Fracties dienen veertig moties in SBB En dit zijn de knallers van deze week: 'fpen 598 495 079 249 "SSSg S Privéles Zorgcentrum Dalweg op losse schroeven Autokrakers onvermoeibaar Zoekt u een klant vriendelijk tankstation? Klokken Petrus en Pauluskerk zwijgen Cox's of Elstar appels Grolsch special malt van. Net als u houden ook wij van mooie dingen. KUNSTNAGELS Magere varkens- Paardeworst m Waslijst van wensen in behandeling begroting 3 Actueel 13 Soesterberg 17 Sport Seniorenpagina Op 't Hoogt PS: Meer politie op straat Vervuiling schijnt veel erger te zijn Tien auto's in twee nachten opengebroken Overleg over abonnementen Aqua Indoor AVIA Stalen balken van klokkestoel aangetast Caravan en schuur branden volledig uit TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 -15724 VOORDEELMARKT PETERS Makelaars Snorfiets weg Warme kleuren! Vlotte styling! Tijdloze elegantie! Trendy modisch! MARBELLA'S De fracties in de gemeenteraad hebben in totaal veertig moties en één amendement ingediend, die vanmiddag en vanavond zijn/worden be handeld. Een aantal moties betreft overigens hetzelfde onderwerp. In 1992 werden 26 moties ingediend bij de jaarlijkse behandeling van de be groting. De PvdA en Progressief Soest, die beide deel uitmaken van het college, hebben 24 moties van hun handtekening voorzien. De overige college partijen, CDA en D66, zetten zeventien krabbels. In tien gevallen dien den de vier college-partijen een gezamenlijke motie in. De oppositie-partijen doen het rustiger aan. De WD diende acht moties in, GPV/SGP/RPF één motie en één amendement en Gemeentebelan gen Groen Soest(GGS) zal vermoedelijk een motie indienen om een au toloze zondag in Soest in te voeren. Wethouder Mieke Swinkels van ver keer en milieu heeft al laten weten dat zoiets een onhaalbare kaart is. Een bloemlezing uit de waslijst van moties. D66 en PvdA vinden een verhoging van de subsidie voor de Volksuniversiteit gerechtvaardigd. Het CDA wil dat op de Burgemeester Grothestraat een vei lige oversteekvoorziening wordt gerea liseerd. Die zou moeten worden aange legd nabij de kruising met de Anna Pau- lownalaan en de Inspecteur Schreuder- laan. Die kruisingen zijn onoverzichte lijk en er komen dagelijks veel scholie ren langs. Aanleg golfbaan zal nog even duren. Ouderen zijn weer verzoend met Kingma. Eerste Amerikaanse F15's aanvaarden terugreis. Problemen rond rapport over één loket ouderenzorg. Medische evacuatievlucht uit Sarajewo. Tourné en Zoetelief geven doorslag. Stam/SoVoCo pakt punt van favoriet. Soest laat sterke indruk achter. WZ'49 verzuimt karwei af te maken. Met o.a.: Informatiedag voor oude ren in Aqua Indoor. Met o.a.: Soest besteedt ruim half mil joen aan werkgelegenheid. Met name de PvdA is van mening dat de 1,2 miljoen gulden, die de gemeente vorig jaar overhield, aan de burgers moet worden teruggegeven. "Dat geld is bijeengebracht door de burgers die belastingen en tarieven hebben moeten betalen", zei fractievoorzitter Kees Boerkoel. Harrie Witte (GGS) vindt het niet ver standig om een 'sigaar uit eigen doos' te roken. "Beter een sigaar uit eigen doos dan van een ander roken", reageerde Boerkoel. Evenals GGS houdt het col lege de hand liever op de knip, omdat de komende jaren rekening wordt ge houden met een tekort op de gemeente lijke balans. Het college wil de belastingen koménd jaar niet verhogen, met uitzondering van de afvalstoffenheffing. Die zou met zeventig gulden per huishouden om hoog moeten gaan. De fracties van de college-partijen hebben in een motie echter aangegeven dat, gezien het over schot van 