rs Tevredenheid over functioneren van de gemeentelijke klachtenregeling Gemeentelijke delegatie deze maand naar Kozle Het ontwerp van de maand oktober Rondje Raadhuis Oplossen van een klacht is voor de burger van 't grootste belang Radio Soest is ook op 90,0 MHz te ontvangen pagina "-•V v LANG, JN, 4de jaargang no. 3 Spreekuren Telefoonnummers Agenda Klacht over bestuurder of ambtenaar schriftelijk indienen Zeef Nieuwe opzet uitwisseling Soest-Soest aM fl>$* voorgeve Nog veel vragen over bestuurlijke vernieuwing en organisatie Doe volgend jaar mee aan alle drie de verkiezingen! Begroting 1994 I Uitgave gemeente Soest Staf Voorlichting Raadhuisplein 1 Telefoon 02155 - 93 777 93 512 93 460 Als het aantal keren dat inwoners van Soest gebruik hebben ge maakt van de gemeentelijke klachtenregeling als een graadmeter mag worden beschouwd, zijn de burgers tevreden over (het func tioneren van) het gemeentebestuur en het gemeentelijk apparaat. Dit is geen overdreven conclusie: wie het verslag van de voorzitter van de commissie voor de beroepschriften leest over de toepassing van de Verordening Klachtenbehandeling, kan nauwelijks tot een andere slotsom komen. De meeste klachten hadden betrekking op het ontbreken van goede en juiste informatie, en het (te) laat rea geren op verzoeken. Via de gemeentelijk klachtencoör dinator heeft de gemeente 22 klach ten voorgelegd gekregen, schrifte lijk ingediend zoals voorgeschre ven. Slechts één ervan kwam voor behandeling door de voorzitter in aanmerking omdat naar het oordeel van de klager de klacht intern niet tot zijn tevredenheid kon worden opgelost. Overigens kon niet elke klacht van de 22 ook als klacht in de zin van de verordening worden aan gemerkt. Ze werden niettemin be handeld, omdat het gemeentebe stuur er veel aan is gelegen een góe de (vertrouwens)relatie met de in woners te hebben. In dat streven past ook de behande ling door de klachtencoördinator van enkele andere klachten die dit in feite niet waren en ook niet als zo danig waren aangemeld. Ze werden toch in behandeling genomen, want de gemeentelijke organisatie vindt het belangrijk dat de inwoners zich goed geholpen voelen als zij zich met vragen en verzoeken tot burge meester en wethouders hebben ge wend. De klachtenregeling werd in sep tember vorig jaar ingesteld. Mr. G.B. Spruit werd (als onafhankelijk 'buitenstaander', niet werkzaam bij de gemeente Soest, en voorzitter van de commissie voor de beroeps chriften) door de gemeenteraad be noemd. Bij zijn aantreden zei hij on der meer te hopen dat het niet te vaak nodig zou zijn hem in te scha kelen: "Het moet niet zo zijn dat de gedachte is: er is een klachtenvoor- zitter die de zaak wel zal oplossen. Het is belangrijk dat eerst intern se rieus naar een oplossing wordt ge zocht met 'als druk op de ketel' de wetenschap dat een klacht bij mij te rechtkomt als er niets gebeurt". Dat signaal van mr. Spruit is begrepen; hij hoefde slechts één keer een klacht te behandelen. Alle andere klachten konden door de betreffen de afdelingen tot tevredenheid van de klagers worden afgedaan. De klachtenregeling is er om het ge schonden vertrouwen tussen de burger enerzijds en bestuurders en ambtenaren anderzijds te herstellen indien naar de mening van de bur- Het gemeentehuis is voor het pu bliek geopend van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 12.30 uur. Het Informatiecentrum (tel. 93777) in de hal van het gemeen tehuis is elke werkdag tussen 8.30 en 16.30 uur geopend. De afdeling Burgerzaken (tel. 93411) is dagelijks van 8.30 tot 13.30 geopend. Daarnaast zijn deze beide afdelingen samen met de afdeling Huisvesting (tel. 93893, echter alleen van maan dag tot en met vrijdag van 8.30 tot 10.00 uur, daarna via tel. 93411) ook open op de vrijdagse koopavond, van 19.00 tot 20.00 - De dependance Burger- en Sa menlevingszaken in hét Dorps huis te Soesterberg (tel. 03463 - 51412) is voor het publiek ge opend op dinsdag en donderdag van 14.00 tot 16.00 uur. De afdeling Sociale Dienstverle ning houdt in het Dorpshuis zit ting, elke woensdag van 11.00 tot 12.00 uur. Burgemeester J. de Widt houdt spreekuur na een telefonische af spraak (93443). Wethouder J. L. Menne op woensdag van 14.00 tot 16.00 uur na telefonische afspraak (93446). Wethouder F. Kingma op dins dag van 16.00 tot 17.00 uur na ene telefonische afspraak (93531). Wethouder M. Swinkels op woensdag van 15.00 tot 17.00 uur na telefonische afspraak (93601), voor milieu (93457) en onderwijs (93517). Wethouder J. Visser op maan dagmorgen na telefonische af spraak (93463). Belangrijke telefoonnummers zijn: 06-11 algemeen alarmnummer (politie, brandweer, ambulance). 