artiohocK Kindc CULTUUR WËLZjMl Jaarlijks concert van P.V.O.-harmonie T i A O' Nieuws van de bibliotheek rf r/*-~ q U/V De Tröckener Kecks in C-drie 'Alleen op de wereld' in C-drie Poëziewedstrijd Poëziekring Kindei 1993 Goudt Goudt Ank Ned< WOENSDAG 13 OKTOBER 1993 SOESTER COURANT //-/_ Poppenkeet speelt de Familiepolis Kinderboerderij De Vrije Teugel Zaterdagavond in Griftland College Vrijdagavond 22 oktober: 'De Monoprints Rotterdam 1992' Workshop over gospelmusic 'Perron 5B' treedt op in lunchconcert in gemeentehuis Bijeenkomst voor reumapatiënten in Speeldoos Baarn Gereedschap uit schuur gestolen Kinderbios op 20 oktober: Y rijwilliger s Vakature Bank Mantelzorg, dat doe je niet alleen! Tarot cursus in Centrum Mayindra Paso-avond over psychometrie NNereldH/inkel Volksaardewerk uit Peru PAGINA 24 V olksuniversiteit Soest/Soesterberg Epido re Jubilerende C.O.V. voert 'Elias' uit In verband met twintig-jarig bestaan stichting openbare bibliotheek Kunstwerk van de Maand VVOENSDA( Wie lezen 'Het weer t Kinderbt Cultureel Creatief Centrum Willaertstraat 49, tel. 22188 Op zaterdag 2 oktober speelde de thea tergroep Poppenkeet de voorstelling 'Familiepolis'. Het is het schoolvoor beeld van familietheater: voor elk wat wils, voor jong en oud. In de voorstel ling zit ongelooflijk veel vaart, de drie acteurs spelen diverse personages, pop pen zijn als logische en onmisbare part ners geïntegreerd, de visualiteit is een lust voor het oog evenals de manier van spelen, veel humor en de voorstelling boeit van begin tot eind. Er is aardig wat muziek (o.a. Madonna en Queen) en sommige passages lijken op een video clip. Wat is actueler in deze tijd? Het verhaal, dat moet eerlijkheidshalve ge zegd worden, fungeert als drager en stelt niet veel voor. Behalve dan dat de volwassenen kunnen genieten van het grote aantal woordspelletjes en grapjes. De familie Polis leeft in het antieke Griekenland en handelt in verzekerin gen. De zoon moet voor zijn eenentwin tigste trouwen om een verzekeringspre mie aan de familie uitgekeerd te krijgen. Zijn verjaardag is de volgende dag. Er is dus haast geboden. De voor de hand lig gende kandidaat, hun slavin, wordt over het hoofd gezien tot het einde van de voorstelling. Hierdoor wordt de meeste tijd gevuld met het keuren van potentiële bruiden die op de contactad vertentie gereageerd hebben. De eerste is een wulpse dame op rolschaatsen die rond het huis van de familie zwiert, ver telt wie ze is, waar ze voor komt en ver volgens bij het zien van een man op de verkeerde duikt, namelijk de vader. Vader wordt bedolven onder ongewen ste liefkozingen, moeder staat op pn roept met een mengeling van verbazing en ontzetting in haar stem: "Waar zijn wij nu eigenlijk helemaal mee bezig?" Dat kan men zich zeker afvragen als men de recensie van de onverlaat Ed van Straelen in de Amersfoortse Krant van de maandag daarop leest. (Het is maar goed dat sommige kranten geen recensenten in dienst hebben.) De man begreep de dubbelzinnigheid van de ti tel, maar de truc van de naam van de zoon 'Acro' had hij niet opgepikt. Hij meldt dat de voorstelling niet banaal wordt, terwijl er helemaal niet van ba naliteit gesproken kan worden, hooguit dubbelzinnig. (Bijvoorbeeld: Hoe vond u het journaal? Nou, niet banaal, enz.) Maar waar die man zich het meest aan stoort is dat één van de spelers, nadat hij zich voor de zoveelste keer in vliegende vaart had omgekleed, met zijn panty binnenstebuiten opkomt. Oproep aan al die journalisten in Ne