Natuur O Nabij MSI lux. /T\ aruóhocK m 1 CULTUUR WELZIJN T Kunstuitleen: 60 nieuwe aanwinsten! Pa stichting openbare bibliotheek V/O Nieuws van de bibliotheek Met het IVN op zoek naar 'wegen voor de natuur' WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1993 SOESTER COURANT PAGINA 20 r/— f/L- Cl Open Dag C-drie Kaartverkoop voor popconcert Tröckener Kecks in C-drie Paso: helderziende waarnemingen met een kaarsvlam Scholen worden ook 'kunst-afnemers' 'Mirakel' en RMA gestart met kinder en gevorderdenkoor Zaterdag 25 september: Thuishulpcentrale Eemland 'THC 'tel. 033 - 63 13 34 THC organiseert introductiecursus voor vrijwilligers Activiteiten in buurthuis De Engh Activiteiten in De Vangrail Kinderboerderij De Vrije Teugel NNereldM/inkel Café Costa Rica Directo Vrijwilligers Vakature Bank Vakatures 'Simple Man' Pianospelenlessen l huur of lease Nieuwe aanwinsten volwassenen Cultureel Creatief Centrum Willaertstraat 49, tel. 22188 Soms zijn open dagen moeilijke dagen. Zeker als er op die dag nog tig andere open dagen en vergelijkbare activitei ten zijn. Op 11 september jongstleden was iedereen van harte welkom bij Ra dio Soest, kon men vele monumenten bezichtigen en werd de bronstentoon stelling 'A cire perdue' bij de Hazelaar te Soest geopend. Daar komt nog bij dat het voor C-drie niet makkelijk is om, op een open dag, gerichte informatie te verschaffen. Het centrum heeft namelijk drie verschil lende afdelingen onder zijn dak: cul tuur, cursussen kunstzinnige vorming en bowling. De open dag van C-drie van 11 septem ber was erg gezellig. Het aantal bezoe kers schommelde rond de 450 en er hing gelukkig geen braderiesfeer. Het optreden van Peer de Graaf was een groot succes. Hij zwierf door het ge bouw en mengde zich tussen het pu bliek. Zijn optreden en muziek boeiden met name de jeugd. Welke zin of welk woord hem ook toegeroepen werd, steeds weer verwerkte hij dat ter plekke tot een boeiend en origineel lied met ac cordeonbegeleiding. Daarnaast kon men kennis nemen van het ruime aanbod van de cursussen: van tekenen tot en met de cursus kunstge schiedenis 'De duivel en al zijn werken', van klassiek ballet tot en met de cursus 'Het maken van lokale radio' en van fo tografie tot en met edelsmeden. Jammer dat de opstelling van de expo sitie, het educatieve onderdeel van de bronstentoonstelling, voor een deel het veld had moeten ruimen voor de open dag. Maar deze tentoonstelling, ook Artishock en het gemeentehuis doen mee, is nog tot en met 10 oktober aan staande te bewonderen. Onder andere door middel van een duidelijke en fraaie lesbrief kan men aan de weet ko men hoe het procédé van het bronsgie- ten verloopt. De dag werd afgesloten door Perron 5B. Dit kwintet timmert hard aan de weg in Soest en terecht: hun jazznum mers zijn afwisselend en het ensemble speelt uiterst professioneel. Toch moet men concluderen dat een open dag van 11.00 tot 18.00 uur te lang is. Rond vijf uur liep de publieke belangstelling sterk terug. Het is nu eenmaal de gewoonte in Soest om stipt half zes aan tafel aan te schuiven. Komende vrijdag is de eerste maal Soe- stand in C-drie. Dit vroeger populaire praatprogramma begint om vijf uur 's middags. Dan moet men de warme hap zeker twee uur uitstellen. Anders weet men niet wat men mist. C-drie pakt in het komende seizoen flink uit met een aantal spetterende popconcerten. Op vrijdagavond 22 ok tober wordt het spits afgebeten door de veelbelovende en zeer populaire Ne derlandstalige band "Tröckener Kecks". Aanvang 21.15 uur. Entree f 17,50. Vanaf 20 september kunnen er kaarten worden gereserveerd bij C-drie, Wil- laertstraat 