93 777 Informatiecentrum en klachtentelefoon. Hier kunt u te recht met uw vragen over de ge meente; klachten over door de gemeente niet beantwoorde brie ven, of het niet nakomen van be loftes. 93 665 Informatietelefoon. Op dit nummer is een bandje aange sloten met gemeentelijke infor matie over raadsvergaderingen enzovoort, maar ook over opge broken wegen in de gemeente. Speciaal voor slechtzienden. 93 666 Grof vuil ophalen (aan melden van 08.00 tot 16.00 uur). 93 688 Infolijn afvalstoffen. Voor al uw vragen over afval, zo als klein chemisch afval (KCA), groente-J fruit- en tuinafval en zovoort. I' 93 458 Klachtentelefoon milieu. Voor al uw vragen en klachten over milieu. Met uitzondering van klachten/vragen over afval en groen. Voor noodgevallen te lefoon 19 444 (politie), 24 uur per dag. 93 705 Meldpunt Sociale Veilig heid. Voor al uw klachten en vra gen over onveilige plekken, van dalisme, discriminatie, rascisti- sche en aanstootgevende leuzen. 25 346 Meldpunt woonomge ving. Kleine klachten over de woonomgeving die in ongeveer een uur kunnen worden opge lost. Deze worden binnen 24 uur verholpen. De maandelijkse gemeente raadsvergadering en alle verga deringen van gemeentelijke commissies worden gehouden in het gemeentehuis aan het Raad huisplein en beginnen om 19.30 uur, tenzij, anders aangegeven. Donderdag 28 oktober, commis sie financiën. Maandag 1 november, commis sie algemene bestuurszaken. Dinsdag 2 november, commissie ruimtelijke ordening. Woensdag 3 november, commis sie welzijn. Donderdag 4 november, com missie milieu. Donderdag 18 november, ge meenteraadsvergadering. ger de bestuurder of ambtenaar een steekje heeft laten vallen in de be handeling van een zaak, te traag heeft gereageerd, de zaak slordig heeft afgedaan of de burger zelfs onvriendelijk heeft behandeld. In die gevallen kan de ontevreden bur ger zich tot de voorzitter van de commissie voor de beroepschriften wenden. Een voorwaarde is wel dat de klacht geen betrekking kan heb ben op zaken die het algemeen ge meentebeleid betreffen. Ook zaken waartegen beroep op bezwaar mo gelijk is of was, zijn uitgezonderd. De procedure is zo, dat naar aanlei ding van een klacht eerst intern een onderzoek wordt ingesteld en ge zocht naar een oplossing. De coör dinatie hiervan is in handen van het hoofd Kabinet c.a. van het gemeen tehuis. Binnen zes weken krijgt de klager hierover bericht. Lukt dit niet of is de klager het niet eens met de manier waarop zijn klacht is af gedaan, dan kan hij de voorzitter vragen zijn klacht alsnog te behan delen. In het eerste jaar van het be staan van de regeling is dat dus, één keer gebeurd. In het eerste jaarverslag van de voorzitter stelt hij vast dat het be staansrecht van de klachtenregeling is bewezen. Hij adviseert wel de ter mijn van afdoening van klachten scherp in de gaten te houden. Hij constateert dat inwoners een goede (en spoedige) afdoening van een klacht op prijs stellen. Betekenis van de klachtenregeling De betekenis van een klachtenrege ling voor de burger is in het alge meen het grote belang van het op lossen van een klacht. Deze kan een gevolg zijn van onheus of onjuist optreden van de gemeente, onvol doende motivering van de beslis sing, of onvrede met de inhoud van een besluit. De burger stelt het vaak op prijs indien -als daartoe aanlei ding is- de gemeente erkent dat zij niet correct heeft gehandeld, of als de beslissing nader wordt toege licht. De door de klachtencoördinator ontvangen reacties van de klagers Zij die klachten hebben over de behandeling van een zaak door het gemeentebestuur, een be stuurder of een gemeente-amb tenaar, kan hierover schriftelijk een klacht indienen. Deze moet worden gericht aan: de voorzitter van de commissie voor de beroepschriften, Antwoordnummer 88, 3760 VB Soest. De klager moet zijn naam en adres vermelden; een zo duide lijk mogelijk