past! speciale MANTEL DAGEN! Dorpspolitiek om oversteekstrook Eind november besluit zorgcentrum sclioeiiisiker 'Bieb' verkoopt duizenden boeken 1 ACTUEEL Ruimtelijke ontwikkelingen tot 2005 in ontwerp-streekplan vastgelegd Eigenaar King's Palace raakt gewond bij overval KADO ARTIKELEN AKTIE SOEST uncudi 19?5 16?5 Afvalstoffenpark aan De Schans vanaf morgen in gebruik co ELF-station Stam Soestdijk b.v. Nieuw plan voor St. Jozefgebouw moet nog worden aangepast VANUIT DE LUCHT OP=OP len Harkje Zuid - Si srk CDA /cnygr zijn zin niet in commissie verkeer Dochtersadvies Tweede bodemonderzoek moet over twee weken zijn afgerond Plan tot 15 januari ter visie Woningbouw SCM0EMAKER technische dienst kleuren televisies Stadsgewesten Natuur Landbouw Milieu, water en recreatie Informatie-avonden Dader neemt dagopbrengst en auto mee Officiële opening pas in maart Carav an bij inbraak leeggeroofd Autokraker steelt autotelefoon Belangstelling boekenmarkt op Albert Cuyplaan overweldigend 3 Bezoek ons ELF-benzinestation aan het Nieuwerhoekplein en doe gratis mee aan onze kado-artikelen aktie. Gedurende de komende periode tot 18 december a.s. kunt u meedoen aan onze aktie. Vraag in onze shop naar de voorwaarden. Bij ons station kunt u: Tanken via pincode 24 uur tanken met ELF-creditcard Op aanvraag tanken op rekening Profiteren van onze zegelspaaraktie Nieuwerhoekplein 1 3761 HD Soest Tel. 02155-18850 Welstandscommissie zegt weer nee Spoor van brandjes en vernielingen in Soester wijken De weg kwijt Een leuk kado voor een paar tientjes vanaf 20 X 25 cm, met of zonder lijst. Alléén vroenadag.donderdaa vrijdag en zaterdag („eet4) WOENSDAG 3 NOVEMBER 1993 SOESTER COURANT PAGINA 3 bevolen: irtevelt B oomsma nge Vlierbessen- never genever Voor al Uw dranken r 90 Soest lür ddelbaar Beroepsonderwijs setoren: DGO en Economie idingen dheidszorg 3chnische Diensten idingen zinshelpende U (J M A I N DU BIAU e raadsleden die zitting hebben in de commissie verkeer hebben :ich donderdag weer eens schuldig jemaakt aan onvervalste dorpspo litiek. Oorzaak daarvan was de ens van het CDA om een veilige wersteekvoorziening te realiseren op de Burgemeester Grothestraat. 'ie zou moeten worden aangelegd na- ij de Anna Paulownalaan en de In specteur Schreuderlaan, het punt waar loordeweeks een grote groep school- ;aande jeugd de belangrijkste verkeers- der van Soest oversteekt, r mogen dan vrij weinig ongevallen ;ebeuren, christen-democraat Jan Pie- :er Lokker vindt een voorziening nood- :aak. De abri nabij de kruising met de ^nna Paulownalaan belemmert vol- Igens hem het uitzicht. Daarom halen de (scholieren 'halsbrekende toeren' uit, als ze de weg moeten oversteken. Hij wilde toch op z'n minst een verkeersbord langs de weg hebben staan, die de auto mobilisten erop wijst dat er kinderen [oversteken. Dat laatste werd afgeraden door verkeersdeskundige A. van Wan- rooy. WD-er Willem Blaauw vond het alle maal wel meevallen. "Ik heb daar wel eens gekeken en de kinderen steken zelf gevaarlijk over. Maar omdat het me neer Lokkers kinderen zijn, wil hij zon odig een voorziening." Dat schoot bij leraar Lokker in het verkeerde keelgat. Hij mag dan op de loonlijst staan van het Griftland College, nu sprak hij toch als raadslid van het CDA. Harrie Witte van Gemeentebelangen Groen Soest had advies ingewonnen bij zijn dochter, die op het Griftland Colle ge les krijgt van onder meer