Gastenboek Soest: een gewichtige zaak Nieuwe 'Soestand' maakt vlotte start Ruiterroute niet uitgebreid WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1993 SOESTER COURANT pAG|NA 4 wOENSt 'Grote namenbij de ondertekenaars Actuele talkshow over Soest herleeft in C-drie Verzoek van M. Rooderkerk afgewezen Geen subsidie meer op woningverbetering Voorspellingen Meningen van lezers Retoriek en demagogie Verpaupering (2) Iets meer 'gemeente' op infomarkt ouderen Wet Milieubeheer Bouwzaken 25 jaar Molenschol Arrogantie van de macht Wet Milieubeheer Aangevraagde bouwvergunningen Verleende bouwvergunningen The Talk of the Town Van Esseveld! Waar zit je? Sinds vorige week donderdag heeft Soest dan toch z'n officiële gastenboek. Het is een foliant van kloek formaat, waarin diverse "grote namen" voor de eeuwig heid - of iets korter staan - opgete kend. Al sinds de opening van het nieuwe ge meentehuis, drie jaar geleden, verza melde gemeentebode Teus van Gent de handtekeningen van prominente be zoekers van het gebouw. Dat deed hij op losse vellen, die t.z.t. nog samenge voegd zouden worden tot een officieel gastenboek. Als verdienstelijk kalli graaf maakte Van Gent van elke pagina een kunstwerkje, waarbij in de meeste gevallen ook de aanleiding van het be zoek is vermeld. Dat "t.z.t." was vorige week aangebro ken toen Van Gent, samen met boek binder J. Plug en diens echtgenote, het boek kwam overhandigen aan burge meester J. de Widt, die zich verguld toonde met het fraaie boek, dat gebon den is in groen geiteleer en voorzien van gouden bandstempels, o.a. het gemeen tewapen. Wanneer iemand belangrijk genoeg is om het gastenboek te mogen tekenen staat niet exact vast, liet de burgemees ter desgevraagd weten. Zijn eigen "pootje" staat er in elk geval in, evenals die van doorluchtigheden als de minis ters Dales en Hirsch Ballin, die Soest dit jaar nog met een bezoek vereerden bij de feestelijk start van de "nieuwe poli tie". Ook de handtekening van minister May (Verkeer) staat erin, van toen ze hier was om het startsein te geven voor de nieuwe bus. "Dat zou eigenlijk een zwarte bladzij moeten zijn," grapte bur gemeester De Widt. De heren Van Gent en Plug vertrouw den zelf ook hun handtekening toe aan de verzameling, die in de loop der jaren is ontstaan. Van veel bezoekers zijn de namen in het boek terug te vinden, zoals bestuurders Bode Teus van Gentfl.) en de heer en mevrouw Plug bieden burgemeester De Widt het gastenboek aan. en politici uit andere gemeenten, even als de gasten uit de Poolse zusterge- meente Kedzierzyn/Kozle. Als het for maat van een handtekening iets zegt over de persoon in kwestie, biedt het gastenboek trouwens nog een heleboel voer voor psychologen. Opvallend is de bescheiden krabbel van minister Ien Dales, terwijl cabaretier Herman van Veen aan een halve pagina nauwelijks genoeg heeft. Het boek is trouwens nog lang niet vol, zodat Soest nog een aantal jaren vooruitkan voordat deel twee moet worden aangeschaft. Zowel figuurlijk als letterlijk is het gas tenboek van Soest overigens een zeer gewichtige zaak, want het heeft ruwweg de afmetingen van een klassieke kansel bijbel en weegt al met al rond de tien ki lo. Het boek heeft een vaste plek in de kamer van de burgemeester. "Soestand", de actuele talkshow waarin allerlei Soester gebeurlijk heden aan de orde worden gesteld, beleefde afgelopen vrijdag zijn hergeboorte in C-drie en op Radio Soest. Het programma duurde on geveer anderhalf uur en had een