\9 Kleurenfoto's... U kiest maar!!! NIEUW! 99. 1.00 9 14>5 19.95 reclame, aling jACWEËLt COMBi VAN ESSEN £pppj scliwcmnkcr De oppositie voelt zich verwaarloosd NE WO SCHADE- REPARATIE Sr- Regen van moties leidt tot uitgaven PvdA-kunstwerk voor 'eenzame fietsers' F INISHIN 2® afdruk GRATIS VOORDEEL 95 Raad kleedt kunstbeleid van Visser uit ten gunste van voltooiing Smitsveen Weer mot tussen Swinkels en WD Van Den Brink Discussie over financiële bijdrage Soest aan politie Welzijnsveld kan zich opmaken voor grote 'herschikking' PAGINA 2 WOENSDAG 20 OKTOBER 1993 ICAIN t. WESTRA 15?5 SOESTER COURANT PAGINA 3 Raad doet greep in overschot van 1992 (1,2 miljoen gulden) Beetje afscheid van Menne en Kingma 'RIMPELS GAAN OP DE LOOP VOOR EEN COLLAGEENBEHANDELING' G AGFA TOPFOTO 10 x 15 cm, mat of glans Vandaag gebracht, morgen klaar AGFA TOPFOTO 10x15 cm, mat of glans overmorgen klaar per 2 stuks Mislukte foto's retour 12 opnamen 24 opnamen 36 opnamen Levertijd 3 dagen afdrukken ZUIDPROMENADE 15, "HARTJE ZUID", SOEST, TEL. 02155 -1 28 74 'Gegraai' in kunstpot levert twee ton op Blommers taalt niet naar het pluche Inschrijven voor koopwoningen Specht SCHOENAKER technische dienst Meilof beducht voor 'kille' kinderopvang Auto's opengebroken VVD, GGS en GPV kritiseren motie-behandeling ittsjc gratis Dorresteinweg 60 Soest Telefoon 1 32 88 koopt LOMPEN, IJZER', APIER en METALEN aterdag na 12.00 uur GESLOTEN. VAKGARAGE /oor grote en lichte aan alle merken auto's. Nijverheidsweg 11 Soest 'Tel. 02155 - 2 71 23 ;N (4 fmaitw', v/„(filai'lm IX RHONB Vooral (Jw dranken^s^ Hartje Zuid - Soest Van de 1,2 miljoen gulden die de gemeente in 1992 overhield, zal een belangrijk deel worden uitge geven aan verschillende doelen. Dat is het gevolg van de motiere gen die vorige week woensdag over het gemeentehuis neerdaal de. De raad besliste unaniem, dat 100.000 gulden van de winst zal worden besteed aan de verbetering van het lokale fiets- padennet. Met het geld kan de gemeen te de fietspaden binnen de bebouwde kom in goede staat van onderhoud brengen. De VW kan structureel een extra bij drage tegemoet zien van 1,25 gulden per Soester inwoner. Dat is bereikt na een motie van het CDA en D66, die werd ondersteund door de WD en de PvdA. Van die laatste twee partijen stemden de wethouders overigens te gen. De VW had enige maanden gele den al om een structurele verhoging van de gemeentelijke bijdrage gevraagd van ongeveer 90.000 gulden. Volgens me nig raadslid is de 1,25 gulden per inwo ner daarom niet voldoende. Maar om dat er niet meer inzat voor de VW, be sloten ze toch maar hun goedkeuring aan de motie te geven. "Het is een ge baar naar de VW", aldus mede-indie ner Loet Jansen van D66. AV Pijnenburg De loop- en sprintbanen van AV Pij nenburg zullen een jaar eerder worden voltooid. Niet in 1995, maar reeds vol gend jaar worden de werkzaamheden uitgevoerd. De vier college-partijen hebben dat middels een motie bereikt. Dat kost op jaarbasis 3.471 gulden. De dekking is gevonden in het overschot van 1,2 miljoen dat in 1992 is ontstaan. De motie werd gesteund door de WD en GPV/SGP/RPF. Alleen GGS stemde tegen. Ontmoetingsplek Uit hetzelfde overschot wordt 30.000 gulden gehaald voor een ontmoetings plek ten behoeve van de Soesterbergse jeugd. Die voorziening zal aan de Kampweg worden gerealiseerd. De motie van de college-partijen kreeg de steun van de WD. Wiebe Meilof van GPV/SGP/RPF was tegen: "Omdat we te vaak ergens een ontmoetingsplek hebben neergezet, terwijl de werkelijke ontmoeting vijfhonderd meter verder op plaatsvond." Ook bij deze