Lokker. Volgens mevrouw Witte jr. is het wel druk op de betreffende locatie, maar is er geen sprake van een onoverkomelijk probleem. Niet op dokters-, maar op dochtersadvies stelde Witte voor een 3Q kilometerzone in te stellen op het be wuste traject van de Burgemeester Grothestraat. Gré van Eek (D66) had echter dé op lossing gevonden. "Plak de reclamebil jetten maar op de achterkant van de abri in plaats van op de voorkant. Nou, dat kan dus niet, want zelfs de Grift- land-leerlingen uit de eerste klas begrij pen dat reclame op de zijkanten veel meer opvalt en dus aantrekkelijker is voor de betreffende firma. Het is trou wens contractueel vastgelegd, dat de re clame-biljetten op de zijkant moeten worden geplakt. Daarvan afwijken zou de gemeente zesduizend gulden per jaar kosten. "Als de verkeersveiligheid in het geding komt, moet de reclame toch maar wijken", aldus Van Eek. "Nee hoor", mengde Leidje Tomassen van Progressief Soest zich in de diep gaande discussie. Omdat ze toevallig toch in de buurt woont, was ze maar even een kijkje gaan nemen. En evenals haar collega Blaauw was ze tot de con clusie gekomen, dat het allemaal best wel meeviel. Uiteindelijk schikte iedereen, behalve Lokker, zich in de conclusie van Van Wanrooy. "De grootste groep steekt veilig over. Slechts een klein groepje rijdt schuin over de weg. De vraag is of een bord opvalt. En als je ergens een bord van schoolgaande kinderen neer zet, zijn automobilisten geneigd om er gens anders harder te rijden, omdat ze denken dat daar niemand oversteekt. Iedereen kent de situatie ter plekke en houdt daar rekening mee. Daarom kun je beter niets doen." Vermoedelijk eind november zal het besluit vallen of het zorgcen trum al dan niet aan de Dalweg kan worden gebouwd. Dan zullen de bestuurders van de gemeente Soest en de provincie Utrecht zich buigen over de uitkomsten van het tweede bodemonderzoek dat inge nieursbureau Oranjewoud mo menteel uitvoert. Het onderzoek en de resultaten moeten uiterlijk op woensdag 17 november bij de gemeente binnen zijn. Haast is gebo den, omdat de contingenten voor de woningen binnen het plan alleen dit jaar verkregen kunnen worden. Het ver- volg-onderzoek kost de gemeente ove rigens ruim dertigduizend gulden. Het eerste onderzoek, waarbij de bodem verontreiniging door onder andere zink en koper werd vastgesteld, kostte ruim vijftig mille. Oranjewoud moet nu vaststellen hoe ernstig de vervuiling exact is. In de voormalige zandgraving, die destijds is volgestort met puin, zal daarom een sleuf van vijf meter diep en twee meter breed worden gegraven. Mocht straks blijken, dat de grond gesaneerd moet worden, dan is de kans aanzienlijk dat de provincie het bouwplan afwijst. Dat heeft tot gevolg, dat het zorgcentrum in de huidige opzet niet meer haalbaar is. Het plan behelst een polikliniek van Medisch Centrum Molendael, 48 aan leunwoningen van de Woningstichting Soest, een verzorgingstehuis van be jaardencentrum Molenschot en een verpleeghuis van De Opvang. De geconstateerde vervuiling bevindt zich voornamelijk in de grond, waarop de aanleunwoningen zijn gepland. "Als de provincie eist, dat je alles sa neert, is het niet meer verantwoord om te bouwen. De provincie zal er niet mee instemmen als we de vervuilde grond weghalen en ergens anders neerleggen. Maar als er geen noemenswaardige ver ontreiniging is, kun je wel bouwen. Je zou dan bijvoorbeeld een