derland die menen zich een oordeel te moeten aanmeten over theater of ande re kunstvormen en die voor welk blad dan ook schrijven, al is het een huis aan huisblad: Ventileer.allemaal een me ning over de pulp die op de televisie te zien is, doe dat dag in dag uit, maar blijf in godsnaam met jullie tengels af van een creatieve en speelse voorstelling als 'De Familiepolis', met al zijn kwets baarheid, onvolkomenheden en tekort komingen. Gewoon van af blijven! Culturele week-agenda 13 oktober: Jeugdtheater Mario van Erp: 'Flip en Sok in het land van de dui zend nachtzoenen', 14.00 uur. 20 oktober: Kinderbios, 'Alleen op de wereld', 14.00 uur. Vedelaarpad 53, fel. 18136 Donderdag 14 oktober Van 9.30 - 11.30 uur: activiteiten voor volwassenen. Leuke dingen maken in een gezellige sfeer. Van 9.30 - 11.30 uur: Groep 1 van de Prins Willem Alexanderschool komt voor het natuurproject van "Meneer de Pauw". Van 13.15 - 15.15 uur: komt groep 2 van dezelfde school voor dit project. Van 15.45 - 17.45 uur: Jeroen, Sanne en Cindy komen hun verjaardagsfeest vieren en worden op feestelijke wijze ontvangen. Vrijdag 15 oktober Van 9.30 - 11.30 uur: Groep 4 van de Wethouder de Haanschool komt voor het natuurproject 'verstoppertje' over schutkleuren bij dieren. Van 15.45 - 17.45 uur: Marcel, Bob en Mare zijn de jarige Jetjes. En dan van 19.00 - 20.30 uur: Kinderdisco. Kinderen van 7 tot en met 12 jaar zijn van harte welkom om te genieten van muziek, de nieuwe mooie lichteffekten en leuke wedstrijdjes. De entree is twee gulden en er zijn lekkere hapjes en drankjes te koop. Zaterdag 16 oktober Van 13.30 - 16.00 uur: Marloes, Oed en Marliese zijn hoera jarig en gaan veel leuke activiteiten doen. Ook de mogelijkheid voor oudere kinderen om te helpen met de verzorging van de dieren. Maandag 18 oktober Alle kinderen van Soest kunnen lekker komen spelen en alvast warm lopen voor de rest van de week die we "De Oertijd" noemen. Vanaf 15.45 uur kunnen de vaste kinderen van "Het vliegend tapijt" verder gaan met hun reis en mooie dingen maken. Dinsdag 19 oktober Van 14.00 - 16.00 uur: kinderen van 4 tot en met 12 jaar kunnen meedoen met de speurtocht door de oertijd. Een spannende tocht met vèel opdrachten, spel en ontdekkingen. Woensdag 20 oktober Onze toneelgroep begint om 14.00 uur met een voorstelling over de oertijd Hoe praatten mensen in die tijd en liepen ze net zo als wij? Kom maar kijken bij de voorstelling die om 14.00 uur begint. Na het kijken gaan we eigen dino's ontwerpen en tekenen en ook fossielen in klei maken. Aanstaande zaterdagavond - 16 oktober - geeft de harmonie van P.V.O. haar jaarlijkse terugkeren de concert in de aula van het Grift land College aan de Noorderweg. Onder leiding van dirigent Peter Rie ken zal het orkest een gevarieerd muzi kaal programma ten gehore brengen. In het programma zijn bijvoorbeeld opge nomen "Moment for Morricone" en James Bond Selectie", stukken die be roemde films in herinnering zullen brengen. Tijdens het concert wordt aan een aan tal P.V.O.-ers een jubileumspeld uitge reikt, uit waardering voor hun lange muzikale bijdrage. Na de pauze ver zorgt de Eemlander Blaaskapel - ook een onderdeel van P.V.O.