"Mijn ideaal is het om een sfeer te scheppen waarin ook gelachen wordt" Is vergetelheid wel zo gezellig? Ouderen, medicijnen en alcohol In Soesterberg voor standplaatsen twee dagen beschikbaar soesa WOENSDAG 13 OKTOBER 1993 OP T HOOGT PAGINA Mevrouw L.H. Bouma-van den Hoek zet na vijf jaar streep onder huwelijksvoltrekkingen Eigenlijk leidde een samenloop van omstandigheden tot de sollicitatie en de benoeming van mevrouw L. H. Bouma-van den Hoek in 1988 tot ambtenaar van de burgerlijke stand. Inmiddels zijn zo'n vijf jaar verstre ken, een periode waarin mevrouw Bouma ongeveer 250 huwelijken vol trok. Nu zij is verhuisd naar Amsterdam, heeft ze besloten deze 'Soester periode' af te sluiten: "Ik heb het vijfjaar gedaan en dat is een mooi afge ronde periode, vind ik". Ze kijkt met plezier op deze,tijd te rug. Aan de vooravond van haar vertrek wenst ze degene die haar opvolgt evenveel plezier in en inspi ratie voor en door het werk als zij zelfheeft ervaren. Ze is niet iemand die met 'wijze levenslessen' strooit: "Ik vind dat elk mens op zijn eigen wijze zijn leven vorm moet geven. Ik zoek inspiratie in de gesprekken met 'mijn' bruidsparen, aangevuld met eigen belangstelling en erva ring, kortom in de dingen die ik hoop, heb of mis en die ik daarom belangrijk vind. In het gesprek met het aanstaande bruidspaar luister ik goed en schrijf ik alles op. Het is hun verhaal dat ik ga vertellen, liefst met een grapje erbij. Nadat plechtig het jawoord is gegeven én de akte gete kend -voor de wet de essentie van de huwelijksvoltrekking- volgt een meer algemeen gedeelte. Daar klinkt op terughoudende wijze iets door van de dingen die mijzelf ter harte gaan. Het is heel fijn om, als het gezelschap de zaal verlaat, te merken dat mijn verhaal goed is ge weest. Vandaag kwam na afloop een ou dere dame naar me toe en ze zei "Dank u voor uw mooie preek". Het was lief bedoeld en ik was er ook heel blij mee, maar wij, als amb tenaar van de burgerlijke stand, moeten niet concurreren met de. kerk. Ons past een preek niet, dat is niet onze taak. Wij mogen praktisch zijn en ook een beetje nuchter, maar toch liefdevol. Er moet wel iets van warmte en betrokkenheid in een persoonlijke toespraak doorklin ken". Niet onvoorbereid Mevrouw Bouma bereidt elke hu welijksvoltrekking "heel goed voor. Ik schrijf alles op, ook de steeds te rugkerende handelingen zoals het uitwisselen van de ringen of het overhandigen van het trouwboekje, iedere keer opnieuw. Ik werk ge woon m'n lijstje af. Je kunt niet on voorbereid even een praatje hou den, want er mag niets misgaan bij de voltrekking van een huwelijk. Je hebt gegevens, die moetje nauwge zet hanteren. Een huwelijksvoltrek king moet gewoon goed zijn en stijl vol. Het is tenslotte een belangrijke dag voor een bruidspaar, ook al wo nen ze al heel lang samen. Nu is het wel zo dat een informele, ongedwongen sfeer prettig is, want het is toch altijd een spannende, emotionele gebeurtenis. Ik probeer voor elk gezelschap zo'n sfeer te scheppen en iets te zeggen waarin men van zijn eigen gedachten op dat ogenblik iets herkent, met nog iets behartenswaardigs, ontroerends en luchtigs daarbij. Mijn ideaal is dat er ook gelachten wordt". De sollicitatie van mevrouw Bouma kwam toevallig tot stand. "De dag voordat we naar ons vakantie-adres zouden vertrekken, zag ik een advertentie in de Soester Courant waarin een ambtenaar bur gerlijke stand werd gevraagd. Dat leek me heel leuk werk en boven dien uitstekend te combineren met een driejarige cursus beeldende kunsten waar ik me voor opgegeven had en met de lessen