i aruóhocK 1 CULTUUR WELZIJN T Zaterdag: Open Dag Kunstuitleen Soest AA stichting openbare bibliotheek Expositie fotografen uit collectie-Kunstuitleen Jubileumconcert 'Sursum Corda' Yuca speelt 'Fronteras' in C-drie Schotland: Groots, Romantisch en Intiem VO Nieuws van de bibliotheek WOENSDAG 3 NOVEMBER 1993 SOESTER COURANT PAGINA 2fl Armoede in de kunstsector NNereldI/I/inkel Het bewaarde land Nederland *1 Davy Crocket en de rivierpiraten Zaterdag 13 november in Molendael Muziek- en dansproduktie op 6 november Kinderboerderij De Vrije Teugel Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Lezingen over de geneeskunst Lezing voor Volksuniversiteit Nieuwe aanwinsten CD's Dag van de Kunstuitleen 'Le chateau de ma mère' Jazzconcert met Perron 5B Malta-avond NCRV Cultureel Creatief Centrum Willaertstraat 49, tel. 22188 We zitten volop in een recessie. Teke nend voor de neergang van de econo mie is dat de cultuur, terwijl er relatief weinig geld mee gemoeid is, daar het meest onder lijdt. Waarom? Een simpel en bekend verhaal: Het resultaat van de cultuur (kunst) is niet meetbaar. Zo zegt bijvoorbeeld een slecht bezoch te theatervoorstelling niets over de kwaliteit van de voorstelling. Stel dat die ontoegankelijk is dan kan zo'n to neelstuk toch nog een grote invloed hebben op andere theatermakers, maar ook op architecten, industrieel ontwer pers enz. Wanneer deze 'elitaire' bezoekers door de voorstelling op nieuwe ideeën ko men of op een andere manier van den ken gebracht worden, betekent dat het getoonde van een groot belang is. Die verborgen invloed kan bijvoorbeeld doorwerken tot André van Duin of Theater van de Lach aan toe. Zij trek ken veel toeschouwers, maar dat dat mede door een elitaire produktie komt, is nooit aantoonbaar. Een fabriek die tandenborstels produceert, moet er zo veel afzetten om levensvatbaar te zijn, een kwestie van rekenen. Omdat de artistieke reikwijdte moeilijk aan te geven is, laat staan dat ze in geld uitgedrukt kan worden, komt kunst als verliespost in de boekhouding. Op zich klopt dat. Zakelijk bekeken moet er al tijd geld bij. Alleen populistische kunst kan soms kostendekkend zijn. Een ander nadeel van kunst is dat het beoordeeld wordt op amusements waarde. Als je cultuur op die manier be schouwt, lijkt het geen echte levensbe hoefte, meer een extraatje. Terwijl naar mijn idee cultuur onmisbaar is omdat het een ieder vormt. Iedereen wordt ge confronteerd met boeken, muziek, tele visie, enz. De gehele wereld is ontwor pen. Stoel, tafel, lamp en ga zo maar door. Zelfs de natuur is bijna nergens puur natuur. In Nederland zeker niet. Die vormgeving is cultuur en heeft veel met kunst van doen. Cultuur geeft het leven niveau en waardigheid. De vraag blijft, hoe maak je dat de politiek duide lijk? Op dit moment mogen er van de 4000 professioneel werkende beeldende kunstenaars ongeveer 1000 overblij ven. De 3000 afvallers moeten aanto nen dat ze voldoende inkomsten zeil verwerven, wanneer dit niet lukt dan zijn ze verplicht zich om te scholen. Voor de andere culturele sectoren, als theater en muziek geldt het zelfde. Ter wijl juist de kwantiteit in Nederland kwaliteit oplevert. Sowieso ligt in een groot aanbod de mogelijkheid besloten van vernieuwing. Al heeft een kunste naar tijdens zijn leven geen belangstel ling gekend dan kan zijn werk na zijn dood van een onschatbare waarde zijn. Denk aan Van Gogh. (Oh oh, wat een cliché. Een cliché is echter daarom zo