En dit zijn de knallers van deze week: 198 CKXW Lindenhof-plan aan zijden draadje Het volle pond vooruW PROVAK Politiek is redelijk enthousiast voor kleine Hema Yan Weedestraat Aanzet tot grote Dierendag-actie Gewapende overval op Soesterbergs echtpaar JtlDDElAIAN Politie maakt vijf uur lang jacht op koeien Indisch gehakt Witlof Danone luchtige kwark met vruchten hM|S STOPEN^ I^HOOIJER^ HERFSTWEEKEND 72e JAARGANG NO. 7 WOENSDAG 6 OKTOBER 1993 Meilof (GPV) neemt wip-positie in Gemeentebelangen staat alleen in verzet 3 Actueel 5 Actueel 7 Actueel 9 Varia 13 Sport 14 Soesterberg 20 Cultuur Begrotingskrant Op 't Hoogt op 8/9 oktober Vernielingen aan schoolgebouw Sieraden en 500 gulden gestolen Henk Pater wil evenement met tal van dieren in Soest Daders spuiten met traangas Waarom winkelt RTL-4 voor z'n "Eigen Huis Tuin" meubelen bij Middelman in Soest? MIDDELMAN HEEFT MEER IN PETTO Jongen (15) bekent tasjesdiefstal op 81-jarige vrouw Weer veel auto's opengebroken Vijftien pinken gaan 's nachts stappen l^^^kpagina van BREUKELEN bv m 5 Cl 000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 - 15724 VOORDEELMARKT PETERS Makelaars Het is nu de tijd! BLADBLAZERS/ ZUIGERS Soesterbergsestraat 4, Soest Telefoon 02155-26900 HET VLEESCENTRUM AANBIEDING VAN DE WEEK Redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Telefax 02155-24904 Postbank 126156 Het is hoogst onzeker of de gemeenteraad het groene licht zal geven voor het Lindenhof-plan. In de politiek blijken voor- en tegenstanders elkaar nagenoeg in evenwicht te houden. Het College - tot dusver unaniem, maar ook daaraan wordt intussen getwijfeld - kan slechts rekenen op de steun van de voltallige fracties van CDA en PvdA (samen goed voor 13 zetels). De VVD en Gemeentebelangen zijn faliekant tegen; Progressief Soest en D66 lijken verdeeld. Wiebe Meilof (GPV/SGP/RPF) zou de beslissende stem kunnen hebben, maar heeft zoveel kritiek op het voor stel dat er ernstig rekening gehouden moet worden dat hij de tegenstan ders aan een meerderheid gaat helpen. Dat bleek vorige week in de raadscom missie Ruimtelijke Ordening, waar het omstreden (nieuwe) bouwplan van project-ontwikkelaar Vahstal - na twee informatie- en een dubbele inspraak ronde - dan uiteindelijk op tafel lag om de politiek er haar oordeel over te laten uitspreken. In eerste instantie was het woord aan de insprekers en de heren Snijders en Doffer grepen die gelegen heid aan om nog eens duidelijk te ma ken hoe fel zij tegen het plan gekant zijn. Snijders maakte daarbij gebruik van een zelfgebouwde maquette, die de "massaliteit" van de nieuwbouw moest onderstrepen. Zijn kritiek richtte zich - naast het niet ontvangen van de hem toegezegde notulen van de Welstands commissie, door Visser een "rampzali ge ontdekking" genoemd - ditmaal op het inpandige trafohuisje, waarvan hij groot onheil vreesde. In dat verband wees hij op een ontploffing die zich on langs in een Utrechts trafohuisje heeft voorgedaan. Ook onderstreepte hij de verkeersproblemen die het complex in de omgeving zal veroorzaken. Doffer benadrukte nog eens dat de vo lumineuze uitbreiding van de bebou wingvan het perceel (van 35 naar 95%) onoplosbare problemen met zich mee brengt. Volgens hem was het duidelijk dat de Stibaz (de directie van het gezins vervangend tehuis) met Vahstal in het verkeerde vaarwater terecht was geko men, omdat zij de nieuwbouw budget- tair-neutraal wilde laten plaatsvinden. "Ze zitten vast aan die koppeling," al dus Doffer, die graag inzicht wilde heb ben in het financiële doen en laten van de Stibaz om te zien of de organisatie geen andere mogelijkheden had. Raad moet spreken De commissie