- een optre den. Onder leiding van Joop Overstee gen wordt een muzikale reis gemaakt, van mars- tot bigband-muziek, met o.a. "American Patrol" van Glenn Miller. Op vrijdagavond 22 oktober bijt de zeer populaire Nederlandstali ge band Tröckener Kecks het spits af van de reeks popconcerten die in het komende seizoen in C-drie gehouden zullen worden. Volgens de Tröckener Kecks komen zij het meest tot hun recht in het kleine za len- en clubcircuit. Waar het zweet, de opwinding en de tevreden vermoeid heid na twee uur muziek de sfeer bepa len. Weg van de laffe playback op tv, tussen twee stompzinnige spelletjes door. Weg van de leeghoofdigheid van de ra dio-interviews, waarin alles altijd 'ge zellig' moet zijn en alles altijd 'eep dolle boel' moet worden. Muziek terug waar het hoort: op het podium. Dit eerste concert mag je niet missen op vrijdag 22 oktober in C-drie, aanvang: 21.00 uur en de toegang is f 17,50. Reserveringsbewijzen kunnen opge haald worden bij: C-drie, Willaertstraat 49, tel. 22188, maandag t/m vrijdag 8.30 - 17.00 uur. VW Soest, Steenhoffstraat 9a, tel. 12075/28017, maandag t/m vrijdag 9.00 - 17.00 uur en zaterdag 9.00 - 12.00 uur. tel. 17615 tel. 21987 tel. 19546 Expositie in C-drie: 'De Monoprints Rotterdam 1992' is een uniek project waaraan 55 Rotter damse kunstenaars hebben deelgeno men. Al deze kunstenaars maakten een ontwerp op het formaat 12,5 bij 17,5 cm. Dit ontwerp werd d.m.v. off-set ge reproduceerd in een oplage van 100 stuks op linnen-persingpapier. Vervolgens ontving de kunstenaar deze oplage in zijn geheel terug, met de op dracht hieraan iets toe te voegen, d.w.z. in te kleuren, te beplakken, of ze an derszins 'origineel' te maken. Door de ze bewerkingen ontstonden de zoge naamde 'Monoprints'. De tentoonstelling biedt een overzicht van de zeer verschillende oplossingen die 55 kunstenaars vonden voor een tweedimensionaal probleem. Van elke kunstenaar is één monoprint ingelijst in een speciaal daarvoor gemaakte houten lijst. De expositieperiode loopt van 13 okto ber t/m 3 november in cultureel cen trum C-drie, Willaertstraat 49. De ope ningstijden zijn maandag t/m vrijdag 8.30- 17.00 uur en op zaterdag 15.00- 23.00 uur. Van 25 t/m 29 oktober wordt in de Bethlehemkerk aan de Diependaalse- laan in Hilversum een workshop ge houden over gospelmusic, die op 30 ok tober om 19.30 uur wordt afgesloten met een concert. De workshop is be doeld voor iedereen van 12 jaar of ou der, die belangstelling heeft voor deze "vurige" en spontane muziek. Of men op een koor zit is niet belangrijk, even min of men een mooie stem heeft. De workshop is voor iedereen die graag zingt. Het gaat om enthousiasme en spontaniteit, de rest wordt geleerd op de workshop. Dit unieke gebeuren is te vens een kans om met Amerikaanse zangers samen te werken. Ook wie met een instrument wil meewerken is wel kom. De workshop wordt gegeven door Ca- rol Williams, bijgestaan door Eldridge Johnson, Derrick Carter en Edith Kastelijn. De kosten bedragen f 25,-. Aanmelding en informatie in Soest bij: Cokkie Spelt, Colenso 182, tel. 11775. P. V. op volle sterkte tijdens een van de muzikale uitstapjes. Het concert begint om 20.00 uur. De zaal is open vanaf 19.30 uur en de toe gang is vrij. Een programmaboekje ligt voor iedereen klaar. Interesse in P.V.O.? Ook een muziek instrument leren bespelen? P.V.O. is er voor jong en oud en elke avond te berei ken op tel. 22268. Langs komen kan natuurlijk ook: de hele week kan men terecht in het P.V.O.