iiden JAAR Hulleman opfïek KOLBERT GRATIS nsper a m Tieners opgelet! JRP1 reclame, aling IVARiAÏ Soester vliegtuigbouwers helpen KLM aan perfecte modellen uit historie O Een volledige oogmeting bij Hulleman Optiek NOVEMBER AKTIE GROTE MERKEN NU KLEINE PRIJZEN KOSTUUM 200,- KORTING Nieuwe tentoonstelling in De Bundeling wamm Vrijwilligers nodig voor Groot Engendaal in Soest Jumelage Kozle verlengd Rabobank Q Soest Nabij test *a mLjÉÈ^. PAGINA 16 iel. KKEN EEN FT IUUR eldaken T0C0L0R WOENSDAG 3 NOVEMBER 1993 SOESTER COURANT PAGINA 17 'Vrije Vogels' timmeren aan de weg Oogmeting per computer Oogmeting per phoropter Rood-groen test Oogdruk controle Vrijwilligers Vakature Bank Vakatures BIJ AANKOOP VAN: PANTALON NAAR KEUZE BIJ AANKOOP VAN: MODE Inbreker laat ijs bij BDC smelten Snelle snorfietser Gordelcontrole: twee bekeuringen Chauffeur door automobilist in rug gereden Schilderijen van Hetty Uyland-Kools r. fjL ju 8 Stedenband in ieder geval tot 1999 Bromfiets gestolen Te gekke kado's Rabobank. Aangenaam. EN ZIJDEN STUKKEN ir ARRANGEMENTEN SNUISTERIJEN POTTERIE gauw) r uw auto, valiteit en d in hand. lefoon 11018 zekerheid DOOR VAKWERK Er zitten al honderden uurtjes in, en er zullen vermoedelijk nog vele honderden volgen. Het bouwen van een complete DC-5 of een Convair 340, al is het dan ook op schaal van 1 op 10, is beslist geen fluitje van een cent, maar een se cuur karwei, waar veel technisch vernuft en een heleboel doorzet tingsvermogen bij te pas komt. Over die eigenschappen beschikken Kees van Essen, Frank Mulderij en Theo van den Dijssel gelukkig in ruime mate. Ze zijn alle drie actief lid van de Soester modelvliegclub "De Vrije Vo gels" en nagenoeg ieder weekend in de weer met hun hobby: het bouwen van modelvliegtuigen en (uiteraard) het vliegen daarmee. De Vrije Vogels bestaan sinds 1977 en tellen op dit moment zo'n tachtig leden. Dat zijn er vroeger meer geweest, maar volgens voorzitter Kees van Essen is de club de laatste jaren veel leden kwijtge raakt aan de PC. Ook het feit dat er voor het vliegen allerlei beperkingen gelden is daar debet aan. De vliegers van de Vrije Vogels beoefe nen hun sport sinds vorig jaar op een stukje van de Leusderhei - met de toe stemming van Defensie - nadat ze eer- der jarenlang een stek hadden bij het Zeisterspoor in Soesterberg. Van de zij de van de gemeente heeft de club nooit veel medewerking ondervonden, en dat komt volgens Van Essen door het on juiste beeld dat men van de modelvlieg sport heeft. "Sommige mensen denken dat we ons maar een beetje bezighou den met speelgoed; ze nemen onze sport niet serieus." Klachten over ge luidsoverlast bestempelt hij als onzin, vooral omdat er altijd buiten de be bouwde kom gevlogen wordt. 'Geen kwajongenswerk' "Het is beslist geen kwajongenswerk," verduidelijkt hij. "De meeste leden zijn intensief bezig met hun hobby, en ze hebben er alles voor over. Er komt on gelooflijk veel bij kijken: niet alleen de bouwkits, maar ook de motoren zijn op een perfecte schaal nagebouwd. Het materiaal komt ook niet uit de gemid delde speelgoedwinkel, maar van ge specialiseerde zaken. Duur is de model vliegsport overigens niet, vindt hij. "Voor zo'n 600 a 700 gulden kun je al vliegen met je eigen spullen, en er is een levendige tweedehands-handel. Het is beslist geen exclusieve sport voor rijke mensen..." De modelvliegsport