verhelderend aanbod Hulleman opfïek KINDERBOEKENWEEK 1993 13 T/M 23 OKTOBER ëziekring Kinderboekenweek: 13 t/m 23 oktober Sint zoekt 'speciale' Pieten f50,- korting geldig t/m 23 oktober 1993 Leerlingen neuzen rond op boekenmarkt lóhOCKl bibliotheek Kinderboekenweekgeschenk 1993 van Joke van Leeuwen Gouden Griffel voor Paul Biegel, Gouden Penseel voor Max Yelthuijs Anke de Vries wint prijs van Nederlandse Kinderjury 1993 KINDERBOEKENWEEK r VMeyDJEj", A4A/Oj£j, K/lMERAADjfj. Het peuterboekje is van Helen Oxenbury M D PAGINA 24 e rende C.O.Y. Elias' uit estaan i bibliotheek Maand WOENSDAG lei OKTOBER 1993 SOESTER COURANT Wie lezen als hobby heeft, zit helemaal goed! 'Het weer en de tijd' "Het weer en de tiid" in het kort: Kinderboeken bekroond Vriendjes, maatjes, kameraadjes Laat ze lezen! Intocht in Soest: 20 november PAGINA 25 Zie het verschil. Meervoudige superontspiegeling (links) voorkomt storende reflectie van de standaard brilleglazen (rechts). Ter introduktie 1 paar brilleglazen voorzien van deze meervoudige superontspiegeling Joke van Leeuwen. Ze schreef het. Ze tekende het. En het is gratis. t/MEV&JEj, AAA/\TJE] K/\MERA kbjtS. Hef is 70 dagen tang Kinderboekenfeest bij: Een heel lief boekje voor een heel lief prijsje Nan di Libris. Uw Complete Boekhandel kringloopcentrum SPULLENHULP N aj aarsopruiming? Gedenk Spullenhulp! Lief boekje voor lief prijsje Nu uit voorraad lever baar, honderden titels. dealer voor Soest: Poppen/berenbeurs in Zeist Boeken kopen op de drie Van der Huchtscholen Am raat 46, tel. 19577 I 14 oktober r na zijn gewelddadige omenteel sprake van een andacht voor de Italiaan schrijver en dichter Pier ini. Zijn toneelstukken uitgegeven in Nederland zijn toneelstukken opge- n aantal films heruitge- ijaar wordt er een landelijk georganiseerd, waarvan na in het Filmmuseum te ie opmaat is. Geïnspireerd ven vertoont het Filmhuis rido re. leeft Oedipus - de man die •moordde en met zijn moe- e structuur gekregen van die zwerft in de duisternis :id) die hij onbewust zelf verschrikkelijke waarheid en alleen tot zijn bewust- int in zijn zelfvernietiging :erd door het zelf uitsteken i) herschept Oedipus tege- persoonlijkheid. De regis- jt zijn versie van 'Oedipus jgingen om historische fic- -en of het drama van Sop- rm aan te passen. De film aren twintig van onze eeuw overgang naar een mytho- eld met kostuums die geba- de Azteken en decors uit ca. Er zijn talloze hoogte- af de close-up van Silvana /liss Rome in 1964 - tot aan ige confrontatie tussen de :oon. De hele film is een ge- eld en kleur, waarmee Pa- ;ert en rijmt, al naar gelang omt. Daarnaast wordt Epi- ichouwd als een film die op ogte staat als het gaat om et beeld (met humor en :ven en dood. 0.30 uur; entree f 7,50 f 5,00; reserveren, tel. 12 november voert de Oratorium Vereniging ;t 95e jaar van haar bestaan, ïm "Elias" van F. Mendels- oldy uit. Dit werk ligt de tan het hart en er wordt met isiasme toegewerkt naar de (in de oorspronkelijke ver- isten treden op: Lisette Em- aan; Janny Wildemast, alt; eulen, tenor; en Charles van Het Amsterdams Prome- t zorgt voor de begeleiding el staat onder leiding van di- Kramer. Nadere informatie e deelnemers vrij te bepalen /ijze zij het thema 'De lieve /atten en uitwerken. Iedere mag maximaal drie ongepu- edichten van maximaal der- inzenden. Ze moeten op it en in zesvoud worden in- aaar het secretariaat van de mevrouw A. Schuurman, ',3811 PA Amersfoort. De blijven eigenaar van de ge- moeten de inzending ano- mder vermelding van een i opsturen. In een bijgevoeg- i envelop, waarop de schuil- schreven, moeten de inzen- ïiste naam, adres, geboorte- elefoonnummer vermelden. staat uit dichter Jan Visser, iici Marga Hiemstra, Jef van Ans Schuurman, Margreet k en de journaliste Ellen de •r meer inlichtingen, tel. 