taan i Bloemlezing van oude PCO-notulen Jubileum-kerkdiensten zondag 10 oktober REN - INES NG- EL P Soest I Een vertaling van wat je gelooft PAGINA 2 i n zijn in volle gang. Deze week wat gratis artikelen. U moet u vorige week gekregen heeft ïken gaan nog wel even door, 13 november door met het - - weggeven van gratis produkten. Trouwens.de aanbiedingen die we deze week weer voor u in petto hebben zijn ook niet mis! Deze week krijgt u bij iedere 20,- aan V boodschappen weer een cheque (met nummer 4). Die kunt u volgende week inwisselen voor gratis produkten- QfCTOBER 1993 PC O 100 - JUBILEUMKRANT PAGINA 3 Ér w (Vervolg van pagina 1) Daarvoor moet het christelijk onderwijs ze iets meegeven. Maar er moet ook ruimte zijn voor ieders invulling, en die is er. Daarom is er ook aandacht voor andere geestelijke stromingen, want zo zit de sa menleving nu eenmaal in elkaar. De we reld bestaat natuurlijk niet uit louter her vormden en gereformeerden." Over een eventuele toenadering tot het katholieke onderwijs is binnen de vereni ging wel nagedacht, aldus Vegter, "maar het verlangen daarnaar is nog geen ge meengoed. Er is in de basis-opvattingen nog vrij veel wat ons onderscheidt van het katholieke onderwijs. Dat is veelal een kwestie van hoe het geloof wordt beleefd. En mocht het ooit aan de orde komen, dan toch alleen in een soort samenwerkings verband naast de vereniging, want het be tekent dat we een aantal belangrijke histo rische waarden zouden moeten opgeven. Maar je weet nooit - als we hier over nog eens 100 jaar weer zouden zitten..." Kwaliteit en toegevoegde waarde Kwaliteit en toegevoegde waarde, zo om schrijven Sjoerd Vegter en Ans Zijderveld de factoren die de wervingskracht van het christelijk onderwijs in de komende jaren zullen bepalen. "Die toegevoegde waarde is wat we de kinderen aan normen en waar den vanuit een christelijke visie willen meegeven, want daarop moeten we ons onderscheiden. Misschien moeten we daarom wel gewoon af van het idee dat we zoveel mogelijk kinderen in huis moeten zien te halen, want als je overal concessies doet betekent dat het begin van het einde van het christelijk onderwijs. We zullen duidelijk moeten maken dat die achter grond iets te betekenen heeft, dat christe lijk onderwijs meer inhoudt dan "ach, we bidden wel maar-voor-de-rest-doen-we- gewoon", laten zien wat ons onderscheidt. Hóe dat er dan precies moet gaan uitzien, daar moeten we met alle geledingen bin nen de vereniging nog maar eens goed over nadenken..." De keuze voor "kwaliteit" of voor "kwan titeit" reikt overigens aanzienlijk verder dan de vraag of er op scholen meer aan dacht moet worden gegeven aan de bijbel se traditie of aan het Conciliair Proces, be nadrukken ze. "Daar zullen we met elkaar ?eker wel een weg in vinden, maar we moe ten daarnaast niet vergeten dat we ook een verantwoordelijkheid hebben voor de werkgelegenheid. Het gaat ook om de ba nen van de mensen die op de scholen wer ken." Het christelijk onderwijs heeft ook in Soest volop bestaansrecht én toekomst, vinden Sjoerd Vegter en Ans Zijderveld. "Juist de dingen die in de gewone wereld op je afko men - milieuverwoesting, discriminatie, oorlog en nog veel meer - vragen om een vertaling van wat je gelooft: het besef dat God de wereld juist gegeven heeft om haar bewoonbaar te maken voor alle mensen. Op basis daarvan bepaal je immers je hou ding tegenover de samenleving, de manier waarop je met elkaar omgaat, de zorg voor de ander. En wat is een christelijke opvoe ding - ook op school - anders dan dat aan de kinderen meegeven?" Vegter reageert nadenkend op de stelling: "Als de christelijke scholen niet beston den, moesten ze worden uitgevonden." "Als de vraag is of we op dit moment op nieuw een christelijke school zouden