ars ?ne zone NAAR KEUKENS punt Schapenk laat zien wie er baas is over de provinciale ruimte: hijzelf SOEST VANUIT DE LUCHT... 7é CG •M BS UCM ft Eeuwfeest PCO krijgt feestelijk, slot Benzinedieven aangehouden ■p\ Q/y ■an 2,30 Ofifl banketbakkerij Gedeputeerde spreekt in Soest over Streekplan iRIJ SMIT BV SS Ook uw huis staat er vast en zeker op! Snorfiets gestolen lizen in de ■luizenkrant. lie krant! Actie voor Hongaarse school brengt f 30.500 op Vraag dima om meer informatie S1LVER CRYSTAL Inbraak in Soester zaak niet opgelost Gouden horloge uit woning weg Stop-met-roken in De Bundeling Laat niets te Woonwensen over ♦Mtti irdag: udreinetten n met slagroom iOESTDIJK TELEFOON 12® WOENSDAG 20 OKTOBER 1993 Soest heeft niet alle dapen een hanowüiirHiahpMch^Llpder van hnvpn-pp- ren voleens hem ahsoluu T ZEGT NIETS OVERL TURELE INTERESSES IANDICAPTEN DOEN NET ZO GOED :en bedrukte computer- t aan uw software. I van kleine tot tegen gunstige prijzen. Soest heeft niet alle dagen een hoogwaardigheidsbekleder van boven-ge meentelijk niveau over de vloer. Ministers, kamerleden en zelfs provin ciebestuurders laten het stadse dorp aan de Eem meestal links liggen, en dat past ook wel bij de bescheiden positie die Soest is toebedeeld. Maar vorige week was er dan toch een: CD A-gedeputeerde drs. A. Schapenk, die in het provinciebestuur o.a. de Ruimtelijke Ordening doet, had zich verwaardigd om naar Soest af te dalen. Hij deed dat op uitnodiging van zijn plaatselijke bewonderaar, wethouder Jan Visser. De bedoeling was dat Schapenk zou komen spreken over het nieuwe Streekplan voor de provincie. Geen dogma Schapenk zei dus precies waar het wat hem betreft op stond, zijn gehoor dui delijk makend dat er meer één de baas is over de provinciale ruimte: hijzelf. Toch relativeerde hij zijn ferme uitspra ken een beetje door erop te wijzen dat ook het provinciebestuur zijn stand punten ontwikkelt op basis van de hui dige inzichten, en dat er óp lange ter mijn geen zinnige voorspellingen te doen zijn. Bevolkingsprognoses moe ten dan ook met een forse korrel zout genomen worden, en in elk geval niet tot dogma verheven worden. "Nie mand weet écht hoe het er over 15 jaar uitziet..." Als voorbeeld noemde hij de stroom asielzoekers, die niemand zich enkele jaren geleden fr^td kunnen indenken. Hij verbond daaraan meteen maar de oproep aan de gemeenten om hun han den uit de mouwen te steken om de be nodigde extra-opvang te realiseren (wat in Soest wel aardig lukt, maar bij voorbeeld in Baarn niet omdat het ge- menetfebestuur daar dwarsligt). "Ik heb totaal geen boodschap aan gemeenten die er onderuit proberen te komen," al dus Schapenk dreigend. "Onderscheid maak ik niet." ter-etiketten ier >aansets handelsdrukwerk -3812PZ Amersfoort 033 618747' in 22 ijstaande villa met c.v.-^_._, vrije tuin met tuinhuis en over gelegde tuin, een prachtig na- jebied op een steenworp af- 3 directe nabijheid van winkels, )aar vervoer. ormige living, moderne woon-/ bouwapparatuur, toilet en hal laapkamers, badkamer, sepa- rloop. 2e Verdieping: 2 ruime )ergruimte. n uitstekende staat van onder- De gedeputeerde mocht onder toe- ziend oog van burgemeester Hans de Widt en wethouder Jan Visser eerst het istenboek van Soest tekenen, ten -erstaan van de ca. 70 belangstellen- len die zich voor het evenement naar de raadzaal hadden gespoed. Onder Ten niet al tè veel gewone Soesters, laar wel een boel bestuurders (wet- Duders, raads- en statenleden, zelfs [en enkele burgemeester) uit Soest en onliggende gemeenten. Wat bedoeld 'as als een informatieve spreekbeurt [oor de inwoners van Soest ontaardde laardoor enigszins in een bestuurlijk inderonsje, waarin Schapenks "onder- iten" beleefd-onderdanig met hem re- lekavelden over diverse aspecten van iet provinciaal R.O.