49, tel. 22188: maandag t/m vrijdag 8.30-17.00 uur, en bij het thea- terbespreekburo van de VVV-Soest, Steenhoffstraat 9 A, tel. 12075/28017: maandag t/m vrijdag 9.30-16.30 uur en zaterdag 9.00-12.00 uur. Paso organiseert op woensdag 29 sep tember een bijeenkomst, waar mevr. Sonja v.d. Linde helderziende waarne mingen zal doen aan de hand van een kaarsvlam. Op paranormale wijze haalt ze daaruit boodschappen die te maken hebben met actuele problemen of ont wikkelingen. De bijeenkomst wordt ge houden in "De Vriendschap", Nachte- gaalweg 8A. Aanvang 20.00 uur. En tree f 6,50. Informatie: tel. 16777. Van vrijdag 24 september tot en met vrijdag 1 oktober is bij de Kunstuitleen - naast de biblio theek in Overhees - een speciale expositie te bewonderen van de 60 nieuwe aanwinsten, waarmee de collectie onlangs is uitgebreid. De leden kunnen de kunstwerken vrijblijvend bekijken en eventueel alvast reserveren. De uitbreiding van de collectie bevat kunstwrken in allerlei "soorten en ma ten": zeefdrukken, litho's, olieverven, tekeningen en etsen, maar ook enkele objecten in hout, steen of email. Onder de kunstenaars bevinden zich ook dit maal weereen aantal klinkende namen, zoals Klaas Gubbels, Jef Diederen, Lu- cebert, Dirk Breed en een heel rijtje an deren, en zelfs - min of meer toevallig - van buitenlandse herkomst: een kunst werk van Barbara Hepworth, die sa menwerkte mét de beroemde beeld houwer Henry Moore. Een flink deel van de nieuwe collectie - 34 stukken - is afkomstig van de Vee- nendaalse kunstuitleen, waarmee de Soester "kunstbibliotheek" een aantal werken heeft geruild. "Zo komen de kunstwerken hiervandaan weer onder ogen van een ander publiek, en wij heb ben onze Soester leners ook weer iets afwisselends te bieden," aldus Maija Kuipers, die de dagelijkse zorg over de Soester kunstschatten heeft, en Lenora Crom, die namens de openbare biblio theek - waaronder de Kunstuitleen res sorteert - de promotie verzorgt. De Kunstuitleen heeft in Soest trou wens nog meer pijlen op zijn boog. Bij voorbeeld het scholenproject, dat met de financiële steun van het Cultuursti muleringsfonds binnenkort van start gaat. Het project is opgezet door het SKVE, het Steunpunt Kunstzinnige Vorming Eemland, onder leiding van coördinator Theo Naessens, die in Soest ook bekend is als docent in C-drie. 'Leren kijken' Acht van de twintig Soester basisscho len hebben zich opgegeven voor het project en worden een jaar lang gratis abonnee van de Kunstuitleen. De be doeling van het project is kinderen te "leren kijken" naar kunst. Daartoe wordt uit de collectie van de Kunstuit leen een aantal kunstwerken geselec teerd, die een tijdje in de deelnemende school komen te staan of hangen. Het gaat daarbij steeds om twee kunstwer ken tegelijk, die op een of andere ma nier iets met elkaar te maken hebben (of juist niet). "Het gaat om méér dan 't plaatje al leen," aldus Marja Kuipers. "De bedoe ling is dat de kinderen er op school mee aan de gang gaan. Ze kunnen het bij voorbeeld naschilderen of zelf iets ver zinnen. Op die manier maak je ze alvast een beetje vertrouwd met kunst. De kunstwerken zelf zijn daarvoor eigen lijk meer een soort binnenkomertje." De schooljeugd is volgens Maija best ontvankelijk voor kunst. Dat blijkt bij voorbeeld uit de bezoekjes die kinderen soms met hun ouders aan de Kunstuit leen brengen. "Veel volwassen mensen lopen eraan voorbij, omdat ze er niks van begrijpen. Dan missen ze ontzet tend veel. Als je wat van de achtergron den weet, heb je er veel meer aan, en dat proberen we met het scholenproject te bereiken." Kinderen reageren in het al gemeen heel