Min En dit zijn de knallers van deze week: 229 10.98 B Twee jaar oude vloer Aqua Indoor loopt zeer ernstige waterschade op Geen autoloze zondag Verhoging afvalheffing gehalveerd Oktober-Woonmaand eigen h«,s Zoekt u een klant vriendelijk tankstation? Bildstar aardappelen De Heer luxe bonbons Tartaar UW 3 Actueel 5 Actueel 7 Varia 13 Sport 18 Op Soest Gemeente treedt streng op tegen fietsoverlast bij Soest-Zuid m WOENSDAG 20 OKTOBER 1993 72e JAARGANG NO. 9 Kosten vervanging vier ton; clubs'moeten wekenlang uitwijken Trainingsschema's GGS krijgt geen steun voor motie Man (50) krijgt klappen van groep jongens Politie deelt rijverboden uit Antieke lantaarn wordt opgeknapt AVIA Huishouden vier tot vijf tientjes meer aan belasting kwijt Splitsing 'Foute fietsen' worden verwijderd t/m 31 oktober heropenings-aanbiedingen MEUBELEN Klassiek, eiken en modern GEBR. VAN WOERKOM C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 -15724 VOORDEELMARKT PETERS Makelaars Vast goed rvan BREUKELEN bv m. 5 HET VLEESCENTRUM MARBELLA'S V Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefqon 02155-14152* Telefax 02155-24904 Postbank 126156 Abonnement: Soest/Soesterberg per halfjaar f 13,- Buiten Soest f 26,- Losse nummers 75 ct. Gecontr. opl. 10.200 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG nw-iiünü'ii De vloer van sporthal Aqua Indoor moet zo goed als zeker opgelopen, öp verschillende plekken is het linoleum gaan worden vervangen. Doordat een onbekende vandaal een bollen. De gemeente wacht nog op de rapporten van de verze- brandslang opendraaide, heeft de vloer ernstige waterschade keringsmaatschappij en de Nederlandse Sport Federatie. De kans is aanzienlijk, dat de vloer van sporthal Aqua Indoor moet wor den vervangen. De vloer, die ruim twee jaar oud is, is zowel aan de boven- als aan de onderzijde aangetast door water. Dat is veroorzaakt doordat gedurende een etmaal leidingwater uit een brandslang is gestroomd. De brandslang was, naar nu pas bekend is geworden, opengezet door een on bekende vandaal. De kosten van vervanging van de vloer worden door Piet Hoogendoorn van de gemeente geraamd op 400.000 gulden. Het is nog niet zeker of de verzekering die schade zal vergoeden. Vertegen woordigers van de Nederlandse Sport Federatie (NSF) hebben de vloer maandagmiddag nog gekeurd. Zij zouden hebben gezegd, dat de vloer niet meer aan de eisen voldoet. Hoogendoorn kan dat niet bevestigen. "Ik krijg het rapport van de NSF volgende week." Eventuele vervanging van de vloer zal nog bijkomende kosten, omdat alles gevolgen hebben voor de sportclubs die gebruik maken van de sporthal. Die zullen dan moeten uitwijken. Volgens Hoogendoorn zouden de werkzaamhe den namelijk tijdens het sportseizoen moeten worden uitgevoerd. Hoogendoorn: "Dergelijke bedrijven zijn tijdens de vakanties al bezet, dus daarbuiten hebben ze meer mogelijkhe den. Als een bedrijf met de hele ploeg kan werken, kan de vloer op z'n snelst in vier weken worden vervangen. En als de vloer inderdaad moet worden ver vangen, moet je dat zo snel mogelijk doen. Anders krijg je nog meer kosten. Een nieuwe vloer kost ongeveer 500.000 gulden. Maar daarnaast heb je moet worden gesloopt en de tribune en de vloervoorzieningen moeten worden weggehaald. Ook de dampremmende folie onder de vloer is aangetast. Daar na moetje alles schilderen en de onder- vloer laten drogen. Met een grove ra ming kom je uit op vier ton." Bij vervanging van de vloer zullen de sportclubs tijdelijk moeten uitwijken. Dat heeft niet alleen geyolgen voor de trainingsschema's, maar ook voor com petitiewedstrijden. In Aqua Indoor worden onder meer officiële zaalvoet- bal- en volleybalwedstrijden gespeeld. Hoe graag Gemeentebelangen Groen Soest (GGS) het ook had gewild, er komt geen autoloze zondag in Soest. De fractie kreeg alleen steun van wethou der Jan Menne (CDA), Kees Boerkoel (PvdA), Leidje To- masse; (Progressief Soest) en milieu wethouder Mieke Swin kels (D66), de enige wethouder die vrijwel altijd met de auto naar haar werk gaat. Eerder had Swinkels overigens aan gegeven dat een autoloze zondag al leen zin heeft als die in regionaal of landelijk niveau wordt ingesteld. "Het heeft pas rendement als u het tijdens de Oude Ambachtenmarkt of de jaarlijkse Autoshow doet", zei Swinkels. "Grappig, maar niet haalbaar", merkte Leidje Tomassen op, waarna ze alsnog voor stemde. "Als je het landelijk niet regelt, is het een zeepbel", stelde fractievoorzit ter Bart Krol van het CDA. Neks Blommers van de WD: "Het zal van de burgers zelf moeten uitgaan. Daar is een motie niet voor nodig. Wiebe Meilof van GPV/SGP/RPF zag problemen voor de kerkgangers die slecht ter been zijn. "Dan moetje ontheffingen gaan verlenen en dat is teveel geregel. Bovendien is er in Soest teveel doorgaand verkeer. Dat werkt demoraliserend voor de Soes- ters die niet in hun auto mogen stap pen." Toch meende Harrie Witte van GGS dat veel Soesters het prettig zullen vinden als in Soest een autoloze zon dag wordt ingesteld. Hij stelde dat afgelopen zondag ook in Veenen- daal een autoloze zondag zou wor den ingesteld. "Het gaat om een stukje milieubewustzijn. Uit een on derzoek is gebleken dat de helft van de Neerlandse bevolking behoefte heeft aan een autoloze zondag." Witte stelde dat Centraal Nederland (CN) op de bewuste zondag een doordeweeks dienstenrooster zou moeten draaien, zodat de Soesters toch zouden kunnen reizen. CN zou dat dan, aldus Witte, uit eigen zak moeten betalen, omdat ze op die ma nier veel 'goodwill' kunnen kweken. Of hij er een slapeloze nacht aan heeft overgehouden, is niet bekend. Maar het betoog van Witte vond bij een grote meerderheid geen onder steuning. In het winterseizoen moeten ook de hockeyers van MHC Soest en de korf ballers van de Eemvogels de zaal van Aqua Indoor in. In sporthal Beukendal is nauwelijks nog ruimte vrij. Die hal is nagenoeg op alle (gangbare) uren reeds in gebruik. De Banninghal in Soesterberg staat nog wel leeg op een aantal uren, maar dat is niet toereikend voor de clubs die nu nog in Aqua Indoor sporten. Hoogendoorn: "Naar de mogelijkhe den heb ik nog niet gekeken. Ik wacht eerst het rapport van de verzekering af. Ik hoop dat dat deze week binnenkomt. Als het zover komt, dat de vloer moet worden vervangen, is er sprake van een calamiteit. Dat moeten we dan in goed overleg met alle partijen gezamenlijk oplossen." De schade is ontstaan, doordat iemand de brandslang heeft opengedraaid. Dat moet, zoals nu is gebleken, zijn gebeurd tijdens een weekeinde in augustus. Pas de volgende ochtend ontdekte een me dewerker van Aqua Indoor dat de hal blank stond. Bij de politie werd direct aangifte gedaan. Volgens een woord voerder van het sportcentrum zou de verzekering de schade normaal gespro ken moeten dekken. De experts van de verzekeringsmaat schappij hebben de zaak nog in onder zoek. Er bestaat wellicht een kleine kans dat de huidige vloer, die nog geen twee jaar oud is, kan worden gerepa reerd. Maar op verschillende plaatsen is het linoleum gaan bollen. De kans dat dat erger wordt, is groot, omdat er nog steeds water onder de vloer staat. Regen van moties leidt tot uitgaven. Raad kleedt kunstbeleid van Visser uit. De oppositie voelt zich verwaarloosd. Discussie over financiële bijdrage Soest aan politie. Politiek klungelt maar wat aan met beroepskracht De Vrije Teugel. Schapenk Jaat zien wie er de baas is over de provinciale ruimte: hijzelf. Weer gouden wissel Dick Schinkel. 