Essentio De wereld van ,ióhOCK 'Autoschadeherstel is een zaak voor professionals' 'HANDEL WANDELT Basisscholieren geven ogen de kost Bob Sluis: 'Als ze me nodig hebben weten ze me heus wel te vinden...' Kleur- en stijladvies, ook in de brillenmode Hulleman optiek PAGINA 20 he End of »rld' e Kursus Blues' rhaling WOENSDAG 29 SEPTEMRFR 1993 Martin Bosboom (Autoschadebedrijf Bosboom): SOESTER COURANT PAGINA 21 AhTncr»., M.H. BOSBOOM Klachten bezorging Hoezo geen kansen...? Op bezoek bij Hulleman Optiek voor wetenschappelijk project Silhouette-brillen bij Hulleman Optiek SILVER STAR CD De monturen kollektie van Silhouette kenmerkt zich door een optimaal gebruik van kleur, degelijke lichte materialen en modebewuste ontwerpen. Soester horecaman vestigt zich in Kedzierzyn/Kozle Wim van Hoorn NV0B fje Gymnastiek voor vrouwen (40+) bij Budo Ryu B0\O6 Iraat 46, tel. 19577 tg 30 september: e road movie van Wim niets van zich te laten ho- Venders (bekend van o.a. ;r über Berlin") terug met| id of the vvorld". ivre is er in terug te vinden an "lm Lauf der Zeit", di door beelden uit "Pari quasi-misdaad-intriges u. rikanische Freund", ne van "Hammett" en b(- slaving aan al dan niet b- elden. •nd of the world" speelt 1 irijs ontmoet CJaire Tou- ig Dommartin) Trevor Nc ïm Hurt). Deze wordt dor :ive Philip Winter achtera lire geeft hem een lift waa- besteelt van een flinke soi a ontstaat er een achtervc- ert van Parijs naar Berlij, loskom Peking, Tokio, Sa n "het einde van de wereld: )it lijdt tot fantastische bee- :ze totaal verschillende w* aakt met een speciale camt 1 van zijn familie die over d verspreid woont. Het appE melden in biochemische im alen zodat blinde mensen i eer te zien. Zijn blinde moe 2 Moreau) zal hierdoor haa inen zien. Wenders spreek ;r de toekomst van de tech fantaseert dat we zelfs onz< llen kunnen vastleggen. Di avend; ook Claire raakt ver n het terugzien van haar dro haar ex-man Eugene (San zijn boek voorleest, komt zt :erug in de realiteit. 20.30 uur. ',50; c.j.p./65+ f 5,00. n vanaf 19.30 uur, tel. 19577. zaal van Artishock heeft een capaciteit. Mede daardoor aantal belangstellenden de voering van Jan van Vlier- te Kursus Blues moeten mis- jesliefhebbers krijgen op vrij- 1 oktober een nieuwe kans. t, op veler verzoek, het eerste deze 'Geschiedenis van de haald. cursus is geen kursus in de ge- e zin van het woord. Het is konsert met veel uitleg. Jan len, van jongs af aan blueslief- ertelt, zingt en speelt de ge- s van de blues. Met zijn ont- voordracht en eenvoudige, ïltreffende gitaarbegeleiding, nzicht in vorm, inhoud en his- achtergronden. Deel twee i november. 21.00 uur. 7,50. Leden/korting f 5,-. /achten in de lijn van hun eind )genomen en in eigen beheer en CD 'Pie Dough' en dat is "neer veelbelovend. Het eerste ilt bij beluistering, is de heldere ogen sound van dit pianoloos soms bijna kamermuziekach- k met een lichtvoetige swing, ijk is ook het compositorisch ta- met name, Jasper Blom en Mi- oore. Dit komt zowel tot uiting eerstemmige thema's alsook in .'schreven partijen waarmee de oviseerde) solo's zo nu en dan ondersteund. Het opmerkelij- deze muziek schuilt misschien le combinatie van de ingetogen n de grillige structuur, samenstellen van Zut Alors! isper Blom niet alleen gekozen n bepaalde bezetting, maar ook •ecifieke muzikanten; zoals hij klaarde: "Niet zomaar een rit- e, maar