clATc7f/v jcünnm& welzijn r 'Dino-gekte' op kinderboerderij /Tl Schildercursus De Bereklauw aru6K0CK O' Nieuws van de bibliotheek ZD WOENSDAG 27 OKTOBER 1993 SOESTER COURANT PAGINA 18 Koffiedrinken met de boswachter op zondag 31 oktober Ruim vierhonderd kinderen doen mee aan vakantieprogramma Fluitist, cellist en pianist geven concert weg Helderziende waarnemingen Studerende blazers in zaal Molendael Poëziekring houdt in keistad lezing over Hugo Claus Kinderboerderij De Vrije Teugel Bibliotheek houdt weer boekenmarkt Volksuniversiteit Soest/Soesterberg NNereldH/inkel Een nieuwe Noord- Zuid-relatie Eerste van vijf lessen op 11 november Vrijwilligers Vakature Bank stichting openbare bibliotheek 9 Cultureel Creatief Pfintri im Creatief Centrum Willaertstraat 49. tel. 22188 Kinderboekenweek Vriendjes, maatjes, kameraadjes' was net thema van de vorige week geëindig de kinderboekenweek. Ik ben keer op eer benieuwd wat zo'n boekenweek nou oplevert. Zou het zijn dat vele kin deren die niet of nauwelijks lezen na die week het ene na het andere boek ver slinden. Ik denk van niet. Het zal wel wat helpen, want anders wordt een der gelijk evenement niet jaar in jaar uit ge houden. Maar ondanks het nobele stre ven ter leesbevordering, is de commer cie toch de hoofdmoot van het gebeu ren. Door de vele aandacht in media zijn de ouders op het belang van de kin derboekenweek gewezen. Vervolgens trekken ze de buidel om aardig wat lees voer voor de kids aan te schaffen. Of dat gelezen wordt, zal de handel een worst zijn. Als men maar omzet en de ouders de indruk krijgen dat ze er goed aan doen. De berichtgeving van de boekhandel dat lectuur, het minder verantwoorde kinderboek ook wel kinderpulp ge noemd, even waardevol is voor de jeug digen omdat lectuur interesse voor lite ratuur opwekt, vind ik ronduit ver dacht. Het gebruik van softdrugs leidt niet automatisch tot het grijpen naar hardere middelen, heeft menig onder zoek uitgewezen. Excusé de vergelij king overigens. Wat ik storend aan thema's vind, is dat het toepassen van een thema een soort legitimering inhoudt. (Flauwe vorm van rijm trouwens in het recentelijk the ma.) Zodra je zonder leidraad iets orga niseert, kan er gevraagd worden: Waar om doe je dat nou? In het geval van 'Vriendjes, maatjes, kameraadjes' ligt het antwoord al vast: uitgezonderd van Michael Jackson misschien, is vriend schap en kinderen heel mooi. En dat mag wel eens extra onder de aandacht gebracht worden. Echter ook met de bedoeling om indirect te wijzen op de gewenste acceptatie van de verschillen de culturen in Nederland. De kinderen worden dus onderhuids bestookt met waarschuwingen tegen rassehaat. Mo gelijk ben ik in dat opzicht te negatief. Ik kan echter niet tegen bijbedoelingen. Zo heb ik mijn leven lang al een gruwe lijke hekel gehad aan leesmoeders. (Ze eisen tegenwoordig zelfs bijscholings cursussen.) Onder het mom van dat het voor de leerlingen wenselijk is dat er ex tra belangstelling voor boeken ge kweekt wordt, maar dat er daarvoor te weinig officiële lesuren beschikbaar zijn, worden huismoeders van het aan recht weggesleept om voor te lezen. Men kan het oneigenlijke onbetaalde arbeid noemen. Bovendien een verkap te vorm van positieverbetering voor de vrouw of te wel emancipatie of te wel ongein. Het lijkt me vreselijk wanneer je je moeder afgezien van thuis ook nog op school tegenkomt. Zeker als ze die gifgroene jumpsuit met zweedse klom pen aan heeft. Laat staan dat ze voor leest. Thuis is thuis en school moet school blijven. In het kader van de kinderboekenweek vertoonde Cultureel Centrum C-drie de film 