bedrijfscorres- pondentie Engels die ik gaf. Ik solli citeerde ook omdat ik wilde leren spreken in het openbaar, want dat durfde ik toen zeker niet zomaar, ondanks mijn vak als lerares. Om drie uur 's nachts, op de eerste 100 meter van de vakantiereis, heb ik mijn sollicitatiebrief in de bus laten vallen. Toen we thuiskwamen van vakan tie -we stonden zelfs nog buiten- rinkelde binnen de telefoon. Ik werd uitgenodigd om mijn sollicita tie nader toe te lichten. Er volgde een gesprek met de toenmalige bur gemeester Scholten en de heer Aaf- tink, toen hoofd Burgerzaken. Ik had me zeer slecht voorbereid. Wel iswaar was het een plezierig ge sprek, maar als sollicitatijp was het niet helemaal wat het wezen moest. Mevrouw Bouma werd benoemd tot Ambtenaar van de Burgerlijke Stand ter Voltrekking van Huwelij ken in Soest. Ze 'doet' er zo' n 50 per jaar, elke drie weken gedurende een week. In die week doet de dienst doende ambtenaar burgerlijke stand alle huwelijken, op de ver- zoekhuwelijken na, samen met de bode die dienst heeft. Een verzoek- huwelijk is een huwelijk dat valt in de week van een collega. op en eraan, en zo zijn de festivitei ten ook. Originele activiteiten en verrukkelijke warme en koude buf fetten in grootse stijl. Soms echter wil een bruidspaar geruisloos trou wen: geen toespraak, geen'genodig- den, zelfs met onbekenden als ge tuigen. Men wil dat zo. Een enkele keer door moeilijke omstandighe den ingegeven of omdat men van het aanzienlijke bedrag dat een trouwpartij kost liever een wereld reis maakt. Het bruidspaar stuurt de kaarten als hpt aan het andere eind van de aardbol is aangekomen. Dan is het bij terugkomst groot feest. "Drie keer heb ik, heel feestelijk, een bruidspaar getrouwd, dat eerst van elkaar gescheiden was. Ook heb ik wel buitenlanders getrouwd. In het Frans, een beetje Spaans, of En gels natuurlijk, met de vliegbasis zo dichtbij. Indertijd heb ik een enkele keer de indruk gehad een schijnhu welijk te voltrekken. Dat gaf wel een onaangenaam gevoel moet ik zeggen, maar soms bleek al tijdens de plechtigheid of als ik later op straat het paar enthousiast wuivend -"dag mevrouw Bouma!"- samen op de brommer tegenkwam, dat ik me vergist had. In elk geval is duide lijk dat de wetgeving tegen uitwas sen op dit gebied duidelijk een gun stig effect heeft. Dat is echt goed te merken. Daarbij werkt de vaste ploeg van Burgerzaken prettig en zorgvuldig. Ook hierin hanteert men een duidelijke lijn". De voorbereiding De voorbereiding tot een huwe lijksvoltrekking is belangrijk. Het persoonlijk gesprek vormt de basis voor de toespraak. Mevrouw Bou ma ervaart het gesprek telkens weer als boeiend. Voor het bruidspaar is het meestal spannend. Elk bruids paar heeft z'n eigen invalshoek en gaat op een eigen wijze met elkaar om. "Ik Vind dat heel interessant". "Jaren geleden vertelde een bruids paar teveel, voor zijn gevoel al thans. Ze waren vaak verhuisd, dat was me wel opgevallen. Verder leek het geen broze informatie die ze verschaft hadden. Op het laatste nippertje kreeg ik een telefoontje om hier en daar maar liever niet op in te gaan en dit en dat maar achter wege te laten. Kortom, er bleef van de stof nagenoeg niets over. Toen heb ik zelf maar een verhaal be dacht naar aanleiding van hun voor namen, hun huis en de indruk die ik van hen had. Ik heb er erg mijn best op gedaan en gelukkig was het een uitstekend verhaal geworden. Eén van mijn beste. Later werd er een grote bos bloemen bij me thuisbe zorgd. Eén van mijn liefste bruidsparen was een jong stel. Ze hadden elkaar na veel omzwervingen en een