Tony Overwater en Jo Niet zomaar een trompetist en blazer, maar Angelo Verploe- Michael Moore" (Jazz-Nu, nr. :i 1993). Hoewel deze muzikan- der uitzondering virtuozen zijn instrument, kunnen zij zich ook ;n tQt het spelen van iets een- wanneer dat de muziek ten :omt. ;rdag 2 oktober spelen zij in Ar- Niet zomaar vijf uitstekende rikanten, maar Zut Alorsf, een neest eigenaardige Nederlandse i van de laatste tijd. lors!' bestaat uit: Jasper Blom, il xofoon; Angelo Verploegen, t; Michael Moore, altsaxofoon, en basclarinet; Tony Overwa- Jo Krause, drums, ig: 21.00 uur. Entree: f 5,-. Volgens de statistieken krijgen particuliere automobilisten ge middeld eenmaal in de zeven jaar te maken met schade aan hun auto. Als men weet dat in ons land het totale schadebedrag ongeveer 1,5 miljard gulden per jaar beloopt, en dat de gemiddelde schade onge veer f 2900,- bedraagt, kan men wel nagaan dat de Nederlandse schadeherstellers heel wat werk te doen hebben. Volgens de heer Martin Bosboom (di recteur van Autoschadebedrijf Bos boom) is dat niet alleen maar het geval in de winter, wanneer de weersomstan digheden vaak ongunstig zijn; zelfheeft hij het hele jaar door meer dan genoeg 'werk aan de winkel'. Dat werk omvat allang niet meer uit sluitend het uitdeuken en opnieuw spuiten van beschadigde carrosserie- delen. Bosboom: "Daar komt tegen woordig heel wat meer bij kijken. Als professioneel schadeherstelbedrijf zor gen wij namelijk ook voor het herstel van het technische gedeelte van de au to, vervanging van beschadigde onder delen van motor en wielophanging en eventueel beschadigde bekleding, het inzetten van nieuwe ruiten, het uitlijnen van wielen en dergelijke. Bovendien nemen wij ook de reparatie van de te genwoordig in overvloed aanwezige elektronica voor onze rekening". FOCWA-garantiebedrijven: gegarandeerd totaalherstel Volgens Bosboom werd er in de jaren tachtig nog volop gebeunhaasd en bij geklust in het autoschadeherstel. "Dat heeft nu echt wel zijn langste tijd gehad, want de meeste autoverzekeraars advi seren hun verzekerden tegenwoordig via de polis om hun autoschade te laten repareren bij gerenommeerde, goed geoutilleerde en vakbekwame schade- herstelbedrijven." Een aantal grote autoverzekeraars heeft vorig jaar al lijsten opgesteld van de betere schadeherstelbedrijven, over al in het land, waar zij hun verzekerden heensturen. Het zijn met name de (mo menteel ruim 700) FOCWA-garantie bedrijven, die door deze verzekeraars geselecteerd zijn. Bosboom: 'Een logi sche keus, want als FOCWA-garantie- bedrijf moesten wij sowieso al voldoen aan strenge kwaliteitseisen, zowel in technisch opzicht als wat betreft onze service en klantvriendelijkheid." FOCW A-garantiebewijs De FOCWA-garantiebedrijven bieden als enige in ons land een solide garantie op de kwaliteit van het schadeherstel. Bosboom: "Die garantie duurt twee jaar en wordt zwart-op-wit afgegeven in de vorm van het FOCWA-garantiebe- wijs. En wat de service betreft: zonodig hebben wij en onze collega-garantiebe- drijven voor de duur van de reparatie een vervangende auto voor de klanten beschikbaar; bovendien maken wij er serieus werk van om onze klanten vriendelijk te ontvangen en goed te ad viseren. Desgewenst zullen wij ook graag het schadeformulier invullen en alle zaken en rompslomp met de verze kering regelen." Wie dus (onverhoopt) met een schade aan