££^sffl60. Rlinomand Soest: stijging in criminaliteit PvdA wil af van 'OZB-aardigheidje' en verhoging afvaltarief halveren Soester ambtenaren niet in paniek Hongaren op 'verkenningstocht' langs christelijke scholen in Soest lACTUEEL r ONTBIJT-SERVICE M Di Schapenk (provincie) houdt lezing over concept-Streekplan in Soest Gestolen machines gevonden jwvergunningen WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1993 SOESTER COURANT PAGINA 5 Rioolbelasting koppelen aan waterverbruik Verkeêrscijfers wel gunstig in eerste zes maanden 1993 DE TROMSLAGER PARTY-SERVICE De salade- en koud buffet specialist Proefproject voor bij standfraudeurs ontmoet kritiek Ontspannen sfeer tijdens brandalarm-oefening inm u lm uvvi/cn Snorfiets gestolen in kelderbox flat Vanaf 24 september zijn de eerste clubs gestart. Dans- en Partycentrum Telefoon 02155-17954. Weegbreestraat 205 - 207 Soest 100-jarig PCO steunt school in Majoshaza Speciale krant bij 100 jaar PCO Politie spoort buit van 2,5 ton op WD-fractie op bezoek bij TOP Televisie weg uit leeg huis Bromfietser gewond bij aanrijding riehoeksweg 18 (93428): bon» ;en peuterspeelzaal, 15-9-93. n euvelweg 4 (93431): uitbrèiH ;en woonhuis, 15-9-93; n j erkpad N.Z. 5 (93436): plaafs ;en tuinhuisje, 17-9-93. n erkpad N.Z. 5 (93437): bouWe. ;en overkapping, 17-9,93. erkpad Z.Z. 10 (93125): Urbou- van een woonhuis, 14-9.93. rninginnelaan 19 (93425)- '„i,,, ■an een prefab garage, 14-9.93 rnge Brinkrveg 28 (89470)- ren en verbouwen van een iT 17-9-93; 00n~ lenhoffslraat 15a (93441). Di an een afvoerpijp, 17.9.93" 3a' ileriaansfraat 24 (93429): nla», an een schoorsteen, 15.9.93 aanvragen kunt u inzien in he', tehuis. Raadhuisplein 1, ,?e" lelijke Ordening en Bouwzaken (h'a? ne3<]'uur.0Pend e'ke Werkda« rleende rlgende bouwvergunningen/me] n zijn verleend/geaccepteerd 0D ngegeven verzenddatum: Hilhorsttveg 19 (92514): bou- an een bedrijfswoning met agrari- jedrijfsgebouwen, 16-9-93- J lersfoortsestraat 68 (93307); uit- 3 ;n van een toonzaal, 13-9-93. 3 rresteinrveg 131 (93383): plaat- in een blokhut, 14-9-93; uveltveg 21 (93389): uitbreiden ;n berging, 15-9-93; mpweg 76 (93323): uitbreiden :n woonhuis, 14-9-93; kpad Z.Z. 10 (93125): verbou- an een woonhuis, 17-9-93; rkstraat 1 (93318): uitbreiden ïuis en bouwen van een garage, istreek 11 (93315): plaatsen van tkkapel, 14-9-93; iriaanstraat 124 (93189): plaat- n een dakopbouw, 15-9-93; lweg 19 (93350): veranderen en den van een woonhuis, 15-9-93 ind van de Wet Administratieve rraak Overheidsbeschikkingen i) kunnen belanghebbenden tegen ■slissingen een bezwaarschrift indie- s n een bezwaarschrift wilt indienen et dat bezwaarschrift gericht worden gemeester en wethouders van Soest 2000, 3760 CA Soest. Het be- hrift moet binnen dertig dagen na de 'datum van de beslissing worden in- I. De stukken kunt u inzien in het ge- huis, Raadhuisplein 1, afdeling jke ordening en bouwzaken (balie ken), geopend elke werkdag van 2.30 uur. procent. Nomen est omen, zei- Romeinen al. D66 verhoudingsgewijs zoveel ?n in de raad heeft en dat zelfs ste man van D66 in Soest een is, is volgens mij rechtstreeks s voeren op het moderne bijge- t alles beter zal gaan als er meer ;n 'n de politiek zitten. Nou, D66 een leerzaam voorbeeld aanhangers van deze modieu- vekul. Je hoort daar bij andere i óók wel eens geluiden over en, maar dat zijn dan gewoon voor de vaak om vrouwen te want die zijn handig voor het ken van de koffie en het rond- van folders. De meeste partij- vel zo slim om er, als het vrou- tje bij het niannenpaaltje e komen, langs slinkse wegen zorgen dat vrouwen in de