Hulleman opüek CVinoon/ancf UNIEK! 't zonnetje Ans Greefhorst: 'Het verzorgingshuis is onmisbaar, en Molenschot zéker...' maanden Soest ACTUEEL r GEZINSSALADE voor 4 personen 'Op 't Hoogt': niet-meer-weg-te-denken Regen zorgt voor overlast Nieuwe 'Soestand' gaat drie proefdraaien, ook op Radio DE TROMSLAGER PARTYSERVICE PAGINA 4 WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1993 'Gemengde gevoelens' bij zilveren jubileum van lezers aupenng Weedestraat irenbeleid tenstapel SOESTER COURANT PAGINA 5 ALLEEN VRIJDAG, ZATERDAG EN ZONDAG A.S. Voorlichting viert vierde jaargang Regen van telefoontjes bij politie Vanaf 24 september starten de eerste clubs! Soester talkshow herleeft vrijdag in C-drie Rectificatie Op 't Hoogt Gasten in 'Soestand' Dans- en Partycentrum Telefoon 02155-17954. Weegbreestraat 205 - 207 Soest 'WINGING W0RLD~1 "pak S ES'iEVEN^iAC UB N Molenschot-voorzitter Ans Greef- horst. BRILLEN - OOGMETING - CONTACTLENZEN Optomelrist O.V. - Contactlensspecialist A.N.V.C. BURG. GROTHESTRAAT10 - 3761 CM SOESTDIJK - TELEFOON 02155 1 38 59 's Maandags gesloten Stichting Centrum voorMaat- twaalfeneenhalf jaar in dienst mes - mevrouw C. van Meegen iet te zien hoe men deze win- aat verpauperen. Het is er een de, je vindt er alle soorten plastic tassen, glas, papier, Vooral na sluitingstijd is dat te stellen. nte Soest 'Ja natuurlijk' spant kroon, er ligt daar bij ons ou- uis al maandenlang genoeg meerdere containers te kun- n. Zolang onze bestuurders e maatregelen durven te ne- :m eens een kijkje in het opge dist') zal in Soest de kreet l is fun' niet waargemaakt vorden. Tot dan zal men tij- vinkelen in de omliggende ge- steeds meer de hand op moe- n om andere Soesters te be- ■kls Soester zie ik liever een ei nde winkelstraat en wens de destraat van harte beterschap. G. Mertens reep, viak voor mijn vacantie, artikel "Kritiek Ouderencom- grof, onbehoorlijk en ontoe- in uw krant van 15 september I het op prijs stelen dat uin de ;nde uitgave van de krant het ie opneemt: nissie Ouderenbeleid is een «aad ingestelde gemeentelijke nmissie, die de Raad en B. en agd en ongevraagd adviseert n bij het gemeentelijk gevoer- jeren beleid dat ouderen aan- ectievelijk waarbij zij zijn be zitter van deze Commissie be- ït, dat een wethouder op deze dels de Soester Courant der- amerkingen en beledigingen het adres van de Commissie aeleid Soest (C.O.S.). een verslag van een gedeelte enbare vergadering van 1 sep- van de C.O.S. door een ver van genoemde courant. (Ver- :n van de C.O.S. zijn altijd en voor een ieder toeganke- zal op een "waardige" wijze op deze aantijgingen en deni- uitlatingen in een "openhar- ek met deze wethouder, n mening dat de belangen van 2Ster gemeenschap" hiermede zijn gediend. (Afschuwelijk". Zo betitelt Ans greefhorst, voorzitter van het be- ituur van Molenschot, de onlangs tiekend geworden ideeën van mi nister Hedy d'Ancona om op een termijn van vijf a tien jaar alle ver- )rgingshuizen in Nederland op te ieffen. Een bericht dat haar aan de vooravond van het zilveren jubi- "eum van Molenschot niet al te rolijk heeft gemaakt. "Gemeng de gevoelens" dus bij het zilveren jubileum. Het kan gewoon niet," aldus het ou d-raadslid voor het CDA, "datje de ou deren in de toekomst alleen aangewe zen laat zijn op de thuiszorg. Er is zo'n groot tussengebied van mensen die in een