zijn auto te kampen krijgt, kan vol gens Bosboom nergens beter terecht dan bij een van de FOCWA-garantie bedrijven: betrouwbare professionals die klantvriendelijkheid hoog in het vaandel hebben staan. Indien u op woensdag om 18.00 uur de Soester Courant nog niet in uw bezit hebt, kunt u tot 18.30 uur naar ons kantoor bellen (tel. 14152). De krant wordt dan nog dezelfde avond nabezorgd. Belt u woensdag na 18.30 uur, dan kunt u uw naam en adres op de band van het antwoord apparaat inspreken. De krant wordt dan echter pas donderdagmiddag nagebracht. Soesterberg Voor de abonnees in Soesterberg is het klachtennummer 02155-21841 (C. van Barneveld). Dat nummer kan op woensdag tussen 18.30 en 19.30 uur worden gebeld voor nabe- zorging op dezelfde dag. Belt u later, dan wordt de Soester Courant op donderdag nabezorgd. Ruim 50 standhouders zullen op don derdag 7 oktober de stadshal van De Flint in Amersfoort bevolken. Zij vor men de deelnemers aan de Najaars Scholings- en Banenmarkt, die duurt van 10.30 tot 16.00 uur. Onder het uitdagende motto 'Hoezo geen kansen...' organiseert het Ar beidsbureau deze markt. En kansen zijn er, in bijvoorbeeld de gezondheidszorg, de verkoop, de techniek en uniformbe- roepen. Juist in een tijd van schaarste aan vacatures is het belangrijk de moge lijkheden in beeld te brengen. Op de markt treft men standhouders, die vacatures hebben, naast deelnemers die op werk gerichte opleidingen aan bieden. Een 'Helpdesk' bij de ingang van de markt maakt de bezoekers weg wijs in de Stadshal. De markt trekt over het algemeen een breed publiek; bezoekers op zoek naar een (andere) baan of opleiding, maar ook mensen die zich eens willen oriën teren op hun mogelijkheden. Een markt is bij uitstek geschikt om je eens vrijblijvend te oriënteren op Wat er zoal mogélijk is. In het kader van Wetenschapsweek Junior doet de Desmond Tutuschool mee aan een project. In verband daarmee brach ten leerlingen maandagmiddag een bezoek aan Hulleman Optiek aan de Burgemeester Grothestraat. In de zaak werden de ogen van de basisscholieren getest. Vervolgens konden de kinderen vragen stellen aan de heer Hulleman over onder andere oogziekten. De uitkomsten van dat interview zullen door de kinderen worden gebruikt in hun project. De Wetenschapsweek Junior wordt georganiseerd door de Universiteit van Utrecht. Kleuren spelen een belangrijke rol in onze samenleving. Dat is niet al tijd zo geweest. Iedereen kent wel het verhaal van Henri Ford die placht te zeggen dat de mensen een door hem gemaakte auto in iedere kleur konden krijgen die ze wen sten zolang het maar zwart was. In onze moderne maatschappij zijn kleuren echter niet meer weg te denken. Tegenwoordig heeft vrijwel alles wat ons omringt kleur. Kleuren kunnen be wust gebruikt worden om bepaalde ef- fekten of een bepaalde sfeer te creëren. Dat geldt ook op het persoonlijke vlak. Ieder mens heeft een eigen verhouding tot kleuren. Dat komt tot uiting van de inrichting van het interieur, in de keuze van de kleding en in de accessoires. Voor de brildragers onder ons zijn de DE GROOTSTE I KOLLEKTIE IN SOEST EN OMSTREKEN Dillenburglaan 12 - 3761 JA Soest Telefoon 02155-1 23 40 vorm en vooral ook de kleur van de bril dikwijls gezichtsbepalend. Een juiste kleurkeuze is dan essentieel. AI in de dertiger jaren beschreef de kunstschil der Johannes Itten de relatie tussen ie