-beleid. leker, het Streekplan kwam ook ter iprake, ipaar Schapenk kondigde direct il aan dat hij niet zou ingaan op de de tails daarvan. Op 1 november ligt het jlan ter yisie en pas op dat moment zal iet volk geopenbaard worden wat de loogmogende heren van £et provincie- ïuis zo'nbeetje van plan zijn. Schapenk vond het onjuist om zijn gehoor nu al diepere inzichten te verschaffen, en dat Wgeboor accepteerde zulks met diepe eerbied. 'De gedeputeerde beperkte zich dan ook tot wat flitsen uit zijn dage lijks R.O.-bestaan, waarbij o.m. zijn "aanvaringen" met Den Haag over de proeiproblemen van Utrecht-stad breed werden uitgemeten. Harde noten Over het Streekplan mocht hij dus niets nieuws vertellen, maar wel maakte hij van de gelegenheid gebruik om in dat vërband nog een paar harde noten te kraken. Zo onderstreepte hij nog maar eens dat de gemeenten in Utrecht niet hoeven te rekenen op enig begrip voor al te drieste uitbreidingsplannen. Scha- penk houdt onverkort vast aan het uit gangspunt dat niet de behoefte aan wo ningbouw of bedrijfsterrein maatge vend is, maar de (beperkte) mógelijk heden die natuur en landschap daartoe naar het oordeel van het provinciebe stuur te bieden hebben. "Dus geen on- - gebreidelde input van personen en werkgelegenheid," verduidelijkte hij. De provincie zal ook geen duimbreed prijsgeven van het uitgangspunt dat de ecologische hoofdstructuur onaange tast moet blijven of waar mogelijk her steld moet worden. "Het Eemland moet plat blijven; de Heuvelrug gaan we niet afbouwen." De provincie kiest volgens hem bewust tegen verdere "verstening". "Dat roept dan wel dis cussie óp in de gemeenteraden, maar wij houden aan die lijn vast. Punt, uit, amen." Restcapaciteit Het nieuwe streekplan zal grotendeels corresponderen met de Eemlandse structuurvisie, maakte Schapenk dui delijk, met uitzondering van een stukje Leusden en Hooglanderveen. Over Soest merkte hij op dat de gemeente nog heel wat "restacapaciteit" heeft om te bouwen. "Het bouwtempo kan de volgende tien of vijftien jaar geconti nueerd worden, dus dat zit wel goed. Over de lokaties komen we nog te spre ken..." Schapenk wond er geen doekjes om dat gemeentelijk gesoebat voor uitbrei dingsmogelijkheden, louter en alleen om niet beneden een bepaald inwoner tal terecht te komen, bij hem absoluut aan het verkeerde adres zijn. Dat Utrecht het oog heeft laten vallen op Flevoland - "in onderlinge harmonie" - om de verdere bevolkingsaanwas te huisvesten mocht volgens hem niet als "deportatie" gekwalificeerd worden. "Het gaat erom dat we de zuigkracht daar vergroten, ook door er werkgele genheid naartoe te brengen." Dat het volkshuisvestingsbeleid gede centraliseerd wordt heeft Schapenks in stemming, maar hij vond het een onmo gelijke opgave om - "vanwege het ge donder met de bestuurlijke organisatie" - nu opnieuw de discussie met de ge meenten te gaan voeren. Bezuinigingen op de stads- en dorpsvernieuwing wa ren volgens hem absoluut uit den boze. "Dan slaat binnenkort de tweede ver- loederingsgolf toe, nu in de naoorlogse buurten en over twintig jaar in de wij ken die recenter zijn gebouwd." 