afwisselend karakter. De reacties waren in het algemeen positief. Daardoor gestèund bereidt de redaktie zich inmiddels voor op een tweede proef-aflevering. In totaal staan er drie gepland, en als die een redelijk succes zijn gaat "Soestand" ook het komende jaar door. De keuze van de late vrijdag middag lijkt vooralsnog een goede greep, want het witte café van C-drie was goed gevuld met belangstellenden. Over de "luisterdichtheid" zijn uiter aard geen gegevens beschikbaar. Deze eerste "Soestand" werd bevolkt door een aantal interessante gasten, zo als de Utrechtse officier van justitie mr. Koos Spee (inwoner van Soesterberg), die door Leen Cramer en Frank Ver hoeven - het centrale presentatieduo - werd ondervraagd over zijn boekje "Jij mag alleen eisen", waarin hij een flink aantal ankedotes uit de strafrecht spraak heeft geboekstaafd. Spee - hoofd van het fraudebestrijdingsteam - ging ook in op het proefproject voor al ternatieve straffen voor bijstandsfrau deurs, waarvan Soest de primeur gaat beleven. Verder zal hij binnenkort ook te gast zijn in het programma van Frits Bom (RTL-4): "Elke Nederlander wordt geacht de wet te kennen". Andere hoofdgasten waren het PvdA- raadslid Wil Stekelenburg en PvdA- voorzitter Kees Waagmeester, die door Pim Jonker aan de tand werden gevoeld over de ontwikkelingen in de partij. Van eriige moedeloosheid gaven ze geen blijk; ze waren zelfs optimistisch over de verkiezingsuitslag die de PvdA in Soest te wachten staat. "Wij zijn strijdlustig en zullen ons de kaas niet van het brood laten eten," aldus Waag meester. Volgens Stekelenburg heeft de PvdA zich in Soest wel degelijk weten te profileren. In dat verband noemde ze o.a. de Lindenhof-affaire en de kwestie Albert Heijn. 'De .Soester nooitgedacht-blues' "Soestand" werd opgeluisterd door de jazzformatie Perron 5B, die bovendien zorgde voor de begeleiding van Rosa- mint Faas. De 16-jarige zangeres mag wel de revelatie van "Soestand" worden genoemd. Op tekst van haar vader Ab Faas bezong ze de actuele politieke toe stand in Soest, met als terugkerend the- Rosamint Faas: de revelatie van "Soe stand". De ruiterroute door de Soester bossen zal niet worden uitgebreid. Daarmee wijst het college een ver zoek van mevrouw M. Rooderkerk uit Soest af. Volgens mevrouw Rooderkerk bieden de huidige routes te weinig mogelijkhe den om rond te rijden. De plaatsen waar de ruiters de weg moeten oversteken, zijn gevaarlijk, vindt ze. Daarom zou den veel ruiters en amazones in de ver leiding worden gebracht om buiten de aangegeven routes te gaan rijden. Ze wil derhalve een extra route door de Lange Duinen. Op de beide maneges aan de Bosstraat en De Birkhoeve heeft ze tweehonderd handtekeningen verza meld van ruiters die er net zo over den ken. Maar burgemeester en wethouders gaan niet overstag. Al in 1990 wezen zè een dergelijke route van de hand. Als argument noemt het college het belang van andere recreanten. Bovendien voorzien b en w problemen in de Lange Duinen, omdat honden daar mogen loslopen. Een andere afweging van het gemeentebestuur was het feit dat de ex tra route deels de route van de blauwe paaltjes zou overlappen. Die route wordt al veel gebruikt door trimmers en wandelaars. De Rijksoverheid stelt geen geld meer beschikbaar voor de gemeentelijke stads- en dorpsvernieuwing. Hierdoor is het niet meer mogelijk subsidie be schikbaar te stellen voor de woningver betering. Nieuwe subsidie-aanvragen kunnen niet meer in behandeling worden geno