ver broken relatie gevonden. Beiden waren druk bezig met omscholing en nieuw werk. Moedige jonge mensen vond ik het, op zoek naar een hoge kwaliteit van leven. Ze gingen hun trouwfeest met het hele gezelschap helemaal in Vlaanderen vieren, na de oeucumenische inze gening in een kloosterkerk daar. Ze lazen elkaar elke avond een ver haaltje voor van Eekhoorn en Mier. De bruidegom las mij er die avond ook één. Hij zei dat zijn bruid een beetje op het emotionele eekhoorn tje van het verhaal leek. Dat was ook zo. Toen we aan het jawoord waren, brak de bruid uit in een vloed van tranen. Tranen horen er bij, maar ik moest wel acht keer langzaam slikken voor ik verder spreken kon, want dat kan natuur- Speciale verzoeken De meeste bruidsparen willen een persoonlijke toespraak met alles er- Mevrouw L. H. Bouma-van den Hoek: "Elke huwelijksvoltrekking bereid ik goed voor, want hij moet gewoon goed en stijlvol zijn. Het is tenslotte een belangrijke dag voor een bruidspaar". "Ik ben niet iemand die met wijze le vens/essen strooit". lijk niet, een ambtenaar burgerlijke stand die in tranen uitbarst". Soms kunnen de omstandigheden stof opleveren voor een toespraak. "Ik kwam op zaterdagochtend 10 uur eens op een afspraak bij mensen die de vorige avond hun vrijgezel- lenavond hadden gehad. Hoe stevig ik ook belde, het was doodstil. Uit eindelijk kwam de bruidegom naar de deur, verfomfaaid en in kamer jas. Daar heb ik natuurlijk in mijn toespraak dankbaar gebruik van ge maakt. De bruid droeg een prachti ge bruidsjapon van lichtrose zijde. Hun piepklein dochtertje van drie maanden ook. Wat had ik daar graag een schilderij van gemaakt. Ook heb ik een bruidspaar ge trouwd dat doof was. Dat was nog in het oude gebouw. Op de kaart stond dat er een tolk aanwezig was. Ik vroeg me af voor welke taal. Een lichte paniek beving mij toen ik tien minuten voor tijd met een doven tolk kennismaakte. Zij drukte mij op het hart me geen zorgen te ma ken, het kwam allemaal in orde. Het gezelschap ging zitten en was één en al bereidwillige aandacht. Grappig was het dat maar één persoon mijn richting uit keek. Dat was oma, de enige in de hele zaal die horen kon. De rest keek naar de tolk. Het ging perfect. Men lachte om alle grapjes die ik had bedacht, en op het juiste moment. Wonderbaarlijk knap vind ik dat. De tolk vertelde dat het juist leuk was dat ik het niet had ge weten, want meestal kortwiekte men een verhaal voor een doof ge zelschap tot er geen veer meer aan zat. Laatst ben ik bij mijn eerste bruids paar langs geweest. Ze wonen aan een kolkje, een kleine insteekhaven terzijde van Eemnes, aan een zijarm van de Eem. Het leek mij toen zo eenzaam wonen voor zulke jonge mensen, dus ik was benieuwd hoe het hen was vergaan in die vijf jaar. Bij de sluis was men bezig met grote waterwerken; veel modder en ijze ren platen. Hij kwam er net aan, jong en blond. Zij, ook jong en blond, was bezig het eten klaar te maken. Gerammel van bordjes en pannen. Het huis was prachtig, smaakvol en met stijl aangepast aan deze tijd. Wat een oase van rust, wat een heerlijk plekje. Hij deed zijn modderschoenen uit bij de keuken deur. Ze hadden het goed, vertel den ze. Ik ging tevreden weg. Eer van je werk Soms staat er bij de deur van de raadszaal een kinderwagen met een kindje. "Dat is-em nou", zeggen de moeders dan. Het klinkt als: je hebt toch eer van je werk. Ik wil natuur lijk zeker niet beweren dat dat schattige baby'tje het resultaat is van mijn werkzaamheden, maar ik vind zoiets toch buitengewoon leuk". Een goede voorbereiding van elke plechtigheid is