nam de tijd om de argu menten voor en tegen nog eens op een rijtje te zetten. Günther Plomp (VVD) vond de artikel- 19-procedure (zoals het College voorstelt) ongeschikt en wilde liever wachten tot het nieuwe be stemmingsplan aan de orde zou zijn. Dat zou de omwonenden meer waar borgen bieden (maar ongetwijfeld weer een aantal jaren duren). Hij pleitte er voor de gemeenteraad in volledige sa menstelling zich over het voorstel te la ten uitspreken, een verzoek dat vol doende gesteund werd door andere raadsleden en dus gehonoreerd moest worden. Inhoudelijk wees Plomp het bouwplan af omdat het teveel meters winkeloppervlak aan de Van Weede straat zou toevoegen, omdat de ver keerssituatie verre van ideaal geregeld gaat worden, en omdat de urgentie (zo als de procedure vereist) niet is aange toond. Ook Harry Witte (Gemeentebelangen) fulmineerde tegen de massaliteit van het bouwplan en betreurde het dat de Stibaz haar lot aan Vahstal had toever trouwd. "Die dacht natuurlijk dat-ie via de pupillen van de Lindenhof wel wat bij de raad kon bereiken..." Ook hij stel de voor de kwestie in de raad te behan delen, zodat de Stibaz - na een nieuwe zeperd in de raad - voldoende argu menten zou hebben om Vahstal te lo zen. "Anders moeten we er nog jaren over emmeren." Volgens hem was geen enkele partij echt enthousiast over het voorstel. Wiebe Meilof (GPV/SGP/RPF) stond nog steeds voorzichtig positief tegen over het bouwplan, maar vond het vreemd dat Vahstal niets had gedaan met de kritiek op de massaliteit van het bouwwerk. Wat hem tegen de borst stuitte was vooral de voorgenomen grondtransactie (de snipper van enkele decimeters breed, die de gemeente moet afstaan), waarmee Vahstal "over de grens" ging: "Waarom niet iets eraf in plaats van erbij?". Hij wilde duidelijk antwoord: "Mijn stem kan de doorslag geven," hield hij het College voor. Niet klagen Arie van den Breemer (CDA) conclu deerde dat de uitbreiding van de par- keermogelijkheden aan de Van Weede straat een "pluspunt" was. Over het tra fohuisje maakte hij zich geen zorgen en met de financiën van de Stibaz wilde hij zich helemaal niet bemoeien. Volgens hem was er sprake van een "aanvaard baar" bouwplan omdat alle advies-in stanties dat nu eenmaal vonden. "Wie het plan afwijzen dragen net zoveel ver antwoordelijkheid voor de onoplos baarheid van de problemen als de voor standers," waarschuwde Van den Bree mer. Hij weersprak dat het CDA de be langen van de omwonenden uit het oog verloor. Hij vond dat ze zelfs niet moch ten klagen. "Als je daar een woning koopt, koop je nu eenmaal niet de om geving erbij. Het Nassauplantsoen is ruim, open en groen. Je kijkt zo de pol der in, en dat blijft zo." Enigszins verrassend was de opstelling van Loet Jansen (D66), die het (be vriende) College een "patriarchale" Lees verder op pagina 3. t> Met uitzondering van Gemeente belangen Groen Soest zullen de politieke partijen in de Soester ge meenteraad de komst van een (kleine) Hema-vestiging - non- food, of misschien toch een beetje - aan de Van Weedestraat meer of minder hartelijk verwelkomen. Dat bleek vorige week in de geza menlijke vergadering van de raadscommissies Ruimtelijke Or dening en Economische Zaken. Planologisch gezien bestaan er geen problemen met de komst van de Hema, betoogde wethouder Jan Visser tevo ren. Hij benadrukte dat het ging om een principe-uitspraak, want óf de Hema ook inderdaad zal komen hangt van verschillende factoren af. De gemeen teraad zal - gezien de discussie van vori ge week - geen bezwaar maken tegen de vestiging in het voormalige pand van de afdeling Burgerzaken (Van Weede straat 35). Alleen Harry Witte (Gemeentebelan gen) trok fel van leer tegen het College voorstel. Hij vond dat het aantal vier kante meters winkelgebied, vastgelegd in de Structuurvisie, overschreden zou worden. "Zo wordt de Van Weede straat alsnog opgetuigd tot hoofdwin kelcentrum!" Volgens Witte wil zijn fractie best een Hema in Soest, maar dan liever in de Smitshof. Op de vraag van Visser of hij dan een alternatieve bestemming voor het pand in gedach ten had antwoordde Witte: "Ouderen huisvesting". 