Uitgangspunten geformuleerd voor gebied Dorresteinweg Sportinstuif wil kinderen laten kennismaken met sport en spel Gratis meedoen aan sport en spel in 55 plus-week est Politiek (gemeenteraad) is een boeiende wereld, ook/juist voor vrouwen! t Smitsveen heeft primeur geïntegreerd wijkbeheer Jaar lang activiteiten van 'Veiligheidszorg' WOENSDAG 13 OKTOBER 1993 OP 'T HOOGT PAGINA 4 Ellen Spijk-Huberts (VVD) in Vrouw in de politiek Ontwerp- bestemmingsplan Landelijk Gebied ter inzage Elke woensdagmiddag in sporthal Beukendal voor jeugd van 6 tot en met 12 jaar Vereniging Subsidie vervalt voor verbeteren van woningen Streven om inwoners en de gemeente dichter bij elkaar te brengen Er is een land waar vrouwen willen wonen Waar onrecht niet als een natuurgegeven wordt beschouwd Waar dienstbaarheid niet toevalt aan één sekse En niet vanzelf een man de leiding houdt Waar moeder niet hetzelfde is als huisvrouw Waar steeds opnieuw wordt nagegaan wie zwak zijn en wie sterk Waar allen zorgen voor wie hulp behoeven En 't brood verdienen met maar vijf uur werk Er is een land waar mannen willen wonen Waar jongens tot de plicht van flink en stoer doen zijn bevrijd Waar niemand wint ten koste van een ander En man-zijn ook betekent: zorgzaamheid Waar angst en rouw niét weggemoffeld worden Waar mannen zonder baan niet denken dat ze minder zijn Waar vrouw en man elkaar niet hoeven haten Maar eindelijk bondgenoten kunnen zijn Er is een land waar mensen willen wonen.. Aldus twee coupletten uit het prachtige gedicht van Joke Smit dat begin jaren tachtig verscheen. Het spreekt voor zich. Gelukkig is er toch iets veranderd toch?!? Als je het tumult binnen de SGP rond het lidmaatschap van vrouwen volgt, is het net alsof je terugvalt in de vorige eeuw. Gelukkig is de SGP in die zin niet maatgevend. Nog steeds lijkt het echter zo alsof vrouwen zich wel zeer actief moeten manifesteren, willen ze -politiek- opgemerkt worden. Méér dan voor mannen lijkt het op te gaan dat vrouwen in de politiek het zelf moeten maken. Dat is niet eenvoudig, maar het is zeer de moeite waard een poging te wagen. (Ik spreek uit ervaring...). Het is aan de vrouwen om hun kansen te creëren en die dan ook te nemen. De gemeenteraadsverkiezingen in maart 1994 bieden ook voor vrou wen kansen; neem deze dan ook! Wie ben ik: Ellen Spijk-Huberts, 37 jaar. Beroep: diëtist, 20 uur per week in ziekenhuis Eemland te Amers foort. Gemeenteraadslid voor de VVD te Soest sinds mei 1990. In 1980 ben ik lid geworden van de WD, aangetrokken door de libera le grondbeginselen van die partij. In die tijd stond binnen de VVD de vrouwenorganisatie -weer- op, be doeld als tijdelijk fenomeen om meer vrouwen actief bij de politiek te betrekken. Ik raakte daar actief bij betrokken. Met name het discus siëren met vrouwen van andere po litieke partijen sprak mij erg aan. In die tijd is ook de belangstelling voor de plaatselijke politiek ontstaan, die uiteindelijk resulteerde in het raads lidmaatschap. Als WD-vertegenwoordiger maak ik deel uit van de commissie welzijn c.a., de commissie onder wijs/milieu c.a. en van het Gewest Eemland. Een heel divers pakket, maar daardoor heel boeiend. De laatste tijd is goed te merken dat er meer werk komt op het bordje van het gewest. Ik ben dan ook ui termate benieuwd hoe de Gewest raad zich in de toekomst zal ontwik kelen. Terugkijkend op de afgelopen ja ren zie ik als 'high lights' - het werken aan een Structuurvisie voor Soest (ook al strookte de uit eindelijke versie ervan niet met de WD-visie; - het werken aan 'WEL zijn zal ons een ZORG zijn', de notitie die voor ons de handvaten moet geven om zo efficiënt mogelijk met de beschik bare 'welzijns'gelden om te gaan teneinde zoveel mogelijk verschil lende