kent diverse disci plines: de vrije vlucht, indoor (bijvoor beeld in een hangar op Schipnol), ra diobesturing en lijnbesturing (meestal watervliegtuigen). De modellen - van heel klein tot behoorlijk groot - kunnen kant en klaar gekocht worden of in bouwkits. De leden komen wekelijks bij elkaar. Het bouwen gebeurt individu eel, het vliegen gezamenlijk en in com petitie-verband onder de hoede van de KNVvL, de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart. Vererende opdracht Dat de Vrije Vogels heel wat in hun mars hebben mag blijken uit het feit dat Kees, Frank en Theo momenteel bezig zijn met een vererende opdracht. Al eerder trok de club de aandacht met de bouw van een Fokker C-5 (schaal 1:6,4) - de beroemde "ander half dek ker" - ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Koninklijke Lucht macht in 1988. Bij die gelegenheid wer den diverse oude KLu-vliegtuigen op schaal nagebouwd, met veel succes. In het verlengde daarvan ligt het verzoek van de KNVvL, die de modelvliegtuig bouwers van Nederland heeft uitgeno digd om schaalmodellen te bouwen van een aantal KLM-vliegtuigen die de "na tionale trots" ooit in de vloot heeft ge had. Dit ter gelegenheid van het 75-ja rig jubileum van de KLM (én van de vliegtuigfabriek Fokker) in 1994, dat samenvalt met de wereldkampioen schappen voor schaalmodellen die in Automatisch bepalen van de glassterkte. Het bekende oogmeten tussen beter en slechter zien. Voor het juiste evenwicht. Het bepalen van de juiste leessterkte. Een meting door een non-contact tonometer. Door een luchtstootje wordt de oogdruk gevoelloos gemeten. Maak gebruik van deze GRATIS oogmeetservice. Rel of kom lanas voor een afspraak, telefoon 1 38 59. BRILLEN - OOGMETING - CONTACTLENZEN Optometrist OM. - Contactlensspecialist A.N.V.C. BURG. GR0THESTRAAT10 - 3761 CM SOESTDIJK - TELEFOON 02155 -1 38 59 's Maandags gesloten V.l.n.r. Theo v.d. Dijssel, Kees van Essen en Frank Mulderij met het schaalmodel van de Douglas DC-5. augustus op de vliegbasis Deelen plaatsvindt, voor het eerst in Neder land. Daar zal het "neusje van de zalm" op modelvliegtuigen-gebied zijn aan te treffen, aldus Van Essen. Van de 40 vliegtuigen die de KLM ooit in dienst heeft gehad worden er zo'n veertig nagebouwd op schaal 1:10. Al leen voor de Jumbo's geldt een andere schaal, omdat ze anders niet te hanteren zouden zijn. De Vrije Vogels zijn ook uitgenodigd om mee te doen en de club heeft zelfs twee vliegtuigen "in produk- tie": de Douglas DC-5, die gebouwd wordt door Theo en Frank, en de Con vair 340, die Kees in z'n eentje aan het bouwen is. DC-5: unicum De DC-5 is een unicum in de lucht vaartgeschiedenis van de KLM, want het tweemotorige toestel - het eerste met een neuswiel - heeft in werkelijk heid nooit gevlogen in Nederland. Wel in Indië, in de jaren 1938/1939, en door de oorlog is er nooit iets gekomen van ingebruikneming op ruimere schaal. Theo en Frank bouwen samen de balsahouten kopie van de "Waka- go", die ooit de registratie PH-ADC voerde en na de Japanse inval naar Au stralië uitweek, waar het als "werkvlieg- tuig" werd gebruikt. Kees van Essen besteedt zijn vrije uren aan de bouw van de Convair 340 "Jan Toorop" (PH-TGK), die in de jaren '50 en '60 op de Europese lijnen vloog. Hij maakte overigens ook de constructiete kening van de DC-5, destijds ontwik keld uit de wereldberoemde