OUD srfiïïOr GRATIS 0 Wildschut m lek IACTUEEL! KINDEI BOEKEI Raadhuis galmt: 'Visser-in-de-gloria' Raad Soest nu wel eens over biezenveld VW op weg naar het einde? OP AF AF OP OP AF AF OP OP AF AF OP OP AF AF OP OP AF OP AF OP AF OP AF OP AF OP AF OP AF OP AF OP AF OP AF OP AF OP AF OP AF OP AF OP AF OP AF OP AF OP AF OP OP AF AF OP OP AF AF OP OP AF AF OP OP AF AF OP Wie er moe van wordt kiest voor Hoyalux 3 multifokale glazen. De leukste bloemen dag in, dag uit veilingvers! Nog geen duidelijkheid over vervuilde grond Dalweg Spullenhulp minder voorbeeldig Politiek klungelt maar wat aan voor beroepskracht Vrije Teugel pagina S nog de hele WOENSDAG 20 OKTOBER 1993 SOESTER COURANT PAGINA 5 Wee| A/&JEJ~iMA/\TjeJ ^/Y£ra ADjfj- sian deNen n met b. en w. estdijk december Wethouder verrast op 60e verjaardag 5 cö v O co BLOEMENHUIS ire in zaken? Vie vergelijkt ie Soester Courant Van Logtenstein (CDA) tegen 'historischeplek' Meerderheid voor 'dode mus' Geeft u een fcestficf? Laat het verzorgen door DE TROMSLAGER PARTYSERVICE De salade- en koud buffet specialist Steenhoffstraat 58 Inbraak schuur volks tuinencomplex Soest praat met provincie 'Half-ecologisch is net als half-zwanger' GEWENNINGS- GARANTIE ZUIDPROMENADE 14 - SOEST HARTJE-ZUID - TELEFOON (02155) 2 22 12 A.A. VAN BREUKELEN B.V. 'MËI - Kinderwerker komt er toch Man uit Raalte steelt lege flessen Politie maakt jacht op pony's ■ii Uw Complete Boekhand.) levanb. en w. heeft deze week i plaats vastgelegd voor dt inde wijkbijeenkomsten Pra. en w. Op dinsdag 7 december jeenkomst voor Soestdijk/ e wordt gehouden in de basis- Driesprong aan de St. There- jkse bezoek van het college erberg is gepland op woens- oruan 1994 in De Hoeksteen ys Ballotlaan. De bijeenkom- inen om 20.00 uur en eindi- 2.00 uur. Het valt doorgaans niet mee om Jan Visser, algemeen beschouwd als de meest spraakmakende poli ticus van Soest, even sprakeloos te krijgen, maar vorige week donder dag is het dan toch gelukt. Die eer komt toe aan de ambtenaren van het raadhuis, die de wethouder ter gelegenheid van z'n 6öe verjaar dag verrasten met een zanghulde. Toen de jarige om half tien (zeker even uitgeslapen) op het gemeentehuis arri veerde werd hij door de complotteurs van de bodedienst meegetroond naar de hal. Daar hiefzo'n beetje de helft van het ambtelijk apparaat van Soest (de andere helft had wellicht iets beters te doen) het "Lang zal-ie leven in de glo- oop Verhuur - Reparaties van - gereedschappen en machines voor de vakman en de doe-het-zelver iweg 37b - Tel. 19589 IZuidpromenade 9, Tel.: 02155-16877, ■Soest Fax:02155-28649 SvEURo? Visser, hemelwaarts kijkend, kreeg zijn "onderscheiding" uit handen van de bodes mevrouw Koelink en dhr. Van Gent. ria" voor hem aan. Bode Teus van Gent speldde hem een soort kokarde op met het lakzegel van de gemeente en Visser moest of hij wilde of niet een T-shirt met het getal 60 aantrekken. Visser onderging de aubade met zicht baar genoegen en stak zijn waardering voor "de mensen in dit huis" niet onder stoelen of banken. Hij liet weten dat het wethouderschap een van de hoogte punten van zijn politieke loopbaan was. Van burgemeester De Widt kreeg hij een bloemstukje namens de College collega's, plus een boekje. Kamer 1.51 - Vissers pied a terre in het raadhuis - bleek bovendien te zijn opgetuigd met slingers en bloemen. Op des wethouders populariteit bij de ambtenaren lijkt dus weinig af te din gen. Of ook de burgers van Soest gene gen zijn om hem met gejuich te begroe ten zal volgend jaar nog moeten blijken, want op 2 maart 1994 is Visser volgens sommigen nog lang niet