op richten, zeg ik .volmondig ja, al is dan na tuurlijk de volgende vraag hoe je dat waar zou maken. Ik denk dat de inspiratie van de bijbel voldoende legitimatie is om dat in de school-opvoeding proberen vorm te ge- Ven. In het onderwijs ligt de start voor het functioneren in de maatschappij; daar le ren jonge mensen hoe ze met elkaar moe ten omgaan. Als érgens het streven naar een betere samenleving voorop moet staan, is het de school wel. Dat maakt het christelijk onderwijs geloofwaardig, ook in de - wellicht - honderd jaar die nu nog voor ons liggen." m Foto: Goos van der Wilt. 20 dec.'48: Een verzoek binnengekomen bij het be stuur om bij te dragen in de verhuiskosten, welke f 85,- bedragen. De beslissing hier over wordt doorgeschoven naar de volgen de vergadering. Nog een zaak die de bestuurderen moeten bespreken: De heer van X wil niet anders dan op zijn eigen manier lesgeven; moet het anders dan vertrekt hij.... De inspec teur vindt de situatie zeer ongunstig. 10 jan.'49: Plaatsing van een advertentie voor hoofd V.G.L.O.school. Indien geen resultaat, dan dreigt opheffing. Er zijn 70 reacties, maar opheffing lijkt toch noodzaak, dus al le gegadigden krijgen een voorbedrukte negatieve reactie. 16 mei '49: Notities betreffende een sollicitant: Enigs zins gebrek aan humor bij het lesgeven, maar een imponerende verschijning! De sollicitant uit Klazinaveen vindt men niet geschikt voor Soest (geen verdere argu mentatie). De prijsopgaaf van schilders- kosten voor een onderwijzerswoning, f 5,-per m2 vindt het bestuur nogal een prijs, waarover gesproken moet worden. De schoolschoonmaakster kan er ook niet meer mee uit, en vraagt verhoging tot f55,- per maand. In het college wordt besloten het bedrag te laten op f 480,- per jaar. Een bestuurslid is bij de inspecteur ge weest inzake verplaatsing van de V.G.L.O.-school naar de school Hees om daar later te komen tot opheffing. De in specteur gaat niet akkoord, aangezien de minister het plan heeft om de leerplicht te verhogen tot 15 jaar, zodat er meer leerlin gen voor het VGLO zullen komen, dus dat deze school in geen geval opgeheven mag worden. 9 jan.'50: Ingekomen een schrijven van het ministe rie van Wederopbouw dat voor het jaar 1950 een zesklassige school is toegestaan voor een bedrag van f 72.000,-. 9 mei'50: Een der scholen gaat dit jaar op schoolreis naar Santpoort. Die bestuursleden die wensen "mede" te gaan, kunnen zich op geven. 6 juni'50: Enkele huishoudelijke zaken: Verzoek van het hoofd of zijn huis wit geschilderd kan worden. Besloten wordt om het in de grondverf te laten zetten. Vraagt toestemming voor centrale inkoop van schriften. Dit wordt goed gevonden. Het aantal zal hij opvragen. Inkoop brand stof. Besloten wordt antraciet in te kopen, cokes heeft niet veel zin. Ook in deze periode kom ik voor het eerst iets tegen over grenzenbeleid. Naar aanlei ding van een grensvoorstel wordt geraamd dat dit voor de school op het Hart plm. 150 leerlingen zijn en op de school Prins Bern- hardlaan 11 bijna 230 leerlingen! Verder vraagt mevrouw B. een "waschtafel": "te gen de vele onkosten van buitenschilder werken niet toegestaan". 13 sepL'50: Klacht van een hoofd dat hij de gymnas- tiekonderwijzer nog niet heeft gezien, hij zal hem hierop attent maken. De school- meubelen "staan op het punt verhoogd te worden", daarom is het nodig hierover een beslissing te nemen. Een verzoek binnen gekomen van ene M. om voor zijn op te richten zangschool een schoollokaal te mogen gebruiken. Een mededeling dat de actie van de commissie voor meer leerlin gen Hees succes heeft gehad en wel met 11 leerlingen van de school Driehoeksweg en 11 leerlingen van de school Prins Bern- hardlaan. Hees heeft thans 96 leerlingen. 