meter grond kunnen afgraven en daar een meter schone grond bovenop storten. Als we dan kunnen garanderen, dat de vervui ling niet door uitdamping naar boven kan komen, is er geen probleem meer. Je zou dan zelfs nog kunnen denken aan een laag folie tussen de bestaande en de nieuwe grond", zegt milieu-ambtenaar Sjaak Pot. Het verschuiven van het bouwplan naar een plek, waar geen vervuiling onder de grond zit, is overigens ook al tèr sprake gekomen. Maar dan zou het plan voor dertig woningen van St. Joseph (achter de Molenstraat) op de helling komen. Pot: "De stortplaats is groter dan we dachten. Alle geplande aanleunwonin gen en een deel van Molenschot liggen ook boven het stortgat. Constructief hebben we daar wel oplossingen voor. Maar als er milieutechnische proble men zouden zijn, kunnen we dat niet oplossen. Het hangt er helemaal vanaf hoe hoog de waarden van de vervuiling zijn." Gedeputeerde Staten (GS) van Utrecht hebben het ontwerp- streekplan vastgesteld. Tot 15 ja nuari 1994 ligt het ter visie en kan iedereen zijn of haar bezwaren te gen dit ontwerp indienen bij Pro vinciale Staten. Daarnaast ligt in deze periode ook het Milieu Effect Rapport (MER) Woningbouwlo caties Streekplan Utrecht ter visie. Eind november en begin december organiseert de provincie vier infor matie-bijeenkomsten over het ontwerp-streekplan en het MER. In het ontwerp-streekplan geven GS aan hoe de ruimtelijke ontwikkelingen in Utrecht tot het jaar 2005 er uit zou den moeten zien. Het geeft in grote lij nen aan in welke gebieden nieuwe wo ningen en bedrijven moeten komen, waar de landbouw zich verder kan ont wikkelen, welke gebieden geschikt zijn voor recreatie en waar de natuur nieu we kansen krijgt. Het MER geeft Pro vinciale Staten informatie over de mi lieu-effecten bij realisering van de beoogde woningbouwlocaties en de mi lieu-effecten van alternatief locaties. De woningnood in de provincie is erg groot. Om het huidige tekort van 31.500 woningen weg te werken en de toekomstige groei van de bevolking op te vangen, zou het nodig zijn om tot 2005 zo'n 98.000 woningen te bouwen. Dit is helaas onhaalbaar. Niet alle mo gelijke bouwlocaties zijn geschikt en lo caties die wel geschikt zijn kunnen niet altijd even snel ontwikkeld worden. GS gaan ervan uit dat het mogelijk is om tot 2005 zo'n 86.000 woningen te bouwen. Het grootste deel van de woningen is gepland in de stadsgewesten Utrecht Amersfoort. Bovendien streeft de pro- Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid! Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* vincie ernaar dat er vanaf het jaar 2000 zo'n drieduizend woningen extra in Zuidelijk Flevoland worden gebouwd. Hierdoor zal de druk van andere pro vincies op Utrecht verminderen. On danks al deze woningbouw zal er in het jaar 2005 nog altijd een tekort van 9.000 woningen zijn. In het stadsgewest Utrecht geven GS grote nieuwe locaties aan bij Vleuten- De Meern (12.000 woningen), Utrecht-West (5.000 woningen) en Houten-Zuid (6.000 woningen). Mocht de woningbouw in het te ver plaatsen glastuinbouwgebied van Vleu ten niet of pas later lukken, dan komt voor de provincie woningbouw in de polder Rijnenburg bij Nieuwegein in beeld. In het stadsgewest Amersfoort is een grote nieuwe locatie aangegeven bij Hooglanderveen (6.700 woningen). De provincie heeft veel waardevolle na tuurgebieden, zoals de Utrechtse Heu velrug, het Vecht- en