noodzakelijk, vindt mevrouw Bouma, want het is voor het bruidspaar en de mensen om hen heen een belangrijke dag. "Soms is er meteen een band met het bruidspaar, soms pas naarmate het gesprek vordert, soms ontstaat die band ook niet. Als ik dat voel, pak ik altijd een tekst die ik gebruik te voor één van m'n dierbaarste bruidsparen om in de stemming te komen". Trouwen, dat is tweemaal het ja woord, gevolgd door een slag met de hamer onder het wakend oog en het horend oor van de getuigen, "maar uiteindelijk gaat mijn verhaal toch over liefhebben en hoe je dat overdraagt. Als ambtenaar van de burgerlijke stand heb je te maken met de positieve kant van twee mensen in hun verhouding tot el kaar en de wereld om hen heen. Het maakt mij niet uit voor welke vorm van relatie men kiest, zolang men kiest voor iets waar men zich prettig en gelukkig in voelt en zijn best voor wil doen. Wel is het zo dat ikzelf mij het best kan verplaatsen in de ouderwetse man-vrouw relatie. Daarom kan ik die vorm ook het best overbrengen. Andere vormen van samenleven zijn toch min of meer een abstract gegeven voor mij. Ik kan dat nu wel zo zeggen, maar de waarheid is: ik heb nog nooit een andere vorm van huwelijk voltrokken dan het nor male man-vrouw huwelijk. In de komende tijd zal informatie over de inhoud van het huwelijkscontract meer op de voorgrond komen te staan". Inspirerend Mevrouw Bouma hangt haar toga ("ik heb hem maar even uitgedaan want hij zit erg warm") per 1 no vember aan de kapstok. "Ik zal het zeker missen, dit werk, de prettige sfeer op de afdeling Burgerzaken, de gesprekjes daar. De bodes, van wié de één altijd goed is voor een ge zelschap waar de vrijwillige brand weer en de voetbalclub samen ach ter in de zaal zitten, en een ander met zachte hand de problemen toch altijd één slag vóór is". In haar nieuwe woonplaats Arm sterdam gaat mevrouw Bouma niet hetzelfde werk doen. "Ik ben er wel eens naar een trouwplechtigheid geweest. Het lijkt grootschaliger. Ik zou zelf niet op die manier willen werken. Het is in Soest geen bezig heid waar je van kunt bestaan. Maar als het persoonlijk contact met bruid en bruidegom weg zou vallen, is de aardigheid er af. Dan wordt het resultaat een standaardverhaal. Voor mij zit de charme van dit werk juist in het schrijven van een per soonlijke toespraak. Het kost veel tijd, maar het is vrolijk en inspire rend werk". Mevrouw Bouma sluit een boeien de en zeer afwisselende periode af. Hoewel ze nog steeds niet staat te trappelen om het woord te voeren, heeft ze toch één doel bereikt: ze durft nu tenminste te spreken in het openbaar! In opdracht van de Stuurgroep Al- coholmatigingsbeleid van de ge meente Soest heeft het Centrum voor Verslavingszorg Maliebaan in Utrecht een onderzoek ingesteld naar de noodzaak van een preven tiebeleid voor medicijngebruik in combinatie met alcohol door oude- Het onderzoek moest uitwijzen in hoeverre er een draagvlak zou be staan onder de beroepsbeoefenaren in de gezondheidszorg (artsen, ver plegend personeel, apothekers etc.) om te komen tot een actief preven tiebeleid. Bovendien moest worden onder zocht of er inzicht was te verkrijgen in de mate van medicijngebruik in combinatie met alcohol en zo ja, in hoeverre dat dan tot problemen leidt. Inmiddels heeft het Centrum Ma liebaan de studie afgerond. Als voorzichtige conclusie kan worden gesteld dat ook in de gemeente Soest problemen worden gesigna leerd met betrekking tot (overma tig) alcoholgebruik in combinatie met medicijnen door ouderen, hoe wel niet is gebleken dat in de ge meente Soest het onverantwoord