lotters nemen massaal afscheid in Amerikaanse F-15 straaljagers kolonel J.B. Ansink neemt commando liegbasis over van kolonel Buffart "Dan mag je aan dingen komen, waar je anders voor op je donder krijgt" Bibliotheek biedt lectuur voor jongeren en ouderen SOESTER COURANT Iby MM Dii! Kerkdiensten Medische dienst Hulpverlening Radio en jack uit auto gestolen Meningen van lezers Verdelen Een prachtige Zonnebloemdag Brieven schrijven voor gevangenen Radio Soest Ouderen mogen gratis zwemmen in Sterrenberg WOENSDAG 27 OKTOBER 1993 Roefeldag in Soesterberg daverend succes Museum: Schilders in de wolken vanaf 4 november Warme maaltijd in De Drie Eiken Agenda voor 1 Soesterberg BON 3INA 15 31 n heinde en ver waren ze geko- n, de ruim zeshonderd enthou- ste vliegtuigliefhebbers. Een ge uit Scherpenzeel met de 82-ja- e opa in het midden, Jan Her- ins met z'n vriendin uit Maas- cht en Toon van Dalen uit Zeist bij hoge uitzondering van z'n as even vrij kreeg. Ze waren er l lemaal. De Verlengde Paltzerweg en het Soes- tir Hoogt stonden vorige week even na tjvee uur vol met geparkeerde auto's. Éen hek van de Vliegbasis aan de Palt- «rweg werd voor deze gelegenheid ge- Jpend om de enorme stroom op te van gen. Het verliep allemaal vlekkeloos. T)p het platform stonden twee F-15 Eagles tentoongesteld. Het werd een geliefd object van de talrijke fotografen. Sommigen maakten zelfs opnamen van alle klinknageltjes in het toestel, zo nauwkeurig en van heel dichtbij werd alles op de gevoelige plaat vastgelegd. Vreemd? Nee, want het was de laatste keer dat men deze sierlijke vogels van heel dichtbij kon zien. Uiteraard stonden er marktkramen met attributen, betreffende de Amerikanen en hun vliegtuigen en niet te vergeten de kraam met botdogsën hamburgers. Een Amerikaanse patrouillewagen met bewapening werd minitieus door velen onderzocht. Een doorstartende F-15 trok alle came ra's naar zich toe en toen kort daarop ook nog een taxiënde Eagle met oor verdovend lawaai passeerde, was dat de topper. Vooral toen de vlieger alle be wegende delen van het toestel demon streerde, werd het vliegtuiggeluid bijna overstemd door de snorrende en klak kende camera's. Met deze spottersdag werd weer een stukje afscheid genomen van het ver blijf van de Amerikanen op de Vliegba sis Soesterberg. Soester Courant in Soesterberg Correspondentie-adres: P. Taai, Van Maarenplein 1, 3769 EN Soesterberg, tel/ fax (03463)51252. Klachten bezorging: C, van Barneveld, Molenstraat 112, Soest, tel. (02155) 21841. "Met het symbool van de Vliegba sis Soesterberg draag ik het com mando over aan kolonel Ansink." "Met het ontvangen van dit sym bool aanvaard ik het commando van de Vliegbasis Soesterberg." Een handdruk van de scheidende commandant H.R. Buffart aan zijn opvolger, kolonel J.B. Ansink (46) en de commando-overdracht op vliegbasis Soesterberg was vol tooid. Toen vrijdag even voor drie uur de ge nodigden in de hangar werden toegela ten, stonden drie eenheden Nederland se luchtmachtmilitairen en één eenheid van de Amerikaanse luchtmacht in de zogenaamde 'eerste rust' te wachten op de dingen die zouden gaan gebeuren. Ondanks de aanwezigheid van deze 130 militairen, heerste er een haast doodse stilte in de grote ruimte van de hangar. De wanden waren afgezet mei camouflagenetten, terwijl in de hoeken van deze 'vliegtuig-garage' een F-16 straaljager, een helicopter Alouette III en twee stukken luchtafweergeschut ;tonden opgesteld. Midden in de hangar stond majoor "jiesbers, voor de eerste keer in functie fels plaatsvervangend commandant Vliegbasis Soesterberg en oud-com mandant van het 298 Squadron. Hij was