enthousiast en onbevan gen op kunst, is haar ervaring. Acht Soester scholen doen mee aan het project: De Bron, de Driesprong, de Van der Huchtschool, de Werveling, de Waterinkschool en de Wegwijzer uit Soest, plus de Postiljon en de Carolus- school uit Soesterberg. Twee scholen waren trouwens al lid van de Kunstuit leen, maar doen nu natuurlijk ook mee. De leerkrachten krijgen op drie maan dagmiddagen speciale instructie, zodat ze aan de kinderen goed kunnen uitleg gen wat de bedoeling is. Een dimensie méér De scholen krijgen in de loop van het jaar telkens twee (wisselende) échte kunstwerken te leen. Maija: "Dat het om échte kunst gaat, geeft het een di mensie méér. Aan een reproduktie kun je bijvoorbeeld de techniek niet afkij ken, bijvoorbeeld of het een olieverf of een litho is." De Kunstuitleen zorgt ver der voor achtergrondinformatie. Ze vindt 8 van de 20 scholen "een mooie score", want de jeugd in Soest is volgens haar op kunstgebied niet bij zonder verwend. "Als je in Amsterdam woont, kun je zó naar een museum, Marja Kuipers (l.) en Lenora Crom, met het object "Stilleven geometrische vormen" van Emile van der Kruk, een onderdeel van de nieuwe collectie van de Kunstuitleen maar op dat punt komen kinderen in Soest best wat te kort." Voor het SKVE is het Soester scholenproject trouwens een testcase; als het aanslaat zullen ook in Amersfoort dergelijke projecten worden opgezet. Soest mag best trots zijn op z'n Kunst uitleen. "We hebben veel kwaliteit aan huis; rotzooi nemen we niet op. En het is heus niet allemaal ontoegankelijke kunst, dus voor iedereen is er wel wat te vinden." Het gaat dan ook uitstekend met de Kunstuitleen, die twee jaar gele den met 30 leden en zo'n 100 werken begon. Het aantal neemt gestadig toe - er zijn inmiddels meer dan 200 leden en de collectie is gegroeid naar 500 stuk ken - maar het kan helemaal geen kwaad om nog meer mensen in Soest te wijzen op deze unieke mogelijkheid om kunst "in huis te halen". Ook bedrijven kunnen trouwens lid worden en bij voorbeeld een serie werken van één kunstenaar lenen - "mooi om bijvoor beeld lange gangen op te fleuren", aldus Marja en Lenora. Jeugdtheaterschool Mirakel en de Re gionale Muziekschool voor Amers foort, Soest en Hoevelaken zijn een bij zonder samenwerkingsproject gestart: Een kinderkoor voor 6- tot 10-jarigen en een zangkoor voor gevorderden van 11 tot 20 jaar. Het kinderkoor is voor iedereen die het leuk vindt liedjes te zingen uit allerlei landen en in verschillende genres. Het gevorderdenkoor is voor iedereen die ervaring heeft met zingen en het leuk vindt om meerstemmig te zingen. Beide koren geven uitvoeringen. Het kinder koor repeteert op woensdagmiddag van 14.25 tot 15.15 uur, het gevorder denkoor op vrijdag van 17.45 tot 18.35 uur. Bel voor informatie: Mirakel tel. (033) 653289, of de RMA, tel. (033) 622004. IVN Eemland, vereniging ter bevordering van het natuur- en milieubesef. Afdeling van het landelijk Instituut voor Natuurbeschermingseducatie IVN. Utrecht is overdekt met een web van autowegen, spoorlijnen en ka nalen. Mensen kunnen zich zo op vele manieren verplaatsen. Maar ook dieren moeten zich kunnen verplaatsen voor voedsel en voort- planting; terwijl planten hun zaden eveneens moeten kunnen ver spreiden. De door ons gebruikte wegen belem meren dat vogels, insekten en planten verdwijnen omdat uitwisseling met an dere leefgebieden onmogelijk is. Kort om: planten en dieren hebben eigen verbindingswegen nodig! Komend weekend wil het IVN belang stellenden laten meegenieten van de nog bestaande 'wegen voor de natuur'. Door heel Utrecht zijn er diverse 'hap penings'. Zo