motie stemde GGS tegen. De jongste partij van Soest stemde bij de meeste van de ruim veertig moties tegen. "Niet omdat we het niet met de motie eens zijn, maar omdat we het niet eens zijn met de aangegeven dekkin gen", verklaarde Witte. Kabelkrant De Kabelkrant Soest blijft definitief op de buis. CDA, Progressief Soest en de PvdA vinden dat de exploitanten (De Gooi- en Eemlander/Uitgeverij Smit) best wat minder mogen betalen aan de gemeente. De Kabelkrant heeft aange toond een belangrijke nieuws- en infor matievoorziening te zijn en dus moet 'ie blijven. De inkomstenderving kan vol gens de fracties binnen de begroting van de afdeling voorlichting worden ge dekt. De motie werd door alle fracties gesteund. Alleen de wethouders Jan Visser (Progressief Soest), Frans King- ma (PvdA) en Mieke Swinkels (D66) stemden tegen. Daarentegen kreeg de WD geen meerderheid voor twintig pagina's op Kabeltekst. Dat is een soort van tele tekst. De liberalen wilden daar twintig pagina's van kopen, zodat de burgers van Soest en Soesterberg desgewenst die pagina's kunnen opvragen om ge meentelijke informatie te lezen. Seizoensmarkt Bij één motie staakten de stemmen op 13-13 (Gerard van den Deijssel van Gemeentebelangen Groen Soest, dat tegenstemde, was niet aanwezig). Het betrof de motie van de WD om jaar lijks vijfduizend gulden beschikbaar te stellen aan de Seizoensmarkt. Op die manier hoeven de deelnemers niet zelf op te draaien voor de kosten. Dat is in de eerste twee edities evenmin het geval geweest, omdat er steeds met succes een beroep werd gedaan op onder meer de zogenaamde kermispot. De WD wil de onkostenvergoeding structureel maken. Maar het CDA (8), Gemeente belangen Groen Soest (3), wethouder Frans Kingma van de PvdA en GPV/SGP/RPF (1) voorkwamen dat de motie werd aangenomen. Het voor stel van de WD zal daarom nog een keer ter sprake moeten komen. "Jullie waren coureurs, snelle star ters, kregen te maken met zwaar weer, hadden af en toe een lekke band, zijn gevallen maar altijd weer opgestaan, moesten tusen- sprintjes trekken maar ook wel eens een tandje minder fietsen..." Met bloemrijke bewoordingen, ont leend aan het wielerjargon, luidde de PvdA-fractie bij monde van Wil Steke lenburg vorige week in de gemeente raad een tikkeltje voorbarig het nade rende afscheid in van de wethouders Jan Menne en Frans Kingma. Dat ge beurde aan het slot van de begrotings behandeling, waaraan beiden voor het laatst deelnamen. Zowel Menne als Kingma hebben om uiteenlopende re denen hun vertrek uit de actieve plaat selijke politiek aangekondigd. Aangezien beiden nogal eens op de fiets zijn aan te treffen was de vergelijking met wielrenners redelijk passend, maar of de kopmannen, zoals Stekelenburg het omschreef, inderdaad "topsport" hebben bedreven is vermoedelijk een kwestie van politieke subjectiviteit. Volgens Stekelenburg moesten Menne en Kingma dikwijls omrijden en bergen nemen om het doel te bereiken, maar hielden ze uiteindelijk altijd de rechte weg voor ogen. Wel lieten ze zich daar bij coachen en adviseren, maar ze be paalden zelf de koers en presteerden het om het peloton op afstand te hou den. Eindstreep gehaald "Jullie hebben ae eindstreep gehaald. Van ons krijgen jullie nu de gelegenheid om af te trainen, maar nog niet om te stoppen," aldus Stekelenburg, die hen als lid van hun fracties maar ook als col legiaal bestuurders "eenzame fietsers" noemde. Beide wethouders kregen door fractie assistente Tonny Haars vervolgens een kunstwerkje uitgereikt - een fiets van zwart keramiek, dat er op het eerste ge zicht uitzag