belast met de leiding van de cere monie en dat ging in alle rust. Onge merkt kwamen de ruim honderd mili tairen in de houding, om een juiste plaats in te nemen. Om vijf voor drie betraden de oude en de nieuwe commandant van de vliegba sis de hangar. De bekende melding van de aangetreden militairen volgde met Sdaarop de groet van kolonel Buffart aan lalle aanwezige eenheden. Een steeds weerkerend bijzonder moment waaruit J een stuk beleefdheid naar voren komt en respect voor alle aanwezigen. I Hierop volgde het afscheidswoord van de scheidende commandant. Je kon een speld horen vallen, want mogelijk wer den nu zaken verteld die nog niet be kend waren. Kolonel Buffart begon met: "Twee jaar en vier dagen geleden, stond ik hier voor u om het commando te aanvaarden over de Vliegbasis Soes terberg. Een vliegbasis die juist zeer be trokken was geweest bij een aantal acti viteiten vér buiten onze grenzen. Maar ook een vliegbasis die heel koesterend, de bakermat van de Koninklijke lucht macht wordt genoemd en dus heel pro minent, een stuk oerhistorie van onze militaire luchtvaart belichaamt zowel in personele als in materiële zin." Kolonel Buffart noemde als voorbeeld de vele oudgedienden, de pioniers, die frequent de basis bezoeken en het Mili taire Luchtvaartmuseum als vertegen woordiger van de geschiedenis. "Soesterbergis een vliegbasis die in vele opzichten erg uniek is, want ze kent de Motortransportgroep van de Lucht macht, twee afdelingen van de groep helicopters en 'last but not least' de 32nd Fighter Group of the United Sta tes Air Force. Wat deze organisaties ge meen hebben, is het gevoel allen 'Soes- terbergers' te zijn, die allemaal aan het zelfde doel werken en elkaar nog steeds nodig hebben." En toen kwam het onderwerp waarop menigeen stond te wachten: "Ik heb steeds vurig gehoopt dat verdere onze kerheden u bespaard zouden blijven, maar u heeft ervaren dat de ontwikke lingen in het wereld-veiligheidsbeleid hun weerslag hebben, ook op onze ba sis. Het heel recent genomen besluit van de Amerikaanse overheid om o.m. 'on ze' 32 FG terug te trekken, is daarvan een duidelijk voorbeeld. Een ingrijpen de verandering, zowel voor hen als voor het 'Nederlandse' Soesterberg. En wat brengt de toekomst? Het is geen geheim dat wij ernstig rekening houden met het stationeren van twee Squadrons grote transporthelicopters op onze basis. Naar verwachting zal heel binnenkort hierover een politieke beslissing wor den genomen, waardoor een einde komt aan een periode van speculaties en onzekerheid," aldus de scheidende commandant: Na een toespraak aan de Amerikanen volgde de korte commando-overdracht en kreeg de nieuwe commandant Vlieg basis Soesterberg het woord, een func tie die hij als een voorrecht ziet. Hij ziet zich voor een zw^re taak geplaatst, enerzijds het vertrek van de Amerika nen en vervolgens het opvangen van de naderende ontwikkelingen. "Reorgani saties veroorzaken een grote ongerust heid, het is mijn taak deze weg te ne men. We blijven een goed en slagvaar dige luchtmacht. Daarom stel ik de sa menwerking met u allen zeer op prijs." Met de woorden aan de oude comman dant: "Rob, dank voor alles wat je ge daan hebt, veel geluk voor de toekomst en God zegene je," beëindigde de nieu we commandant z'n 'maiden-speech'. De ceremonie werd even plechtig ge sloten als zij werd geopend, waarna de beide commandanten als eersten de hangar verlieten. Tijdens het naar bui ten lopen, gaven ze elkaar de zo beken de kameraadschappelijke klap op de schouder. De vraag blijft: is dit nu de laatste com mandant van de Vliegbasis Soester berg? Den Haag zal het ons straks ver tellen. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Weekend Allerheiligen Zaterdag 30 oktober 19.00 uur viering met cantores Zondag 31 oktober 10.30 uur Viering met Gemengd Koor 17.00 uur Allerzielen Viering met Gemengd Koor Tocht naar het kerkhof Zondag 31 oktober NED. HERVORMDE GEMEENTE De Hoeksteen, Buys Ballotlaan 2 Gezamenlijke SoW-dienst 10.00 uur ds. J. van Marion GEREFORMEERDE KERK Generaal Winkelmanstraat 99-101 zie Hoeksteen STERRENBERG 'de Lichtpunt' 10.30 uur: ds. H. Henstra De droom van Nebukadnezar. Huisarts Van vrijdag 22 okt. 18.00 uur tot maandag 25 okt. 08.00 uur: P. Creutzberg, Dorpsplein 10, tel. 51700 Tandarts Eigen tandarts bellen; dan hoort men welke arts dienst heeft. Dierenarts Dierenartsenpraktijk Soesterberg H.J.M. Tonino en mw. P.B.E. Tonino- van Schieveen, Kampweg 50, tel. 52467 (na afspraak) Stichting Hulpdienst Soesterberg Dagelijks hulp aanvragen tussen 09.00 en 10.00 uur; tel. 15789, b.g.g. 51658 of 51437. Stichting Centrum Maatschappelijke Dienstverlening Soest: Gen. Winkelmanstraat 103, (geref. kerk), elke dinsdag en woensdag van 09.30-10.30 uur, tel. 52606. Ouderenbus Elke woensdag 09.30-13.00 uur: tel. 02155-19190. Grof vuil Tel. 02155-93666. Een 29-jarige Soesterberger is het slachtoffer geworden van een autokra ker. Op de Hermes werden uit zijn auto de radio/cd-speler en een lederen jack gestolen. Dat moet zondagmorgen tus sen half één en half twaalf zijn gebeurd. De dader gooide een steen door een raam om in de wagen te kunnen komen. Nu uit voorraad lever baar, honderden titels. dealer voor Soest: ai//air+*%a inm wm ui/uucn Jft ^9audio video Steenhoffstraat 15 - Soest - Tel. 12132 In de krant van 13 oktober stond onder de kop 'Soesterberg, het drempeldorp' de opmerking dat er nog 15.000 gulden te verdelen viel. Zijn er nog wensen? Natuurlijk zijn er nog wensen. Wat te denken van verbetering, c.q. versmal ling van de Banningstraat, de toegangs weg naar ons dorp? Als je ons dorp bin nenrijdt, is dat toch helemaal niet gezel lig of aantrekkelijk. Met eenjdeine in greep, bijvoorbeeld door het planten van bomen zou die toegang tot ons dorp er veel beter uit kunnen zien. D. Minning Het was vorige week dinsdag feest in het 'Lichtpunt' van Sterrenberg. Bijna 150 'Zonnebloem-gasten' uit de gehele regio Eemland waren voor deze dag uitgenodigd. Om twee uur werden ze allen welkom geheten door de bekende spreker Hans Kazan. In een vlot tempo praatte hij de vele onderwerpen op een humoristi sche wijze aan elkaar. Vooral de keur van artiesten oogstte veel applaus bij de bijna honderdvijftig mensen die, van wege een lichamelijke handicap of moeilijk zich kunnen voortbewegen, nu echt een dagje uit waren. Mevrouw Langerak, bestuurslid van de Afdeling Zonnebloem Soesterberg, kijkt met genoegen terug op deze ge slaagde dag. Vooral Saskia en Serge en de muziek van Peter Jongeneel brach ten de handen op elkaar. Zonnebloem was in haar opzet ge slaagd en had haar gasten een onverge telijke middag bezorgd. Amnesty International houdt op vrij dag 29 oktober van 13.30 uur tot 15.30 uur een schrijfavond in het Dorpshuis. Deze keer wordt geschreven voor ge vangenen in Oost-Timor, Soedan en Tadzjikistan. Er zijn voorbeeldbrieven aanwezig. Informatie: mevrouw Suk- king, tel. 52109. Zoals zoveel dingen veranderen, veran dert er ook veel bij Radio Soest. Kon men 'Rondje Soesterberg' eerst van 10.00 tot 13.00 uur horen, sinds kort is dat van 11.00 tot 12.00 uur. Ook is een apart actualiteiten-programma voor Soesterberg nagenoeg overbodig ge worden, nu op elke werkdag van 9.00 tot lO.OOuurenvan 12.00 tot 13.00 uur 'Soest aktueel' in