i S/llie Hair Kleurenfoto's... U kiest maar!!! NIEUW! 99; 1.00 9.95 1495 19.95 Hulleman optiek Politiek Soest ploegt zich moeizaam een weg door het Welzijnsplan >BOOM CHADE u past Lindenhof-plan aan zijden draadje scliocnuiker COMBI VAN ESSEN Iptjjgj) pppP "Als je de mensen kent, heb je veel gewonnen Een volledige oogmeting bij Hulleman Optiek Bemog mag Specht-woningen gaan bouwen ACTUEELI EXTRA VOORDEEL 2® afdruk GRATIS 12 Rasechte Soester Paul Werkhoven 25 jaar in dienst bij de politie INISHIN G PAGINAjj WOENSDAG 6 OKTOBER 1993 SOESTER COURANT Discussie onder het motto: 'Er is geen geld!' 25-JARIG JUBILEUM spakenburg SCHOENAKER technische dienst Waarschuwing voor 'verdachte' worst AGFA TOPFOTO 10 x 15 cm, mat of glans Vandaag gebracht, morgen klaar Mislukte foto's retour AGFA TOPFOTO 10x15 cm, mat of glans overmorgen klaar ontwikkelen èn afdrukken opnamen 24 opnamen per 2 stuks Mislukte foto's retour 36 opnamen Levertijd 3 dagen* 55 'RIMPELS GAAN OP DE LOOP VOOR EEN COLLAGEENBEHANDELING' Protest van woningbouwvereniging Soest Oogmeting per computer Oogmeting per phoropter Rood-groen test Nabij test Oogdruk controle PAGINA 3 iks bij ons terecht, jke garantie. i op onderdelen overgenomen. voor u met de ens kunt u eventueel rvangende auto Moeizaam, zéér moeizaam. Met die term kan de discussie worden omschreven die vorige week ^plaatsvond in de raadscommissie j Welzijn, waar gesproken werd over het Welzijnsprogramma voor 1994 en komende jaren. Een dis cussie die geheel overschaduwd werd door de simpele mededeling van PvdA-wethouder Frans King- ma dat er eigenlijk geen geld is. De financiële tegenvallers die Soest te wachten staan laten geen of nau welijks ruimte, voor "leuke din gen". "Nieuw geld zit er niet in. Er kan dus al leen intern geschoven worden met de fi nanciële middelen," aldus Kingma aan het begin van de discussie, die toch al onder een ongelukkig gesternte van start ging omdat de bezoekers op de tri bune - vertegenwoordigers van diverse welzijns-instellingen - pas laat werden "bediend". Dat werd veroorzaakt door een uitvoerige lezing van dhr. Booms- ma, directeur van de GGD, over de Wet Collectieve Preventie, die het geduld van raadsleden en publiek wel zeer zwaar op de proef stelde. Zijn partijgenoot Kees Boerkoel vrees- overigens dat de nieuwe subsidie- structuur 1995 al onhaalbaar wordt en stelde daarom voor om daarnaar door :en extern bureau te laten kijken. King ma meende dat, als de raad deze maand de richting vaststelt, nog dit jaar een concreet werkprogramma op tafel kan liggen. "Dan blijkt wel wat er kan of niet kan." Hij wilde niet op de uitkomsten vooruitlopen en nu al verschuivingen invullen. "We moeten geen geld uitge ven als we het nog binnen moeten krij gen, in elk geval de huid niet verkopen voordat we de beer geschoten hebben, en zeker als we nog niet eens weten of we wel een geweer hebben." it. Telefoon 02155-21102 1 of 2 leidsters? In een lange sessie ploegde de «pommis- sie vervolgens-door het Welzijnsplan, dat "in het veld" al de nodige commen taren heeft uitgelokt. Verschillende in sprekers kwamen hun zaak bepleiten en de politici hoorden die verhalen met wisselende belangstelling aan. Op het pleidooi van het Gastouderbureau (dat meer coördinatie-uren betaald wil krij gen) werd bijvoorbeeld in het geheel niet gereageerd. De commissie discus sieerde wel uitvoerig over een inko mens afhankelijke ouderbijdrage, waar het College naartoe wil, en het twee- leidstersysteem bij de peuterspeelzalen, waar het College van afwil. Eén leidster en een hulpouder kunnen het ook wel aan, aldus de nota, maar alleen het CDA was het daarmee eens. "Maar die ruimte is er niet in de begroting," ver zuchtte Kingma, die niettemin beloofde nog eens naar de financiële mogelijkhe den te kijken. Opmerkelijk was het pleidooi namens de Vrouwenraad voor een computer cursus voor (oudere) vrouwen, die een succes is geworden. De nieuwe cursus gaat 2300 gulden kosten en is voor de deelneemsters gratis. De commissie