als drop - "ter herinnering aan de jaren dat jullie topsport bedre ven in het belang van de gemeente Soest". Kingma in zijn nopjes mei het fietsje, hem overhandigd door Tonny Haars. Collageen is een stof, die het ontstaan van nieuw weefsel stimuleert. Dit eiwit, want dat is het eigenlijk, gaat vochtverlies in de huid tegen en werkt gunstig op rimpels en veroudering van de huid. Professionele aanpak Gerda Serraris is schoonheidsspecia liste pur sang en tevens huidtherapeu te. Door deze unieke kombinatie is zij zeer deskundig op 't gebied van speci fieke behandelingen voor een mooier uiterlijk. Met haar kunt u gerust samen uw rimpels te lijf gaan. Collageen komt ook in de huid zelf voor, doch bij het ouder worden in min dere mate. Wanneer deze collageen behandeling wordt toegepast, maken we dus gebruik van huidverwante pro- dukten. Een behandeling levertal direkt resultaat op. Beauty Parlour Bel voor meer inlichtingen of een afspraak: 02155-13803 Anna Paulownalaan 40, Soest Collageen-behandeling by Gerda Serraris. Mislukte foto's retour en ontwikkelen alleen kleinbeeld Wethouder Jan Visser houdt van alle Soester politici waarschijnlijk de slechtste herinneringen over aan de begrotingsdebatten van 1993. Op voorstel van de WD maakte de gemeenteraad hem in nauwelijks meer dan een handom draai 200.000 gulden armer, ten nadele van het fonds Beeldende Kunst, en ten gunste van de vol tooiing van de herinrichting van het Smitsveen. Visser was op z'n zachtst gezegd hele maal niet blij met de gang van zaken, die hij onheus vond tegenover de commis sie Beeldende Kunst. Die wist immers nog van niks en zou volgens hem ook bijzonder onaangenaam verrast zijn door dit onaangekondigde "gegraai" in de kunstpot. "Het is ook een klap in het gezicht van de ambtenaren die inmid dels het 'masterplan' voor de kunst heb ben opgesteld," aldus de wethouder. WD-fractievoorzitter Neks Blommers lanceerde het voorstel aanvankelijk in de vorm van een motie om de 200.000 gulden over te boeken naar de algeme ne middelen, om daaruit een groot aan tal zaken te kunnen bekostigen waar voor op dit moment eigenlijk geen geld is. Later werd dat voorstel na enige dis cussie op voorstel van Bart Krol (CD A) en Kees Boerkoel (PvdA) toegespitst op het (uitgeputte) fonds Stadsvernieu wing, waaruit o.a. de voltooiing van de herinrichting van het Smitsveen nog be taald moet worden. De meerderheid van de raad vond dat ook een bestem ming. Vanzelf 'aangejongd' Als motief voor het 'gegraai" noemde Blommers twee argumenten: in de eer- Aan het slot van de langdurige be grotingsvergadering dreigde er vo rige week nog even een nieuwe confrontatie tussen wethouder Mieke Swinkels (D66) en de VYD-fractie. Eerder dit jaar dien de de WD al een motie van wan trouwen in tegen de wethouder, die echter niet werd gesteund door de andere partijen. Op het eind van de rit maakte VYD-fractievoorzitter Neks Blommers zich nog even boos op Swinkels, omdat die volgens haar in de berekening van de nieuwe reinigingsheffing alvast kos tenposten had opgenomen waarover de raad nog moest beslissen. Swinkels ver dedigde zich door erop te wijzen dat de WD tijdens de commissie-behande ling niets had gezegd. "Logisch," aldus Blommers, "want we dachten daarover in de raad te besluiten." Blommers keek vervolgens even de raadzaal rond, waar ze bij de collega's alleen ongeïnteresseerde gezichten ont dekte. "Ik zie geen steun om dit af te keuren," stelde ze vast, "dus ik laat het hier maar bij. Maar u heeft ons wel op nieuw ernstig teleurgesteld." Even later kruisten de dames opnieuw de