'Alleen op de wereld'. Een jon getje van rijke komaf belandt bij een arm gezin, wordt vervolgens verkocht aan een aardige komediant die tenslotte sterft. Het jongetje staat alleen op de wereld. Zo verloopt het eigenlijk met iedereen. Pim Jonker Kunstgeschiedenis Op dinsdag 2 november start een korte cursus kunstgeschiedenis van zes lessen in C-drie. Vanaf de vroeg-christelijke tijd tot op heden worden christelijke voorstellingen voorzien van attributen als bloemen, vruchten, dieren en objec ten die veelal een symbolische beteke nis hebben. Een aantal belangrijke en veel voorkomende symbolen wordt in de cursus verklaard. De christenen hebben altijd heiligen vereerd. Veel afbeeldingen van heiligen zullen vandaag de dag niet meer door iedereen herkend worden. In deze kor te cursus wordt ingegaan op de legen den, attributen en afbeeldingen van di verse heiligen. De cursus wordt gege ven door de kunsthistoricus Leon Dae- men. Dinsdag 14.00 -16.00 uur; le les: 2 no vember; cursuskosten: f 70,- (6 lessen). Workshop In het Dorpshuis te Soesterberg wordt op vrijdagmiddag 29 oktober en zater dagochtend 30 oktober een workshop modeltekenen gegeven voor beginners. De docente Jean Marie van Staveren zal u de technieken aanleren van het teke nen naar model, waarbij gelet wordt op de grote lijnen, vormen en proporties van het model. Vrijdag 29 oktober 13.00 - 17.00 uur. Zaterdag 30 oktober 10.00 -14.00 uur. Cursuskosten f 45,- modelkosten. Inschrijving voor één van deze cursus sen is mogelijk bij de administratie van C-drie, Willaertstraat 49, 3766 CP Soest. Tel. 22188. Openingstijden op werkdagen van 8.30- 12.30 uur en van 13.00 - 17.00 uur. Op zondag 31 oktober kunnen belang stellenden weer koffiedrinken met bos wachter André Wiersma. Ditmaal komt Dick Jonkers van de vogelwerk groep Gooi- en Omstreken iets vertel len over trekvogels. De belangstelling voor die vogels is groot, zo blijkt uit de wandeltochten die Wiersma regelmatig organiseert. Jonkers is werkzaam bij het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij. Belangstellenden kunnen zondag om 11.00 uur terecht in Kasteel Groene- veld in Baarn. De kosten bedragen drie gulden per persoon. De 'Dino-gekte' heeft vorige week ook toegeslagen op kinderboerde rij De Vrije Teugel. Tijdens de herfstvakantie stond tijdens de di verse activiteiten de oer-tijd cen traal en daarbij speelden de dino saurussen vanzelfsprekend een voorname rol. De jeugdinstelling kreeg ruim vierhonderd kinderen op bezoek. Sinds de nieuwste film van Steven Spielberg ('Jurassic Park') in première ging, is internationaal de 'Dino-gekte' losgebarsten, overal zijn artikelen, die zijn afgeleid van de rolprent, in alle soorten en maten te verkrijgen. De me dewerkers en vrijwilligers van De Vrije Teugel speelden daar op creatieve wijze op in en gaven het vakantieprogramma het thema 'oer-tijd' mee. Dat uitte zich vorige week dinsdag in een speurtocht. Een aantal medewer kers had zich verkleed als oer-mens of als dinosaurus en als zij de kinderen te genkwamen, gaven zij hen een op dracht mee. Een dag later schoven de kinderen aan voor een toneelstuk over hetzelfde onderwerp. Daarna mocht ie dereen zijn eigen dinosaurus ontwer pen. Ook donderdagmiddag was het druk aan het Vedelaarpad, toen de kin deren met klei een oer-landschap kon den maken. Het resultaat van die crea tieve dag was enkele tafels vol met zelf gemaakte dinosaurussen, landschap pen en wat dies meer zij. Al die dingen werden vrijdagmiddag geëxposeerd op de kinderboerderij. Veel (groot-)ou- ders en andere familieleden van de kin deren namen een kijkje. "Het