:show R.0UD Vernuur \W® T Tien jaar Derde Wereldgroep Soest: succes te danken aan brede opzet 849,-* P LATE H C10DAAG S E III 'Open huis' markeert 35-jarig bestaan van Treba totaal-installateurs BIJ .fAGlNAVOENSDAG 29 SEPTEMBER 1993 SOESTER COURANT PAGINA 9 ssoires) 3n. igen. SHOW! V jr Leidje Tomassen stapt volgend jaar op Derde Wereldgroep - Wereldwinkel: verschil en overeenkomst U HOEFT VOOR DE GOEDKOOPSTE FAX NIET NAAR DE EFFICIËNCYBEURS! Fax/telefoon model HFC 4 efficiency Burgemeester opent DWG-expositie in hal gemeentehuis V C3' - co Autodief heeft makkelijk klusje DE MOOISTE KADO'S VIND JE IN DEZE PLATENZAAK 4 4 4 4 4 4 Vrijdag 1 en zaterdag 2 oktober 'Krattendief' in de kraag gegrepen SOESTER COURANT 55 -17120 Deze maand bestaat de Derde We- j-eldgroep Soest precies tien jaar. "jj wordt gevierd met diverse ac- iteiten, zoals een overzichtsten- pstelling die vanaf volgende Ut - woensdag 6 oktober - in de van het gemeentehuis te zien is. 12 november komt er een jétavond in de vorm van een [rikaanse markt. Bzijn vermoedelijk de laatste activi- waarbij DWG-voorzitter Leidje passen een actieve rol zal spelen, jttt na tien jaar enthousiast leiding te pben gegeven aan Soests eigen "or- lisatie voor ontwikkelingssamen- ■king" houdt ze het voor gezien. Be- I volgend jaar neemt Leidje afscheid I de groep die haar aan het hart ge- Iken zit en moet haar (nog onbeken- ie) opvolg(st)er die taak overnemen. ^et vréét tijd," aldus Leidje in een kort Êaggesprek aan de vooravond van het Ijilbileum. "En 't is een hele druk op,je, g>ral als je daarnaast ook je werk in de neenteraad goed wil doen." Ze bpt in elk geval vanaf januari tijd te IhBbben om weer eens een boek te lezen |ep meer beschikbaar te zijn voor haar ^TOin en haar oude vader (93) in Bra- ant, die ze tot nu toe alleen in de week- Jds verzorgt. Over de Derde Wereld- I groep na het tijdperk-Tomassen maakt I zf zich geen zorgen. "Het zal zonder mij öok best functioneren, daar heb ik alle |rtrouwen in." Öe geschiedenis van de Derde Wereld- lroep in de tien jaar dat Leidje er leiding jn gaf is in elk geval een succes-story. rot geeft haar een goed gevoel, al zal ze I cfe eerste zijn om de benadrukken dat rot geen zaak van haar alléén is ge pest. "We hebben vanaf het begin een iede samenstelling gehad, en die ook ©houden. De Derde Wereldgroep is iht geworteld in de hele Soester sa menleving, van links tot rechts. Dat is jan groot belang geweest voor het wel pgen, en nog." lot item' Se geschiedenis van de Derde Wereld- jroep begint eigenlijk een paar jaar eer- Her, toen Leidje niet werd herkozen als padslid voor Progressief Soest ("op 35 stemmen na", zoals ze niet nalaat nog even vast te stellen). Dat gaf haar de tijd om zich te verdiepen in de rol die ge meenten kunnen spelen in de ontwik kelingssamenwerking, wat in die jaren een "hot item" was. Na een "Proest" (politiek café van Prog. Soest) op 5 mei besloot een drievrouwschap - naast Leidje bestaande uit Nelleke Streefkerk en Joke Koot - te proberen ook Soest warm te maken voor een ontwikke lingsproject, en met hulp van de NCO (de nationale commissie ontwikke lingshulp) werden daarvan de eerste contouren geschetst. "Het moest kleinschalig zijn, realiseer baar en selfsupporting, en de vraag moest bij de mensen in de Derde We reld zélf vandaan komen," aldus Leidje. "We wilden niet zomaar iets droppen daar. En verder moest het de bewust wording in Soest stimuleren, en hier dus breed gedragen worden." Om dat allemaal te bewerkstelligen werd zowat "heel Soest" benaderd: kerken, politieke partijen, scholen, vrouwenorganisaties - alle instellingen die op een of andere manier binding hadden met de Soester samenleving. Dat had succes en de Derde Wereld groep kon dan ook van start gaan met De Derde Wereldgroep Soest viert "laar 10-jarig bestaan. Gisteren as om precies te zijn de