degens over het rioolrecht, waarvan Blommers meende dat de burgers ten onrechte 2,5 ton moeten ophoesten. Het riool aan de Dorresteinweg moet volgens haar betaald worden uit de ex ploitatie van het bestemmingsplan, dus via het grondbedrijf. Blommers had uit gerekend dat dat de burgers zo'n 70 cent per jaar zou kunnen schelen. Swin kels beaamde dat, en de meerderheid van de raad vond het allang best, maar in de enigszins verwarrende besluitvor ming die volgde werd niet duidelijk of dat verschil nog in de heffing wordt ver werkt. Lege stoel Tijdens dit rondje kissebissen deed zich overigens een opmerkelijk voorval voor, waarvan de symboliek de goede verstaanders in de raad zeker niet zal zijn ontgaan: omdat collega-wethouder Frans Kingma even was gaan plassen nodigde Swinkels de WD-fractievoor zitter uit om op de lege stoel naast haar te komen zitten. Blommers ging er niet op in en bleef enigszins verbeten zitten waar ze zat, waarmee ze de kans liet lopen om - al vóór de verkiezingen en de onderhan delingen over het nieuwe College - de wethouderszetel op te warmen die vol gens ingewijden straks ongetwijfeld voor haar klaar staat. Kennelijk taalt ze niet naar het pluche... ste plaats was de kunstpot (waarin zich op dat moment nog 700.000 gulden be vond) gevuld met geld uit de 1%-rege- ling bij de woningbouw en was er voor hooguit 400.000 gulden aan kunstop drachten te verwachten, zodat er royaal genoeg was voor een dergelijke aderla ting. In de tweede plaats wees ze erop dat het kunstpotje ook vanzelf was "aangejongd" door de bijschrijving van rente, die betaald wordt uit de algeme ne middelen. Visser verdedigde zich nog door te zeg gen dat de rente juist gebruikt wordt om beschadigingen aan kunstwerken te herstellen, maar daar trapte Blommers niet in. "Die kosten worden betaald uit het potje voor de sociale vernieuwing," wist ze. De wethouder trachtte het dreigende onheil nog af te wenden door erop te wijzen dat de kunstpot nu juist zo om vangrijk was omdat het geld was opge spaard voor het "masterplan" en hield Blommers voor dat hij juist van haar zo'n "duik in depot" niet had verwacht. Blommers liet zich echter niet verbid den en onderstreepte dat er geen enkele goede reden was om de kunst prioriteit te geven. 'Gestolen geld' Alleen Loet Jansen (D66) en Wiebe Meilof (GPV) konden zich de teleur stelling van Visser wel voorstellen. Jan sen liet weten dat het hem tegenstond om zonder voorafgaande discussie de pot leeg te halen en Meilof stelde in dat verband de enigzins retorische vraag: "Wat doe je als je weet dat iemand je ge stolen geld aanbiedt?" "Naar de politie gaan," antwoordde burgemeester De Widt, wat Meilof deed vrezen dat de gemeenteraad intus sen gewoon zou doorgaan met vergade ren en achter zijn rug om nog méér uit Niet eerder dan februari 1994 is er voor belangstellenden gelegenheid om zich in te schrijven voor de nieuw te bouwen koopwoningen in plan Klein Engen- daal (locatie Specht). Dit in tegenstelling tot recente gemeen telijke mededelingen dat inschrijven vanaf medio november mogelijk zou zijn. de kunstpot zou roven. Hij erkende overigens dat de twee ton "voor een goed doel" gestolen werd en kon zich daarmee wel verenigen. Jan Pi eter Lok ker (CDA) stelde vast dat kennelijk ook voor Meilof het doel de middelen hei ligt. Ook Harry Witte vond de gang van za ken weinig fraai, "maar als we 't dan tóch hebben kunnen we er net zo goed iets zinnigs mee doen". Evenals Loet Jansen stelde Visser vast dat van twee ton geen wonderen in het Smitsveen verwacht kunnen worden: "Dat is ge woon te