Douglas DC-3 "Dakota", maar waarvan geen technische documentatie meer voor handen was. De Douglas-fabriek heeft Kees intussen al benaderd voor een ko pie van zijn tekeningen, want ook de vliegtuigbouwers zelf hebben niets meer op papier staan. De bouw van de DC-5 vordert inmid dels gestaag. De romp is klaar, de vleu gels - met een spanwijdte van 2.39 me ter - ook bijna. Theo van den Dijssel is de laatste weken vooral bezig geweest met de ingenieuze constructie van het landingsgestel, "de pootjes", en ook daarbij komt het aan op precisie, ver nuft en doorzettingsvermogen. Boven dien komt er ook financieel het nodige bij kijken, al kunnen de bouwers veel materiaal tegen een redelijke prijs aan schaffen doordat de modelfabrieken en leveranciers het initiatief mede sponso ren. Handen vol De Soester modelbouwers hebben voorlopig nog hun handel vol, want als de constructie eenmaal af is moet het balsahouten vliegtuig ook nog in de ori ginele kleuren geschilderd worden. Het materiaal wordt daartoe eerst bekleed met een soort glasdoek - "geweven glasmateriaal" - dat met lak wordt op gebracht. Daardoor kan het kwetsbare model (dat overigens in een speciaal ontworpen kist vervoerd wordt) straks ook een stootje verdragen, want balsa hout is zo zacht dat een beschadiging snel kan optreden. De Vrije Vogels hebben veel plezier in hun werk, dat technisch zoveel eisen stelt dat er eigenlijk allang geen sprake meer is van "zomaar een hobby", maar van een bij na-professionele vrijetijds besteding. En dat ze volgend jaar au gustus hoge ogen gaan gooien met hun "creaties" staat nu al vast. Smitsweg 311, tel. 12630 2-101: Speel-o-theek Baarn zoekt geïnteresseerden voor haar uitleen-or ganisatie, voor kleine reparaties en licht administratief werk. 4-111. Mensenrechten-organisatie Baarn vraagt vrijwilligers ten behoeve van het voorbereiden van akties. 5-119: Stichting Huiswerkbegelei ding Soest zoekt iemand die zich wil in zetten voor de opvang van jongeren van plm. 12-18 jaar. 7-106: Kinderboerderij vraagt vrij willigsters voor kinderaktiviteiten in samenwerking met anderen, 1 tot 5 middagen per week. 7-120: Scoutinggroep vraagt vrijwil- lig(st)ers voor een groep kinderen van 10 tot 14 jaar. De bedoeling is spelend bezig te zijn en technieken te leren. Tijd: zaterdag 13.00 uur tot 15.00 uur. Minimumleeftijd 21 jaar. 7-143: Pedagogisch instituut Soest vraagt enthousiast persoon die een voetbalclubje wil runnen van jongeren in de leeftijd van 7 t/m 13 jaar en van 13 t/m 18 jaar. 8-189: Centrum voor geestelijk ge handicapten zoekt assistenten, die met de bewoners gaan zwemmen, wandelen enz., tot het bezoeken van een koffie concert. 9-114: Patiëntenvereniging zoekt be geleiders voor hun groepsreizen: hulp bij dagelijkse bezigheden, rolstoeldu- wen tijdens uitstapjes, winkelen en ge zellig bezig zijn. De gastvrouw- of heer van de reisgroep heeft de eindverant woording. 16-105: Jeugd- en jongerencentrum Baarn vraagt 1 a 4 vrijwillig(st)ers voor het runnen van een scholierencafé, (Min. leeftijd 18 jaar). 