'Ymcrs R.0UD Vernuur [VARIA, Opvang vluchtelingen en asielzoekers in Soest gaat meer menskracht vragen Diië Raad) KINDEI BOEKEI RPF ten strijde tegen 'homo calculus' M Bauers bestaat 5 jaar dus: WOENSDAG 20 OKTOBER 1993 SOESTER COURANT pagina, WOENSD/ Stichting wil aantal vrijwilligers verdubbelen 'Een mogelijkheid om hier concreet goed werk te doen' Registers van 18e-eeuwse grondbelasting Oude archiefstukken teruggevonden Nu uit voorraad lever baar, honderden titels. dealer voor Soest: miiim^*%ê inm mm uwi/civ ooooooooooooooooo 5 gangen-menu f55, td Restaurant Meningen van lezers Overpeinzingen De duitendieven Openbaar vervoersplan vraagt uw aandacht voor: Bestemmingsplan Klein Engendaal, eerste uitwerking Bouwzaken Aangevraagde bouwvergunningen Verleende bouwvergunningen Het is nog de hele weel Wethoudi (U V DJ MA/AïjeIJ n Nan ideNien Praten met b. en w, in Soestdijk op 7 december Lijsttrekker Leen van Dijke in Soest Welfare in zaken? Wie vergelijkt leest de Soester Courant De Stichting Vluchtelingenwerk Soest/Baarn e.o. is hard op zoek naar meer vrijwilligers voor de op vang van vluchtelingen en asiel zoekers. Hun aantal zal in de ko mende maanden fors toenemen en daardoor is een verdubbeling van het aantal vrijwilligers dringend gewenst. In november komen de eerste acht van een nieuwe groep van 91 vluchtelingen naar Soest, die afkomstig zijn uit de opvang centra. De nieuwe groep is Soest door de minis ter toegewezen in het kader van de ex- tra-taakstelling, die de landelijke over heid de gemeenten heeft opgelegd voor de opvang. Het gaat om mensen die versneld de officiële vluchtelingensta tus hebben gekregen. De gemeente is op dit moment nog in overleg met de woningbouwverenigingen en particu liere huis-eigenaars, om ook de nieuwe groep onder te brengen. "Dat zal wel iets moeilijker gaan dan in het verleden," zegt Ammy Langen- bach, sinds juli j.1. coördinator van de stichting, die de voortzetting is van de vrijwilligerswerkgroep die in 1988 - bij de komst van de eerste asielzoekers - in Soest werd opgericht. Samen met (part time) beroepskracht Ammy Langen- bach verzorgen vijf vrijwilligers op dit moment de opvang en begeleiding van de vluchtelingen en asielzoekers in Soest, en ze hebben daaraan de handen meer dan vol. Voor een goed begrip: het onderscheid tussen vluchtelingen en asielzoekers zit in hun "status". Vluchtelingen zijn mensen met een officiële vluchtelin genstatus: A ("de echte blijvers", zoals Ammy ze omschrijft) of C (mensen die een voorlopige vluchtelingenstatus hebben toegekend gekregen, die per jaar wordt verlengd). Asielzoekers zijn mensen die nog geen status hebben en nog verwikkeld zijn in de juridische procedure, die meestal ingewikkeld is en soms jaren kan duren. Positief Soest heeft in de afgelopen jaren zo'n 80 opvangplaatsen voor asielzoekers gerealiseerd. Dat aantal was gebaseerd op de landelijke norm (twee promille van het inwonertal) en Soest heeft daar aan dus goed voldaan. "Het gemeente lijk beleid is hier ook heel positief," al dus Ammy Langenbach, die in dat ver band lof toezwaait aan wethouder Frans Kingma en de gemeentelijke af deling Sociale Dienstverlening onder leiding van Wibo Rip. De meesten wo nen - met z'n drieën of vieren - in de 20 a 25 zogenaamde ROA-flats in het Smitsveen en Klaarwater. (ROA: Re geling Opvang Asielzoekers.) De groep asielzoekers die door Vluch telingenwerk wordt begeleid wisselt overigens voortdurend van samenstel ling. Zodra iemand de vluchtelingen status heeft bereikt heeft hij recht op een "reguliere" woning, maar omdat Soest nu eenmaal een lange wachtlijst van woningzoekenden heeft verblijven velen nog in een van de ROA-flats. In de loop der jaren zijn al enige tientallen "doorgestroomd", en