bruikbaar omdat het domweg waar is.) Een ander voorbeeld. Na de oorlog werd de BKR ingesteld. Het was een re geling die we overgenomen hebben van de bezetter, waarschijnlijk de enige waardevolle. Deze regeling hield sim pel gezegd in dat de overheid zorgde voor een vast inkomen voor de kunste naars na inlevering van werk. Door de BKR heeft de Nederlandse Staat vele schilderijen in bezit gekregen onder meer van Cobra. (Karei Appel was één van de leden van Cobra.) Die kunstwer ken zijn relatief goedkoop aangeschaft terwijl ze nu vele tonnen opleveren. Ze zijn voor een deel nog steeds in over- heidsbezit. Ik bedoel maar. Wie spaart heeft wat? Dat de overheid daar geen lering uitgetrokken heeft en de waarde van cultuur is gaan inzien? Met angst en vrezen vraag ik me af: waar blijft het protest, waar zijn de ac ties die de politiek tot inkeer brengen, zodat er niet bezuinigd zal worden? Hoogste tijd voor kunstterrorisme! Ie dere cultuurliefhebber moet guerilla- daden gaan uitvoeren. Staken, zoals in de gezondheids- en bejaardenzorg kan niet, want wat heeft het voor zin als de voorstelling niet gespeeld, de composi tie niet opgetekend, het schilderij niet geschilderd en het boek niet geschreven wordt? De sector is helaas ongeorgani seerd. Wel creatief. Laat er dus in gods naam wat gebeuren. Ook in Soest! Pim Jonker Culturele weekagenda: 5 november: Radio Praatprogramma 'Soestand' i.s.m. Radio Soest. 6 november: Familievoorstelling: 'Yuca' met 'Fronteras'. 10 november: Kinderbios: 'Davy Crocket en de Rivierpiraten'. Stichting Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 28132 Ook de Wereldwinkel Soest draagt een bescheiden steentje bij aan het welsla gen van het proefprojekt van de stich ting Het bewaarde land Nederland. Deze stichting biedt een drie-daags programma, waarin kinderen van de basisschool op speelse wijze in de na tuur met alle facetten van die natuur kennismaken. De Wereldwinkel kreeg het verzoek om aan de vervolgaktiviteit mee te werken en dat doet de Wereldwinkel Soest graag. Dat houdt in dat zowel de kinderen als hun ouders met de kortingsbon op een tolletje en een pak biologische koffie Organico bij de Wereldwinkel Soest, Steenhoffstraat 9a hartelijk welkom zijn. Deze aktie loopt tot juli 1994. Op zaterdag 6 november openen alle Kunstuitlenen in Nederland hun deuren. Ook de Kunstuitleen Soest, Willaertstraat 49, is die dag geopend van 12.00 tot 17.00 uur. Nieuwe leden kunnen gratis lenen tot 1 januari '94 en krijgen bovendien een kunstzinnig welkomstgeschenk! Mis schien is het een idee om iemand een cadeau-abonnement te geven voor de Kunstuitleen. De kosten zijn f 78,- per jaar en vanwege de Open Dag krijgt men er nu twee maanden gratis bij. Het uitlenen van kunst is begonnen in de jaren vijftig met de oprichting van de Stichting Beeldende Kunst in Amster dam. Jarenlang is dat het enige uitleen- punt in Nederland geweest. Tot er in de zestiger jaren in het hele land uitleen centra opgericht werden. Deze kunst uitlenen kregen hun werken van kun stenaars. Zij ontvingen voor het be schikbaar stellen van hun werk een huurvergoeding. In het midden van de jaren zeventig ontstonden de eerste uitleencentra van het type 'artotheek'. Deze artotheken richtten zich op het uitlenen van de zo genaamde BKR werken, kunstwerken die door de gemeentelijke overheid zijn verworven ingevolge de Beeldende Kunstenaars Regeling. Deze kunstwer ken konden niet verkocht worden, in tegenstelling