En dit zijn de knallers van deze week: f! I Geen asielzoekers in Het Witte Huis Vloer van Aqua Indoor gaat eruit OP EEN ADRES IN SOEST GAAT ALLES IN DE MAAT Politie gaat rondhangende jeugd voortaan 'strakker' aanpakken lazy loois hm ook naar 3oe§t ]Vog 2 weken» 0 99 0.99 0.99 "THE SWING SENSATION" 1.29 lOeseen makelaar van g?ede hui*e BING0PRIJZEN WOENSDAG 3 NOVEMBER 1993 72e JAARGANG NO. 11 'Opvang niet verenigbaar met exploitatie hotel' Gemeente wacht juridische procedure verzekeraars af r r HERENMODE Politie-controle Vrouw (41) gewond na frontale botsing 3 Actueel 7 Actueel 13 Sport 21 Op Soest Klok-service van gemeente Soest 'Waarschuwen en wegsturen helpt niet' care eeéHuys Lazy Louis Jazz Café enE-ethuys brengt de culinaire belevenis van Amersfoort Lazy Louis opentop vrijdag 19 november a,s„ voor de Hef hebbers vanj'azz-muzieb en lebber eten, zjjn deuren, Burgemeester Grothestraat 37 - Tel. 02155-19893 Toch trottoir op de Parklaan Tijgerwitbrood heel 1 .99 Tarwebroodjes Yofresh yogorine Remia knoflooksaus Doyenne du Comice handperen q Elstar handappelen C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 - 15724 VOORDEELMARKT PETERS Makelaars HET VLEESCENTRUM MARBELLA'S Redactie en administratie: Abonnement: Soest/Soesterberg per halfjaar f 13,- Buiten Soest f 26,- Losse nummers 75 ct. Gecontr. opl. 10.200 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Telefax 02155-24904 Postbank 126156 De directie van hotel Het Witte Huis zal niet meewerken aan de tijdelijke opvang van zestig asiel zoekers. Dat heeft L. Esselink van het hotel aan de Birkstraat meege deeld. "De directie acht de exploi tatie van een drie sterrenhotel niet verenigbaar met de opvang van asielzoekers", aldus Esselink. Het Witte Huis was benaderd door me dewerkers van asielzoekerscentrum Amersfoort. Die handelden weer in op dracht van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (wvc), dat belast is met de opvang van de vreem delingen. WVc had twee weken geleden in eerste instantie het gemeentebestuur gepolst over, de mogelijkheid van opvang in Soest. Toen het college te kennen gaf geen bezwaar te hebben tegen tijdelijke opvang, schakelde wvc de Centrale Op vang Asielzoekers (COA) in. Die voer de via het asielzoekerscentrum in Amersfoort overleg met de directie van Het Witte Huis. Het zou de bedoeling zijn dat de asielzoekers in november hun intrek zouden doen in Het Wite Huis, waar in vroeger jaren ook al bui tenlanders werden ondergebracht. De asielzoekers zouden gedurende zes maanden in Soest moeten verblijven. Voorwaarden "We hebben eenmaal een oriënterend gesprek gehad over de voorwaarden en de accommodatie-eisen. Daarna heb ben we na intern overleg besloten dat hier geen asielzoekers kunnen komen. Dat zou ten koste gaan van onze nor male exploitatie. Dat hebben we inmid dels kenbaar gemaakt", zegt Esselink. Bij het asielzoekerscentrum Amers foort en de COA weet men echter nog van niets. "Die melding is bij ons niet binnengekomen", reageert Frans van Haren. En nadat hij een telefoontje heeft gepleegd met de COA: "Daar we ten ze ook nog niets." Voorlichtster Anneke Verlind van wvc is evenmin op de hoogte. "Wij voeren alleen bestuurlijk overleg met de ge meente. Als die geen bezwaar heeft, schakelen we de COA in. Wij voeren zelf geen overleg met de eigenaren." Minister Hedy d'Ancona van wvc liet onlangs, en tot ongenoegen van de WD, doorschemeren, dat ze meer ver antwoordelijkheid bij de lagere over heid wil neerleggen voor wat betreft de problematiek rond de grote stroom bui tenlanders die in ons land asiel aan vraagt. De gemeente Soest heeft echter geen vinger in de pap bij de tijdelijke opvang van zestig asielzoekers. W.B. Rip, hoofd van de sociale dienst verlening: "Wij hebben alleen infor meel contact