verpleeghuis diep ongelukkig zou- Ben zijn. Juist de ouderen met (lichte) somatische en psychogeriatrische pachten worden in een verzorgingshuis [litstekend opgevangen, en dat geldt ze tter voor Molenschot." )e thuiszorg is voor hen geen alterna tief, vindt Greefhorst. "Als je om je lieen kijkt, zie je dat de thuiszorg toch ook vaak een moeizaam geheel is. Veel auderen vereenzamen juist daardoor, en als ze moeten terugvallen op de man- jtelzorg (familie, buren, kennissen) riekt lij dat teveel naar de ouderwetse lief dadigheid. De 'helpende hand' kan na tuurlijk geen kwaad, maar de praktijk is vaak weerbarstiger en het betekent vaak een enorme belasting voor de kin- Ederen." |;Ans Greefhorst is dan ook een over- [tuigd pleitbezorger van het voortbe- J staan van het verzorgingshuis in het al- I gemeen, en Molenschot in het bijzon- der. Over de ideeën van d'Ancona en andere aanslagen op de bejaardenzorg is ze kort: "Hoe is het mogelijk dat dit welvarende Nederland de zorg voor dé ze generatie zo op de tocht zet? We heb- i ben aan deze mensen zoveel te dan- I ken." Het verzorgingshuis is onmisbaar, en Molenschot zéker, vindt de voorzitter. "Molenschot neemt in Soest een heel bijzondere, eigen plaats in, meer nog dan de andere bejaardenoorden. Het I ligt midden in het dorp en is het enige algemene huis." Ze stelt overigens met vreugde vast dat dat niet betekent dat er j voor de beleving van ieders godsdien stige gevoelens geen plaats zou zijn. "Juist wel, en het is geweldig dat dat kan." De mensen Molenschot is in haar ogen "heel bij- zonder", en dat komt vooral door de mensen die er wonen en werken. "Mo- lenschot is een huis met een ziel." Het verzorgingshuis heeft z'n legendarische figuren, bijvoorbeeld in mevrouw Kaal- Ouwehand, de onlangs overleden strijdbare voorzitter van de bewoners commissie - "wat jammer dat ze het feest niet meer meemaakt" - maar ook in de (springlevende) chef-kok Sak kers, die in feite al meer dan 25 jaar de scepter in de keuken zwaait, na daar voor een kokscarrière bij diverse gere nommeerde restaurants te hebben op gegeven. Zoals gezegd: Molenschot is Molen schot door de mensen die er wonen en werken. Een bijzondere plaats nemen daarbij - naast de beroepskrachten - de vrijwilligers in. "Er lopen er hier heel j wat rond, om koffie te schenken, voor het winkeltje van de Zonnebloem en voor al die andere dingen." Ans Greef- I horst wijst ook op de "Vrienden van Molenschot", opgericht toen het voort bestaan aan een zijden draadje leek te hangen en nu onmisbaar als de club die altijd wel weer een potje weet aan te bo ren voor "leuke dingen", bijvoorbeeld het jaarlijkse autoritje in de omgeving, dat traditioneel besloten wordt met pannekoeken in de Lage Vuursche. "Veel mensen zijn hier al heel lang, ook van het personeel. Dat zegt wel iets over de sfeer en de collegialiteit - ze gaan ge woon niet graag weg. Er is een geweldi ge onderlinge samenhang, dat zie je ook onder de verpleegkundigen. Als je er, zoals ik, bijna iedere dag komt, merk je het. Er is geen afstand.Dat geldt ook voor de leiding van het huis: algemeen directrice mevrouw Vischer en econo misch directeur de heer Jacobs. "Ze hebben alle tijd voor de bewoners, en ongelooflijk veel geduld." 