de lucht is. Aktivitei- ten, uit ook Soesterberg, worden daar dagelijks genoemd. Per 1 november wordt dat van 9.00-10.00 en 16.00-17.00 uur. Presentator Thari Schröder geeft bij voorbeeld elke maandagmorgen een uitgebreid Soesterbergs sportverslag en en een actualiteiten-overzicht. Intern wordt gezocht naar een 'redelijk alternatief voor Rondje Soesterberg. De 'buren' van Sterrenberg beschikken sinds kort over een eigen zwembad. Voor een nadere kennisname met het water, worden 55-plussers uit Soester berg uitgenodigd om dit eens gratis te beproeven. Eén en ander werd gerealiseerd door de Beheerscommissie van de Drie Eiken. Woensdag 27 oktober vertrekt men om 15.00 uur van de Drie Eiken. Men kan zich vooraf opgeven bij het Diensten centrum, tel. 51402. Correspondentie-adres: P. Taai, Van Maarenplein 1 3769 EN Soesterberg, tel./fax (03463) 51252. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest, tel. (02155) 21841 'Dit is pas gaaf joh. Je mag alles zo maar beetpakken. Mam, ik wil la ter ook potlood worden." "Je be doelt piloot," roept mam nog, maar hij hoort het niet meer. In ge dachten vliegt hij al in de levens echte helicopter door de lucht. Soesterberg daverde zaterdag op zijn grondvesten. Het was aangekondigd door de Stichting Vrienden van het Vliegdorp en ze kregen waar voor hun geld. Om half tien was er in het grote voorportaal van het Casino geen door komen aan. Vaders en moeders, nog de slaap uit de ogen wrijvend, stonden daar met hun dierbaar kroost. Be stuursleden van de Stichting Vrienden van het Vliegdorp, geassisteerd door vrijwilligers, hadden hun handen vol om de grote stroom kinderen voor deze Roefeldag in te schrijven. "Roefelen? Dan mag je met je klauwen aan dingen komen, waarvoor je anders op je donder krijgt, dat heeft mijn papa gezegd," zegt een zes-jarige jongen. De gezichtjes staan allemaal op vijf decem- ber-niveau: vol verwachting klopt mijn hart. Met een geluidsversterker kan Hans van-Epen, voorzitter van de organise rende stichting, zich nog maar net ver staanbaar maken. In het kort vertelt hij wat er gaat gebeuren. De kopjes kijken elkaar aan bij het horen van al dat moois. Brandweerauto, politiemotor, garagebedrijf, helicopter en nog véél meer. Met moeite kan Van Epen zich nog verstaanbaar maken. De kleintjes pakken elkaar bij de schouder en begin nen al te dansen. "We gaan nu eerst naar de Vliegbasis Soesterberg en De rest hoort de jeugd niet meer want als een blok stor ten ze zich naar buiten en de kleine beentjes reppen zich naar de basis. Versteend van de kou staat een aantal militaire schildwachten deze niet door de kou of wat ook te vangen kinderen aan te staren. Als het hek voor hen 'ein delijk' open gaat, stormen ze de grote stille ruimte van de vliegbasis op. Op dat moment davert een helicopter heel laag over hen heen. Het kan voor hen niet mooier beginnen. En of dat nog niet genoeg is, komt ook een 'basis brandweerauto' met gillende sirene op hen af. Als alles weer wat rustig is en de kinderen (nog) braaf achter het rood wit geblokte lint staan, verteld majoor Reynhart (Hoofd Voorlichting Vlieg basis Soesterberg) wat er gaat gebeu ren. "Jullie mogen in en op en onder en over de helicopter en brandweerauto en beveiligingsauto kruipen en je mag overal aankomen. Kom nu maar over het lint..." En verder was het niet meer te verstaan. Ze genoten, de kleintjes, maar ook de vaders en moeders. Het was koud, nee, het was erg koud, maar kennelijk niet voor 'roefelaars' want ze zaten inderdaag aan alles. De heli werd bijna gesloopt en de brandweer gilde het uit van plezier. Nog erger werd het toen de brandweer