Beide Kerstdagen diner-dansant ^bartkuqen Jongste boevenvangers zijn pas tweeëneenhalf en drie jaar oud Rabobank IS Soest treken ïen. 'Cécile Dreesmann heeft eindelijk een thuis gevonden voor haar werk' maakt zich mboree voor een Kerst in stijl Blackie en Arno nieuwste wapenfeitenvan politie Eemland-Noord ft.ls je naar een vechtpartij moet en je gaat er met vijf man heen, dan escaleert het. Als politieman krijg je dan wel eens klappen. Maar als je met een hond komt, stappen ze al gauw tien meter van je van daan", zegt Loek de Groot. Een hond kan het geweld dus beteuge- NereldI/I/inkel mdbewerkt leer uit dia Bij ons vindt u de ideale hypotheek. Rente vanaf Bromfiefsdieven slaan weer toe V olksuniversiteit Soest/Soesterberg Lezing geneeskunst Reserveringen 02155 - 1 38 07 Reserveer tijdig om teleurstelling te voorkomen. PAGINA 9 PAGINA 8 WOENSDAG 6 OKTOBER 1993 SOESTER COURANT Burgemeester de Widt open CitaDelle Inbreker gebruikt grof geweld om radio te stelen Laat niets te Woonwensen over g samengesteld van 36 jongens en jes tussen de 14 en 18 jaar en vier leid(st)ers, die op 1 juli 1995 mini- I 18 jaar moeten zijn. r gehandicapte scouts worden spe- voorzieningen getroffen. Er wor- contingenten uit 120 landen ver- it: de landen uit Oost-Europa ko- voor het eerst sinds 1937 weer; de Wereld Jamboree, scouts en explorers die op 1 juli 514,15,16, of 17 jaar zijn worden hun ouders/verzorgers uitgeno- voor een informatieavond van het iet Eemland, vrijdag 8 oktober, 'onds van 19.00 uur tot ongeveer I 0 uur in het troephuis van de Ben regroep in De Bilt: achter de Mi-" ilkerk (linksom) aan de Kerklaan. m Stichting Wereldwinkel Soest eenhoffstraat 9\ fel. 28132 't Ideale huis gevonden in Soest? rbewerken is in India een eeuwen- "f ambacht. En in het huidige India is ft Wie het ideale huis heeft gevonden, -erindustrie nog steeds niet weg te ft kenn;x/oItaêurvaneie7e™aX0MUa: heeft natuurlijk geen zin om vervolgens les hebben ambachtslieden het werk J. er grotendeels uit handen geno- nog ns aan e£n zoektocht te beginnen naar 'alcutta, het centrum van de Indiase industrie, zijn veel leerbewerkers kloos. De leerbewerkers die hun e ambacht nog wel uitoefenen, zijn met handen en voeten gebonden tussenhandelaren. Bij een tussen- delaar moeten zij zich in de schul- steken om grondstoffen te kunnen en. Maar dan zijn ze wel verplicht produkten aan diezelfde handelaar erkopen en die betaalt dan prijzen rmee de leerbewerkers hun lening ente niet kunnen afbetalen. Zo blij- ze aan de tussenhandelaar gebon- En die schuld gaat ook nog eens vader op zoon. Een vorm van mo- le slavernij. cagon Art ïttien leerbewerksters uit Calcutta ïen geen genoegen met deze situa In 1989 richtten zij de organisatie :agon Art op. Via Decagon Art ver- •en zij nu zelf, zonder tussenkomst handelaren. Decagon Art gebruikt >pbrengst onder andere om aan hari- iren gebonden leerbewerkers vrij te >en. Inmiddels werken zo'n vijftig; bewerkers voor Decagon. de ideale hypotheek. Dat hoeft ook niet. Want er is vast wel een Rabobank bij uw vorige of anders bij uw toekomstige huis in de buurt. Daar leggen ze u precies uit welke potheekvorm het beste bij u past. (effectieve rente 6,7%) U krijgt er een uitgekiend advies en zelfs een complete begeleiding bij de finan ciering van uw nieuwe huis. Bovendien profiteert u natuurlijk van onze scherpe tarieven. Het is dus geen toeval dat één op de drie hypotheken die in Neder land worden afgesloten van de Rabobank is. Kortom: voor een ideale hypotheek bent u bij de Rabobank aan het