'Het geheim van Molenschot' Het "geheim van Molenschot" zit in de mensen, vindt Ans Greefhorst. "We hebben hier een stel goeie medewerkers van de oude stempel, die nog heel ge motiveerd zijn voor hun werk. Dat dra gen ze ongemerkt over op de jongeren. Respectvoor de mensen, dat is het prin cipe waar alles op gebaseerd is. De be woners worden liefdevol benaderd, en met blijmoedigheid. Als er iets te vieren valt, dan gebeurt dat. Daar genieten de mensen zo ontzettend van. Natuurlijk, er zijn ook veel ontroerende momen ten. Het streven is de mensen zo lang mogelijk een respectvol leven te bieden en ze er uiteindelijk ook zo te laten ster ven. Dat hoort er nu eenmaal bij. Maar er wordt ook heel veel gelachen. Vooral mevrouw Vischer heeft daar de hand in. Kom nooit aan haar mensen..." In de verzorgingshuizen - bejaarde noorden is de officiële term - is in de af gelopen jaren veel veranderd, stelt ze vast. "Vroeger gingen grijze mensen voor hun plezier naar het rusthuis, zoals het toen nog werd genoemd. Zo is het allang niet meer; tegenwoordig moet je geïndiceerd zijn en Molenschot was een van de eerste huizen waar de zorgbe hoefte heel hoog werd. Molenschot zei altijd ja, dus onze populatie kende al gauw relatief meer zorgbehoevenden dan in de andere huizen. Nieuwe visie Ook nu staat Molenschot aan de voor avond van belangrijke ontwikkelingen. Dat geldt niet alleen voor de nieuw bouw aan de Dalweg, die (als alles goed gaat) in maart 1994 toch van start zal gaan, maar ook voor de aanpak van de zorg. Molenschot koerst in dat verband in de richting van de "teamverzorging", waarin de bewoners (per gang) te ma ken krijgen met een vaste ploeg mede werkers van de verpleging, de huishou- HenkJorna :d dat zaken, winkeliers en be- p wat voor wijze ook reclame 'aak voor hun eigen voordeel in de klant. Soms is reclame een ergernisgevend, verwar- ailieubelastend. r dagen viel met een plof een ;evoerde brochure, door de >rgd, op de deurmat. Een vol- tgever Dringend" hoge kwa- Jex voor telefoonnummers, auwkeurige bestudering leert iet tegendeel. Zeer onnauw- ïvolledig en met lachwekken- ken gevuld, zo komt dit blad Ik krijg de indruk dat de helft >ester bedrijven en winkeliers teld staat. Zaken die al lang bestaan nemen de plaats in t genoemde bloeiende bedrij nen gewoon 'valse' concur- :ft. Een slopersbedrijf dat in i wordt genoemd met gere de automobielbedrijven on- p autobedrijven. •edrijven komen onder kop- waar ze niet thuis horen. Wist iog een badhuis in Soest had wat een administratieconsu- ider de kop clubs staan alleen e voetbalverenigingen! - Het 1 en niet genoemde benzine- ook een lacher. Enz... :treurenswaardig dat zoveel 'edrijven zich hebben laten om in zo'n waardeloze Index Ten. Diverse sportverenigin- ede doelen zijn daar de dupe als zij aankloppen voor een ie. krijgt men te horen dat het 1 is. Het is ook jammer dat er - drukwerk bomen gekapt orden en de gesubsidieerde ;rberg onnodig groter wordt, ding is zeker: de oplettende r g^ruiker' van dit j zal het snel naar de oude »pel brengen. G. A. Hom delijk dienst en de andere geledingen. Voor deze opzet is inmiddels de eerste aanzet gegeven; de volgende stap is een zorgplan voor elke individuele bewo ner, dat erop gericht is de mensen zo veel mogelijk te motiveren en te active ren. "Daar knappen ze van op, dat staat vast." Met deze nieuwe visie op de ou derenzorg - Greefhorst: "een stukje kwaliteitsverbetering" - maakt Molen schot alvast een voorzichtig