activiteiten te kunnen onder steunen. Momenteel wordt er gewerkt aan de totstandkoming van het bestem mingsplan Landelijk Gebied. Ik denk dat er zeker mogelijkheden zijn in ons buitengebied, zonder na tuur en landschapswaarden uit het oog te verliezen. Ik wil voor Soest na de verkiezingen onder andere - een realistisch, daadkrachtig be stuur; - een college waarin de WD verte genwoordigd is; - meer vrouwen in de raad (betere afspiegeling van de samenleving); - een goed functionerend zorgcen trum aan de Dalweg. Het wordt echt tijd dat Molenschot een nieuw onderkomen krijgt; - een goed verkeerscirculatieplan; - een positieve stimulans voor het openbaar onderwijs - en nog veel meer Tot slot: Ik hoop dat ik iets heb kunnen over brengen van een boeiende wereld die politiek (gemeenteraad) heet. Een boeiende wereld ook/juist voor vrouwen! Steun de vrouwen bij de verkiezin gen, stem op een vrouw!. Ellen Spijk-Huberts, gemeenteraadslid VVD. Eind augustus behandelde de raadscommissie voor ruim telijke ordening een Nota van Uitgangspunten voor het gebied Dorresteinweg. Een mooi gekleurd boekje, dat voortborduurt op de Struc tuurvisie van 1992. De nota bevat op het gebied van de ruimtelijke ordening dan ook wei nig nieuws: 1. Na het bedrijfsterrein Nieuweg- racht II komt er nog een Nieu- wegracht III, speciaal voor 'grondwerkbedrijven'. 2. Er komt een nieuwe woonwijk in het gebied Boerenstreek (tussen Overhees en de Dorresteinweg) met 600 woningen. De raadscommissie interesseerde zich vooral voor alle 'toeters en bel len' die aan het plan voor de nieuwe woonwijk Boerenstreek worden ge hangen: 1. Een bijdrage aan het anti-ver- drogingsproject van de provincie door een andere regeling voor het grondwater; 2. ecologisch bouwen; 3. stimuleren van de architectuur. De afgelopen jaren is het gebied rond de Dorresteinweg steeds ver der verstedelijkt. Met de plannen die nu op de tekentafel worden uit gewerkt, wordt die verstedelijking een stuk verder gebracht. Sommi gen betreuren dit, anderen zijn blij dat hierdoor Soest aan de kant van de Eempolder ongerept blijft. Ove rigens dekt de bouw van de wonin gen niet geheel de woningbehoefte die voor de komende jaren ver wacht wordt. De plannenmakers willen voorko men dat de rest van het gebied Dor resteinweg, meer naar de Wieksloot toe, geleidelijk aan dichtslibt. Daar om bereidt men ook voor dit gebied maatregelen voor die moeten zor gen voor behoud van het landschap. Rond nieuwjaar verschijnt het eer ste ontwerp van het nieuwe bestem mingsplan Boerenstreek. Volgens dit plan zullen er in minder dan tien jaar tijd 600 woningen gebouwd worden. In de volgende 'Op 't Hoogt volgt meer informatie over deze nieuwe woonwijk. Met ingang van volgende week maandag, 18 oktober, ligt gedu rende een maand het ontwerp-be- stemmingsplan 'Landelijk Gebied' ter inzage. Wie er belangstelling voor heeft, kan het inzien in het gemeentehuis aan het Raadhuisplein 1 op de afde ling Ruimtelijke Ordening en OOUWZdt,CU ^gcupcnu 1CUC1C Wto- dag van 8.30 tot 12.30 uur); in het gemeentelijk informatiecentrum in de hal van het gemeentehuis (gedu rende de gebruikelijke openingstij den), alsmede in de plaatselijke bi bliotheken. Gedurende de termijn van ter visie legging kan iedereen schriftelijk bij de gemeenteraad bezwaren indie nen tegen het ontwerp-plan. Vorige maand is in de sporthal Beukendal de inmiddels traditio nele sportinstuif voor de jeugd weer begonnen. Kinderen van 6 tot en met 12 jaar kunnen er tot maart volgend jaar iedere woens dagmiddag van twee uur tot half vier terecht om er aan allerlei spor ten en spelvormen mee te doen Sportinstuif-coördinator Ton Dor- restein, gemeentelijk coördinator beheer overdekte sportaccommo daties, vertelt dat de instuif in