had zo haar bedenkingen tegen deze subsidie. Wie het niet kan betalen kan toch een bereop doen op de 100-gul- den-regeling van de sociale dienst? Welwillender werd door de meeste fracties gereageerd op de subsidie-aan vraag voor het meidenwerk van het In ternationaal Vrouwencentrum en het project Marokkaanse vrouwen, al werd ook hier gedacht aan interne verschui vingen. Vloerbedekking Uitvoerig werd gesproken over een aantal uitgaven van de SWOS, zoals vloerbedekking in Honsbergen. Vol gens de SWOS is het bijvoorbeeld onzin dat de verhuurder dat zou moeten beta- rust, komfort :ast. Van bed- Kapsalon Zonnestudio Soesterbergsestraat 39a 3768 EB Soest Telefoon 02155 - 10706 Naar aanleiding van het nog even onze aanbiedingen op een rij: In de maand oktober 25% KORTING op alle kleuringen, plus een cheque van f. 16,- voor een gratis produkt, wanneer men voor een herhalingsbehandeling komt. In november 25% KORTING op perman entbehandelingen. Openingstijden: dinsdag t/m donderdag van 09.00 tot 18.00 uur vrijdag van 09.00 tot 21.00 uur zaterdag van 09.00 tot 17.00 uur Liefst volgens afspraak: 02155 - 10706 len, zoals het College had bedacht. Woordvoerder P. Konings vond trou wens de manier waarop de overheid met de instelling omspringt te gek voor woorden. "Beroepskrachten worden vervangen door vrijwilligers, om ver volgens te gaan beknibbelen op de kos ten van een kopieermachine! Hoe moet je de mensen anders bereiken?" Uitvoerig werd stilgestaan bij de gere zen problemen over de SWOS-cursus- sen voor ouderen (zie het artikel elders in de krant), waarna nog een rijtje ande re instellingen aan de beurt kwam. De meerderheid van de commissie ging ak koord met 20.000 gulden voor de bi bliotheek, om de collectie te kunnen uitbreiden. Complimentje Radio Soest kwam ook uitvoerig in beeld. Voorzitter A. Trippaers zei dat het echt flauwekul is om van de lokale omroep te eisen dat zij 24 uur per dag gaat vullen. Dat is niet te betalen, en bo vendien luistert er 's nachts nauwelijks een sterveling naar alle zenders, laat staan naar Radio Soest. De omroep kreeg nog wel een complimentje van Bart Krol (CDA), omdat zij zonder veel misbaar bereid is 10.000 gulden subsi die in te leveren. "Deed iedereen dat maar," aldus Krol. Over de 40.000 gulden die de omroep volgend jaar nog wél nodig meent te hebben bestaat nog geen duidelijkheid. De politiek heeft sympathie genoeg, maar waar het geld vandaan moet ko men is nog een open vraag. Boerkoel (PvdA) wilde de CAI-reserves daar voor wel aanspreken, maar Krol toonde zich daar zeer beducht voor. De commissie was allerminst onder de indruk van het betoog van Pim Jonker, directeur van C-drie, die ervoor pleitte de 165.000 gulden voor de verhuizing van de lokale omroep naar het cultureel centrum volgend jaar op de begroting te zetten. Dat kan nog best een jaartje wachten, want Radio Soest is voorlopig tot 1996 onderdak bij het ziekenhuis. De vergadering was intussen uitgelopen tot bij middernacht. De tribune was na genoeg ontvolkt, de commissie zelf rol de zowat om van de slaap en de discus sie werd per minuut moeilijker te vol gen. Hoe het precies afloopt zal in de gemeenteraad moeten blijken. linnenkasten eigen keuze. t> Vervolg van pagina 1. houding verweet. Hij vond het onbe grijpelijk dat Vahstal weer "over de schreef ging" (doelend op de "snip per") en meende dat het College in de onderbouwing van het voorstel ernstig tekortschoot. "Er is eigenlijk helemaal niks." Krol (CDA) wierp nog tegen dat Jansens eigen wethouder (Swinkels) kennelijk wél voldoende informatie had om vóór te zijn, maar Jansen vond dat hij niet op de wethouder moest af gaan. LeidjeTomassen (Progressief Soest) wees het bouwplan - in tegen stelling tot haar wethouder Visser - ook ferm van de hand. Ze vond het nog steeds te massaal en niet aanvaardbaar op deze plek. Lasten en lusten "Mooi of lelijk" was volgens Wil Steke lenburg (PvdA) slechts een kwestie van smaak. "Als de deskundigen het ver antwoord vinden, wie'ben ik dan om ïkasten bieden :t optimaal be- raaideur, vouw- dag koopavond van 7.00 Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid! Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* van hun adviezen af te wijken?" Ze ver weet Jansen dat hij niet met reële be zwaren op tafel kwam en vond zijn ar gumenten "gezocht". "Als we alle plan nen zo behandelen zijn we nog jaren met elkaar bezig." Ze hoopte dat het plan zou doorgaan omdat de gemeen schap van Soest ermee gediend is. "Er zullen altijd mensen zijn die gedupeerd worden, maar dat zijn de lasten die nu eenmaal bij de lusten van het wonen daar - een riante plek, op loopafstand van de winkels - horen. Dan loopje het risico dat er iets komt wat je niet aan staat." Na een korte schorsing legde stede- bouwkundige Van Dongen uit dat de gemeente de omstreden snipper grond (al met al 8 vierkante meter) wil verko pen om het gebouw parallel aan de be bouwing van de Dillenburglaan te zet ten. De snipper is aan de Van Weede straat ongeveer 2 decimeter breed en verloopt naar de Beatrixlaan toe naar 0 centimeter. 80 procent? In de tweede ronde liet Plomp nog we ten dat de WD-fractie waarschijnlijk geen moeite zou hebben met een be bouwingsgraad van 80 procent. Ook bij Progressief Soest was dat geluid te ho ren, alleen Harry Witte wilde zich ook er niet op laten vastpinnen. Hoe dan ook: de gemeenteraad is nu aan het woord. Als het College (lees CDA en PvdA) er niet in slaagt om coa litiepartner D66 - dat zich volgens som migen alleen uit opportunisme (de na derende verkiezingen) plotseling tegen het plan heeft gekeerd - alsnog in het hok terug te jagen ziet het er somber uit voor het Lindenhofplan. Aangenomen mag worden dat de druk op de fractie - en zeker op wethouder Swinkels - in de komende dagen wordt opgevoerd. Als D66 geheel - inclusief de wethouder - uit de boot valt is het plan niet meer te redden. De zo langzamerhand rituele verdeeld heid binnen Progressief Soest (Leidje tegen, Jan voor) is al ingecalculeerd, maar om het plan door de raad te slepen zou Meilofs stem - als D66 inderdaad tegen blijft - wel eens hard nodig kun nen zijn. De GPV-er is zich zeer bewust van zijn "wip-positie" (aangenomen dat Swinkels voor is) en mag eisen stel len. Het wordt nog spannend in de raad. Een Soester heeft zondagavond in de berm van de Wieksloterweg O.Z. een stuk worst aangetroffen. Hij heeft de worst meegenomen en de politie ge waarschuwd. De angst bestaat dat het om 'verdachte' worst gaat, waarmee een onbekende honden wil vergiftigen. Zoiets dergelijks is daar al eens voorge komen. De politie waarschuwt derhal ve hondenbezitters en adviseert alert te zijn op eventuele 'lekkernijen' op straat. ZUIDPROMENADE 15, alleen kleinbeeld HARTJE ZUID", SOEST, TEL 02155 -1 28 74 Hij groeide op in de kerkebuurt en voelt zich prettig zo lang hij de to ren van de Oude Kerk kan zien. Dat 'ie een geboren en getogen Soester is, moge blijke uit het feit dat hij lid is van het Groot Gaes- beeker Gilde. Hij overschrijdt de gemeentegrenzen wel eens, maar collega's verklappen gekscherend, dat hij dan voortdurend achterom blijft kijken. En dus kon Paul Werkhoven vrijdag niets anders dan Lange Soesters mee nemen naar zijn werk. Al 25 jaar is hij een veel en graag geziene politieman. Een politieman zonder praatjes, die al tijd tussen de burgers staat. "Als je de mensen kent, heb je heel veel gewon nen", zegt de jubilaris die op achttien jarige leeftijd in Haarlem werd gestatio neerd, maar zo blij als een kind was, toen hij vijfjaar later in Soest aan de slag kon. Zelfs Soesterberg, dat hij in de ja ren tachtig gedurende twaalf maanden als wijkagent doorkruiste, is voor hem al een Ver-Van-Mijn-Bed show. Niettemin leerde hij veel in zijn tijd als agent in Haarlem. Het was de tijd van de relletjes, waarbij hij met een gummi- lat in de zijspan zat "Dan kon je nog wel eens een fietsbel tegen je hoofd krijgen. En ik werd ook ingezet voor de Harde Bijstand; Dat is later de ME geworden. Het ging er soms ruig aan toe in