31 oktober.'50: Op de advertentie voor een leerkracht voor de VGLO hebben zich twee kandida ten gemeld, die geen van beiden de akte coupeuse hebben en waarvan de ene kan didaat katholiek is. Besloten wordt om de niet katholieke te benoemen. In tweede in stantie meldt zich alsnog een coupeuse en wordt de inmiddels benoemde leerkracht weer ontslagen! De kooklerares heeft' een begroting opgesteld van kookbenodigdhe- den "hetwelk op f 16,- per maand komt". Besloten wordt om plm. f 10,- per maand tóe te staan (zo worden reserves opge bouwd). Vervolgens een verzoek van een hoofd om met Sinterklaas net als voor gaande jaren een kleine traktatie te mogen geven. Ik lees in de notulen ^goedgevon den". Dan vertrekt ook dit hoofd en gaat de vergadering verder. Een verzoek van de Vereniging "Bataksche Kinderbijbel" om steun. Gehonoreerd met f 5,-. Tja, en dan lees je met weemoed dat de Groen van Prinsterer wordt aanbesteed voor f 59.995,-. We lezen weer verder -steun aan oudstrijders- geen donatie. De begroting komt ter sprake en wordt toegelicht door de penningmeester. De situatie is niet rooskleurig: "De bezetting heeft een ach terstand gekregen en ook de bezettings- schaden zal nog vele extra uitgaven vra- Geïnteresseerd in de historie van het PCO? Vanaf vorige week is er een hele interessan te tentoonstelling aan dit onderwerp ge wijd. Vele foto's, verslagen, werkstukken etc. zullen u helpen uw herinneringen aan die 100 jaar op te halen. Brengt u dus een bezoek aan het Museum Oud Soest. Zeker doen! gen". Dit heb ik nagevraagd en gebleken is dat de herstelkosten vanwege de schade door inkwartiering en de kosten van ach terstallig onderhoud over meerdere jaren uitgespreid moest worden. Kennelijk is er enige tijd niet vergaderd want de notulen gaan verder op 15 januari 1951. 15 jan.'51: De heer X verkrijgt de gelegenheid zijn vragen en mededelingen te doen: Hij heeft rapporten aangekocht en bespreekt de toekomst van de V.G.L.O.school. Er gaan thans 14 meisjes en 3 jongens hiernaartoe. Wat ongebruikelijke verhouding lijkt me. Dit vindt ook de heer X, hij geeft hierbij in overweging of op den duur hieruit geen christelijke huishoudschool kan groeien. Verder vraagt hij aansluiting bij de vuilnis- boer (vuilophaal?). Wordt goedgevonden. Ook in de aankoop van schortjes wordt het bestuur gemoeid. Overigens zullen ze door de kinderen worden gemaakt. En zo hielden bestuursleden zich met uit eenlopende zaken bezig en het leed geen twijfel dat elk onderwerp met de grootste aandacht werd behandeld. Dat sommige zaken bij u en bij mij af en toe een glimlach oproepen is begrijpelijk, maar het betreft een periode waarin het onderwijs zich nog in rustig vaarwater be vond. Het huidige onderwijsbestel wordt daarentegen gekenmerkt door voortdu rende en vergaande veranderingen, die met nog minder financiële ruimte meer ef ficiency en meer kwaliteit beogen. De toe komst zal het Ieren. In de week van 10 t/m 15 oktober vieren wij ons 100-jarg bestaan. Wij willen onze festiviteiten openen met een kerke lijke viering waarmee wij samen met de kinderen van onze scholen deze 100 jaar willen herdenken en onze dank aan God willen brengen. De viering zal; plaatsvinden in 2 kerken, t.w. de Wilhelminakerk in Soest-Zuid en de Julianakerk in Soestdijk. Een werkgroep heeft zich gedurende een aantal! maanden bezig gehouden met de voorbereidingen; hiertoe. De werkgroep bestond uit de volgende personen mw. H. Blijleven, OR-lid Prof. Waterinkschool mw. W. Buitenhuis, direkteur Prof. Waterink-! ^school mw. M. van Eek, teamlid De Bron mw. M. Hoeve, teamlid De Werveling mw. H. Morelissen, teamlid Prof. Waterinkschool mw. E. van de Steeg, OR-lid Insingerschool hr. R. Schröder, OR-lid Da Costaschool hr. G. van Vembde, teamlid Da Costaschool

Soester Courant | 1993 | | pagina 27