omschrijving geven waarover of over wie hij klaagt, en de reden waarom hij de klacht indient. Na ontvangst van de klacht wordt deze onderzocht. Volgens de Verordening Klach tenregeling moet gestreefd wor den naar een oplossing. De kla ger krij gt hierover binnen zes we ken bericht. Als klachtencoördinator is aan gewezen: Wim Peters, hoofd van de afdeling Kabinet van de ge meente, telefoon 93451. Hij kan de klager helpen met het op schrijven van de klacht. Hiervoor kan men eventueel een afspraak (laten) maken aan de balie in de hal van het gemeentehuis. nadat hun klacht was afgedaan, wa ren over het algemen redelijk posi tief. Ook in gevallen waarin men niet kreeg wat men vroeg, de wijze waarop en de snelheid waarmee de klacht werd afgedaan, had de in stemming. Al direct bij de instelling van klach tenregeling werd bepaald dat er een goede interne klachtenbehande ling moet zijn. Deze moet fungeren als een zeef voordat de heer Spruit om een oordeel wordt gevraagd. Deze zeef bestaat uit de burgemees ter in het geval er klachten zijn over bestuursorganen of bestuurders, en het hoofd Kabinet als het gaat om klachten over ambtenaren. Deze procedure moet volgens de heer Spruit blijven bestaan. Hij spreekt tenslotte zijn waardering uit over de wijze waarop de klachtencoördina tor zijn taak vervult: "Dankzij zijn bemoeienissen zijn heel wat 'rim pels' gladgestreken". Eind deze maand gaat opnieuw een gemeentelijke delegatie naar Kozle in Polen, de partnerstad van Soest. Volgend jaar bestaat deze officiële jumelage vijf jaar. Er zijn gesprekken gaande tussen de stichting en de vereniging ener zijds en de gemeente anderzijds om te kijken of en zo ja op basis van welke tekst de jumelage-over- eenkomst voor vijf jaar wordt ver lengd. Burgemeester De Widt hierover: "Wij proberen hierover in Soest overeenstemming te bereiken, ruim voordat we naar Polen gaan. Dan kunnen we de tekst in het Pools op sturen naar onze Poolse collega's. Zij kunnen er dan ook naar kijken. Op het moment dat wij daar op be zoek zijn, hoop ik dat wij het voor een nieuwe periode van vijfjaar sa men eens kunnen worden over de concept-tekst, die aan beide ge meenteraden ter beslissing kan worden voorgelegd". Soest-Soest Daarnaast is er het contact tussen onze gemeente en de gelijknamige Stadt Soest in het Duitse Westfalen. Volgend jaar komen de Duitsers op bezoek. "In de achterliggende maanden is deze uitwisseling zorg vuldig geëvalueerd en daar is uitge komen dat we doorgaan met het goede contact tussen beide ge meenten. Wel wordt de inhoud van het programma aangepast, zodat het wat meer aansluit bij de. huidige tijd en de wensen, behoeften en mo gelijkheden, in beide gemeenten. Het accent komt meer te liggen op contacten tussen scholen. Zij zullen allerlei sporten met elkaar gaan be oefenen, aangevuld met activiteiten die liggen op het gebied van cultuur en ontspannirig". Sportverenigingen die in het verle den een uitwisseling met elkaar hadden, kunnen hier op inhaken. Er zijn momenteel voorbereidende besprekingen gaande tussen beide gemeenten. "Ik denk dat we op de ze wijze toch de jarenlange goede vriendschapsbanden met onze vrienden in Soest kunnen voortzet ten. Ik vind het heel belangrijk dat we die waardevolle contacten kun nen continueren", aldus burge meester De Widt. De welstandscommissie heeft het predikaat ontwerp van de maand' toegekend aan het bouwplan voor twee woningen aan de Koperwiek. In opdracht van de fami lies Van Klooster en Jacobs heeft architect D. Renooyte Soest een plan ontworpen, waarvan de welstandscom missie van mening is "dat er bij deze bouwplannen be paald geen sprake is van doorsnee-architectuur". Ze spreekt van een levendige compositie in het gevelbeeld. De architect heeft een eigentijdse architectuur weerge geven in een toch bijna klassiek en stijlvol lijnenspel. De commissie heeft eveneens haar waardering uitgespro ken voor de plattegronden. Wat de bevolking niet direct zal in teresseren, maar straks wel degelijk zal raken, is de bestuurlijke vernieu wing en organisatie. Burgemeester J. de Widt zegt zich ervan bewust te zijn "dat dit een gecompliceerde zaak is. Er speelt zoveel tegelijk op het terrein van bestuurlijke organi satie, dat ik me kan indenken dat veel burgers het niet meer