1,2 miljoen, 35 gulden vol doende is. Om dezelfde reden willen ze 100.000 gulden vrijmaken voor de verbetering van de fietspaden in Soest en dertig mil le uit het overschot halen voor een ont moetingsplek voor de jeugd van Soes terberg. Voor dezelfde jeugd moet ook nog eens tien mille worden uitgegeven Progressief Soest (PS) wil dat er meer agenten van de politie op straat te zien zijn. De fractie heeft daar een gemeentelijke bijdrage van 150.000 gulden voor over. Leidje Tomassen van PS heeft ge constateerd, dat sinds de reorganisa tie van het politieapparaat minder agenten op straat surveilleren. Daar naast blijkt uit de cijfers van de poli tie dat de (kleine) criminaliteit nog steeds stijgt. PS heeft daarom een motie inge diend. De fractie wil dat er afspraken worden gemaakt, die ertoe leiden dat in de loop van 1994 meer agen ten op straat kunnen surveilleren. Het gaat dan vooral om de uren, waarop de overlast en het onveilige gevoel onder burgers het grootst zijn. Om de kosten daarvan te dek ken, wil PS dat de gemeente finan cieel bijspringt. Voordat de politie in regionaal ver band ging opereren, gaf het gemeen tebestuur jaarlijks ruim een half mil joen gulden aan de gemeentepolitie Soest. ten behoeve van een betaalde kracht voor Stichting Jeugdwerk Soesterberg. De vier fracties willen verder (evenals de VVD) onder meer dat de extra loop- en sprintbanen van AV Pijnenburg een jaar eerder worden aangelegd. Om de bibliotheek in de gelegeneheid te stellen extra boeken te kopen, hebben de frac ties 20.500 gulden over. OZB Om de structurele tekorten te dekken, vinden de college-fracties een verho ging van de onroerend zaken belasting (ozb) met 1,75 procent verantwoord. Voor een huis met een economische waarde van 200.000 gulden komt dit neer op een verhoging van 6,25 gulden. Bij een huis van drie ton gaat de ozbmet 9,36 gulden omhoog. Deze verhoging ligt overigens onder het inflatiecijfer van ongeveer drie procent.In tegenstel ling tot het college willen de vier colle ge-fracties circa 20.000 gulden per jaar beschikbaar stellen voor een tweede controleur woonomgeving. De PvdA vindt het noqdzakelijk om de komende vier jaar vijftig mille over te maken op de rekening van de VW. Het CDA en D66 denken aan een be drag van 1,25 gulden per inwoner, het geen op hetzelfde neerkomt. Progres sief-Sóest wil dat de gemeente mee werkt aan de verbouwing van C-drie, zodat Radio Soest vanaf eind volgend jaar vanaf die locatie kan gaan uitzen den. Het geld dat daarvoor nodig is, moet uit de reserves van het cai-bedrijf worden gehaald. Voor Radio Soest hebben de PvdA en Progressief Soest de komende vier jaar 130.000 gulden over. Het CDA en D66 zijn bereid volgend jaar 40.000 gulden aan Radio Soest te geven. Voordat be sloten wordt ook daarna subsidie aan de omroep te verstrekken, willen beide fracties dat er een luisteronderzoek wordt ingesteld. Aan de hand van de uitslag van dat onderzoek willen de par tijen bezien hoe het draagvlak van Ra dio Soest is in Soest. D66, PS en de PvdA hebben 36.000 gulden over voor een formatieplaats bij de kinderboerderij. De WD denkt voor hetzelfde doel aan 32.000 gulden voldoende te hebben. WD, CDA, Er wordt al gefluisterd dat het zorgcentrum aan de Dalweg niet kan worden gerealiseerd, omdat de vervuiling in de grond veel erger schijnt te zijn dan aanvankelijk werd veronder steld. Zowel het CDA als Gemeentebe langen Groen Soest hebben maan dagavond tijdens de begrotingsbe handeling door de raad hun zorg uit gesproken over de ontwikkelingen. Namens het college heeft wethouder Frans Kingma