'Loopstraat' De andere fracties konden zich wel vin den in het voorstel. Gewezen werd o.m. op de uitkomst van het rapport-Lagen dijk, dat enige jaren geleden noteerde dat de Hema behoorlijk hoog "scoort" bij de Soester consumenten (37%). Volgens Wil Stekelenburg (PvdA) zit de Van Weedestraat juist te springen om zo'n versterking van het win kel-aanbod. "Soest houdt niet op bij de Structuurvisie," aldus de PvdA-ster, die de gelegenheid te baat nam om nog eens een lans te breken voor het plan om van de Van Weedestraat een "loop straat" te maken. Leidje Tomassen hees direct de storm bal en stelde vast dat het PvdA-plan in houdt dat er een weg-om-de-noord moet komen, over de Brink of daarom trent. Ook volgens Loet Jansen (D66) hoefde de Van Weedestraat geen loop straat te worden; hij bestreed overigens dat het plan in strijd was met de Struc tuurvisie, omdat het hier om "non- food" ging, waarvoor nog best een beetje ruimte is. Bart Krol (CDA) zag ook geen planolo gische problemen, maar vroeg wel aan dacht voor de bevoorrading en het par- keervraagstuk. Over de "loopstraat-ge dachte" en de consequenties daarvan voor de totale verkeersafwikkeling meldde hij dat daarover op den duur wel een discussie zou moeten plaatsvin den. "Daar ontkomen we niet aan..." Günther Plomp (WD) ging eveneens akkoord, al maakte ook hij zich zorgen om het verkeer, waarvoor hij aandrong op goede voorlichting aan het publiek. Wiebe Meilof (GPV/SGP/RPF) stem de ook met het voorstel in, maar had nog wel een paar kritische kanttekenin gen. Zo toonde hij zich weinig geest driftig voor een "gesloten winkelfront" op dit punt aan de Van Weedestraat ("dat maakt het alleen maar saaier") en vroeg hij zich af of er met de komst van de Wibra, Zeeman en de Hema inder daad wel sprake zou zijn van een kwali teitsimpuls. Dat de bevolking graag een Hema wil ontkende Meilof niet, maar volgens hem ging het dan om een Hema met alles d'r op en d'r aan, dus ook "food". Tóch warme worst!? Visser voelde weinig voor een "waar- de-oordeel" over de kwaliteit van de winkels en zijn collega Jan Menne (CDA) maakte duidelijk dat de "for mule" van de nieuwe Hema waarschijn lijk nog wel ruimte laat voor een béétje "food". "Hoera, tóch warme worst!", klonk het op de tribune. In tweede instantie viel Witte nog eens fel uit naar de voorstanders, die hij een "adhoc-beleid" verweet, met name over de te verwachten verkeersproble men. "Iedereen schuift het voor zich uit. We gaan eerst een gebouw neerzet ten en dan pas kijken naar de proble men, als het al te laat is." Witte sprak in dat verband van een "bar en boos" R.O.-beleid en noemde het "onkies" dat de discussie over het verkeer werd weggemoffeld. De PvdA nam hij dat nog 't minst kwalijk - "die zeggen har dop wat ze willen" - maar vooral het CDA en de WD kregen er van langs. Krol reageerde verontwaardigd op de suggestie dat zijn fractie de zaak maar liet waaien. "We hebben vorig jaar al hardop gezegd dat er voor het verkeer op den duur naar andere oplossingen gekeken moet worden, dat is helemaal i geen nieuws." Ook Plomp wees Wittel erop dat de WD al anderhalfjaar over' het verkeer aan het nadenken is. "Je hoeft geen profeet te zijn om te voorspellen dat de verkeersproblemen onoplosbaar zijn," mopperde Witte nog. Ook Meilof was er niet gerust op en schetste de openstelling van de Wal deck Pyrmontlaan als een direct gevolg van de overbelasting van de Van Wee destraat. "Dat wordt dan gewoon weer een 'persleiding' voor het overtollige verkeer..." 