men. Dit geldt ook voor aanvragen voor verbetering van monumentenpanden. ma "Had je dat ooit gedacht Soest - de Soester-nooitgedacht-blues" Verder werd uitgebreid aandacht be steed aan de lopende bronstentoonstel ling in Soest. In de "sprekershoek" voerden twee Soesters het woord: Ba rend Blom (Cosbo) over de problemen rondom de SWOS-cursussen voor ou deren, en Piet de Roos over de uitlatin gen van wethouder Jan Visser over de "arrogantie van de macht". Stof genoeg voor discussie, maar daar was geen ge legenheid voor.De algemene indruk was dat deze eerste aflevering van "Soe- stand-nieuwe-stijl" redelijk uit de start blokken was gekomen. Eind oktober volgt de tweede aflevering, en eind no vember de (voorlopig) laatste van de serie van drie. Een van de onderdelen van "Soe stand" is een voorspelling van de ze telverdeling in de nieuwe gemeente raad, na de verkiezingen van ,2 maart. De gasten van afgelopen vrij dag mochten laten zien of ze over profetische gaven beschikken. De "uitslagen" waren als volgt: Mr. Koos Spee: CDA 9, WD 6, GGS 3, PvdA 2, D66 4, PS 2 en GPV 1. Wil Stekelenburg: CDA 8, WD 8, GGS 2, PvdA 4, D66 3, PS 1 en GPV 1. Kees Waagmeester: CDA 9, WD 6, GGS 0, PvdA 5, D66 5, PS 1 en GPV 1. (De bestaande zetelverdeling is: CDA 8, WD 6, GGS 4, PvdA 3, D66 3, PS 2 en GPV 1.) Geachte redactie, Hierbij wil ik reageren op de verschil lende verslagen zoals die door u zijn ge publiceerd. Men name de uitspraken van de heer Vahstal zijn een vorm van retoriek en demagogie waarmee ik op deze wijze wil reageren omdat dit naar mijn mening thans onvoldoende is ge beurd. Ik citeer uit uw krant van 15 september over Lindenhof de heer Vahstal: "Wij zijn van mening dat de belangen van enkele bewoners van Soest nu acht jaar lang een geweldige invloed hebben gehad over de besluitvorming over een project dat een veel groter draagvlak heeft dan de belangen van deze paar be woners. Als beleid inhoudt dat de men sen met de grootste mond keer op keet hun zin krijgen, is politiek en beleid ma ken niet meer mogelijk. De rol van de heer Vahstal blijft hierbij onderbelicht terwijl de gemeente in ca- su het gemeentebestuur hier als gedu peerde naar voren wordt geschoven. De gemeente is in deze slechts betrokken als uitvoerder van democratisch geno men voorschriften en besluiten, beleid en de politiek staan hier volledig buiten. Een en ander is tijdens een eerdere ver gadering nog eens nadrukkelijk beves tigd door wethouder Visser die duide lijk stelde niet inhoudelijk maar slechts procedureel met de omwonenden over Lindenhof te willen praten. Het is jam mer dat de heer Vahstal nu niet duide lijk hierop is gewezen. De gemeente zou zich door deze uitspraken kunnen laten verleiden zich daadkrachtig op te stel len maar zich daarmee wel een onge wenste en onnodige betrokkenheid op de hals halen. De heer Vahstal zegt even later in het zelfde stuk: "Mocht u denken dat wij op 13 septem ber in discussie gaan met de paar bewo ners onder de 35.000 Soestenaren, die puur voor eigenbelang spreken, dan kunt u dat gevoeglijk vergeten. Hier stelt de heer Vahstal zich dus bo ven de wet met een motivering die ner gens op slaat. Persoonlijk vind ik dat hier door de voorzitter ingegrepen had moeten worden. Dit soort vergelijkin gen gaan aan elke kant mank en rieken naar discriminatie. Een paar bewoners worden hiermee onjuist te kijk gezet als dwarsliggers ten opzichte van een veel grotere en 'dus' belangrijker groep of indirect zelfs de gemeenteraad. Dit is