kan men in Breukelen vanaf 10.00 uur het 'Otterspel' spelen of - begeleid door een IVN-gids - met een huifkar op onderzoek uitgaan. Plaats: recreatieterrein aan de Bosdijk te Breukelen. Kosten: alleen voor de huifkartocht een bijdrage. De natuurquiz is (naast o.a. een fiets tocht en wandeling) onderdeel van de open IVN-dag op Landgoed Schot horst aan de Schothorsterlaan 3 te Hoogland. Tijd 10.00 - 16.00 uur. IVN in Soest Wekelijks is er informatie over de 'Soester' activiteiten van het IVN Eem land te beluisteren in het programma 'Ommetje in natuur en milieu' op Radio Soest, elke zondag tussen 11.00 en 12.00 uur. Naast de vijf vaste medewer kers aan dit programma zijn diverse cursisten van het IVN aan het woord geweest om enthousiast over hun erva ringen te vertellen. Wie ook lid wil worden»van het IVN, kan schrijven naar: IVN, Postbus 3097, 3760 DB Soest. Meer informatie wordt verstrekt door J Vrolijk, tel. 25324 ('s avonds). De Thuishulpcentrale (THC) organi seert een introductiecursus voor men sen die als vrijwilliger willen helpen bij een dementerende. De Thuishulpcen trale zet zich in voor partners en familie van een dementerende, chronisch zie ken en voor ouders met een gehandi capt kind. Voor de verzorgers van een demente rende, evenals voor de ouders van een gehandicapt kind, is de taak vaak inten sief. Men komt soms met moeite toe aan het ondernemen van activiteiten voor zichzelf. Om de vaste verzorgers regelmatig tijd en ruimte voor zichzelf te geven, biedt de THC de mogelijkheid een vrijwilli ger in te schakelen om passief (oppas sen) en/of actief (zoals wandelen, le zen, een spelletje), aanwezig te zijn. De THC wil centrale verzorgers zo goed mogelijk helpen. Dit gebeurt door vrijwilligers goed te instrueren, te bege leiden en te scholen. In de maand no vember wordt voor vrijwilligers die en kele uren per week bij dementerenden willen helpen een introductiecursus ge geven. De cursus 'Helpen bij een de menterende' wordt gegeven op drie dinsdagochtenden van 9.30 tot 12.00 uur. le bijeenkomst, dinsdagochtend 9 november, 9.30 -12.00 uur: 'Wat is de mentie' en vertoning van de videofilm 'De verloren tijd' m.m.v. de heer Van Schijndel, psychogerontoloog bij de RIAGG. 2e bijeenkomst, dinsdagochtend 16 november, 9.30 - 12.00 uur: 'Wat bete kent de hulp van een vrijwilliger voor de partner', m.m.v. mw. Everaars. 3e bijeenkomst, dinsdagochtend 23 november, 9.30 - 12.00 uur: 'Taken, betrokkenheid van de vrijwilliger, so ciale kaart', m.m.v. Lucie Wildervanck, coördinator»THC. Belangstellenden zijn van harte wel kom. Men kan zich telefonisch opgeven bij de THC, tel. 033-631334. Nadere informatie bij Lucie Wildervanck, coördinator van de THC, op boven staand telefoonnummer. De cursus is kosteloos en Wordt gehouden in het ge bouw aan de Kleine Haag 1-3 te Amersfoort. De Vangrail, De Engh, De Praatpaal, tel. 17615 tel. 21987 tel. 19546 Alb. Cuyplaan 200, tel. 21987. Tienerinstuif Elke maandag van 15.15 tot 17.15 uur zijn de 9-12-jarigen welkom in buurt huis de Engh. Er wordt iedere week iets leuks gedaan. Jullie mogen zelf meebe slissen wat er gedaan wordt, bijvoor beeld iets bakken, een buitenspel, wed strijden, etc. Kosten: f 1,- per keer. Neem je vriend of vriendin mee! Kookgroep voor kinderen Kinderen van 6 t/m 9 jaar kunnen zich opgeven voor de kookgroep. Je leert al lerlei heerlijke gerechten maken zoals: pizza, appelflappen, nassi, enz. De laat ste keer maken we een komplete maal tijd in de vorm van een koud buffet waarbij we misschien ook de ouders uit nodigen! Geef je snel op! Wanneer de groep vol is starten we. Dag en tijd: Vrijdag van 