©I Wildschut Optiek Danscentrum Gerla WD wil lager rioolrecht scliociimkcr Uitval Kingma naar ouderencommissie wekt onbegrip en verontwaardiging Visser: 'Arrogantie van de macht is overgeslagen op insprekers' 1 ACTUEEL! 'i A 'li' Voor een perfekte bril Meilof: "Carnavalvierders moeten zelf troep opruimen" 'Het is zo gezellig in de bus' 'Klusjesdienst' wordt betaald uit overschot op warme maaltijden V f MAAK MÉÉR VAN UW WONING OF BEDRIJF! I t OPICAL Burger mag niet extra worden aangeslagen SOEST SCHOEMAKER technische dienst WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1993 Soester raakt cd's en autoradio kwijt Verwijten zijn absoluut onterecht' Wethouder geeft startsein voor patio woningen SOESTER COURANT Privé-promotieteam Buslijn 72: Peuterspeelzaal mag aan Henr. Blaekweg PAGINA 3 SWOS-project start in wijk 't Hart Nieuwe brochures in INFO-centrum laanstraat 67 baarn 02154-15588 deuren «dakkapellen «rolluikei ramen «schuifpuien - «horren serres «inbraakwerend «luifels kozijnen hang-en sluitwerk «zonweri 't Driftje is officieel dealer van een 1 aantal topmerken zoals: WERU, VEKA, VELUXen N0RHTG0. Wie méér van z'n huis of bedrijf wil - maken kiest voor 't Priftje. Bezoek onze verrassende showroom! Ook op zaterdag geopend van 10.00-13.00 uur. TIMMERFABRIEK 't Driftje 6, 3768 ER SOEST Telefoon: 02155-17201 (achter winkelcentrum Soest-Zuid) MOD. DONNA ZUIDPROMENADE 14 - SOEST HARTJE-ZUID - TELEFOON (021£5) 2 22 12 Wethouder Jan Visser heeft het of ficiële startsein voor de bouw van I negen patiovvoningen aan de Krommeweg - vrijdagmiddag - aangegrepen voor een opmerkelij ke uithaal naar diverse groepen en personen in Soest, die zich volgens hem schuldig maken aan de "ar rogantie van de macht". Volgens Visser is van de hooghartige ma nier waarop bestuurders de bevol king tegemoet treden in Soest wei nig overgebleven, maar is ze over geslagen op individuele en groe pen burgers. Visser was door bouwbedrijf Van Hoo- gevest uitgenodigd de starthandeling te verrichten voor de negen patiowonin gen, die straks in een L-vorm op de plek van een voormalige villa aan de Krom meweg zullen verrijzen. De wethouder, uitgemonsterd met oliejas en valhelm, liet per afstandsbediening een blok kalkzandsteen voor een binnenmuurtje op z'n plaats zakken. Met de bouw van de woningen - die ook geschikt zijn als seniorenwoning en goed aanpasbaar aan minder valide be woners is de invulling van de wijk 't Hart min of meer voltooid. Er zijn nog twee woningen te koop via Schoeman makelaars. J Na afloop vertrok het gezelschap, waaronder ook de toekomstige bewo ners, naar restaurant de Knollentuin, waar directeur M. van Hoogevest van het Amersfoortse bouwbedrijf met vreugde constateerde dat de firma voor het eerst ook een woningbouwproject in Soest kon realiseren. Het project aan de Krommeweg noemde hij een voor beeld van een vindingrijk en financieel aanvaardbaar "inbreiden". De wonin gen worden in het komende vooijaar opgeleverd. Pluche voelt aan als keukenstoel Visser hield vervolgens een toespraakje met als thema de "arrogantie van de macht", waarin hij constateerde dat er de laatste jaren, zeker in Soest, weinig meer van was overgebleven. "Je ziet het in Den Haag en in het land, van Lim burg tot Groningen, zie je arrogante be stuurders sneuvelen, vooral ook onder wethouders. Ze hebben het altijd over het pluche waarop wij zouden zitten, maar dat voelt meestal aan als een on gemakkelijke keukenstoel in een dood eenvoudige werkkamer." Volgens de wethouder slaat de ar rogantie tegenwoordig soms door naar "de overkant". "Dan krijg je op in spraakavonden een arrogante inspre ker tegenover je (ik denk in dit verband inderdaad aan de Lindenhof, het oude gemeentehuis en het oude politiebu reau), waaruit blijkt dat ook het