met ruwweg de helft daarvan heeft de stichting nog re gelmatig kontakt. "De anderen zijn blijkbaar goed terecht gekomen en heb ben onze ondersteuning niet meer no dig," aldus Ammy. Op dit moment verblijven in Soest veel vluchtelingen uit de twee actuele "brandhaarden" in de wereld: voorma lig Joegoslavië en Somalië. De laatsten vormen de grootste groep, ongeveer een derde van het totaal. Daarnaast zijn er kleinere aantallen uit o.a. Zaïre, Iran, Irak, Rusland, Marokko en Ethio pië/Eritrea. Over de vraag wie er in Soest terecht komt heeft noch de gemeente, noch de stichting iets te zeggen. "We moeten maar afwachten wie er komen, dat wordt landelijk geregeld. Wij horen dat altijd via de sociale dienst. Maar het is natuurlijk wel leuk als het mensen zijn met een verschillende herkomst. Ook in Soesterberg Het team van Vluchtelingenwerk kan het werk voor de huidige groep vluchte lingen en asielzoekers op dit moment nauwelijks bijbenen. Er komt ook heel wat bij kijken, vooral als de mensen nog volop verwikkeld zijn in de juridische haken en ogen van de "procedure". Ge streefd wordt naar een ploeg van acht vrijwilligers, maar met het oog op de komst van de nieuwe groep "statushou ders" wordt ook in Soesterberg gezocht naar medewerkers, want ook daar zul len enkele flats voor de opvang in ge reedheid worden gebracht. Ammy: "Voor Soesterberg zoeken we nu min stens twee vrijwilligers om een weke lijks spreekuur te kunnen bemensen." Asielzoekers hebben het niet makke lijk, ook niet in Soest. Ammy Langen bach: "Het valt niet mee om samen te moeten wonen met mensen voor wie je niet zelf gekozen hebt. De meesten zijn mannen van in de dertig. Logisch, want ouderen vluchten meestal niet zo snel. Maar er zijn ook veel éénouder-gezin- nen: moeders met jonge kinderen. Mo menteel bestaat de groep in Soest voor ongeveer de helft uit kinderen beneden de 12 jaar." Asielzoekers hebben, bij alle verschil len die er zijn, één ding gemeen: ze zijn naar Nederland gekomen vanuit een bijzonder nare situatie, bijvoorbeeld de oorlog in Joegoslavië. "De mensen heb ben meestal verschrikkelijke dingen meegemaakt. Ze hebben vaak een pe riode van ontreddering achter de rug. Ook de tijd in het asielzoekerscentrum is vaak chaotisch, zodat ze zich nog niet erg thuis voelen in Nederland, als ze in Soest aankomen." Wegwijs maken De eerste twee weken van de opvang zijn het intensiefst. De asielzoekers worden dan dagelijks begeleid door een van de vrijwilligers, die hen wegwijs maken in de Nederlandse samenleving in het algemeen en die van Soest in het bijzonder. Samen gaan ze naar de dok ter, de tandarts, de sociale dienst, de vreemdelingendienst van de politie (waar ze zich elke week moeten mel den), maar ook naar de supermarkt. Ook moeten ze snel vertrouwd worden gemaakt met zaken die voor gewone Soesters al gecompliceerd zijn, en voor buitenstaanders vaak helemaal onbe grijpelijk: "Hoe werkt de wasmachine, hoe zit het met het gescheiden afval - dat soort zaken," aldus Ammy. Dat wegwijs-maken gaat in sommige gevallen moeizamer dan in andere. "Er is bijvoorbeeld een enorm verschil tus sen Somaliërs en Joegoslaven," legt Ammy uit. "De laatsten zijn toch meer gewend aan wat je de structuur van de samenleving kunt noemen. In het alge meen gaat 't aardig, maar er zijn ook wel problemen. De taal, natuurlijk, maar ook onze afspraken-cultuur en de hele papierwinkel waarmee ze te maken krijgen vergt veel begeleiding." Dat laatste is zeker het geval bij de juri dische procedure, waarbij de vrijwilli gers van Vluchtelingenwerk in veel ge vallen ook worden ingeschakeld. Elke asielzoeker heeft een eigen advocaat, maar daarnaast is er soms nog veel werk te doen. "We kijken ook kritisch naar het vluchtverhaal van