is enorm aangeslagen", stelde Leo van den Berg na vier dagen 'Dino-gek te' vast. "Je weet tegenwoordig niet meer op hoeveel kinderen je kunt reke nen in een herfstvakantie, omdat steeds "Kijk, dat is mijn Dino. Foto: Goos van der Wilt Vf Tel. 14780 Lezing over aquarium Neon Tetra heeft een lezing georgani seerd die morgenavond zal plaatsvin den. Dat gebeurt in Baarn, in het lokaal van de gemeentelijke educatieve dienst aan de Geerenweg. Om 20.00 uur zal Jan Smalburg begin nen te praten over het aquarium in het algemeen. Hij zal diverse punten aan snijden, waaronder het toevoegen van C02 ter bevordering van de planten groei. Veel leden van de aquariumver- eniging hebben behoefte aan informa tie op dat vlak. Op zaterdag 30 oktober begint om 20.15 een concert in de Hasselaerzaal van kasteel Groeneveld in Baarn. Uit voerenden zijn de fluitist Abbie de Quant, cellist Jean Decroos en pianist Elizabeth van Malde. Ze brengen muziek van Haydn, Von Weber, Martinu, Bruch en Dichler. Wie het concert wil bijwonen, moet 17,50 gulden betalen. Houders van een cjp/65+ pas kunnen volstaan met zes tien gulden. Afrikaanse markt Op 12 november zal in de aula van het Griftland college aan de Noorderweg de viering van het tien-jarig bestaan van de Derde Wereldgroep Soest worden afgesloten met een Afrikaanse markt. Hier kan men kennismaken met diverse aspecten van de Afrikaanse cultuur. U zult verrast zijn over de geweldige culturele erfenis van dit continent op het gebied van volkskunst, ambachtelij ke creativiteit, maar vooral ook van mu ziek, ritme en dans. Wat dit laatste be treft is de Derde Wereldgroep zo geluk kig geweest de West-Afrikaanse groep 'Fatala' uit Guinee naar Soest te kun nen krijgen. Fatala is de naam van een rivier uit de geboortestreek van de lei dervan de groep, Yacouba Camara. De groep is internationaal vermaard en trad op in diverse Europese landen, maar ook in Canada en de USA. Hun instrumenten zijn goeddeels tradi tioneel en handgemaakt, zoals de con ga, balafon, doum-doum en djembé. De groep bestaat, behalve uit de bespe lers van deze instrumenten uit een paar danseressen die de oude volksmuziek en -dans letterlijk tot leven brengen. In de pauze is Afrikaanse koffie en thee verkrijgbaar evenals authentieke Afri kaanse hapjes. De toegang is gratis. De zaal is open om 19.30 uur. Via de aura zal N. Hartman op woens dag 3 november helderziende waarne mingen verrichten. Hij gaat dat doen in buurthuis De Vangrail aan de Nachte- gaalweg. De organisatie is in handen van PASO. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Belangstellenden, die geen lid zijn, moeten f 6,50 entree betalen. Het Kopersblazers Ensemble, bestaan de uit studenten van het Hilversums conservatorium, geeft zondag 31 okto ber een concert in de zaal van Medisch Centrum Molendael aan de Soester- bergsestraat. Er staan twaalf werken op het program ma dat kan worden bijgewoond tegen betaling van 12,50 gulden. De aanvang van het concert is 14.30 uur. Het betreft één van de zeven zondagmiddagcon certen die Theaterburo Soest heeft ge organiseerd. De Vlaamse dichter Hugo Claus staat centraal tijdens de lezing die de Poëzie kring Eemland op vrijdag 29 oktober houdt. Jos Buurlage zal vanuit de bun del 'De Sporen' op verkenning gaan door het dichterlijk oeuvre van Claus. De lezing vindt vrijdag plaats in galerie 't Juffertje aan de Korte Gracht in Amersfoort en begint om 20.00 uur. Een toegangskaart kost 6,50 gulden. De organisatoren bevelen een telefoni sche reservering aan, tel. 033-756507. Sacred Dance Op woensdag 3 november is de bijeen komst van de Soester Kring