min- blijven. Politiek, da's nog ■en mannenzaak, en zo hoort mrlijk ook. 6 zijn ze niet zo bijdehand. Bij lidaatstelling vond de achter- rierjaar geleden opeens nodig ïn vlaag van onbedachtzaam- James naar voren te schuiven, t de partij na het vertrek van Pothuizen - die liever iets ng doen bij de NS, maar bij altijd het object van een soort ercultus is (omdat-ie een man >peens opgezadeld met een egenwoordiging van het ;eslacht, excusez le mot. Van- de fractie nu slechts één man rrouwen telt, en zelfs uit zui- ncipatorisch oogpunt is dat dreven. at het nou goed? Niet echt, Het verkeer - het belangrijk- idsterrein waarop Swinkels ipel heeft gedrukt - is in Soest op als nooit te voren. Er is i vorm van verkeer in Soest het aantreden van Swinkels behoren functioneert, en dat lachtsverkeer. Je moet er niet en wat er gebeurd zou zijn als er óók de baas was geweest... er-in-'t-verkeer dus, Swin- ls D66 in Soest wint - wat ik zien - is dat zuiver dankzij do, en heus niet door Swin- taar bussen, drempels en ge- glasbakken. maar weer: al dat gezeur om nwen-in-de-raad leidt I narigheid. Het is niks an- en vorm van politieke peni- alleen maar ellende teweeg- 'jk maar naar het droeve lot rme raadslid Jan van Esse- Soesterbergse rekenwonder die door deze vrouwen- in vestzakformaat aangeste ld moest ruimen. Van Esse- rgde de ambtenaren soms de schele hoofdpijn, door te gewoonte om de comple- tebegroting met een zakjap nen, en hij vond altijd wel t klopte. Je ziet 'm nooit er- maar ik denk nog vaak aan als ik hoor hoe Swinkels van haar donder krijgt omdat ze vaal met haar kredieten is gen. Dat zou met Van Es- niet gebeurd zijn. luw maar. Als we bij de ko- .iezingen dan tóch allemaal an stemmen - dat is trou- aiet verplicht, hoor - laten i alsjeblieft op een man beter voor D66, en uitein- oor ons allemaal, eld! Waar zit je, kerel?! De PvdA-fractie heeft de gemeen teraad een vrij ingrijpende wijzi ging voorgesteld van de drie be langrijkste gemeentelijke belas tingstromen: de onroerende-zaak- belasting (OZB, vroeger OGB), de afvalstoffenheffing en de riool belasting. Het initiatief-voorstel is ingediend door fractievoorzitter Kees Boerkoel. Het komt neer op een vermindering van de verlaging van de OZB met ca. 15%, een hal vering van de stijging van het reini gingstarief en een koppeling van de rioolbelasting aan het waterver bruik per huishouden. oerkoel heeft het voorstel op papier jader uitgewerkt, nadat hij er tijdens het begrotingsonderzoek in de commis sie Financiën al een voorproefje van had gegeven. Dat werd staande de ver gadering door vrijwel niemand begre pen. Op zes A4-tjes heeft Boerkoel zijn ileidooi - op dringend verzoek ook van de ambtelijke afdeling - alsnog nader inderbouwd. Voor het totaal van de jemeentelijke inkomsten maakt het /olgens hem niet veel uit: de veer van ca. 500.000 gulden die Soest moet laten door een mindere opbrengst van de af- 'alstoffenheffing wordt gecompen seerd door het half miljoen extra dat de OZB zou moeten opbrengen, •elangrijkste onderdeel van het PvdA- oorstel is een ingreep in de OZB. Het "tollege wil deze belasting opnieuw ver- agen, met als voornaamste motief dat de totaal-opbrengst niet mag stijgen. Volgens de PvdA moet echter niet uit het oog worden verloren dat de econo mische waarde van onroerend goed in de afgelopen jaren fors gestegen is. De verlaging zou (opnieuw) een douceur tje zijn voor de bezitters/bewoners van de grootste huizen, omdat die er het meeste van profiteren. PvdA-wethouder Frans Kingma heeft op dit punt al een minderheidsstand punt ingenomen en Boerkoel consta teert dat hij dit "aardigheidje" wel van een CDA/WD-College zou hebben verwacht, maar niet van een College in deze samenstelling. De naderende ver kiezingen zijn daaraan volgens hem niet vreemd. Boerkoel stelt voor om van de verlaging van de OZB alsnog zo'n met 15 procent af te snoepen: 10 procent wegens de in flatie, 5 procent wegens de waardestij ging. Een argument daarvoor is dat de huren wel voortdurend omhoog zijn ge gaan. Met vrij ingewikkelde berekingen maakt hij duidelijk dat de eigenaren en verbruikers van goedkopere woningen meer voordeel zullen hebben van zijn voorstel dan hun collega's in de duurde re woningen. 'Kromme redenering' Volgens het College kan het eigenaren deel van de OZB volgend jaar zakken van f 3,69 naar f 2,97 per 3000 gulden economische waarde; het gebruikers deel van f 2,96 naar f 2,38. Dat het College wil uitkomen op hetzelfde eindbedrag is volgens Boerkoel de vrucht van een "kromme redenering", waardoor mensen met gxote huizen en veel grond meer terug krijgen dan men sen met kleine huizen of huurhuizen. Dat "voordeel" creëert bovendien een tekort op de gemeentebegroting, dat weer gecompenseerd moet gaan wor den met onnodige bezuinigingen, die trouwens slecht zijn voor de werkgele genheid, aldus Boerkoel. Tegelijk met het wijzigingsvoorstel voor de OZB heeft Boerkoel voorge steld om de verhoging van de afvalstof fenheffing - nu de "diftar" voorlopig van de baan is - tot de helft te beperken. Het College stelt een verhoging van ca. 70 gulden voor, maar de PvdA voelt daar niets voor en vindt 35 gulden al mooi genoeg. Wel moet er stevig wor den nagedacht over eerlijker mogelijk heden om de "vervuiler" te laten beta- Kees Boerkoel len in plaats van de kostendekkendheid als leidend beginsel door te voeren. Binnen een jaar moet daarvoor een concreet voorstel op tafel komen, aldus de PvdA. Waterverbruik Voor wat betreft de rioolbelasting komt Boerkoel met het voorstel om deze "heffing" op een andere manier te gaan innen. Dat kan door haar uit te beste den aan het waterleidingbedrijf (ook de gemeente Maarssen doet dat) en te koppelen aan het waterverbruik per aangesloten perceel. Elk huishouden betaalt nu hetzelfde bedrag (via de nota van de Remu), en dat is volgens de PvdA niet eerlijk. Wie meer water ver spilt om z'n tuin te sproeien of z'n auto te wassen moet dat voelen in z'n water nota, aldus Boerkoel, die ook hierin een rechtvaardiger verdeling van de lasten ziet, onder het motto: de vervuiler be taalt. De meeste vormen van criminali teit zijn in de gemeente Soest in de eerste helft van dit jaar toegeno men. Daarmee steekt Soest in veel gevallen ongunstig af ten opzichte van de andere gemeenten die on der het politiedistrict Eemland- Noord vallen. Dat blijkt uit het halfjaarlijkse overzicht van de po litie. De veel voorkomende criminaliteit (diefstallen en inbraken) nam toe. Zo registreerde de politie van januari tot en met juni 437 inbraken tegen 410 in 1992. Het aantal diefstallen uit motor voertuigen steeg met elf naar 250 en er werden 53 motorvoertuigen gestolen, ook al elf meer dan in dezelfde periode vorig jaar. Wat afnam, was het aantal diefstallen van (brom-)fietsen. In de eerste helft van 1992 werden 303 twee- wielers gegapt, dit jaar 'slechts' 244, nog altijd meer dan één per dag. Ook het geweld nam licht toe (van 164 aangiftes naar 169). Er waren dertig fraudegevallen (vorig jaar 25), maar minder zedendelicten (toen dertig, nu 25). De politie trok er 485 keer op uit voor klachten over overlast of baldadig heid. Dat is 87 keer meer dan in 1992. Positief daarentegen zijn de cijfers over de weggebruikers in Soest. Het