de cliënt." Na een paar weken worden de asielzoekers geacht zelf actief te worden, en meestal lukt dat vrij goed. Wel kunnen ze altijd blijven terugvallen op Vluchtelingen- Werk, waar ze driemaal per week met hun problemen op het spreekuur te recht kunnen. Dat spreekuur wordt ge houden in het kantoortje van de stich ting, in het wijkcentrum Soesterveen aan de Smitsweg. Het vrijwilligersteam speelt vervolgens een belangrijke rol in het "taai-onder wijs-werk-traj eet", zoals Ammy het noemt. Voor de kinderen wordt zo snel mogelijk een plek gezocht op een peu- Het team van Vluchtelingenwerk Soest; v.l.n.r. Hans Moolenaar, Mieke Klok, Marian Erskine, Jenny Klaucke, Ammy Langenbach en Piet v.d. Leer. Foto: Goos van der Wilt. terspeelzaal of een school; de volwasse nen gaan voor taalles vaak naar Trema of andere onderwijsinstellingen. Nederlands Pas als de officiële vluchtelingenstatus bereikt is mag er ook naar werk gezocht worden. Omdat het spreken van Ne derlands daarbij een dwingende voor waarde is, is dat waarschijnlijk het moeilijkste deel van het traject. Van daar dat velen zich aanmelden voor een intensieve taalcursus. Het leren van een vreemde taal is sowieso geen sinecure, maar voor de vluchtelingen is het vaak extra moeilijk. "Ze moeten dikwijls nog zoveel emoties zien te verwerken, dat heeft veel invloed. Sommige vluchtelin gen zijn overigens bepaald niet ongelet terd; ze hebben soms een behoorlijke schoolopleiding gehad. Dat scheelt dan al weer een stuk. Maar de weg naar werk is vaak heel lang..." De opvang en begeleiding van vluchte lingen en asielzoekers is vooral "se rieus" werk, benadrukt Ammy. "Er komt altijd een hoop geregel aan te pas, maar ondanks alle problemen is het ook gewoon heel leuk. We hebben een hoop gezelligheid met elkaar en er wordt veel gelachen. Met de gezinnen maken we eenmaal per jaar een uitstapje - bijvoor beeld naar de Apenheul - we vieren ook Sinterklaas met de kinderen, en met de alleenstaanden gaan we een keer per jaar op excursie. De laatste keer zijn we in Den Haag geweest, bij de Tweede Kamer en het Omniversum." Vluchtelingen Werk: Vluchtelingenwerk Soest zoekt vrij willigers voor de opvang en begelei ding van vluchtelingen en asielzoe kers. Wie daaraan mee wil werken moet voldoen aan een paar eisen, maar mag ook wat verwachten. "De voornaamste eis is dat mensen er echt zin in hebben. Een beetje En gels spreken is niet weg, maar geen harde voorwaarde. Wel moet men minimaal acht uur per week beschik baar zijn, waarvan 1 dagdeel over dag. Iedereen met een beetje levens ervaring is welkom, vanaf ca. 25 jaar," aldus Ammy Langenbach. Daartegenover biedt de stichting on dersteuning bij het werk, een in- werkperiode van drie maanden en gratis scholing, "maar ook een uit stekende sfeer in het team en heel in teressant werk: het kontakt met an dere culturen en achtergronden, en de mogelijkheid om hier in Soest goed werk te doen dat concreet en praktisch is en direct effect heeft." Wie belangstelling heeft kan bellen met coördinator Ammy Langen bach, die in elk geval van maandag tot en met donderdag meestal te be reiken is via tel. 26053. Op 30 september heeft de archiva ris van het waterschap Gelderse Vallei en Eem enkele 18e-eeuwse archiefstukken overhandigd aan de archiefbeheerder van de ge meente Soest. Deze archiefstuk ken ontbraken in het gemeentear chief van Soest, hoewel ze in 1893 nog wel aanwezig waren, zoals blijkt uit een inventaris van ar chiefstukken uit die tijd. Bij de voorbereiding van een lezing troffen de archivaris van het waterschap Gelderse Vallei en Eem en de archief beheerder van de gemeente Soest in het waterschapsarchief twee registers van het z.g. Oud-Schildgeld aan uit 1716 en 1766. Ze bleken precies de