'Dikke voldoende' Schapenk complimenteerde Soest nog even met het nieuwe bestemmingsplan Landelijk Gebied, waarvoor hij wet houder Visser persoonlijk een "dikke voldoende" gaf. Ook de Structuurvisie vond hij getuigen van een gedegen aan pak. Het enige probleem zag hij in een verschil van mening over de restcapaci teit, die Soest volgens de provincie nog kan benutten voor de woningbouw. In dat verband zegde hij Soest alvast de wacht aan: de gemeente hoeft er niet over te prakkizeren dat de vrijkomende huizen in Soesterberg buiten de restca paciteit geteld zullen worden. Meer in het algemeen maakte Scha penk duidelijk dat hij van de gemeenten meer terughoudendheid verwacht op het gebied van artikel-19-procedures die eigenlijk op voorhand als kansloos moeten worden beschouwd. "Ieder College van B. en W. is autonoom om zoiets in werking te stellen, maar als het bij voorbaat al gedoemd is te mislukken zeg ik: probeer verspilling van tijd en energie te voorkomen. Anders gaan we een heilloze weg op." Het liet allemaal aan duidelijkheid niets te wensen over, en ook in de discussie na de pauze liet de gedeputeerde me nigmaal zijn spierballen zien. Duidelijk was dat er met hem allerminst te spotten valt als het gaat om de belangen van na tuur en landschap. Op de vraag van een Baarnse wethouder, die ethische be zwaren had tegen het door Schapenk onderstreepte mogelijkheden-crite rium ("ik ben grootvader, mijn klein kinderen willen straks óók ergens wo nen"), antwoordde hij dat de spreker zich maar eens moest proberen voor te stellen wat er van Utrecht overgebleven zou zijn als alle woningbouwverlangens uit het verleden gehonoreerd waren. "Van Baarn zou niet veel over zijn, de Heuvelrug zou zijn volgebouwd. Voor de menselijke ontplooiing zullen ande re wegen gezocht moeten worden - ik zit hier primair voor de belangen van natuur en landschap." Lastig volk Schapenk toonde zich ook bikkelhard 'in zijn afwijzing van de pleidooien van de Kamer van Koophandel en de Soes- ter Zakenkring voor méér bedrijfster rein in Soest, ook aan de Richelleweg. In dat verband memoreerde de gedepu teerde een uitspraak, ooit door een Soester over Soest was gedaan: "Het is uitermate lastig volk". Na Nieuweg- racht 1 en 2 is de maat voor de provincie vol, benadrukte hij. "Daarna gaat 't dicht." Over de aantasting van de "groene buffer" bij de Richelleweg viel met hem helemaal niet te praten. "Dat mag eigenwijs klinken, maar zo werkt de democratie." Van verhalen over slaapsteden en ver grijzing moest Schapenk helemaal niets hebben. "Dat is een irreële discussie, want de vergrijzing slaat heus niet al- SOESTER COURANT /VAR/AI PAGINA 7 Van een 21-jarige inwoner van Soest is de snorfiets gestolen. Het voertuig stond op slot onder een afdakjfe bij een flat aan de Varenstraat. Volgens de man is de snorfiets vorige week dinsdag tussen 19.00 en 21.00 uur meegeno men. ^appartement op prachtige k met c.v.