tot de kunstwerken die door de SBK Kunstuitlenen verworven Kopen Tegenwoordig hebben de Artotheek en Kunstuitleen globaal dezelfde werkwij ze. Beide instellingen verkopen kunst werken en lenen ze uit. Beide krijgen subsidie. Wat is het leuke van de Kunstuitleen? Volgens veel abonnees is de afwisseling van iedere drie maanden of half jaar een Maria Kuipers van de Kunstuitleen. Foto: Goos van der Wilt. ander kunstwerk in huis het leukst. Je kunt je eigen smaak ontwikkelen, je kunt eens iets uitproberen zonder datje gelijk aan een kunstwerk vastzit. Voor anderen geldt het 'extra' dat een kunst werk aan je interieur geeft, het unieke dat ieder kunstwerk heeft. Cadeau-abonnement Ter gelegenheid van de Open Dag biedt de Kunstuitleen Soest aan nieuwe le den, of mensen die een cadeau-abonne ment kopen een aantal maanden gratis lenen aan. Iedereen die op de Open Dag een abonnement koopt, krijgt de maanden november en december ca deau. Bovendien geeft de Kunstuitleen een welkomstgeschenk in de vorm van een boekje met kunstkaarten van we reldberoemde kunstenaars, zoals Miro en Jeff Koons. Kinderbios C-drie: Een bijzonder spannende avonturen film over de legendarische Davy Croc ket, die met zijn mannen in conflict komt met de beruchte 'koning van de ri vier'. Op hun boottocht naar Tennessee komen zij in contact met de Chickasaw indianen. Een spannende actiefilm voor alle kin deren vanaf 7 jaar, te zien op woensdag 10 november in C-drie, om 14.00 uur. De toegang is voor kinderen f 3,- en voor volwassenen f5,-. Kaarten zijn te reserveren bij: C-drie, Willaertstraat 49, tel. 22188, ma. t/m vr. 8.30 - 17.00 uur, of bij theaterbe spreekbureau VW Soest, Steenhoff straat 9a, tel. 12075, ma. t/m vr. 9.00 - 17.00 uur en za. van 9.00 - 12.00 uur. Van 3 t/m 30 november is in Cul tureel Centrum C-drie een uitge breide collectie foto's te zien van vijftien verschillende fotografen. De idee om eens met de Kunstuit leen Soest samen te werken als het gaat om exposities heeft geleid tot deze overzichtstentoonstelling. De fotografen die hun werk tentoon stellen zijn: Margriet Smulders, Peter Otto, Gerard van Soest, M. Germann, Wijnand van Lieshout, Marrie Bot, Paul Klemann, Willem Wevers, Ton Paaiiw, Ger Dekkers, Erwin Olaf, Paul Blanca, Eileen van Essen, Eef Bongers en Bob Negrijn. De tentoonstelling geeft een overzicht Op zaterdag 13 november geeft de christelijke koorvereniging "Sur sum Corda" een concert ter gele genheid van haar 35-jarig bestaan. Het concert begint om 20.00 uur in de kerkzaal van ziekenhuis Molen dael aan de Soesterbergsestraat. Aan het concert werken naast "Sursum Corda" zelf ook het Soester Muziekge zelschap (SMG) o.l.v. Dick Hesselink en een aantal solisten mee: Tiny Koop manschap (sopraan), Adrie Goor- Schipper en Jan Kruithof (orgel). De presentatie wordt verzorgd door Thari Schröder en de algehele leiding is in handen van Sursum Corda-dirigent L.J. Meijer. Het programma is rijk gevarieerd. Er zullen werken worden uitgevoerd van Clarke, Von Gluck, Bortnjanski, Strauss, Weber en anderen. De toe gangsprijs voor dit grootse concert (f 7,50) is zeer laag gehouden, zodat ie dereen die van zang en muziek houdt de avond mee kan maken. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de leden van het koor en bij de volgende adres sen: mevr. S.J. den Ouden-Kornelis, Pias- weg 39A, tel. 14420; mevr. J. Baron, Leeuwerikweg 13, tel. 21858; mevr. G. van Maanen, Prof. Lorentz- laan 16 (Soesterberg), tel. 03463- 52130. Voor ouderen bestaat de mogelijkheid gebruik te maken van de Ouderenbus; opgave bij mevr. A. van Mourik, Wiar- di Beckmanstraat 290, tel. 25411. De muziek- en dansproduktie 'Fronteras' (Grenzen) is geïnspi reerd op het verhaal 'Bloedbrui loft' van de Spaanse schrijver Gar- cia Lorca, waarin de thema's on heilspellende liefde en dood een belangrijke rol spelen. Deze the ma's keren zowel in de Spaanse als in de Zuidamerikaanse cultuur steeds weer terug. Muziek en dansgroep Yuca gaat in 'Fronteras' op zoek naar de antwoor den op de vragen als: waar liggen de grenzen, 'las fronteras', en waar liggen de overlappingen tussen Indiaanse, Spaanse en Creoolse elementen in de Zuidamerikaanse cultuur? Uedurende de voorstelling zijn er be kende flamenco-vormen, Tangos en Bulerias te zien, vermengd met de door de Andes-cultuur geïnspireerde dans vormen. Voor de muziek worden bij zondere instrumenten gebruikt, zoals panfluiten van anderhalve meter, cha- rango (Andesgitaartje), caja en con ga's. Er ontstaat een prachtig verhaal door vermenging van flamenco en ei gentijds ballet. 'Fronteras' is een echte familievoorstel ling, dus dat betekent voor iedereen van 8 tot 80 jaar, te zien op zaterdag 6 no vember om 14.00 uur. Toegang f 6,- voor kinderen en f 10,- voor volwasse nen. Kaarten zijn te reserveren, bij C-drie, Willaertstraat 49, tel. 22188. van zeer uiteenlopende werken uit de collectie van de Kunstuitleen Soest, waarbij heel duidelijk de eigen stijl en voorkeuren van de kunstenaars van el kaar te onderscheiden zijn. Er zal ook uitgebreide informatie aanwezig zijn over de deelnemende fotografen. De expositie is gratis te bezichtigen en de openingstijden van Cultureel Cen trum C-drie zijn van maandag t/m vrij dag 9.00 - 23.00 uur en op zaterdag van 15.00 - 23.00 uur. C-drie is te vinden aan de Willaertstraat 49. Vedelaarpad 53, tel. 18136 Donderdag 4 november Van 9.30-11.30 uur: de steeds groter wordende groep volwassenen gaat dap per door met mooie dingen maken. Komt u ook eens meedoen? De koffie staat klaar. Van 13.30-15.30 uur: groep B van de Prins Willem Alexan- derschool komt langs voor het project "Sporen" van natuureducatie. Van 15.45-17.45 uur: Jitske, Jeroen en Maaitje zijn de jarigen, die met hun vriendjes komen feesten. De clown gaat eerst een koekje gappen... Wat komt er uit de trommel? Vrijdag 5 november Van 9.30-11.30 uur: groep 5/6 van De Ludgerusschool komt meedoen met het project over vleermuizen. Van 15.45-17.45 uur: Samantha, Ellen en Lotte zijn jarig en gaan veel leuke activi teiten doen. En van 19.00-20.30 uur: kinderdisco! Kleed je mooi aan en neem je dansschoenen mee, want we gaan veel leuke activiteiten doen op muziek. Je mag ook eigen muziek mee nemen. Jeroen is discjockey en we ma ken er een dolle avond van. Het is voor kinderen van 7 tot en met 12 jaar en de entree is twee gulden per kind. Zaterdag 6 november Van 13.30-16.00 uur Jantien, Jermaine en Bas zijn feestvarkens. Ritjes met de ezelkar, pony, schminken en nog veel meer staat op het programma. Ook ver zorging van de dieren is mogelijk voor oudere kinderen. Maandag 8 november Vandaag is de filmploeg van Veronica wederom aanwezig voor opname van het programma: Nederland, dieren land. Enkele kinderen van "De Weg wijzer" doen hier aan mee. Van 9.30-11.30 uur groep 1 en 2 van De Driesprong komen voor het project" meneer de Pauw". Van 13.30-15.30 uur: groep 3 en 4 van de Driesprong voor het project 