1 "Als je de mensen kent, heb je veel gewonnen." 1 Burgers hebben ook rol in strijd tegen criminaliteit". 1 Kabelkrant mag blijven. 1 Overwegen tijdelijk af gesloten. Jongste boevenvangers zijn 2'/2 en 3 jaar oud. Droomstart Stam/SoVoCo basis voor zege. 1 Spel Smeeing/BDC biedt perspectieven. Jongeren krijgen 'hang- plaats'. Pastor Jan Ypma 40 jaar priester. Jubileumconcert van The Messengers. Op vrijdag 8 of zaterdag 9 oktober wordt de begrotingskrant met de al gemene beschouwingen van de poli tieke raadsfracties huis-aan-huis be zorgd. De bezorgers mogen bepalen of ze hun wijk op vrijdag of zaterdag lopen. De speciale uitgave van de gemeen telijke voorlichtingskrant Op 't Hoogt zal ook worden bezorgd op adressen waar een nee-nee sticker op de brievenbus is geplakt. De edi tie van Op 't Hoogt wordt los be zorgd en is dus niet in de Soester Courant gevoegd. Van de Van der Huchtschool aan de Li bel zijn twee lichtkoepels vernield. Dat is maandag door een 45-jarige vrouw uit Soest gemeld bij de politie. De licht koepels zijn ingegooid met stenen. Sieraden, waarvan de waarde bij de po litie niet bekend is, en een bedrag van vijfhonderd gulden zijn donderdag avond gestolen uit een woning aan de Dr. Rupertlaan. Een 54-jarige man deed daarvan aangifte. Dat was nou nog eens iets anders. Honden met halsbanden die waren versierd met hapklare brokjes en niet te versmaden kluiven. Leden van de hondenwandelclub Soest verwenden maandag, op Dieren dag, hun trouwe viervoeters met deze lekkernijen en maakten geza menlijk een wandeling. Een Soesterbergs echtpaar is zondagnacht door gewapende mannen overvallen. Dat ge beurde toen ze omstreeks half twee thuiskwamen op de Veld maarschalk Montgomeryweg. Het gaat om een 57-jarige café eigenaar en zijn vrouw. Toen de man en de vrouw uitstap ten, werd hen meteen traangas in de ogen gespoten. Volgens de man had één van de daders ook nog een vuur wapen in zijn hand, maar dat is niet zeker. Evenmin is met zekerheid te. stellen hoeveel daders er bij de over val waren betrokken, al waren het er minimaal twee. De overvallers hadden hun gezich ten bedekt en dwongen de man en de vrouw hun geld af te geven. Hoeveel geld ze buit hebben gemaakt, is nog niet bekend. Volgens een woord voerder van de politie is niet de dag omzet van het café meegenomen. De horeca-zaak zou die dag gesloten zijn geweest. Gelet op het taalgebruik van de ver dachten, wordt verondersteld dat het om buitenlanders gaat. Het Soesterbergse echtpaar heeft niet kunnen zien in wat voor een type au to de overvallers er vandoor zijn ge gaan. De man heeft daarna zelf de politie gebeld. Die kwam met drie auto's naar de Veldmaarschalk Montgomeryweg. Ook een ambu lance werd opgeroepen, maar die kon weer terug naar de standplaats. De vrouw is maandagmiddag onder doktersbehandeling gesteld in ver band met het traangas De politie heeft direct een onder zoek ingesteld. Dat is nog steeds in volle gang. Omdat er duizenden m2 keus is in alle stijlen en sferen. In zitcombinaties, fauteuils, eethoek, kasten, wanden, salontafels, garderobes, slaapkamers en woningtextiel. U heeft het afgelopen zaterdag allemaal kunnen zien in het programma Eigen Huis Tuin op RTL-4. Als u zelf komtziet u gelijkook de prettige prijzen en maakt u kennis met ons advies en de prima service. Direktaan de