R.OUD. Vernuür T/ARlAt 'Miers Welstandscommissie is dit jaar wel te spreken over Soester 'bouwkunst' 1 Bauers bestaat 5 jaar dus: Rijk stoot taken af naar provincie nieuws 'Mijn oog is het beste wat ik heb' 'So breitling WOENSDAG 13 OKTOBER 1993 SOESTER COURANT PAGlNAi WOEf Jaarlijks uitstapje met politici .j) •- m Israël-bijeenkomst bij 'In de Ruimte' Dief slaat toe in kleedlokaal SEC vraagt uw aandacht voor: Wet Milieubeheer ooooooooooooooooo 5 gangen-menu f55,- Vreugde en bezorgdheid bij fractievoorzitters t l v ■d Restaurant AA/M/^ Bestemmingsplan Lan delijk Gebied Wet Milieubeheer Aangevraagde bouwvergunningen Verleende bouwvergunningen X Ingebjorg Aanje exposeert iri De Bereklauw Jubil k A Een ploegje politici, voornamelijk bestaande uit leden van de raads commissie Ruimtelijke Ordening, maakte afgelopen vrijdag het jaar lijkse bustochtje door Soest. Sinds enkele jaren wordt op die manier ter plekke stilgestaan bij de talrijke "gevallen" waarvan de Welstands commissie moet oordelen of ze voldoen aan "redelijke eisen van welstand", of liever gezegd: het aanzien een beetje waard zijn. Opnieuw werd het onder leiding van ir. C. Douma, de eloquente voorzitter van de Welstandscommissie, een leerzaam uitstapje. De tocht duurde ongeveer twee uur en voerde het gezelschap door allerlei Soester dreven, waar gekeken werd naar nieuwe bouwsels die - soms dankzij, soms ondanks de commissie - met toestemming van de gemeente wa ren verrezen. Het commentaar was daarbij van Douma zelf of van burgerlid Henk Gerth. Aan de Lange Brinkweg werd o.a. stil gestaan bij twee moderne huizen, waar van Douma vertelde dat de Welstands commissie met enige moeite had weten te voorkomen dat ze wit geschilderd werden. De woningen zijn daarom op getrokken uit stenen met een "natuur lijker" kleur, die beter bij de landelijke omgeving past. Opmerkelijk, want aan de Brink barst het van de witte gebou wen, zoals de politici zelf konden con stateren. Voor een deel voerde de "bedevaart", zoals Douma het noemde, ook naar ge bouwen waarover al eerder het nodige te doen is geweest. Een tot woonhuis verbouwde boerderij aan de Grote Melmweg ontlokte hem de retorische vraag of hier sprake was van de restau ratie van een monumentaal pand of "nostalgische nieuwbouw". Ook met de uitbreiding van het Remu- gebouw aan de Lange Brink had de commissie het moeilijk gehad, liet Dou ma weten. De zakelijke bouw met glan zend graniet vormde - evenals andere bedrijfsgebouwen - toch een dreigende In de maand oktober zal de Israëlische schrijfster Wiesje de Lange samen met Pee Koelewijn van Christenen voor Is raël een serie lezingen verzorgen. Tij dens deze bijeenkomsten zal Wiesje spreken over wat er in de Tweede We reldoorlog gebeurde met de joden in Nederland. Als rode draad door de le zingen lopen de thema's: "Is Israël een gevolg van de holocaust?" en "Israël als teken van hoop". Op zaterdag 16 oktober zullen Wiesje de Lange en Pee Koelewijn te gast zijn bij een speciale Israëlmiddag/avond in Soest. Tevens zal een Israëlische dans groep diverse malen optreden en wordt er een film vertoond over een joods ge zin det uit Polen trekt naar Israël. Plaats: In de Ruimte, Insingerstraat 39, Soest. Aanvang 15.30 uur. De politie is óp zoek naar de dader van vijf diefstallen, die vorige week werden gepleegd in het kleedlokaal van