anonie me publiek of mijnheer XYZ er be hoorlijk last van heeft. Zo arrogant..." Visser schroomde nauwelijks om "man en paard" te noemen. Zo had hij het over het woordgebruik van "ouwe mannen die hun zin niet krijgen" en "praatjesmakers" in het conflict tussen de ouderenbonden en het gemeentebe stuur. "Grof, onbehoorlijk en ontoe laatbaar, weersprak mijn collega King- ma terecht deze kritiek. Mag ik het woord arrogantie eraan toevoegen?" Plaatsvervangende schaamte Ook Soester Courant-columnist Arie Wandelaar kreeg van Visser de wind van voren, omdat hij over de gemeente lijke voorzieningen voor ouderen in Soest laatdunkend had geschreven: "Zijn die er dan, op wat kruimelwerk na?" Visser: "Deze oude man weet ook echt niet waar hij het over heeft. Je zou met plaatsvervangende schaamte onder je pluchen zetel gaan zitten." Het nieuwbouwproject aan de Krom meweg logenstrafte volgens de wethou der Wandelaars arrogantie. Visser be waarde in elk geval goede herinnerin gen aan de voorlichtingsavond: "Een prima avond met aardige mensen uit 't Hart, waar ik zelf jaren gewoond heb, met gefundeerde bezwaren en een uit stekend overleg over zaken waar om- Zonnestudio eifr' VERKOOP VAN ALLE SOORTEN ZONNEHEMELS EN ZONNEBANKEN ZONNEHEMELS vanaf Voor partikulier en professioneel gebruik. Scherpste prijzen van Nederland. Grote showroom aanwezig. Ook 's avonds geoperxf. Brinkstraat 34, Baarn 02154-22392 Club voor: - Beginners - Gevorderden - Vergevorderden - Zeer vergevorderden Uiteraard voor elk wat wils: - jeugd - echtparen - jongeren 20 tot 35 jaar (1e en 2e jaars) EEN COMPLETE CURSUS C VOOR SLECHTS Z l-?r~ PER PERSOON! Voor alle zekerheid! Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* INSCHRIJVING-INFORMATIE dagelijks (behalve op zondag) van 17.00 tot 20.00 uur. Telefoon 02155-22811 Langskomen kan natuurlijk ook en wel elke ma.-, wo.- en vrijdag t/m 29 september van 19.00-20.00 uur in ons danscentrum aan de Alb. Cuyplaan 198b te Soest. Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Op de Ereprijsstraat is vorige week een auto van een veertig-jarige man uit Soest opengebroken. De dader nam de radio en vijftien cd's mee. Van een auto, die stond geparkeerd aan de Korte Brinkweg, werden de vier wieldoppen gestolen. Een 23-jarige Baarnaar deed aangifte daarvan. "Het is een hele kinderachtige zaak. Ik begrijp ook niet waarom die discussie via de krant gevoerd moet worden. Zo wordt het een uitslaande brand, en dat lijkt me nogal overdreven." Zo reageert Cosbo-voorzitter Barend Blom op conflict tussen het College en de ambtelijke afdeling WVC ener zijds, met aan de andere kant de commissie Ouderenbeleid, over de subsidie op de SWOS-cursussen voor ouderen. In de commissie Ouderenbeleid is enigszins onthutst gereageerd op de uit val van Kingma in de Soester Courant van vorige week,-waar hij de kritiek "grof, onbehoorlijk en ontoelaatbaar" noemde. In een ingezonden brief in de ze krant omschrijft commissie-voorzit ter Henk Jorna Kingma's opmerkingen als "beledigingen, aantijgingen en deni grerende uitlatingen", waarover hij met de wethouder nog wel eens een "open hartig" gesprek wil voeren. In de Cosbo - de "koepel" van de Soes ter ouderenbonden ANBO, PCO en KBO - is vorige week, net als in de com missie Ouderenbeleid, opnieuw ge sproken over de dreigende intrekking van de subsidie op de speciale SWOS- cursussen Engels, Frans, tekenen en schilderen voor ouderen. Volgens het College kunnen de ouderen ook bij cur sussen van de Volksuniversiteit en C-drie terecht. Dat heeft geresulteerd in een scherpe brief aan B. en W., waarin de Cosbo haar teleurstelling uitspreekt. "Het spijt ons opnieuw te moeten constateren dat er ten gemeentehuize totaal geen begrip bestaat voor het doel dat bereikt wordt met het zelf organiseren