nieuws 1 CULTUUR WELZIJN r Opnieuw groot zangfeest in Soest Theater Poppenkeet: 'De Familiepolis' arbi6hOCK Alternatieve sportdag in C-drie Vrouwenkoor Soest: 'De handen vrij' Jazzclub met 'Zut Alors!' WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1993 SOESTER COURANT PAGINA 20 De 'A cire perdue'-tentoonstelling 'Soffie, de kleine heks' C-drie ontvangt 'Gooise operette' Vrijdag 1 oktober, 14.00-23.00 uur Zaterdagmiddag in C-drie: Kinderboerderij De Vrije Teugel Pianospelen/-lessen 1 huur of lease ANWB V olksu niversiteit Soest/Soesterberg Lezing over Schotland De Praatpaal De Vangrail Dierendagconcert in kasteel Groeneveld 'Until the End of the World' 'Korte Kursus Blues' op herhaling Zaterdag 2 oktober, Artishock: Spirituele lezing: stichting Ophraeis Cultureel Creatief Centrum Willaertstraat 49, tel. 22188 Brons, brons en nog eens brons. De ten toonstelling wordt op vier lokaties in Soest gehouden. De Hazelaar is de be langrijkste: daar is de expositie van au tonome beelden. Artishock verleent het documentaire deel onderdak en geeft in foto's en geschriften weer hoe de voormalige gieterij van de gebroe ders Joosten in Soest functioneerde. In C-drie is een fraaie educatieve exposi tie, waarbij men zich op de hoogte van de techniek 'het verloren was' gieten kan stellen. En tenslotte doet het ge meentehuis mee, zij het in zeer beschei den mate. Toch zijn er enkele kanttekeningen te plaatsen. Het is onzinnig wat er alle maal niet in brons uitgevoerd wordt. Gewoon iets maken van klei, bakken en dan eventueel insmeren met een goedje waardoor het op brons lijkt. Het resul taat is licht van gewicht en dus goed hanteerbaar. Het is een eenvoudig pro ces, goedkoop en heeft dus voordelen ten opzichte van brons. Want brons is duurzaam, kan tegen weer en wind. Het is een statussymbool maar het artistieke belang, en daar gaat het om, is nul komma nul. Het is mate riaal en fungeert als drager. Veel van hetgeen te zien is op de tentoonstelling heeft dan ook een beperkte of gedateer de waarde, want weinig is waardevol voor de eeuwigheid. Er had dus beter geselecteerd kunnen worden. Daarnaast kan men constateren dat de organisator van de tentoonstelling, de Hermen Molendijk Stichting te veel hooi op haar vork genomen heeft. De stichting tracht een interessant over zicht te geven van de beeldhouwkunst in de vijftiger en zestiger jaren, geeft een documentair verslag van het belang van de bronsgieterij van de familie Joosten en dat in combinatie met een uitleg van de techniek 'de verloren was' en een be perkt overzicht van hedendaagse bron zen beelden. Bovendien werden er nog twee boeken uitgegeven: een catalogus en een verslag van de geschiedenis van het bronsgieten in Nederland. •Daarentegen is het verbazingwekkend wat de impact en uitstraling van de gie terij Joosten is geweest: binnen een kleine leefgemeenschap kan men groot worden. En prachtig dat deA cire per- due' tentoonstelling die landelijke aan dacht verdient, in een plaats als Soest tot stand kan komen en bovendien nog aanslaat. Uiteraard omdat er ongeloof lijk mooie sculpturen bij zitten. En daarom is 'A cire perdue' zeker de moeite waard te bezoeken. Wat meer dan een bezoek waard is is de voorstelling 'Familiepolis' van de Poppenkeet, die aanstaande zaterdag- in Cultureel Centrum C-drie te zien is. Het is een familievoorstelling: kinderen verbazen zich over de visualiteit, de jongeren worden vermaakt door het spannende verhaal en de ouderen kun nen de dubbelzinnigheden en andere bodems tot zich nemen. De voorstelling kreeg de Puck-prijs, dat is een landelijke prijs met een jury die bestaat uit jongeren. Zij vonden het de beste produktie van het afgelopen seizoen. Dus wanneer de ouders twijfelen luister