1 PVO blaast er vrolijk op los. In de passage onder dienstencen trum Honsbergen is een vijftig-jarige Soester vrijdagmiddag lastig geval len dooijongelui. De opgeschoten jongeren sloegen hem, waarbij de man lichte verwondingen in het ge zicht opliep. De man had zojuist boodschappen gedaan en wilde via de passage aan de Wiardi Beckmanstraat naar huis gaan. Daar hielden zich ongeveer acht jongens op, die hem niet wilden laten passeren. Toen de man zich door de jongens wilden dringen, werd hij besprongen en kreeg hij klappen. Toen hij uiteindelijk toch thuis kwam, belde hij de politie. Die nam poolshoogte bij Honsbergen en trof daar ongeveer tien jongeren aan, die evenwel niets kwijt wilden over het voorval. De politie trachtte indruk te maken met de opmerking, dat bij een volgende gelegenheid harder zal worden opgetreden. Twee bestuurders van een auto hebben in de nacht van donderdag op vrijdag een rijverbod van enkele uren opgelegd gekregen. Om tien voor één werd een 36-jarige man uit Soest op de Burgemeester Gro- thestraat aangehouden. De politie deed dat, omdat de man op het Nieuwer- hoekplein het rode verkeerslicht had genegeerd. Bij controle bleek hij teveel alcohol te hebben gedronken. Hij kreeg een rijverbod van vier uur. Omstreeks dezelfde tijd werd op de Amersfoortsestraat een 33-jarige vrouw uit Amersfoort aangehouden. Ook zij had net te diep in het glaasje ge keken, waardoor ze twee uur niet meer achter het stuur mocht plaatsnemen. Zodra ze tweehonderd gulden boete heeft betaald, is ze van de kwestie af. De antieke lantaarn in de Kerkebuurt (parkeerplaats) is tijdelijk "onthoofd'. De komende weken krijgt de uit begin 1900 daterende lantaarn een noodza kelijke opknapbeurt. Eind november is de lantaarn, die geschonken werd door de inwoners van Soest ter gelegenheid van het 25-jarig ambtsjubileum van de toenmalige burgemeester Loten van Doelen Grothe, terug op de oude stek. Tevens zullen dan nog twee antieke lan taarns langs de Neerweg geplaatst wor den. waar u benzine, diesel en gas van topkwaliteit kunt tanken tegen concurrerende prijzen. waar u met de AVIA TANKPAS dag nacht terecht kunt. waar u dus ook gemakkelijk op rekening kunt tanken. waaru bijna met iedere betaalkaart'terecht kunt. waar ze ook nog een aantrekkelijke spaaraktie voeren. waar u op dinsdag goedkoop uw auto kan laten wassen. Lever deze advertentie in en ontvang tot 13 november 10 GRATIS spaarzegels! KOM NAAR HET AVIA TANKSTATION DE KORTE DUINEN! Birkstraat 108 in Soest Zuid. Telefoon 02155-17224. De afvalstoffenheffing gaat komend jaar niet met zeventig, maar met 35 gulden omhoog. De voorgestelde verhoging van burgemeester en wet houders is, uitgerekend door de college-partijen, gehalveerd. CDA, PvdA, D66 en Progressief Soest namen vorige week tijdens de begro tingsbehandeling hun eigen motie aan en verkregen daarmee een meer derheid. Opvallend was dat de vier wethouders, die aanvankelijk een verhoging van zeventig gulden hadden voorgesteld, de motie van hun fracties steunden. Uitgaande van ongeveer 16.000 huis houdens in de gemeente, zal Soest vol gend jaar circa 560.000 gulden minder aan afvalstoffenheffing incasseren dan dat het college had begroot. Met een verhoging van zeventig gulden, dacht het college ruim 1,1 miljoen extra te 'verdienen'. Wat Gemeentebelangen Groen Soest (GGS), de WD en GPV/SGP/RPF betreft, had de verhoging van zeventig gulden mogen worden doorgevoerd. GGS-fractievoorzitter Harrie Witte: "We zouden de kosten van het afval zo veel mogelijk verhalen op de vervuilers. In het kader van de bewustwording van de burgers van Soest, zou het uitermate goed zijn als we ze juist laten zien wat al les kost. Bovendien, als we straks de dif- tar en waterspoor gaan invoeren, zijn daar veel kosten aan verbonden. En er zijn nog meer milieukosten te verwach ten." De afvalstoffenheffing of het reini gingsrecht is voor elk huishouden het zelfde. Wiebe Meilof van GPV/SGP/ RPF zou graag willen dat het tarief wordt aangepast aan het aantal bewo ners van een perceel. Als het perceel door één persoon wordt bewoond, acht hij een lager tarief aanvaardbaar. Het amendement dat hij daarvoor