jarig... niet. De dames van de Wel pen van het Rode Kruis doen juist in stilte en... op basis van leid. Toch treden ze naar bui hun produkten, gemaakt tij- rgelopen maanden, aan te bie- de verkoop. En wat goed is, gemaakt en de moeite waard, getoond en gekocht worden, 'dt aangevoerd door de dames hage. Zij houden verkoop op -r 's middags, voor het eerst jaar. vember is de groep van Hons- m de beurt. Hoog-Soestdijk i op 23 november, data liggen nog wat ver weg. noeite waard om ze nu alvast :htingen over het Welfare- het Rode Kruis bij: mevr. Nel 1. 03463-54006 of mevr. J. tel.02155-13235. Met enige vertraging heeft de ge meenteraad van Soest zich vorige week in meerderheid akkoord ver klaard met de aanleg van een bie zenveld aan de Peter van den Breemerweg. De voorziening wordt aangelegd om het overtolli ge rioolwater op een natuurlijke manier op te vangen. Alleep de voltallige WD-fractie en het CDA-raadslid Ries van Logten stein stemden tegen. Het voorstel was vorige maand aange houden, omdat met name de CDA-fractie meer inzicht wenste te hebben in de eventuele haalbaarheid van alternatieve lokaties. De christen democraten hadden zich er intussen ^*n laten overtuigen dat die er niet zijn, :hans niet tegen een redelijke prijs, •als Jan Pieter Lokker liet weten. "Op een andere plek gaat het de gemeen schap veel te veel geld kosten," aldus Lokker. Hij was overigens bereid wat dieper in de buidel te tasten als wethou der Swinkels dat nodig had om het bie zenveld een beetje fatsoenlijk in te pas sen in het "landschap". Ries van Logtenstein (ook CDA) nam als enige een minderheidsstandpunt in. Hij had geen bezwaar tegen de voorzie- png als zodanig, maar vond de lokatie - licht bij de openbare weg en op de rand lm een "historisch" stukje Soest - on- pst. "Een biezenveld hóórt daar ge- •oon niet," aldus Van Logtenstein. Is er koren op de Engh moet groeien, [oeten hier roodbonte koeien kunnen lazen..." Bovendien was hij het er niet iee eens dat de gemeente zichzelf toe- iat wat ze een kweker in het omstre- |en gebied destijds heeft verboden. "Hij mocht er niks laten groeien, wij leggen er een heel biezenveld neer." De andere fracties - met uitzondering van de WD - hadden ook geen proble men met het voorstel, al vond Gré van Eek (D66) dat Soest na alle ellenlange discussies over de voors en tegens geen recht meer had op het etiket "haantje- de-voorste op milieugebied" en meen de Leidje Tomassen (PS) dat het CDA wel erg laat bleek te snappen hoe het al lemaal in elkaar zit. "Het uitstel was he lemaal niet nodig." Wiebe Meilof (GPV) drong evenals Lokker aan op een "natuurlijke" af scherming van het veld, een buffer die bij het landschap zou passen en het ge heel visueel wat minder onaantrekke lijk zou maken. Ook Harry Witte (Ge meentebelangen), fervent voorstander van de "milieuvriendelijke" oplossing voor het afwateringsprobleem, was blij dat de kogel eindelijk door de kerk was, maar zag weinig in Meilofs buffer, die volgens hem juist weer afbreuk aan het landschap zou doen. "De bèstaande meidoornhagen zijn afscherming ge noeg." 