begin in de Soesterbergse dependance, waarvoor afgelopen vrijdag het hoogste punt werd bereikt. Met enthousiasme praat ze over de ko mende verhuizing naar de Dalweg, al wordt de vreugde daarover enigszins getemperd door de berichten over de bodemvervuiling op de nieuwe locatie. "Ik ben optimistisch van aard, dus ik ga er nog steeds van uit dat we op 1 maart de eerste paal kunnen slaan. Jammer dat het pas te elfder ure is ontdekt. La ten we hopen dat 't meevalt." Spil-functie Het nieuwe Molenschot wordt een leuk gebouw, zegt Ans Greefhorst (met de complimenten aan architect Ton Ver- weij van bureau Duêrmeijer). "Iedere bewoner krijgt z'n eigen douche, en het geheel wordt rolstoel-toegankelijk. Mensen die verpleging nodig hebben, kunnen zo lang mogelijk in hun eigen 'huisje' blijven. En alle activiteiten waarin Molenschot een spil-functie vervult verhuizen mee: het dagverzor- gingsproject, de diverse SWOS-activi- teiten, etcetera. Wat ook fijn is, is dat de drie fysiotherapeuten die we over de vloer hebben in het nieuwe huis een ge zamenlijke ruimte gaan inrichten." De vooruitzichten zijn dus positief, on danks de dreigende taal van de minis ter, en dit mag bij de viering van het zi- veren jubileum dan ook zonder omwe gen worden vastgesteld: "Het gaat hart stikke goed met Molenschot!" Vleessalade met gevulde eieren, gevulde komkommer en pompernikkel van 34,00 voor Zalmsalade met gevulde eieren, gevulde komkommer en pompernikkel van 39,80 voor (Gaarne van tevoren bestellen.) STEENHOFFSTRAAT 58 - TEL. 02155 - 22871 De aanhoudende regen heeft don derdag op verschillende locaties in Soest voor overlast gezorgd. Op diverse plaatsen kon het rioolstel sel de hoeveelheid hemelwater niet meer venverken. Op de Koningsweg werden daardoor drie putdeksels omhoog gedrukt, het geen lichte schade tot gevolg had. Op onder meer de Peter van den Breemer- weg, de Lange Brinkweg en de Beuken laan overstroomden eveneens verschil lende rioolputten. De kruising van de Weegbreestraat en de Smitsweg kwam blank te staan. Daardoor werd het verhoogde krui- singsvlak geheel aan het zicht ontno men. De garages van de drive in-wonin- gen aan de Ossendamweg dreigden on der te lopen, maar dat viel achteraf.ge lukkig mee. In een woning aan de Wat volgens sommigen zeker niet voor wethouder Jan Visser zelf geldt, geldt wél voor zijn geestes kind: "Op 't Hoogt" is uit Soest niet-meer-weg-te-denken. Vorige week werd de vierde jaargang van de gemeentelijke voorlichtings krant gevierd met een pannekoek. Dat gebeurde - per traditie, inmiddels - in de toepasselijke entourage van het restaurant met dezelfde naam langs de weg tussen Soest en Soesterberg, waar mee bovendien' symbolisch werd on derstreept dat "Op 't Hoogt" bedoeld is voor de informatie van alle inwoners van de gemeente. Vorige week verscheen alweer het eer- Goudvink zorgde water wel voor over last, omdat het closet overstroomde. De politie kreeg tal van telefoontjes met meldingen van wateroverlast. Mede werkers van de gemeente werden inge schakeld om poolshoogte te nemen en waar mogelijk maatregelen te treffen. ste nummer van de vierdejaargang van "Op 't Hoogt", dat tienmaal per jaar huis-aan-huis wordt verspreid als bijla ge van de Soester Courant. De krant was, zoals de oplettende lezer zal heb ben vastgesteld, voorzien van een ge heel nieuwe kop met een