grote dag. Ie Wereldwinkel Soest wenst jaar hiermee van harte geluk! /Iet het bereiken van deze mijlpaal eeft de Derde Wereldgroep haar be- taansrecht ruimschoots bewezen. Dat leemt niet weg dat op deze groep onge- wijfeld nog vele malen vanuit de Ont wikkelingslanden een beroep zal wor- len gedaan. Een beroep om weer een lieuw project te steunen; om de bewo- lers in de Ontwikkelingslanden juist lat financiële steuntje in de rug te ge- ren, waarzonder zij het niet redden. Jet verschil Vat is het verschil met de Wereldwin- ;el? Die Wereldwinkel is er toch ook 'oor steun aan de Ontwikkelingslan en? Dat is zeker het geval; slechts de nanier waarop gewerkt wordt ver- chilt. De Wereldwinkel heeft o.a. het doel een economische herstrukturering te bevorderen die nodig is om tot een rechtvaardiger wereldsamenleving te komen. De Wereldwinkel tracht dit doel te bereiken door met de mensen in de Ontwikkelingslanden handel te drij ven. Maar dan wel een handel, die de mensen in staat stelt een menswaardig bestaan op te bouwen: zij leveren een goed produkt en de Wereldwinkel be taalt daarvoor een goede prijs. Dus handel op voet.van gelijkheid. De overeenkomst Die ligt in de tweede - en zeker niet min der belangrijke - opdracht: nl. het wer ken aan de bewustwording door het ge ven van voorlichting over de Derde Wereld, over de verhoudingen wereld wijd. Op dat vlak is er een prima samen werking gegroeid. De Wereldwinkel hoopt nog tot in lengte van dagen met de Derde Wereldgroep te mogen sa menwerken waar dat mogelijk is. Introduktieprijs: ind. BTW De Message Machine HFC 4 is een combinatie van een luxe telefoontoestel met een fraaie fax. Er is slechts één telefoonlijn nodig om zowel te kunnen telefoneren als faxen. Tevens kunnen er gemakkelijk kopieën mee gemaakt worden. Telefoon/fax-schakelaar Bij een binnenkomend bericht zal de HFC 4 zelf zien of het om een faxbericht of een telefoongesprek gaat. Faxberichten worden ontvangen zonder tussenkomst van de gebruiker. Uitgebreide fax Faxberichten kunnen worden verstuurd en ontvangen in normale, fijne of fotofijn- resolutie waardoor zowel teksten als foto's goed overkomen, en veel extra funk- ties zoals, autorisatiefunktie waardoor er geen ongewenste faxmailingen worden ontvangen en natuurlijk polling send en receive en de kopiëerfunktie. Uitgebreide telefoon Zeer veel mogelijkheden, waaronder handvrij kiezen, meeluisterfunktie, rugge- spraakfunktie, notitieblokgeheugen, alarm/(babysit)funktie, en meer dan 50 in te programmeren snelkiesnummers. Ideaal voor thuisgebruik Door de compacte afmetingen en de fraaie vormgeving is dit bij uitstek geschikt om thuis te gebruiken. De Message Machine HFC 8 heeft ook nog een ingebouwde telefoonbeantwoorder. Dit zeer uitgebreide antwoordapparaat is digitaal en met afstandbediening. QÖQ Introduktieprijs33S|* ind. BTW Aanbiedingen geldig t/m 6 oktober 1993 SOEST Steenhoffstraat 13, tel. 02155-10115 SHOWROOM Kortebrinkweg 32h, 02155-26001 (op tel.afspr.) BAARN Nieuwstraat 29, 02154-12301 een breed "draagvlak" zoals dat tegen woordig wordt genoemd. Kortlopend Van meet af aan koerste de Derde We reldgroep op kleine, kortlopende pro jecten. "Meestal duurt een project drie jaar; dan moet het rond zijn. Op die ma nier hou je er afwisseling in, en dat is al leen maar gunstig voor de betrokken heid van de bevolking. Je hoort uit an dere gemeenten wel eens verljalen over projecten die jarenlang doorlopen, maar dan loop je de kans dat 't op den duur iets wordt van een klein groepje, of van de gemeente. Dat hebben wij nooit gewild. Alleen ons kinderproject in Brazilië loopt al wat langer." Het eerste DWG-project (1984) was de bouw van een gemeenschapshuisje in Rwanda, samen met de bouw van een brug en het slaan van een aantal water putten voor de bevolking. Met de mees te projecten - in totaal zijn het er 15 - onderhoudt