dan naar uw kinderen. Al is het maar voor een keer. De 'A cire perdue' tentoonstelling t/m 16 oktober in Soest. Kinderbios in C-drie De Kinderbios start dit seizoen op woensdag 6 oktober met een film over Soffie, de kleine heks. Zij is pas 127 jaar oud en woont met haar raaf Kobus in een huisje in het bos. Op de midzomernacht verzamelen zich alle heksen om samen te dansen. De heksenleidster vindt Soffie nog veel te jong. Geholpen door Kobus wordt Sof fie een echt lief heksje. Ze beleven sa men dolle avonturen die door de steeds beter wordende toverkunsten van Sof fie telkens goed aflopen. Als Soffie een jaar later wordt opgeroe pen voor het examen, laat ze indruk wekkende toverkunsten zien. De film is Nederlands gesproken en is voor alle kinderen van 4 tot 8 jaar. De toegang is f 3,- en de aanvang is 14.00 uur in Cultureel Centrum C-drie, Willaertstraat 49, tel. 22188. Op zaterdag 9 oktober kunnen de operetteliefhebbers, die tijdens de Gildefeesten geen tijd hebben ge had de 9,Gooise Operette" te be luisteren, hun schade inhalen in C-drie. Het zanglustige en vrolijke gezelschap keert namelijk weer terug naar Soest om het in C-drie nog eens even dun netjes over te doen. Dankzij haar jaar lijkse, welhaast professionele operette producties in 't Spant te Bussum en haar talloze succesrijke concerten in andere bekende theaters, heeft de "Gooise Operette" een reputatie opgebouwd, die ook in Soest niet onopgemerkt is ge bleven. Aan de roep om een snelle te rugkeer naar Soest kon, ondanks de overbezette concertagenda, nog net worden voldaan. Het programma in C-drie omvat een uitgelezen selectie van gezongen en ge speelde operettefragmenten. Er zal uit- Op vrijdag 1 oktober organiseert de gemeente, in samenwerking met de Stichting Welzijnswerk Soest, in en om cultureel creatief centrum C-drie aan de Willaert straat 49, alternatieve sportactivi teiten voor sportieve jongeren tus sen 12 en 18 jaar. De sportdag begint 's middags om 14.00 uur en duurt tot 's avonds 23.00 uur. Ben je sportief, creatief en enthou siast, schrijf deze datum dan in je agen da en kom ook. Vergeet nietje vrienden en vriendinnen mee te nemen en maak van dit evenement een weergaloze crea-sportdag! Het programma ziet er als volgt uit: 14.00-14-30 uur: Recreatief bowling voor de liefhebber Inschrijven voor de bowlingwedstrijd Opgeven voor abseilen 14.30-17.30 uur: Bowling-wedstrijd 17.30-18.00 uur: Uitslag bowling-wedstrijd Prijsuitreiking 18.00-19.00 uur: Recreatief bowling voor de liefhebber 16.00-16.30 uur: Opgeven voor abseilen 16.30-18.30 uur Abseilen 17.15-18.15 uur: Inschrijven voor de dart-wedstrijd 18.30-20.30 uur: Dart-wedstrijd 20.30-21.00 uur: Uitslag dart-wedstrijd Prijsuitreiking 19.30-23.00 uur: House. De deelname aan alle activiteiten is gra tis! Bij het abseilen zorgt de brandweer er voor dat de deelnemers bovenkomen; het naar beneden gaan wordt begeleid door de Hopman Masselmangroep. De dartcompetitie ligt in de handen van de BDV-match en de muziek van de house wordt verzorgd door Radio Soest! Aan de bowling- en de dartwedstrijd zijn twee eerste en twee tweede prijzen verbonden voor de beste en sportiefste spelers! Zowel de eerste als de tweede prijs is een vrijkaartje voor het concert van de Trockener Kecks op 22 oktober in "C-drie"; daarnaast bestaat de eerste prijs extra uit een dartbord voor de dart-winnaars en een keer een uur gra tis een bowlingbaan in "C-drie" voor de bowlingwinnaars! Meer informatie over deze creasport- dag kan verkregen worden via de tele- foonnummers'93673 (gemeente, Anne v.d. Hof), of 19546 (SWS, Kirsten Rietman). Enige tijd geleden werd in dit blad de oprichting van een vrouwen koor aangekondigd, bedoeld voor moeders van schoolgaande kinde ren