de bin nenstad. Ik heb daar het vak geleerd, maar ik ben verknocht aan Soest en heb meteen gesolliciteerd toen er een vaca ture was. Ik kwam in een leuke ploeg met Jan Schalkwijk, Cees van Stam, Cees van Dijk en Henk van Thienen", aldus Werkhoven die vroeger op school tijdens de verkeersles werd onderricht door zijn huidige collega Luits Rond hout. Met Schalkwijk was Werkhoven een keer 's nachts op surveillance. Het had Paul Werkhoven is als politieman niet meer op straat te zien, maar wel in het politiebureau aan de Dalweg. De jubilaris vangt daar de mensen op, die in de problemen zitten of aangifte komen doen van bijvoorbeeld inbraak of diefstal. "Het om gaan met mensen bevalt me uitstekend", zegt Werkhoven. Collageen is een stof, die het ontstaan van nieuw weefsel stimuleert. Dit eiwit, want dat is het eigenlijk, gaat vochtverlies in de huid tegen en werkt gunstig op rimpels en veroudering van de huid. Professionele aanpak Gerda Serraris is schoonheidsspecia liste pur sang en tevens huidtherapeu te. Door deze unieke kombinatie is zij zeer deskundig op 't gebied van speci fieke behandelingen voor een mooier uiterlijk. Met haar kunt u gerust samen uw rimpels te lijf gaan. Collageen komt ook in de huid zelf voor, doch bij het ouder worden in min dere mate. Wanneer deze collageen behandeling wordt toegepast, maken we dus gebruik van huidverwante pro- dukten. Een behandeling levert al direkt resultaat op. Beauty Parlour Bel voor meer'inlichtingen of een afspraak: 02155-13803 Anna Paulownalaan 40, Soest Collageen-behandeling by Gerda Serraris. net een beetje gesneeuwd en min ot meer uit verveling volgden ze een ban- denspoor. "Zodoende kwamen we bij het Van Arkel Instituut en zagen enkele jongens inbreken. We pakten één van die gasten. Later moesten we de ander thuis ophalen. Wij aanbellen, horen we iemand zeggen 'wie is daar'. 'Politie', riep ik. 'Wie is daar'. 'Politie'. En dat ging zo even door. Uiteindelijk zijn we het huis binnengedrongen en bleek dat we met een papegaai hadden staan pra ten." Werkhoven werd in 1987 brigadier en was ook vaak op de politiemotor te zien. In de 22 jaar dat hij op de politie motor zat, reed hij schadevrij. Maar in april 1992 sloeg het noodlot toe. De Soester reed in zijn vrije tijd op een za terdagavond op zijn eigen motor en botste op de Steenhoffstraat vol tegen een bestelbusje, waarvan de bestuurder hem over het hoofd had gezien toen die een inrit wilde inrijden. Werkhoven hield aan het ernstige ongeval blijvend letsel over. Collegialiteit "Dat is wrang, maar ik ben blij dat ik kan blijven werken. En ik ben dankbaar voor de collegialiteit die ik in die perio de heb ervaren. Ik heb nu een functie als coördinator publieksopvang aangebo den gekregen. Ik ben elke dag op het bureau aanwezig en vang de mensen op die problemen hebben of die aangifte komen doen. Maar ik wordt misschien overgeplaatst naar Baarn. Daar ken ik, behalve de collega's, geen mens. Dan kan ik toch beter in Soest blijven. Daar kan ik de mensen met raad en daad bij staan. Ik ken veel Soesters. Als ik op straat loop, kan ik wel een zwaaihandje bestellen. Dat was in de surveillancewa gen ook al zo. Het omgaan met de men sen bevalt me uitstekend. Ze staan machteloos als er bij hun is ingebroken en verwachten dat wij het meteen op lossen. De criminaliteit was 25 jaar ge leden nog niet zo hoog als nu. Toen was er een bepaald ontzag voor de politie. Dat ontzag is er nu niet meer. De men sen zijn ook veel mondiger geworden. Vroeger had de politie altijd gelijk, ook al had ze ongelijk. Persoonlijk schaam ik me er niet voor om te zeggen, dat ik ongelijk heb." Werkhoven heeft het nog steeds uiter mate naar zijn zin bij de politie. "Ik heb er nooit spijt van gehad en zou ook nu hebben gekozen voor de politie. Het is alleen niet te vergelijken met de burger maatschappij. Politiewerk gaat met pie ken en dalen. Je werk is nooit af. Je hebt nooit de voldoening, als je naar huis gaat, datje werk klaar is. Het gaat altijd door en je