van deze cur sussen." Dat doel is niet taalvaardig heid of een diploma, aldus de brief, maar het "sociale contact met leeftijd genoten, waarbij gelijktijdig eventuele kennis van de andere taal wordt bijge spijkerd" De spanning van het moeten presteren ontbreekt, aan een diploma kennen de ouderen totaal geen waarde toe, aldus de brief. Zou dat wel het geval zijn, dan kiezen ouderen automatisch wel voor de Volksuniversiteit of andere instellin gen. "Naar onze overtuiging zijn de 'drempels' van de Volksuniversiteit en C-drie voor talloze ouderen 'figuurlijk' véél te hoog." Integratie? Dat in het Welzijnsplan gesproken wordt over integratie stuit op onbegrip bij de Cosbo. "Integratie kan toch nooit opgelegd worden! Zoiets heeft alleen effect als het op basis van vrijwilligheid tot stand komt. Gebeurt dat onder dwang, dan heeft dat een averechts ef fect, en daar waarschuwen wij voor. Niemand is daarmee gediend, ook de gemeente niet, tenzij het welzijn van zo'n 25% van de inwoners en ca. 34% van de kiesgerechtigden voor het ge meentebestuur 'geen zorg' is." De brief eindigt met het vertrouwen dat de gemeenteraad het "streven" van College en ambtenaren uit het plan zal halen, omdat de ouderen daarmee ge diend zijn." In een mondelinge toelich ting spreekt Barend Blom, voorzitter van zowel de ANBO-Soest als de Cos bo, zijn teleurstelling uit over de reactie van wethouder Frans Kingma op de kri tiek uit de commissie Ouderenbeleid. "Waarom moet dat in de krant? Als hij boos is, moet hij bij de commissie zijn. Hij doet net of het artikel van de com missie is, maar het was een krante-arti- kel, onder verantwoordelijkheid van de journalist." Blom bestrijdt overigens niet dat het artikel een correcte weèrga- ve van de discussie bevatte - waar hij trouwens ook niet bij was - maar vindt Kingma's reactie "kinderachtig". Ook inhoudelijk vindt hij de opstelling van de wethouder volstrekt onbegrijpelijk. "De gemeente heeft altijd een voortva rend beleid gevoerd ten aanzien van de ouderen, maar wat willen ze nou? De hele zaak terugdraaien? Dat is tenmin ste mijn angst. Is dit het begin van het grote terugkrabbelen...?" Het begin van de afbraak Volgens Blom heeft het schrappen van de subsidie op de SWOS-cursussen niets te maken met integratie. "Er wordt gewoon een stukje uitgelicht. Wij zeggen dan: waar zijn jullie nou mee be zig? Is dit het begin van de afbraak van de ouderenvoorzieningen? Op deze manier kun je de hele SWOS wel inte greren, zodat er niets meer van over blijft. Als het om pure bezuinigingen gaat - niemand durft dat te zeggen - lijkt 'integreren' wel een leuk geintje, maar dah is het je reinste flauwekul." De SWOS-cursussen bestaan al lang, aldus Blom, en voorheen is er nooit ge sproken over integreren. "Dat gebeurt nu pas voor het eerst, en wij hebben er direct al tegen geprotesteerd, en vooral tegen het noemen van concrete voor beelden. Als er geschrapt moet worden, laat dat dan aan de óuderen zélf over. Dat moetje niet opleggen of afdwingen. Als integreren hetzelfde is als het op heffen van de curstfssen is dat onzin. Zijn we dan als volwassen mensen be zig?" Kinderachtig Blom verwijt Kingma dat hij de oude ren afschildert als "drammers". "Hij noemt ons de ezel die zich voor de der de keer aan dezelfde steen stoot, maar wij zijn er toch niet over.begonnen? Nu wordt het een prestigestrijd; misschien hoopt-ie dat we uitgeput raken en maar toegeven. En waarom zou de commis sie het met hem eens moeten zijn? Ze heeft toch recht op haar eigen stand punt? Het is kinderachtig en zwak om dat af te doen als waardeloos." Wat de Cosbo zal doen om de lucht te zuiveren is volgens Blom een gesprek met de raadscommissie Welzijn. Om duidelijk te maken dat dit naar het oor deel van de ouderenbonden "gemeen