mands persoonlijkheid en zijn of haar favoriete kleuren. Deze relatie kan de basis vormen voor een persoonlijke kleurenharmonie. De meeste mensen kiezen intuïtief voor de 'juiste' kleuren, maar een goed ad vies en enige 'kleüren know-how' kun nen helpen bij het bepalen van het kleu renpalet dat de persoonlijkheid het meest accentueert. Johannes Itten maakte zijn kleurinde- ling naar analogie van de jaargetijden. Leeftijd speelde daarbij geen enkele rol. Een wintertype heeft bijvoorbeeld donker haar en, in Noord-Europa, een lichte huid. Zo'n type kiest in principe voor koele, heldere kleuren. Een zo- mertype daarentegen is meestal blond en heeft een rozige huid. Zo'n type is meer geschikt voor pasteltinten. Harde kleuren geven een zomertype een flets of saai uiterlijk. Inmiddels is de typering van Johannes Itten verfijnd en uitge breid. Deskundige kleuradviseuses on derscheiden al veel meer verschillende types. De bekende brillenfabrikant Silhouette neemt deze kleurentypologie heel se rieus. In iedere Silhouette bril vindt men een symbool dat aangeeft voor welk type de bril, het meest geschikt is. Deze Oostenrijkse fabrikant maakt de modellen in verschillende kleuren zo dat er voor ieder type een passende en flatterende kleur te vinden is. Een uniek initiatief dat recht doet aan het belang van een juiste kleurkeuze voor zo'n op vallend accessoire dat het brilmontuur vandaag de dag is. Silhouette-brillen zijn in Soest verkrijg baar bij Hulleman Optiek, Burgemees ter Grothestraat 10, tel. 13859. Een aantal maal per jaar wordt het kleurenpalet van de nieuwe kollekties in samenwerking met modeontwerpers en kleurspe- cialisten afgestemd op het heersende modebeeld. Om u de keuze voor een bril wat makkelijker te maken, bezoeken de kleur- en stijladvi seuses van Silhouette zorgvul dig geselecteerde opticiens. Zij geven u geheel vrijblijvend advies over de mogelijke kleu ren en stijlen die het best bij uw uiterlijk passen. Op zaterdag 2 oktober is de kleur- en stijladviseuse van Silhouette van 13.00 tot 17.00 uur aanwezig bij: Burg. Grothestraat 10 3761 CM Soest Telefoon 02155-13859 Op 1 oktober zet Bob Sluis een punt achter zijn leven als inwoner van Soest. Hij is de eerste Soester die naar de Poolse zustergemeente Kedzierzyn/Kozle vertrekt om daar ook echt te gaan wonen. In Kedzierzyn wacht hem een flat - "via een relatie georganiseerd" - in afwachting van een vrijstaand huis in een van de buitenwijken. Zijn nieuwe "vaderland" wacht hem met open armen. Voor ingewijden kon het niet echt een verrassing zijn dat Sluis, eigenaar van café-restaurant De Knollentuin, naar Polen emigreert. Al een paar jaar on derhoudt hij intensieve kontakten in Kozle en hij is er al vaak op bezoek ge weest, en het idee om er te gaan wonen is langzaam gerijpt. "Hoezo, of ik ooit nog terugkom? Ik ben elke week in Ne derland, denk ik..." Het is dus geen kwestie van stil gaan le ven - "daar ben ik ook helemaal het ty pe niet voor" - want in Polen gaat Sluis (46) zich bezighouden met de opbouw van een nieuw bestaan, waarin net zo hard moet worden aangepakt als in de horeca. Zijn plannen: het importeren van (Hollandse) bloemen, groente en fruit, het exporteren van allerlei (Pool se) zaken die in Nederland aftrek kun nen vinden. "Containers, rietwerk, manden, bijvoorbeeld voor de bloemis terij." Wonen in Polen biedt veel voordelen, aldus