'Open riool met franje' De WD-fractie kreeg geen steun voor haar verzet tegen wat woordvoerster Ellen Spijk kortweg omschreef als een "open riool" in het buitengebied, wat ze - na de geluiden over de afscherming - preciseerde als "open riool met franje". Dat leverde haar een reprimande op van Harry Witte (Gemeentebelangen), die haar opmerkingen afdeed als stem mingmakerij, gevoed door het feit dat de vooraanstaande WD-er Brune- kreef, oud-directeur van Gemeente werken, het biezenveld slecht voor de volksgezondheid had genoemd (en vol gens Witte zelfs een verband met aids had gelegd). Wethouder Mieke Swinkels betuigde haar respect voor het standpunt van Van Logtenstein, dat ze kon billijken, maar wees de kwalificaties van Spijk ook van de hand. "Een open riool? Dat is het nü, maar straks niet meer." Ze be loofde Witte's meidoornhagen met lief de te zullen behandelen. Zonder veel discussie heeft de ge meenteraad vorige week besloten de plaatselijke VVV een subsidie toe te kennen van f 1,25 per inwo ner. Dat is de uitkomst van een maandenlang gevecht, waarin de WV uitentreuren heeft gepleit voor een aanzienlijk royaler bij drage van de gemeentelijke over heid. Na de uitvoerige discussies van de afge lopen periode bleek geen van de frac ties van zins nog veel woorden aan de kwestie vuil te maken. De standpunten waren bekend, het College had ook na een laatste gesprek met het VW-be- stuur geen aanleiding gezien om het voorstel bij te stellen. Met de simpele vaststelling dat de frac ties van VVD en PvdA geacht wilden voor particulieren en bedrijven! Kom vrijblijvend langs voor onze feestelijke nieuwe folder! 02155 - 22871 worden om te hebben tegengestemd bekrachtigde burgemeester Hans de Widt vorige week het "vonnis" over de WV, dat volgens sommige betrokke nen wel eens het "doodvonnis" zou kunnen betekenen. De WV be schouwt de handreiking van de ge meente, die neerkomt op 50.000 gul den, als de spreekwoordelijke "dode mus", omdat het uiteindelijk te weinig is om het voortbestaan van de organisa tie zeker te stellen. Het VW-bestuur onder aanvoering van Günther Plomp die als WD-raadslid zoals in dit soort geval len gebruikelijk de beraadslagingen tij delijk slechts vanuit de wandelgangen volgde, zal op korte termijn kontakt zoeken met de ANW, de landelijke koepel van VW's. Nu de gemeente niet verder over de brug wenst te komen loopt het voortbestaan van de Soester VW gevaar, want de organisatie kan nu niet voldoen aan de eisen die de ANW stelt, o.a. op het gebied van de salariëring van de medewerksters. Plomp wilde na afloop van het raadsde- batje niet op de zaken vooruitlopen, maar gaf wel toe de toekomst van de VW somber in te zien. "In november zullen we horen wat de ANW ervan denkt." In een schuur op het volkstuinencom plex De Uitwijk is vorige week ingebro ken. Daarbij werden het slot van de deur, een gereedschapskist en een koel box vernield. De inbreker nam onder andere een dekzeil, schroeven, spijkers en een Stanley-mes mee. De totale schade wordt door de 59-jarige eige naar geschat op vijfhonderd gulden. "De provincie zegt niet dat er niet gebouwd kan worden, maar ook niet dat er wél gebouwd kan wor den. Dat is dus nog open." Wet houder Frans Kingma stelde de ge meenteraad vorige week met deze woorden op de hoogte van de ont wikkelingen met betrekking tot het Dalweg-gebied, waar onlangs geconstateerd is dat de grond ver vuild is. Mogelijk komen daardoor de bouwplannen van het nieuwe zorgcentrum in gevaar. Of dat inderdaad zo is staat nog lang niet vast. Kingma kon weinig meer zeg gen dan dat er inmiddels een gesprek was geweest met de provincie. Gedepu teerde Staten eisen nadrukkelijk dat er een onderzoek en een risico-analyse worden uitgevoerd, waaruit kan wor den aangetoond dat sanering inderdaad nodig is. "Zijn de problemen ernstig, dan ligt het op het bordje van de provin cie; als het meevalt is het een zaak van de gemeente." Kingma beloofde de raad dat hij zodra dat mogelijk is meer informatie zal ge ven. Hij waagde zich niet aan een uit spraak over termijnen, maar liet wel weten dat het naar zijn oordeel eerder een zaak van