twee delen te zijn die ontbraken in het gemeen te-archief. Het waterschapsbestuur was zo vriendelijk om het gemeentebestuur van Soest in een brief hierop te attende ren en te vragen of de gemeente Soest bereid was deze "afgedwaalde" archief stukken weer op te nemen. In de l"5e eeuw stelden de Staten van Utrecht een grondbelasting in die be taald moest worden in "Oude Schil den", een munt uit die tijd. Tot aan de Franse tijd is die belasting gehand haafd. Van tijd tot tijd werden de gege vens bijgewerkt en nieuwe registers aangelegd. In het register staan de na men van de eigenaren en eventuele pachters, de oppervlakte van de grond, het bodemgebruik en vaak een aandui ding van de ligging van het perceel. Het is zo dus mogelijk om met de registers het grondbezit en bodemgebruik en de veranderingen daarin te volgen vanaf midden zestiende eeuw tot circa 1800 toe. ÊLK A A BÊaudio /i aiiMMn video Steenhoffstraat 15 - Soesf - Tel. 121 32 Loempia gevuld met gprnalen Dubbel getrokken runder bouillon met druiven Sorbet Reepeper met stoofperen Kastanjedessert tr Kortingsbonnen zijn bij dit menu niet van toepassing. Reserveren gewenst. BURG. GROTHESTRAAT 55 TEL/FAX 02155- 1 25 16 OOOOOOOOOOOOOOOOO (Reactie op 'Soesa', Op 't Hoogt 13.10.93) Op de Wieksloot woont een Graaf en die kreeg last van pedantjes als je vraagt van wie dan wel dan zijn het de gespeelde afkerigen van arrogantjes. Op de Wieksloot woont een Graaf het is een bijdehandje hij overweegt een schadeclaim balanceert Jantje op 't randje? Op de Wieksloot woont een Graaf onbetaald promotor lik op stuk beleid en 'raat je 's', wat gebeurt nu wordt iedereen gepakt, geheid?.' Jacques van der Graaf Een waar gebeurd sprookje De Kunstzinnige vincent had er genoeg van zijn zakgeld elke keer om te zetten in snoepgoed en speeltjes, zoals zijn broertjes en zusjes deden. Hij wou iets groots en moois voor zijn kamer aan schaffen en had zijn oog laten vallen op een fraai bewerkt hobbelpaard met krullende manen en glinsterende toe ters en bellen. Niet om mee te hobbelen maar gewoon om naar te kijken. Hij besloot al zijn verdiende klujesgeld op te sparen. Zijn ouders vonden het een goed idee en stimuleerden hem zelfs. Na een hele poos zat er zevenhon derd gulden in zijn spaarpot en kon hij trots tot aankoop overgaan. Toen gebeurde er iets verschrikkelijks. Zonder overleg pikten zijn ouders waar hij bij zat, tweehonderd gulden uit zijn spaarpot met de kille mededeling dat het gestolen geld bestemd zou wor den voor de herinrichting van de tuin! Vader had hierover al een tijd geleden afspraken gemaakt met de buren, had gerekend op financiële steun van zijn baas, maar toen die het liet afweten, zat pa in het schip voor zevenhonderd gul den. Verbijsterd maar machteloos sputterde Vincent nog wat tegen, terwijl zijn broertjes en zusjes gniffelend toekeken. "Zouden jullie de rast dan ook maar niet...", probeerde Vincent teleurge steld, maar hij slikte die brutale opmer king bijtijds in. "Dan had je je geld maar eerder moeten besteden", bracht ma nog pijnlijk in. Vincent trok zich woedend terug. Zijn ontzag voor het volwassen ouderschap had een behoorlijke deuk opgelopen. En ze leefden lang noch gelukkig. Jan Visser De Soester Courant van woensdag 13 oktober: 'CN en NS laten positieve ge luiden horen.' In dit artikel kunnen wij lezen dat een woordvoerder van Centraal Nederland (CN) zou hebben gezegd dat er waar schijnlijk extra materieel moet worden ingezet op de lijn Soest-Amersfoort (overigens werd op de kabelkrant mee gedeeld dat dit een direct gevolg zou zijn van het nieuwe vervoersplan, en dat dit alleen voor de ochtendspits rond 8.00 uur geldt). Volgens wethouder Mieke Swinkels van verkeer en milieu heeft ook iemand van de Nederlandse