'W Soest kt wordt omdat uit die pe- eerste indrukken stam- ie blijven je het meeste bij. ldaten, matrozen en wiel- gureren op zijn schilderij- akt vooral etsen, maar ook n en aquarellen. Getekend i specialiteit. Stel je voor, je bent in de boekwin kel. Speurend en keurend loop je langs de rekken. Je pakt af en toe een boek, bladert er wat in, zet het weer terug, kijkt verder en opeens is het raak. Je hebt een boek in handen dat je absoluut wilt heb ben. Wie weet ben je zo rijk datje het meteen kunt kopen. Zo niet dan zet je het na tuurlijk op je verlanglijstje, want je zal en je moet het lezen. Boekenliefde op het eerste gezicht heet dat. Verliefd worden op een boek kan na tuurlijk het hele jaar door. Maar over komt het je van 13 tot en met 23 okto ber, dan houd je er een leuke verrassing aan over. Het is dan Kinderboeken week en dat betekent dat je recht hebt op het Kinderboekenweekgeschenk. Eigenlijk bestaat er niets mooiers dan in een boekwinkel op ontdekkingsreis te gaan. Je weet nu in welke periode je dat het beste kunt doen. Namens de boek handelaar: hartelijk welkom! Ze won een Gouden Griffel, twee Zilveren Griffels, een gouden Penseel, een Zilveren Penseel en ook nog eens de Duitse jeugdboe kenprijs. Bij Joke van Leeuwen snijdt het mes inderdaad aan twee kanten. Ze is niet alleen een begenadigd schrijf ster voor kinderen (en soms andere mensen), ze is ook nog eens een zeer ge talenteerd illustratrice van haar eigen werk. Daarnaast geniet ze faam als ca baretière. Tijdens de Kinderboeken week zal ze met een theaterprogramma door het land trekken. Op verzoek van de CPNB schreef en te kende ze het Kinderboekenweekge schenk 'Het weer en de tijd'. Een gees tig verhaal voor kinderen vanaf 9 jaar over een jongetje dat met een kleur- wedstrijd een verblijf van twee nachtjes in een weekendhuisje wint. Max doet mee aan een kleurwedstrijd. Hij kleurt een plaat in met drie soorten jam en wint zowaar een prijs: hij mag helemaal gratis twee nachtjes met zijn ouders naar een weekendhuisje in het dichtbije buitenland. Al de eerste nacht ontdekt hij op de wc een vreemde in dringer: een geheimzinnig meisje dat een lang nachthemd aan heeft en ouwe gymschoenen. Als ze samen een kopje thee hebben ge dronken is Max volledig in haar ban. De volgende dag is er geen spoor van haar te bekennen. De tweede (en de laatste) nacht is het meisje er opeens weer. Om dat ze allebei een andere taal spreken, besluit Max een potje voor haar te gaan zingen. Als hij klaar is, barst ook het meisje uit in gezang. Wie is zij? Wat is er met haar gebeurd? "Het weer en de tijd" krijg je in de boek winkel cadeau als je tijdens de Kinder boekenweek voor ten minste f 19,50 aan kinderboeken koopt, zolang de voorraad strekt. Zo'n meevaller laat je toch niet lopen? Joke van Leeuwen. Op voordracht van een onafhan kelijke jury heeft het bestuur van de Stichting CPNB de Gouden Griffel 1993 - de prijs voor hef best geschreven kinderboek - toege kend aan Paul Biegel voor zijn boek "Nachtverhaal". Het Gou den Penseel 1993 voor het „best