tepolitiek op het allerlaagste niveau" is. "De fracties hebben in persoonijke ge sprekken al gezegd dat ze nooit zullen schrappen in onze activiteiten, en daar gaan we ze aan houden... Wij geven ons niet zomaar over aan dit onzalige voor stel. Het lijkt allemaal te veel op het doordrukken van wat ze eenmaal zelf verzonnen hebben, maar zo nemen ze wel de lust bij de vrijwilligers wel weg, want dat gebeurt. Er is te veel opge bouwd om zomaar verloren te laten gaan." Helemaal onze smaak! - Velours dusters vanaf 129, natuurlijk De SWOS mag binnenkort begin nen met een "klusjesdienst" voor ouderen in de wijk 't Hart. Het College van B. en W. is akkoord gegaan met een startsubsidie van 1000 gulden. Dat bedrag wordt gefourneerd uit het potje voor de bijzondere bijstand, met name uit het gereserveerde bedrag voor de warme maaltijden, waar de kosten minder hoog uitvallen dan begroot was. De behoefte aan een "klusjesdienst" voor ouderen is naar voren gekomen uit het project Seniorenvoorlichting. Bij wÜ7p van proef zal de SWOS (Stichting Welzijn Ouderen Soest) daarmee in 't Hart beginnen. Als het project aanslaat worden ook de overige wijken erbij be trokken. De kosten worden jaarlijks ge schat op 1000 a 1500 gulden per jaar. De startsubsidie is bedoeld voor het aanschaffen van gereedschap, zoals schroevedraaiers, en voor "kramerijen" als spijkers en schroefjes. Daarnaast wordt een kostenpost voorzien voor au to- en telefoonvergoeding voor de vrij willigers die de klusjes gaan uitvoeren. De werkgroep Klusjesdienst komt op verzoek in actie bij ouderen die zelf niet meer in staat zijn om klusjes uit te voe ren. De eigen bijdrage wordt f 2,50 per klusje. Vroege busreizigers keken maandagochtend om half acht enigszins verbaasd op bij de verschijning van twee in toepasselijk CN-geel en blauw geklede jongedames op het busknooppunt Soestdijk (bij de Koninginnelaan). Het bleek te gaan om Susan Rademaker en haar vriendin Judith Visser, die spontaan een soort "privé-promotie team Buslijn 72" hebben gevormd. Susan en Judith werken allebei in Baarn en maken dagelijks gebruik van de bus om naar hun werk te gaan. Ze stappen eerst op lijn 70 (richting Soestdijk) en vervolgens over op lijn 72 (richting Eemnes), en 's avonds uiteraard de andere kant op. Zij zijn in elk geval wél enthousiast over het nieuwe openbaar-vervoersysteemen als compensatie voor alle negatieve verhalen hadden ze daar wel een promotiestuntje voorover. "We zitten meestal maar met z'n tweeën in de bus - (maandagmorgen wa ren er overigens vijfpassagiers, red.) - maar het is zo gezellig, "aldus Susan en Judith, die buschauffeur Mike de Wit in de vreugde lieten delen. Wethouder Mieke Swinkels van milieu grapte dat de feestvierders alleen na het carnavalsweekeinde 'aansprakelijk' zijn. beloofde met de verenigingen contact op te nemen. Ook de suggestie van Meilof om de burger door middel van Voorlichting te manen na de nieuw jaarsviering het afgestoken vuurwerk op te ruimen, zou ze onder de aandacht van het college brengen. Dat Meilof geen warm pleitbezorger is van het carnaval, bleek even later ook toen de dranghekken bij volksfeesten ter sprake kwamen. Organisaties van evenementen huren deze hekken. Mei lof vroeg zich af of de huur van die hek ken bij de 'carnavaleske toestanden' niet omhoog kan, zodat het voortaan kostendekkend zou zijn. Het College van B. en W. is akkoord gegaan met een vergunning voor een particuliere peuterspeelzaal aan de Henriëtte Blaekweg. Daar kunnen binnenkort acht kinderen terecht ge durende drie ochtenden per week. De nieuwe peuterspelzaal staat onder leiding van mevrouw T. Uittenbo- gaard-Blonk. De afdeling WVC heeft vastgesteld dat de speelzaal voldoet aan de eisen van het Uitvoeringsbesluit Kindercentra Soest. Alleen is het toilet