16.00 tot 17.30 uur. Kos ten: f 15,- voor zes keer. Nachtegaalweg 8c, tel. 17615. Klaverjassen Elke donderdagavond vanaf 20.00 uur kunt u onder het genot van een kopje koffie bij ons een kaartje leggen. Weke lijks zijn er mooie prijzen te winnen. De kosten zijn f5,- per keer (incl. prijzen geld). Poppen maken Op 5 oktober starten de workshops van twee lessen. We maken van papiertouw decoratieve poppen. U moet voor desze workshop zelf de volgende materialen meebrengen: 4 meter effen papiertouw en 2,5 meter gededoreerd of gebloemd papiertouw naar keuze (alle van mini maal 10 cm breed). De kosten zijn f 15,- inclusief materiaal. Opgeven noodzakelijk. Aquarelleren Aquarelleren is het schilderen met transparante waterverf. De mogelijkhe den van de techniek komen aan de orde bij het schilderen van stillevens en an dere voorwerpen. Op 5 oktober start er vanaf 19.30 uur een basiscursus voor beginners die uit tien lessen bestaat. De kosten zijn f 150,- voor tien lessen excl. penseel en papier. Opgeven noodzake lijk. Bel 17615 tijdens het spreekuur op donderdagen van 10.00 tot 12.00 uur. Vedelaarpad 53, tel. 18136 Donderdag 23 september Van 9.30 - 11.30 uur: activiteiten voor volwassenen. Koffie is vers en het is al tijd gezellig. Bijdrage f 2,50 voor koffie en materialen. Van 9.30 - 11.30 uur: Groep 7 van de Achtbaan voor het pro ject over de prehistorie. Van 13.15 - 15.15 uur: Groep 4 van de Wegwijzer voor het project "verstoppertje". Na schooltijd komen Sean, Angela en Noor hun verjaardagsfeest vieren. Veel activiteiten en veel plezier. Vrijdag 24 september Van 15.45 - 17.45 uur: Mike Jordie,t Mariska en Jasper vieren hun feest met een heleboel vriendjes. Vanaf 15.45 uur komt Diewertje met een aantal vriendinnen koken op het kinderres taurant. Om 18.30 uur begint de maal tijd. Heeft u zin om mee te eten? Reser veer dan voor 15.30 uur. Zaterdag 25 september Van 13.30 - 16.00 uur: Manon, Friso en Anouk zijn de feestvarkens. Zij gaan veel activiteiten doen. Tevens de moge lijkheid om mee te doen met de verzor ging van de dieren. Maandag 27 september Van 9.30 - 11.30 uur: Groep 6 van de Wegwijzer komt voor het project over de prehistorie. Van 13.30 - 15.30 uur: Groep 5/6 van de Desmond Tutu- school voor hetzelfde project. En dan: Van 15.45 -17.30 uur: een nieuwe acti viteit. 'Het vliegend tapijt' heet de groep die mee gaat doen met een reis langs de wereld. Op deze reis doen de kinderen veel landen aan en ze gaan dingen maken die met die landen te ma ken hebben. Deze groep gaat dus fanta seren, knutselen, uitvinden en mooie dingen maken. Het is bestemd voor kin deren van 6 tot en met 10 jaar. Er kun nen hooguit 12 kinderen meedoen. Geef je snel op! Dinsdag 28 september Van St. Lidwinaschool uit Amsterdam komt voor en schoolreis. Van 15.45 - 17.30 uur: De nieuwe toneelgroep start. Deze is bestemd voor kinderen van 7 tot en met 12 jaar. Onder deskun dige leiding leren de kinderen de begin selen van toneelspelen. Samen werken aan een verhaal: schminken, decors bouwen en tot slot de uitvoering in de cember. Ook voor deze groep geldt: maximaal 12 kinderen, dus bel snel of kom langs om je op te geven! Woensdag 29 september Van 9.30 -11.30 uur: peuter/ouderak- tiviteit. Gezellige ochtend voor moeder (waar blijven de vaders?) en hun jong ste kinderen. Deelname vier gulden per ouder/kindpaar inclusief drinken. Van 14.00 -16.00 uur: een nieuwe voorstel ling van de toneelgroep van de kinderen die geschikt is voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar. Na de voorstelling limo nade en snoep en dan veel spelletjes en andere activiteiten. Mededelingen Ook een