Spoorwegen (NS) gezegd dat de maatschappij niet eerder zoveel kaartjes op Station Soest-Zuid heeft verkocht sinds de start van het nieuwe vervoersplan. Kortom, iedereen is tevreden alleen de klant wordt even niet aan het woord ge laten. "Jawel hoor," ook de klant komt aan het woord," zal wethouder Swinkels zeggen, "CN heeft op 12 oktober een enquête onder de passagiers gehouden teneinde te kunnen inventariseren waar de knelpunten zitten". De goede bezettingsgraad in de och tendspits op de lijn naar Amersfoort is niet een gevolg van de invoering van het nieuwe vervoersplan, maar een gevolg van de invoering van de OV-Jaarkaart voor studenten. Weten we het weer? Al ver voor de invoering van het nieuwe vervoersplan was er sprake van inzet van extra materieel. Bovendien is de lijn Hilversum-Amersfoort altijd al goed bezet geweest. Dat de NS sinds de invoering van het nieuwe vervoersplan niet eerder zoveel kaartjes hebben verkocht op station Soest-Zuid wil ik graag aannemen, de aansluiting op de trein richting Utrecht is absoluut verbeterd. Wat ik mij hierbij Raadhuisplein 1, tel. 9 34 11 De burgemeester maakt bekend dat met ingang van 21 oktober 1993 gedu rende een maand in het gemeentehuis aan het Raadhuisplein 1 op de afdeling Ruimtelijke Ordening en Bouwzaken (geopend iedere werkdag van 8.30-12.30 uur), in het gemeentelijk Informatiecentrum (gedurende de ge bruikelijke openingstijden), alsmede in de plaatselijke bibliotheken, voor een ieder ter inzage ligt het door Gedepu teerde Staten van Utrecht op 31 augus tus 1993 goedgekeurde bestemmings plan Klein Engendaal, Eerste Uitwer king. De burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders van plan zijn op de volgende aanvragen met toe passing van de daarbij genoemde voor schriften, vergunning te verlenen voor: 1. het plaatsen van een dakopbouw, Willaertstraat 1 (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening); 2. het uitbreiden van een woonhuis, Klaarwaterweg 13 (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening); 3* het uitbreiden van een sauna (wij ziging verl. vergunning nr. 90368), Amersfoortsestraat 105a (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning). Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 21 oktober 1993, eventuele bezwaren schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders in te dienen. De op deze aanvragen betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde termijn, dagelijks van 8.30-12.30 uur, in het ge meentehuis, afdeling Ruimtelijke Ordening en Bouwzaken, Raadhuisplein 1, ter inzage. Het met een gemerkte bouwplan ligt te vens ter inzage in de Dependance Burger en Samenlevingszaken, Dorpsplein 17 te Soesterberg, geopend dinsdag en donder dag van 14.00-16.00 uur. Amersfoortsestraat 105a (90368): uitbreiden van een sauna (wijziging) 5-10-93 Birkstraat 125 (93458): plaatsen van een mestsilo, 4-10-93. Claroenstekerpad 11 (93464): ver bouw garage tot praktijkruimte plus plaatsen carport, 7-10-93. Duinweg 4 (93459): plaatsen van een carport/berging, 6-10-93. Kammerlingh Onneslaan 45 (93451): bouwen van een carport, 4-10-93. Kampweg 84 (934651: uitbreiden van een woonhuis, 8-10-93. Korte Bergstraat (93461): bouwen van een berging, 6-10-93. Lange Brinkweg 69 (93427): uit breiden van een woonhuis, 4-10-93. Veldm. Montgomeryweg 57 (93438); aanbouwen van een garage/ bijkeuken, 6-10-93. Deze aanvragen kunt u inzien in het ge meentehuis, Raadhuisplein 1, afdeling Ruimtelijke Ordening en Bouwzaken (balie Bouewzaken), geopend elke werkdag van 8.30-12.30 uur. De volgende bouwvergunningen/mel dingen zijn verleend/geaccepteerd op de aangegeven verzenddatum. Kamerlingh Onneslaan 1 (93456): plaatsen van een dakkapel, 5-10-93. Lange Brinkweg 102 (93398): ver nieuwen van een garage/berging, 6-10-93. Oude Tempellaan 25 (93450): plaatsen van een dakkapel, 4-10-93. Parklaan 78 (93404): wijzigen van een gevel 4-10-93. Soesterbergsestraat 46 (93114): wij zigen te bouwen woonhuis (aanbouw berging), 5-10-93. Tamboerijn 19 (93452): wijzigen van een gevel, 5-10-93. Wiardi Beckmanstraat 382 (93419): bouwen van een berging/kippehoK, 5-10-93. Op grond van de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen (AROB) kunnen belanghebbenden tegen deze beslissingen een bezwaarschrift indie nen. Als u een bezwaarschrift wilt indienen, dan moet dat bezwaarschrift gericht worden aan Burgemeester en Wethouders van Soest, Postbus 2000, 3760 CA Soest. Het bezwaarschrift moet binnen dertig dagen na de verzenddatum van de beslissing worden ingediend. De stukken kunt u inzien in het gemeentehuis. Raadhuiplein 1, afdeling Ruimtelijke Ordening en Bouwzaken 9balie Bouwzaken), geopend elke werkdag van 8.30-12.30 uur. wel afvraag is, of de kaartverkoop voor de trein richting Baarn-Hilversum en Amersfoort-Zwolle in mindering is ge bracht. Iedere directe overstapverbin- ding ontbreekt hier, zodat ongetwijfeld een groot aantal (potentiële) passagiers noodgedwongen voor ander vervoer heeft moeten kiezen. In de situatie van ondergetekende bete kent het, dat ik dagelijks mijn treinreis naar Amsterdam via Utrecht moet ma ken, hetgeen mij op jaarbasis enkele honderden guldens extra kost. Logisch dat de spoorwegen ook tevreden zijn. Verder is de enquête van 12 oktober j.1. natuurlijk niet representatief te noe men. Immers, alleen de reizigers wor den hierbij geënquêteerd, en niet diege nen die noodgedwongen voor ander vervoer hebben moeten kiezen. Boven dien is het zo, dat er vanuit de ieder half uur door Soest tourende lege bussen weinig negatieve klanken te horen zul len zijn. Overigens miste ik 12 oktober (jawel de dag van de enquête!) in de avondspits mijn aansluitende bus, omdat mijn trein met vijf minuten vertraging aankwam. Dat de voor enkele duizenden guldens aangelegde en door de gemeente be kostigde seinpaal (welke buschauffeurs op het naderen van de trein moet atten deren, zodat zij op de passagiers blijven wachten) totaal wordt genegeerd, is na tuurlijk tergend. De chauffeurs zeggen niet op de hoogte te zijn van het bestaan van deze seinpaal, of noemen het spot tend een dure schemerlamp, maar kun nen i.v.m. de hun beschikbare rijtijd niet op enkele minuten vertraagde trei nen wachten. Mevrouw Swinkels, doe uw huiswerk over voordat u definitief de titel 'wet houder van milieuvervuiling, krijgt toe bedeeld, want ieder half uur 4 tot 6 lege bussen door Soest laten rijden, die we derom ieder half uur op de minuut af de aansluitende treinverbindingen missen, en hier ook nog eens forse subsidie voor toekennen, ik heb hier geen goed woord voor over! AJ.M. v. Gurp Zutöpromenaoe 1 376B EM Soest Tel 02155-12419 Ubris. Uw Complete Boekhandel Het college van b. en w. heeft deze weel datum en plaats vastgelegd voor de eerstvolgende wijkbijeenkomsten Pra ten met b. en w. Op dinsdag 7 december is de bijeenkomst voor Soestdijk' 't Hart, die wordt gehouden in de basis school De Driesprong aan de St. There- siastraat. Het jaarlijkse bezoek van het college aan Soesterberg is gepland op woens dag 16 februari 1994 in De Hoeksteeo aan de Buys Ballotlaan. De bijeenkom sten beginnen om 20.00 uur en eindi gen om 22.00 uur. Het valt doi Jan Visser, als de meest ticus van So< krijgen, maa dag is het ds komt toe aa het raadhuis gelegenheid O GO - lu V O - CO Verkoop Verhuur - Reparaties van MM gereedschappen en ÖÜE machines voor de vakman en de doe-het-zelver Industrieweg 37b - Tel. 19589 Op de donderdagavond in Soest gehouden bijeenkomst van de Re- formatische