'verstoppertje', over schutkleuren van dieren. Dinsdag 9 november Oefenen van de toneelgroep van de kinderboerderij voor de voorstelling van morgen. Van 15.45-17.30 uur: de toneelgroep van kinderen gaat verder met hun productie. In december geven zij een voorstelling. Van 15.45-17.30 uur is tevens de Boerderijclub actief. Deze kinderen doen van alles wat met het boerenleven te maken heeft. Van daag... verrassing! Woensdag 10 november Allereerst zijn de peuters en hun ouders aan de beurt van 9.30-11.30 uur. De leukste ochtend voor moeder(vader) en kinderen. Dan laat om 14.00 uur de to neelgroep zien wat zij gisteren geoefend heeft. Het wordt een mooie voorstelling en daarna zijn er limonade en snoep en nog veel activiteiten te doen. Entree is twee gulden per persoon. Steenhoffstraat 9\ tel. 22195 ïn de maand november heeft de Volks universiteit twee interessante lezingen over de geneeskunst georganiseerd. Beide lezingen worden verzorgd door mevr.dr. E. Pereira-d'Oliveira. Waarheid en leugen in de geneeskunst In deze lezing wordt de vraag gesteld: "Is er meer dan één waarheid in de ge neeskunst?" Aan de hand van veel ei gen ervaringen uit de huispraktijk ver telt mevr. Pereira d'Oliveira waarom een arts in het ene geval wèl de waar heid direkt aan een patiënt kan zeggen maar in het andere geval, uit humane overwegingen, niet. Er is tijd voor vra gen van uw kant en eventueel voor het vertellen van uw eigen ervaringen. De lezing wordt gehouden op dinsdag 16 november van 20.00-22.00 uur in De Open Hof, Veenbesstraat 2. Kosten: f 15,-. Achtergronden van medische vragenrubrieken Het lezen van een medische vragenru- briek geeft slechts en oppervlakkig in zicht in wat er omgaat tussen "mensen in moeilijkheden en de papieren dok ter." Mevr. Pereira heeft zeventien jaar zo'n rubriek geleid en kan dus veel ver tellen over de achtergronden daarvan die soms tragisch, soms komisch zijn. De lezing vindt plaats op dinsdag 23 no vember van 20.00-22.00 uur in De Open Hof, Veenbesstraat 2. Kosten: f 15,-. S.v.p. vóóraf aanmelden bij het secreta riaat van de Volksuniversiteit Soest/ Soesterberg, Steenhoffstraat 9a, tel. 22195; maandag en woensdag 13.00-16.00 uur; dinsdag en donder dag 10.00-13.00 uur. De Vangrail, De Engh, De Praatpaal, tel. 17615 tel. 21987 tel. 19546 Inloopochtenden Vindt u het leuk om af en toe het thuis uit te gaan? Andere mensen te ontmoe ten? Gezellig samen koffie te drinken, een kaartje te leggen of een ander spel letje te doen? Neem gerust een brei werkje mee en maak kennis met andere buurtbewoners op onze inloopochten den op dinsdag en donderdag van 09.15-12.00 uur. Tevens zoeken wij mensen die elke keer (eventueel bij toerbeurt) aanwezig willen zijn om de bezoekers op te vangen en de koffie te verzorgen. Lijkt het u wat of wilt u meer informatie neem dan contact op met Buurthuis De Engh, Albert Cuyplaan 200, telefoon 21987. Workshops In De Vangrail zijn op dinsdagochtend en/of -avond regelmatig workshops. Dit zijn korte cursussen onder begelei ding van deskundige mensen. Binnen kort starten speciaal enkele workshops met het thema Kerst. We maken dan o.a. kerstversieringen, kerststukjes, sie raden en tafelversieringen. Het mate riaal waarmee gewerkt wordt is o.a. fi- moklei, krimpfolie, piepschuimbollen voor het maken van kerstballen. Op donderdagochtenden kunt u voor alle informatie bellen tussen 10.00 en 12.00 uur naar 17615. Ook voor ouderen U kunt voor velerlei activiteiten