nieuwe activiteit van de kin derboerderij is: "veijaardagdisco". Dit is bestemd voor kinderen van 1 tot en met 12 jaar. Jarige kinderen kunnen met hun vriendjes en vriendinnen ko men dansen, meedoen aan wedstrijdjes, zich laten schminken. Alle kinderen krijgen een kadootje, 2 keer drinken en snoep. Deze nieuwe activiteit is erbij ge komen omdat wij niet aan de enorme aanvraag van onze verjaardagsfeestjes kunnen voldoen. Dus maak er gebruik van en geniet ervan. Deze activiteit duurt 's avonds van 19.00 - 21.00 uur en deelname kost zes gulden per kind. Ny^Stichting Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 28132 Donderdag j.1. was een bijzondere dag. Toen werd in het World Trade Center in Rotterdam, tijdens het Symposium '20 jaar zuivere koffie', het eerste pak Café Directo uit Costa Rica aan de staatssecretaris van Economische Za ken, mevrouw Van Rooy, aangeboden door Vivién Alan Fonseca. Vivién Alan Fonseca, een jonge vrouw en economisch landbouwkundige, werkt als marketingmanager voor Coocafé, de coöperatie achter deze koffie. Een aantal vrijwilligers van de Wereldwinkel Soest was hiervan getui ge. Wat is het bijzondere aan deze koffie? De Café Directo is de eerste in de Derde^ Wereld gebrande koffie op de Neder-" landse markt. Geen import van groene koffiebonen, de ruwe grondstof, maar een kant-en-klaar produkt. Koffie is een tropisch produkt. Alle koffie komt zonder uitzondering uit de Derde Wereld en verlaat onbewerkt het land van herkomst. De verwerking tot eindprodukt, het branden, malen, me- langeren en verpakken, gebeurt in kof fiebranderijen in het Westen. Hierop is nu een uitzondering: Café Costa Rica Directo. Deze komt verpakt en al naar Nederland. Café Directo, de naam zegt het ai, komt rechtstreeks van de producenten bij u in de huiskamer. Dat betekent extra werk en dus extra inkomsten in Costa Rica. En daar gaat het.de Wereldwinkels om. De EG beschermt de eigen koffie-in- dustrie door op bewerkte koffie zo'n 12% extra importbelasting te heffen. Voor Costa Rica en een aantal andere Latijnsamerikaanse landen heeft de EG nu, in de strijd tegen de coca-verbouw, die importheffing tijdelijk opgeschort. Het streven is die importheffing voor goed de wereld uit te helpen en deze uit te breiden tot alle koffie-producerende landen. Smitsweg 311, tel. 12630 2-108: Stichting voor Sociaal Cultu reel Werk Soest zoekt voor haar Spee- l-o-theek (uitleenorganisatie van speel goed), die in januari 1994 geopend wordt, vrijwillige medewerkers voor het uitlenen en geven van informatie over speelgoed en voor licht admini stratief werk. 3-101: Muziekvereniging Soest zoekt vrijwillig(st)ers voor het bespelen van bas, tuba, trombone en hoorn. 4-113: Stichts Landschapsbeheer vraagt journalistiek ingestelde vrijwil ligsters voor haar tijdschrift Bulletin, dat ieder kwartaal uitgebracht wordt. De redaktie formeert een groep men sen, de journalistenpool, die gevraagd wordt zo nu en dan een interview af te nemen of een artikel te schrijven. Voor kennis van natuur en landschap is niet noodzakelijk; affiniteit met het werk veld van Stichts Landschapsbeheer wel. 5-104: Gemeentelijk Centrum voor Basiseducatie zoekt vrijwillig assisten te) 's avonds voor de docente Neder lands; didactische kennis en/of erva ring van grammaticalessen wordt op prijs gesteld. 5-112: Milieu-educatiecentrum Soest zoekt een enthousiast iemand voor het ontwikkelen van lesmateriaal en het begeleiden van educatieve activi teiten op het gebied van natuur en mi lieu. 7-116: Scoutinggroep Baarn vraagt begeleiding voor kinderen in verschil lende leeftijdsgroepen, zaterdagoch tend of -middag. 