een onjuiste voorstelling van za ken. Het gaat hier om een economisch belang tussen de heer Vahstal en een aantal omwonenden, niemand meer en niemand minder. Dat daarbij mensen voor hun belangen opkomen kan de heer Vahstal hen moeilijk verwijten want dat doet hij ook. Dat de heer Vah stal daarbij in het verleden zijn huis werk niet goed heeft gemaakt kan dan moeilijk verweten worden aan een paar omwonenden. Maar eigenlijk zegt de heer Vahstal ook iets leuks. Als we dit soort argumenten nu eens niet beperken tot Soest maar uitbreiden tot heel Nederland. Dan is de vraag misschien belachelijk klein maar toch. Alleen vragen we nu aan ie dere Nederlander 'wie is Vahstal'. Het leuke is nu als 99,99% zou zeggen 'weet ik niet' dan bestaat Vahstal niet en zou Vahstal daarmee ook geen partij meer zijn. Maar gelukkig wij Soesters weten wie Vahstal is dus u mag blijven, maar wel onder democratische regels. Daar houden wij van, daar hebben wij een ge meenteraad voor met een burgemeester en wethouders. Met name deze laat- sten, heer Vahstal, daar moeten wij bur gers en u het van hebben. Die letten op of het ook zo gebeurt, al is het voor een of honderd Vahstals of voor een óf hon derd burgers. A.C. Geertzema Hetgeen de heer G. Mertens schrijft over de verpaupering van de Van Wee- destraat is ons uit het hart gegrepen. Sinds 1 juli j.1. wonen wij in Het Oude Raadhuis met veel plezier in deze toch zo aardige plaats. Maar ook wij schrok ken van de vervuiling in de winkel straat. In onze vorige woonplaats waren wij dat niet gewend. Geachte gemeente, doet u er iets aan?! A.C. Pot De gemeente heeft nog eens gekeken naar de mogelijkheid om wat breder aanwezig te zijn op de Informatiemarkt voor ouderen, die op 23 oktober in Aqua Indoor wordt gehouden. Dat ge beurt in het kader van het Europese Jaar van de Ouderen. Eerder hadden de Cosbo en de com missie Ouderenbeleid teleurgesteld ge reageerd op de povere presentie van de gemeente tijdens het evenement, waar aan tientallen instellingen - werkzaam op het gebied van de Ouderenzorg - zullen meewerken. Alleen de afdeling Sociale Dienstverlening had positief ge reageerd. De commissie Ouderenbeleid (die toch al met de gemeente overhoop ligt over de SWOS-cursussen) heeft het College onlangs opnieuw gevraagd om een voorlichtingsstand van de gemeente. De afdeling Voorlichting ziet daar ech ter geen brood in, omdat de gemeente lijke voorlichting gedecentraliseerd is en omdat zij "geen behoefte" heeft aan een eigen stand. Inmiddels heeft ook de afdeling Huis vesting gemeld dat zij wel mee wil doen, eventueel samen met de Sociale Dienst. De gemeentelijke afdeling WVC - waaronder het ouderenbeleid ressor teert - zal in elk geval niet met een standje present zijn. Volgens de ambte naren hebben ze in hoofdzaak te maken met instellingen, groepen en organisa ties die zélf al op de informatiemarkt staan en de afdeling heeft op voorlich- tingsgebied weinig "aan te vullen". Raadhuisplein 1, tel. 9 34 11 Burgemeester en Wethouders van de gemeente Soest maken bekend dat zij de volgende meldingen hebben ontvan gen in het kader van de Wet Milieube heer: Besluit horecabedrijven milieubeheer Steenhoffstraat 15a, (Eetcafé het Raadhuis); Veldmaarschalk Montgomeryweg 43, Soesterberg ('Populair'). Besluit herstelinrichtingen voor motor voertuigen milieubeheer Industrieweg 50, Soest '(Alpicar v.o.f.). Besluit woon-en kantoorgebouwen mi lieubeheer Kolonieweg 5, Soest (Nieuwenoord Baarn); Dalweg, Soest (aanleunwoningen); Dalweg, Soest (bejaardencentrum Molenschot). De desbetreffende stukken kunnen worden ingezien gedurende de maand oktober op werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur, Raadhuisplein 1, kamer 2.27. Inlichtingen: afdeling milieube heer, tel. 93593. De burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders van plan Het is nu vijfentwintig jaar geleen, Dat er in Soest weer een bejaardenhuis verscheen. Het was eerst wel een heel gezeur, Om een plekje te vinden dat was een te leur. Maar het gemeentebestuur was toen nog niet zo streng, En ze kregen een plekje midden op de Eng. Zodoende kwam toen "Molenschot", Dat was voor velen bejaarden een groot genot. Maar vroeger was het alleen maar voor een gezond gezin, Als je wat mankeerde kwam je er niet in. Ach, er kwam verandering met de ja ren, Een ieder kon er toen in komen, als ze maar gezellig waren. Maar nu is het al geworden een bejaar denverzorgingshuis, En een ieder die hier komt voelt zich di rect thuis. Hoe zou dat komen, komt het soms door Zuster Wilmien, Of door de directrice misschien? Of door meneer Jacobs, onze adjunct directeur, Die altijd klaar staat met ons gezeur? Of is het soms de keuken die het hem doet? Want de chefkok weet precies wat oude mensen eten moet. En ook als je naar de ziekenafdeling wordt gebracht, Word je door goede zusters geholpen, lief en zacht. 'En dok het verdere personeel, Vormt met elkaar een goed geheel. Maar we hebben ook een goede voor zitter en een goed bestuur, Die vaak vergaderen, menig uur. Vooral nu er een nieuw huis wordt ge bouwd, Het is heus nodig, want dit wordt nu wel een beetje oud. Maar ach, hoe lang zal het nog duren? Er wordt veel vergaderd met de ge meentebesturen. Ze doen wel hun best, maar er zijn nog veel ogen en haken. En wij bewoners hopen het toch nog mee te maken. Het zou voor ons zijn een heel genot, Om te gaan wonen in een nieuw "Mo lenschot", Maar hoe zou ons nieuwe gebouw nu heten? Dat zouden wij bewoners heel graag weten. Dit bestaat nu reeds vijfentwintig jaar, En daarom zijn wij allen hier voor een feestje bij elkaar. Ik wens u allen veel plezier en menig uur, En een hoeraatje voor het Molenschot- bestuur. C. Koster-van Rouwendaal Ik kon het bijna niet geloven dat wet houder Jan Visser deze woorden ge bruikte om zijn gram te spuien op de "overkant". En wie zijn dan volgens Jan Visser deze "overkant". Volgens hem zijn dat "insprekers", die hun bezwaren en frustaties bekend maken op inspraak avonden. Ook dit zijn de "oude man nen", die hun zin niet krijgen en dan zijn er ook nog "de praatjesmakers". Zou hij nu werkelijk niet begrijpen wat "in spraak" inhoudt? Dat hij dit blijkbaar niet weet, blijkt wel uit zijn adhesie met de woorden van wethouder Frans Kingma, die dit allemaal maar "grof- onbehoorlijk en ontoelaatbaar- be schouwt. Wie is echter wel Jan Visser? Enige tijd geleden was hij nog een van de "voor mannen" die ten alle tijden ageerde te gen gemeentelijke besluiten. Wie was het ook weer die bij een stemming over een raadsbesluit steeds tegen was, zodat hij ook in de kijker kwam. Het kan ver keren is een oud Hollands gezegde. Toen Jan Visser nog behoorde bij de "overkant" was hij een aardige man, maar nu hij meeloopt met de "macht", nu vindt hij opeens zijn "leerlingen" ar rogant. Jan, yolgens mij voel je je beter op je plaats bij de "overkant" dus het zou juister zijn, dok voor jezelf, dat je niet meer terugkeert in het college, zo dat je je oude spelregels weer kan