SEC aan de Bosstraat. Hij nam o.m. een por temonnee, een OV-jaarkaart, sleutels, wat los geld en een dure bril weg. aantasting van de "landelijke zoom". "Het begint allemaal nogal 'hard' te worden." Kerkdak Een bungalow aan het Kerkplein was er volgens de Welstandscommissie "leuk tussengefrommeld" en over de Petrus en Pauluskerk werd gemeld dat het kerkbestuur er nauwelijks van weer houden kan worden om het dak - dat aan reparatie toe is - te voorzien van (goedkope) betonnen sneldakpannen, terwijl de naastgelegen Muziekschool onlangs subsidie heeft gekregen om het dak in "oude luister" te herstellen. "Wij zijn er furieus tegen," aldus Douma. "Het is jammer voor het kerkbestuur, maar het kan écht niet..." Waar de commissie zo streng in de leer is over een kerkdak dat alleen vanuit de hemel onbelemmerd te bekijken is, was het des te opmerkelijker dat het gezel schap aanvankelijk geheel zwijgend voorbijging aan de ruïne van het St. Jo zefgebouw aan de Steenhoffstraat, al sneerde Gerth later nog over het "open huis" dat daar gehouden kon worden. Ook de nieuwe pizzabakker op de hoek van de Steenhoffstraat en de Talmalaan heeft de estetische gevoelens van de commissie inmiddels ernstig gekwetst, niet alleen door de volumineuze alumi- niumkleurige afvoerpijp, maar ook door de schreeuwerig-gele reclame. "De kleurstelling is een teleurstelling," vond Douma. "Wij wisten niet dat het gele gevaar hier zo zou toeslaan." Firma's met overdreven reclame-uitin gen wekken immer de toorn van de Welstandscommissie en vooral aan de Van Weedestraat is het hier en daar be hoorlijk raak, wat Douma nog maar eens tot de verzuchting bracht dat de gemeente wat. hem betreft wel wat voortvarender mocht optreden tegen de wildgroei van allerlei illegale uit monsteringen, nep-luifeltjes, lichtbak ken en ander ongerief. "Het is een wijd verbreid en hardnekkig misverstand dat men alleen vergunning moet hebben als het om meer dan vijftig vierkante meter gaat." Met de nieuwbouw achter het voorma lige gemeentehuis kan de commissie wel leven, liet Douma weten, omdat de "organische bouw" hier ondanks de massaliteit min of meer rekening houdt met het monumentale pand. Over de bouwplannen bij het oude politiebu reau was zijn oordeel aanzienlijk min der mild gestemd, maar de uitbreiding van het notariskantoor kon hem rede lijk bekoren. 'Boerderette' De tocht voerde vervolgens door een Het gezelschap nam ook een kijkje achter het voormalige gemeentehuis. aantal woonwijken, w^ar de deelne mers een kijkje werd gegund op allerlei nieuwe bouwwerken. Aan de Chalon- hof staan nieuwe huizen waarmee de Welstandscommissie wel in haar nopjes is, evenals aan de Bonifaciusstraat, en aan de Insingerstraat staan zelfs wonin gen die in aanmerking komen voor de titel "ontwerp van het jaar". "Dit steekt met kop en schouders boven alles uit." Hetgeen weer sterk contrasteerde met de "pseudo-landeiijkheid" die bij vele andere woonhuizen is nagestreefd, o.a. door het aanbrengen van nep-luiken - "ze kunnen niet eens dicht" - zoals Douma op de Den Blieklaan aanwees. Het in boerderij-stijl opgetrokken woonhuis omschreef hij treffend als "een boerderette". Soms wordt de Welstandscommissie overvallen door gevoelens van wroe ging en berouw. Dat bleek o.a. het geval aan de Gentiaanlaan, waar nieuw- en oud-bouw zonder enige relatie aan