van SWS terecht op drie verschillende loca ties t.w.: De Praatpaal aan de Smitsweg 311, De Vangrail aan de Nachtegaal- weg 8c en De Engh aan de Albert Cuyplaan 200. In elk van deze drie buurthuizen worden voor jong en oud activiteiten georganiseerd. Ontspan ning, Ontwikkeling en Ontmoeting zijn hierbij drie belangrijke uitgangspunten. Voor Soestenaren betekent dit dat ze echt niet zover hoeven te lopen om in contact te komen of gezelligheid te vin den met of bij anderen. Neem gerust contact met ons op voor alle informatie. De Volksuniversiteit Soest/Soes terberg organiseert op dinsdag 9 november een dia causerie in de Open Hof, waar reisboeken-au teur Karin Schaedtler komt spre ken over Schotland. Schotland: wild en nog veelal onbe kend. Zo onbekend als "Mairi" uit één van de "fiddler's songs": het bloedjon- ge volkskind, dat zichzelf uit liedesver- driet verdronk in een van de lochs (me ren). Minder onbekend is die andere vrouwengestalte: Mary, Queen of Scots, de trotse vorstin die haar leven moest laten onder de valbijl. Beiden zouden het symbool kunnen zijn van het grootse, soms aangrijpend sombere landschap van de Hooglanden. Van tijd tot tijd valt er verblindend zon licht door de duistere wolkenpartijen over de schitterende watervlakten, be geleid door dubbele regenbogen. Dan is men getuige van een van de verrukke lijkste, adembenemendste natuurtafe relen die Europa te bieden heeft. Over al ziet men het: op de Orkney- of de Shetlandeilanden, bij de vele lochs of de Hebriden (door Mendelss'ohn bezon gen in zijn beroemde Ouverture). Zo veel weids landschapsschoon vraagt om het contrast van beslotenheid en in timiteit. Daarvoor kan men terecht in de Schotse pubs met een dronk van een van de talrijke whiskyvarianten die het land rijk is. Daar ook leert men de Schotten kennen als allerminst zuinige, hartelijke en gastvrije Europese mede burgers. Maar: pas op. Het zijn geen lie verdjes, deze Schotten, met hun woeste zwaarddansen en snerpende doedel- zakkën. De hele literatuur, van Shakes- peare tot de Schotse dichter Hugh Mac- Diarmid (1892-1978), is vol van hun geschiedenis. De lezing vindt plaats op dinsdag 9 no vember van 20.00-22.00 uur in de Open Hof, Veenbesstraat 2. Kaarten a f 15,- zijn te verkrijgen bij de Volksuni versiteit Soest/Soesterberg, Steenhoff straat 9a, of 's avonds aan de zaal. De spreekster van deze avond, Karin Schaedtler, geeft vanaf 1978 dia-lezin gen door geheel Nederland over de door haar gemaakte reizen. Na de dood van Jo Dominicus, de bekende auteur van reisboeken, heeft Karin Schaedtler zijn werk voortgezet. Inmiddels heeft zij vele reisboeken op haar naam staan (o.a. over Schotland). Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Klassiek 30 Ludwig, Christa - Farewell tot Salzburg. Afscheidsconcert zoals Christa Ludwig dat gaf in Salzburg, met liederen van Mahler, Schumann e.a. 27 Mozart, Wolfgang Amadeus - Strijkkwartetten no. 2 en 7. Zeer fraaie uitvoeringen door het Talich Kwartet van deze kwartetten, die Mozart tijdens zijn tweede Italiaanse reis schreef. 11 Mutter, Anne-Sophie - Car- men-fantasie. De beroemde jonge Duitse vio liste speelt een populair repertoi re voor een breed publiek. 31 Verdi, Giuseppe - Requiem. Nieuwe uitvoering van dit be kende requiem, opgenomen in Wenen met als dirigent Claudio Abbado. Niet klassiek 73 Bell, Madeleine - Have you met Miss Bell. Madeleine Bell zingt hoogte punten uit Amerikaanse shows uit de jaren '30 en '40. 