en andere zangliefhebsters die 's morgens even de handen vrij hebben. Het koor zal dan ook de naam gaan dragen: Soester Vrou wenkoor 'De handen vrij'. Het repertoire zal uit populaire muziek gaan bestaan, waaronder composities met humoristische teksten van o.a. An- nie M.G. Schmidt, Jules de Corte e.a. Verder leuke volksmuziek uit diverse landen, 'evergreens' zoals 'Morning has broken' e.d. maar ook het meer klassie ke genre (Mendelssohn, Mozart bv.) zal niet worden geschuwd. En natuurlijk kunnen toekomstige leden hun wensen met betrekking tot het repertoire ken baar maken. Het accent zal komen te liggen op vro lijke, maar wel serieuze zangbeoefe- ning. Aan elke repetitie gaat dan ook een oefening in ademhaling- en stern- vorming vooraf. Muziekkennis of no- tenlezen is niet noodzakelijk. Een prachtige zangstem ook al niet. Rede lijk kunnen toon houden is voldoende. De rest wordt op het koor geleerd. Hoewel de lijst van aanmeldingen ge staag vordert, zijn er nog meer kandida tes nodig om één en ander zowel muzi kaal alsook financiëel te doen slagen. Met een gezelschap van circa 20 a 25 personen kan in principe een start wor den gemaakt. Dames die het fijn vinden om onder deskundige leiding op dinsdag-ochtend van9.30- 11.30 uur te zingen en op den duur met een aantrekkelijk concert naar buiten te treden, zijn van harte welkom. Bij voldoende aanmelding zal men een uitnodiging voor een kennis makingsbijeenkomst ontvangen. Informatie: Patricia Vollebregt, tel. 26299 (tussen 9.30 -11.30 uur) of diri gent Frans J. Wertwijn, tel. 21598. De nieuwste voorstelling van thea ter Poppenkeet -De Familiepolis- is op zaterdag 2 oktober te zien in de theaterzaal van C-drie. Een ko misch en luchtig stuk waarin le vensgrote poppen en acteurs met groteske kostuums samen het spel bepalen. De poppen zijn zo levens echt dat het onderscheid tussen mens en pop minimaal is. Het verhaal speelt zich af in het oude Griekenland waar de Romeinse sena tor Polis, die tevens in verzekeringen handelt, samen met zijn gezin woont. Moeder Polis zwaait de scepter over het huishouden, waarvoor zij een slavin netje in dienst heeft. Op zekere dag ko men pa en ma Polis tot de ontdekking dat een premie van twee ton aan hun neus voorbij gaat, als hun enige zoon Akro niet vóór zijn eenentwintigste trouwt. De tijd dringt, want binnen vie rentwintig uur moet er een bruid voor de bijna-jarige gevonden worden. Dat blijkt geen gemakkelijke opgave te zijn. Akro dreigt te worden uitgeleverd aan wilde en op geld beluste vrouwen, maar ontdekt nog net op tijd de ware liefde. Vorige week is Theater Poppenkeet met dit stuk winnaar geworden van de fuckpnjs ae puoueKspnjs van het jeugdtheater! De jury die de toeken ning van deze prijs heeft bepaald, be stond uit vijf kinderen. Een bijzondere voorstelling voor ieder een vanaf 8 jaar, te zien op zaterdag middag 2 oktober in C-drie, aanvang 14.00 uur, toegang kinderen f 6,- en Scène uit "De Familiepolis van thea ter Poppenkeet. voor volwassenen f 10,-. Kaarten zijn telefonisch te reserveren bij: Cultureel Centrum C-drie, Wil laertstraat 49, tel: 22188, en theaterbe- spreekburo VW-Soest, Steenhoff- straat 9a, tel: 12075/28017. Scene uit "der Wildschutz" bij de Gooise Operette voerig vooruitgeblikt worden naar de komende produktie van La Fille de Madame Angot" (te zien in 't Spant te Bussum öp 10,11 en 12 december a.s.), doch er zal ook veel aandacht besteed worden aan vroegere successen. De selecties uit "Der Vogelhandier" en "Das Schwarzwaldmadel" zullen even als de "Wiener Parade" en het reisje naar de maan "Frau Luna" op het pro gramma staan. Complete koorwerken zullen afgewis seld worden door ensemblestukken, duetten en soli. De koorleden presente ren zich in