gewijd aan 'Sacred Dance'. Fien Olthof uit Soest, docente 'Sacred Dance', zal deze dans vorm introduceren en verklaren. Ook kunnen samen enkele dansen worden uitgevoerd. In 'Sacred Dance', ook wel levensdans genoemd, gaat het er om al dansend je zelf, de ander en het grote geheel meer te gaan beleven. De oersymbolen cir kel, kruis en spiraal nemen in vorm en beleving een belangrijke plaats in. Alle dansen zijn in de kring, eenvoudig van vorm en hoeven voor niemand een be letsel te zijn. Gebruik wordt gemaakt van folkloristische, klassieke en reli gieuze muziek. De bijeenkomst wordt gehouden van 9.30 tot 11.30 uur in De Deel aan de Kerkstraat, achter de Oude Kerk. Iedereen is zonder enige ver plichting welkom. De Soester Kring organiseert ontmoe tingen voor inwoners van Soest, waarbij zij meer betrokken kunnen raken bij al les wat in de Soester samenleving ge beurt. Er is ruim gelegenheid om over het behandelde en besprokene te dis cussiëren en vooral ook naar anderen te luisteren. Per keer wordt een bijdrage in de onkosten van f 2,50 gevraagd. Voor informatie: Ton Elderenbosch, tel. 17001. meer mensen dan weggaan. Maar het was elke dag een drukte van jewelste, heel erg leuk. Iedereen was enthousiast. We hadden echt tafels vol met spullen die de kinderen hebben gemaakt." Vedelaarpad 53, tel. 18136 Donderdag 28 oktober Van 9.30 - 11.30 uur: Enthousiaste club volwassenen maakt mooie dingen. Komt u ook eens meedoen? Van 9.30 - 15.00 uur: de laatste schoolreis van dit jaar is voor 'De Toverlantaarn' uit Am sterdam. We zetten ons beste beentje voor en bieden een spetterend pro gramma. Van 15.45 - 17.45 uur: Jef- frey, Melodie en Ellen en Mariska zijn de jarige feestvarkens vandaag. Vrijdag 29 oktober Van 9.30-11.30 uur: groep 5/6 van de Prins Willem Alexanderschool komt meedoen met het natuurproject over 'vleermuizen'. Van 15.45 - 17.45 uur: Thomas en Christiaan, Stephanie en Esmee vieren hun verjaardag met een heleboel vriendjes. Tot slot willen we graag vermelden dat Heine, onze fan tastische onderhoudsman, vandaag ja rig is. Hoe ouder des te jonger, en we hopen van harte dat we nog veel jaren van zijn werk mogen genieten. Zaterdag 30 oktober Van 13.30 - 16.00 uur: Joline, Sebas- tiaan en Frans vieren vandaag hun ver jaardagsfeest. Zij nemen vriendjes, taart en energie mee en de medewer kers zorgen dat er fijne partijtjes zijn. Tevens bestaat de mogelijkheid voor oudere kinderen om mee te helpen bij de verzorging van de dieren. Maandag 1 november Van 9.30 - 11.30 uur: De Waterink- school komt met groep 5 voor het pro ject over vleermuizen. En 's middags van 13.15 - 15.15 uur komt groep 3b voor het project 'verstoppertje'. Dit gaat over schutkleuren bij dieren. Na schooltijd van 15.45 - 17.30 uur komt 'het vliegend tapijt' weer bij elkaar. Dit zijn ongeveer 30 kinderen die een reis om de wereld maken en uit verschillen de landen dingen gaan knutselen. Ge zellig en leerzaam en een drukte van be lang. Dinsdag 2 november Van 15.45 - 17.45 uur: de kinderto neelgroep gaat verder met oefenen, schminken en een verhaal maken voor de grote voorstelling in december. Om 16.00 uur start 'de boerderij club'. Een klub vaste kinderen die allerlei boerde rij dingen doet. Vandaag gaan de kin deren winterrogge zaaien en vogelver schrikkers maken. Woensdag 3 november Om 9.30 uur start de peuter/ouderacti viteit. Een leuke activiteit voor ouders met hun kleinste kinderen. Altijd druk en heel gezellig. Er wordt gezongen, ge knutseld, een ritje met de pony gemaakt en nog veel meer. 