el kaar geplakt waren. Douma: "We heb ben nu spijt dat we het hebben goedge keurd." Datzelfde gold tenslotte voor de nieuwbouw van eèn groenteloods - "een brute kist" - aan de Ferdinand Huycklaan, waarvoor een complete vil la het veld heeft moeten ruimen. Dou ma parafraseerde in dat verband een zegswijze over "lof en peen" op dichter lijke wijze als "love and pain". Teleurstelling voorkomen Douma's conclusie was overigens dat de commissie dit jaar wat positiever in haar oordelen was dan andere jaren, al lipe het hier en daar volgens hem toch nog wel "uit de klauwen". Na afloop van de excursie discussieerde het gezel schap onder leiding van wethouder Jan Visser in hqt gemeentehuis nog even over de problemen die de Welstands commissie ondervindt, met name over de vraag hoe de commissie "vat" kan krijgen op oude of nieuwe bestem mingsplannen. Volgens Douma waren de kontakten met de gemeente de laat ste jaren wel beter geworden. Belangrijk is wel dat de Welstandscom missie de indieners van bouwplannen vóóraf richtlijnen, aanwijzingen en denkrichtingen kan aanbieden, om te leurstellingen en minder gewenste bouwsels te voorkomen. Overigens zal Douma aan het eind van het jaar af scheid nemen van de commissie. Hij blijft wel adviseur voor het gemeente lijk monumentenbeleid. Raadhuisplein 1, tel. 9 34 11 Bij de afdeling Milieubeheer van de ge meente Soest, Raadhuisplein 1, kamer 2.27 ligt vanaf heden op werkdagen vanaf 8.30 tot 12.30 uur, alsmede in de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan tij dens de openingsuren, ter inzage de ontwerp-beschikking en de aanvraag van: Keune Haircosmetics B.V. Birk- straat 101, voor het vervaardigen, op slaan en verzendklaar maken van cos metische produkten op het perceel Nieuwe Gracht 1. Gemotiveerde bezwaren tegen het ontwerp van de beschikking kunnen door een ieder gedurende een maand na dagtekening van deze kennisgeving schriftelijk worden inge diend bij het gemeentebestuur. De ingeko men bezwaarschriften worden mede ter in zage gelegd. Een ieder kan ook mondeling in persoon of bij gemachtigde bezwaren inbrengen op een openbare zitting, waar gelegenheid wordt gegeven tot een gedachtenwisseling. U ge lieve daartoe desgewenst vóór 5 november 1993 een afspraak te maken. Indien men dat wenst, worden de persoon- Als geautoriseerd Denon dealer bieden wi| u, naasl en deskundig advies een uilslekende service. 2 jaar officiële importeursgarantie 'klil JS SS) WIVMMn Steenhoffstraat 13a-15 - Soest - Telefoon 02155 - 12132 PROFESSIONAL AUDIO dea/e^Ls "Geen nieuw lapje aan de regiode ken, maar een keuze voor liel grootschalige integrale middenbe stuur dat de provincie kenmerkt." CDA-fractievoorzitter G.J. Ha- zenkamp schetste op deze wijze namens alle fractievoorzitters van provinciale Staten van Utrecht de vreugde over de keuze van het ka binet bij de overdracht van taken van het Rijk naar de provincies via de zogenaamde decentralisatie impuls. In september hebben het dagelijks be stuur van het Interprovinciaal Overleg en het kabinet overeenstemming be reikt over deze decentralisatie-impuls. Dit akkoord betreft de decentralisatie van een takenpakket tot een bedrag van circa 900 miljoen gulden. Naast de vreugde was er ook sprake van teleurstellingen en zorgen, met name over de vorm en inhoud van de decen tralisatie-impuls. Als deze