gehad met wvc. Het minis terie heeft gevraagd of we overwegende bezwaren zouden hebben. Het gemeen tebestuur heeft dat niet. Maar wij heb ben verder part noch deel aan de be sprekingen. We hoeven ook geen initia tieven te zoeken voor de opvang als Het Witte Huis niet wil meewerken." Bij het asielzoekerscentrum Amers foort en de COA is nog niet nagedacht over een alternatieve opvangmogelijk- heid in Soest, omdat het standpunt van de directie van Het Witte Huis daar of ficieel nog niet bekend zou zijn. De Buitenplaats Hotel De Buitenplaats aan de Burge meester Grothestraat biedt wat dat be treft geen soelaas. Mevrouw A. Visch: "Wij zijn twee weken geleden ook be naderd. Wij hebben maar veertien ka mers en alleen logies en ontbijt. Ze zei den zelf al dat we te klein zijn. Anders had ik toch nee moeten zeggen, omdat we in november al helemaal zijn volge boekt. Ook in december en januari zit ten we nu al voor het grootste deel vol." De vloer van sporthal Aqua In- door moet worden vervangen. Tot die conclusie is de Nederlandse Sport Federatie (NSF) gekomen. De kosten bedragen 400.000 gul den. De gemeente heeft de claim bij haar verzekeringsmaatschappij neergelegd. Mocht die niets willen uitkeren, dan zal de gemeente Aqua Indoor als beheerder aan sprakelijk stellen. Dat heeft het college gisteren tijdens de wekelijkse b en w-vergadering beslo ten. Volgens Piet Hoogendoorn van de afdeling sport is dat een procedure die tussen de verzekeraars van de gemeente en Aqua Indoor is afgesproken. Zolang de verzekeraars geen duidelijkheid hebben verschaft, zal de gemeente ver der geen stappen ondernemen. Het is daarom nog niet bekend op welke ter mijn de sportvloer wordt vervangen. Wethouder Jan Menne wilde niet in gaan op de vraag of de gemeente in het ongunstigste geval zelf zal opdraaien voor de kosten. "De verzekeraars lezen ook kranten. We laten nu in ieder geval nog niets doen, want dan zouden dé verzekeraars op het idee kunnen ko men om de procedure voor het uitbeta len van de penningen stop te zetten." De wethouder stelde zich maandag avond persoonlijk op de hoogte van de situatie in Aqua Indoor. "Er wordt ge woon getraind, maar een sportvloer moet natuurlijk optimaal zijn. Als colle ge willen we de vloer ook in de oude staat terugkrijgen." De sportclubs in Soest krijgen deze week een briefje van de gemeente in de bus, waarin een en ander wordt ver woord. Pas als de verzekeringsmaat schappij het groene licht geeft, zal de Groot of klein, gezet of super-slank? Op het bekende herenmode-adres aan de SoESTERBERGSESTRAAT BESTAAN GEEN MOEILIJKE maten. Zoekt U een modieus, soepelvallend en prettigzittend kwaliteitskolbert of blazer van ZUIVERE SCHEERWOL OF 'S-100'? Ons assortiment in kwaliteitsmerken als Desch, Van Gils, Daniël Hechter en Dormeuil is ruim verkrijgbaar in standaard-, lengte- en kwartmaten. Dat wordt passen. SOESTERBERGSESTRAAT 51, SOEST gemeente met de clubs om de tafel gaan zitten om de kwestie te bespreken. Pijn Hoogendoorn: "Ik hoop eind deze week de schade-expertise in handen te hebben, maar het wachten is op de ver zekeraars. Daarna zullen we met z'n al len moeten praten. Er moet pijn wor den gelijd, dus we moeten gezamenlijk een oplossing bedenken." De werk zaamheden zullen volgens hem tenmin ste vier weken in beslag nemen. Voorzitter Leo Verver van volleybal vereniging Stam/SoVoCo maakt zich ernstig zorgen. Zijn club maakt elke maandag-, dinsdag- en donderdag avond gebruik van Aqua Indoor. "Offi cieel weten we nog van niets. Waarom komt de gemeente niet nu al naar ons toe om overleg te plegen. Dit is bepaald ingrijpend." Het ziet ernaar uit, dat de clubs, die in Aqua Indoor sporten, moeten uitwij ken naar Beukendal (vol) of De Ban- ninghal (meestal vol). Volgens Hoo gendoorn is het nu