verschillende kostuums aan het publiek. De Gooise Operette en haar dirigent Hans C. Janssen zullenn Soest op 9 ok tober a.s. gaarne nogmaals laten horen en zien hoe muzikaal en uitbundig het in operetteland toegaat. Kaarten zijn te reserveren bij Cultureel Centrum C-drie, tel: 02155-22188. De toegangsprijzen zijn f 10,- en f 7,50 CJP en 65+. Het concert begint om 20.00 uur in de theaterzaal van C-drie, Willaertstraat 49. Vedelaarpad 53, tel. 18136 Donderdag 30 september Van 9.30-11.30 uur: activiteiten voor volwassenen. Van 9.30-11.30 uur: Groep 7 van de Desmond Tutuschool doet mee aan het project over de prehis torie. Van 13.15-15.15 uur: Groep van de Weth. de Haanschool komt voor het project over "Vleermuizen". Na schooltijd zijn Dennis, Kai en Mike de drie jarige feestvarkens. Vrijdag 1 oktober Van 9.30-11.30 uur: Groep 6 van de Desmond Tutuschool komt voor het project "verzorging" en neemt uiter aard ook zelf de bezem ter hand. Van 15.45-17.45 uur komen Sander. Mike en Susanne hun verjaardagsfeest vie ren. Zaterdag 2 oktober Van 13.30-16.00 uur komen Nick, Sanne en Jessica met veel vriendjes hun verjaardagsfeest vieren. Ze hebben de pony en de ezelkar op het programma staan. Maandag 4 oktober Het is vandaag dierendag! Een school uit Zeist komt dieren kijken en verder is iedereen welkom om dieren te aaien en te knuffelen. Van 9.30-11.30 uur komt de Desmond Tutuschool met groep 1 voor het project "Water". En natuurlijk leren de kinderen ook hoe belangrijk water is voor de dieren en 's middags komt van 13.15-15.15 uur groep 3 van "Overhees". Komen er vandaag ook nog leuke verrassingen voor de dieren? B.v'. een rijke oma die 500.000 gulden voor de dieren komt storten? We hopen het. Dinsdag 5 oktober De Kamperfoelieschool uit Huizen komt langs voor een ochtendprogram ma. Van 15.45-17.45 uur: de nieuwe toneelgroep voor kinderen van 7 tot en met 12 jaar gaat oefenen en oefenen en... Deelname tot de kerst kost 30 gul den per kind en reken'maar van yes dat zij er veel leren. Woensdag 6 oktober Van 9.30-11.30 uur: Peuter/ouderac tiviteiten. Gezellig, leuk en goed voor de contacten. Koffie/thee en limonade en alles wat erbij hoort voor slechts vier gulden per ouder/'kindpaar. Om 14.00 uur laat onze toneelgroep haar nieuw ste voorstelling zien. Komt dat zien! Het is geschikt voor kinderen van vier tot en met twaalf jaar. Na de voorstel ling zijn er nog veel leuke dingen te doen. Het kost twee gulden per per soon. Mededeling Onze kinderboerderij start op dinsdag 5 oktober een boerderijclub. Deze leu ke en spannende club is bedoeld voor kinderen van acht t/m tien jaar. Op 10 dinsdagmiddagen gaan we dieren voe ren en verzorgen, kaas maken, vuurtje stoken, broodjes bakken, speurtochten houden en nog veel meer. Op deze club leer je alles over de boerderij en wat daarmee te maken heeft. De kosten zijn 25 gulden voor 10 keer. Kom snel langs om je op te geven of laat je ouders bel len, want er kunnen maar tien kinderen meedoen. vanaf75,-p-nt. VANTOL-SOEST pianohattdel telefoon 02155-12.968 U. Steenhoffstraat 9A, tel. 1 20 75 Speciaal aanbod Tot 1 oktober: ANWB- Wegen wachtlidmaatschap, 15 maanden voor de prijs van 12: f 83,25 excl. f 7,50 po- liskosten. Het lidmaatschap gaat dan op 1 oktober in. Tot eind oktober: torenbeklimmin gen en korte rondleidingen op woens dagmiddag (start om 13.30 en 14.00 uur, zijkant toren Oude Kerk); volwas senen f 3,50 kinderen f 2,-. Theaterinfo Musical "Cyrano", vanaf 15 maart in Carré, Amsterdam; Bubbling Brown Sugar, oktober en november, Den Haag en Rotterdam; John Hiatt, oktober, o.a. Utrecht; Musical "Hair", 14 november, Con gresgebouw, Den Haag; Fats Domino, 6 en 13 november, Maashal, Rotterdam; Groot Circus van Azië, t/m 17 okto