kan het nergens aan meten." Soest is, ondanks de stijgende crimina liteit, beslist geen gevaarlijk dorp in de ogen van de jubilerende politieman. Veranderd is Soest daarentegen wel. "Soest is verstedelijkt. Neem nou Over- hees, dat is eigenlijk niet Soest meer. Ik woon er zelf trouwens ook. Nee, ik kan vanuit mijn huis de toren van de Oude Kerk niet zien, maar ik heb in de woon kamer wel een foto van de Oude Kerk hangen." Bemog Projectontwikkeling uit Kampen is door de gemeente Soest uitverkoren voor de bouw van 48 woningen in KLein Engen- daal-fase 5, aan de Specht (zoals de toekomstige straatnaam luidt). De firma heeft de prijsvraag ge wonnen door "een goed gemiddel de", dat de gestelde voorwaarden het best benadert. Bemog laat daarmee de Woningbouwvereni ging Soest en het Bouwfonds Ne derlandse gemeenten achter zich, die ook plannen hadden inge diend. Hoewel eigenlijk geen van de drie gega digden helemaal aan de voorwaarden heeft voldaan, heeft het College voor gesteld toch met Bemog verder in zee te gaan. Er zou teveel tijd verloren gaan om de hele zaak nog eens over te doen en dan komt de beschikking voor de so ciale woningbouw in gevaar. De gemeente stelde welomschreven ei sen vast op het gebied van de stede- bouwkundige opzet, de architectuur en de betaalbaarheid. Bovendien moest sterk rekening worden gehouden met milieu-eisen, sociale veiligheid en de mogelijkheid van "aanpasbaar" bou wen (voor senioren en gehandicapten). Geen van de drie gegadigden heeft op timaal aan al deze voorwaarden vol daan, maar Bemog kwam er nog als beste uit. De woningbouwvereniging scoorde weliswaar goed op de financiële en mi lieu-aspecten, maar de architectuur was niet overtuigend ("saai en fantasie loos", aldus het rapport). Het Bouw fonds scoorde slecht op milieu-gebied, en was ook duidelijke te duur. Vandaar dat het College besloot alleen met de Kampense firma door te gaan. Dezelfde wedstrijd? Vooral bij de woningbouwvereniging Soest is de uiteindelijke keus vbor Be mog niet met gejuich ontvangen. In een brief aan de raadscommissie Welzijn/ Volkshuisvesting klaagt WS-directeur J. van der Moolen dan ook zijn nood over de gang van zaken. Hij verwijt de gemeente tijdens de wedstrijd de spel regels te hebben veranderd. "Verliezen is geen schande, maar hebben we wel dezelfde wedstrijd gespeeld?" Ook de raadscommissie zelf, die vorige week over het voorstel vergaderde, had stevige bedenkingen tegen de gevolgde procedure. Zij konden zich de teleur stelling van de WS wel indenken en drongen er bij wethouder Frans King ma op aan nog eens met de woning bouwvereniging om de tafel te gaan zit ten. Dat zal niet veel helpen, want de fracties gingen ondanks de bezwaren tegen de gang van zaken akkoord met het voorstel om met Bemog verder te gaan, die overigens nog enkele aanpas singen aan het plan moet aanbrengen. Risico Kingma maakte duidelijk dat een "her kansing" er niet meer inzit. "Dan moet alles per 1 december klaar zijn, anders halen we 't niet. Dat is wel jammer, maar de deelnemers wisten dat ze dit ri sico zouden lopen. Dan hadden ze zich maar aan de voorwaarden moeten hou den." Bart Krol (CDA) stelde tenslotte vast dat Soest in zijn nopjes mocht zijn met de nieuwe woningen. "Er worden ner gens meer hoekhuizen met garages ge bouwd voor 180.000 gulden. Als je zo'n huis koopt kun je er bij wijze van spreken in één dag een ton op verdie nen. Er wordt bijna om geknokt!" Automatisch bepalen van de glassterkte. Het bekende oogmeten tussen beter en slechter zien. Voor het juiste evenwicht. Het bepalen van de juiste leessterkte. Een meting door een non-contact tonometer. Door een luchtstootje wordt de oogdruk gevoelloos gemeten. Maak gebruik van deze GRATIS oogmeetservice. Bel of kom langs voor een afspraak, telefoon 1 38 59. BRILLEN - OOGMETING - CONTACTLENZEN Optometrist O.V. - Contactlensspecialist A.N.V.C. BURG. GROTHESTRAAT 10 - 3761 CM SOESTDIJK - TELEFOON 02155 -1 38 59 's Maandags gesloten ti cl*

Soester Courant | 1993 | | pagina 3