nog prematuur te stellen dat de clubs in Beukendal en De Banninghal tijdelijk trainingsuren moe ten inleveren ten gunste van competi tiewedstrijden van de verenigingen die straks even niet in Aqua Indoor terecht kunnen. Vandaal De vloer van Aqua Indoor werd in au gustus ernstig beschadigd, toen een on bekende vandaal een brandslang had opengedraaid. Het gevolg daarvan was, dat bijna een etmaal lang water de hal in stroomde. Onder het linoleum, dat op verschillende plaatsen is gaan 'bollen', staat een grote hoeveelheid (roest-)wa- ter dat via de putjes in de vloer regelma tig naar boven komt. De politie deelde donderdagavond tij dens een bromfietscontrole diverse be keuringen uit. Twee bromfietser kregen een prent wegens rijden zonder licht; twee anderen wegens het niet dragen van een helm. Een passerende automo bilist werd geverbaliseerd wegens het verlopen van de APK. Op de Kerkstraat heeft zondagavond om tien over half acht een frontale bot sing plaatsgevonden. De veroorzaak ster, een 41-jarige vrouw uit Rotter dam, liep daarbij verwondingen aan haar neus en gelaat op. Na behandeling in het ziekenhuis mocht ze weer naar huis. De bestuurster was over de midden- streep van de rijbaan gereden en kwam ter hoogte van de Oude Kerk in botsing met een tegenligger, een 27-jarige man uit Utrecht. Hij bleef ongedeerd, maar beide auto's moesten worden wegge sleept. Dorpspolitiek om een oversteekstrook. Eind november besluit zorgcentrum. Afvalstoffenpark aan De Schans morgen in gebruik. 'Bieb' verkoopt duizenden boeken. Chauffeur Piet Blom krijgt koninklijk zilver. Smeeing/BDC lijkt rijp voor de 'shrink*. Sterk WZ'49 zet deur al op een kier. Soest maakt het zichzelf moeilijk. Dansteam wint zilver op NK. Jaap van Zweden voert orkest naar prestatie. De voorbeeldige servicegerichtheid van de gemeente Soest tegenover haar inwoners is welbekend. Een staaltje daarvan is te zien bij de klok aan de Dalweg (bij het kruispunt met de Beukenlaan), die al enige weken in het on'gerede is. Het uurwerk is defect, althans aan één kant, en van gemeentelijke zijde wordt daarom de vriendelijke aansporing gegeven om de klok dan maar aan de goede zijde te bekijken. "Z.O.Z.", oftewel: zie ommezijde, staat er te lezen. Uit zoveel dienstbetoon mag wor den opgemaakt dat de gemeente Soest voor de ene helft bij de tijd wil zijn en voor de andere helft haar tijd ver vooruit is (dan wel fors achter loopt, al naar gelang het oordeel dat de inwoners over de gemeente koes teren). Het euvel is in elk geval ontdekt, en dat is al heel wat, maar wat meer is: de gemeente gaat er ook iets aan doen. De klok wordt waarschijnlijk nog deze week gerepareerd. Als ze tijd hebben, uiteraard. Op een aantal plaatsen in Soest ondervindt de bevolking op een of andere manier overlast van "rond hangende" jeugd, die zich bezig houdt met een heel waslijstje van activiteiten die aanleiding geven tot klachten. De politie heeft aan gekondigd daartegen voortaan strenger te zullen optreden. "Waarschuwen en wegsturen helpt niet," is de conclusie. Luide muziek, het gebruik van soft en hard drugs, hinderlijk gedrag, het on nodig stationair laten draaien van bromfietsmotoren, het gebruik van al cohol op de openbare weg en het plegen van misdrijven - het is maar een deel van de klachten waarmee de politie wordt geconfronteerd. Om deze vor men van overlast een halt toe te roepen zal de politie dan ook repressief (verba liserend) gaan optreden. De meeste klachten zijn overigens af komstig uit een aantal "notoire" buur ten, verspreid Over de gemeente. De opsomming vermeldt o.a. de omgeving van de Tamboerijn (het winikelcentrum Overhees), de Bosstraat, het park ach ter Honsbergen, het Pijperpad en in Soesterberg de omgeving van de Ples- manstraat/Buys Ballotlaan. Op deze