van welzijn gezegd, dat hij daarover nog geen medede lingen kon doen. Het college zou vanmorgen overleg hebben met de provincie Utrecht. "Misschien dat ik na dat overleg meer kan meedelen. Misschien", aldus Kingma. Bij een bodemonderzoek werd in de afgelopen zomer verontreiniging aangetroffen. Op het terrein was voorheen een stbrtgat. Over de aard van de vervuiling ontstond ander halve maand geleden nog onzeker heid. In verschillende (politieke) kringen wordt er al rekening meegehouden, dat het zorgcentrum niet aan de Dal weg kan worden gerealiseerd, omdat de sanering van de grond veel te veel geld zou gaan kosten. Het college hult zich vooralsnog in stilzwijgen. Uit dat feit én het feit dat vandaag extra overleg tussen het col lege en de provincie heeft plaatsge vonden, mag voorzichtig worden ge concludeerd dat het zorgcentrum aan de Dalweg op losse schroeven staat. Dat zou kunnen betekenen, dat er nieuwe plannen moeten wor den gemaakt voor een polikliniek van Medisch Centrum Molendael, 48 aanleunwoningen van de wo ningstichting Soest, een verzorgings tehuis voor senioren (Molenschot) en een verpleeghuis van De Op bouw. De leden van het Gilde der auto krakers zijn onvermoeibaar. Al thans, dat lijkt een redelijke con clusie bij het zien van de cijfers. In de nacht van woensdag op donder dag werden acht auto's openge broken, de nacht daarvoor al twee. Op de Titus Brandsmastraat werden twee bewoners het slachtoffer. Hun wa^s gens werden tevens beschadigd. Ook op de Goudvink, de Colignylaan, de Van Straelenlaan, de Smitsweg, het Ha- zepad, het Tromslagerpad, de Cimbaal en het Choristenpad sneuvelden scheerraampjes of werd het portierslot geforceerd. De buit bestond in de mees te gevallen uit radio's en andere ge luidsapparatuur. Ook verdwenen en kele zonnebrillen en een 58-jarige man deed aangifte van diefstal van een pol stas. Die werd later teruggevonden op de Ereprijsstraat, maar diverse spullen, waarondereen paspoort, een zakcalcu- lator, pennen en een etui, waren door de inbreker meegenomen. Advies en Bemiddeling KONINGINNELAAN 1 TEL.: 02155 - 22292, 6A, 3762 DE SOEST FAX: 02155 - 17525 De gemeente Soest zal in overleg met de directie van Aqua Indoor bekijken wat de mogelijkheden zijn voor de invoe ging van een abonnement voor het zwembad. Momenteel kan nog geen (jaar-)abonnement worden gekocht. Aqua Indoor werkt wel met tien- en twintig strippenkaarten. Gemeentebelangen Groen Soest is ui terst verheugd, dat het college de dis cussie op gang wil brengen. Fractie voorzitter Harrie Witte: "We zullen daarom nu geen amendement indie nen, maar eerst afwachten hoe wethou der Menne dit voor de Soester burgers gaat regelen." Grote en rijke sortering kostuums, kolberts en blazers van Desch, Daniël Hechter, Dormeuii, Prima Moda, Pierre Laffitte, Van Gils al vanaf f598,-. herenmode Soesterbergsestraat 51Soest waar u benzine, diesel en gas van topkwaliteit kunt tanken tegen concurrerende prijzen. waar u met de AVIA TANKPAS dag nacht terecht kunt. waar u dus ook gemakkelijk op rekening kunt tanken. waar u bijna met iedere betaalkaart terecht kunt. waar ze ook nog eên aantrekkelijke spaaraktie voeren. waar u op dinsdag goedkoop uw auto kan laten wassen. Lever deze advertentie in en ontvang tot 13 november 10 GRATIS spaarzegels! KOM NAAR HET AVIA TANKSTATION DE KORTE DUINEN! Birkstraat 108 in Soest Zuid. Telefoon 02155-17224. Sinds een paar weken zwijgen de drie klokken van de Petrus en Pauluskerk aan het Kerkplein in alle talen. Ze mogen uit veilig heidsoverwegingen niet meer ge luid worden. Het risico dat de