alle kinderen een gratis rondje gaf. Brullende motoren, gillende sirenes en met volle kracht spuitende waterkanonnen, de kleintjes genoten met volle teugen. Met moeite werden ze om half twaalf door de bewakingsmilitairen achter het lint gedirigeerd. De twee helicopterpi- loten (of waren het nu toch potloden) controleerden hun 'kist' en warempel kort daarop startte de motor. De kinde ren kregen als toegift een fantastische show van de nog vliegende helicopter. Toen ze bij de uitgang ook nog een plas tic tas met stickers en andere spullen kregen, kon voor hen de dag niet meer stuk. Maar het was slechts een begin, 's Middags zag je ze qveral in het dorp lopen. Kinderen met of zonder ouders liepen keurig verdeeld naar Recycling van Es, Groentehandel Dasselaar, Ga ragebedrijf Hijmering, het Karweihuis, de Koninklijke Marechaussee. Het was duidelijk aan de gillende sirenes van de politieauto en -motor te horen dat de marechaussee 'klein' bezoek had. Vooral de jongens trokken daarbij het stoerste gezicht wat in hun vermogen t lag. Op dat moment kwam een volledi ge cameraploeg van het Jeugdjournaal. Daar hadden ze pas oog voor toen deze hen dringend om aandacht vroegen. Vingerafdrukken nemen, in de mobilo foon met een verre stem spreken en een kijkje in de grote politiecellen nemen, het zat er allemaal in. En daar gingen ze weer, nu naar de Oriëntal Swan, het Chinees Restaurant. De vriendelijke eigenaar gaf een feillo ze demonstratie hoe je met eetstokjes moet omgaan. "Is dat alles?" reageerde een meisje van een jaar of zeven. Ze pakte het bord en begon en binnen een paar seconden lag alles op de grond en had ze nog geen hap in haar mond. "Zo hé, en hij doet dat zo maar," was haar verbaasde reactie. De kok kwam even om de hoek kijken en gaf een staaltje van zijn kunnen weg. Met een klein mesje toverde hij een prachtige draken kop uit een dikke Hollandse wortel. Elk kind kreeg een mooie oesterschelp als herinnering mee naar huis. Verder ging het naar de Politiepost aan het Dorps plein, stenen, fossielen en mineralen bekijken bij de familie Schroote en tot slot naar Schepershof, Soesterbergs dierentuintje. Een knuffelhoek met ko nijnen, bloemschikken maar vooral paard- en ponyrijden. En toen waren ze moe, bekaf van een prachtige dag 'roefelen'. "Grandioos, ik heb misschien nog meer genoten dan m'n kinderen," vertolkte een enthou siaste moeder het gevoel van heel velen. De Stichting 'Vrienden van het Vlieg dorp' mogen terug kijken op een zeer geslaagde dag. Soesterberg en vooral de jeugd weet nu wat 'roefelen' is. Het be gint al iets te schemeren als een ver moeide maar verheugde voorzitter Van Epen met een bos bloemen de spontane medewerkers bedankt voor hun inzet. "Ik woon nu ruim een jaar in Soes terberg. Best wel leuk, maar dat je steeds naar Soest of naar Zeist moet voor de bibliotheek, vind ik gek. Kun jij als krant daar niets aan doen?" "Jazeker mevrouw, in Soesterberg staat sinds vele jaren éen mooie bibliotheek aan het Dorpsplein." Ze was met stom heid geslagen. "En dat ik dat niet weet! Soesterberg is kennelijk zo groot, dat we niet eens weten hoe rijk we zijn. De bibliotheek in Soesterberg kent de na volgende openingstijden: maandag van 14.00 tot 17.00 uur; woensdag van 10.00 tot 12.30 uur en van 14.