ber, Malieveld, Den Haag. VW ANWB - winkel Leuke gidsen over lange-afstandwan- delpaden in Nederland, met uitgebrei de routebeschrijving en informatie over natuur en landschap, overnachtings mogelijkheden: Peterpad, Zuiderzee pad en diverse andere, vanaf f 18,90;; boek "NederlandTuinenland" f 24,90; "Er-op-Uit"NS-dagtochten, tips, eve nementenkalender, f 4,50; ANWB- reisgidsen (buitenland. Zeeland, Am sterdam, Zuid-Limburg); VW- magazine evenementenagenda (herfstnummer), f 6,95, met de 10 mooiste boswandelingen, spannendste avonturen en leukste dierendagjes; ANWB-fiets- en autokaarten; ANWB/ WY-waterkaarten; landelijke fiets routes (setje kaartenboekje): Noord of Zuid-Nederland, f 29,50. Steenhoffstraat 9A, tel. 22195 Schotland: wild en nog veelal onbe kend. Zo onbekend als "Mairi" uit één van de "fiddler's songs": het jonge volkskind dat zichzelf uit liefdesver driet verdronk in één van de lochs (me ren). Minder onbekend is Mary, Queen of Scots, de trotse vorstin die haar leven moest laten onder de valbijl. Beiden zouden het symbool kunnen zijn van het grootse, soms sombere landschap van de Hooglanden. In deze dia-cause rie krijgt u te horen en te zien wat Schot land aan natuurschoon te bieden heeft. Weidse landschappen en dubbele re genbogen die men overal kan zien: op de Orkley- of de Shetlandeilanden, bij de vele lochs of op de Hebriden. Zoveel landschapsschoon vraagt om het con trast van beslotenheid en intimiteit. Daarvoor kan men terecht in de Schot se pubs waar men de Schotten leert ken nen als hartelijke, gastvrije en aller minst zuinige Europese medeburgers. De hele literatuur, van Shakespeare tot de Schotse dichter MacDiarmid, is vol van de geschiedenis van het Schotse volk met zijn woeste zwaarddansen en snerpende doedelzakken. De lezing vindt plaats op dinsdag 9 no vember van 20.00-22.00 uur in de Open Hof, Veenbesstraat 2. Spreek ster: mevr. Karin Schaedtler. Kosten: f 15,-. Inschrijven voor deze lezing graag vooraf bij het kantoor van de Volksuniversiteit. Vrouwelijke impressionisten Liefhebbers van het Franse Impressio nisme kennen natuurlijk-de werken van Manet, Monet en Degas. Maar wist u dat Manet uitsluitend binnenshuis werkte, totdat Berthe Morisot hem mee naar buiten nam en dat Monets "Nym- phéas" gebaseerd is op haar werk? Sa men met Mary Cassatt was Berthe Mo risot een stuwende kracht achter deze 19e eeuwse schilderkunststroming. In deze rijkelijk met dia's versierde cursus zullen de meest uiteenlopende zaken betreffende het Impressionisme aan de orde komen. De verschillen en over eenkomsten van de schilders en hun technieken komen aan bod en er wordt verteld over de tijd waarin deze kunste naars leefden. De cursus gaat niet alleen over de mannen maar vooral over de vrouwen achter deze lichte en kleurige kiinst: Berthe Morisot en Mary Cassatt. Aanvang cursus: woensdag 10 novem ber van 20.00-22.00 uur. Docente: mevr. drs. Mieke Mulders. Cursus adres: Mavo Soest, Valeriaanstraat 167a. Aantal lessen: 6. Cursusprijs: f135,-. Volksuniversiteit Soest/Soesterberg, Steenhoffstraat 9a. Tel. 22195. Kan toor geopend: maandag en woensdag van 13.00-16.00 uur; dinsdag en don derdag van 10.00-13.00 uur. De Vangrail, De Engh, De Praatpaal, tel. 17615 tel. 21987 tel. 19546 Kookgroep voor mannen Tien gezellige kook-eet-avonden voor mannen die het moeilijk vinden om thuis zelf aan de slag te gaan of daar de kennis voor missen. Op woensdag 6 ok tober om 18.00 uur starten wij een serie van 10 avonden voor f 90,00 inclusief. •Toneelspelen Voor personen van 18 jaar en ouder. De eerste avond van 25 bijeenkomsten is op woensdag 13 oktober om 20.00 uur. De kosten zijn totaal f 65,00. Informatie en opgave: tel. 19546. Poppen maken Op 5 oktober starten wij