's Middags om 14.00 uur kijken weer veel kinderen naar de nieuwste voorstelling van de theater groep van de kinderboerderij. Na de voorstelling en de limonade gaan we nog leuke activiteiten doen. Kom tijdig, want het wordt druk! Entree is twee gulden per persoon. De openbare bibliotheek aan de Al- bert Cuyplaan houdt zaterdag 30 oktober de jaarlijkse boekenmarkt. Tussen 10.00 en 13.00 uur kunnen belangstellenden een keuze maken uit duizenden boeken en platen. Romans zijn er in grote getale. Maar ook boeken over onderwerpen, zo als hobby's, reizen en geschiedenis, zijn in brede zin vertegenwoordigd. Naast het aanbod voor volwassenen zijn er ook stapels boeken voor kin deren. Op de markt zijn spannende verhalen, prentenboeken en infor matieve boeken te verkrijgen. Ook tijdschriften en grammofoonplaten liggen te koop. De bibliotheek doet alles voor bo demprijzen van de hand. Zo zijn ro mans en studieboeken voor 1,50 gulden over te nemen; jeugdboeken en grammofoonplaten kosten een gulden. Voor tijdschriften (per jaar of halfjaar) moet 1,50 gulden wor- den neergelegd. Steenhoffstraat 9A, tel. 22195 Partyhapjes Wegens de grote belangstelling voor "Partyhapjes" wordt deze cursus in ja nuari herhaald. In deze cursus wordt geleerd hoe men warme en koude hap jes kan bereiden. Alle hapjes kan men proeven of mee naar huis nemen, zodat de thuisblijvers alvast een voorproefje krijgen. De nadruk zal liggen op de koude hapjes omdat die van tevoren ge maakt kunnen worden. Op de eerste les komen aan bod: gevulde paprika met brie-crème, makreel-mouse, gevuld ei, brie-kruidenpuntjes en gevulde artis jokbodems. De overige hapjes blijven nog een verrassing. Aanvang cursus: dinsdag 18 januari 1994 van 19.30-21.30 uur. Docente: mevrouw A. Genuit. Cursusadres: Bakkerij van Buuren, Nieuweweg 19. Aantal lessen: 3. Cursusprijs: f 60,- f 18,- ingrediënten. Lampekappen maken In deze cursus leert men de basistech nieken voor het vervaardigen van twee lampekappen: een vouwkap van onge veer 27 centimeter hoogte en een glad de kap van circa 30 centimeter hoogte. De stofjes zijn naar eigen keuze, zodat kleur en materiaal kunnen worden af gestemd op het eigen interieur. Op de eerste les dient men zelf o.a. een pot lood en lineaal, tornmesje, leergaatjes- tang (niet noodzakelijk), hobbylijm, dubbelzijdig plakband en stof mee te nemen. Aanvang cursus: donderdag 27 januari van 9.30-12.00 uur. Docente: me vrouw W. Grasso. Cursusadres: De Open Hof, Veenbesstraat 2. Aantal les sen: 3. Cursusprijs: f 120,- (materiaal kosten plm. f 45,- via docente). Inlichtingen en inschrijving bij de Volksuniversiteit, Steenhoffstraat 9a, tel. 22195. Kantoor geopend: maandag en woensdag van 13.00-16.00 uur; dinsdag en donderdag van 10.00-13.00 uur. \s^Stichtincj Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 28132 Een menswaardig bestaan voor ieder een, dat is het doel van de campagne "Maak ruimte voor 't Zuiden". Mensen in ontwikkelingslanden worden in hun pogingen belemmerd door handelsbar rières, lage prijzen voor hun produkten, de last van oude schulden en verminde ring van de ontwikkelingshulp uit het Noorden; De steun voor de mensen in het Zuiden is belangrijk, maar ook de politiek moet effectieve maatregelen nemen om de belemmeringen weg te nemen. Teken daarvoor! In de Wereldwinkel kan men daarvoor terecht. Er liggen speciale folders van de Inzet-actie "Maak ruimte voor 't Zuiden" klaar. De folder informeert uitgebreid over de achtergronden van de actie en bevat een antwoordkaart, waarop men zijn instemming met de ac tie kenbaar kan maken. De bedoeling van de actie is door middel van veel handtekeningen druk op de politiek uit te oefenen. Op