aantal ernstige verkeersongevallen daalde van 145 naar 125. Daarnaast gebeurden er 292 andere ongevallen, zes minder dan in 1992. In de eerste helft van dit jaar werden 27 automobilisten betrapt op rijden onder invloed. Eén jaar eerder waren dat er nog 47. De verkeersover tredingen namen toe van 70 tot 84. Kruisboog De politie stak in de eerste helft van dit jaar veel tijd in de affaire van de kruis boogschutter die in de bossen van Soestduinen twee mannen bedreigde, van wie er één gewond raakte aan zijn borst en hand. De dader is niet gevon den, ondanks dat tijdens de dag-uren wekenlang is gepatrouilleerd. Opmerkelijk was ook de inval in de kof- fie-shop aan de Koninginnelaan, waar een einde werd gemaakt aan de ver koop van soft-drugs. De politie loste daarnaast de bommelding in het ge meentehuis op. De overval op het post kantoor in Soesterberg en een overval op een bank in Soest zijn nog niet opge lost. Voor beide zaken werd een uitge breid onderzoek ingesteld. Uit het halfjaarlijkse overzicht valt ver der op te maken, dat de politie gemid deld acht minuten nodig heeft om na een melding ergens ter plekke te ko men. Gemiddeld waren de betreffende politie-medewerkers 22 minuten met een zaak bezig, voordat ze voor iets an ders beschikbaar waren. Het aantal vreemdelingen met een ver blijfsvergunning nam in Soest af van 3.214 tot 3.077. Ook het aantal vreem-,. delingen, van wie een aanvraag in be handeling is, daalde van 236 tot 170. Reorganisatie Districtschef E.W. Schutzmann schrijft in het overzicht dat de reorganisatie van de politiekorpsen nog steeds zichtbaar zijn. "Nog steeds zijn er zaken die zorg behoeven, moeten bijstellingen plaats vinden en zijn de financiële kaders nog niet voldoende bekend." In regionaal verband kampt de politie nog met huisvestingsproblemen. SURPRISESURPRISE Wit u iemand 's ochtends met een luxueus ontbijt verrassen? Wij bezorgen in feestelijke outfit aan huis én tegen een redelijk tarief! Onze nieuwe folder is uit! Tevens het adres voor uw luxe hapjes en salades. voor particulieren en bedrijven! 02155 - 22871 Steenhoffstraat 58 - Soest Niet iedereen staat te juichen bij de voortvarendheid waarmee in Soest het proefproject voor bijstandfraudeurs wordt opgepakt. Met name in de WD-fractie leven nogal wat bezwaren tegen de opzet van het project, dat ver oordeelden als alternatieve straf in schakelt bij de onkruidbestrijding. WD-fractievoorzitter Neks Blommers viel maandagavond in de raadscommis sie ABZ vooral over het feit dat de pri vacy van de mensen die op deze manier te werk worden gesteld aangetast zou kunnen worden. "Het is buitengewoon onzorgvuldig als iedereen weet waar de mensen gaan werken." Ze vond dat die plaats slechts bij één persoon bekend moest zijn. Blommers stond overigens wel achter de opzet om mensen die ten onrechte een uitkering gekregen hebben de scha de te laten vergoeden. "Het is goed dat ze dat werk niet in hun eigen gemeente gaan doen, zodat ze niet aan de schand paal worden genageld." Een beetje schamper constateerde ze dat Soest met het proefproject, dat vanaf 1 oktober wordt opgestart, weer zo nodig num mer één moest zijn. "Het zou misschien beter zijn geweest als we nummer twee waren..." Concurrentie Volgens Blommers is er trouwens nóg een risico, namelijk dat de medewer kers van de afdeling Groenbeheer voortaan worden aangezien als alterna tief gestrafte fraudeurs. Bovendien on derstreepte ze dat het "schoffelen van moeilijke hoekjes" niet tep koste mag gaan van het normale werk bij de afde ling, waar de gemeente in het verleden een aantal arbeidsplaatsen heeft