Plassengebied en de Randmeren. De kwaliteit van deze gebieden staat echter onder druk door verstedelijking, recreatie, intensivering van de landbouw, isolatie en versnippe ring. Hieraan willen GS een halt toeroe pen. Maar behoud en herstel van be staande natuurgebieden is niet vol doende. Daarom stellen GS voor om nieuwe natuurgebieden tot ontwikke ling te brengen. Voorbeelden hiervan zijn de plannen voor De Venen en de uiterwaarden van de Nederrijn. Zo'n 70.000 hectare van het totale op pervlak van de provincie is als land bouwgrond in gebruik. Landbouw heeft altijd een belangrijke functie in de provincie gehad en zal deze, aldus GS, in de toekomst ook blijven behouden. Het provinciebestuur gaat ervan uit dat ook in 2005 in Utrecht de landbouw een belangrijke functie vervult, maar dat bij de bedrijfsvoering terdege reke ning wordt gehouden met de noodzaak van een gezond milieu. In de landbouw zullen wel wijzigingen optreden. Zo verdraagt de manier waarop in de Gelderse Vallei de inten sieve veehouderij plaatsvindt, zich niet meer met de eisen die het milieu stelt. De overheid heeft al met de agrariërs maatregelen opgesteld om deze situatie te verbeteren. De Gelderse Vallei blijft overigens wel een belangrijk landbouw gebied. Alle keuzes van GS zijn gemaakt met het oog op de zorg voor een gezond mi lieu. Door het concentreren van wonen en werken in de stadsgewesten wordt het autogebruik terug gedrongen en het gebruik van het openbaar vervoer gesti muleerd, met nadruk op preventie en hergebruik. Ook komen er zo min mo gelijk nieuwe stortplaatsen. Voor een goed milieu is het ook van groot belang om de kwaliteit van het grond- en oppervlaktewater op een hoog peil te houden. Utrecht is voor haar drinkwatervoorziening véor een belangrijk deel afhankelijk van grond water uit de Heuvelrug. De hoeveelheid water die winbaar is zonder schade aan te richten loopt echter terug. Daarom is het nodig om andere mogelijkheden voor het winnen van drinkwater te vin den, zoals oevergrondwaterwinning. De dagrecreatie zal zich in de toekomst steeds meer gaan concentreren rond de twee stadsgewesten. Rond deze grote steden zullen meer bossen worden aan gelegd om de druk op de bestaande waardevolle bos- en natuurgebieden te verminderen. Over het ontwerp-streekplan en het MER organiseert de provincie Utrecht een viertal informatie-avonden op: donderdag 25 november, Het Arse naal, Groenedaal 26 in Woerden; dinsdag 30 november, Hoog-Bra- bant, Radboudkwartier 23 (Hoog-Ca- tharijne) in Utrecht; donderdag 2 december, De Een hoorn, Wilhelminalaan 33 in Amers foort; donderdag 16 december, De Lampe- giet, Kerkewijk 10 in Veenendaal, Alle avonden beginnen om 20.00 uur. De eigenaar van Chinees res taurant King's Palace is zater dagavond het slachtoffer ge worden van een gewapende overval. De man werd buiten bedreigd én verwond met een mes. De dader ging er met de dagopbrengst en de auto van de 46-jarige man vandoor. De overval vond zaterdagavond om streeks vijf voor half elf plaats, toen de horeca-man wilde vertrekken. De dader maakte steekbewegingen met het mes. Het slachtoffer probeerde die af te weren, maar raakte daarbij gewond aan zijn hand. Twee pezen werden doorgesneden. De man is la ter opgenomen in ziekenhuis Eem- land (De Lichtenberg) in Amers foort. De overvaller had toen al lang de be nen genomen in de wagen van zijn slachtoffer. Hij had ook de omzet