geïllustreerde kinderboek is toe gekend aan Max Velthuijs voor de illustraties in zijn boek "Kikker in de kou". De jury's kenden twee Zilveren Pense len en, in verschillende leeftijdscatego rieën, negen Zilveren Griffels toe. Daarnaast werd aan zestien titels een eervolle vermeldiftg verleend, de Vlag en Wimpel. De Griffels en Penselen zijn uitgereikt op de Frankfurter Buchmes- se, waar Nederland dit jaar themaland is. Met een Gouden Griffel of Penseel kan alleen werk van Nederlandse oor sprong worden bekroond; voor Zilve ren Griffels en Penselen komen ook vertaalde boeken in aanmerking. De winnaar van de Gouden Griffel, Paul Biegel (1925), heeft een omvangrijk oeuvre van fantasierijke en veelal sprookjesachtige boeken op zijn naam staan. Zijn eerste grote succes was 'Het Sleutelkruid', dat in 1965 werd uitge roepen tot 'Kinderboek van het jaar', de voorloper van de Gouden Griffel. In 1972 ontving Paul Biegel de Gouden Griffel voor 'De kleine Kapitein. In 1973 kreeg hij de Staatsprijs voor kin- der - en jeugdliteratuur voor zijn gehele oeuvre. Zilveren Griffels werden hem toegekend in 1972, 1974, 1982 en 1988, voor respectievelijk De twaalf rovers, Het Olifantenbeest, Haasvoor jaar en 'De rode prinses'. In 1991 won Paul Biegel de Libris Woutertje Pieter- seprijs voor Anderland. Dat Max Velthuijs (1923) zowel als te kenaar als auteur tot de absolute top in Kinderboekenland behoort, bewijst het feit dat waar hij vorig jaar de Gouden Griffel èn een Zilveren Penseel won voor 'Kikker en het vogeltje', hij dit jaar hef Gouden Penseel en een Zilveren Griffel ontving voor 'Kikker in de kou'. Max Velthuijs is hiermee tevens de eer ste tekenaar die het Gouden Penseel voor de derde maal wint. In 1977 ont ving hij deze voor 'Het goedige monster en de rovers' en in 1986 voor 'Klein- mannetje vindt het geluk. In 1990 werd hem een Zilveren Griffel toegekend voor 'Kikker is verliefd'. De boeken waarin de figuur van Kikker de hoofd rol speelt, verschijnen sinds 1989 en zijn een groot internationaal succes. Ruim 27.000 kinderen hebben in de afgelopen maanden hun stem uitgebracht op het mooiste kinder boek van 1992. Anke de Vries is met haar boek 'Blauwe plekken' in twee van de drie leeftijdscatego- rieën uitgeroepen tot winnares. De kinderen tussen 10 en 12 jaar en tus sen 13 en 16 jaar verkozen haar boek met een overweldigende meerderheid van stemmen. In de jongste categorie, 6 t/m 9 jaar, ging de Prijs van de Neder landse Kinderjury naar het boek De Minpins' van de in 1990 overleden au teur Roald Dahl. De bekendmaking en de prijsuitreiking gebeurde in het bijzijn van de auteurs en honderden kinderen in het Land van Ooit en werd uitgezonden door de VA- RA-televisie in een speciaal aan de Ne derlandse Kinderjury gewijd program ma. "Blauwe plekken" is het elfde boek van Anke de Vries. Het boek gaat over het meisje Judith die vaak zomaar door haar moeder wordt geslagen en dit te gen niemand durft te vertellen. Het boek is verschenen bij uitgeverij Lem- niscaat. Anke de Vries won in 1991 in de categorie 10 t/m 12 jaar ook al de •Prijs van de Nederlandse Kinderjury voor haar boek 'Kladwerk' De prijs voor 'De Minpins' is in ont vangst genomen door de Engelse illu- STICHTING NEDERLANDSE KINDE RJ U RY strator Patrick Benson. Roald Dahl won in 1989 in twee leeftijdscatego rieën de Prijs van de Nederlandse Kin derjury voor zijn boek 'Mathilda' eri in 1991 won hij deze prijs in de categorie 