juiste adres. Voor informatie kunt u terecht bij: De heer B.W. Dijkstra; 96395 De heer M.L.T.A. Kramer; 96326 De heer A.F.G.M. van Keken; 96325 Mevrouw J. Kavelaars; 96324 In Eemland-Noord (Soest, Baarn, Bunschoten en Eemnes) heeft de politie sinds kort de be schikking over twee jonge agen ten van tweeëneenhalf en drie jaar oud. jiet zijn de Mechelse herder Arno en Blackie, een na zaat van een Mechelse herder en een Groenedaaler. De honden zullen voortaan worden ingezet bij de handhaving van de open bare orde en de bestrijding van de criminaliteit. Loek de Groot uit Soest heeft zich ontfermd over Blacky en Amersfoorter Carel van de Coterlet is het baasje van Arno. Beide politiemannen wa ren al werkzaam bij de politie in Soest. Investeringen Carel en Loek, die beiden hadden ge solliciteerd naar de functie van honden begeleider, hebben hun hond na een zoekactie van vier maanden zelf uitge zocht en na toestemming van een des kundige commissie gekocht. Samen kostten de honden 6.400 gulden. Met de aanschaf van de speciale hondenwa gen was een bedrag van veertig mille ge moeid en voor de kennels bij Loek en Carel thuis moest de politie nog een paar duizend gulden lappen. Die inves teringen kunnen worden terugver diend. "Bij bewaking kun je nu in plaats van drie mensen één man met een hond inzetten", verklaart politiewoordvoer der Dijkman. Loek en Carel steken veel vrije tijd in hun honden. Per week zijn ze tien tot veertien uur bezig met de verzorging van en de extra training met hun 'maatje'. En ook als ze het certificaat hebben behaald, zullen ze veel moeten blijven trainen. De onkosten die Loek en Carel aan hun politiehonden maken, worden vergoed. Daarnaast weten ze dat ze 24 uur per dag oproepbaar zijn. Ze beseffen dat er vaker in de nachtelij ke uren dan overdag een beroep op hen zal worden gedaan. "Maar dat weet je als je naar deze baan solliciteert. Dat hoort erbij", klinkt het uit beider mond. Ze hadden overigens al een hond. De politiehonden hebben thuis niets te ver tellen. Carel: "Onze eigen honden zijn ouder en thuis is het natuurlijk al jaren lang hun territorium." Aanhalen Ongetwijfeld zullen Arno en Blackie straks vaker en vaker op straat te zien zijn. Loek: "De burgers moeten weten, dat ze de hond niet zo maar kunnen aanhalen, als wij op straat lopen." Ca rel: "De collega's deden dat ook wel eens. Die pakten hem bij zijn staart als hij langs hen heen liep. Maar dat heb ben ze snel genoeg afgeleerd. Het is een politiehond, die bijt nou eenmaal snel ler. Als je in zijn buurt komt en hij trekt zijn lip over zijn neus, dan moet je niet naar hem toe gaan." Uit een fietsenstalling bij het NS-station in Soestduinen is donderdag een brom fiets gestolen. Het voertuig is eigendom van een vijftig-jarige Soester. Ook op de Turfstreek werd een afgeslo ten bromfiets ontvreemd, terwijl uit een kelderbox aan de Dalweg een snorfiets verdween. De dader forceerde de deur. m Steenhoifstraat 9A, tel. 22195 In de maand november heeft de Volks universiteit twee interessante lezingen over de geneeskunst georganiseerd. Beide lezingen worden verzorgd door mevr. dr. E. Pereira-d'Oliveira. Waarheid en leugen in de geneeskunst In deze lezing wordt de vraag gesteld: "Is er meer dan één waarheid in de ge neeskunst?" Aan de hand van veel ei gen ervaringen uit de huispraktijk ver telt mevr. Pereira-d'Oliveira waarom een arts in het ene geval wèl de waar heid direkt aan een patiënt kan zeggen maar in het andere geval, uit humane overweging, niet. Er is tijd voor vragen van uw kant en eventueel