18-102: Veilig Verkeer Nederland Soesterberg zoekt vrijwillig(st)er die een bestuursfunktie op zich wil nemen. Er wordt eenmaal per maand verga derd. 19-129: Een pedagogisch/therapeu tische instelling is op zoek naar een er varen persoon, die een reparatie-club van jongeren zijn kennis over fietsen en onderdelen wil overdragen. Inlichtingen bij de Vrijwilligers Vaka ture Bank, Smitsweg 311, dinsdag t/m donderdag 9.00 tot 12.00 uur, tel. 12630. •f ZUIDPROWIENADE 12 3768 EM SOEST TELEFOON 02155-23530 Bij een inbraak in de kantine van de handbalclub BDC aan de Henriëtte Blaekweg is vorige week een ruit ver nield. De dader bleek een hoeveelheid consumptieijs uit de diepvriezer te heb ben gehaald om die vervolgens achter te laten. Het ijs was dan ook gesmolten. Volgens de politie werd de dader ge stoord of kreeg hij wellicht koude han den. Het ijs had een waarde van ca. 200 gulden. De politie hield vorige week op de Birk- straat een 18-jarige jongeman uit Soest staande, die met zijn snorfiets een snel heid van 60 km/u haalde. De snorfiets werd voor onderzoek in beslag geno men en bij het bureau op de rollentest- bank gezet. De motor bleek te zijn op gevoerd. Bij een korte controle op het gebruik van de veiligheidsgordel zijn twee auto mobilisten bekeurd. De controle werd vrijdagmorgen gedurende twintig mi nuten uitgevoerd op de Birkstraat. Op het Weteringpad is een chauffeur uit Heerlen in de rug gereden door een nog onbekende automobilist. De 37-ja- rige man liep maandagmorgen na het lossen langs de linkerzijde van de vrachtwagen naar de cabine. Op dat moment werd hij geraakt door een be stelbusje. De chauffeur viel en klaagde later over een pijnlijke schouder. De man in het bestelbusje reed door. In De Bundeling, het gezondheids centrum aan de Schoutenkamp weg in Soest-zuid, is met ingang van deze week weer een nieuwe tentoonstelling te zien. In de voor het publiek toegankelijke ruimten hangen zo'n 30 kleurrijke schilde rijen en tekeningen van Hetty Uy land-Kools uit Soest. Hetty begon vijf jaar geleden met een schilder- en tekencursus. Vóór die tijd voelde ze zich wel aangetrokken tot de beeldende kunst, maar tijd en gelegen heid ontbraken. Via de cursussen maakte ze kennis met verschillende dis ciplines, materialen en technieken. Die technische kennis breidde ze steeds ver der uit. "Op zo'n cursus lijkt het dan al heel wat, maar als je dan thuis nog eens keek, in je eigen omgeving, viel het soms nog wel wat tegen. Aspecten als lichtval, kleur, compositie, verhoudingen zie je dan in een heel ander licht," aldus Hetty. "Maar gaandeweg heb ik me toch diver se technieken eigen gemaakt en mo menteel werk ik vooral met pastelpot lood, houtskool en gouacheverf." Met lessen is ze inmiddels opgehouden, maar ze bruist van de ideeën waarmee ze voorlopig nog vooruit kan. Het teke nen van bloemen blijft altijd leuk, maar ook de sport trekt haar als onderwerp steeds meer. Dat heeft ongetwijfeld te maken met het feit dat ze zelf een fana tieke sportster is. Haar onderwerpen blijven overigens niet beperkt tot bloemen en sport, want ook "objecten" in haar directe omge ving hebben haar artistieke belangstel ling. Zo legde ze ooit de rolschaatsen vast die een van haar dochters in de gang had laten slingeren. Ook de Friese doorlopers die ze op zolder tegenkwam waren een prachtig onderwerp. i j V Gevoelswaarde Opvallend is ook de opdracht van een voetbal-fan om een complete Ajax- outfit op papier te zetten. "De originele leg je in de kast, maar deze hang je aan de muur," aldus Hetty, die in elk van haar kunstwerken een bepaalde ge voelswaarde heeft neergelegd, voor haar zelf of voor haar opdrachtgever. Daaruit