6 t/m 9 jaar met zijn boek 'Ieorg Idur'. Daarnaast ontving hij in zijn lange schrijversloopbaan vele Griffels. De Prijs van de Nederlandse Kinderju ry, een oorkonde, wordt jaarlijks uitge reikt door de Stichting Nederlandse Kinderjury, een initiatief van de Stich ting CPNB, VARA en het NBLC, en fi nancieel ondersteund door de Neder landse Boekenbon bv. te Den Haag. De Stichting Nederlandse Kinderjury is opgericht in 1987 en heeft tot doel het lezen van boeken door de jeugd te bevorderen. Zij kan gezien worden als tegenhanger van de Griffel- Penseel jury, die geheel uit volwassenen bestaat. Tijdens de Kinderboekenweek staan boeken die vriendschap als onder werp hebben centraal. Dat zijn er heel wat. Als je in de boekwinkel gaat kijken, vind je er zeker wel hon derd die over vriendschap gaan. Vriendschap onder kinderen en on der dieren. Maar ook vriendschap tussen kinde ren en grote mensen. Om te onder strepen dat de Kinderboekenweek dit keer in het teken van vriendschap staat, kom je op alle reclames dezelf de zin tegen: 'Vriendjes, maatjes, ka meraadjes'. Spreekt het je aan? Over de hele wereld lezen kinderen in alle talen. Prentenboeken, spannende verhalen, sprookjes, jeugdboeken. Le zen stimuleert en verrijkt. Een nieuw boek met leuke tekeningen, en grappige of spannende verhalen geeft veel nieu we ideeën. Nederland heeft een rijke traditie van Nederlandstalige kinder- en jeugdboe ken. Elke boekhandel beschikt over een ruim assortiment. Maar dat is niet over al zo vanzelfsprekend. In Suriname, de Nederlandse Antillen en nog veel meer plaatsen in de wereld worden Neder landse boeken graag gelezen. Vaak is de keuze zeer beperkt, of er is weinig geld voor. Vandaar deze aktie, ter gelegen heid van de Kinderboekenweek met het thema, "Vriendjes, maatjes, kameraad- Koop tussen 6 september en 23 oktober behalve een eigen kinderboek, óók een exemplaar voor een kind in Suriname ol de Nederlandse Antillen. Geef zó een vriendje, maatje, kameraadje de kans om ook van het juist gekochte boek te genieten. De boekhandelaar zal de boe ken verzamelen. Na de Kinderboekenweek worden alle boeken ingezameld en verscheept door de Nederlandse afdeling van de inter nationale organisatie Biblionef. Erkend door Unicef, Unesco en de raad van Europa, is Biblionef in het leven geroe pen om kinderen over de hele wereld te laten lezen. Op zaterdag 20 november vereert Sint Nicolaas Soest weer met een bezoek. Vanaf het gemeentehuis aan het Raadhuisplein maakt hij die middag een rijtoer door het dorp, en dat doet de Goedheilig man 't liefst met een heleboel Pie ten. Daarom is hij op zoek naar Pieten met iets "speciaals": acrobatische Pieten, die bijvoorbeeld kunnen jongleren, en Pieten die zich op een bijzondere manier verplaatsen, bij voorbeeld met een bakfiets, op skee lers, op een tandem, een skatefiets of wat dan ook. Ken je zo'n Piet, of heb je er een ge zien, en was die 18 jaar of ouder, bel dan op vrijdag 15 oktober - tussen 17.00 en 19.00 uur - even voor in formatie naar tel. 19546 in Soest BRILLEN - OOGMETING - CONTACTLENZEN Optometrist O.V. - Contactlensspecialist A.N.V.C. BURG. GROTHESTRAAT 10 - 3761 CM SOESTDIJK - TELEFOON 02155 - 1 38 59 's Maandags gesloten 'Het weer en de tijd'. Een geestig verhaal voor kinderen vanaf 9 jaar over een jongetje dat met een kleurwedstrijd een verblijf van twee nachten in een vakantiehuisje wint. Gratis bij aankoop van ten minste f 19,50 