voor het ver tellen van uw eigen ervaringen. De le zing wordt gehouden op dinsdag 16 no vember van 20.00-22.00 uur in de Open Hof, Veenbesstraat 2. Kosten: f 15,-. Achtergronden van medische vragenrubrieken Het lezen van een medische vragenru- briek geeft slechts een oppervlakkig in zicht in wat er omgaat tussen "mensen in moeilijkheden" en de papieren dok ter. Mevr. Pereira heeft zeventien jaar zo'n rubriek geleid en kan dus veel ver tellen over de achtergronden daarvan die soms tragisch, soms komisch zijn. De lezing vindt plaats op dinsdag 23 no vember, van 20.00-22.00 uur in De Open Hof, Veenbesstraat 2. Kosten: f 15,-. Ook voor lezingen geldt: s.v.p. vóóraf aanmelden bij het secretariaat van de Volksuniversiteit. Er zijn nog een paar plaatsen beschik baar op de creatieve cursus "beenbe werking", die op dinsdag 26 oktober begint. Men kan ook nog inschrijven voor de cursussen "Paranormaal: hoe bestaat het?" (aanvang: donderdag 28 oktober) en "Filosofie" (aanvang maandag 1 november). Informatie en inschrijving bij de Volks universiteit Soest/Soesterberg, Steen hoffstraat 9a, tel. 22195, maandag en woensdag 13.00-16.00 uur; dinsdag en donderdag 10.00-13.00 uur. Met grof geweld heeft een inbreker een radio uit een auto gestolen. Hij richtte daarbij veel schade aan het dashboard aan. De man had al een ruit vernield van de wagen. Hij nam verder een hard disc mee. De auto stond op de Amnesty- laan. Op de Krekel verdwenen twee boxen en een zonnebril uit een auto van een 31-jarige Soester vrouw. Een 28-jarige dame deed aangifte van diefstal van een tas en een koffer uit haar wagen. Dat ge beurde op het Witte Paardstraatje. Van een 45-jarige Soester werden op de Draailier uit de auto twee geluidsboxen gestolen. Ook op de Ossendamweg werd een auto opengebroken. De 41-jarige Eigenaresse raakte daardoor een radio, twee zonnebrillen, twee bo xen en een aantal cassettebandjes kwijt. Weieens rasechte Italiaanse Tortellini gegeten? Met een zonnig glas Lambrusco wijn erbij? Nijhof serveert het. In het gezellige restaurant. Krijgt u voor slechts f 7,50 weer heel even de smaak van bella Italia te pakken. Van vrijdag 1 oktober tot en met vrijdag 5 november. mm Minérvaweg 3. 3741 GR Baarn, telefoon 02154-16246. Dat gebeurde nadat vorige week don derdag - getuige het dagblad De Tele graaf - al een exclusief aantal hoge gas ten het nieuwe onderkomen was komen verkennen. In aanwezigheid van een aantal mindere goden verrichtte burge meester Hans de Widt de opening en blikte in dat verband nog even terug op de geschiedenis van het Anna Paulow- nahuis, dat in 1883 in gebruik werd ge nomen als naaldvakschool. In So^st bestond al sinds 1818 een Commissie van Weldadigheid, die kle ding, voeding, werk en onderwijs ver schafte aan behoeftigen, en kraamvrou wen en zieken verzorgde. Het onder wijs bestond destijds naast lezen, reke nen en schrijven uit spinnen, naaien en breien. Koningin Anna Paulowna (1795-1865), gehuwd met koning Wil lem II, werd de beschermvrouwe van de Commissie. In 1893 werd het oude schoolgebouw afgebroken en vervan gen door het huidige gebouw. De school werd door koningin Emma in 1930 gereorganiseerd tot Naaldvak school. Later deed het gebouw dienst als huishoudschool en nog later bood het onderdak aan de stichting CMD, nadat de naam in 1961 met toestem ming van prinses Wilhelmina was ver anderd in "Anna Paulownahuis". Het werd overgedragen aan de gemeente, op voorwaare dat het altijd een sociaal- culturele of maatschappelijke bestem ming zou houden. In de laatste