest veertig jaar lid van Smeeing/BDC. Vlag in top bij nieuw medisch centrum aan de Rademakerstraat. Museum Oud Soest in de schoolbanken. \U V V I I I u v In de nacht van zaterdag 25 op zon dag 26 september gaat de wintertijd in. De klok moet dus een uur terug worden gezet. Dat betekent een uurtje langer slapen. Officieel moet de klok om 03.00 uur op 02.00 uur worden gezet. "Waarschuwing voor katte-ei- genaars!" staat er boven een pamflet, dat begin deze week in de wijk Klaarwater is verspreid. Het bevat een dringende op roep om katten, die in de afgelo pen maanden in de buurt van de Gustaaf Gelderhof zijn geweest, te laten controleren op besmet ting met katte-aids. Volgens ondertekenaar Bas van Hoorn, bewoner van de Titus Brandsmastraat, is tussen eind juli en begin september op het parkeer terrein aan de Gustaaf Gelderhof een klein, mager katje gesignaleerd. Het beestje werd in zijn huis opgeno men en bleef daar enige tijd, in over leg met de inmiddels opgespoorde eigenares. Omdat de kat duidelijk ziek was, werd het medisch onder zocht, waarbij kwam vast te staan dat het beestje leed aan katte-aids in een vergevorderd stadium. Katte-aids is dodelijk en er is op dit moment geen geneeswijze voor, waarschuwt het pamflet, en de ziekte is besmettelijk voor andere katten. De ziekte wordt gemakkelijk over gedragen via het bloed of het speek sel en misschien ook door lichaams contact. "Als uw kat in de periode juli-september in de buurt van de Gustaaf Gelderhof is geweest, dan is hij mogelijk besmet en kunt u maar één handelwijze volgen: Laat uw katten zo snel mogelijk controleren op het katte-aidsvirus!" Test De test kost nog geen 40 gulden, meldt het pamflet, en is van levens belang voor alle katten in de buurt. Voor de duidelijkheid staat erbij dat het hier uitsluitend gaat om kat te-aids, niet om katte-leukemie en andere ziekten die soortgelijke symptomen veroorzaken. "Kat te-aids is uitsluitend besmettelijk voor katten, niet voor mensen (vol wassenen of kinderen), honden of andere dieren." Behalve ondertekenaar Bas van Hoorn (Titus Brandsmastraat 6, tel. 11377), vermeldt het pamflet ook de naam, het adres en de spreekuren van dierenarts E. Klein-Benes aan de Ereprijsstraat 23, tel. 14211. De Rabobank Soest gaat in vol gend jaar twee van haar vijf vesti gingen sluiten. Op 5 april gaan de deuren van de kantoren aan de Tamboerijn (winkelcentrum Over hees) en aan de Koninginnelaan voorgoed op slot. Voor de werkge legenheid heeft een en ander geen gevolgen. De sluiting van de twee bijkantoren is niet los te zien van de ontwikkelingen in de bankwereld, zo blijkt uit de verkla ring van Rabobank-directeur W.H. Hilhorst elders in deze krant. Het ge bruik van automaten, het thuisbankie ren via de computer en de toegenomen veiligheidseisen leiden tot een bunde ling van specialismen. De Rabobank Soest zal zich volgend jaar dan ook concentreren op de vesti gingen aan het Kerkplein (hoofdkan toor), de Smitsweg en de Soesterberg- sestraat. Aan het "Rabo-netwerk" over Soest komt daarmee een einde, maar volgens Hilhorst is het ongemak voor de cliënten - die in sommige gevallen iets langer onderweg zullen zijn - wel te overzien. "Het scheelt meestal nauwe lijks meer dan een kilometer." De geldautomaat in Overhees blijft in de toekomst wel bestaan. Ook als het huidige kantoor daar wordt verhuurd of verkocht zal de bank voorzieningen treffen om de automaat daar te houden. AI met ingang van 27 september - ko mende maandag - gelden voor de Ra- bo-vestigingen andere openingstijden. De medewerkers van de bank hoeven niet te vrezen voor gedwongen ontsla gen, verzekert Rabo-directeur Hilhorst in het artikel, verderop in deze Soester Courant. "Iedereen vindt een nieuw plekje." Via een bovenlicht is een inbreker vori ge week een woning aan de Turfstreek binnengedrongen. Hij beloonde zich met enkele cheques en wat bankpasjes, maar nam ook contanten mee, alsmede enkele persoonlijke bescheiden van de 39-jarige bewoner. Foto: Goos van der Wilt. Met een complete feestweek viert Molenschot, het bekende verzor gingshuis aan de Albert Cuyplaan, deze week zijn 25-jarig bestaan. Dat begon maandag met de offi ciële opening in aanwezigheid Van burgemeester De Widt, en het ein digt komende vrijdag met een feestelijke receptie voor genodig den en een verrassingsprogramma voor alle bewoners. Daartussendoor is er elke dag wel wat te beleven. Maandagmiddag bijvoorbeeld was er een optreden van het eigen zang koor "Zanggenot" onder leiding van Gerard v.d. Schepop en een voordracht door mevrouw Koster. Gisteren was er een oecumenische dienst voor de bewo ners, met ds. Hans Greive en pastor Jan Houben, 's avonds gevolgd door een gezellige feestavond met niemand min der dan Conny Vink en Dick de Witte met hun programma "Uit Thuis". Vandaag staat er een bingo - met optre dens van de heer Verwoerd en me vrouw Engeringh - op het programma; morgenmiddag komen de kinderen van de Desmond Tutuschool ("naaste buur") op bezoek en morgenavond ver zorgt het Soester mannenkoor "Apol- lo" een gast-optreden. Tijdens de re ceptie, vrijdagmiddag, is er trouwens ook muziek: van het dwarsfluitkwartet "Four for You". En elke dag is er voor de bewoners om 10.00 uur 's morgens gezellig koffiedrinken in de grote kof fiekamer. Het geeft aan dat Molenschot z'n zilve renjubileum groots wil vieren. Het hele huis verkeert dezer dagen dan ook in een feeststemming, zoals burgemeester De Widt maandag al kon vaststellen. Het begon al met het gebak dat de heren Sakkers en Van Rijn - van de beroemde Molenschot-keuken - speciaal voor de ze gelegenheid hadden gemaakt: een fraaie slagroomsoes, uitgevoerd in Mo lenschot-groen, en met een béétje drank erin, zoals de heer Sakkers liet weten. 