kunnen volgen. Het is zelfs voor deskundi gen al haast niet meer mogelijk de knoop te ontwarren. Toch kan de einduitslag van de discussie die nu gevoerd wordt ook van invloed zijn op de inwoners van Soest". Het gaat dan volgens de burge meester "bijvoorbeeld over de vraag: met wie moeten wij samen werken? Doen we dat binnen het gewest Eemland met de zeven ge meenten? Moet het gebied vergroot worden? Moeten we meer taken overdragen aan het gewest of moe ten juist meer taken van rijk en pro vincie naar het gewest toe komen? Willen we dat de provincie Utrecht gehandhaafd blijft? Als we ons ge bied willen vergroten, welke ge meenten willen we er dan bij heb ben? Zijn dat alleen Nijkerk en Hoevelaken of ook andere gemeen ten? Allemaal vragen waarop een ant woord gegeven moet worden. "Het zal lang niet altijd eenvoudig zijn met de kennis die we nu hebben een antwoord te geven dat ook in de toekomst zal blijken een juiste be slissing te zijn", aldus burgemeester De Widt. Burgemeester De Widt: Met het oog op de drie verkiezingen die volgend jaar gehouden worden (op 2 maart voor de gemeenteraad; op 3 mei voor de Tweede Kamer en op 9 juni voor het Europees Parle ment) doet burgemeester J. de Widt nu al een beroep op alle kiesgerech tigde inwoners van de gemeente om aan die verkiezingen deel te nemen. "Het is één van onze belangrijkste grondrechten om als burger een stem te mogen uitbrengen op een politieke partij. Daarmee kun je kenbaar maken wat je oordeel is over de achterliggende periode en wat je van het openbaar bestuur verwacht in de voorliggende perio de". "Mocht iemand onverhoopt niet in de gelegenheid zijn om zijn eigen stem uit te brengen, maak dan alsje blieft tijdig gebruik van de moge lijkheid die er is om dit te ondervan gen: geef dan een ander volmacht tot het uitbrengen van jouw stem, zodat er geen stemmen verloren gaan". In de begrotingsuitgave van Op 't Hoogt heeft in de algemene beschouwing van de Partij van de Arbeid op pagina 5 het zet- duiveltje toegeslagen. Onder punt 4 "De Kabelkrant Soest" etc. staat een bedrag van 200.000 gulden genoemd. Dit moet natuurlijk 20.000 gulden zijn. Met.ingang van vrijdagmorgen 15 oktober is Radio Soest ook te ont vangen op 90,9 MHz. Nu is Radio Soest in stereo te beluisteren op 107,9 MHz. Veel oudere toestellen gaan echter maar tot 104 MHz. Om de bezitters van deze oudere toestellen ook in de gelegenheid te stellen naar Radio Soest te luisteren, komt er een extra kanaal op 90,9 MHz bij, waarop Radio Soest mono kan worden ont vangen. Gemeentelijke informatie Elke woensdagochtend is het ge meentelijk voorlichtingsprogram ma 'Van het Raadhuisplein' recht streeks te beluisteren tussen 11.00 en 12.00 uur. Het wordt de zondag daaropvolgend herhaald tussen 12.00 en 13.00 uur. In dit voorlichtingsprogramma wordt aandacht besteed aan onder meer de besluiten die burgemeester en wethouders die week genomen hebben; aankondigingen van in spraak- en voorlichtingsavonden; achtergrondinformatie over actuele gemeentelijke zaken, en bekend makingen over hinderwet- en bouw zaken. Ongewenst drukwerk: neen. Op '1 Hoogt: JA! Wandelende hondenbezitters bij ten niet. KELA Woninkrijk - Woninkarm. Eerste couplet: Aan de Wieksloot woont een Graaf En die kreeg een standje Als je vraagt van wie dan wel Dan wijst hij naar wethouder Jan tje. De Knollentuin is doorgesluisd naar Polen. VVD: hemelwater is afvalwater. Stichting Golfduin. Brand van Prinstererschool. Inval in fabriekshal aan de Indu- wietweg. PPRvdA. Kop in de Gooi- en Eemlander: 'Hennepkwekerij Soest opgerold'. - Toch niet om stickies van te draaien door de redactie? Koffiehuis 'Op de koffie'. Nee Ja Mits Ja Dan Nee Tenzij Ja Liever Nee-sticker. Lazy Bob. Laatste couplet: Aan de Wieksloot woont een Graaf En die viel door 't mandje Als je vraagt waar z'n carport is Zwaait hij zielig met z'n handje. Harry Witte: Hemadhoc-beleid. "Ik wil blikbolletje!". Directeur Piet Davelaar van de Insingerschool in de Amersfoortse Courant: "Die hele prijsuitreiking is een beetje poppenkast. Zo'n gedepu teerde die hardop twijfelt aan het nut van een competitie op het mo ment dat hij die onderwijsprijs overhandigt, dat komt een beetje belachelijk over". De politie is bij de pinken.

Soester Courant | 1993 | | pagina 29