Eeuwfeest PCO herdacht in volle kerken 'Niet zomaar detailhandel op industrieterrein Soest' BOSMAN 'Soest laat Derde Wereld niet vallen' Communicatie met minderheden in Soest Studio Karla Karwoczik log best vatbaar voor verbetering ier achter schermer en heeft daarom 'n aantrekkelijke geld-terug-aktie bij vervanging van uw c.v.-ketel iACTUEEL f ILINg Metamorfoses in Aqua Indoor WM r* E LOOF WAARDIG DELEN RESPECT VERTROUWEN. ZONWERING S@Së J M. I Politie krijgt al klachten over vuurwerk binnen Klachten bezorging MKB wil met gemeente regels vaststellen BESTAAT ATAG êiauv/e Gu]e( Uw voordelen: Zuinige en milieuvriendelijke verwarmingsketel U koopt nu 'n hoogwaardig kwaliteitsprodukt en u ontvangt over 15 jaar uw investeringsbedrag terug Comfortabele warmwater-voorziening *2 jaar all-in garantie Gratis onderhoudscontract tot 1-1-'95 VRAAG VRIJBLIJVEND ONZE DOCUMENTATIEMAP AAN. KAPSALON MARIE-CLAIRE ZONNESTUDIO - NAGELSTYLISTE Maandag 18 oktober zijn wij gesloten. Wij zijn dan met het hele team op cursus. WOENSDAG 13 OKTOBER 1993 SOESTER COURANT AL I UttL I PAGINA 5 RE Jubileum-expositie DWG in raadhuis 'Gemeente moet zelforganisaties serieus nemen' Wie vergelijkt leest de Soester Courant Aanhangwagen van Soester gestolen Jongeren vallen jongen lastig Netwerkkreaties '93:18 oktober -13 november SOEST Cosmetica a la carte Heren beauty-arrangement Shiseido's estherapie Bruidsarrangement Maria Galland's modellage methodes Zonnebank Instituut voor gezichts- en lichaamsverzorging Burg. Grothestraat 25 - Telefoon 02155 - 2 04 88 'Bouwstenenmaken fundament duidelijk LSAfJL, K 4 1. '«•Hm :hrono Het eerste onderdeel is de tentoonstel ling van werken van zeven kunstenaars van verschillende disciplines. Het sport- en recreatiecentrum vormt juist door deze functie en de daarbij beho rende ruimten een uitdaging voor de kunstenaars. Sommigen van hen zijn al enige tijd bezig met metamorfoses en veranderingsprocessen. Anderen heb ben speciaal voor deze gelegenheid werk gemaakt voor een bepaalde plek in het pand. Tentoongesteld worden steen-objec ten, bronzen beelden, monumentale keramiek, emaille wandobjecten, olie- en acrylschilderijen, grafisch werk en gouden en zilveren sieraden en objec ten. De tentoonstelling is vrij te bezoe ken, tijdens de openingstijden van Aqua Indoor: maandag t/m vrijdag 10.00 tot 22.00 uur, zaterdag en zondag 10.00 tot 17.00 uur. "De Metamorfose van het Bedrijf' is het thema van het tweede onderdeel, een symposium over de veranderingen die bedrijven aan de binnen- en buiten kant ondergaan, belicht vanuit verschil lende invalshoeken en praktijkvoor beelden. Het vindt plaats op vrijdag 22 oktober, 9.00-14.00 uur. Bijdrage f 95,-. Aanmelding verplicht, uiterlijk 15 oktober. "De Metamorfose van Interieur/Exte rieur", het derde onderdeel, gaat over de interdisciplinaire aanpak van de her- bestemming van een loods en zijn om geving door vier vormgevers: een archi tect, tuin- en landschapsarchitect, inte rieurarchitect en beeldend kunstenaar. Hoe de functies wonen, werken en re creëren geïntegreerd kunnen worden, waardoor de binnen- en buitenruimte optimaal en efficiënt gebruikt worden. Datum: vrijdag 29 oktober, 9.30-14.30 uur. Bijdrage f 95,-. Aanmelding ver plicht, uiterlijk 22 oktober. "De Metamorfose van de Mens" is het thema van een aantal lezingen en work shops over persoonlijk functioneren, sociaal en maatschappelijk. Visies op hoe een innerlijke metamorfose tot stand komt en