Sluis. "Als ingezetene kun je veel meer doen, en je kunt beter daar belas ting betalen dan hier. Daar hoefje geen rekenwonder voor te zijn. Anderen gaan naar België, ik toevallig naar Po len. Het is Australië niet. Het is niet on bekend, ik ken er veel mensen. Ik spring niet zomaar in het diepe." In de komen de dagen stapt hij nog naar de ambassa de om de laatste papieren te regelen en rekent hij voor de laatste keer af met de Nederlandse fiscus, en dan is het "aju- paraplu". Bevrijd van de druk Of hij Soest zonder hartzeer verlaat? "Tsja - ik zal wel dingen missen, denk ik, bijvoorbeeld het 'evalueer-uurtje' met de gemeenteraad, na de raadsver gadering. De horeca is altijd gezellig, maar ik zal wel bevrijd zijn van de druk. Je moet altijd zorgen dat het goed voor mekaar is." Sluis zou Sluis niet zijn als hij niet iets had gemerkt van de actie, die zijn vrien den hebben opgezet voor zijn afscheid, o.a. met een levensgrote advertentie in deze krant. "Er broedt wat, en dat geeft me een onbehaaglijk gevoel. Normaal regel ik alles zelf. Nu sta ik aan de zijlijn, dat maakt me een beetje chagrijnig. Het is een soort complot," lacht hij. Zaken doen, waaraan hij zich in Kozle waagt, is hem niet onbekend. Sluis was destijds eigenaar van de modezaak Bobby's Fashion (ooit in vlammen op gegaan) en bouwde in Soest een klein horeca-imperium op: de Queens Club, de Heksenketel, de Bobobar, de Knol lentuin - aan alle is zijn naam verbonden (geweest). Als alles was gelopen zoals het had moeten lopen had hij misschien in de zaden gezeten - Sluis' ochtend- voer werd gemaakt in de familiefabriek, maar met zijn vader boterde het niet - "nee, 't is nooit echt gekomen" - en daarom zocht Bob Sluis al vroeg zijn ei gen weg. Op zijn 15e belandde hij al in de horeca. "Officieel mocht ik nog nergens naar binnen, maar ik had toen al een vreselijk grote bek, dus dat lukte wel." Op jonge leeftijd draaide hij in Soest al twee dis co's tegelijk (de Heksenketel en Queens) en in de loop der jaren heeft hij ontzettend veel Soesters leren kennen. "Er zijn er heel wat die bij mij in de zaak verkering hebben gekregen en inmid dels getrouwd zijn." Geen rustig tjje Een rustig type is Bob Sluis nooit ge weest. Wie anders dan hij dreef zowel een modezaak als een horeca-onderne- ming - "ik deed alles tegelijk" - en orga niseerde van alles, zoals de winkel- shows onder het motto "alle 13 goed", in een grote tent bij het Soester Natuur bad. Ook in de horeca stond hij voor bundeling van krachten, bijvoorbeeld als bestuurslid van de horecabelangen- Bob Sluis: "Ik ben altijd al een vuur- vereniging Eemland en van Horeca Ne- vreter geweest dërland. Van Soest kent hij zowat alle "ins en outs". "Als je in zo'n dorp woont en werkt moet je veel belangstelling heb ben. Er zijn sommige echte Soesters die het niet kunnen uitstaan dat ik meer van Soest weet dan zij, maar toen ik hier kwam kende niemand me." Dat veran derde trouwens snel. Zijn optreden in de horecawereld maakte indruk, niet het minst doordat Sluis zich niet in de luren wenste te laten leggen door opge schoten jongelui, die de boel in het be gin nog wel eens op stelten wilden ko men zetten. "Ik heb drie maanden lang op straat staan knokken." Omdat hij Zich op een goed moment liet bijstaan door een paar jongens van een Amster damse sportschool kreeg hij een etiket opgeplakt, dat hem bepaald niet