gebruik groter is dan elders. Wei blijkt uit de rapportage dat on der de beroepsbeoefenaren in de gezondheidszorg het gevaar van on verantwoord gebruik wordt onder kend en dat er behoefte bestaat aan deskundigheidsbevordering op dit gebied, en aan voorlichtingsmate riaal en bijeenkomsten voor oude ren. Om inzicht te verkrijgen in de mate waarin sprake is van gebruik van medicijnen in combinatie met alco hol heeft de Stuurgroep Alcohol matiging eveneens een onderzoek ingesteld. Daartoe zijn in het kader van een a selecte steekproef 300 vragenfor mulieren verstuurd aan ouderen boven de leeftijd van 55 jaar. De respons op deze beknopte 'enquete' was 47%. Dit mag landelijk gezien opmerkelijk hoog worden ge noemd. Ook uit dit onderzoek bleek dat de bekendheid met het ge vaar van medicijngebruik in combi natie met alcohol weliswaar in zijn algemeenheid aanwezig is, maar dat er behoefte bestaat aan meer voor lichting en waar nodig begeleiding op dit gebied. De Stuurgroep Alcoholmatigings- beleid inventariseert thans de uit komsten van beide onderzoeken en zal deze binnenkort ter behandeling aanbieden aan het gemeentebe stuur. De leden van de Stuurgroep willen vanaf deze plaats iedereen bedanken die aan de totstandko ming van deze onderzoeken belan geloos heeft meegewerkt. Niet al het drinken (nuttigen van alcoholhoudende drank) leidt tot vergetelheid. Dat blijkt ook uit so ciaal-culturele onderzoeken bij In dianenstammen. Gemeenschap pen waar men ook tijdens plechti ge feesten grote hoeveelheden al cohol 'aan kan'. Maar is vergetelheid op zichzelf wel zo gezellig? Of zelfs maar ac ceptabel in het sociale leven? Er zijn twee soorten situaties om te drinken. Bij de eerste categorie is de consumptie van alcoholhoudende dranken bijzaak. Bijvoorbeeld tij dens feesten in de familie of eniger lei vieringen met een kring van vrienden. Dan is het feest de hoofd zaak. Bij deze gelegenheden vindt men vergetelheid, laat staan dron kenschap, ongepast. Bij de tweede soort situaties speelt het drinken zelf de hoofdrol. Dan is het blijkbaar anders: in drankgele genheden op neutraal terrein. Daar wordt de soci-psychologische set ting gevormd door een gezelschap van mannen (eventueel vrouwen) onder elkaar; of door collega's dan wel zakelijke relaties onderling die hun werkrondes of transacties wil len afsluiten door met elkaar nog 'even' wat hartversterkends te drin ken. Als overgang naar privésfeer of vrije tijd. Denk ook aan zakenre- cepties, conferentie-sluitingen, ver gaderborrels. Uit onderzoek is gebleken dat in de laatste soort gevallen de mensen opvallend heftige reacties onder gaan van een verhoogd alcoholpro millage in het bloed. Er worden pre caire onderwerpen aangeroerd in het gezamenlijke gesprek - met een openheid die anders ongebruikelijk is. Men bespreekt zaken direct op de man of de vrouw af, hetgeen ge makkelijk ontaardt in geruzie of blunders... Het risico ligt althans op de loer. Weliswaar zijn de schermutselin gen op zich de volgende dag glad vergeten, dat neemt niet weg dat soms de herinneringen wèl helder blijven na het gestegen promillage van alcohol in het bloed, bijvoor beeld als de personen op het 'mo ment suprème' zich in een klein groepje bevonden of wanneer de si tuatie ter plekke goed te overzien was. Nogal gevaarlijk voor je repu- tatie of voor het onderlinge respect! Slotsom voor elke medeburger met een gezonde dosis zelf-verantwoor- delijkheid: als er echt wat te vieren valt, mo gen één of enkele glaasjes met iets 'versterkends' gerust wel: name lijk tezamen met goed gezelschap. Gezond verstand is