weken dan van maanden zou gaan worden. Zijn collega-wethou der van milieu (Mieke Swinkels) deelde nog mee dat het onderzoek nog diezelf de dag was gestart. m Dijke aan het woord in het College. luimstok in de hand legde hij normen in Nederland aange- en naar eigen goed-dunken. man afkomstig uit de hout- sprak hij zich uit voor een een daadwerkelijke norm Wanneer wij om meer hout 2 u °,n2e duimstok inkorten bedrogen uit," aldus Van riot inging op vragen die ge- ïn vanuit het publiek, lige inzet zal de RPF zich de invoering vaneen sociale t. Met name capaciteitspro- de zorgsector kunnen hier- ien worden, aldus Van Dij- het aspect dat ouderen en die manier weer met elkaar ïerd worden bijzonder goed ig of de Nederlander met Jijke in de kamer nog eens 's avonds laat bij NOVA, hij dat de humor niet ge worden en dat hij voorne mensen eens flink te laten ken. et had de trots van het Soester tilieubeleid moeten worden, iaar als het een beetje meezit jfvordt het daarvan hoogstens een scheiden voorproefje: het nieu- e Spullenhulp aan de Schans 'ordt weliswaar ecologisch ge duwd, maar toch aanzienlijk min- fer dan sommige politici hadden hoopt. De raad ging vorige week akkoord met gt voorstel om het krediet voor de •uw van het nieuwe kringloopcen- um met 56.000 gulden te verhogen. |aarmee wordt het "gat" overbrugd issen de gemeentelijke raming en de ijs waarvoor de laagste inschrijver het Bebouw wil neerzetten. De bouwprijs is ioor de ecologische snufjes aanzienlijk Guurder uitgevallen. Voor 56.000 gul len krijgt het nieuwe Spullenhulp wel ingloop-stenen en kringloop-hout - jfkomstig uit de sloop - waardoor het- ■olgens het College toch nog wel een 'oorbeeld van recycling kan zijn. Voor len ecologisch verantwoorde energie- oorziening etc. is echter geen geld. In elk geval wenste de meerderheid van le raad geen cent méér op tafel te leg- ;en, behalve de fracties van PvdA, Pro- ;ressief Soest en Gemeentebelangen, lie ervoor pleitten om het gebouw ge- eel volgens de eerste opzet uit te laten 'oeren. Dat zou 28.000 gulden meer ,aan kosten. olgens Wil Stekelenburg (PvdA) was :en halve voorbeeldfunctie maar een are zaak: "Een beetje ecologisch is net :oiets als een beetje zwanger - dat kan •ok niet." Ze vond dat de raad moest kiezen: of helemaal ecologisch, en dan voldoende geld op tafel leggen, of hele maal niet, en dan gewoon "traditio neel" bouwen. Leidje Tomassen (Prog. Soest) had het geld er ook graag voor over. Harry Witte (Gemeentebelangen) vond het prachtig, als het allemaal maar binnen het afgesproken krediet bleef. Ook Jan Zwaanenburg (CDA) voelde er niets voor om meer geld uit te trek ken voor de milieu^verlangens. "En!als het niet zinvol is om die 56.000 gulden uit te geven houden we net zo lief hele maal de hand op de knip." Idealisme te duur Ellen Spijk (WD) vond dat Spullen hulp, ecologisch of niet, met het ooit vastgestelde krediet van 450.000 moest toekunnen en stemde dus tegen."Half- ecologisch is niet-ecologisch", aldus de WD-ster. Loet Jansen (D66) vond 56.000 gulden extra al mooi genoeg, evenals Wiebe Meilof (GPV), die vast stelde dat idealisme kennelijk te duur uitvalt, of niet goed wordt ingeschat, en in tegenstelling tot Spijk juist consta teerde dat half-ecologisch óók ecolo gisch was. Wethouder Swinkels stelde vast dat de meerderheid het College steunde. Ze vond dat Soest ondanks de kritiek toch een pluimpje verdiende nu het voor zichzelf een ecologisch gebouw gaat neerzetten. "Het is niet van ons," schimpte Meilof nog, maar Swinkels liet weten dat Spullenhulp haar even dierbaar was als een eigen kind. "Dus tóch een