impuls ech ter gezien mag worden als een eerste fa se in een verdergaand proces van de centralisatie van taken naar het groot schalige integTale bestuur, zijn de frac tievoorzitters optimistisch over de ko mende jaren. De fracties spraken in een stemverkla ring tijdens de statenvergadering van 6 oktober j.l. kritiek uit op het tekort aan tussentijdse oordeelsvorming door de Staten tijdens de onderhandelingen, op de onvolledige uitwerking van financië le en personale aspecten, op de onze kerheid over de omvang van de bezuini gingen op de over te dragen taken en op de vreemde structuur van de Gemeen schappelijke Uitvoeringsdienst (GUD). De fracties gaan ervan uit dat in het ka der van de kerntaken-besluitvorming het College nog,met een analyse komt over het karakter van de overgedragen taken en over de mogelijkheid tot door decentralisatie naar de gemeenten. Commissaris van de Koningin, jhr.drs. P.A.C. Beelaerts van Blokland zegde een dergelijke analyse toe, maar bena drukte dat de nu overgedragen taken vooral typische provinciale taken zijn. "De provincie en de Vereniging Neder landse Gemeenten afdeling Utrecht overleggen overigens over mogelijke herverdeling van taken. (Doordecen tralisatie van provincie naar gemeenten komt daarbij aan de orde", aldus de Utrechtse Commissaris. Loempia gevuld met garnalen Dubbel getrokken runder bouillon met druiven Sorbet •ir Reepeper met stoofperen Kastanjedessert Kortingsbonnen zijn bij dit menu niet van toepassing. Reserveren gewenst. BURG. GROTHESTRAAT 55 TEL/FAX 02155- 1 25 16 OOOOOOOOOOOOOOOOO Steenhoffstraat 9A, tel. 1 20 75 Voorlopig (tot eind oktober) nog steeds torenbeklimmingen en korte rondleidingen op de woensdagmiddag (start om 13.30 en 14.00 uur, zijkant to ren Oude Kerk), volwassenen f 3,50; kinderen f 2,-. Nieuw Cécile Dreesmanns CitaDelle, mu seum/galerie; exposities: het vroegere werk (naaldkunst) van Cécile Drees- mann (vast); aquarellen, schilderijen, beeldhouwkunst (wisselend), tevens verkoop; Burg. Grothestraat 51, tel. 11344, dins'dag t/m zondag 11.00- 17.00 uur; entree f 5,-; kinderen en 60+ f 3,-. Theaterinfo Bij de VW te reserveren: Musical "Cyrano", vanaf 15 maart, Carré, Amsterdam; Bubbling Brown Sugar, oktober en november, Den Haag en Rotterdam; Musical "Hair", 14 november, Con gresgebouw, Den Haag; Bruidsmodefestijn '94, 28 en 29 ok tober, Maashal, Rotterdam; Gilbert Bécaud, 4 december, Carré, Amsterdam; "Sweeny Todd", 11 t/m 20 februari, Carré, Amsterdam; Walt Disney on Ice, 1 t/m 8 decem ber, Congresgebouw, Den Haag. VW/ANWB-winkel Leuke gidsen met lange-afstandswan- delpaden in Nederland, met uitgebrei de routebeschrijving en informatie over natuur, landschap, overnachtingsmo gelijkheden: Pieterpad, Zuiderzeepad en div. andere, v.a. f 18,90; boek "Ne derland Tuinenland",f 24,90; "Er-Op- Uit", NS-dagtochten, tips, evenemen tenkalender, f 4,50; ANWB-reisgidsen (buitenland, Zeeland, Amsterdam, Zuid-Limburg); VW-magazine evenementenagenda (herfstnummer), f 6,95 met de 10 mooiste boswandelin gen, spannendste avonturen en leukste dierendagjes; ANWB-fiets- en auto- kaarten: ANWB/VW-waterkaarten. CO Verkoop Verhuur Reparaties van gereedschappen en machines voor de vakman en de doe-het-zelver Industrieweg 37b - Tel. 19589 lijke gegevens van degene die een bezwaar schrift indient niet bekend gemaakt. Het verzoek