weinig, want voor de derde fase is veel meer geld nodig", waarop hij zich haastte om te zeggen dat de raad die op merking niet moest aangrijpen om dan een veel groter bedrag uit de kunstpot te halen. Woedend "Nou niet nóg verder gaan graaien...!" aldus de getergde wethouder, die zelfs zijn partijgenote Leidje Tomassen naar het kamp van de vijand zag overlopen, omdat het Smitsveen ook voor haar een hogere prioriteit had dan de beeldende kunst. "Ik ben woedend", mopperde Visser aan het slot van de discussie nog, maar dat vermocht op geen van de raadsleden ook maar enige indruk te maken. RESTAURANT 4 Bij ons bent U uit en toch thuis. 4 Soesterbergsestraat 122 - Soest Telefoon 02155 - 1 27 06 Een nieuwe kaart, dus iedereen wat wil(d)s. p.s. U kunt ons kerstmenu al aanvragen. Wij zijn geopend: dinsdag t/m vrijdag lunch vanaf 11.30 uur. diner vanaf 17.30 uur. Zaterdag en zondag diner vanaf 17.30 uur. 's Maandags gesloten. Een poging van Progressief Soest om met een bijdrage van 150.000 gulden meer politie in de straten van Soest te krijgen, is mislukt. De motie werd verworpen, al zullen de raadsfracties nader overleg ple gen over een financiële ondersteu ning van het politiewerk in Soest. Leidje Tomassen van PS wil met name Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid! Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* op de uren, waarop de burgers zich het meest onveilig voelen en de overlast het grootst is, meer agenten op straat heb ben. Dat zou in 1994 moeten worden gerealiseerd. Tomassen kreeg echter al leen de steun van partijgenoot wethou der Jan Visser. Kees Boerkoel van de PvdA zei de zorg van PS te delen. "Maar ik weet niet of 1,5 ton voldoende is." Boerkoel acht het niet uitgesloten, dat de politie voor het werk in Soest meer geld nodig heeft en wil de discussie over een bijdrage daarom uitstellen tot de voorjaarsnota Wiebe Meilof (GPV/SGP/RPF) vroeg zich af of gemeentelijk overheidsgeld wel van invloed is op de resultaten. Voor de reorganisatie gaf de gemeente de politie jaarlijks vijf tot zeven ton. "Nu geven we niets, maar je ziet geen verschil in de cijfers van de criminali teit", aldus Meilof. Die conclusie werd door burgemeester Hans de Widt bestreden: "Het geld van de gemeente heeft wel degelijk invloed gehad. Anders waren de criminaliteits cijfers veel hoger uitgevallen." Niettemin is Meilof van mening, dat de gemeente beter geen geld aan de politie kan geven. "We moeten er eigen zorg met eigen verantwoordelijkheid tegen over zetten." Tomassen gaf nog even een voorbeeld, dat er te weinig politie op straat is. "Ik ben vanmorgen nog gebeld door een vrouw. Haar fiets was 's avonds gesto len. De volgende morgen belde ze de politie. Pas na een hele lange tijd werd er opgenomen. En toen zei de agent, dat ze persoonlijk op het bureau aangif te moest komen doen. Maar liever niet vandaag, want we zitten met dertig mensen te vergaderen." Zonder veel discussie is de ge meenteraad vorige week akkoord gegaan met het nieuwe Welzijns- plan voor de komende jaren, geba seerd op de nota "Welzijn zal ons een zorg zijn" (meestal afgekort tot "Wel/Zorg". In de komende jaren is de nota uitgangspunt voor de grote "herschikking" op wel- zijnsgebied die de gemeente voor ogen staat. De raad ging akkoord met het plan, al zal pas in de loop van het komende jaar verder gesproken gaan worden over de financiële aspecten. Het gaat daarbij met name om de subsidiestromen, die volgens nieuwe criteria beoordeeld worden. Over de uitkomsten daarvan staat nog niets vast. Bert Krijger (WD stelde vast dat het plan vastlegt