en andere bekende plekken waar de opge schoten jeugd zich veelvuldig ophoudt zal extra toezicht worden gehouden. Zo nodig zal de politie ingrijpen en proces verbaal opmaken. Volgens een woordvoerder heeft de po litie alle begrip voor de situatie waarin jongeren verkeren: ze moeten toch er gens kunnen vertoeven. In de praktijk blijkt echter al te vaak dat "gezellig met elkaar kletsen" en "wat rondhangen" kennelijk te weinig voldoening geeft. "Er moet méér. Ze willen tegenover el kaar stoer doen, en dat ontaardt algauw in een ander gedragspatroon," aldus de politie. "Baldadigheid wordt omgezet in criminaliteit, jennerij wordt agressie, eenvoudige diefstallen worden inbra ken. Ze jutten elkaar op om steeds ge waagder dingen te doen..." De politie laat verder weten dat zij te al len tijde graag bereid is om - met de jeugd en de buurtbewoners - overleg te plegen. Samen kan er dan wellicht ge zocht worden naar oplossingen die voor iedereen bevredigend zijn. Tien kilo vuurwerk Hoezeer de toestand op enkele plaatsen in Soest uit de hand dreigt te lopen wordt treffend geïllustreerd door een voorval dat zich zondagavond afspeel de in het park achter Honsbergen, het flatgebouw aan de Wiardi Beekman- straat waar veel oudere Soesters wonen. De bewoners werden in de loop van de j avond opgeschrikt door een hels ka baal, dat afkomstig bleek te zijn van een gigantisch pak vuurwerk. Een van de bewoners, de heer C.J.J. j Huisinga, trof de resten van het vuur werk enige tijd later aan op het pleintje achter Honsbergen. Het bleek te gaan om een vuurwerkpakket met een ge wicht van meer dan tien kilo, bestaande uit naar schatting 1000 "gillende keu- kenmeiden", "luchthuiiers" of hoe ze ook heten mogen, die achter elkaar werden gelanceerd, met ongelooflijk Honsbergen-bewoner Huisinga trof de restanten van het 10 kilo zware vuur werkpakket aan. harde knallen en lichtflitsen. "Ze beginnen nu al in oktober!", aldus de zeer Verontwaardigde Honsbergen- bewoner Huisinga. Volgens hem duur de het al met al wel een kwartier voor dat het lawaai achter de rug was. Naar zijn mening is het met de jeugd in Soest en met het toezicht van de politie uiterst droevig gesteld. Wie dóet er wat aan? In Honsbergen regent het klachten over de opgeschoten jongelui die zich 's avonds in de omgeving ophouden en vernielingen aanrichten, meestal in het park, maar dikwijls ook in de passage onder het gebouw, tussen het park en de Wiardi Beckmanstraat. "En dan staan ze van een afstandje te kijken en ze lachen zich een hoedje. Het gaat alle maal gewoon maar door. De mensen hier durven nauwelijks de straat nog op. Wie dóet er nu eindelijk eens wat aan...?" Op de Parklaan zal alsnog een trottoir worden aangelegd. Het gaat om het deel vanaf de afslag nabij de spoorweg overgang. Het voetpad wordt aange legd op verzoek van buurtbewoners. Met een trottoir kunnen de kinderen, aldus de bewoners, veiliger van hun huis naar een speelplek lopen. Hoewel de gemeente het verzoek in 1991 af wees, honoreert ze het nu wel. De kos ten voor de aanleg van het fietspad be dragen zesduizend gulden. zak a 6 stuks kuip 500 gram w fles kilo c-noo Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02155-16251 zie advertentie op pagina 12 NEWSTAR SPORTS WE AR VINKENWEG 31 3762 TE SOEST TEL 0215-22770 Birkstraat 49 - Soest - Tel. 12477 KIPFILET 11 5Q per kiloI I ?u Magere RUNDERLAPPEN Hntzn per kiloI SPEKLAPJES Ccn per kiloD?u Geopend do. en vr. 8.00-17.00 uur. Altijd kwaliteit en betaalbaar. in diverse uitvoeringen en kleuren. Jaargang '88, '89, '90, '91 Vanaf f7.650,- 12 maanden garantie en de Auto van Doorn service. Seat-dealer voor Soest-Baarn e.o. AUTO VAN DOORN BV Waarborg voor goede service Laanstraat 82 - Soest - Tel. 02155-21719

Soester Courant | 1993 | | pagina 1