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Wist u dat u in de bibliotheek rustig aan een tafel diverse dag- en avondbladen Onder het motto 'Schilders in de wol ken', zijn in het Militaire Luchtvaart Museum schilderijen van de tienjarige 'Club van Nederlanders Luchtvaart schilders' te zien. Van 4 november tot en met 31 december is dit alles te be wonderen in het museum en ook heeft u de kans daar een schilder aan het werk te zien. Ook voor schilders 'in-de-dop' zijn er ruimte en mogelijkheden voldoende al dié 'vogels' aan het doek toe te vertrou wen. De openingstijden zijn: dinsdag vrijdag van 10.00 tot 16.30 uur en op zondag van 12.00 tot 16.30 uur. De1 eerstvolgende gezamenlijke warme maaltijd in de Drie Eiken staat gepro grammeerd voor dinsdag 2 november, om 12.00 uur. Het belooft weer een ge zellige happening te worden, waarbij het bestuur van het dienstencentrum al le ouderen in Soesterberg van harte uit nodigt. Het menu voor 2 november ziet er als volgt uit: toast met eiersalade, zuur koolschotel, aardappelpuree en kwark met abrikozen. De kosten zijn 7,50 gul den per persoon. Opgave vóór 1 no vember 12.00 uur in het dienstencen trum (tel. 51402). kunt doorlezen en dat allemaal voor niets? Wat vindt u in de bieb? Naast heel veel boeken in alle soorten en mogelijkheden, ook grammofoon platen, compact discs en videobanden, stripboeken, documentatie, uittreksel- boeken, folders, theaterprogramma's, naslagwerken, kranten, weekbladen, tijdschriften enzovoort. Voor de jeugd is er ook volop keus, zoals boeken over popmuziek, sport, vliegtuigen, dieren en nog veel meer. Diaseries, cassette bandjes, documentatiemateriaal en niet te vergeten de puzzels. Verder bezit de bibliotheek diverse 'grote letter boeken'. Zelfs leent de SMD wissel- en projectcollecties aan scholen uit. Zij assisteert hen vervol gens bij het opzetten, c.q. onderhouden van documentatiecentra. Gelukkig hebben velen deze enorme bron van in formatie gevonden, vooral kinderen zijn daar 'kind aan huis'. Wilt u meer weten over de Bieb van Soesterberg, loopt u dan eens binnen op het adres Dorpsplein 17B (naast het politiebureau). Het personeel staat ga rant om heel veel vragen te beantwoor den en niet alléén dat, u krijgt van hen deskundig advies. Telefonisch kan ook informatie worden ingewonnen, tel. 52017. Maar dan mist u wel die gezellige ruimte met de zo be kende geur van boeken en de vriendelij ke benadering door de 'bieb-dames'. Woensdag 27 oktober 15.00 zwemmen voor 55+ in Sterren berg Donderdag 28 oktober 19.00 Caroluskoor (RK Kleuter- sphool) 20.00 Oranje Comité Vrijdag 29 oktober 13.30 Amnesty International (Dorps huis) 19.30 Klaverjassen (Hoeksteen) 20.00 VIOS-Bingo (Hoeksteen) Zaterdag 30 oktober 09.00 Badminton (Banninghal) 14.00 Sjoek-In (Drie Eiken) 15.30KVOI tegen Doorn 1 (KVO-ter- rein 20.30 Film Quiz Avond (KVO-gebouw Zondag 31 oktober 10.00 Badminton (Banninghal) Maandag 31 oktober 11.00 Rondje Soesterberg (Radio Soest) 14.00 Demonstratie Ultra Punch (Drie Eiken) 19.30 Esbergkoor (Dorpshuis) Dinsdag 2 november 10.00 Spreekuur St. Woon- en Dien stencentrum (Drie Eiken) 12.30 Warme maaltijd (Drie Eiken) 19.00 Dameskoor (RK Kleuterschool) 19.00 Jeugd EHBO (Dorpshuis) 20.00 Bridge (Drie Eiken) Woensdag 3 november 14.00 Instuif (Dorpshuis) 18.00 Badminton (Banninghal) Opgave aktiviteiten schriftelijk t.a. v. het adres Van Maarenplein 1. U kunt mij noteren als abonnee van de Elke week op woensdag in de bus graag, op adres: Naam Adres: Postcode: Handtekening Zenden in open envelop aan de Soester Courant, Antwoordnummer 136, 3760 AB Soest (postzegel niet nodig). Telefoon 02155 - 14152 bellen gaat nog vlugger. at schortte I zij toch te profiteer- ^ga gretig, elangrijke >Jeken de 'ter op el- derhuis- et dames- ;ant op te spel van n werden smashes veld met mix-spe- knieën. een pm- ;ge naar iet nipt Ook G. en met ïn goed naam ard de op het rste zes BDC nca- isma •oys ijn- .5, fi-

Soester Courant | 1993 | | pagina 11