'Oude dag' De bewoners en de genodigden warem tevoren Verwelkomd door Molenschot- directrice mevrouw Vischer, en me vrouw Greefhorst, voorzitter van het bestuur, constateerde dat veel Soesters in de loop der jaren in Molenschot eeni "thuis" hadden gevonden. "Maar er is; heel wat veranderd. Vroeger was het heel gewoon om op je 65e naar een ver zorgingshuis te gaan, om nog van een onbezorgde 'oude dag' te genieten; nu blijven de mensen zo lang mogelijk thuis," aldus mevrouw Greefhorst, die eraan herinnerde dat de gemeente ou dere inwoners destijds actief aanspoor de om naar Molenschot te gaan, zodat hun huis beschikbaar kwam voor jonge re woningzoekenden. "Molenschot is een goed geleid bedrijf geworden, maar de zorg voor de bewo ners is centraal blijven staan." Me vrouw Greefhorst herinnerde ook aan de strijd om het voortbestaan, enkele jaren geleden - toen de provincie Mo lenschot al wilde opdoeken - en aan de belangrijke rol die de onlangs overle den mevrouw Kaal daarin als voorzitter van de bewonerscommissie heeft ge speeld. 'Niets blijft ons bespaard' Ze stelde vast dat Molenschot 25 jaar geleden nog een modern huis was, maar inmiddels volslagen verouderd en veel te "bewerkelijk", en dus dringend toe aan de nieuwbouw aan de Dalweg, die er na de nodige tegenslagen dan toch "aan zit te komen". Het bestuur is opti mistisch en gaat ervanuit dat het tijd schema voor de nieuwbouw niet in ge vaar komt door de aangetroffen bo- demverofitreiniging - "Niets blijft ons bespaard" - en ze vertrouwde erop dat het gemeentebestuur snel de nodige handelingen zou verrichten en beslui ten nemen om de start van de nieuw bouw (gepland in maart 1994) te laten doorgaan. Een reden tot vreugde vond ze dat in middels ook begonnen is met de bouw van de Soesterbergse dependance van Molenschot, waar 28 verzorgingsplaat sen komen. Daarmee gaat een lang ge koesterde wens van de Soesterbergse bevolking in vervulling. "Molenschot is nog niet bejaard," stelde mevrouw Greefhorst vast. "We gaan met een ge rust hart en opgewekt de volgende 25 jaar in. Laten we er met z'n allen een Directie, bestuursleden en de bewo nerscommissie van Molenschot. echt Molenschot-familiefeest van ma ken." Na het massaal gezongen "Lang zal ze leven" - in de eerste plaats bedoeld voor Molenschot, maar ook een beetje voor de voorzitter - bracht burgemeester De Widt de felicitaties van het gemeente bestuur over. Hij vond het leuk dat hij erbij mocht zijn en stelde vast dat Mo lenschot al 25 jaar een prominente en gewaardeerde rol speelde in de zorg voor ouderen in Soest, o.m. voor de warme-maaltijdvoorziening, de perso- nenalarmering, de. dagverzorging, de dag- en nachtopvang en diverse SWOS-activiteiten, al dan niet in sa menwerking met andere instellingen. Ook hij herinnerde aan de "donkere wolken", halverwege de jaren '80, en aan het brede, eendrachtige verzet te gen de toen dreigende sluiting van Mo lenschot. Dat had succes, al kwam Mo lenschot niet helemaal ongeschonden uit de strijd en konden er van de 200 plaatsen maar 148 overblijven, waar van 28 in Soesterberg. Hij herinnerde terloops aan de problemen tijdens de renovatieplannen met de eigenaar van het gebouw maar stelde verheugd vast dat, na het akkoord van de provincie, het gemeentehuis en Molenschot in de toekomst "goeie buren" zullen worden aan de Dalweg. "Ik hoop dat we elkaar over 25 jaar weer zien, ik dan als één van u," aldus de burgemeester. Expositie Na afloop onthulde hij samen met me vrouw Vischer en de heer Jacobs, eco nomisch directeur, een kleine expositie in de hal, waar een aantal oude prenten van Soest - afkomstig uit het gemeen te-archief - te bewonderen zijn. De be doeling is dat de bewoners aan de hand daarvan voor de nog ontbrekende in formatie zullen zorgen. Birkstraat49 - Soest - Tel. 12477 KALKOENFILET per kilo BIEFSTUK Stroganoff per kilo KALFSGEHAKT (heerlijk gekruid) per kilo Geopend do. en vr. 8.00-17.00 uur 12.50 Altijd kwaliteit en betaalbaar. 3 kilo kilo fles 600 gram per blik Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02I55-I625I van weedestraat 149 3761 cd soest tel 02155 -15288 Goedkoper rijdt u nergens binnen Soest/Soesterberg en er buiten. Beter ook niet! 60-plussers 15% KORTING 24-uur bereikbaar Telefoon: 02155-29477/033-701313

Soester Courant | 1993 | | pagina 1