hoe ook het uiterlijk een rol speelt. Datum: vrijdag 12 novem ber, 9.30-16.00 uur. Bijdrage f 95,-. Aanmelding verplicht, uiterlijk 29 ok tober. NetwerkKreaties '93 wordt georgani seerd in het kader van de doelstelling van de Stichting VrouwenNetwerk Ne derland (SVN) door het regionale deel- netwerk Utrecht. SVN stelt zich ten doel de doorstroming van vrouwen naar hogere posities te bevorderen en het steunen en stimuleren van vrouwen in fracties op hoger en middenkaderni veau. NetwerkKreaties '93 biedt zowel aan geslotenen van SVN maar met name ook niet aangeslotenen, vrouwen én mannen, de gelegenheid om kennis te maken met de kennis, kunde en creati viteit die bij SVN-vrouwen aanwezig zijn. Daarnaast biedt het programma E ïAzfaan 24a - Soest - Telefoon Bij de politie zijn zaterdagavond ver schillende telefoontjes binnengekomen van mensen die klaagden over het afste ken van vuurwerk. In totaal werden vier klachten geregistreerd. In Soesterberg hield de politie een ne gentien-jarige man aan, die in het bezit was van vijf strijkers en kort daarvoor al vuurwerk had afgestoken. Ook in Soest ging öp verschillende locaties, onder andere bij sporthal Beukendal, veel 'nieuwjaarskruit' de lucht in. Dat ging gepaard met een fikse rookontwikke ling. De daders waren al weg op de mo menten dat de politie arriveerde. Indien u op woensdag om 18.00 uur de Soester Courant nog niet in uw bezit hebt, kunt u tot 18.30 uur naar ons kantoor bellen (tel. 14152). De krant wordt dan nog dezelfde avond nabezorgd. Belt u woensdag na 18.30 uur, dan kunt u uw naam en adres op de band van het antwoord apparaat inspreken. De krant wordt dan echter pas donderdagmiddag nagebracht. Soesterberg Voor de abonnees in Soesterberg is het klachtennummer 02155-21841 (C. van Barneveld). Dat nummer kan op woensdag tussen 18.30 en 19.30 uur worden gebeld voor nabe- zorging op dezelfde dag. Belt u later, dan wordt de Soester Courant op donderdag nabezorgd. De vereniging PCO is het eeuw feest van het christelijk onderwijs in Soest gestart met een dubbele herdenkingsdienst, die zowel in "noord" als "zuid" een volle kerk trok. In beide diensten werd met een nagenoeg identiek programma stilgestaan bij de oorsprong van het christelijk onderwijs. In de Julianakerk verzamelden zich de schooljeugd, de leerkrachten, ouders en andere belangstellenden van de Da Costaschool, De Bron en de Waterink- school. In de dienst ging ds. J. van Buu- ren voor. Zijn collega H. Radstake leid de de samenkomst in de Wilhelmina- kerk, bedoeld voor de Insingerschool en de Werveling en hun "aanhang".In beide diensten stond het thema "Al een eeuw geloofwaardig" centraal, dat op verschillende manieren werd uitge werkt. In toneelstukjes, liedjes en mu ziek werden verschillende aspecten van het thema belicht. In de diensten werd ook veel gezongen en in de Wilhelminakerk was zelfs plaats ingeruimd voor "oude" liederen als "Daar ruist langs de wolken" en "Daar boven juicht een grote schaar". In korte toespraken stonden de beide predikanten stil bij de historie van de christelijke school in Soest. Ds. Radsta ke kon die aardig illustreren met zijn fa miliestamboom, omdat zijn overgroot vader van moederszijde - meester Wis sels - een van de eerste onderwijzers was. Behalve 100 jaar rekenen, 100 jaar taal, 100 jaar aap-noot-mies of boom-roos- vis, 100 jaar de namen van de hoofdste den of de tafels van 1 tot 10 rustte de ge schiedenis van het christelijk onderwijs in Soest