grote weg van Soest naar Amersfoort. Birkstraat 99 te Soest. Tel. 02155-11044. De politie heeft een vijftien-jarige Soes ter aangehouden, die de tas van een 81-jarige vrouw had gestolen. Dat was op 22 september gebeurd in een fiet senstalling. Hij moest zich tevens ver antwoorden voor een poging tot krat- tendiefstal, waarbij de politie vorige week zijn handlanger op de Soester- bergsestraat in de kraag vatte. Een radio/cd-speler met afstandbedie ning is uit een auto gestolen. De wagen stond op de Willem de Zwijgerlaan. Ook op de Colignylaan en de Clauslaan verdween de geluidsapparatuur uit een auto. Daarnaast werden nog vijf pogin gen gedaan om spullen uit auto's te ha len. Daarbij werd in de meeste gevallen schade aangericht. Als het aan initiator en oprichter Henk Pater ligt, wordt de wandeltocht vol gend jaar uitgebreid tot een eendaags evenement, waaraan wordt deelgeno men door tal van verenigingen en in stellingen die met dieren te maken heb ben. Pater denkt daarbij aan onder meer de geitenfokvereniging, de verschillende maneges en dierenasiel 't Hart. Hij heeft zijn ideeën daarover nog niet ge stroomlijnd, maar wil wel iets op touw Foto: Goos van der Wilt zetten. De Soester lijkt het een leuk idee als volgend jaar mensen met de meest uiteenlopende dieren samenkomen, bijvoorbeeld op de Eng. "Misschien kunnen we er een wedstrijd van maken, waarbij een jury de dieren beoordeelt", aldus Pater die daar de komende tijd zijn gedachten over zal laten varen. Pa ter zal eventueel contact opnemen met de gemeente over de mogelijkheden van een activiteit op Dierendag. Als ware ze cowboys, hebben enkele politiemannen zondag morgen vroeg ruim vijf uur lang jacht gemaakt op vijftien pin ken. Het vee was losgebroken uit een weiland aan de Birk straat en verspreidde zich ver volgens in de omgeving. Aanvankelijk galoppeerden de jeug dige koeien in de richting van Amersfoort. De achtervolging werd ingezet door twee agenten. Enkele kuddedieren haakten af, waarna om vier uur 's morgens dé eerste vijf koeien konden worden 'aangehou den'. De operatie 'De Witte Motor' ging daarna letterlijk en figuurlijk in volle gang voort. De koeien liepen in tuinen aan de Ferdinand Huycklaan, de Vondellaan, de Birkstraat, de Bartolottilaan en zelfs de Kerk straat. Pas om kwart voor acht 's morgens kwam de politie erachter wie de eige naar van de pinken is. Hij schoot ver volgens de twee nieuwe agenten, die hun collega's hadden afgelost, te hulp. Om negen uur waren alle pin ken weer gevangen. De veehouder is volgens de politie verzekerd tegen eventuele aangerichte schade. Bij de politie was maandagmorgen nog geen aangifte gedaan van vernielingen. iJKf1 TUINSPEKTAKEL IN SOEST VRIJDAG 15 OKTOBER V.A. 13.00 UUR EN ZATERDAG 16 OKTOBER TOT 17.00 UUR fÖ^rTUIN-ADVIESCENTRUM^ tjp 't Vaarderhooqt Dorresteinweg 72b Soest Telefoon 02155 - 12883 400 gram Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02155-16251 VANAF 299,- O.A. BLACK DECKER MC. CULLOCH - ALKO Birkstraat 49 - Soest - Tel. 12477 VOOR 2 RIJKSDAALDERS 1 KG. KWALITEITSVLEES SCHOUDERKARBONADE cnn per kiloO. VERSE WORST j-nn per kiloO. SPEKLAPJES (z. been, z. zwoerdl per kilo5P° Geopend do. en vr. 8.00-17.00 uur. Altijd kwaliteit en betaalbaar. Opel Corsa 1300 S 1987, 127.400 km Nw.pr. 23.800,-, nu 7.350," en... 12 maanden garantie. Seat-dealer voor Soest-Baarn e.o. AUTO VAN DOORN BV Waarborg voor goede service Laanstraat 82 - Soest - Tel. 02155-21719 Abonnement Soest/Soesterberg per halfjaar f 13,- Buiten Soest f 26,- Losse nummers 75 ct. Gecontr. opl. 9900 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG

Soester Courant | 1993 | | pagina 1