z'n huidige vorm drie jaar bestaat. In de jaren zeventig en tachtig was er ook een sportinstuif, maar die is een aantal jaren weg geweest. Nu is de instuif in volle glorie terug. "De instuif is bedoeld om kinderen die in de leeftijd zitten dat ze bezig zijn een keuze te maken voor een bepaalde sport, een aantal sport- en spelvormen aan te bieden waardoor ze een beeld krijgen van wat bij voorbeeld hockey inhoudt, of wat badminton is, en vooral: hoe gaat dat. Dus we bieden de jongens en meisjes in zo'n sportinstuif veel sport- en spelvormen naast elkaar aan om hen in hun keuze te begelei den en om henzelf een keus te laten maken uit één van die vormen van vrijetijdsbesteding". Daarnaast, vervolgt Dorrestein, wil de gemeente de kinderen op de vrij e woensdagmiddag een overdekte sport- en speelplaats aanbieden. Het accent ligt dan ook in de koude maanden. "We starten eind sep tember en stoppen eind maart. De kosten zijn gering, een gulden per kind, waardoor het normaal ge sproken voor ieder kind mogelijk is om aan de sportinstuif mee te doen". Teveel energie De sportinstuif wordt alleen in Soest gehouden en is bestemd voor kinderen van het basisonderwijs, zij het met de beperking van 6 tot en met 12 jaar. "De eerste twee leerja ren doen niet mee omdat het teveel energie vraagt om hen bezig te hou den. Gezien het doel hebben we ge kozen voor de groep die daar net boven ligt en die al wat meer bezig is, met sport". Alle bekende sportvormen keren steeds terug, zoals voetbal, handbal, korfbal, basketbal, hockey, volley bal, tafeltennis, badminton, gym nastiek/turnen en dammen. Soms is er een sport bij die af en toe terug- komt, zoals biljarten. Een ander vast onderdeel wordt gevormd door wat de kleine spelen worden ge noemd. Dat zijn spelen voor de jongsten van 6, 7 jaar, zoals tikspel- letjes, hagediskrijgertje en spelletjes met hoepels. "De kleinsten voelen zich meer tot dit soort spelen dan tot de echte sporten aangetrokken, want die vereisen wat meer vaardig heid en ze vinden het toch leuker om lekker ongecompliceerd te spe len. Eenvoudig, zonder al teveel toestanden eromheen". Volgens Dorrestein is de deelname van de kinderen aan de spelen een soort voorbode: "Je pakt er eens een bal bij en breidt het uit naar een vorm van bijvoorbeeld handbal of basketbal, waarbij je de basket op 1.25 meter van de grond zet. Sport vormen en materiaal worden zoveel mogelijk aangepast aan de vaardig heid van de groepen die meedoen". Nieuw is dat een aantal keren in het instuifseizoen een vereniging wordt uitgenodigd om haar sport wat ver der uit de doeken te doen. Dorre stein: "Vorig jaar bijvoorbeeld is de handbalvereniging Smeeing/BDC uitgenodigd. Die heeft laten zien hoe handbal in elkaar zit en bijvoor beeld wat een loopregel is. Er waren twee jongens die dat echt goed kun nen, dus die hebben dat even laten Jong geleerd is oud gedaan. T wee jeugdige bezoekers van de sportinstuif in opperste concentratie tijdens een partijtje schaak. zien. Zij gaven wat simpele oefen vormpjes waar de kinderen aan mee konden doen en vertelden hoe het spel eigelijk in elkaar zit. Dit jaar gaat dat ook weer een paar keer ge beuren". De uitnodiging aan een sportclub ("logisch datje ook sportverenigin gen bij een sportinstuif betrekt") was bedoeld als proef, om te kijken of zoiets zou aanslaan. Dat bleek het geval te zijn en daarom besloot men om dit vaker te doen. "We hebben nu contact met Shot om het tafel tennis een beetje op de voorgrond te plaatsen. Het is dus de bedoeling om dat ook met andere sporten te doen". Vorig jaar trok de wekelijkse spor tinstuif gemiddeld 60 kinderen. "Dat is een prettig, werkbaar aantal. Anders, als er erg veel méér kinde ren zouden komen, zou dat beteke nen dat je