opvallende ty pografische vormgeving. Voor de afdeling Voorlichting was deze mijlpaal voldoende aanleiding om er, samen met enkele medewerkers van Uitgeverij Smit, een extra smakelijke pannekoek aan te spenderen. Na afloop ging het gemeentelijke Op 't Hoogt-trio gezamenlijk op de foto: v.l.n.r. Jan van Steendelaar, eindredacteur; Jan Visser, wethouder Voorlichting; Ben van Os, hoofd afdeling Voorlichting. geveer een uur of iets langer zal gaan duren. De interviews en gesprekken worden afgewisseld met muziek van de inmiddels vermaarde Soester jazzfor matie Perron 5B onder leiding van Semmy Prinsen. Ab Faas - in Soest bij velen bekend om zijn cabaret-teksten - zorgt voor een maandelijkse cabaretes ke bijdrage en van Aad Post is in elke af levering een column in de traditie van "the Talk of the Town" te verwachten. Presentatieduo De centrale presentatie is in handen van Leen Cramer en Frank Verhoeven, twee inmiddels bekende Radio-Soest- medewerkers. Van de lokale omroep zorgen verder Rob van Es, Annelies Nelis en Ben Verschoor voor de tech niek. De regie is in handen van Peter Ensdorff. Andere onderdelen van het praatprogramma zijn het "portret van een Soester", waarbij een al dan niet be kende inwoner van Soest wordt onder vraagd door Leen Cramer en Frank Verhoeven. Het presentatieduo ver zorgt ook de aankondiging van een eve nement in Soest of omgeving, dat in de belangstelling staat. "Pièce de résistan- ce" is de discussie over een actueel the ma (politiek of maatschappelijk), die geleid wordt door Pim Jonker en waar voor een of meer speciale gasten wor den uitgenodigd. Het programma wordt afgesloten met een "sprekers- hoek", waarin Soesters de gelegenheid krijgen om het woord te voeren over iets dat hen hoog zit. Het "gezicht" van Soestand wordt dus in belangrijke mate bepaald door Leen Cramer en Frank Verhoeven, volgens sommigen de "coming man and wo- man" van Radio Soest, die het pro gramma als een echte uitdaging zien. Ex-logopediste Leen Cramer werkt nog niet zo lang bij de lokale omroep en presenteert o.a. wekelijks "Goedemor gen Soest" en "Ontmoeting met..." Frank Verhoeven studeert nog aan de MEAO en is al langer een van de vaste stemmen van Radio Soest, o.a. bij spor- t-uitzendingen. Hij heeft ruime erva ring als "speaker" bij autorally's. Interactie Met de nieuwe praatshow staat Leen iets voor ogen a la De Rode Haan, het voormalige VARA-radioprogramma op de zaterdagmiddag. Frank ziet het Inschrijving is nog mogelijk dagelijks van 14.00 tot 21.00 uur (behalve op zondag en maandag). Tot een jaar of drie geleden was het ac tuele praatprogramma "Soestand" een spraakmakend evenement, dat maan delijks in C-drie gestalte kreeg. De kern werd gevormd door een aantal plaatse lijke journalisten, die al dan niet voor aanstaande Soesters - politici, maar ook anderen - aan de tand voelden over ac tuele onderwerpen. Na verloop van tijd stierf het programma een zachte dood, vooral door het vertrek van enkele vas te medewerkers. Vanuit C-drie is het afgelopen jaar het initiatief geboren om de talkshow nieuw leven in te blazen. Directeur Pim Jonker verzamelde een aantal Soesters, die wel wat zagen in het idee om "Soe stand" volgens een nieuwe formule op te zetten, om zich heen om een nieuwe redactie te vormen. Onder hen Guus Kruis, directeur van de bibliotheek; Marja Kuipers, coördinator