76 Brooks, Garth - In pieces. Succesvolle CD van deze wat jongere country-zanger die voor al in Amerika zeer populair is. 60 Circus Custers - Af en toe een bui. CD vol engagement en humor van deze energieke Nederlandse popgroep. 78 Dead Can Dance - Into the laby- rinth. Mooie nieuwe CD met invloe den uit de Middeleeuwen, folk, en minimal music voor een groeiend publiek. 70 Fuller, Jesse-San FranciscoBay blues. Authentieke CD-versie van de gelijknamige LP uit 1958, waar bij Jesse Fuller alle instrumenten zelf bespeelt. 60 Nijgh, Astrid - zingt Zarah Leander. Astrid Nijgh zingt Nederlandse vertalingen van liederen van Za rah Leander. 78 Wilde, Kim - The singles collec- tion. Alle bekende nummers van Kim Wilde uit de periode van 1981-1993. 78 Yes - Highlights. Verzamel-CD van deze symfo nische rockgroep. Zaterdag 6 november is het de "Dag van de Kunstuitleen", een landelijke festiviteit. Ook de Kunstuitleen Soest, Willaert straat 49, is dan geopend van 12.00 tot 17.00 uur. Voor nieuwe leden is er een welkomstcadeau en twee maanden gratis kunst in huis! Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest, tel. 02155-15210. Woensdag- tot en met zaterdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30-21.00 uur. Openbare bibliotheek Overhees Wil laertstraat 49, 3766 CP Soest, tel. 02155-12468. Dinsdag- en donderdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag-, woensdag- tot en met vrij dagmiddag van 14.00-17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond van 18.30-20.30 uur. Openbare Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b, 3769 DA Soesterberg, tel. 03463-52017. Woensdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. Steenhoffstraat 46, tel. 19577 Donderdag 4 november Na de succesfilms "Jean de Florette" erj Manon des sources" (1986) werd 1990 opnieuw een dubbele film afgeleverd gebaseerd op het werk van de schrijver/] filmer Marcel Pagnol (1894-1974). Dij keer betrof het de verfilming van de bei-| de boeken waarin hij verslag van zijn e gen jeugd: "La gloire de mon père' e "Le chateau de ma mère." Helaas is - vreemd genoeg - alleen de laatstge-j noemde film voor filmhuizen beschik-! baar. Dat is jammer, maar beide films' kunnen helemaal op eigen benen staan.1 Aan het begin van "Le chateau de maf mère" is Marcel 10 jaar. Zijn vader is! onderwijzer, bezield van revolutionaire; idealen, en overtuigd atheïst. De familie! heeft een klein zomerhuisje kunnen ko-r pen in de prachtige natuur van de Pro-j vence. Het zou zonde zijn dat huisje al-I leen maar in de vakantie te benutten,! dus pakt de hele familie ieder weekend I het treintje om de stad te ontvluchten. I Alleen is het jammer dat vanaf het eind- 'I punt van het treintje nog zo'n drie uur j lopen is. Marcel heeft vriendschap gesloten met 1 de herdersjongen Lili en ieder weekend J zijn ze in elkaar gezelschap te vinden. 1 Maar deze vriendschap raakt (tijdelijk) I in het slop als Marcel kennis maakt met Isabelle, een meisje van zijn leeftijd dat j voorgeeft de dochter van een aristocra-1 tische dichter te zijn. De waarheid blijkt j echter heel wat prozaïscher. Op een dag ontmoet de familie een man die Marcels vader herkent als zijn vroe gere onderwijzer. Uit dankbaarheid geeft hij hun een sleutel waarmee ze een paar poortjes kunnen openmaken die toegang geven tot een j aagpad langs een kanaal. Via dit pad duurt de voettocht naar het huisje nog maar 20 minuten. Enig nadeel is, dat men over het