7-126: Instelling voor jeugdwerk Soesterberg zoekt enthousiaste vrijwil- lig(st)ers die schoolkinderen leuk bege leiden tijdens instuifmiddagen. 7-142: Stichting Welzijnswerk Soest zoekt vrijwilligers (vrouwen) voor het nieuwe project 'Spelvoorlichting aan Huis'. Taken: van september tot juni wekelijks een Marokkaans gezin bezoe ken en de jonge kinderen (of kind) ken nis te laten maken met speelgoed en spelen; voorbereiding en verslagleg ging van de spelmiddagen; in samen werking met de projectleidster een 'speelplan' opstellen; het geven van in formatie en advies aan de ouders over spel, speelgoed, ontwikkeling en voor zieningen in de buurt. Ondersteuning hierbij wordt gegeven door de projectleidster. Er is een intro ductiecursus, van vier keer een dagdeel (in twee tot vier weken); men krijgt eens per veertien dagen individuele werkbe geleiding; eens per maand is er een groepsgewijze werkbespreking (van al le spelleidsters). Het is mogelijk een vergoeding te krij gen tot f 1000,- bij het bezoeken van twee gezinnen. Wanneer men buiten Soest woont, is er een reiskostenver goeding mogelijk. 12-113: Patiëntenvereniging Baarn zoekt vrijwillig(st)er voor tuinonder houd, eenmaal per maand. 15-111: Stichting Kindercentra Soest zoekt vrijwillig(st)er, in het bezit van een auto, voor het van school ophalen van jonge kinderen en naar de na schoolse opvang brengen, overdracht met leerkracht en groepsleiding. Auto kostenvergoeding. Inlichtingen bij de Vrijwilligers Vaka ture Bank, Smitsweg 311; dinsdag- tot en met donderdagochtend van 9.00 tot 12.00'uur, tel. 12630. Steenhoffstraat 46, tel. 19577 Donderdag 23 september 'Roadmovie sur place' Drie jaar geleden werd regisseur Hal Hartley juichend ontdekt als onafhan kelijk talent van de Amerikaanse Oost kust. De kracht en originaliteit van zijn afgebakende wereld werd alom her kend. Hartley maakt moderne sprook jes over grote gevoelens en alledaagse gebeurtenissén. Ze spelen zich af in lege dorpen aan de Amerikaanse Oostkust. Zijn personages zijn prettig gestoord met de taal als belangrijke ontregelaar. In deze wereld benadert Hartley de re laties tussen mannen en vrouwen, tus sen ouders en kinderen. Elke film kent zijn eigen thama: in 'The Unbelievable Truth' was het de waarheid, in 'Trust' vertrouwen en in 'Simple Man' staat de liefde centraal. Twee broers zijn in 1968 in de steek ge laten door hun criminele vader die eens een beroemde honkballer was. De ene broer is nu een verlegen student die wankelmoedig in het leven staat. De an dere broer ontwikkelde zich tot een wit- te-boordencrimineel die stoer doet maar in feite net zo onzeker is als zijn jongere broertje. Als de vader weer eens met een mis daad de voorpagina's haalt, besluiten de broers hem op te sporen. Aan het eind van 'Simple Man' lijken ze hierin te slagen. Via een mysterieuze Roemeen se ontdekt de ene broer de schuilplaats van zijn vader. De andere broer vindt de liefde bij een hotelhoudster. Zo idyllisch loopt 'Simple Man' echter niet af. Bij Hartley is niets zeker. Alles staat op losse schroeven en wat het ene moment nog helderwit is, verschiet het volgende moment naar inktzwart. Die j steeds verschietende perspectieven ma- I ken de film tot een intrigerende erva ring. De absurditeit van het bestaan wordt door de regisseur niet alleen ingepe perd door de verhaalopbouw. Hij doet j het ook, en vaak ijzersterk, met de taal. Een taal die benut wordt om de zwerf tocht van de broers te plaatsen in een absurdistisch kader dat verwant is aan het toneelwerk van Beckett en Pinter. 