-gebouw aan de Rembrandtlaan. De Vangrail, De Engh, De Praatpaal, Pergaman o J eugdprogramma De Vangrail organiseert vier creatieve middagen speciaal voor jongeren van 8 t/m 12 jaar. Sinds een jaar of vier is er een nieuwe hobby in Nederland. Deze techniek afkomstig uit Colombia (Zuid-Amerika) is het bewerken van perkamentpapier met verschillende ko gel- en prikpennen. Op deze manier zijn hele mooie kaarten en andere werkstukken te maken. Voor het jeugd programma pergamano zijn er speciale viltstiften en motieven ontworpen. Het perkamentpapier heeft een zekere rek baarheid waardoor er met de verschil lende kogelpennen een diepte-effect kan worden verkregen. Het leukste is dat je helemaal niet goed hoeft te kun nen tekenen, omdat het papier door schijnend is, zodat je de motieven zo kunt overtrekken. Op maandag 25 ok tober is de eerste middag van 16.00-17.15 uur. De kosten zijn f 25,- voor vier middagen. Textielschilderen Doet u wel eens kleding weg omdat het uit de mode is? Zoekt u ook naar be taalbare cadeaus? Wilt u thuis de sfeer en kleuren op elkaar afstemmen? Op de workshop decoratief textielschilderen kunt u al het denkbare verfraaien en versieren want de verf die daarbij ge bruikt wordt, is geschikt voor textiel, hout, metaal, glas en kunststof. Op dinsdagochtend 26 oktober starten wij in buurthuis De Vangrail aan de Nachtegaalweg om 9.30 uur met ons 2e blok van zes ochtenden. De kosten zijn f 30,- (incl. verf). Opgeven bij De Vangrail is noodzakelijk. Borduren op papier Een creatieve workshop die uit zes les sen bestaat, waarbij wens- en corres- pondentiekaarten worden geborduurd. Het resultaat zal verbluffend zijn. De kosten voor deze workshop zijn f 37,50 inclusief materialen en de eerste bijeen komst is op dinsdag 26 oktober vanaf 09.30 uur 's morgens. Opgeven bij De Vangrail is noodzakelijk. Opgeven kan op donderdagen van 10.00-12.00 uur, tel. 17615. Het tweede lunchconcert van dit sei zoen in de raadzaal van het gemeente huis, vindt plaats op woensdag 20 okto ber, van 12.30 tot 13.15 uur. De beken de Soester jazzformatie "Perron 5B" verzorgt dit concert. De toegang is vrij. Het kwintet "Perron 5B" bestaat uit Semmy Prinsen (tenorsax). Roeland Cleyne (trompet). Peter van Marle (piano), Gerco Aerts (bas) en Laurens Miedema (drums). Ze volgden allen een opleiding aan een van de Neder landse conservatoria. Sinds de oprich ting in 1988 heeft "Perron 5B" een re pertoire opgebouwd uit composities van o.a. Charles Mingus, Sonny Rol- lins, Wayne Shorter en Thelonious Monk. Daarnaast speelt het kwintet hardbop, groovy en swingende jazz in de lijn van Art Blakey en Horace Silver. Op dinsdag 19 oktober wordt in De Speeldoos in Baarn een bijeenkomst gehouden van de Reuma Patiënten Vereniging Baarn/Soest. De middag is georganiseerd op initiatief van het mi nisterie van welzijn, volksgezondheid en cultuur. Onderwerp van gesprek is gepast medicijnen gebruik. De aanvang van de bijeenkomst is 14.00 uur. Uit een schuur aan de Di Lassostraat zijn een klopboormachine, een decou- peerzaag, twee intercoms en een auto radio gestolen. De spullen zijn eigen dom van een 68-jarige vrouw uit Soest. De inbreker vernielde het slot van deur. In de kinderboekenweek die nog duurt t/m 23 oktober, gaat het over vriendjes, maatjes en kame raadjes. Geen film past daar beter bij dan de ontroerende en ook hu moristische film 'Alleen op de we reld' naar het wereldberoemde boek van de schrijver Hector Ma- lot. De kleine Remy, van rijke afkomst, is na zijn geboorte door een oom wegge geven aan een arm Frans gezin. Op ze venjarige leeftijd wordt hij verkocht aan een rondtrekkende komediant, die met zijn drie hondjes en een aapje voorstel lingen geeft op kermissen. Remy hecht zich aan zijn beschermer en de dieren. Als de oude man sterft, staat Remy al leen op de wereld. Op woensdag 20 oktober om 