ook op het 100 jaar doorvertel len van "Het verhaal van God". Voor al te grote tevredenheid was volgens de predikant ook geen reden. "We hebben van de bouwstenen vaak een puinhoop gemaakt, en over vroeger moeten we eerlijk zijn: niet wij, maar God is geloof waardig geweest." Bouwstenen Zowel in de Julianakerk als de Wilhel minakerk stapelden de schoolkinderen een aantal levensgrote "bouwstenen" op elkaar, die duidelijk moesten maken op welk fundament het christelijk on derwijs gevestigd is: "woorden van God" als vertrouwen, openheid, moed, respect, doorvertellen, vrede en ge rechtigheid, delen en onderweg zijn. De "wel saamgevoegde" bouwstenen wer- De bouwstenen werden bekroond met de balk van de geloofwaardigheid. den tenslotte bekroond met de balk van de geloofwaardigheid. Gisteravond werd de viering van het eeuwfeest voortgezet met een the ma-avond in de kerkzaal van Molen- dael, waar prof. dr. W. ter Horst sprak over de "bijzonderheid van het bijzon der onderwijs". Vanmorgen zouden al le scholen meedoen aan een sport- en speldag op het sportcomplex aan de Bosstraat, en komende vrijdag wordt het feest afgesloten met een feestelijke receptie, die van 16.00 tot 17.30 uur eveneens in Molendael wordt gehou den. Als er nog eens een aanvraag bin nenkomt voor de vestiging van de tailhandel op een industrieterrein, zal de gemeente in overleg met de Federatie Midden- en Kleinbedrijf (MKB) regels opstellen. Het be stuur van de MKB had om derge lijk overleg gevraagd. De ondernemers zijn van mening dat volumineuze detailhandel niet zomaar kan worden toegelaten op een indus trieterrein. "Voordat de mogelijkheden worden overwogen, dient duidelijkheid te bestaan omtrent de locaties en die moet in goed overleg met de federatie en de Soester Zakenkring worden vast gesteld", aldus het bestuur van de MKB. De gemeente en de MKB hebben eind vorige maand overleg gepleegd over de verplaatsing van Big Boss Wolfsen van de Nijverheidsweg naar de Konings weg. Daartegen zijn geen bezwaren in gediend, zodat de gemeente bij de pro vincie een verklaring van geen bezwaar heeft aangevraagd. Als die aanvraag wordt gehonoreerd, kan Big Boss Wolfsen verhuizen. Niettemin wil de MKB dat er regels worden vastgesteld voor de vestiging van volumineuze detailhandel op een industrieterrein. De federatie geeft de voorkeur aan regels in plaats van dat bij elke individuele aanvraag een ad hoe beslissing wordt genomen. Het college verwacht op korte termijn geen nieuwe aanvragen vanuit de de tailhandel voor de vestiging op een in dustrieterrein. Zodra er een aanvraag binnekomt, zal de gemeente in overleg met de MKB en de Soester Zakenkring regels opstellen. D B m V A N BETER Voorwaarden: U koopt of huurt een ATAG c.v.-ketel. U ontvangt uw geld terug bij vervanging na 15 jaar. U laat tot de vervanging het onderhoud door ons uitvoeren. Deze aanbieding geldt niet voor lease-contracten. Deze aktie geldt van 1 september 1993 t/m 30 maart 1 Bosman Loodgieters b.v. - Oude Utrechtseweg 31 - 3768 CA Soest - Telefoon 02155 20644 dit jaar zijn eerste oogst heeft opgele verd. Enthousiasme In een samenleving waarin heel veel ge professionaliseerd wordt verdiende volgens de burgemeester het vrijwilli gerswerk van de DWG extra veel lof. "Het enthousiasme van de Derde We- reldgroep straalt ervan af, en in dat op zicht is de organisatie een voorbeeld voor iedereen. Ook het brede draag vlak heeft bijgedragen tot het succes," aldus de burgemeester, die