Politieke Federatie (RPF) sprak lijsttrekker Leen van Dijke over de calculerende burger. Van Dijke wil subsidies terugdrin gen en belastingen verlagen om de burgers zelf meer verantwoorde lijkheid te geven. In de goed gevulde zaal van het Grift- landcollege sprak de nieuwe lijsttrekker zich uit voor een duidelijk beleid. Hij gaf toe dat de huidige politicus zich van de burgers vervreemd heeft door gro tendeels te streven naar eigen macht. Daarom lijken de programma's van de grote politieke partijen zo op elkaar. Voor de kiezersgroep die zich tot de Evangelische Christenen rekenen deed hij een oproep om zich actief te be moeien met politiek. "Op grond van het Woord van God moeten we keuzes ma ken. Politiek bedrijven is geen hobby of luxe, maar een noodzaak, omdat we ook op deze manier met Gods konink rijk bezig moeten zijn," aldus Van Dij ke. Vrouwen in de politiek Over het standpunt van de SGP ten aanzien van het vrouwenkiesrecht gaf hij te kennen dat de SGP zich verwijdert heeft van de RPF. "De RPF kiest een ei gen koers en vrouwen zijn van harte welkom." Zelf riep hij op om actief te worden in de politiek en niet alleen maar op te komen voor eigen belangen. "De RPF wil de burger bepalen bij de eigen verantwoordelijkheid in het doen van keuzes. Energieverbruik moer meer belast worden, maar belastingen en subsidies moeten omlaag." De keu zes van de RPF zijn goed doorgere kend, aldus Van Dijke. "Van links tot rechts is het commentaar in de pers dat onze plannen solide zijn". Op een vraag of hij niet bang is om straks in de Twee de Kamer onder het papier te worden begraven en als ambtenaar te gaan functioneren antwoordde Van Dijke dat hij generalist is en zich in de regel niet laat verleiden tot details. "Je moet als politicus het overzicht houden al dus de lijsttrekker, die 7 jaar als staten lid voor de RPF in de provincie Zeeland heeft gefunctioneerd. Natuurlijk niet. De dames van de Wel fare-groepen van het Rode Kruis doen hun werk juist in stilte en... op basis van vrijwilligheid. Toch treden ze naar bui ten. Om hun produkten, gemaakt tij dens de afgelopen maanden, aan te bie den voor de verkoop. En wat goed is, met liefde gemaakt en de moeite waard, mag best getoond en gekocht worden. De rij wordt aangevoerd door de dames in Braamhage. Zij houden verkoop op 27 oktober 's middags, voor het eerst sinds drie jaar. Op 15 november is de groep van Hons- bergen aan de beurt. Hoog-Soestdijk sluit de rij op 23 november. Sommige data liggen nog wat ver weg. Toch de moeite waard om ze nu alvast te melden. Alle inlichtingen over het Welfare- werk van het Rode Kruis bij: mevr. Nel Pelzer, tel. 03463-54006 of mevr. J. van Soest tel.02155-13235. L een van Dijke aan het woord in het Griftland College. Met een duimstok in de hand legde hij uit dat de normen in Nederland aange- - Past worden naar eigen goed-dunken. Als zakenman afkomstig uit de hout- branche, sprak hij zich uit voor een norm die ook een daadwerkelijke norm moet zijn. "Wanneer wij om meer hout te verkopen onze duimstok inkorten komen we bedrogen uit," aldus Van Dijke, die vlot inging op vragen die ge steld w erden vanuit het publiek. Met volledige inzet zal de RPF zich richten op de invoering vaneen sociale dienstplicht. Met name capaciteitspro blemen in de zorgsector kunnen hief" mee bestreden worden, aldus Van Dij ke. die ook het aspect dat ouderen en longeren op die manier weer met elkaar geconfronteerd worden bijzonder goed vond. Op de vraag of de Nederlander me' Leen Van Dijke in de kamer nog eens kan lachen 's avonds laat bij NOVA. antwoordde hij dat de humor niet ge schuwd zal w orden en dat hij voorne mens is de mensen eens flink te laten schuddebuiken. d 8 v)V

Soester Courant | 1993 | | pagina 5