14.00 uur is deze film te zien in de kinderbios van C-drie. De fïlm is geschikt voor alle kin deren vanaf 8/9 jaar. De teksten zijn ondertiteld en de toegang voor kinde ren is f 3,- en voor volwassenen f5,-. Kaarten zijn te reserveren bij C-drie, Willaertstraat 49, tel. 22188. Smitsweg 311, tel. 12630 Op zaterdag 13 november ontmoeten mantelzorgers, professionele hulpver leners en Vrijwilligers elkaar in Arnhem tijdens de Dag van de Mantelzorg. On der het motto "Mantelzorg, dat doe je niet alleen!" zal de dialoog tussen par tijen in de thuiszorg op gang worden ge bracht. Met als doel het ontwikkelen van ideeën en concrete initiatieven die mantelzorgers nu en in de toekomst steun moeten geven in de uitoefening van hun vaak zware taken. De Dag van de Mantelzorg vindt plaats in congres centrum Elektrum te Arnhem van 10.00 uur tot 17.00 uur. De Dag van de Mantelzorg biedt volop gelegenheid informatie uit te wisselen en gesprekken aan te gaan. Thema's die aan de orde komen zijn o.a.vrij willigerszorg aan chronisch zie ken; het ontwikkelen van lokale steun punten of contactpunten als praktische vorm van ondersteuning; overzicht van vrijwilligersinitiatieven in Nederland. De kosten voor deelname zijn voor vrij willigers f 40,- (inclusief lunch, deelna me workshops en informatiemap). In formatie: Vrijwilligers Vakature Bank Soest, tel. 12630. Vakatures 6-117: Organisatie van vluchtelingen Baarn zoekt vrijwillig(st)ers voor op vang en begeleiding van asielzoekers (ondersteuning in asielprocedure en maatschappelijke begeleiding). 7-114: St. Kindercentra Soest zoekt voor het ondersteunen van haar leid- (st)ers enkele hulpkrachten. 10-104: Internationaal Vrouwencen trum Soest vraagt vrijwillig(st)er bij fiets- en verkeerslessen. 11-101: Dierenbescherming Baarn- Eemnes vraagt vrijwillig(st)er voor haar dierenambulance: dienst bij ver voer naar dierenarts, trimsalon en bij ongevallen; niet alleen van dieren hou den, ook rustig kunnen handelen in voorkomende situaties is een vereiste. 14-104: Rode Kruis Korps Soester- berg zoekt thuiszorg-medewerk(st)ers voor kortdurende hulp bij patiënten thuis, onder begeleiding van arts en ver pleegkundigen; gratis basis-opleiding mogelijk. 14-106: Internationale hulporgani satie zoekt vrijwillig(st)er voor het be zoeken van aan huis gebonden gehan dicapten, zieken of bejaarden. 15-103: Stichting Maatschappelijke Dienstverlening zoekt groot aantal vrij willigsters voor het begeleiden van ouderen met de Ouderenbus. Geïnte resseerden moeten een goede fysieke conditie bezitten en op de hoogste zijn van wegen, straatnamen en bijzondere lokaties in Soest. 17-104: Maatschappelijke dienstin stelling zoekt mensen die willen oppas sen bij dementerende ouderen thuis en hun verzorgende partner steun verle nen, zodat deze wat ontlast wordt. Inlichtingen bij de Vrijwilligers Vaka ture Bank, Smitsweg 311; dinsdag t/m donderdag 9.00-12.00 uur, tel. 12630. Op 23 oktober en 6 en 20 november wordt in Centrum Mayindra aan de Kerkstraat een Tarot basiscursus gege ven. De thema's van de lessen zijn: sym boliek en betekenissen van de kaarten, het leggen van de kaarten voor jezelf en anderen. Voor informatie kan contact worden opgenomen met Mayindra, tel. 25599. Op woensdagavond 20 oktober organi seert Paso een avond over psychome trie. Richard Nguyên doet helderziende waarnemingen aan de hand van voor werpen en foto's die de bezoekers mee brengen. Eventueel worden na de pau ze ook aura-tekeningen gemaakt van aanwezigen, met uitleg van