aan kinderboeken, zolang de voorraad strekt. Tijdens de Kinderboekenweek staan boeken die vriendschap als onderwerp hebben centraal. Vriendschap onder kinderen en onder dieren. Maar ook vriendschap tussen kinderen en grote mensen. Vandaar dat je in de boekwinkel overal dezelfde zin tegenkomt: 'Vriendjes, maatjes, kameraadjes'. Kom gauw eens kijken. En sluit ook vriendschap met een boek. Prentenboekje met 24 vertederende pagina's van Helen Oxenbury voorde allerkleinsten. Slechts f 3,95, zolang de voorraad strekt. 1focra! We bakken een taart Zuidpromenade 1, 3768 EM Soest Tel. 02155-12419 Telefoon 18730 Spullenhulp is een instelling die zich be zighoudt met het inzamelen, scheiden, sorteren en weer in omloop brengen van aangeboden goederen, zoals meu bilair, kleding, boeken, platen, speel goed, huishoudelijke artikelen e.d. Een groot gedeelte hiervan wordt aan der den verkocht; het restant van de kle ding en textiel gaat naar goede doelen. De rest - veelal bestaande uit glas, pa pier, plastic en metalen - gaat naar be drijven voor recycling. Als u bij de najaarsopruiming nog bruikbare spullen over hebt, dan kunt u die brengen naar Spullenhulp, Parallel weg 7. (Gelieve de goederen niet buiten de openingstijden voor de deur te zet ten.) Zo nodig worden goederen ook bij u aan huis opgehaald. In deze tijd van het jaar heeft Spullen hulp extra behoefte aan kinderspeel goed, boeken en gezelschapsspellen. Kom gerust eens langs! Openingstijden: Dinsdag 13.00-17.00 uur; Woensdag 13.00-17.00 uur; 'Donderdag 13.00-17.00 uur; Zaterdag 10.00-14.00 uur. Dick Bruna en Jet Boeke bewezen het al eerder: een speciaal voor de Kinderboekenweek ontwikkeld prenentboekje dat zich richt tot de allerkleinsten en dat voor een mi- niprijsje verkrijgbaar is, dat wordt geheid een hit. In "Hoera we bakken een taart", zijn de tekeningen en teksten van de onvolpre zen Helen Oxenbury, begaafd illustra trice, schepster van een groot oeuvre. Ook in Nederland is ze uitgegroeid tot een begrip met haar kartonboekjes, de serie "Tom em Pippo", en titels als "We gaan op berenjacht" en "Kwaaak!" "Hoera, we bakken een taart" is een boekje waar peuters van zullen smullen, en het kost ook een peuterbedragje: f 3,95. Helen Oxenbury. □□PD K-r Al A A J9 audio video Steenhoffstraat 15 - Soest - Tel. 121 32 Op zondag 24 oktober wordt in "Boschlust" in Zeist een poppen- en berenbeurs gehouden. Er is een grote verscheidenheid van poppen en beren en alles om ze aan te kleden. Ook zijn er demonstraties en een spreekuur van de poppendokter. De beurs wordt gehou den van 10.30 tot 17.00 uur. De entree is: f 6,-; 65+ f 4,50; kinderen tot 12 jaarf 1,50. "Boschlust'Tigt aan de Bos- laan 19 in Zeist. Voor de tweede maal in successie hebben de drie Van der Huchtscholen in Soest een boekenmarkt gehouden. De leer lingen van de basisschool hadden het afgelopen jaar geld ge spaard om tijdens de Kinderboekenweek een boek te kunnen kopen. Dat gebeurde maandagmorgen op de Van der Hucht- school aan de Libel in Overhees. Uit alle groepen neusden de kinderen tussen de stapels boeken om uiteindelijk met hun keuze terug te gaan naar het klaslo kaal. Volgens een woordvoerster van de Van der Huchtschool zal ook de komende twaalf maanden geld worden gespaard voor de boekenmarkt in 1994. Dan zal wederom een boek handel met een grote voorraad boeken naar de drie scholen komen. Foto: Goos van der Wilt

Soester Courant | 1993 | | pagina 25