op pakken. Veel Soesters zouden dit zeker met genoegen begroeten. Piet de Roos zijn om met toepassing van de daarbij genoemde voorschriften, vergunning te verlenen voor het: verbouwen en uitbreiden van een apotheek, Driftje 4a, (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en ar tikel 50 lid 6 van de Woningwet). Alvorens een definitieve beslissing zal worden genonlen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 30 septem ber 1993 eventuele bezwaren schrifte lijk bij burgemeester en wethouders in te dienen. De op deze aanvragen betrekking heb bende stukken liggen gedurende die zelfde termijn, dagelijks van 8.30 tot 12.30 uur, in het gemeentehuis, afde ling ruimtelijke ordening en bouwza ken, Raadhuisplein 1, ter inzage. Burgemeester en Wethouders van de gemeente Soest maken bekend dat zij de volgende meldingen als bedoeld in artikel 8.19, tweede lid van de Wet Mi lieubeheer hebben ontvangen: C.J. van den Heuvel, Wiekslotenveg 64, in verband met de verbouwing van de deel tot keuken en berging en het vervallen van de hooiventilator, de melkmachine en de varkensschuur; Tovami Machinebouw BV, Laan straat 64, in verband met vervanging van de draaibank door een kleine vlaks- lijpmachine; Manege de Boshoeve, Beckeringh- straat 45, in verband met uitbreiding met frituurinstallatie en afzuigkap en woonhuis met op de eerste etage hooi- opslag. De desbetreffende stukken kunnen worden ingezien gedurende de maand oktober op werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur, Raadhuisplein 1, kamer 2.27. Inlichtingen: afdeling milieube heer, tel. 93593. De volgende bouwaanvragen/meldin gen zijn ingediend op de aangegeven datum: Birkstraat 161 (93430); uitbreiden van een woonhuis, 15-9-93; Birkstraat 84 (93032): verbouwen en uitbreiden kliniek voor kinderpsy chiatrie, 15-9-93; Buys Ballotlaan .61 (93415): plaat sen van een dakkapel, 14-9-93; Colenso 117 (93439): uitbreiden van een woonhuis, 17-9-93; Dr. 's Jacobstraat 2 (93435): plaat sen van een dakkapel, 15-9-93; Driehoeksweg 18 (93428): bouwen van een peuterspeelzaal, 15-9-93; Heuvelweg 4 (93431): uitbreiden van een woonhuis, 15-9-93, Kerkpad N.Z. 5 (93436): plaatsen van een tuinhuisje, 17-9-93; Kerkpad N.Z. 5 (93437): bouwen van een overkapping, 17-9-93; Kerkpad Z.Z. 10 (93125): verbou wen van een woonhuis, 14-9-93; Koninginnelaan 19 (93425): plaat sen van een prefab garage, 14-9-93; Lange Brinkweg 28 (89470): re noveren en verbouwen van een woon huis, 17-9-93; Steenhoffstraat 15a (93441): plaat sen van een afvoerpijp, 17-9-93; Valeriaanstraat 24 (93429): plaat sen van een schoorsteen, 15-9-93. Deze aanvragen kunt u inzien in het ge meentehuis, Raadhuisplein 1, afdeling Ruimtelijke Ordening en Bouwzaken (balie Bouwzaken), geopend elke werkdag van 8.30 - 12.30 uur. De volgende bouwvergunningen/mel dingen zijn verleend/geaccepteerd op de aangegeven verzenddatum: A.P. Hilhorstweg 19 (92514): bou wen van een bedrijfswoning met agrari sche bedrijfsgebouwen, 16-9-93; Amersfoortsestraat 68 (93307): uit breiden van een toonzaal, 13-9-93; Dorresteinweg 131 (93383): plaat sen van een blokhut, 14-9-93; Heuvelweg 21 (93389): uitbreiden van een berging, 15-9-93; Kampweg 76 (93323): uitbreiden van een woonhuis, 14-9-93; Kerkpad Z.Z. 10 (93125): verbou wen van een woonhuis, 17-9-93; Kerkstraat 1 (93318): uitbreiden woonhuis en bouwen van een garage, 14-9-93; Turfstreek 11 (93315): plaatsen van een dakkapel, 14-9-93; Valeriaanstraat 124 (93189): plaat sen van een