de DWG nog regelmatig kontakt, alleen uit Rwanda is de laatste tijd weinig vernomen. "Er is oorlog ge weest in Rwanda," zegt Leidje, "hoewel niet daar." Elske van Gorkum (colle ga-raadslid- van Gemeentebelangen) gaat binnenkort voor haar werk naar Rwanda en heeft beloofd dat ze zal pro beren een kijkje te nemen in de buurt van het project. Voor het overige kent de lijst van de DWG allerlei projecten die inmiddels met succes zijn afgerond of nog doorlo pen: in het begin vooral in Tanzania, waar o.a. een koeienstal, een textiel- werkplaats, een ziekenhuis, een fysio- therapiepraktijk en een orthopedische werkplaats werden gesteund. De DWG maakte ook kontakt met organisaties als "Gered gereedschap" en het visvij verproject van de Tilapia Foundation, steunde dierenartsen in Mozambique, een vrouwenproject in Bombay (naai machines en meubilair), het project "Boeken zonder grenzen" en is nog al tijd betrokken bij het kinderproject in Lins (Brazilië). Ook de aanschaf van meubiliair voor een schooltje in India, evenals een riksja-project en een vee teeltproject, zijn van recente datum. "Met sommige projecten kon niet veel misgaan, maar dat maakt het niet min der belangrijk," aldus Leidje. Burgemeester J. de Widt opent vol gende week woensdag (6 oktober) om 19.00 uur de overzichtstentoon stelling van tien jaar Derde Wereld groep Soest in de hal van het ge meentehuis. Daaraan wordt verder meegewerkt door een muziekgroep, die Braziliaanse muziek en liederen laat horen. De groep bestaat uit Lou- rens, Marijke en Christine Borst (resp. saxofoon, drums en piano), Bas Mulder (basgitaar) en Carolien Borger (zang). Ellen de Jong draagt enkele gedichten voor. Iedereen is welkom. De tentoonstelling duurt tot 4 november en is tijdens de ope ningsuren van het gemeentehuis te bezichtigen. CO Verkoop Verhuur - Reparaties van -_js gereedschappen en Esn LanÉ! machines voor de vakman en de doe-het-zelver Industrieweg 37b - Tel. 19589 Erkenning Een van de grote successen van de Der de Wereldgroep is dat ze in 1987 door de gemeente werd "erkend", en een subsidiekreeg toegekend van maximaal 20.000 gulden per jaar, waarbij de ge meente de bedragen die de DWG zelf binnenhaalt verdubbelt. De grote trots van Leidje is dat een van de projecten - de sinaasappelbomen in Brazilië - zelfs door het ministerie van Ontwikkelings samenwerking werd gesteund. De afwisseling in de projecten werkt ook motiverend voor de Derde We reldgroep zelf. "Er kbmen steeds nieu we mensen in de groep, en die krijg je vooral enthousiast als je ze gelijk kunt inschakelen bij een nieuw project. Dan wordt het ook sneller iets van henzelf." De belangrijkste succes-factor van de Derde Wereldgroep is volgens Leidje de brede steun van de Soester bevol king. "Door de brede opzet en ieders persoonlijke inzet is er wat van terecht gekomen. We komen overal, van links tot rechts. Door de wisselende projec ten worden ook steeds weer andere groepen in de Soester samenleving aan gesproken. Ons sterke punt is ook dat we de positieve kanten van de Derde Wereld laten zien. De ellende zien de mensen thuis wel op de televisie..." Doorgaan Leidje Tomassen neemt binnenkort af scheid van "haar" Derde Wereldgroep. Dat die nog lang zal "leven" lijdt voor haar geen twijfel. "De groep kan nog lang niet ophouden, dat is wel duidelijk. We zullen nog jaren en jaren door moe ten gaan, zolang het in de Derde Wereld niet op z'n minst een heel stuk beter gaat. De Derde Wereld kan niet zonder steun, ook niet uit Soest." Zo makkelijk als vorige week op de Bosstraat krijgen autodieven het niet vaak. Een medewerkster van een be drijf had woensdag de autosleutel in het contactslot van een VW laten zitten en iemand met kwade gedachten had dat ontdekt. Hij nam de wagen met het ken teken KH-93-RK mee. De wagen is overigens teruggevonden in Utrecht. VELE NIEUWE. CP'S O.A. M iLt-i-i-ia. Ethe.JL-Ld.ge. - y e-6 I am 39,95 GoA.de.ri - Al.te.