de Derde Wereldgroep nog vele jaren van noeste Burgemeester de Widt en Leidje To massen hijsen samen de "Derde-We reldbol" in het gemeentehuis. arbeid toewenste. Zeker 150 gasten kwamen de opening - een van de feestelijkheden ter gelegen heid van het tienjarig jubileum - opluis teren. Ze werden onthaald op koffie, Braziliaanse muziek, gedichten van Pa- blo Neruda en uiteraard een hapje èn een drankje. De tentoonstelling is tot 4 november te bezichtigen tijdens de ope ningsuren van het gemeentehuis. Dilienburglaan 2a - Soest - Telefoon 02155 - 19991 Onder grole belangstelling is vori ge week de jubileumtentoonstel ling van de tien-jarige Derde We reldgroep Soest van start gegaan. Dat gebeurde in de hal van het ge meentehuis, waar burgemeester Hans de Widt en DWG-voorzitter Leidje Tomassen gezamenlijk de Opening verrichtten. enlandschap" van Ingebjorg Aanje. e hangen, want er is niet zoveel c was eerst tegen acrylverf, die bestaat. Maar toch ben ik er- werken. Het materiaal is toch iet werkt lekker, maar op een t toch weer de olieverf. Ik volg n stromingen. Ik doe van alles tt. Ook kleien. Kijk maar, daar c kijk naar de schoorsteen, en paar vrouwenfiguren lig- kundig gekneed. Boeiend, selijk lichaam is zo fantastisch beeldje vaak vrouwen uit? j ;en lichaam ken ik door en dat is het fijnste om uit te beel- dat kleien ben ik ook steeds vil nog zoveel doen, het leven Mijn droom is om te gaan -en. Hiermee haal je dingen moet tevoren goed weten wat -n. Met kleien bouw je dingen je wel waar je uitkomt. Dat is andere werkwijze." essentie van je ontplooiing tot es? nand me af kan pakken. Ik "s leren kijken. Als kind en trok ik dwars door Noorwe- l alles. Soms teveel zodat ik kreeg tijdens het schetsen, s het beste wat ik heb. Tevens 1 over kunst geleerd, volgde 's kunstgeschiedenis. Mijn ngzamerhand ontwikkeld. Ik meer leren zien en ik voel dat mens geworden ben. Altijd iwee naar mijn schildersezel, steeds een schetsboek bij tne je moet het ijzer smeden als d goed, probeer in m'n 'com- te slaan en op een gegeven >mt het eruit. Zo zag ik in de ;isje met een paarse trui, lik" en gele citroen. Dat houd ik :ens wordt het een composi" iia heb ik indrukken opge- 4 pas later ging verbeelden -I van houtskooltekeningen; papier (dat gaat langer mee, t voor de eeuwigheid mee te toch wel voör een tijdje). Kennelijk sla je die indruk- omt het er een tijd later uit in n een tekening of schilderij oopt met me mee naar de it haar werk zien: "Ik maak dingen, met Afrikaanse in- i invloeden van Noorse sagen en legenden. Ik word moeder aarde, geloof ik." stelling van Ingebjorg Aanje november. De Bereklauw, raat 63 in Soest. Geopend i zaterdag 18.00 uur. Ellen de Jong - de Wilde "Wonen, weten, werken en wel zijn." Dat zijn volgens Dik Stro- band, voorzitter van de commissie «Minderheden in Soest, de vier W's waar het om draait in het minder-; I hedenbeleid. Maar daaraan voor afgaat de bereidheid om de com- municatie met de "buitenlanders" echt gestalte te geven en hun zelf organisaties serieus te nemen. I Op dat punt kan er in Soest nog best wat p verbeterd worden, constateerde Stro- I band vorige week, toen hij namens de commissie het (concept) werkplan 1994/1995 aanbood aan wethouder Frans Kingma, die het minderhedenbe leid in zijn portefeuille heeft. In het werkplan geeft de commissie aan wat zij in de komende jaren, zelf ter hand wil nemen, maar het bevat ook allerlei con crete aanbevelingen voor het gemeen