dakopbouw, 15-9-93; Veldweg 19 (93350): veranderen en uitbreiden van een woonhuis, 15-9-93. Op grond van de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen (AROB) kunnen belanghebbenden tegen deze beslissingen een bezwaarschrift indie nen. Als u een bezwaarschrift wilt indienen, dan moet dat bezwaarschrift gericht worden aan Burgemeester en wethouders van Soest, Postbus 2000, 3760 CA Soest. Het be zwaarschrift moet binnen dertig dagen na de verzenddatum van de beslissing worden in gediend. De stukken kunt u inzien in het ge meentehuis, Raadhuisplein 1, afdeling ruimtelijke ordening en bouwzaken (balie bouwzaken), geopend elke werkdag van 8.30 - 12.30 uur. De verkiezingen zijn in aantocht, en dat is in de politiek goed te merken. Niet alleen in Dep Haag worden de messen geslepen, maar ook op plaat selijk niveau begint het besef door te dringen dat de Grote Afrekening na dert. Iedereen houdt zich nog flink, maar van binnen zijri ze al knap ze nuwachtig. Er is eigenlijk maar één partij die zich weinig zorgen lijkt te maken over de verkiezingsuitslag, en dat is D66. Lan delijk staan de democraten al maan denlang op flinke winst, en dat zal dan ook wel uitkomen, al heeft niemand mij nog kunnen uitleggen waarom D66 opeens weer zo aantrekkelijk is voor de kiezers. Het schijnt iets te ma ken te hebben met Van Mierlo en zijn "uitstraling", zoals dat tegenwoordig heet, waardoor hij vooral bij vrouwen goed schijnt over te komen. Ik persoonlijk heb geen last van be wondering voor de Haagse goeroe van de democraten. De kritiekloze vere ring die de man ten deel valt vind ik zelfs een beetje benauwend, net zo griezelig als de hijgerige verafgoding van pop-idolen, sekteleiders, tv-per- soonlijkheden, kruidenvrouwtjes en profvoetballers. Maar goed, dat moeten al die Neder landers die vroeger PvdA stemden en nu zo hard achter Van Mierlo aanlo pen zelf maar weten. Ik vind het wel eng dat je in die club nooit 's iets hoort van tegenspraak, van een gezellige bonje of zelfs maar een fatsoenlijk ver schil van mening. D66-ers zijn het al tijd roerend met elkaar eens, en ze lij ken het met elkaar ook ontzettend goed getroffen te hebben. Irritant hoor. Als D66 weer wint zitten ze trouwens opnieuw met het probleem waar ze goeie politici vandaan moeten halen. In de afgelopen jaren stroomde er on der de vlag van de partij al een golf van politieke amateurs en avonturiers de gemeenteraden binnen, en dat wordt straks alleen maar erger. De kranten hebben vol gestaan over D66-bestuur- ders die gewogen werden en te licht bevonden, en vervolgens het bos inge stuurd, en ook in Soest hebben we daarvan (bijna) een aardig staaltje mee kunnen maken. Mieke Swinkels heeft maar ternauwernood het politie ke hoofd kunnen redden, en volgens sommigen staat het nog steeds tame lijk los op haar romp. Ik heb me de laatste tijd afgevraagd wat nou - afgezien van Swinkels' poli tieke capriolen - de oorzaak van is dat gebrek aan bestuurlijke kwaliteit. Loet Jansen, de fractie-voorzitter in Soest, mag dan wel jeremiëren over het complot van de andere partijen, die inmiddels zijn begonnen met een "actie beschadiging D66", maar vol gens mij is er een simpeler verklaring: Als je in de gemeenteraad rondkijkt is er één opvallend verschil tussen D66 en de andere fracties, namelijk dat de vrouwen bij D66 de dienst uitmaken. De emancipatie, waar iedereen tegen woordig de mond vol van heeft, is daar zover doorgeslagen dat zelfs tweeder de van de zetels van D66 bezet wordt