daartoe moet schriftelijk tegelijker tijd met het bezwaarschrift bij het gemeente bestuur worden ingediend. Beroep tegen de beschikking kan later, be halve door de aanvrager en de adviseurs, slechts worden ingsteld door degene die bin nen de aangestelde termijn bezwaren heeft ingebracht, tenzij wordt aangetoond dat men redelijkerwijs niet in staat is geweest (tijdig) bezwaren in te dienen, dan wel de besluitvorming straks afwijkt van het voor nemen. De burgemeester maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 23 van de van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat het ontwerp van het bestemmingsplan "Lande lijk Gebied" met ingang van 18 oktober 1993 gedurende een maand in het gemeen tehuis aan het Raadhuisplein 1 op de afde ling Ruimtelijke Ordening en Bouwzaken (geopend iedere werkdag van 8.30 - 12.30 uur), in het gemeentelijk informatiecentrum (gedurende de gebruikelijke openingstij den), alsmede in de plaatselijke bibliothe ken, voor een ieder ter inzage ligt. Geduren de de termijn van ter visielegging kan een ie der schriftelijk bij de gemeenteraad bezwa ren tegen dit ontwerp indienen. Burgemeester en Wethouders, van Soest maken bekend dat zij het voorne men hebben opgevat de navolgende vergunning te wijzigen: de op 9 april 1990 verleende hinder wetvergunning aan Gebroeders Strumpel B.V. ten behoeve van een groothandel in bladaarde potgrond c.a. op/in het perceel Nieuwstraaf 64, Soest, kadastraal bekend gemaakt ge meente Soest, sectie K nummer 290. De reden van de voorgenomen wijzi ging is: een op 31 augustus 1993 ont vangen uitspraak van de Raad van Sta te, strekkende tot vernietiging en aan passing van geluidvoorschrift C2 van bovengenoemde vergunning. De strekking van het besluit luidt: 'De in C2 genoemde maximale geluidni veaus zijn niet van toepassing op de in de voorschriften C9 en C10 genoemde aktiviteiten (bevoorrading inrichting)'. Gemotiveerde bezwaren tegen het voorne men tot wijziging van bedoelde vergunnin gen kunnen gedurende twee weken na da- tum bekendmaking schriftelijk door een ie der worden ingebracht bij het gemeentebe stuur Postbus 2000,3760 CA Soest. Indien daarom wordt verzocht, worden de per soonlijke gegevens van degene die een be- zwaarschrift indient, niet bekend gemaakt. Daltveg (ongT) (93207): bouwen van een verzorgingshuis, 1-10-93. Goudvink 75 (934430): plaatsen van een dakkapel, 28-9-93. Kamerling Onneslaan 1 (93456) plaatsen van een dakkapel, 1-10-93. Kerkpad N.Z. 38 (93400): uitbrei den van een woonhuis, 28-9-93. Koningsweg 30 (93453): bouwen van een trappenhuis en wijzigen gevel hal 3, 1-10-93. Oude Tempellaan 25 (93450): plaatsen van een dakkapel, 28-9-93. Sterrenbergweg 50 (93444): wijzi gen van een gevel en indeling platte grond, 27-9-93. Tamboerijn 19 (93452): wijzigen van een gevel, 1-10-93. Waldeck Pyrmonllaan 13 (93449): veranderen van een carport/berging, 28-9-93. Wiardi Beckamnstraal 382 (934191: bouwen van een berging/kippehok, 1-10-93. Deze aanvragen kunt u inzien in het ge meentehuis, Raadhuisplein 1, afdeling Ruimtelijke Ordening en Bouwzaken (balie Bouwzaken), geopend elke werkdag van 8.30-12.30 uur. Colenso 40 (93442): plaatsen van een dakkapel, 29-9-93. Colenso 115 (93439): uitbreiden van een woonhuis, 29-9-93. Kerkpad N.Z. 27 (93342): wijzigin gen en herstellen van een boerderij/ woonhuis, 28-9-93. Koninginnelaan 36 (93403): plaat sen van een berging/plantenkas en wij zigen voorgevel, 1-10-93. Steenhoffstraat 15a (93441): plaat sen van een afvoerpijp, 29-9-93. Sterren bergweg 50 (93444): wijzi gen van een gevel en indeling platte grond, 1-10-93. 