donderdagochtend 11 novem ber begint in De Bereklauw aan de Steenhoffstraat 63 in Soest een nieuwe cursus aquarelschilderen onder leiding van Loes Klein uit Hilversum. Loes Klein schildert vanuit de kleurenleer van Goethe en Rudolf Steiner en heeft zelf les gehad bij Collot d'Herbois en Bea- trice van der Vliet. Er wordt gewerkt in de sluiertechniek. Dat is een techniek waarbij waterverf uiterst verdund in kleursluier over kleursluier op het papier wordt aange bracht. Zo werkend ontstaat een at mosferische transparante ruimte waar in het licht de omhullende duisternis ontmoet. Een voorstelling kan daaruit ontstaan, maar staat niet als doel op zich. De schildercursus van vijf lessen is een soort kennismaking met deze techniek. Het ligt in de bedoeling om, bij vol doende belangstelling, in januari een nieuwe cursus te starten van tien lessen waarin de resultaten beter tot hun recht kunnen komen. Tijdens de cursus houden de cursisten zich bezig met kleuren en hun bewe ging, welke ontstaat tussen de polen licht en duisternis. Om deze krachten en hun wetmatigheden te ontdekken zullen zij de eerste lessen werken met houtskool. De ervaringen die in zwart wit worden opgedaan staan dan ten dienst bij het werken met kleur. De cursus van Loes Klein komt in de plaats van de schilderlessen van Jan de Kok die jarenlang in De Bereklauw met veel succes heeft les gegeven. Ook be staat er in De Bereklauw een mogelijk heid tot 'nat-in-nat' schilderen, eventu eel in combinatie met boetseren op de dinsdagmorgen. Docente hiervan is El- ly Sleeswijk, kunstzinnig therapeute uit Leersum. Voor informatie over de schildercur sussen: De Bereklauw, tel. 19176. Smitsweg 311, tel. 12630 "Knokken voor Knotten" De Vrijwilligers Vakature Bank Soest zoekt, in het kader van de dit najaar te voeren aanplant-actie "Knokken voor Knotten", enthousiaste vrijwillig(st)ers die zich voor de werkzaamheden t.b.v het behoud van de knotwilg willen in zetten. Bent u geïnteresseerd dan kunt u voor informatie contact opnemen met de Vrijwilligers Vakature Bank Soest. Deze week vraagt de Vrijwilligers Va kature Bank Soest/Baarn uw aandacht voor de volgende vakatures: 2-101 De Speel-o-theek in Baarn zoekt geïnteresseerden voor haar uit leen-organisatie, voor het uitvoeren van kleine reparaties en het doen van licht administratief werk. 4-113 Stichts Landschapsbeheer vraagt journalistiek ingestelde vrijwil- lig(st)ers voor haar tijdschrift Bulletin, dat ieder kwartaal wordt uitgebracht. De redaktie van het Bulletin formeert een groep mensen, de journalistenpool, die gevraagd wordt zo nu en dan een in terview af te nemen of een artikel te schrijven. Voorkennis van natuur en landschap is niet noodzakelijk, affini teit met het werkveld van Stichts Land schapsbeheer wel. 5-112 Milieu-educatiecentrum te Soest zoekt een enthousiast iemand voor het ontwikkelen van lesmateriaal en voor het begeleiden van educatieve aktiviteiten op het gebied van natuur en milieu. 5-119 Stichting voor Sociaal Cultu reel Werk te Soest vraagt een vrijwillig (st)er t.b.v. de huiswerkbegeleiding van Turkse kinderen van de bovenbouw- groep (groepen 6, 7 en 8). 12-102 Werkgroep Landsbeheer (Bijltjesdag Chris Uiterwijk) te Soest, vraagt een onbeperkt aantal vrijwillig (st)ers voor het wilgen knotten, elzen afzetten, prunus bestrijden, heide scho nen en afplaggen. 12-104 Peuterspeelzalen in Soest vragen vrijwillig(st)ers voor het onder houden van de tuinen die gelegen zijn om het complex van een viertal zalen. 12-108 Stichts Landschapsbeheer zoekt vrijwillig(st)ers om in de gemeen te Maartensdijk vruchtbomen te snoeien, wilgen te knotten, houtwallen en bosjes en singels te onderhouden. 