klokkestoel het begeeft is te groot. Een paar weken geleden werd het euvel bij onderhoudswerkzaamheden ont dekt. Toen medewerkers van de ge meente de klokkestoel wilden schilde ren bleken twee stalen ondersteunings- balken niet meer betrouwbaar te zijn. "Als die balken bewegen begint de hele zaak te schudden," aldus ambtenaar J. van Maanen van de afdeling Bouw- en Installatietechniek (BIT). De klokken van de Petrus en Paulus kerk zijn van buitenaf niet zichtbaar. De klokkestoel bevindt zich in de houten opbouw, het bovenste (witte) gedeelte van de toren, die sinds 1969 gemeen te-eigendom is. De klokken zélf - "zwa re jongens"", aldus Van Mannen - zijn overigens bezit van de parochie. De klokkestoel is vermoedelijk al tientallen jaren oud en er zijn al eerder reparaties aan gepleegd. Over de oorzaak zegt Van Maanen dat er waarschijnlijk spra ke is van "min of meer verborgen gebre ken". Met de vervanging van de stalen balken is naar schatting een bedrag van ca. 25.000 gulden gemoeid. Het College beslist deze week wie het herstel moet gaan uitvoeren. Dat wordt trouwens geen eenvoudig karwei, want binnen door is de klokkestoel moeilijk bereik baar. Van Maanen: "Er zal een hoog werker aan te pas moeten komen, an ders kun je er niet eens bij." In verband met de risico's - "om het ze kere voor het onzekere te nemen," al dus Van Maanen - mogen de klokken niet geluid worden. De bronzen stem men van Petrus en Paulus zullen voor lopig moeten zwijgen... Foto: Goos van der Wilt. al vanaf f. 35,- per set. Afslank- en Nagelstudio Stance Andeweg Vosseveldlaan 47 - Soest Beh. volgens, afspr. 02155-12013 In de nacht van maandag op dinsdag zijn aan de Birkstraat een caravan en een naastgelegen schuur volledig uitge brand. De caravan was bewoond, maar niemand raakte gewond. Volgens de politie ontstond de brand rond één uur 's nachts, toen de bewoner de oliekachel afstelde. Het vuur greep snel om zich heen en verwoestte de ca ravan en de schuur die beide achter een woning stonden. De gedupeerde is een 35-jarige Soester. Engels, Duits, Frans, Spaans, Portugees, Italiaans, Zweeds, Nederlands Intensieve individuele kursussen op elk niveau. JOH. WAGEN AARSTRAAT 12A. TEL. 033 - 72 90 97 op keyboard, piano of orgel Snel, degelijk en plezierig lessen bij een enthousiaste, gediplomeerde muziekleraar (conservatorium). Voor jong en oud, mét of zonder vooropleiding. Op privéles krijgt u alle aandacht en leert u snel, goed en voordelig een toetsinstrument bespelen. Vraag vrijblijvend informatie bij Peter Loef Haverweerd 181, 3762 BG Soest Jel. (02155)27330»\\V 500 gram kilo 6 flesjes van 409 voor ckxx) Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02155-16251 Een 26-jarige bewoner van het Choris tenpad meldde de politie vorige week de diéfstal van zijn snorfiets. Hij had het rijwiel afgesloten in de tuin gezet, maar de dief moet het kabelslot hebben door geknipt. Onze najaarscoilectie is betaalbaar en de moeite waard om serieus te nemen. Exclusieve damesmode, Byoux, Beenmode, Lederaccessoires, Schoenen. ZUID PROMENADE 5 SOEST TEL 24314 HET VLEESCENTRUM Birkstraat49 - Soest - Tel. 12477 SUKADELAPJES onn per kilo BIEFSTUK Stroganoff <1 o Rn per kiloIö?u RUNDERGEHAKT per kilo?u Geopend do. en vr. 8.00-17.00 uur. Altijd kwaliteit en betaalbaar. in diverse uitvoeringen en kleuren. Jaargang '88, '89, '90, '91 Vanaf f7.650,- 12 maanden garantie en de Auto van Doorn service. Seat-dealer voor Soest-Baarn e.o. AUTO VAN DOORN BK Waarborg voor goede service Laanstraat 82 - Soest - Tel. 02155-21719 t Li i t-

Soester Courant | 1993 | | pagina 1