1884 Instruments for Professionals. CHRONO CLASS DIAMANTAIR -JUWELIER. Laanstraat 18 Baarn Tel. 02154-15937 Van Weedestraat 145 Soest Tel. 02155-20670 Turfslreek 237 (93407): plaatsen van een schuur, 1-10-93. Op grond van de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen kun nen belanghebbenden tegen deze beslissin gen een bezwaarschrift indienen. Als u een bezwaarschrift wilt indienen, dan moet dat bezwaarschrift gericht worden aan Burge meester en Wethouders van Soest, Postbus 2000, 3760 CA soest. Het bezwaarschrift moet binnen dertig dagen na de verzendda- tum van de beslissing worden ingediend. De stukken kunt u inzien in het gemeentehuis, Raadhuisplein 1, afdeling Ruimtelijke Or dening en Bouwzaken (balie Bouwzaken), geopend elke werkdag van 8.30-12.30 uur, Onder g ge weet ling van reldgrot Dat gebi meentet Hans de Leidje 1 opening De expos met foto' gegeven de Werei tien succt den. In d van kuns uit de lani latie heel In haar Tomassei se welvaa hankelijk Derde V aandacht lingsland een fraai' cultuur w nog geen meester I een tot toverde touw da; vast te n Wereld r sche booi De we Burgeme taties var onderstrc werk van doorgaar sche reet Wereld ii dus De V Soest - m groep - o complim met haa weg is la zicht." In Galerie De Bereklauw te Soest exposeert Ingebjorg Aanje haar werk van half oktober tot begin december. De Bereklauw is een winkel op anthroposofische basis, met kunstzinnige artikelen en mo gelijkheid voor exposities en cur sussen op het gebied van poppen maken en schilderen. De nadruk ligt voornamelijk op mens- en mi lieuvriendelijke materialen en ver koop van schilderijten, etsen, kera miek, kleding, houten speelgoed, boeken en cadeauartikelen. Ingebjorg Aanje werd in 1946 in Hau- gesund (Noorwegen) geboren. Op haar vierde jaar leerde ze tekenen van haar grootvader die schilder was. Het men selijk lichaam, de wilde natuur, de Noorse sagen en sprookjes hebben haar fantasie gevoed. Haar drang tot expres sie trachtte ze aanvankelijk te uiten in weven en boetseren. Later koos ze voor tekenen en schilderen, omdat voor haar hierin de meest directe weg van oog naar hand naar werkvlak besloten lag. Zij volgde de vijf jaar durende oplei ding aan de Nieuwe Academie in Utrecht, onder het bezielende docent schap van Hans van Lunteren en Joop Stolk. Ingebjorg stelt: "Als de spanning tussen mij en werkvlak wegvalt, kan ik er afstand van nemen. Het werk gaat dan zijn eigen leven leiden." Een blonde, stralende vrouw ontvangt mij allerhartelijkst in haar huis 'Breida- blikk' (Noors voor wijde blik). "Ik wil de graag op het hoogste punt van Soest wonen". Een gezellige huiskamer met een goed gevulde boekenkast, tekenin gen en schilderijen van haar aan de wanden. De lichte serre als atelier. Ingbjorg: "In 1968 woonden we in Ke nia. Twee jaar lang. Dat waren hele be langrijke jaren. Ons kind is daar gebo ren. In die tijd was ik met textiel bezig, met weven, dat heb ik van mijn familie meegekregen. Edvard Munch, één van de vaders van het expressionisme, was het grote voorbeeld, dé belangrijke schilder voor