tebestuur en de verschillende maat schappelijke instellingen die zich bezig houden met de minderheden. Vanuit haar platformfunctie heeft de commissie het plan ook aangeboden aan de politieke partijen, zodat die bij het opstellen van de verkiezingspro gramma's kunnen uitgaan van de actue le stand van zaken en gedachten die in de commissie leven. In het plan wordt bijvoorbeeld prioriteit gevraagd voor beroepsmatige ondersteuning van de allochtonen in de commissie en het (sneller) inschakelen van de zelforgani saties - bijvoorbeeld het Turksè en het Marokkaanse Comité - bij het signale ren en oplossen van problemen. De doelstelling van het minderheden beleid is integratie, maar dan wel opge vat als tweerichtingsverkeer tussen al lochtonen en autochtonen, waarbij overigens wordt opgemerkt dat de ver scheidenheid in beide groepen even groot is. Er moet in elk geval meer en beter samengewerkt worden tussen de verschillende betrokkenen, en geza menlijk overleg is in dat verband een eerste vereiste. Dat geldt bijvoorbeeld ook voor de politie, stelt het werkplan met enige nadruk. Verder wordt o.a. gepleit voor een samenhangende aan pak van minderheden- en vluchtelin genbeleid. Niet alleen in verkiezingstijd De communicatie is bij dit alles van het grootste belang. De zelforganisaties moeten serieus genomen worden, be nadrukte Stroband, en niet alleen in de verkiezingstijd belangstelling van de politiek krijgen. Het project "sociale vernieuwing" biedt daarvoor uitgele zen kansen. Volgens Stroband is de commissie Minderheden alleen een platform, en geen "alibi". "De zelforganisaties weten zeer wel waar de noden en de zwakke plekken liggen en kunnen ook goed een rol spe len bij het mobiliseren van en het com municeren met de minderheidsgroe pen. Zij kennen de methoden en wegen, maar lobbyen nog onvoldoende en zijn misschien ook nog niet zo vaardig en mondig om daarvoor te strijden," aldus Stroband."Het is daarom aan het be stuur en de politiek om hen op te zoe ken, niet alleen vlak voor de verkiezin gen, maar de jaren door, telkens op nieuw, met de nodige zorg en regel maat. Want wie denkt dat de minderhe denproblematiek met een cursus verga dertechniek of met een paar jaar door werken is opgelost, heeft niet begrepen Stroband roverhandigt Kingma (m.) het werkplan van de commissie Minderheden. dat de immigratie van grote groepen met achterstanden een blijvend ver schijnsel is geworden, en dat het meer dere generaties vergt om die achter standen weg te werken. Dat vergt een lange adem - langer dan vier jaar." 'Dubbele rekening' Stroband nam met dat laatste alvast een voorschotje op de discussie over de vraag of de commissie ook in de ko mende raadsperiode moet blijven be staan. "Het minderhedenbeleid zal he laas nog heel lang speciale aandacht moeten hebben," stelde Stroband vast. "Maar dat is beter dan dat we over een aantal jaren een dubbele rekening ge presenteerd krijgen." Kingma nam het werkplan welwillend in ontvangst, al pleitte hij bij de com missie voor wat meer geduld. "Niet ai- les kan in een achternamiddag geregeld worden." Hij onderschreef het belang van een goede communicatie om tot goede resultaten te komen, "maar dan moeten we wel hetzelfde gereedschap hanteren." Zo eenvoudig is dat alle maal niet, benadrukte de wethouder. "Iedereen mag zich bemoeien met het minderhedenbeleid, en dat is zelfs prachtig, maar het belangrijkste zijn de mensen zelf, want daar gaat het om." Op de Wieksloterweg