-gas, grote berging, lts in het souterrain en repre- e hal met lift. Het appartement ortreffelijke zonligging uitzicht -cidenteerde park dat circa 1 I. royale living met veel raam- [kon, riante keuken (fabrikaat inbouwapparatuur, bijkeuken, •xe badkamer alsmede (gas- douche en 2e toilet. Een et een zeer eigen identiteit in )oi- en Eemland en bovendien 1 ®n schitterende natuurgebie- ereik. van Weedestraat 54a - leen in de dorpen toe. Je kunt het draag vlak voor de middenstand - want dat zit erachter - nergens op peil houden zon der de zaak helemaal kapot te bou wen." Gemeenten die bij hun plannen rekening houden met de belangen van de natuur en het landschap, maar des ondanks tot andere afwegingen komen, hebben volgens Schapenk gewoon pech dat de wet de exclusieve bevoegdheid voor de vaststelling van het Streekplan bij het provinciebestuur heeft gelegd. De Soester wethouder Frans Kingma constateerde niettemin dat er nogal wat spanning zit tussen de bestuurlijke ver antwoordelijkheden van de gedepu teerde, die niet alleen de ruimtelijke or dening, maar ook de volkshuisvesting van de provincie in z'n portefeuille heeft. "Ruimtelijk zijn de mogelijkhe den dus uiterst beperkt," aldus Kingma, "maar de nieuwe huisvestingswet pro pageert juist een volkomen vrijheid blijheid: gemeenten mogen bouwen waar ze willen. Dat spoort niet..." Schizofreen Schapenk gaf Kingma gelijk en erkende dat er een duidelijke discrepantie be stond, wat hem als bestuurder enigszins 'schizofreen' maakte. De oplossing moest volgens hem gevonden worden in een gemeenschappelijk inschrij- vingsbeleid per regio, eventueel ook nog gevolgd door een gezamenlijk toe wijzingsbeleid. Hij gaf overigens toe dat de provincie op dit punt de wijsheid niet in pacht heeft. Geflankeerd door burgemeester De Widt en wethouder Visser tekent gede puteerde Schapenk het gastenboek. teerde, "maar hoe het uitpakt is niet te voorspellen." Inbreiding Schapenk maakte tenslotte duidelijk dat "inbreiding" in-zijn ogen een uitste kend instrument is om de spanningen van het almaar-uitbreiden te verminde ren, maar hij wilde daarvoor geen vas tomlijnd criterium aangeven. "Ik ben voor een vrij grote inbreiding, maar niet op een manier di^ elk open plekje ka- potbouwt. Dat levert bovendien ook een veel grotere druk op de infrastruc tuur op." Een glimmende gastheer Jan Visser sloot de discussie af met een bedankje aan de gedeputeerde. De wethouder vond het een "grote eer" dat Schapenk naar Soest had willen komen en bood hem uit erkentelijkheid een boekje (van hemzelf) aan. Combi van Essen knipte meer dan 100 keer, hoog boven Soest. Haarscherp en uistekend van kleur. Een leuk kado voor iedereen. Past overal: in de hal, op de stu deerkamer of op school. Een interessante wandversiering voor uit en thuis. Verkrijgbaar vanaf 20 X 25 cm tot 50 X 70 cm. Mèt of zonder lijst. |iÜÜ KB WINKELCENTRUM Telefoon 02155-1 "HARTJE ZUID" SOEST 2874 - vrijdag koopavond. JMegenhê De gedeputeerde toonde zich wel be reid om na te denken over de geluidszo nering in Soesterberg, dié de woning- bouwmogelijkheden daar ernstig be lemmert. Volgens de Soester ambte naar Bouman doet het rijk daar veel te geheimzinnig over, alof het om militaire geheimen gaat, en hij vroeg Schapenk of die niet eens wilde proberen de dis cussie met het rijk open te breken. "Het staat op de agenda," aldus de gedepu- 0P WOENSDAG 27, OKTOBER IN HOTEL MERCURE, BUIZERDLAAN 10. N1EUWEGEIN EN WORDT DE STER VAN DE AVOND! Het belooft een avond te worden die u niet licht zult vergeten. Niet alleen kunt u lid worden van de exclusieve Swarovski Collectors Society, het is meteen een unieke gelegenheid om ons decoratie-team in aktie te zien. Zij zullen u demonstreren hoe u met eenvoudige middelen ook uw eigen kollektie op zijn voordeligst thuis kunt presenteren. Bovendien kunt u er, als sCs-lid, nog een geheel verzorgde skivakantie voor twee personen in Tirol aan