weg- bezuinigd.Bij dat laatste sloot ook D66-fractievoorzitter Loet Jansen zich aan. Hij wees op het concurrentiege- vaar voor de banenpool en het jeugd- werkgarantieplan. UlWW® Geen paniekerige toestanden, maar louter ontspannen, grinni kende ambtenaren. Dat was maandagmiddag het beeld tijdens een brandalarm-oefening op het gemeentehuis. Om dertien minu ten over twee ging, zoals afgespro ken, het alarm af en begon de ver plichte werkonderbreking. Ruim tien minuten later mochten de ambtenaren hun bureau weer op zoeken. Omdat het regende, verzamelden de medewerkers van de gemeente Soest zich in de hallen op de begane grond van het raadhuis. Het spreekt voor zich, dat ze in geval van een echt brandalarm naar buiten moeten lopen. Lopen, want rennen is niet toegestaan. Blijf vooral rustig; luidt het devies in het geval van een ramp. Welnu, allé ambtenaren die maandag middag werkten, wisten letterlijk en fi guurlijk hoe laat het was, toen René Moraal van de brandweer op de afde ling groenbeheer voor een rookontwik keling zorgde, waarna de alarminstalla tie zijn werk deed. Lachend verlieten de ambtenaren, op bevel van de blokhoofden, ordentelijk en in alle rust hun kamers om zich op de afgesproken plaats te melden. Daar liet De ontruimingsoefening op het ge meentehuishad veel weg van een nieuw jaarsreceptie. bode Bos zich door de blokhoofden vertellen dat iedereen present was. Na een minuut of tien kon de oefening wor den beëindigd en als 'geslaagd' worden beschouwd. Het is de bedoeling dat de brandalarm oefening om de zes maanden wordt herhaald. Ze zullen steeds worden aan gekondigd om geen onnodige paniek te zaaien. "En om de oefeningen te kun nen onderscheiden van een eventueel echt brandalarm", aldus voorlichter Ben van Os. Nu uit voorraad lever baar, honderden titels. dealer voor Soest: Jft A ^3 audio 1^IV#V#4I video Steenhoffstraat 15 - Soest - Tel. 121 32 Hoewel hij nog te jong is om er op te rij den, is een vijftien-jarige jongen zijn snorfiets kwijtgeraakt. Dat kwam door een inbraak in een kelderbox aan het Saenredamplantsoen. De inbraak werd vorige week donderdagnacht gepleegd. WINGING DANS EN-LEVEN-LACH EN 24.09.93. A.P. Inschrijving is nog mogelijk dagelijks van 14.00 tot 21.00 uur (behalve op zondag en maandag). Een groepje van negen Hongaarse ouders en leerkrachten, betrokken bij de christelijke school van Ma joshaza, was de afgelopen week te gast in Soest. Onder leiding van ds. Istvan Thurocey - de vlot Neder lands sprekende predikant - na men ze een kijkje bij enkele scho len, die deze maand het honderd jarig bestaan van de vereniging PCO vieren. Het werd een leerzaam uitstapje, waar mee de Hongaren zeker hun voordeel zullen kunnen doen. De christelijke school wordt in Majoshaza nieuw leven ingeblazen, nu daarvoor de mogelijk heden sinds de omwenteling van 1990 volop aanwezig zijn. Omdat de school als het ware weer van de grond af moet worden opgebouwd heeft de vereniging PCO haar "geadopteerd". De jubi leumactie ter gelegenheid van het hon derdjarig bestaan moet zo'n 24.000 gulden opbrengen. Tot 1952 gold Hongarije als een christelijk land, vertelde ds. Thurocey donderdag tijdens een min of meer af sluitende bijeenkomst in de Bron (de Hongaren zouden vrijdag nog de ope ning van de expositie in museum Oud Soest meemaken alvorens terug te ke ren naar hun land). Na de communisti sche machtsovername moesten de ker ken - die tot dan het onderwijs groten deels in handen hadden - de scholen van de ene dag op de andere overdra gen aan de staat. "Het christelijk onder wijs was in één dag ter ziele*," aldus de predikant. Een hele generatie