beetje zwanger..." stelde ze zelf vast. Niet alleen uw ogen zélfs uw armspieren raken vermoeid als u tien tallen malen per dag uw bril moet op- en afzetten. Terwijl dat allesbehalve nodig is. Hoyalux 3-brilleglazen zijn namelijk "multifokaal". Ze zorgen daardoor voor een perfect zicht, zowel dichtbij en in uw direkte omgeving als veraf. Bovendien krijgt u de keus: Hoyalux 3-brilleglazen zijn er namelijk in vederlicht kunststof èh glashelder mi neraal. -Kom daarom binnenkort bij ons eens een kijkje nemen en vraag naar Hoyalux 3-brilleglazen. U zet ze één keer op en nooit meer af. HOYALUX3 LICHTE, DUNNE EN KRASBESTENDIGE GLAZEN VOOR ALLE AFSTANDEN Vervanging voor bifocale glazen wanneer men niet kan wennen aan Hoyalux 3 glazen (binnen 1 maand). Uw Hoyaluk 3 dealer m von MEUKtlEN bv m HYPOTHEKEN - VASTGOED - ASSURANTIËN Koninginnelaan 40, adviseurs in... 3762 DG Soest f hypotheken vastgoed assurantiën ^e'' 021 55 - 17962 23789 Soesferberg OUDE TEMPELLAAN rustige woonomgeving helft van dubbele villa met garage hal, toilet, woon-/eetkamer met open haard (ca. 48 m2), luxe keuken met diverse inbouwapp., bijkeuken verdieping 2 ruime slaapkamers (v/h 3), badkamer met ligbad, douche, 2e toilet met ruime 13e slaapkamer algemeen ca. 500 m2 grond, villa verkeert in perfecte staat van onderhoud, de gehele benedenverdieping is voorzien van een luxe marmeren vloer met vloerverwarming woning indeling RUSTIGE WOONOMGEVING Gevraagde koopsom f 439.000,- plaats So'est adres VAN GOYENLAAN ligging De Engh woning 3-kamerappartement op de 2e etage met berging op de begane grónd indeling hal, toilet, douchecel, woonkamer, 2 slaapkamers, keuken en bijkeuken, algemeen servicekosten ca. f 325,- per maand. Het appartement verkeert in goede staat van onderhoud en. is voorzien van nieuw betegelde douchecel, nieuwe keuken en nieuw toilet. Oplevering januari 1994 te 1 3-KAMERAPPARTEMENT Gevraagde koopsom f 113.000,- plaats Soest adres VAN GOYENLAAN ligging De Engh woning 4-kamerappartement op de 3e etage met berging op de begane grond indeling 'hal, toilet, douchecel, woonkamer, keuken, 3 slaapkamers. algemeen servicekosten f 285,- per maand Gevraagde koopsom f 99.000,- 4-KAMERAPPARTEMENT plaats Soest adres PR. BERNHARDLAAN 10 woning helft van dubbel woonJ> y-^évraagae koopsom f 198.000„- Dat in de Soester gemeenteraad niet alles altijd van een leien dakje gaat werd tijdens de begrotingsbe handeling wel op een navrante ma nier duidelijk. Pas na veel vijven en zessen slaagde de raad erin een motie te verzilveren die aandrong op de aanstelling van een extra be roepskracht bij kinderboerderij De Vrije Teugel. In eerste instantie dienden D66, Prog. Soest en PvdA samen een motie in om voor zo'n kinderwerker f 36.000 uit de verhoogde OZB te betalen. De WD wilde liever f 32.000 uit het potje voor "bijzondere bijstand" halen. Het CDA voelde er - samen met Gemeentebelan gen - aanvankelijk niets voor, omdat voor nieuwe "welzijns-uitgaven" beter gewacht kon worden tot de nieuwe or ganisatie van de grond komt, op basis van het "Wel/Zorg"-plan. Beide moties sneuvelden dan ook in eerste aanleg, ook al omdat op dat mo ment de benodigde gelden (uit de DZB-verhoging) formeel gezien nog niet beschikbaar waren. Vrije Teugel directeur Leo van den Berg zag op de tribune tot zijn woede en verbijstering hoe hem door deze opstelling van de raad een nieuwe parttime collega door de neus leek te worden geboord, waar op hij al zoveel jaren had aangedron gen. Van den Berg beende kwaad de raad zaal uit, om er even later toch maar weer terug te keren en getuige te zijn van de manier waarop