overhouden ook. En zelfs voor de niet-leden zijn er de prachtigste prijzen te winnen. Kom nu bij ons langs en vraag zo'n gratis entreekaart. Doe het snel, want op=op. Per toegangskaart kunt u 1 introducé(e) meenemen, Kom nu bij ons langs voor een GRATIS toesansskaart! SWAROVSKI Vier Utrechters, in leeftijd varië rend van zeventien tot en met 24 jaar, zijn zondag door de politie aangehouden. Ze werden verdacht van een inbraak in een- winkel, maar bleken zich 'slechts' schuldig te hebben gemaakt aan diefstal van benzine. Het viertal werd vrijdag aangehouden op de Biltseweg. Dat gebeurde na een zoekactie op grond van een gemelde in braak in een winkel aan de Van Weede- Uit een woning aan de Boekweitlaan is eên gouden horloge gestolen. De in braak is vermoedelijk al enige tijd gele den gepleegd, maar pas deze week is aangifte gedaan bij de politie. De dader is waarschijnlijk binnengekomen met behulp van een valse sleutel. straat. Daarbij waren onder andere en kele videorecorders gestolen. Vlak voordat de politie de Utrechters aanhield, gooide één van de verdachten een jerrycan in een sloot. Tijdens het verhoor bekenden de vier benzine te hebben gestolen bij een pompstation aan de Biltseweg en één aan de Steen- hoffstraat. Ze hadden op de pompslan- gen staan dansen, zodat de benzine er uit werd 'gemolken'. Van de inbraak in de zaak, waarbij de ruit van de toe gangsdeur werd vernield, aan de Van Weedestraat wisten ze evenwel niets af. Die verklaring werd later voor waar aangenomen, nadat getuigen van de in braak de vier verdachten niet hadden herkend tijdens een confrontatie bij de zogenaamde confrontatie-spiegel. De viering van hef honderdjarig bestaan zal de vereniging voor protestants-christelijk onderwijs in Soest (PCO) vermoedelijk nog lang heugen. Het feest kreeg vori ge week een vervolg met o.a. een thema-avond, een sportdag, een drukbezochte receptie en een uit bundige slotavond. De thema-avond vond maandag plaats in de aula van Molendael, waar prof. W. ter Horst kwam spreken over "gewoon maar toch anders": Voor een kleine 100 belangstellenden gaf hij een analyse van de ingrijpende veranderingen die zich in de cultuur - en dus ook in onderwijs en opvoeding - Rebben voorgedaan en de vragen waarop het christelijk onder wijs ook in deze tijd het antwoord moet geven. Volgens Ter Horst is het van Herhaalde oproep KON KIJKEN De Bundeling organiseert dit najaar wederom een Stop-met-roken-training in het gezondheidscentrum aan de Schou'tenkampweg 4. Het programma omvat acht trainingsavonden in een pe riode van totaal vijf weken. De eerste vier avondenN worden achter elkaar in één week gehouden en vor men een belangrijke basis voor succes. Het programma geeft de "stopper-met roken" nèt dat duwtje iri de rug, dat no dig is om door te zetten! De praktijk leert dat de meerderheid van de rokers die zomaar stoppen, na korte tijd toch weer gaat roken. Echter, met wat mëer informatie over de rookafhankelijkheid en de rookge woonten, wat adviezen uit de praktijk, enkele natuurlijke hulpmiddelen (geen medicijnen) èn de steun van andere stoppers-met-roken, ontdekken velen dat de motivatie sterker wordt en het niet-roken veelal een duurzaam karak ter krijgt. De totale kosten, inclusief cursusmate riaal, bedragen f75,- per persoon; voor veel rokers amper de kosten van twee weken rookwaar. Cursusavonden: 25 t/m 28 oktober; 1, 4, 11 en 25 november, aanvang 19.45 uur. Informatie en