-6 wout -Lk be.n 39,95 Andie. Haze-4 - Meut hce.t m-ijn hauiut 39 95 VLchy Btown - The. cotte.cut-Lon. 39,95 Maa-iaJi Ca.tey - Miui-Lc Box. 39 ,95 N L>LVa.na. - In u.tci.0 39,95 SPECIALE AANBIEDING TIJDENS DE PLATEN TIENDAAGSE Bejrt£e-4 BeatCe-t VAN 4 79,00 - 1962-1966 - 1967-1970 NU VOOR 4 65,00 Steenholfsiraat 15, 3764 BH Soesl Telefoon 02155 - 12132 Komende vrijdag en zaterdag zet Treba, het bekende Soester instal latie- en servicebedrijf aan de Laanstraat 23, zijn deuren wagen wijd open voor het publiek. Dat gebeurt tijdens het "open huis", waarmee het 35-jarig bestaan wordt gevierd van de firma die in middels aanspraak mag maken op de titel "totaal-installateurs". Vijfendertig jaar geleden startte de heer Barrink senior de firma Treba, die in de loop der jaren is uitgegroeid tot een echt familiebedrijf. Op dit moment is de da gelijkse leiding in handen van directeur Dick Barrink, die zijn overleden vader is opgevolgd. Zijn echtgenote, Riet Barrink, verleent vooral op de achter grond hand- en spandiensten. Ook de derde generatie is volop bij het bedrijf betrokken: dochter Caroline bemant het kantoor en voert een groot deel van de administratie, de zonen Rob en Mar cel zijn eveneens werkzaam in de zaak. Alleen dochter Marion zoekt haar heil in de verpleging. Treba startte destijds als centrale-ver- warmingsbedrijf, maar al sinds meer dan 15 jaar omvat het pakket werk zaamheden ook de aanleg en het onder houd van water-, gas- en riool-installa ties, evenals dakbedekking en loodver- werking. Bovendien is Treba een be kend sanitair-specialist. "Eigenlijk zeg gen wij nergens nee tegen, al zouden we bij wijze van spreken een boom moeten omzagen," aldus directeur Dick^ Bar rink. De wieg van het bedrijf stond 35 jaar ge leden aan de Nieuwstraat. Later ver huisde het naar de Stadhouderslaan (met de werkplaats in Hilversum) maar na verloop van tijd keerde het terug naar de Nieuwstraat. Pas kort geleden - tweeëneenhalf jaar, om precies te zijn - vond de overstap naar de Laanstraat plaats. Daar staat de firma - achter het woonhuis aan de straatzijde - minstens 380 vierkante meter opslagruimte ter beschikking, met een compleet inge richte werkplaats in het souterrain. Daarboven bevindt zich het kantoor en de winkel-annex-showroom. Voortrekkersrol Treba telt inmiddels een staf van acht mensen en wat er in de installatiewereld ook veranderd mag zijn, de centrale verwarming blijft de hoofdmoot van de werkzaamheden vormen. Dat het fami liebedrijf een voortrekkersrol speelt in Soest wordt bewezen door het feit dat het binnenkort als eerste officieel wordt erkend als "Waarborg-installateur", hetgeen betekent dat er wordt gewerkt volgens de nieuwe iSO-normen, die het gevolg zijn van de verscherpte mi lieu-eisen die in 1994 van kracht zullen zijn. Het 35-jarig bestaan was een geschikte aanleiding om de verhuizing van de Nieuwstraat naar de Laanstraat nog even te vieren. Daartoe heeft Treba een groots "open huis" georganiseerd, dat komende vrijdag 1 oktober) en zater dag (2 oktober) het publiek in de gele genheid stelt om een kijkje te komen nemen. De deuren zijn op vrijdag ge opend van 's middags 13.30 tot 's avonds 21.00 uur en op zaterdag van 's morgens 10.00 tot 's middags 17.00 uur. De bezoekers worden o.a. ontvangen in Op de Soesterbergsestraat is een zeven tien-jarige Soester in de kraag gegrepen door de eigenaar van de kratten die de jongeman had willen stelen. Een 'hand langer' slaagde erin te ontkomen. De politie werd zondagavond om hali negen gebeld door de man die de jon gen had aangehouden. Op de misdaad- plek werd de jongeman overgeleverd aan de politie. Die weet inmiddels wie de andere verdachte is en zal de betref fende persoon nog ophalen. De reeds aangehouden jongeman heeft bekend, dat hij de kratten