daarentegen geboden bij neutrale gelegenhe den of in toevallige gezelschappen van mensen die geen hecht ver band met elkaar houden. Begeef je dan niet in onbetrouwbare (drank)- wateren! Namens de Stuurgroep Alcoholmatigingsbeleid: J.M. de Grijs-Mostard. Er is burgemeester en wethouders veel aan gelegen het voorzienin genniveau voor de consument in Soesterberg op peil te houden. In verband daarmee vinden ze het ge wenst het. standplaatsenbeleid in Soesterberg te wijzigen. Dit houdt in dat standplaatsen in Soesterberg selectief naar branche worden uit gegeven. Hiervoor zijn maximaal twee dagen per week (donderdag en vrijdag) beschikbaar. Voor de overige dagen wordt geen stand plaats meer uitgegeven. Een voorstel van deze strekking zullen burgemeester en wethouders aan de gemeenteraad ter goedkeu ring voorleggen. De hiervoor in aanmerking komende organisaties zijn inmiddels over het voornemen van burgemeester en wethouders ingelicht, zoals de Vereniging On dernemers Soesterberg; de Kamer van Koophandel; de rijksconsulent economische zaken; de Centrale Vereniging voor Ambulante Han del, en de standplaatshouders. Voor de wisselwerking tussen de gevesigde winkeliers en de ambu lante handel vinden burgemeester en wethouders gewenst de stand plaatsen op het Dorpsplein op te heffen en één standplaats aan de Rademakerstraat (hoek Van der Griendtlaan) aan te wijzen. Wie over dit onderwerp meer infor matie wil hebben, kan met ingang van vandaag, woensdag 13 oktober, gedurende vier weken terecht op kamer 1.40 in het gemeentehuis. Gedurende deze periode kan iedere inwoner en ieder natuurlijk en rechtspersoon die een belang heeft in de gemeente op maandag tot en met donderdag van 8.30 tot 12 uur zijn/haar mening over het beleids voornemen van burgemeester en wethouders schriftelijk bij hen ke- naar maken. Het is ook mogelijk dit mondeling te doen. Volgende week woensdagmiddag, 20 oktober, wordt over dit onderwerp een bij eenkomst gehouden in het gemeen tehuis, aanvang half drie. Kop in de Amersfoortse Courant 'Gestolen spullen in Amsterda teruggevonden'. Dat moet niet zo moeilijk zijn ge weest, want ze beweren het al ja ren: 'Amsterdam heeft het'. Ambtenaar: slopend bestaan. Politie: dus toch een hondebaan. Luchtkasteel Lindenhof: Winden hof dus. In het weekoverzicht van de poli tie waarin de -gevonden voorwer pen staan vermeld, lazen wij onder het kopje 'Dieren': 1 Tamme Fred. Zal wel geschreven zijn door een politieman die Fret heet. De Utrechtse officier van justitie over fraudeurs ('first offenders') die in Soest onkruid moeten gaan wieden: "Ze mogen best.moe worden". WDRTL-4. Meilindenhoflof. Bestuurslid mevrouw A. Kok- Staal van het het dierentehuis 't Hart in de Gooi- en Eemlander: "Die katten kosten 65 gulden, maar daarvoor gaan ze gesteven en gestreken de deur uit". Soester Courant: Wie meer water verspilt om z'n tuin te sproeien of z'n auto te wassen moet dat voelen in z'n waternota, aldus Boerkoel, die ook hierin een rechtvaardiger verdeling van de lasten ziet, onder het motto: de vervuiler betaalt. Hoezo? De schoonmaker zal-ie bedoelen. En wat voel je dan in die waterno ta?? Nattigheid!!?? De kabelkrant kabbelt verder. Breegemeentje. Als je nu toch gescheiden blik gaat inzamelen waarom noem je dan zo'n ding niet een blikvanger? Veni, vidi, Visser. Soester Courant: 'VVZ'49 neemt slaapmiddel in rust'. Tenminste peer eens iets anders dan stimulerende middelen. Gehoord vrijdag tijdens busrit met welstandscommissie langs nieuwe Soester bouwwerken: "Kijk, een boerderette". EHBOM

Soester Courant | 1993 | | pagina 30