opgave bij De Bundeling, 13750. groot belang de kinderen hoop te ge ven., De christelijke school heeft vol gens hem het nodige in huis om de jeugd van vandaag een toekomstperspectief te bieden. De schooljeugd kon zich in de loop van de week uitleven tijdens een sport- en speldag op het terrein van s.o. Soest, en vrijdagmiddag volgde de officiële re ceptie in Molendael, waar het PCO-be- stuur de felicitaties kreeg aangeboden door tal van belangstellenden, onder wie ook enkele vertegenwoordigers van het gemeentebestuur. PCO-voorzitter Sjoerd Vegter maakte van die gelegen heid nog even gebruik om de politiek te wijzen op een pijnlijke omissie. In de al gemene beschouwingen bij dé gemeen tebegroting - op ruime schaal verspreid via een extra-editie van "Op !t Hoogt" - had hij geen enkele opmerking over het basis-onderwijs aangetroffen. Hij meende dat de scholen echter wel wat meer aandacht waard waren en wees in dat verband op de grote lokalen-nood, die in Soest wordt gevoeld. Het jubileum werd 's avonds in de ver sierde aula afgesloten met een uitbun dige feestavond, waarin het optreden van de roemruchte Soester cabaret groep Het Kollektezakken-Kollektief (voorheen bekend als het Klungelcaba ret) onder leiding van Ab Faas de hoofdrol speelde. In wat gferust een "wervelende show" genoemd mag wor den brachten Rozemarijn Klifman, Kees van Tricht, Hans Timmers en Pie- ter Verstoep een flitsend programma op de planken, waarin kerkelijk Soest (en in het verlengde daarvan ook het De "buit" voor Mayosha'za is méér dan binnen; v.l.n.r. Ans Zijder veld, Wiebe Vellema en Piet Davelaar. christelijk onderwijs) een amusante spiegel werd voorgehouden. Mayoshaza Na afloop van de voorstelling, die werd beloond met een staande ovatie, vond ook de afsluiting van de actie voor de Hongaarse school in Mayoshaza plaats, waarvoor de p.c. scholen van Soest al sinds het voorjaar in de weer zijn ge weest. De actie is bedoeld om Mayos haza te helpen bij de heroprichting van de christelijke school, nadat die enkele tientallen jaren lang verboden is ge weest. Het streefbedrag van 24.000 gulden bleek ruim te zijn overtroffen, want de symbolische chèque die Piet Davelaar en Wiebe Vellema namens de scholen aan secretaris/penningmeester Ans Zijderveld van de speciaal opge richte stichting Soest-Mayoshaza aan boden vermeldde een bedrag van maar liefst 30.500 gulden. De avond liep verder uit op een genoeg lijk samenzijn met muzikale medewer king van de "Sunny Glory and Mar- challs Wood Band" (blues en dixie land), die - afgaande op de naam - zich in de aula van het ziekenhuis uitstekend thuis moet hebben gevoeld. De vereni ging PCO kan terugzien op een uitste kend geslaagde jubileumviering. Minervaweg 3. 3741 GR Baarn, telefoon 02154-16246. Het Kollektezakken Kollektief: Pie- ter Verstoep, Rozemarijn Klifman, Hans Timmers, Kees van Tricht. In onze ruime toonzalen treft u 60 prachtige keukens aan van merken als Hacker. Habemat en Ballerina. In verrassende kleuren en kleurcombinaties. Voorts: de modernste keukenapparatuur van onder andere Bosch, Pelgrim, Scholtes en Etna. IMUH0 Swarovski Silver Crystal is een kollektie voor verzamelaars. Logisch, de exclusieve jaaritems die in gelimiteerde aantallen alleen voor de leden van Swarovski Collectors Sociëty worden uitgebracht, kunnen alleen nog maar in waarde stijgen. Dat maakt Swarovski Silver Crystal tot een gewild artikel.

Soester Courant | 1993 | | pagina 8