wat in de aura wordt waargenomen op het gebied van bijv. gezondheid. De bijeenkomst wordt gehouden in De Vriendschap, Nachtegaalweg 8A, aan vang 20.00 uur. Entree: leden f 2,50; niet-leden f 10,50. Informatie: tel. 16777. X^Stichting Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 28132 "Mauro is wat in verlegenheid gebracht door ons onaangekondigde bezoek, want hij zit van top tot teen onder de klei. Zijn huis is gebouwd van modder- stenen en heeft een houten deur. Buiten onder een afdak verven vier jongens en meisjes de kleiprodukten met natuurlij ke verf uit Ayacucho. Alleen het zwart is chemische verf, zegt Mauro. Zijn vrouw bestiert een soort grote stenen schoorsteen met onderin vuur en daar boven de geverfde produkten. Behalve Mauro's gezin zijn er veel meer mensen bij de produktie betrokken. Hij neemt ons mee naar de sloppenwijk, waar de mensen die het laatst aangekomen zijn een onderkomen hebben. Naast een berg afval 'wonen' vijf gezinnen in van karton en stro opgetrokken onderko mens die tegen een moddermuur aan leunen. In elk van de hutten staan een doorgezakt bed, een paar kisten met de bezittingen van de bewoners en een ta fel. Geen licht, geen water, alleen maar stof. Kindertjes in lompen. De vrouwen zijn er niet, die staan in de rij bij een put om water te halen. Deze gezinnen zijn twee maanden gele den uit Ayacucho gevlucht. Het zijn kennissen van Mauro. Hij bracht ze de beginselen van het kleien bij en geeft hun een deel van het werk dat hij van de export-organisatie Allpa krijgt. Elk ge zin maakt nu poppetjes, bestemd voor kerststallen. De mannen vertellen er enthousiast over, maar mij bekruipt vooral schaamte. Wat een wereld, die honderdduizenden op de vlucht voor zinloos geweld doen terechtkomen naast de vuilnisbelten van Lima..." Luuk Zonneveld, projectbehartiger Latijns Amerika, bezoekt regelmatig de handelspartners van SOS-Wereldhan- del in Peru, Bovenstaand citaat is een fragment uit een van zijn reisverslagen Steenhoffstraat 46, tel. 19577 Steenhoffstraat 9A, tel. 22195 De cursussen "Informatica", "Elektriciteitsklusjes" en "Wijn kennis" worden, wegens succes, nogmaals door de Volksuniversi teit georganiseerd. Informatica: WordPerfect 5.1 WordPerfect 5.0/5.1 is de meest ge bruikte tekstverwerker in Nederland. De mogelijkheden van dit pakket zijn zeer groot. Het is niet alleen een tekst verwerker, maar tevens een (eenvoudi ge) database en spreadsheet. Het kan een mailing verzorgen, dokumenten printen, indexen bijhouden, voet- en eindnoten maken, rekenen, spelling controleren, tekeningen tussen de tekst zetten en nog veel meer. Aanvang cursus: dinsdag 18 januari 1994, 19.00-21.00 uur. Docent: dhr. M. van Krimpen. Cursusadres: Van Gelder Informatica B.V., Nieuweweg 91. Aantal lessen: 12. Cursusprijs: f 325,- (inclusief instructieboek). Wijnkennis Deze cursus is geschikt voor iedereen die een glas wijn weet te waarderen en er graag meer over wil weten. Aan de orde komt o.a.: het aankopen, opslaan, drinken van wijn, bewaartijd en hoe wijn wordt gemaakt. Elke cursusavond worden wijnen uit verschillende streken besproken en geproefd. De laatste les is een "slotdiner" waarin het culinaire ge not van wijn bij een maaltijd wordt be proefd (de kosten van deze avond zijn f40,-). Aanvang cursus: donderdag 20 januari, 20.30-22.00 uur. Docent: dhr. L.G. Gommers. Cursusadres: De Open Hof, Veenbesstraat 2. Aantal lessen: 8. Cur susprijs: f 100,- (ingrediënten f 75,-). Elektriciteitsklusjes in en om het huis In drie