periode was het Anna Paulownahuis een galerie en onderdak voor allerlei exposities. Een thuis De Widt vond dat de nieuwe functie van het gebouw daar zeer goed op aan sluit. Hij zwaaide alle lof toe aan Cécile Dreesmann, die inmiddels internatio naal een reeks van tentoonstellingen op haar naam heeft staan. Volgens de bur gemeester heeft zij in het Anna Paulow nahuis eindelijk een thuis gevonden voor haar werk. Naast Dreesmanns ei gen kunst zal er in "Cecile Dreesmanns CitaDelle", zoals het gebouw nu ofi- cieel heet, van tijd tot tijd ook werk van andere kunstenaars te zien zijn. Boven dien is er een bibliotheek met boeken over de geschiedenis van de naald kunst. De Widt liet weten dat de gemeente Soest, als eigenaar-van het huis, blij was het werk van Dreesmann binnen de ge meentegrenzen te hebben. Hij ver wachtte grote belangstelling voor het unieke museum, dat naar hij hoopte in derdaad een "veilige burcht" zou zijn. De burgemeester overhandigde Drees mann symbolisch alvast een cadeautje van de gemeente Soest, een lithografie van de oorspronkelijke bouwtekening uit 1883, en verklaarde het museum vervolgens officieel voor geopend. Vanaf de opening tot 14 november is in het museum een Dreesmann-tentoon stelling ingericht onder de titel "Een klein wonder". Volgens de naaldkun stenares zelf mag het museum tot geen prijs een ego-trip worden, maar een uit gangspunt voor ludieke tentoonstellin gen, met uitzonderlijke talenten en technieken. "Een levend, bruisend ge beuren!" Positief De kerngedachte achter "CitaDelle" is dat er, naast alle kommer en kwel in de wereld, toch ook aandacht moet zijn voor het positieve in het leven. "Veel kunstenaars spreken, zingen, schrijven en schilderen hun persoonlijke onvre de, angst en frustratie van zich af en werken daarmee de negativistische, haast doemgerichte ervaringen van het publiek in de hand," aldus Dreesmann. "Maar dromen hoeven niet altijd nacht merries te zijn, niet "hlles draait om Cécile Dreesmann. macht, verraad of corruptie, of hoeft onontkomelijk gericht te zijn op ver vlakking en vergroving, niet alles heeft geld als einddoel." Doel van "CitaDel le" is het bevorderen van positieve as pecten en mogelijkheden in het leven, het presenteren van ludieke gedachten- gangen en zongerichte kunstuitingen. In het museum worden het hele jaar door de geschiedenis en de unieke evo lutie van haar naaldsculpturen belicht. Vanaf 21 november volgt een tentoon stelling met als titel; "magisch Bonai re", waarbij Kees en Sonja Brusse, Bo- naire-kenners bij uitstek, centraal zul len staan. "Cécile Dreesmanris CitaDelle" is be halve op maandag dagelijks geopend van 11.00 tot 17.00 uur. De toegang (inclusief het museum) is f 5,- voor vol wassenen; kinderen beneden de 10 jaar en bezoekers boven de 60 jaar betalen f3,-. VIVA ITALIA aan mensen (veelal i al die mensen thuis ig uit het basispakket verpleging en verzor- ïuishoudelijke onder- uis te kunnen blijven izen stijgt; de kusten an de thuiszorg, lelde organisaties zijn huishouden isumenien Platform Utrecht. HIV Vereniging rdicapien Platform Breda. Stichting 0RI0N. n Noord-Kennemedand, Patkinson Patiënten ig de Schakel, Nederlandse Stichting voor iênten, Stichting HBS. Reumapatiêntenbond. tul Vrouw en Arbeid Nederlandse Patiënten Vereniging. Epilepsie Vereniging Necfetfand 11995 Afgelopen zondagmorgen vond onder veel belangstelling de offi ciële opening plaats van het mu seum "Cécile Dreesmanns Cita Delle" in het Anna Paulownahuis aan de Burgemeester Grothe- straat. De voormalige Naaldvak