onze familie. Mijn vader was plattelandsarts en psy chiater en we verhuisden ieder jaar. Zi geunerkinderen waren we. We hadden wel een hechte familieband, maar je durfde niet veel vrienden te maken om dat je wist dat het maar voor even was. Ik ben bezig met natuur en mensen en dingen die je niet kan zien. In het mys tieke wil ik me steeds meer verdiepen. Ik werk vanuit mijn onderbewustzijn, zo ontstaan mijn tekeningen en schilde rijen. Vorm en kleur zijn wel heel be langrijk, maar het gaat om de diepte er achter. Daar ga ik steeds bewuster mee om. Mijn grootvader leerde me tekenen toen ik vier jaar was; stillevens en der gelijke. Ik wilde naar de kunstacademie, maar 't mocht niet. Je weet hoe dat vroeger ging: voor meisjes was dat niets. Toen ik 39 jaar was (na drie kinderen) ben ik naar de Nieuwe Academie in Utrecht gegaan. Toen ik daar kwam zoog ik al les op; ik had er zo lang op gewacht. Had inmiddels ruime levenservaring. Stond goed in het leven. Ik ben toen heel hard gaan werken." Ingebjorg kijkt stralend. Het heeft haar goed gedaan, doet het nu nog. "Ik heb de vijf jaar met plezier afge maakt. En zou graag nog een jaar een postacademiale opleiding voor vrou welijke kunstenaars in Rotterdam vol gen. Lijkt me heerlijk, maar ik weet niet of het mogelijk is." Je gaat bij De Bereklauw exposeren. Hebben je schilderijen titels? "Ik werk vaak zonder opschriften. Om het publiek de ruimte te geven. Maar af en toe geef ik wel een naam." Hoe is je ontwikkeling gelopen? "In het eerste jaar van de Academie on der leiding van Hans van Lunteren, beeldhouwer, leerde ik tekenen en on der andere met klei werken, in 't alge meen ruimtelijk werk doen. Toen leer de schilder Joop Stolk me met kleur omgaan. Het was heerlijk. Ik heb in Noorwegen beeldend weven gedaan, dus vond ik het fijn weer terug te komen op kleur." Wat gaven die docenten je in het bijzon der mee? "Ze leerden me de schildertechniek^iK ging toen ook met olieverf werken), maar vooral stimuleerden ze me met het binnenbeeld bezig te zijn, jeeigen 'handschrift' te ontwikkelen, je eigen stijl te vinden. Ze lieten ons eindeloos ploeteren, maar ze waren er altijd om ons op te vangen. Het was een intensie ve tijd. Ik leerde 'groot' schilderen, om orde te kunnen houden. Toen ik 'groot' kon schilderen ging 'klein' schilderen gemakkelijker. Na mijn academietijd ben ik met twee vriendinnen, collega's doorgegaan. Anders is het zo een zaam." Wanneer en waar was je eerste exposi tie? "In 1991 bij de Francoise Galerie in de Kerkstraat in Amsterdam. Dat waren olieverf op papier, houtskooltekenin gen en een kleine serie met oliepastels. Non-figuratief met figuratieve elemen ten. Ik wil de natuur niet imiteren, daar is ze te volmaakt voor. Ik wil m'n eigen gevoelens, mijn innerlijke beleving beeldend weergeven. In Soest heb ik in 1991 meegedaan met het project 'Jar- din d' Amis' en maakte daarvoor bij het zwembad een afbeelding van naakten in kleur op landbouwplastic." Ingebjorg laat me het fotoalbum zien met afbeeldingen van deze uitzonderlij ke compositie van negen meter lang en anderhalve meter hoog. "Hier ben ik maanden mee bezig geweest." Dat wil ik wel geloven. Het is schitterend werk; prachtige vrouwenfiguren liggen - in kleur - elegant gedrapeerd op het 'doek'. Passend in het landschap en bij het zwembad. Eén geheel. "In Leerdam