avonden wordt u geleerd wat wel en niet veilig is als u zelf elektriciteits karweitjes wilt uitvoeren. Aan bod ko men: aanzetten van stekkers, verwisse len van stoppen, eenvoudige reparaties aan huishoudelijke apparatuur. De eer ste avond pen, papier en schroevedraai- ers meenemen. Aanvang cursus: dinsdag 16 november, 19.30-21.30 uur. Docent: dhr. H. Krol. Cursusadres: Centrale Technische Dienst Soest B.V., (fa. Schoemaker), Soesterbergsestraat 61. Aantal lessen: 3. Cursusprijs: f 50,-. Inlichtingen en inschrijving bij de Volksuniversiteit Soest/Soesterberg, Steenhoffstraat 9a, tel. 22195, maan dag en woensdag 13.00-16.00 uur; dinsdag en donderdag 10.00-13.00 uur. Tijdens de herfstvakantie (18 t/m 22 oktober) is het kantoor gesloten. Donderdag 14 oktober Achttien jaar na zijn gewelddadige dood is er momenteel sprake van een hernieuwde aandacht voor de Italiaan se regisseur, schrijver en dichter Pier Paolo Pasolini. Zijn toneelstukken worden heruitgegeven in Nederland se vertaling, zijn toneelstukken opge voerd en een aantal films heruitge bracht Dit najaar wordt er een landelijk retrospectief georganiseerd, waarvan het programma in het Filmmuseum te Amsterdam de opmaat is. Geïnspireerd door dit gegeven vertoont het Filmhuis Artishock Epido re. Bij Pasolini heeft Oedipus - de man die zijn vader vermoordde en met zijn moe der sliep - de structuur gekregen van een schaduw die zwerft in de duisternis (onwetendheid) die hij onbewust zelf schiep. De verschrikkelijke waarheid voert in wezen alleen tot zijn bewust wording. Want in zijn zelfvernietiging (gesymboliseerd door het zelf uitsteken van zijn ogen) herschepf Oedipus tege lijkertijd zijn persoonlijkheid. De regis seur doet met zijn versie van 'Oedipus Rex' geen pogingen om historische fic tie te bedrijven of het drama van Sop- hocles in vorm aan te passen. De film begint in de jaren twintig van onze eeuw en kent een overgang naar een mytho logische wereld met kostuums die geba seerd zijn op de Azteken en decors uit Noord-Afrika. Er zijn talloze hoogte punten. Vanaf de close-up van Silvana Mangano - Miss Rome in 1964 - tot aan de noodlottige confrontatie tussen de vader en de zoon. De hele film is een ge dicht van beeld en kleur, waarmee Pa solini associeert en rijmt, ai naar gelang het hem uitkomt. Daarnaast wordt Epi do re wel beschouwd als een film die op eenzame hoogte staat als het gaat om een compleet beeld (met humor en ernst) van leven en dood. Aanvang 20.30 uur; entree f 7,50 c.j.p./65+ f 5,00; reserveren, tel. 19577. Op vrijdag 12 november voert de Christelijke Oratorium Vereniging Baarn, in het 95e jaar van haar bestaan, het oratorium "Elias" van F. Mendels- sohn-Bartholdy uit. Dit werk ligt de C.O.V. na aan het hart en er wordt met veel enthousiasme toegewerkt naar de uitvoering (in de oorspronkelijke ver sie). Als solisten treden op: Lisette Em- mink, sopraan; Janny Wildemast, alt; Alex Vermeulen, tenor; en Charles van Tassel, bas. Het Amsterdams Prome nade-orkest zorgt voor de begeleiding en het geheel staat onder leiding van di rigent Thijs Kramer. Nadere informatie volgt. De Poëziekring Eemland houdt in verband met het twintig-jarig be staan een poëziewedstrijd, waar aan iedereen in Nederland en Vlaanderen kan deelnemen. Als thema is gekozen voor 'De lieve vróuw'. Die keuze is ingegeven door het feit dat de bijeenkomsten van de Poëziekring plaatsvinden in onder andere theater De Lieve Vrouw aan de voet van de Lievevrouwetoren in Amersfoort. De in het Nederlands geschreven