met de work shop van twee lessen. We maken van papiertouw decoratieve poppen. U moet voor deze workshop zelf de vol gende materialen meebrengen: 4 meter effen papiertouw en 2'/2 meter gedeco reerd of gebloemd papiertouw naar keuze (allen van minimaal 10 cm. breed). De kosten zijn f 15,00 incl. ma teriaal. Opgeven noodzakelijk. Aquarelleren Aquarelleren is het schilderen met transparante waterverf. De mogelijkhe den van de techniek komen aan de orde bij het schilderen van stillevens en an dere voorwerpen. Op 5 oktober start er vanaf 19.30 uur een basiscursus voor beginners welke uit 10 lessen bestaat. De kosten zijn f 150,00 voor 10 lessen excl. penseel en papier. Opgeven nood zakelijk. Textielschilderen Doet u wel eens kleding weg omdat het uit de mode is? Zoekt u ook naar be taalbare cadeaus? Wilt u thuis de sfeer en kleuren op elkaar afstemmen? Op de workshop decoratief textielschildeien kunt u al het denkbare verfraaien en versieren want de verf die daarbij ge bruikt wordt is geschikt voor textiel, hout, metaal, glas én kunststof. Op dinsdagochtend 26 oktober starten wij om 9.30 uur met ons 2e blok van zes ochtenden. De kosten zijn f 30,00 (incl. verf). Opgeven noodzakelijk. Opgeven op donderdag, 10.00-12.00 uur, tel. 17615. Op zondag 3 oktober organiseert de Baarnse Muziekkring een Jeugddieren- dagconcert in de Hasselaerzaal van kas teel Groeneveld. Medewerkenden zijn: Gert Jan v.d. Weerd (verteller/piano), boswachter André Wiersma en Rob van Harten (schimmenspel). De vertel ling gaat over een duizendpoot, daarna wordt muziek van Mozart uitgevoerd - 12 variaties KV 265 op "Ah, vous dirai je maman" (melodie "Altijd is Kortjak je ziek"), dan vertelt de boswachter over het leven van de dieren in het bos en tenslotte volgt Sergei Prokofieffs muzikale sprookje "Peter en de wolf'. Aanvang 15.30 uur. Toegang: f 7,50. Steenhoffstraat tel. 19577 Donderdag 30 september. Verrassende road movie van Wim Wenders Na lange tijd niets van zich te laten ho ren is Wim Wenders (bekend van o.a.i "Der Himmer über Berlin terug met "Until the end of the world Zijn hele oeuvre is er in terug te vinden de reislust van "lm Lauf der Zeit di kolonisering door beelden uit Pari Texas", de quasi-misdaad-mtnges u "Der Amerikanische Freund", schrijfmachine van "Hammett en b<- venal de verslaving aan al dan niet b- wegende beelden. "Until the end of the world' speelt i 1999. In Parijs ontmoet CJaire Tou- neur (Solveig Dommartin) Trevor N: Phee (William Hurt). Deze wordt dor privé-detective Philip Winter achtera gezeten. Claire geeft hem een lift waa- na hij haar besteelt van een flinke soi geld. Hierna ontstaat er een achtervc- ging die voert van Parijs naar Berlij, Lissabon, Moskou, Peking, Tokio, Sa Francisco en "het einde van de wereld: Australië. Dit lijdt tot fantastische bee den van deze totaal verschillende w» relden. Mc Phee maakt met een speciale camt ra opnamen van zijn familie die over d hele wereld verspreid woont. Het appé raat kan beelden in biochemische irr. pulsen vertalen zodat blinde mensen i staat zijn weer te zien. Zijn blinde moe der (Jeanne Moreau) zal hierdoor haa familie kunnen zien. Wenders spreek zich uit over de toekomst van de tech nologie en fantaseert dat we zelfs onz< dromen zullen kunnen vastleggen. Di werkt verslavend; ook Claire raakt ver slingerd aan het terugzien van haar dro men. Als haar ex-man Eugene (San Neill) haar zijn boek voorleest, komt zt langzaam terug in de realiteit. Aanvang: 20.30 uur. Entree: f 7,50; c.j.p65+ f 5,00. Reserveren vanaf 19.30 uur, tel. 19577. De theaterzaal van Artishock heeft een beperkte capaciteit. Mede daardoor heeft een aantal belangstellenden de eerste uitvoering van Jan van Vlier- den's Korte Kursus Blues moeten