door een vrouw! Dat verklaart volgens mij ook waarom de partij - zelfs na 27 jaar - nog zo krampachtig vasthoudt aan de uiterst gedateerde naam D66: dat is gewoon de D van dames en de 66 van 66 procent. Nomen est omen, zei den de Romeinen al. Dat D66 verhoudingsgewijs zoveel vrouwen in de raad heeft en dat zelfs de eerste man van D66 in Soest een vrouw is, is volgens mij rechtstreeks terug te voeren op het moderne bijge loof dat alles beter zal gaan als er meer vrouwen in de politiek zitten. Nou, dan is D66 een leerzaam voorbeeld voor de aanhangers van deze modieu ze flauwekul. Je hoort daar bij andere partijen óók wel eens geluiden over opklinken, maar dat zijn dan gewoon praatjes voor de vaak oni vrouwen te lokken, want die zijn handig voor het inschenken van de koffie en het rond brengen van folders. De meeste partij en zijn wel zo slim om er, als het vrou wenpuntje bij het mannenpaaltje dreigt te komen, langs slinkse wegen voor te zorgen dat vrouwen in de min derheid blijven. Politiek, da's nog steeds een mannenzaak, en zo hoort het natuurlijk ook. Bij D66 zijn ze niet zo bijdehand. Bij de kandidaatstelling vond de achter ban het vier jaar geleden opeens nodig om in een vlaag van onbedachtzaam heid de dames naar voren te schuiven, en zo zat de partij na het vertrek van Adriaan Pothuizen - die liever iets hoogs ging doen bij de NS, maar bij D66 nog altijd het object van een soort voorvadercultus is (omdat-ie een man is...) - opeens opgezadeld met een oververtegenwoordiging van het zwakke geslacht, excusez le mot. Van daar dat de fractie nu slechts één man en twee vrouwen telt, en zelfs uit zui ver emancipatorisch oogpunt is dat wat overdreven. En gaat het nou goed? Niet echt, denk ik. Het verkeer - het belangrijk ste beleidsterrein waarop Swinkels haar stempel heeft gedrukt - is in Soest een puinhoop als nooit te voren. Er is maar één vorm van verkeer in Soest die sinds het aantreden van Swinkels nog naar behoren functioneert, en dat is het geslachtsverkeer. Je moet er niet aan denken wat er gebeurd zou zijn als ze daarover óók de baas was geweest- Geen heer-in-'t-verkeer dus, Swin kels, en als D66 in Soest wint - wat ik nog moet zien - is dat zuiver dankzij Van Mierlo, en heus niet door Swin kels met haar bussen, drempels en ge scheiden glasbakken. Zo zie je maar weer: al dat gezeur om meer-vrouwen-in-de-raad leidt slechts tot narigheid. Het is niks an ders dan een vorm van politieke peni snijd, die alleen maar ellende teweeg brengt. Kijk maar naar het droeve lot van het arme raadslid Jan van Esse veld, het Soesterbergse rekenwonder van D66, die door deze vrouwen vloedgolf in vestzakformaat aangesla gen het veld moest ruimen. Van Esse veld bezorgde de ambtenaren soms dagenlang de schele hoofdpijn, door zijn irritante gewoonte om de comple te gemeentebegroting met een zakjap na te rekenen, en hij vond altijd wel iets dat niet klopte. Je ziet 'm nooit er gens meer, maar ik denk nog vaak aan 'm, vooral als ik hoor hoe Swinkels van de raad op haar donder krijgt omdat ze weer te royaal met haar kredieten is omgesprongen. Dat zou met Van Es seveld vast niet gebeurd zijn. Ik waarschuw maar. Als we bij de ko mende verkiezingen dan tóch allemaal op D66 gaan stemmen - dat is trou wens heus niet verplicht, hoor - laten we dat dan alsjeblieft op een man doen. Da's beter voor D66, en uitein delijk dus voor ons allemaal. Van Esseveld! Waar zit je, kerel?! Radio Soest, 24.09.93. A.P.

Soester Courant | 1993 | | pagina 4