wilde stelen. Bureau voor redaktie en administratie VAN WEEDESTRAAT 2*7 Postbus 57 - 3760 AB Soest Openingstijden: ma., di., wo., do. van 8.30-12.30 en 13.00-17.00 uur. Vrijdag 8.30-12.30 uur en 13.00-15.45 uur. Zaterdags gesloten. een grote, feestelijk aangeklede en ver lichte tent op het terrein, waar uiteraard een hapje en een drankje klaar staan. Vervolgens kunnen ze kennis nemen van wat Treba zoal "in huis" heeft, en dat is bepaald niet gering. Nagenoeg al le leveranciers zullen vertegenwoor digd zijn om het publiek te informeren over de nieuwste ontwikkelingen op al lerlei (installatie)gebieden. Ketel-giganten Allereerst zijn daar de "ketelgiganten" Vaillant, Nefit en Radson - Treba is de enige Vaillant-vakinstallateur van Soest - gevolgd door de radiatorenfa brikanten Instamat en Jaga, beide be kend om de moderne radiatoren in luxe' uitvoering, de zogenaamde "handdoek radiatoren". Radiatoren kunnen tegen woordig kunstig worden weggewerkt in trapleuningen, scheidinsgewanden en zelfs kapstokken, en bij Treba zijn aller lei toepassingen te zien. Aandacht is er ook voor vloerverwar ming (met een compleet opengewerkt model), voor zonneboilers van Inven- tum - een complete installatie zal "in werking" te zien zijn, voorzien van zon nepanelen en de koppeling aan het cv-systeem - evenals de techische regel systemen (thermostaten en thermokra- nen) van o.a. Honeywell en Itho-Dan- foss. Tijdens het open huis maakt het publiek ook kennis met diverse airconditio ning-systemen (o.a. verrijdbare uitvoe ringen) en uiteraard met het sanitair, op welk gebied Treba zich gerust vak-spe cialist mag noemen. Zo zullen er open gewerkte modellen te zien zijn van toi letten én wastafels, ook van de "muur- inbouw-units", evenals een groot aantal voorbeelden van het aangepaste sani tair - o.a. voor gehandicapten - waar naar tegenwoordig veel vraag is: hand vatten, hulpsteunen in de douche, bad- liften, etc. Ook op dit gebied is Treba gespecialiseerd. Daarnaast is er volop aandacht voor het (gewone)) sanitair van vooraanstaande merken als Hansa, Wisa, Geberit, Ke- ramag, Friedrich Grosse en Geesa, een bekende naam op het gebied van bad kamer-accessoires. Kwaliteit en service Kwaliteit en service staan bij Treba hoog in het vaandel. De medewerkers hebben allemaal een uitstekende oplei ding gehad, een vakkundigheid die wordt "bijgehouden" door speciale sta- ges bij de fabrikanten. De firma heeft verder constant twee servicewagens op de weg, die in geval van nood kunnen zorgen voor directe hulp, 24 uur per et maal. Treba werkt door het hele land en richt zich vooral op de particuliere markt, die met de "betere merken" uitstekend be diend kan worden. "Wij staan erach ter," aldus directeur Dick Barrink, die ook bekend als vertegenwoordiger van de winkelgroep 't Hart in allerlei over- leg-organen en als ondersteuner van di verse sportteams, zoals de SEC-jeugd, Hees 3, DVS-zaalvoetbal en hoofd sponsor is van het Hilversumse VIF (volleybal). Voor de bezoekers is het open huis van vrijdag en zaterdag zeer de moeite waard door allerlei interessante aanbie dingen. Zo krijgt iedereen die in de Het team van Treba staat vrijdag en zaterdag klaar voor het publiek. Foto: Goos van der Wilt maand oktober een nieuwe ketel of cv- installatie bestelt niet alleen een gratis Stegas-onderhoudsabonnement voor drie jaar maar ook een Honey- well-klokthermostaat (of een ander merk), waarvan de waarde toch algauw zo'n 350 gulden bedraagt. Verder is er o.a. een enorme keus aan kranen en diverse handdouches (van 12 tot 50 gulden), die energie- en waterbe sparend zijn, evenals bijpassende dou cheslangen van f 10,-. Op diverse boi ler- en airconditioning-apparaten wor den bovendien aantrekkelijke kortin gen verstrekt. Elke bezoeker krijgt bo vendien een leuke attentie mee naar huis. .v

Soester Courant | 1993 | | pagina 9