'Simple Man' wemelt van de taalkundi ge en filosofische hoogstandjes en het :s des te meer genieten omdat de acteuis ze heel onderkoeld presenteren, in vaak prachtig gestileerde decors en locaties die meesterlijk zijn gekadreerd en uit gelicht. Aanvang: 20.30 uur. Entree: f 7,50; cjp/65+ f 5,-. Reserveren vanaf 19.30 uur, tel. 19577. vanaf75/rpm. VANTOL-SOEST' pianohattdel telefoon 02155-12968 MaI Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Romans Friedman, Carl: Twee koffers vol. Een joodse studente in Antwerpen krijgt als kinderoppas te maken met antisemitisme. Ontroerende, literair waardevolle roman. Goldsmith, Olivia: Affaires. Drie vriendinnen worden door hun mannen ingeruild voor een jongere vrouw. Om zich te wreken richten ze de "Club van Eerste Echtgenotes" op. Realistische roman waarin alles om macht, geld en sex draait. Grisham, John: De cliënt. Nadat hij getuige is geweest van de zelfmoord van een mafia-advocaat, wordt een elfjarige jongen gezocht door de mafia en de FBI. Een boeiende en daverende thriller. Komrij, Gerrit: Intimiteiten. De winnaar van de P.C. Hooftprijs 1993 heeft zich een leven lang terug houdend getoond in het prijsgeven van details over zijn persoonlijk be staan. In dit boek verbreekt hij op in dringende wijze het stilzwijgen. Krantz, Judith: De Scruples collec tie. De eigenares van het bijzonder chi que modehuis 'Scruples' wil zich uit het zakenleven terugtrekken. Nieu we roman van de schrijfster van o.a. 'Prinses Daisy' en 'Dazzle'. Leonard, Elmore: Lokaas. Een zwarthandelaar in wapens doet vele transacties met drugsbaronnen in Colombia, maar laat het vuile werk door derde opknappen. Thril ler vol keiharde aktie. Shreve, Susan Richards: Portret van een passie. De wederwaardigheden van vier ge neraties Amerikaanse vrouwen van 1890 tot 1990. Een knap geschreven verhaal vol goede karaktertekenin gen. Steinke, Darvey: Fataal blond. Een jonge vrouw in San Francisco gaat ten onder aan haar liefde voor een egocentrische bisexueel. Deze roman geeft een gruwelijk beeld van de zelfkant van de liefde - eerlijk, op het rauwe af. Zee, Nel van der: Zomaar geluk. Als een jonge man een leidinggeven de baan in de provincie accepteert, weigert zijn verloofde met hem mee te gaan. Informatieve boeken 41ö.2Barbach, Lonnie: Voor altijd: op weg naar een duurzame relatie. Een goed boek voor mensen die zorgvuldig met hun relatie en part ner om willen gaan of weer op zoek zijn naar de wezenlijke binding en intimiteit. 615.52 Heyn, Dalma: Stil genot. Persoonlijke getuigenissen over ge huwde vrouwen die een buitenech telijke relatie hebben, maar daar uit zelfbescherming over zwijgen. 857.6 Damen, Paul: Renate Rubin- stein. Beknopte biografie van de Neder landse schrijfster (1929-1990), vooral bekend geworden door haar persoonlijke, dwarse, stukjes in Vrij Nederland. 922.1 Raven, Maarten J: Mummies onder het mes. Beschrijving van de manier waarop mummies uit het oude Egypte in verschillende musea terecht zijn ge komen en van de wijze van onder zoek van mummies. Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest, tel. 02155-15210. Woensdag- tot en met vrijdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30-21.00 uur. Openbare bibliotheek Overhees Wil- laertstraat 49, 3766 CP Soest, tel 02155-12468. Dinsdag- en donderdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag-, woensdag- tot en met vrij dagmiddag van 14.00-17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond van 18.30-20.30 uur. Openbare Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b, 3769 DA Soesterberg tel. 03463-52017. 5' Woensdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. 1

Soester Courant | 1993 | | pagina 20