Hongaren bleef daardoor verstoken van christelijk on derwijs, maar maakte wel kennis met de communistische ideologie. Na de val van het regime (in 1989) werd een be gin gemaakt met de "teruggave" van de scholen aan de kerken, en ook in Ma joshaza - enkele tientallen kilometers van Boedapest - is daartoe het initiatief genomen. Ander mensbeeld Het christelijk onderwijs in Hongarije staat voor de taak de jeugd waarden en normen terug te geven, aldus ds. Thu rocey, en een ander mensbeeld op te bouwen dan opgroeiende jongeren ja renlang hebben meegekregen. "Het is een groot gevecht, en het gaat maar stapje voor stapje." De predikant zag in dat verband een groot verschil met Ne derland: "Bij ons was de Tweede We reldoorlog eigenlijk pas afgelopen in 1989." Een van de leerkrachten gaf daarna nog De Hongaarse delegatie krijgt tekst en uitleg over het onderwijs in Soest. Foto: Goos van der Wilt. een uiteenzetting over het Hongaarse onderwijssysteem, dat tot dusver op mi litaire leest geschoeid is geweest. Het onderwijs bevindt zich nu in een enigs zins verwarrende overgangsfase en is feitelijk niet veel meer dan lopende- bandwerk. Veel kinderen hebben daar door de nodige schade opgelopen bij de ontwikkeling van hun persoonlijkheid. Ook de ouders zijn nog niet gewend aan betrokkenheid bij de school. "Het idee dat je je leven zelf ter hand moet nemen moet nog groeien in de geest van de mensen," aldus de lerares. Actie De vereniging PCO wil de christelijke school van Majoshaza niet alleen finan cieel steunen, maar ook een bijdrage le veren bij de organisatie, het bestuur, het financieel beheer en de modernisering van het onderwijs. Het gebouw moet worden opgeknapt, de godsdienstige vorming opnieuw opgezet, er zijn nieu we lesmethoden nodig en de school zit ook verlegen om spelmateriaal. De ac tie voor de school van Majoshaza loopt al sinds dit voorjaar. Ze wordt afgeslo ten tijdens de jubileumviering van de 100-jarige vereniging, half oktober. Op uitnodiging van wethouder Jan Visser is gedeputeerde drs. A.G.W. Schapenk op dinsdag avond 12 oktober te gast in het ge meentehuis van Soest. Hij houdt daar een lezing over het concept- Streekplan van de provincie. Schapenk (CDA) heeft als gedeputeer de o.a. de portefeuille Ruimtelijke Or dening en is dus nauw betrokken b.ij de totstandkoming van het nieuwe Streek plan. Gedeputeerde Staten hebben in middels een standpunt over dat plan in genomen, dat besproken is in de PC en de statencommissie Ruimte Groen. Het bijgestelde concept-Streekplan ligt vanaf 1 november ter inzage. Voor bestuur en burgers van Eemland, maar vooral van Soest, is het dus van bijzonder belang om in een directe con frontatie met de auteur nog eens te ho ren welke filosofie er schuilgaat achter zijn ruimtelijke-ordeningsbeleid, aldus Visser. Het provinciebestuur hanteert als belangrijkste uitgangspunt dat niet de ruimtebehoefte voor wonen en wer ken bepalend moet zijn voor het plan, maar de beschikbaarheid van de ruimte die na toetsing aan de belangen van het milieu, de natuur en het landschap overblijft. Belangrijke onderwerpen zijn: de loka- tiekeuzes voor wonen en werken, de In tergemeentelijke Structuurvisie, de ei gen Soester Structuurvisie, het nieuwe bestemmingsplan Landelijk Gebied van Soest, de vliegbasis Soesterberg (door de provincie wegbestemd als...), de zgn. Flevo-optie en de positie en uit straling van het stadsgewest Amers foort. Volgens* Visser is Soest de enige ge meente waar Schapenk in het kader van het Streekplan op bezoek komt. Het wordt daarom een bijzondere en unieke bijeenkomst, waar na de pauze