indiende, werd echter afgewezen. Maar de raads fracties willen over deze materie wel een discussie opstarten om te komen tot een 'rechtvaardigere' tarifering. Het onlangs uitgestelde diftar-systeem is daar trouwens een voorbeeld van. Vol gens het diftar-systeem betaalt het huis houden belasting voor de hoeveelheid aangeboden afval. OZB De afvalstoffenheffing was overigens de enige belasting die het college wilde verhogen. Maar, wederom dank zij de college-partijen, zal de onroerend za ken belasting (ozb, voorheen ogb ge noemd) met 1,75 procent ook omhoog gaan. Hoewel de wethouders daar geen voorstel toe hadden ingediend, steun den ze opnieuw de motie van hun frac ties. Ook in dit geval stemden de WD, GGS en GPV/SGP/RPF tegen. De gevolgen van de verhoging (CDA-er Bart Krol? "Het is nog altijd minder dan het inflatiecijfer.") voor de burger zijn niet bijzonder groot. Iemand die in een huis met een economische waarde van 100.000 gulden woont, zal ongeveer 3,15 gulden per jaar meer moeten afdragen. Bij een woning van twee ton gaat de ozb met zes gulden en een kwartje omhoog en de bewoners van een woning van 300.000 gulden, moeten rekenen op een extra aanslag van ruim negen gulden. Inclusief de verhoging Van de afvalstoffenheffing zal elk huishouden volgend jaar vier tot vijf tientjes meer aan gemeentelijke be lasting kwijt zijn. De verhoging van 1,75 procent levert de gemeente volgend jaar ongeveer 137.000 gulden extra op. Met dat geld kunnen de college-partijen voor Sin terklaas gaan spelen. Zo besloten ze om 10.000 gulden van de extra inkomsten af te romen ten behoeve van een be roepsmedewerker voor de Stichting Jeugdzorg Soesterberg. Ook kunnen de salarissen van de medewerkers van het Dorpshuis in Soesterbêrg conform de cao welzijn worden aangepast. Met de extra ozb-gelden hebben de col lege-partijen onder meer 20.000 gul den beschikbaar gekregen voor de aan stelling van een tweede controleur woonomgeving. Elk huishouden in Soest is volgend jaar vier tot vijf tientjes meer kwijt aan gemeentelijke belastingen. A Heen de af valstoffenheffing (35 gulden) en de ozb (1,75 procent) gaan omhoog. Foto: Goos van der Wilt. Met ingang van deze week zal de gemeente streng gaan optreden te gen verkeerd geplaatste fietsen bij het station Soest-Zuid. Ondanks de verbodsborden blijven sommi gen volharden in het kwaad. In de media is onlangs opgeroepen de fietsen uitsluitend in de daarvoor ge plaatste fietsenstalling te stallen, en niet her en der op de trottoirs. In de afgelo pen dagen hebben de boosdoeners na mens de gemeente een brief op hun fiets aangetroffen, waarin hen werd gewezen op hun fout. Sinds gisteren is de gemeente overge gaan tot het verwijderen van verkeerd gestalde fietsen. Ze heeft daartoe de be voegdheid op grond van artikel 24 van de Algemene Plaatselijke Verordening (APV) en artikel 210 van de Gemeen tewet. Het is mogelijk dat daartoe het slot van de fietsen geforceerd moet worden. De weggehaalde fietsen kan men afhalen op de gemeentewerf aan de Lange Brinkweg (tijdens kantooruren). De overige fietsen worden overgebracht naar de stalling van de NS aan de Ei kenlaan. 'n Begrip voor kwaliteit, service en prijs Soest Steenhoffstraat 61 Telefoon 02155-13280 Hilversum Leeuwenstraat 45-47 Telefoon 035-(2)41794 150 gram 2e bakje gratis kilo c-noo Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02)55-1625) LZie .pagina Birkstraat 49 - Soest - Tel. 12477 VARKENSHAASJES 4n(-n per kiloiy?u HAMLAPPEN ot-n per kiloö?u Dikke RIBLAPPEN 4A«-n per kiloI U?u Geopend do. en vr. 8.00-17.00 uur. Altijd kwaliteit en betaalbaar. in diverse uitvoeringen en kleuren. Jaargang '88, '89, '90, '91 Vanaf f 7.650,- 12 maanden garantie en de Auto van Doorn service. Seat-dealer voor Soest-Baarn e.o. AUTO VAN DOORN BV Waarborg voor goede service Laanstraat 82 - Soest - Tel. 02155-21719

Soester Courant | 1993 | | pagina 1