wat het voorgenomen be leid is en dat de gekozen lijn "voorzich tig" moet worden voortgezet. Hij waar schuwde ervoor om nu al de krenten uit de pap te halen ten behoeve van instel lingen waarvan al duidelijk is dat ze "begunstigd" zullen gaan worden. Hij verklaarde zich falikant tegen de ver plichting om Radio Soest 24 uur per dag te laten uitzenden. "De lokale om roep is geen geluidsbehang," aldus Krij ger. Jan Pieter Lokker (CDA) constateerde dat alle welzijnsinstellingen in de ko mende tijd op de "weegschaal" worden gezet, zodat er politieke duidelijkheid kan ontstaan. Hij zag overigens weinig heil in één grote multifunctionele wel- zijnsinstelling, zoals de gemeente onge veer voor ogen staat, en pleitte in dat verband nog eens voor de "lichtst mo gelijk vorm van integratie". Grote in stellingen vragen meestal ook meer be roepskrachten, aldus Lokker, "maar die zijn niet per definitie beter dan goed opgeleide vrijwilligers." Wethouder Frans Kingma was niet zo ongerust en benadrukte dat de instellin gen straks ook zelf het idee moeten heb ben dat ze erop vooruitgaan. "Maar het belangrijkste is natuurlijk dat de klant erop vooruitgaat, want daar doen we het allemaal voor..." 'Kilheid' Opmerkelijk was de bijdrage van Wie be Meilof (GPV/SGP/RPF) die waar schuwde voor "Amerikaanse toestan den" bij de kinderopvang. Hij wilde wel eens getoetst zien in hoeverre deze voorziening eigenlijk bijdraagt aan het "welzijn" van de kinderen. "We moe ten ons niet blind staren op de behoefte van de ouders, maar kijken naar de kin deren." Volgens hem leert de ervaring in o.a. de V.S. dat de kinderopvang een stuk "kilheid" in de samenleving intro duceert, die er later alleen met speciale programma's weer uit te halen is. "De gezinsstructuren worden uit elkaar ge slagen." Hij vond het ook te ver gaan om de peuterspeelzalen een "basis"- voorziening te noemen. Zowel op de Johannes Poststraat als de Theo Dobbehof is een auto opengebro ken. Op de Johannes Poststraat werd de radiocassetterecorder uit de auto ont vreemd, op de Theo Dobbehof nam de dader zes cd's mee. Het begrotingsdebat, dat de ge meenteraad van Soest vorige week voor het laatst onder dit College van B. en W. voerde, vertoonde al duidelijk kenmerken van de nade rende verkiezingsstrijd: de sfeer was minder welwillend dan andere jaren. Vooral de manier waarop het College was omgesprongen met de (veertig!) wijzigingsvoor stellen riep bij de oppositie - VVD, Gemeentebelangen en GPV/ SGP/RPF- de nodige kritiek op. VVD-fractie voorzitter Neks Blommers trok aan het begin van de debatten di rect fel van leer tegen het opmerkelijke feit dat al meer dan een kwart van de moties was ingediend door de geza menlijke coalitie-fracties CDA, PvdA, D66 en Progressief Soest (die voor de raad daarnaast overigens ook elk "apart" of in andere combinaties nog wel een aantal voorstellen in petto had den). Blommers viel vooral over het feit dat het College niets voelde voor verdere uitgavenstijgingen, maar wel bereid was ze eventueel te accepteren als de raad ook tegelijk de financiële dekking zou aangeven. Dat gold dan met name de moties van de coalitie. "Betekent dit dat de B. en W.