van die dag bij zich. Het gaat om een bedrag tussen de vijftienhonderd en tweeduizend gulden. Van de dader, die een pet droeg, ontbreekt een dui delijk signalement. De auto is overi gens maandagmorgen rond tien uur teruggevonden aan de Palmstraat in Amersfoort. Morgen - donderdag 4 november - wordt het afvalstoffenpark De Schans op de nieuwe lokatie in ge bruik genomen. Het terrein is weer bereikbaar via de oude route en de openingstijden zijn onveranderd. Het publiek hoeft vanaf morgen niet meer naar het terrein achter de Brand weerkazerne, maar kan het afvalstof fenpark bereiken via de "oude" route: komend vanaf de Dalweg rechtsaf de Lange Brinkweg op, langs het Remu- gebouw, en vervolgens linksaf de Schans op. Onbekenden hebben vorige week inge broken in een caravan op de camping Monnikenbosch. De beheerder van de camping ontdekte de inbraak. Vast staat dat in elk geval een koffiezet-ap paraat, enkele dekbedden en alle gor dijnen werden weggehaald. De openingstijden van het afvalstoffen park blijven hetzelfde: dinsdag-, don- derdag- en vrijdagmiddag van 13.00 tot 18.00 uur, zaterdagmorgen van 9.00 tot 12.00 uur. Pas in maart volgend jaar wordt het nieuwe afvalstoffenpark officieel ge opend, omdat het nieuwe gebouw van Spullenhulp pas die maand gereed zal zijn. Zowel Spullenhulp als De Schans zullen op dezelfde dag geopend wor den, maar wel apart. Meer nieuws over deze evenementen volgt in februari. Na de officiële opening zal er in maart voor de inwoners van Soest nog een "open dag" worden georganiseerd. Het milieu, en met name het afval, krijgt dan extra aandacht. Op de Veenbesstraat is zondagavond een autotelefoon gestolen. Die werd uit de auto van een Soester ontvreemd. De dader sloeg een ruit van de auto stuk. CLAIRE RAVENS GARDEUR MONIQUE BROUNS IN - WEAR PART TWO P.T.A. MARC O POLO Koninginnelaan 22 3762 DE Soestdijk Tel.: 02155 - 25996 Honderden mensen hebben zater dag de portemonnee getrokken op de boekenmarkt van de openbare bibliotheek aan de Albert Cuyp laan. Zij kochten gezamenlijk dui zenden boeken. Volgens een woordvoerster is de totale op brengst nog niet bekend. "Alle jeugdboeken zijn weg. Maar die gaan meestal allemaal weg", aldus Leo- nora Crom van de bibliotheek. De jeugdboeken kostten zaterdag één gul den. Voor de romans, waarvan er even eens veel van de hand werden gedaan, moest 1,50 gulden worden neergelegd. Ook voor studieboeken en tijdschrif ten, die per half jaar of per jaar waren gebundeld, was de belangstelling groot. Honderden handen graaiden door de stapels boeken. Drie uur lang zochten de bezoekers, meestal met succes, naar Foto: Goos van der Wilt. koopjes. De boekenmarkt van zaterdag was ex tra ingelast. "Meestal doen we het in mei, maar we hadden nu zoveel boeken over. Het zijn allemaal boeken die om verschillende redenen worden afge schreven. Die verkopen we dan. We blijven sowieso in mei een boekenmarkt houden, maar we denken eraan om het voortaan twee keer per jaar te doen." 0 Het zal nog wel even duren voor dat het Sint Jozef-gebouw aan de Steenhoffstraat - in Soest ook be kend als het "verenigingsgebouw" - plaats maakt voor nieuwbouw. Dat het gebouw zelf niet te redden is staat al sinds enkele maanden vast. Het pand bevindt zich al jaren in een bouwvallige staat en bouwmaatschap pij Uyland, de huidige eigenaar, heeft in de afgelopen jaren diverse plannen ont wikkeld om het monumentale gebouw