alleen maar een beetje kunt organiseren. Nu kun je de kin deren ook kwalitatief nog wat mee geven". De leiding van de sportinstuif be staat uit een aantal medewerkers van de gemeentelijke afdeling sport. Zij hebben een-speciale oplei ding gevolgd voor het begeleiden van de kinderen. De rijksoverheid stelt geen geld meer beschikbaar voor de ge meentelijke stads- en dorpsver nieuwing. Hierdoor is het de ge meente niet meer mogelijk subsi die te verlenen voor woningverbe tering. Nieuwe subsidie-aanvragen kun nen dan ook niet meer in behande ling worden genomen. Dit geldt ook voor aanvragen voor verbete ring van monumentenpanden. "Ik denk dat het heel belangrijk is dat de mensen beseffen dat er sportvormen worden aangeboden, waarvoor hun.leeftijd geen belem mering is. Dat is van belang om te weten, omdat er toch mensen zul len zijn die denken: dat sporten, ik begin er niet aan, want dat is alleen maar voor sportievelingen. En dat is nou juist niet de bedoeling. Na tuurlijk is het óók voor sportieve lingen. maar daarnaast is het voor al ook voor mensen die zich spor tief in hun hoofd voelen, maar toch het gevoel hebben: dat is me wat, in zo'n sporthal, dat hobbelen en weet ik wat allemaal. Juist voor die mensen is de uitnodiging bedoeld om in de week na de herfstvakan tie een keer gratis mee te doen aan een instuif voor 55-piussers". Als de deelnemers aan die instuif net zo- enthousiast zijn om eraan mee te doen als Ton Dorrestein er over kan vertellen, dan wordt het initiatief "55 plus-sport" voor in woners van Soest en Soesterberg die ouder zijn dan 55 jaar om gratis een bezoek te brengen en een keer mee te doen aan sport en spel een succes. Dit initiatief van de gemeentelijke afdeling sport heeft tot doel om 55-plussers plezier aan meer bewe gen te laten beleven. Zij kunnen voor een kennismaking op maan dag 25 oktober morgens van half elf tot half twaalf terecht in de Ban- ninghal aan de Banningstraat in Soesterberg, en op woensdag 27 oktober 's morgens van half tien tot elf uur in sporthal Beukendal aan de Beukenlaan. Volgens coördinator Ton Dorre stein hebben de speciale uurtjes voor 55-plussers nagenoeg dezelfde indeling. "Het accent ligt op het lek ker sportief bezig zijn. Inhoudelijk gezien betekent dit dat het eerste deel van de instuif over 't algemeen bestaat uit wat algemene lichaams oefeningen, waarbij elke lichaam- deel even wordt losgemaakt, en daarna is er gelegenheid om aan wat sport- en spelvormen mee te doen". Het eerste gedeelte, de algemene li chaamsoefeningen, wordt op mu ziek afgewerkt. Het sportgedeelte is gericht op het beoefenen van aller lei sporten in aangepaste vorm. Het is de bedoeling dat iedereen van die leeftijdsgroep eraan mee kan doen. Het gaat dan ook om sportvormen die geen belemmering inhouden voor de deelnemers. „"Wie de eerste keer niet mee wil doen, maar alleen naar de activitei ten wil komen kijken, is ook wel kom", zegt Dorrestein. "Als ze het leuk vinden, kunnen ze zich aan melden om een volgende keer mee te doen met de groepen die al bezig zijn". In Soest is vorig jaar septem ber een 55 plus-groep van start ge gaan, die wekelijks zo'n 30,35 deel nemers telt. In de Banninghal in Soesterberg is sinds januari een 55 plus-groep actief. Hier doet weke lijks een twintigtal enthousiastelin gen mee aan sport en spel. Er staat in Soest een nieuw project op stapel: geïntegreerd wijkbe heer. Wethouder Mieke Swinkels legt uit wat dit inhoudt. "Het bete kent dat de man van Groenbeheer niet meer zegt als hij een hoopje vuil ziet: daar heb ik niets mee te maken, en dat iemand van onder houd wegen wel een loszittende te gel recht legt, maar de overhan gende tak er vlakbij, waar iedereen op het fietspad last van heeft, laat hangen. Er moeten