-partij (Beloven En Niet Waarmaken) wordt teruggefloten?" aldus Blommers, die zich afvroeg waarom er dan geen voor overleg met de coalitiefracties had plaatsgevonden. Ze verbaasde zich over de "ongelijke behandeling" van het College, dat bij de moties van de WD had voorgesteld ze af te wijzen zonder er verder veel woorden aan vuil te maken. Ze vroeg zich dan ook af of het College de andere partijen als een "te verwaarlozen deel van de raad" be schouwde. Vooral het feit dat het College eerst met veel tam-tam had angekondigd de OZB niet te verhogen, terwijl de coalitie via de omweg van de moties die belasting nu juist wél wilde opkrikken (met 1.75%), was volgens Blommers mislei dend voor de burgers. Ze kreeg de steun van haar GGS-collega Harry Witte, die het College eveneens een op vallend gebrek aan vriendelijkheid je gens de oppositie verweet en de coalitie voorhield dat ze gaten in de begroting schoot. 'Doodnormaal' Het College ging nauwelijks in op de kritiek, maar PvdA-fractievoorzitter Kees Boerkoel voelde zich geroepen de handschoen op te nemen. Hij stelde vast dat er niets mis was als de coalitie aangaf wat er anders moest dan het Col lege wilde. "Dan zoek je daarvoor meerderheden, dat is een doodnormaal democratisch proces." Zijn collega Loet Jansen (D66) wees erop dat de fracties nu eenmaal hun eigen verant woordelijkheid hebben en herinnerde eraan dat het College een paar maan den eerder ook nog wel "in" was voor een lichte verhoging van de OZB. Bart Krol had nog een ander argument op zak: "Als de OZB-verhoging wordt aanvaard verbetert de financiële positie van Soest. Wij schieten heus geen gaten in de begroting." Ook Leidje Tomassen (PS) zag er geen kwaad in om het Colle ge in het openbaar tot begrotingswijzi gingen te verleiden. Wiebe Meilof (GPV/SGP/RPF) schaarde zich echter aan de zijde van Blommers en Witte. Hij verweet het College "bestuurlijke onduidelijkheid" en vroeg zich af waarom er geen voor overleg was geweest tussen het College en de fracties waarop het steunt. "Dit is een typisch voorbeeld van laatste-ter- mijn-beleid. Foei!" aldus Meilof. Lariekoek! "Lariekoek", noemde Hans van Wuyckhuyse (Gemeentebelangen) Krols redenering dat de verhoging van de OZB eigenlijk een soort verlaging was. Krol protesteerde onmiddellijk te gen die term, maar burgemeester De Widt vond 'm best toelaatbaar ("dat woord staat gewoon in de Van Dale"), hetgeen Van Wuyckhuyse een vrijbrief bezorgde om Krol te beschuldigen van "nog grotere lariekoek". Krol hield staande dat er ondanks de belastingver hoging toch sprake was van een "reële verlaging" van de lasten van de burgers, omdat de inflatie nu eenmaal hoger is dan 1.75%. "Dat levert zo'n 150.000 gulden op, en als je daarvan een deel ge bruikt voor zaken die je belangrijk vindt houd je toch nog extra ruimte over..." CDA-wethouder Jan Menne wreef nog wat extra zout in de oppositionele won den door te stellen dat de Collegepartij en het College hechte ondersteuning gaven. "Blommers voorzet is goed in gekopt door de coalitie." Hij gaf overi gens wel toe dat het College "mild" was voor de coalitiefracties. Zolang de mo ties niet leiden tot een structureel tekort was het hem best. Zijn PvdA-colIega Frans Kingma vond bovendien dat het College weliswaar niet teveel geld wilde uitgeven, maar ook niet blind was voor de politieke werkelijkheid. Rare verrassing Blommers wierp nog tegen dat het Col lege in "Op 't Hoogt" wel degelijk had aangekondigd dat de OZB niet ver hoogd zou worden en vond het nu plot seling wel doorgaan daarvan maar een rare verrassing voor de burgers. "Het is wel erg vreemd dat dat op deze manier moet worden afgedwongen..." De coa litie bestreed dat dat voor de burgers zo'n verrassing zou zijn, omdat de par tijen het in de algemene beschouwingen wel degelijk hadden aangekondigd. Blommers retireerde vervolgens met de bekentenis dat ze even verkeerd had ge keken: in de beschouwingen van vorig jaar... V»

Soester Courant | 1993 | | pagina 4