te redden. Die zijn tot dusver allemaal op niets uitgelopen en in de afgelopen zomer kwam vast te staan dat het lot van het Sint Jozefgebouw bezegeld was: sloop is onvermijdelijk. Vorige week heeft de Welstandscom missie zich gebogen over een geheel nieuw plan, ontstaan door de samen werking van het Baarnse bureau Wen- tink en de Soester architect Henk Lot- ze. Het plan voorziet in de bouw van een complex van 28 woningen, die ook geschikt zijn voor bewoning door senio ren. De Welstandscommissie heeft ech ter nog bedenkingen tegen onderdelen van het bouwplan en daarom nog geen goedkeuring aan het ontwerp gehecht. Deze week gaan de architecten, de aan nemer en de gemeente opnieuw om de tafel zitten om te zien of er met enige aanpassingen alsnog een aanvaardbaar plan kan worden gemaakt. Op de Wiardi Beckmanstraat is in de nacht van zaterdag op zondag een pa piercontainer opgeblazen. Toen de po litie arriveerde, was de bodem uit de container geslagen en lag de rommel op straat. Even later werden in Overhees merk waardige dingen ontdekt. Op de Di Lassostraat was een verkeersbord krom getrokken, een fiets was aan de pergola van een garage gehangen, op een auto was een balk gelegd en de ruit van een andere auto was besmeurd. Op de Krekel waren zaterdagavond al twee gft-containers in brand gestoken. Beide sulo's smolten volledig en een plantebak werd beschadigd. Buurtbe woners blusten het vuur met emmers water. Ook op de Libel brandden zater dagnacht twee vuilcontainers af. In Soesterberg moest de brandweer eraan te pas komen om een brandende con tainer in de wijk Mercury te blussen. De politie kreeg zondagmiddag een melding dat op de Korte Bergstraat een buitenlamp was gesneuveld, omdat ie mand er een brandende strijker op had gelegd. Op de Gerrit van de Veenstraat sneuvelde eveneens een lamp als gevolg van vandalisme. De naam van de Kooiweg zal om his torische redenen worden gewijzigd in Kooilaan. Op de Kooiweg in het bos gebied van Pijnenburg wonen twee huishoudens. Maar wie nu denkt, dat die bewoners op de Kooilaan komen te wonen, heeft het mis. Zij wonen voortaan op de Verlengde Oude Utrechtseweg die nu overigens nog Oude Utrechtseweg heet. Ja, ja, in de raadszaal van het Soester gemeentehuis kunnen ze toveren. In het pak van raadsvoorstellen, dat deze maand door de lokale regenten onder de loep wordt genomen, zijn ruiin drie A-viertjes besteed aan het geven/wij zigen van straatnamen. De mensen die aan de Kooiweg wo nen, hebben volgens het college geen problemen met de andere naam. Maar tijdens het onderzoekje is vast komen te staan, dat ze eigenlijk aan de Oude Utrechtseweg wonen en niet aan de Kooiweg. Ze staan nu nog weJ inge schreven als bewoner van de Kooiweg die dus straks de Kooilaan gaat heten. De Oude Utrechtseweg in Pijnenburg wordt omgedoopt in Verlengde Oude Utrechtseweg, omdat er in Soest-Zuid al een Oude Utrechtseweg ligt. Even tuele verwarring over die dubbele naam wordt daarmee de wereld uitge holpen. Maar ja, mocht u straks naar de bewo ners van de Kooiweg moeten, let dan niet op het nieuwe bordje Kooilaan, maar op dat van de Verlengde Oude Utrechtseweg. Anders raakt u wellicht de weg kwijt. De redactie Combi van Essen knipte meer dan 100 keer, hoog boven Soest. Haarscherp en uitstekend van kleur. Uj^jP Ëjj0jf Kp Winkelcentrum "Hartje Zuid" Zuidpromenade 15, Soest, telefoon 12874

Soester Courant | 1993 | | pagina 3