niet op peuterhoogte, maar dat is gezien de geringe omvang van de speelzaal geen bezwaar. De binnen- en de buitenruimte zijn vol gens het oordeel van de gemeente zeer goed ingericht en verzorgd, en de lig ging en de bereikbaarheid zijn zelfs bij zonder goed. Mevrouw Uittenbogaard voldoet ook aan de opleidingseisen en de buurtbewoners hebben verklaard geen problemen met de komst van de speelzaal te hebben. Omdat het gebruik als peuterspeelzaal ondergeschikt is aan de woonfunctie heeft ook de afdeling Ruimtelijke Ordening en Bouwzaken geen bezwaren, zodat het College de vergunning heeft verleend. Wethouder Jan Visser witte jas en helmlaat de "eerste steen op z 'nplaats zakken. wonenden zich terecht druk om ma ken." Huiver Visser vertelde verder dat hij zelf veel plezier beleeft aan inspraakavonden, hoewel hij bij de "gemeente" nog steeds een bepaalde huiver voor dit soort bij eenkomsten constateerde. "Ambtena ren zeggen dan soms dingen toe die ze later weer moeten herroepen, bestuur ders zeggen soms tegenover een zaal dingen toe die ze later niet kunnen waarmaken." In het geval van de Krommeweg was hij destijds door zijn ambtenaren gewaarschuwd dat een in spraakronde vragen-om-moeilijkhe- den was, en dat het College maar beter géén medewerking aan het plan kon verlenen. "Gelukkig is het anders gelo pen. Zonder de minste arrogantie zijn we de confrontatie met de buurt aange gaan, kregen we op de voorlichtings avond 50 alerte, mondige insprekers over ons heen, en ziedaar het resultaat. Carnavalvierders in Soest moeten hun eigen troep opruimen. Dat vindt Wiebe Meilof van GPV/SGP/RPF. Hij vroeg zich vorige week bij de begrotingsbe handeling af of de organisatoren van het carnaval niet konden zor gen voor het verwijderen van de rommel die zij tijdens het carna valsweekeinde op straat gooien. "Het gaat vooral om visuele verontrei niging. Dat carnaval geeft zo'n troep, het staat zo negatief. Kan de gemeente desnoods twee, drie dagen na het feest geen veegploeg aan de verenigingen verhuren? Wij hebben immers blaasap paratuur om de straat op te ruimen. De organisatie is toch aansprakelijk?" In het gemeentelijk Informatiecentrum (gemeentehuis, Raadhuisplein) zijn gratis twee nieuwe brochures af te ha len. De titels zijn: "De WAO hoeft geen eindstation te zijn" en "Waar kan men met vragen en klachten over de gezond heidszorg terecht?" De WD-fractie wil af van hel rioolrecht en overweegt een ver hoging van de onroerend-zaakbe- lasting (ozb) om dit mogelijk te maken. Saillant detail hierbij is, dat in de begrotingsstukken van burgemeester en wethouders juist een verlaging van de ozb wordt voorgesteld. De liberalen willen he't onderhoud van de riolen liever betalen uit de pot 'alge mene middelen'. Volgens de WD is immers de burger maar voor één pro cent verantwoordelijk voor de vervui ling en is vooral het 'hemelwater' de boosdoener. De regen die op de grond valt, is namelijk in de zin van de wet af valwater en moet daarom worden ge zuiverd. Tot nu toe worden de rioolkosten aan de burgers doorberekend op basis van het principe 'de vervuiler betaalt'. Het dekkingspercentage bedraagt nu zestig procent, maar het is de bedoeling dat op te trekken tot honderd procent. De WD vindt dat alleen die heffingen, waarbij de burger in staat is kosten te beïnvloeden (bijvoorbeeld door minder huisvuil aan te bieden), kostendekkend moeten zijn. Bij het huishoudelijk afval water dat in de rioleringen terechtkomt, is dat volgens de liberalen niet het geval. In het plan van de WD moeten de in vesteringen voor de riolen uit dezelfde pot ('algemene middelen') komen als alle andere investeringen voor het mi lieu. De raadsfractie vraagt van het col lege een schriftelijke reactie op het voorstel.

Soester Courant | 1993 | | pagina 3