W.Z. is een aan hangwagen gestolen. Dat gebeurde in de nacht van woensdag op donderdag. De aanhanger was met sloten en staal draad beveiligd, maar de dieven zagen toch kans hun slag te slaan. De aan hangwagen is eigendom van een 62-ja- rige Soester. Een vijftien-jarige jongen is woensdag avond lastiggevallen op het Breemeen- tje. Hij fietste daar rond tien uur, toen vier jongelui het voor- en achterlicht van zijn tweewieler kapot trapten. Be halve een scheldkanonnade kreeg de jongen ook een schop tegen zijn been. Hij kende het viertal niet. Van 18 oktober t/m 13 november vindt in Aqua Indoor Netwerk Kreaties '93 plaats, een evene ment georganiseerd door de Ver eniging VrouwenNetwerk Utrecht. NetwerkKreaties '93 bestaat uit vier onderdelen met het thema "Metamorfose". ook bezoekers de gelegenheid om con tacten te leggen met SVN'ers en onder ling, kortom om te netwerken. Informatie en aanmeldingen: tel. 033- 558770 (ma t/m vr. 12.00-13.00 uur). DIAMANTAIRJUWEllERx Laanstraat 18 Baarn Tel. 02154-15937 i Weedestraat 145 Soest Tel. 02155-20670 streek 2.17 (93407): plaah., schuur, 1-10-93 i id van de Wet AdministraliJ "f °ver5e'dsbeschikki"gen kun1 nghebbenden tegen deze beslis bezwaarschrift indienen. Alsuffi, ichrift wilt indienen, dan moet 4, ichnft gericht worden aan Bur». ■n Wethouders van Soest, Postb; 60 CA soest. Het bezwaarschn" aen dertig dagen na de verzenddt. ie beslissing worden ingediend De cunt u mzien in het gemeentehuis, plein 1, afdeling Ruimtelijke 0r- i Bouwzaken (balie Bouwzaken! elke werkdag van 8.30-12.30 uur.' De expositie omvat een aantal panelen met foto's, waarin een overzicht wordt gegeven van het werk waarmee de Der de Weredlgroep zich in de afgelopen tien succesvolle jaren heeft beziggehou den. In de vitrines zijn allerlei vormen van kunstnijverheid te zien, afkomstig uit de landen waarmee de DWG een re latie heeft (gehad). In haar welkomstwoord wees Leidje Tomassen er nog eens op dat de wester se welvaart voor een belangrijk deel af hankelijk is van de grondstoffen die de Derde Wereld levert. Ze vroeg ook aandacht voor het feit dat de ontwikke lingslanden niet alleen beschikken over een fraaie natuur, maar ook over een cultuur waarvan men in het westen vaak nog geen idee heeft. Samen met burge meester De Widt hees Leidje Tomassen een tot "Derde-Wereldbol" omge toverde skippybal omhoog, om het touw daarvan vervolgens deugdelijk vast te maken. "Soest laat de Derde Wereld niet vallen", was de symboli sche boodschap. De weg is lang Burgemeester De Widt bracht de felici taties van het gemeentebestuur over en onderstreepte van zijn kant dat het werk van de Derde Wereldgroep moet jjóorgaan, ook ondanks de economi sche recessie. "We moeten de Derde Wereld inderdaad niet laten vallen," al dus De Widt, die daarvoor overigens in Soest - met zijn actieve Derde Wereld- groep - ook niet al te beducht was. Hij complimenteerde de organisatie vooral met haar uithoudingsvermogen. "De weg is lang, en het einde nog niet in zicht." De bewuste keus voor kleinschalige, kortlopende projecten noemde hij ver standig. "Dat stimuleert de mensen in de ontwikkelingslanden om zo snel mo gelijk zelf aan de slag te gaan. Met wei nig kan heel veel bereikt worden. Eén druppel hier betekent daar een meer aan voorzieningen, waarvan de armsten kunnen profiteren." De Widt meldde in dat verband met vreugde dat het sinaas- jfappelbomenproject in Lins (Brazilië)

Soester Courant | 1993 | | pagina 5