terrein moet van drie landhuizen. Als ze gear resteerd zouden worden, zou dat het ontslag betekenen van Marcels vader. De adellijke eigenaar van het eerste landgoed ontdekt het groepje, maar no digt ze zelfs voor de koffie binnen, daar mee het revolutionaire wereldbeeld van Pagnol sr. hevig in verwarring bren gend. Maar zijn ze bij het derde land goed ook zo aardig? Korte vreugde Een ongelukkige jeugd is een goudmijn voor een schrijver, wordt wel eens ge zegd. Maar voor Marcel Pagnol gold eerder het tegendeel. De verfilming van zijn jeugdherinneringen laat het geluk kige leven zien waarin hij opgroeide. Hierin zou hij ook de inspiratie voor zijn latere werk als schrijver en filmmaker vinden. Het feit dat al zijn films zich bui ten Parijs, op het platteland, afspelen, is tamelijk uitzonderlijk in het Franse filmwereldje. Maar aan het eind van de film zégt de oudere Marcel Pagnol, die als verteller optreedt: "Zo is het menselijke leven: een beetje vreugde dat snel naar de ach tergrond wordt geschoven door droef heid die je nooit vergeet. Maar het is niet nodig dat aan kinderen te vertel len." In een soort epiloog komen we te weten dat Marcels moeder kort daarop zou sterven. En Lili zou een paar jaar la ter een van de miljoenen slachtoffers zijn in de loopgraven van de Eerste We reldoorlog. Aanvang: 20.30 uur. Entree: f 7,50; CJP/65+ f 5,00. Zaterdag 6 november Het op één na laatste concert van dit jaar in de onvolprezen serie van Jazz club Artishock zal worden verzorgd door Perron 5B. Eén van de eigenaar digheden van deze groep is hun ge woonte om regelmatig met een gastmu zikant op te treden. Het repertoire be staat bij zulke gelegenheden (om voor de hand liggende redenen) uit stukken die bij jazzmusici algemeen bekend zijn. Sinds het begin van het jaar is Perron 5B daarnaast vaak te horen in uitgebreide bezetting, d.w.z. met trompettist Roe land Cleijne, zo ook op zaterdag 7 no vember in Artishock. Wilde de muziek van het quartet nog wel eens variëren in verband met de betreffende gastmuzi kant en de daarmee samenhangende re pertoirekeuze, als quintet beweegt de groep zich veel duidelijker binnen één stijl. Het gaat hierbij om de zogeheten hard-bop, veel stukken van o.a. Art Blakey, Horace Silver, Hank Mobley. Swingende jazz, die een enorme vitali teit uitstraalt. (Veelzeggend in dit ver band zijn sommige titels van typische hard-bop nummers: Finger Poppin', The Blues March, Soulville). Bij Perron 5B is deze muziek in goede handen: geen brave copieën, gericht op vertoon van uiterlijkheden, maar ex pressieve improvisaties, geheel in over eenstemming met het oorspronkelijke idee achter deze muziek. Geen nostal gische terugblik op de hoogtijdagen van de hard-bop, maar levende eigentijdse jazz! In de concertserie van Jazzclub Artis hock is tot nu toe veel plaats ingeruimd voor relatief jonge Nederlandse jazz musici die meer aandacht verdienen en als het meezit ook nog eens meer alge meen bekend worden. Perron 5B mocht hierin uiteraard niet ontbreken. Aanvang: 21,00 uur. Entree: f 5,-. De afdeling Amersfoort/'t Gooi van de Ned. Chr. Reisvereniging organiseert op donderdag 11 november een Mal ta-avond in de Herberg van Paulus Brink te Baarn. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Toegang: f 5,-, incl. kof fie. Er wordt een videofilm vertoond van het verkeersbureau van Malta; met dia's worden in vogelvlucht de beziens waardigheden belicht.

Soester Courant | 1993 | | pagina 20