beviel. "Ik hoorde meteen bij de Amsterdamse onderwereld, maar dat ging er op den duur wel van af." Sluis is niet het type dat zich het hoofd breekt over diplomatieke formulerin gen. Zijn aanpak is direct en hij neemt nooit een blad voor de mond. Dat roept onvermijdelijk tegenstellingen op, en zeker in Soest. "Tsja, ik heb ook wel vij anden. Dat krijg je als je veel in the pic ture bent. Sommige mensen vinden me een eigenwijze, arrogante zak, en dat kan wel zijn, maar ze kunnen niet zeg gen dat ik ooit iemand heb belazerd. Ik kan iedereen recht in z'n' ogen kijken. En dat ik wel 's iemand een klap heb verkocht - nou ja, dat heb ik zelf nooit opgezocht." Vuurvreter Volgens Sluis is dat een kwestie van ka rakter en mentaliteit. Afkomstig uit een "stabiele" familie, zoals hij het om schrijft, heeft hij een sterk gevoel voor rechtvaardigheid ontwikkeld. "Ik ben altijd een vuurvreter geweest. Ik kom ook altijd uit voor wat ik denk, veel mensen durven dat niet. Natuurlijk, ik heb 't wel eens mis, maar dan zeg ik: oké, fout gedaan. Zo leren mensen je waarderen. Je moet consequent zijn, dat dwingt respect af. De goeie horeca- mentaliteit is dat de mensen weten waar ze aan toe zijn." In 1972 startte Bob Sluis in Soest met de Heksenketel, de inmiddels legendari sche disco. In 1993 sluit hij de deur van de Knollentuin achter zich. Daartussen ligt een tijdperk. Het plan om naar Po len te gaan dateert overigens al van een jaar geleden. Eingelijk wilde hij pas in 1995 stoppen en naar Polen gaan. "Maar ik had geen tijd om het uit te bouwen. Ik kwam alleen voor sociale trips in Polen, zakelijk had er ik nog niks." Inmiddels heeft hij de Knollen tuin verkocht aan Michel Sier uit Amersfoort - "een hele goeie" - die de zaak gaat omzetten in het jazzcafé Lazy Louis. Gekrakeel De laatste jaren raakte Sluis vooral be kend als initiatiefnemer van de vereni ging SKK (Soest-Kedzierzyn/Kozle). Zijn bemoeienis daarmee verliep in het begin niet zonder enig gekrakeel, wat uitliep op een botsing met de al eerder bestaande jumelagestichting. Sluis kan er intussen om lachen. "De wederzijdse argwaan is gelukkig verdwenen. Ik doe in oktober nog mee met de reis van de stichting naar Kozle. Ik had ook niks te gen de stichting, alleen tegen één per soon. En dan hou ik m'n mond niet."Of hij in Polen aan zijn tweede leven be gint...? "Nou, zo zie ik dat niet. Het gaat allemaal lekker door. Het belangrijkste is dat je je een beetje relaxed voelt, en dat ben ik..." Een bericht voor de "ach terblijvers" heeft hij niet. "Nee hoor, en als ze me nodig hebben weten ze me heus wel te vinden." BOUWBEDRIJF SOEST UITVOERING VAN: NIEUWBOUW VERBOUW RENOVATIE EN ONDERHOUD LAANSTRAAT 52 - 3762 KE SOEST TEL. 02155 - 15073 - FAX 02155 -17496 Sportschool Budo Ryu geeft morgen avond om kwart voor negen een gratis proefles gymnastiek voor vrouwen van veertig jaar en ouder, die wat aan hun gewicht willen doen. Lidy van Diermen van de sportschool aan de Parallelweg zegt dat niemand drempelvrees hoeft te hebben. In de proefles zal op rustige wijze aan gymnastiek worden gedaan. Ook be staat de mogelijkheid tot lichte vormen van fitness en eventueel callanetics. Verschillende lichaamsspieren zullen worden getraind. Als de proefles aan slaat, zal Budo Ryu een serie lessen in het programma opnemen. Voor meer informatie, tel. 23558.

Soester Courant | 1993 | | pagina 21