van de Kunstuitleen; Aad Post, redacteur van de Soester Courant; en Peter Ensdorff, directeur van Radio Soest, want van meet af aan is het de bedoeling geweest het praatprogramma via Radio Soest uit te zenden en het op die manier onder de aandacht van zoveel mogelijk Soes ters te brengen. Late vrijdagmiddag "Soestand' -nieuwe-stijl is aanstaande vrijdag dan ook rechtstreeks via de lo kale radio te ontvangen. Met opzet is gekozen voor de late vrijdagmiddag - het begin van het weekend - om zoveel mogelijk mensen de opname te laten bijwonen of de uitzending te laten be luisteren. Publiek is hartelijke welkom en de bar in het Witte Café van C-drie is tijdens de live-opname gewoon open voor een hapje en een drankje. Het is de bedoeling dat "Soestand" een afwisselend programma wordt, dat on- In de vorige week als bijlage bij de Soes ter Courant verschenen gemeentelijke voorlichtingskrant "Op 't Hoogt" is een foutief telefoonnummer afgedrukt voor het melden voor het ophalen van grof vuil. Dat telefoonnummer moet zijn: 93.666. U kunt dat nummer van de grofvuillijn elke werkdag tussen 8.00 en 16.00 uur bellen voor het ophalen van grof vuil. als "iets verrassends, iets nieuws, een- evenement waar toevallig ook radio bij is". Beiden gaan ervan uit dat er een flink beroep op hun improvisatietalent gedaan zal worden. "Het is live, dus er mag eigenlijk niks fout gaan, al zal dat vast wel gebeuren..." De interactie met een levend publiek - dat tijdens het pro gramma hartelijk welkom is in C-drie - en het inspelen op reacties lijkt hen leuk. "In elk geval heel anders dan als je alleen achter een microfoon zit." Volgens Leen en Frank betekent Soe stand een welkome uitbreiding van de zendtijd van Radio Soest. "Zo'n pro gramma met gasten past goed op de late vrijdagmiddag, en natuurlijk is het voor de geïnteresseerde Soesters een mooie aanleiding om in C-drie nog even een neut te komen drinken." Voor de eerste aflevering van "Soe stand" - aanstaande vrijdagmiddag om 17.00 uur in C-drie - staat het programma op dit moment in grote lijnen al vast. Een van de gasten is in elk geval de Soesterberger mr. Koos Spee, officier van justitie in Utrecht, die onlangs een zeer amusant boek publiceerde over "zin en onzin in de strafrechtspraak". Voor de discussie over een actueel politiek thema zijn uitgenodigd het PvdA-gemeenteraadslid Wil Steke lenburg en de nieuwe afdelingsvoor zitter van de PvdA in Soest, Kees Waagmeester. Onderwerp van ge sprek is "de dreigende teloorgang van de Partij van de Arbeid". Voor de "sprekershoek" heeft zich inmiddels ook al een Soester ge meld: Cosbo-voorzitter Barend Blom, die zijn hart zal luchten over het conflict tussen de ouderenorga- nisaties en het gemeentebestuur in zake de SWOS-cursussen voor ou deren. Komende vrijdagmiddag - 24 sep tember - beleeft de Soester talk show "Soestand" in C-drie om 17.00 uur precies zijn wederop standing. Voorlopig staan er in het cultureel centrum drie experimen tele afleveringen van het eertijds spraakmakende praatprogramma op stapel. Als het aanslaat wordt de reeks volgend jaar voortgezet. "Soestand" wordt uitgezonden via Radio Soest. Een aantal vaste medewerkers van "Soestand"; v.l.n.r. Pim Jonker, Frank Verhoeven, Guus Kruis, Peter Ens dorff, Leen Cramer, Rob van Es, Anne lies Nelis en Marja Kuipers.

Soester Courant | 1993 | | pagina 5