heb ik met houtskoolteke ningen geëxposeerd in Petite Galerie in 1992. Ik ben verliefd op houtskool. Het is een verlengstuk van je vinger. Ik ben altijd pikzwart als ik ermee gewerkt heb." Ik zie hier nogal wat doeken met veel ronde vormen. "Ja in de natuur is immers alles rond. Dat is mijn basis, geloof ik. De mensen bouwen vierkante huizen, maar ik ge bruik nooit hoekige vormen. Ik houd van de beeldhouwer Henry Moore. Met Edvard Munch zijn dat mijn twee ido len". In welke fase ging je met acryl werken? Ik houd veel van textiel en na mijn ex positie in Leerdam ontwikkelde ik me in de richting van acryl op doek. Een stuk Of vijf dingen komen in De Be- "Dromenlandschap van Ingebjorg Aanje. reklauw te hangen, want er is niet zoveel ruimte. Ik was eerst tegen acrylverf, die uit plastic bestaat. Maar toch ben ik er mee gaan werken. Het materiaal is toch wel fijn. Het werkt lekker, maar op een dag pak ik toch weer de olieverf. Ik volg mijn eigen stromingen. Ik doe van alles en nog wat. Ook kleien. Kijk maar, daar links". Ik kijk naar de schoorsteen, waarop een paar vrouwenfiguren lig gen. Vakkundig gekneed. Boeiend. "Het menselijk lichaam is zo fantastisch mooi." Waarom beeld je vaak vrouwen uit? "Mijn eigen lichaam ken ik door en door, dus dat is het fijnste om uit te beel den. Met dat kleien ben ik ook steeds bezig. Ik wil nog zoveel doen, het leven is te kort. Mijn droom is om te gaan steenhakken. Hiermee haal je dingen weg en je moet tevoren goed weten wat je gaat doen. Met kleien bouw je dingen op en zie je wel waar je uitkomt. Dat is een totaal andere werkwijze." Wat is de essentie van je ontplooiing tol kunstenares? "Wat niemand me af kan pakken. Ik ben anders leren kijken. Als kind en ook later trok ik dwars door Noorwe gen en zag alles. Soms teveel zodat ik hoofdpijn kreeg tijdens het schetsen. Mijn opg is het beste wat ik heb. Tevens heb ik veel over kunst geleerd, volgde een cursus kunstgeschiedenis. Mijn smaak is langzamerhand ontwikkeld. Ik ben steeds meer leren zien en ik voel dat ik een rijk mens geworden ben. Altijd heb ik heimwee naar mijn schildersezel, heowel ik steeds een schetsboek bij me heb, want je moet het ijzer smeden als het heet is. Ik kijk altijd goed, probeer in m'n 'com puter op te slaan en op een gegeven moment komt het eruit. Zo zag ik in de bus een meisje met een paarse trui, lik kend aan een gele citroen. Dat houd ik vast en opeens wordt het een composi tie. In Kenia heb ik indrukken opge daan die ik pas later ging verbeelden door middel van houtskooltekeningen: op zuurvrij papier (dat gaat langer mee, 't hoeft niet voor de eeuwigheid mee te gaan, maar toch wel vobr een tijdje). Lachend." Kennelijk sla je die indruk ken op en komt het er een tijd later uit in de vorm van een tekening of schilderij of beeld." Ingebjorg loopt met me mee naar de serre en laat haar werk zien: "Ik maak organische dingen, met Afrikaanse in vloeden en invloeden van Noorse sprookjes, sagen en legenden. Ik word steeds meer moeder aarde, geloof ik." De tentoonstelling van Ingebjorg Aanje duurt tot 26 november. De Bereklauw, Steenhoffstraat 63 in Soest. Geopend dinsdag tm zaterdag van 10.00-18.00 uur. Ellen de Jong - de Wilde De bewi kortlope standig. de ontwi gelijk zei druppel aan voor kunnen dat verb appelbor zijn." band. L

Soester Courant | 1993 | | pagina 4