is ook het modeltekenen in houtskool voortgekomen, waarmee ze zich van tijd tot tijd bezighoudt. Met haar mede-cursisten heeft ze wel eerder geëxposeerd, maar de "produk- Hetty Uyland en haar Friese doorlo pers, die ook op het schilderij zijn afge beeld. tie" van het afgelopen jaar was zo om vangrijk dat het idee voor een eigen ten toonstelling ontstond. In de Bundeling heeft ze daarvoor een ideale gelegen heid gevonden. De schilderijen en tekeningen van Het ty Uyland zijn ook te koop. De prijzen variëren van ca. 225 tot 400 gulden. De tentoonstelling in De Bundeling duurt tot eind december. Bejaardencentrum Groot Engen daal is op zoek naar nieuwe vrij willigers. Het gaat om hulp bij acti viteiten op vaste tijden en niet- tijdgebonden activiteiten. De jumelage-overeenkomst met de Poolse stad Kedzierzyn- Kózle wordt met vijf jaar ver lengd. Een Soester delegatie die vorige week in Kozle op bezoek was, heeft daarover overeen stemming bereikt met de Polen. Het wachten is op de goedkeu ring van beide gemeentebestu ren. In 1989 werd een stedenband aange gaan voor een periode van vijf jaar. Die overeenkomst loopt volgend jaar af. Omdat zowel Kozle als Soest de vriendschappelijke betrekkingen wil continueren, werden vorige week spijkers met koppen geslagen. De Soester delegatie, die onder lei ding stond van burgemeester Hans de Widt, wil het wederzijdse begrip en de versterking van het gevoel van broederschap blijven stimuleren. "De inspanningen zullen worden ge bundeld teneinde met alle beschik bare middelen bij te dragen aan vre de en vrijheid in een echte Europese eenheid", aldus het college. De Soester delegatie, die ook be stond uit leden van de jumelage- stichting en de vereniging Soest- Kozle, legde vorige week buiten het officiële programma bezoeken af aan onder meer Auschwitz en Kra- kow. Hulp is bijvoorbeeld nodig in de och tend in de huiskamer van de ziekenaf deling, hulp tijdens het eten, theedrin ken, koffiedrinken, maar ook het bie den van gezelligheid. Dat zijn allemaal activiteiten die zich tussen 9.00 en 20.00 uur afspelen. In de meeste geval len zijn de vrijwilligers één tot twee uur kwijt. Daarnaast heeft Groot Engendaal ook mensen nodig, die met bejaarden naar de dokter willen rijden, helpen op de activiteitenmiddag op woensdag of de maandelijkse activiteiten. Ook wordt het op prijs gesteld, indien vrijwilligers individuele bezoekers bezoeken, met hen gaan wandelen of boodschappen gaan doen. Voor informatie over de vrij willigersac- tiviteiten kan contact worden opgeno men met Ans Tebbens van Groot En gendaal. Zij is te bereiken op telefoon nummer 15251. Als zij niet aanwezig is, kunnen Jurjen Weerman en Annelies Oostdijk ook inlichtingen verstrekken. Op de Korteweg is een bromfiets gesto len. Het voertuig stond in de tuin. De dader kon de bromfiets zo meenemen, omdat hij niet op slot stond. Een 69-ja- rige man deed aangifte bij de politie. Ben je tussen de 10 en 16 jaar, kom dan vóór 15 november naar de Rabobank en open een Jongerenrekening. Bij een minimale inleg van f. 25,- mag je kiezen uit enkele te gekke kado's. Tot ziens bij de Rabobank. Telefoonnummer algemeen 02155-96333 Kantoren: Kerkplein, 02155-96300 Soesterbergsestraat 14, 02155-96310 Tamboerijn 3, 02155-96340 Koninginnelaan 28, 02155-96320 Smitsweg 4, 02155-96330

Soester Courant | 1993 | | pagina 17