ge dichten kunnen tot uiterlijk 15 februari 1994 worden ingezonden. Tijdens de Nationale Boekenweek zal op zaterdag 12 maart de uitslag bekend worden ge maakt in De Lieve Vrouw. De Amers foortse wethouder R. van der Veen van cultuur overhandigt dan de prijzen. De winnaar toucheert 250 gulden. De tweede en de derde prijs leveren een boekenbon ter waarde van honderd gulden op. Het staat de deelnemers vrij te bepalen op welke wijze zij het thema 'De lieve vrouw' opvatten en uitwerken. Iedere deelnemer mag maximaal drie ongepu bliceerde gedichten van maximaal der tig regels inzenden. Ze moeten op A4-formaat en in zesvoud worden in gezonden naar het secretariaat van de stichting: mevrouw A. Schuurman, Waltoren 5, 3811 PA Amersfoort. De inzenders blijven eigenaar van de ge dichten. Ze moeten de inzending ano niem en onder vermelding van een schuilnaam opsturen. In een bijgevoeg de gesloten envelop, waarop de schuil naam is geschreven, moeten de inzen ders hun juiste naam, adres, geboorte datum en telefoonnummer vermelden. De. jury bestaat uit dichter Jan Visser, de Neerlandici Marga Hiemstra, Jef van de Sande, Ans Schuurman, Margreet van der Valk en de journaliste Ellen de Jong. Voor meer inlichtingen, tel. 033-756507. Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Het kunstwerk van de maand is van Peter Bes en heet "Mode van 1919". Peter Bes werd in Den Helder gebo ren, in 1945. Hij woont in Anna Paulowna, waar hij ook zijn atelier heeft, in een voormalige school. Zijn werk ademt een jaren vijftig sfeer, wat volgens de kunstenaar veroorzaakt wordt omdat uit die pe riode zijn eerste indrukken stam men, en die blijven je het meeste bij. Vooral soldaten, matrozen en wiel renners figureren op zijn schilderij en. Hij maakt vooral etsen, maar ook tekeningen en aquarellen. Getekend licht is zijn specialiteit. Stel je voor, je h kei. Speurend t langs de rekker een boek, blade weer terug, kijk js het raak. Je handen dat je ben. Wie weet ben je zi kunt kopen. Zo i tuurlijk op je ver en je moet het le het eerste gezich Verliefd worden tuurlijk het hele komt het je van j ber, dan houd je i aan over. Het ii week en dat bete op het Kinderbo Eigenlijk bestaat een boekwinkel gaan. Je weet nu het beste kunt di handelaar: harte Ze won een G Zilveren Gri Penseel, een ook nog eens kenprijs. Bij snijdt het mes kanten. Ze is niet alleen ster voor kindi mensen), zeis o« talenteerd illusl werk. Daarnaas baretière. Tijdt week zal ze met door het land t: Op verzoek van kende ze het schenk 'Het we tig verhaal voo over een jonge wedstrijd een v in een weeken< "Het weer kort: Max doet mee Hij kleurt een jam en wint zc helemaal grati: ouders naar ee dichtbije buitei ontdekt hij op dringer: een een lang nacht gymschoenen. Op voordra kelijke jury de Stichtini Griffel 1993 geschreven kend aan I boek "Nael den Pensee geïllustreeri gekend aan illustraties i de kou". De jury's ker len en, in ver rieën, negei Daarnaast w eervolle veri en Wimpel. I uitgereikt oj se, waar Net is. Met een Goi alleen weri sprong worc ren Griffels vertaalde b< winnaar var Biegel (\9Z -oeuvre var sprookjesac staan. Zijn t Ruim 27.' de afgelo uitgebracl boek van met haar I twee van rieën uitg De kindere sen 13 en met een o van stemm t/m 9 jaar landse Kii Minpins' teur Roalc De bekent gebeurde i honderdei Ooit en wt RA-televi derlandse ma. "Blauwe j Anke de meisje Ju haar moe gen niem boek is v< niscaat. de categc •Prijs van voor haai De prijs vangst ge

Soester Courant | 1993 | | pagina 24