12-110 Dezelfde stichting zoekt ook vrijwillig(st)ers om scholen te begelei den bij het werk in de natuur. Drie a vier vrijwilligers werken samen met docen ten in een groep van 50 leerlingen van voornamelijk middelbare scholen. 12-113 Vereniging Samenwerkende Ouder- en Patiëntenorganisaties, be trokken bij erfelijke en/of aangeboren afwijkingen, te Soest, zoekt een vrijwil- lig(st)er voor haar tuinonderhoud een maal per maand. 19-128 Chr. Centr. voor verstande lijk gehandicapten te Huis ter Heide,- vraagt een vrijwillig(st)er t.b.v. het ma ken van pasfoto's.,Er moeten van alle bewoners pasfoto's gemaakt worden. Het is zeker een pré wanneer u de kunst/vakmanschap beheerst van het fotograferen. Het spreekt vanzelf dat u persoonlijk contact zult hebben met on ze bewoners en het personeel. Dit moet dan ook goed liggen. Inlichtingen over de genoemde vakatu res en over vrijwilligerswerk in het alge meen kunt u ten alle tijde bij de Vrijwil ligers Vakature Bank verkrijgen aan de Smitsweg 311, kantoortijden: dinsdag tot en met donderdag van 9.00 tot 12.00 uur, tel. 12630. Steenhoffstraat 46^el. 19577 Donderdag 28 oktober RichSd Tlick' Loeb en Nathan 'Babe' Leopold zijn minnaars, afkomstiguid sjieke wijk Hyde Park. Voor de kick plegen ze samen misdaden, zoals inbra ken en brandstichting. ook op het idee van een kidnap. Na maanden voorbereiding ontvoeren ze de 13-jarige Bobby Franks, maar de za ken lopen uit de hand: Rldhard do°d Bobby. Toch eisen ze een losgeld He lijk van het jongetje wordt echter al snel gevonden en in hun overmoed hebben ze zoveel sporen achtergelaten, dat ze al gauw worden gearresteerd. Doordat hun advocaat hun homoseksuele relatie voorstelde als een soort psychische af wijking, wist hij voor elkaar te krijgen dat ze niet de electrische stoel, maar le venslang kregen. Reeds twee keer eerder is een tilm ge maakt naar aanleiding van de feiten van deze zaak. Rope (1948) van Alfred Hitchcock en Compulsion (1957) van Richard Fleischer. Beide films lieten de homoseksualiteit van de beide jongens onbelicht. Toch was dit gegeven bij het proces van doorslaggevend belang. Hoe succesvol de verdediging ook was, voor de beeldvorming rond homo s was het een grote set-back. Het vooroordeel dat homoseksualiteit rechtstreeks ver bonden was met misdaad werd beves tigd. Het is beslist niet de bedoeling van Tom Kalin geweest van Richard en Nathan twee martelaren te maken en hun mis daad goed te praten. Hij toont ze als ij- dele, arrogante, zich superieur voelen de thrill-seekers. Maar Kalin wilde wel de zaak nu eens in al zijn facetten pre senteren. In een maatschappij die fali- kant tegen homoseksualiteit was, was de vriendschap van de jongens uit zichtsloos. Op den duur zou er voor hun niets anders opzitten dan zich te confor meren en een vrouw te zoeken. Daarbij kwam nog hun joodse afkomst, een gro te sociale handicap in het Amerika van die dagen. De maatschappij was niet hun maatschappij. Hun superioriteits gevoel stond hen dingen toe, vonden ze, die voor gewone mensen verboden wa ren. Aanvang 20.30 uur. Entree f 7,50 - CJP/65+ f 5,-. Reser veren via tel 19577. De Vangrail, De Engh, De Praatpaal, tel. 17615 tel. 21987 tel. 19546 Maandagavondsoos Buurthuis De Praatpaal: Elke maan dagavond wordt een soos gehouden voor verstandelijk gehandicapten, die bedoeld is om samen de avond op crea tieve wijze door te brengen. De soos be gint om 19.30 uur in buurthuis De Praatpaal aan de Smitsweg. Deelname aan de activiteiten, waaronder koken en figuurzagen, kost 3,25 gulden. Disco Buurthuis De Praatpaal: Eveneens in De Praatpaal wordt zaterdag 30 okto ber een disco gehouden voor tieners van twaalf tot en met vijftien jaar. De aanvang is 19.30 uur. Kaarthouders kunnen voor twee gulden naar binnen, andere belangstellenden moeten drie gulden betalen. 