de raad van Soest weer probeerde zichzelf uit het bestuurlijke geklungel te bevrijden. Eerst kwam de WD met een nieuw voorstel om de be nodigde gelden via de algemene midde len vrij te maken - "deze voorziening werd al noodzakelijk geacht voor de discussie over Wel/Zorg" - maar dat kreeg geen meerderheid. Ook een voorstel om het bedrag dat het College Of hij er speciaal voor naar Soest was gekomen, vertelt het verhaal niet. Maar een man uit Raalte is vorige week aan gehouden, omdat hij bij een winkel aan de Zuidpromenade twee kratten met lege flessen had gestolen. De 36-jarige man kreeg een proces-verbaal. Twee agenten van de politie hebben in de nachtelijke uren jacht gemaakt op twee pony's. Dat gebeurde vorige week woensdag om 2.30 uur op de Konings weg. Omdat de agenten er niet in slaagden de loslopende dieren te vangen, werd de hulp van een paardenkenner ingeroe pen. Hem lukte het wel de pony's te vangen, waarna de dieren in een wei land werden 'geparkeerd'. wilde uittrekken voor het spreekuur Sociale Raadslieden voor dit doel te be steden haalde het niet, omdat Kingma datzelfde bedrag al nodig had voor de financiering van twee nieuwe "kind plaatsen" voor de sociale dienst, die daarmee - zoals Kingma zei - mensen kan helpen die uit de bijstand weer aan betaald werk toekomen. Hij wilde die mogelijkheden niet blokkeren en vond de raad aan zijn zijde. Pas na de onder breking voor de gezamenlijke maaltijd, bij de behandeling van het Welzij nsplan aanvaardde de raad alsnog een motie, ingediend door WD, PvdA, D66 en PS, waarbij het geld werd vrijgemaakt uit de verhoogde OZB. Schande Andere voorstellen sneuvelden al eer der door gebrek aan voldoende politie ke steun: het meidenwerk (f 12.000) en het project voor Marokkaanse vrouwen (f 51.250) in het Internationaal Vrou wencentrum, maar een motie van de vier coalitiefracties voor het werkgele genheidsbeleid (als aanvulling op het dreigende tekort van 22.000 gulden) haalde het wel, al vond de WD het een schande dat daarvoor een motie nodig was. De raad ging ook akkoord met de coali tiemotie voor 20.500 gulden voor uit breiding van de boekencollectie bij de biblotheek (VVD en Gemeentebelan gen tegen), evenals met de motie van CDA en D66 om Radio Soest 40.000 gulden subsidie toe te kennen uit het overschot 1992, maar alleen voor 1994, en de rest pas na de Wel/Zorg-discus- sie. Unaniem ging de raad akkoord met het voorstel om de Vrouwen Advies Commissie voortaan ook een onkos tenvergoeding te geven (f 6000), nadat een VVD-motie met een structurele strekking was afgewezen. De PvdA-motie om 19.200 gulden uit te trekken voor het SWOS-secretariaat haalde het niet, evenmin als de 8000 gulden voor kunstzinnige vorming op de basisscholen, waarvoor D66, PS en PvdA de beurs wilden trekken. Wel krijgt de Volksuniversiteit een eenmali ge subsidie van 13.500 gulden voor de bijkomende kosten van internationaal erkende examens, zoals bepleit door CDA, PvdA en D66, nadat de WD-motie om daarvoor 35.000 gul den uit de algemene dienst te halen was verworpen. Maatschappelijk werk Prog. Soest zag zijn motie voor uitbrei ding van het CMD (voor het christelijk én Turks maatschappelijk werk) niet gehonoreerd, maar wel besloot de raad akkoord te gaan met de motie van GPV/RPF/SGP om 29.000 gulden te voteren voor het christelijk maatschap pelijk werk, met de steun van CDA, D66, PS en een deel van de PvdA. Prog. Soest stond ook alleen in het streven om de verbouwing van C-drie (in verband met de verhuizing van Radio Soest) al volgend jaar te financieren uit de CAI- reserves.

Soester Courant | 1993 | | pagina 6