in een wijk mensen zijn die verantwoordelijk zijn voor de directe woonomge ving in verschillende facetten". Het project start binnenkort in de wijk Smitsveen. Een belangrijk on derdeel ervan is de bewonersparti cipatie. De maatregelen die de ge meente neemt, worden doorge sproken met de bewoners, zodat zij ook weten hoe iets geregeld is en bij welke functionaris ze in hun wijk te recht kunnen voor op- en aanmer kingen en voor medewerking. "Het is' een begin, een onderdeel van het streven om inwoner en ge meente dichter bij elkaar te bren gen. Als wethouder begrijp ik soms niet dat het ene probleem wel wordt opgelost, terwijl het andere blijft lig gen. Daar moeten we ons als ge meente beter in waar kunnen ma ken. Natuurlijk doet zowel de groenbeheerder als de onderhouds- man en de afvalmedewerker z'n best, maar 't komt niet altijd duide lijk over hoe 'het systeem' werkt. Ik wil ook niet zeggen dat een kla ger altijd gelijk heeft. De gemeente is er bijvoorbeeld niet om burenru zies op te lossen. Daar kun je niet aan beginnen. Dus als een buurman zijn tuin niet onderhoudt en je hebt last van overhangende takken, dan moet je daar in eerste instantie zelf wat aan doen. Soms begrijpen de mensen niet dat het om particulier eigendom gaat en daardoor komt het dat er vaak wordt gezegd: de ge meente doet niets. Je zou dan eigen lijk moeten zeggen: De gemeente kan niet alles!" Groepsactiviteiten kunnen span nend zijn, en spannende activitei ten zijn veilig wanneer deze met (veiligheids)zórg worden georga niseerd. Dat was het motto van de crea-sportdag voor de jeugd van 12 tot 18 jaar als eerste activiteit in een reeks die gedurende een jaar lang in de gemeente worden geor ganiseerd. Doel ervan is het verho gen van de feitelijke veiligheid en het veiligheidsgevoel op straat. Het verhogen van veiligheid zal niet bereikt worden door het treffen van organisatorische, technische en electronische maatregelen alleen. Veiligheid en mentaliteit zijn name lijk niet te scheiden begrippen. Zo brengt de automobilist die met hoge snelheid een kruispunt nadert zich zelf en ook andere weggebruikers in gevaar, ook al werken de verkeers lichten, kent de chauffeur de ver keersregels en is de auto technisch veilig. Het gevoel van onveiligheid onder de mensen is de laatste jaren sterk toegenomen. Op feestjes en partij en wenst men elkaar al bij het heffen van het glas 'op de veiligheid' toe De behoefte aan een gevoel van ge borgenheid en veiligheid is niet al leen essentieel voor de ontwikke ling van baby's en kinderen. Het is voor alle mensen een voorwaarde om goed te (blijven) functioneren. De politie, het bedrijfsleven, de winkeliers en de gemeente hebben daarom besloten samen te werken, om door het koppelen van hun spe cifieke kundigheden een bijdrage te leveren aan het verhogen van de veiligheid. Voorlichting is hierbij essentieel. De crea-sportdag werd georgani seerd om op ontspannen wijze con- tact te maken met de jongeren. Eén van hen drukte dat uit met de op merking: "Jullie willen ons van de straat houden" en vervolgde: "Dat lukt jullie nooit". Activiteiten in het kader van de so ciale veiligheid worden gehouden om de straat voor alle mensen veilig begaanbaar te maken. Ook voor jongeren. Door het ontbreken van een eigen binnen- en buitenplek ge bruiken de jongeren de straat soms als alternatieve verblijfsplek. Ken nelijk hebben zij daar minder moei te mee dan de volwassenen. Het zijn de volwassenen die overlast onder vinden door samenscholende I jeugd. Het bieden van een eigen t plek aan jongeren of het voor hen organiseren van activiteiten is (af gaande op de geciteerde uitspraak van één van de jongeren) dus óók in het belang van de volwassenen!

Soester Courant | 1993 | | pagina 32