gelegen heid is om vragen te stellen. De lezing begint om 20.00 uur en wordt gehou den in de raadzaal van het gemeente huis. Volgende week: Volgende week treffen de lezers in de Soester Courant een bijlage aan, die geheel gewijd zal zijn aan het 100-jarig jubileum van de Vereni ging voor Protestants-Christelijk Onderwijs (PCO) te Soest. In deze speciale editie wordt uitgebreid stil gestaan bij deze mijlpaal. De krant - op weekendformaat - be vat o.m. een interview met Sjoerd Vegter en Ans Zijderveld, resp. voorzitter en secretaris van het ver enigingsbestuur. Verder is er een bloemlezing uit oude PCO-notulen en wordt uitgebreid aandacht gege ven aan de jubileum-activiteiten, Zo als de thema-avond op maandag 11 oktober, de herdenkingsdiensten op zondag 10 oktober, de sport- en speldag op woensdag 13 oktober en de receptie op vrijag 15 oktober. Ook de actie voor de christelijke school in Majoshaza (Hongarije) komt aan de orde. Voor iedereen die belang stelt in het PCO is de PCO 100-jubileumkrant iets om naar uit te zien en te bewaren. Met behulp van collega's in Am sterdam heeft de politie diverse landbouwwerktuigen in beslag ge nomen, die eerder deze maand in Soest waren gestolen. De totale waarde van de machines bedraagt 244.000 gulden. De werktuigen werden in Osdorp aangetroffen en zijn teruggebracht naar de eige naar in Lelystad. De Soester VVD fractie heeft een werkbezoek gebracht aan de Tijdelij ke Opslag Plaats voor vervuilde grond op het bedrijventerrein de Isselt. Naast de daar in aanbouw zijnde riool waterslibinstallatie wordt vervuilde grond opgeslagen om deze te reinigen. Omdat, ook in Soest, steeds meer grond moet worden gesaneerd, lieten de raadsleden zich voorlichten over de ei sen die de nieuwe Wet Bodem Bescher ming stelt. Storten van vervuilde grond zal vrijwel geheel worden verboden. Dit is mogelijk omdat er nieuwe methoden zijn ontwikkeld om het overgrote deel van de vervuiling te verwijderen. De grond, die dan voldoet aan de wettelijke eisen, mag onder voorwaarden weer worden gebruikt. Wel moet er dan nauwkeurig worden vastgelegd waar en op welke wijze de grond wordt herge bruikt. Overigens bleek de gemeente Soest bij eventuele opslagproblemen voorrang te kunnen krijgen bij deze TOP, omdat het bedrijf gedeeltelijk op Soester grondgebied ligt. De machines stonden op een vrachtwa gencombinatie die in de nacht van 3 op 4 september in Soest werd gestolen. Een dag later werd de combinatie met daarop nog één houtversnipperaar en een hooikeerder in Amsterdam terug gevonden. Na intensief onderzoek kwam de politie erachter dat de gesto len werktuigen op een'terrein in Osdorp stonden. Met veertien man betrad de politie vrij dag het terrein, waar her en der de ma chines stonden. Niemand van de bewo ners wist hoe ze daar waren gekomen. De speuractie naar de daders wordt nog voortgezet. De politie heeft de land bouwmachines in beslag genomen en ze in beheer gegeven aan het bedrijf in Le lystad, dat eigenaar is. Uit een (overigens lege) woning aan de Weegbreestraat is vorige week een tele visie gestolen. De diefstal werd ontdekt door een omwonende, die constateerde dat de deur geforceerd was. In het huis werden werkzaamheden verricht. Een 18-jarige bromfietser uit Soest is vorige week licht gewond geraakt bij een aanrijding op de Van Weedestraat. Hij kreeg geen voorrang van een auto mobilist, die een inrit wilde inrijden en op het fietspad stopte. De bromfietser remde en viel, waarbij hij zijn knieën kneusde. Hij werd per ambulance naar Molendael-Soest gebracht. De brom fiets was total-loss.

Soester Courant | 1993 | | pagina 5