69 Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Prentenboeken Arm schaap van Ragnhild Sca- mell Doortje, een aardig schaap, laat een vogel, een das en een konijn haar wol gebruiken. Kaal en koud komt ze bij de boerin, die een trui voor haar breit. Daar hangt echter een los draadje aan en... Maar als nou... van Peter Utton en Paul Biegel Suggestief prentenboek over een jongetje met een grote fantasie. Ach ter iedere deur, onder ieder bed ziet hij de meest afschuwelijke monsters die ieder keer verslagen moeten worden. A - voorleesboeken In de maneschijn; een groot boek voor kleine mensen Veel onderwerpen zijn in dit boek te vinden. Naast klassiekers als Jip en Janneke, Dikkie Dik en Pinkeltje zijn nieuwe voorleesverhaaltjes, aanwijsprenten en versjes opgeno men. Van een cursus babytaai tot dieren tellen. Van huilen krijg je dorst van Anke Kranendonk Joris is zeven en kan maar niet gelo ven dat zijn oom binnenkort dood zal gaan. Hierover praat hij veel met zijn moeder. Een gevoelig en indrin gend boek dat vraagt om samen te le zen met kinderen die denken over de dood en hierover willen praten. A-boeken (6-8 jaar) Ik wil banaan van Marianne van Delft De kleine slimme aap Fransje heeft honger: de bananen in het bos zijn op. Moet de familie verhuizen? Moet hij afscheid nemen van zijn vriend de olifant? Het begin van een spannende reis. B-boeken (8-12 jaar) Verdwaald in de tijd van Ton van Reen Maarten weet zeker dat op de kale akker vroeger een kasteel stond. Hij komt terecht in een mistbank en als de mist optrek staat hij inderdaad voor de oude burcht. Sterker nog: hij is in de middeleeuwen beland! Het boek van Terry B. van Jacque- line Wilson Terry woont in een kindertehuis^ maar wil graag geadopteerd worden. Als je geen schattige peuter met blonde krullen meer bent, maar een lastige puber met een grote mond, valt dat niet mee. C-boeken (12 jaar en ou der) De kruk van Peter Hartling Thomas, een Duitse jongen, zwerft na de Tweede Wereldoorlog rondj op zoek naar zijn moeder. Hij ontJ moet "de Kruk", een ex-soldaat. Sa men reizen ze verder en langzaam ontstaat er een band tussen de man en de jongen. Informatieve boeken Recycling van Tony Hare Deel uit de serie "De wereld om ons heen" over milieuproblemen. Dage lijks komen we ermee in aanraking: op de televisie, in de krant, op school. Wat we vaak niet horen, is het verhaal achter de problemen.'iri deze serie worden achtergronden op heldere wijze uitgelegd. Andere ti tels uit deze serie: Zure regen, De ozonlaag, Giftig afval, Het broeikas effect. Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuvolaan 202 3764 TW Soest, tel. 02155-15210 Woensdag- tot en met zaterdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. 6 Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30-21.00 uur. Openbare bibliotheek Overhees Wil laertstraat 49, 3766 CP Soest tel 02155-12468. mn+S™" donderdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag-, woensdag- tot en met vrij dagmiddag van 14.00-17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond van 18.30-20.30 uur. Openbare Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b, 3769 DA Soesterberg tel. 03463-52017. S' Woensdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. B Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur.

Soester Courant | 1993 | | pagina 18