mis sen. De bluesliefhebbers krijgen op vrij dagavond 1 oktober een nieuwe kans. Dan wordt, op veler verzoek, het eerste deel van deze 'Geschiedenis van de Blues' herhaald. De korte kursus is geen kursus in de ge bruikelijke zin van het woord. Het is meer een konsert met veel uitleg. Jan van Vlierden, van jongs af aan blueslief- helpber, vertelt, zingt en speelt de ge schiedenis van de blues. Met zijn ont spannen voordracht en eenvoudige, maar doeltreffende gitaarbegeleiding, geeft hij inzicht in vorm, inhoud en his torische achtergronden. Deel twee volgt eind november. Aanvang: 21.00 uur. Entree: f 7,50. Leden/korting f 5,-. Tenorsaxofonist Jasper Blom for meerde in 1990 het quintet dat op za terdag 2 oktober in Artishock zal spe len. Hij noemde deze groep Zut Alors! en niet, zoals in de jazzwereld gebrui kelijk is, het Jasper Blom Quintet, of zoiets. Het gaat om een collectief met gelijkwaardige inbreng van de afzon derlijke groepsleden. Hoewel hun muziek inmiddels verder De stichting Ophraeis staat centraal tij dens de vierde spirituele lezing, die op initiatief van Anita Ansinger en Sylvia van Welzenis op woensdag 6 oktober wordt gehouden in Mayindra, Kerk straat 3-5. De naam "Ophraeis" (oud-Grieks) be tekent ongeveer "eenheid in gelijktij digheid", wat duidt op een staat van be wustzijn die omsfchreven kan worden als "zuiver bewustzijn". De stichting Ophraeis heeft als doel inwijdingen van direct goddelijke oorsprong te delen met hen die daartoe de innerlijke be reidheid hebben, waardoor een stap voor stap-inzicht in de eigen identiteit wordt verkregen. De stichting organi seert avonden en weekends waarbij dieper op het innerlijke proces wordt ingegaan en waarbij onderwerpen wor den behandeld als inwijding, liefde, ho ger zelf, ziel, ego, mannelijkheid, vrou welijkheid, seksualiteit, inzicht in het basisproces. Peter Trompetten van de stichting komt het proces uitleggen en zal ook een openbaring geven voor de groep. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Toe gang: f 15,-. Informatie: tel. 20335. ontwikkeld zal zijn, kan men toch wel iets verwachten in de lijn van hun eind 1991 opgenomen en in eigen beheer uitgegeven CD 'Pie Dough' en dat is zonder meer veelbelovend. Het eerste dat opvalt bij beluistering, is de heldere en ingetogen sound van dit pianoloos quintet; soms bijna kamermuziekach tig, vaak met een lichtvoetige swing. Belangrijk is ook het compositorisch ta lent van, met name, Jasper Blom en Mi- chael Moore. Dit komt zowel tot uiting in de meerstemmige thema's alsook in de uitgeschreven partijen waarmee de (geïmproviseerde) solo's zo nu en dan worden ondersteund. Het opmerkelij- ke van deze muziek schuilt misschien wei m de combinatie van de ingetogen klank en de grillige structuur. Bij het samenstellen van Zut Alors' heeft Jasper Blom niet alleen gekozen voor een bepaalde bezetting, maar ook voor specifieke muzikanten; zoals hij zelf verklaarde: "Niet zomaar een rit mesectie, maar Tony Overwater en Jo Krause. Niet zomaar een trompetist en een rietblazer, maar Angelo Verploe- gen en Michael Moore" (Jazz-Nu, nr. 172, mei 1993), Hoewel deze muzikan ten zonder uitzondering virtuozen zijn op hun instrument, kunnen zij zich ook beperken tot het spelen van iets een voudigs, wanneer dat de muziek ten goede komt. °Pzaïer^.g 2 oktober spelen zij in Ar tishock. Niet zomaar vijf uitstekende lazzmuzikanten, maar Zut Alors!, een van de meest eigenaardige Nederlandse groepen van de laatste tijd. 'Zut Alors!' bestaat uit: Jasper Blom, tenorsaxofoon; Angelo Verploegen, I darinl?' ichaf' Moore> altsaxofoon, clarinet en basclannet; Tony Overwa ter, bas; Jo Krause, drums. Aanvang: 21.00 uur. Entree: f 5,-.

Soester Courant | 1993 | | pagina 20