school, ooit opgericht door konin gin Emma, herbergt een flink deel van de verzameling "naaldkunst werken" van de internationaal ge vierde borduurkunstenares. Aan de andere kant zullen de politie- fipnden als wapen worden ingezet op momenten dat De Groot of Carel de Coterlet dat nodig achten. "Er worden Steeds vaker messen getrokken, dan kun je beter eerst de hond sturen dan een politieman. Ik ben hartstikke gek op die hond. Als er wat met 'em ge beurt, zou ik er dagen kapot van zijn, maar het is wel zijn werk." Ook als een inbreker zich nog in een Woning bevindt, zal de hond kunnen worden ingezet. Maar de overige poli- fiemannen moeten dan even buiten wachten, omdat ze anders hét risico lo- Den door hun viervoetige collega's als dader te worden aangezien. En dan zijn de rapen gaar, want als de honden eenmaal worden losgelaten, zullen ze fiiin tanden zetten in het menselijke wees van de verdachte. "En dan zie je er niet meer lekker uit", waarschuwt Van de Coterlet. De enige manier om als verdachte dan nog heelhuids in de 'veilige' armen van de dienders te komen, is stokstijf blijven staan. Als het goed is, zullen de honden dan geen geweld toepassen, maar hou den ze de verdachte in het gareel totdat het baasje de boosdoener heeft ingere kend. Waarschuwen Loek en Carel zijn de enigen die bepa len of ze hun hond loslaten, want zij blij ven ten alle tijde verantwoordelijk. "De' hond is een geweldsmiddel, die tussen de wapenstok en het pistool in zit. Maar we schreeuwen eerst een waarschu wing. We laten de honden ook blaffen, zodat de verdachte weet dat we een hond bij ons hebben. Als we na twee keer geen reactie krijgen, kan het zijn dat we de honden loslaten", vullen Loek en Carel elkaar aan.Hoe vaak de honden worden ingezet, hangt voor een belangrijk deel af van de overige colle ga's. Zij moeten Loek en/of Carel op roepen. Omdat in Soest en het andere rayon van Eemland-Noord sinds jaren geen hond bij de politie is geweest, moeten veel politiemannen en -vrou wen daar nog aan wennen. Loek kan moeiteloos enkele gevallen van de afge lopen weken opnoemen, waarbij Blac kie of Arno een belangrijke rol had kunnen spelen. Hij noemt daarbij de vlucht van een met een knuppel gewa pende inbreker en een geval, waarbij gestolen spullen zijn weggegooid. De Blackie (links) en Arno gaan, als ze worden ingezet, voorop in de strijd tegen criminelen. Hun baasjes Loek de Groot en Carel van de Coterlet zien desamen werking werk zitten. Foto: Goos van der Wilt. honden zijn namelijk opgeleid om men sen en alles waar een menselijke lucht aan zit op te sporen en bij de baas te brengen. Op dit moment zijn Arno en Blackie overigens nog niet honderd procent in zetbaar. Hun baasjes werken gedeelte lijk ook voor de surveillancedienst. "Maar we willen en het is ook de bedoe ling, dat we straks full-time met de hon den gaan werken", zegt Loek die, even als Carel, nog twee keer in de week naar Houten gaat voor de noodzakelijke trainingen. "Over een half jaar hopen we het certificaat te halen. Als het goed is, luistert de hond dan alleen nog maar naar ons. Toen we de honden net had den, luisterden ze op het bureau naar ie dereen die 'zit' zei." De honden hebben zelf al een training achter de rug, waarin is gebleken dat ze als politiehond kun nen functioneren. Zowel Arno als Blac kie slaagde 'cum laude'. Momenteel wordt gewerkt aan de verhouding tus sen hond en baas en dat gaat voortva rend. "Het duurt ongeveer een jaar, voordat een hond je helemaal als baas accepteert."

Soester Courant | 1993 | | pagina 9