SCHOEMAKER VERBOUWDE DE SERVICEWINKEL «HST i&r iars ïne zone m C/5 "Als er een bus werd gekocht, zei je WE gaan een bus kopen lACTUEELj NEWO SCHADE- REPARATIE ÏC55* i/OENSDAG 3 NOVEMBER 1993 SOESTER COURANT PAGINA 7 VAKGARAGE oos feesten" Aouwendaal <dA^e dTolto>keU jizeninde Huizenkrant. lie krant! Voor alle zekerheid! - d. EUROPESE ELECTRO SPECIALISTEN Chauffeur/reisleider Piet Blom bereikt na 47 jaar met koninklijke onderscheiding eindhalte 99 e of ling Dijles 39. en/of il. DO tot mg Oók Ge- Tel. Hans Westerhof, vöorahl REPARATIES AÜD°0-V|ÏÏJ KTV, tel. 19629. IDEci PIA- ren, IJ- j het )ble- Wasiel Steitner, de groot!?* TAPIJTZAAK van Soes, rollen in voorraad. Lange' Brinkweg 38 t.o, Gasbetlri tel. 02155-19600. 1 Voor grote en lichte aan alle merken auto's Nijverheidsweg 11 Soest Tel. 02155 - 2 21 23 Het ziet er weer piekfijn uit. De servicewinkel heeft een face-lift gekregen, en is dubbel zo groot. Schoemaker is er best een beetje trots op. Laatste week verbouwingsprijzen. Kijk en vergelijk bij Schoemaker. i-organisatie van irsoneelsfeest niddeling bediening uumverhuur 7 Advies en Bemiddeling li Bosch kondensdroger type WTL 4510 Alleen een stopkontakt is voldoende! Dus een afvoer-slang is niet nodig Voorzien van 7 volauto matische programma's. Zonnehemel Philips KTV 28st2780 70 cm, stereo, teletext 't Best getest Consumententest nov. 1993 Veilige zonnehemel met 6 Philips Cleolampen. Deze lampen verkorten de bruiningstijd t.o.v. de gewone lamp met ruim 20%. Laagste P"P (sSederlatui Incl. 3 jr. gar Inclusief 3 jaar garantie Verbouwingsprijs ian 16A, 3762 DE Soest 2292. Fax: 02155 - 17525 lELETtKST .V' n o\ak ftrauop F\ectnsche JonhOl -7V öectr'«*e \,beett tondenbor^edot tobókO"' voor 'umonoow )f 26 lerappartement op prachtige lijk met c.v.-gas, grote berging, aats in het souterrain en repre- ale hal met lift. Het appartement voortreffelijke zonligging uitzicht accidenteerde park dat circa 1 tal, royale living met veel raam- alkon, riante keuken (fabrikaat ft inbouwapparatuur, bijkeuken, luxe badkamer alsmede (gas net douche en 2e toilet. Een met een zeer eigen identiteit in 3ooi- en Eemland en bovendien 3n en schitterende natuurgebie- Jbereik. inkweg 64 in boerderij die geheel geres- etoverd is tot het summum van He woonkamer met schouw en u, opkamertje, 3 slaapkamers, luxe keuken met openslaande ilet en fraai trappenhuis met vi- g: grote slaapkamer met dou- gelijkheid voor een 2e grote ka- i met fruitbomen, gazon en zit- ïr de vrijstaande garage (45 m2) ping. Een grandioos perspec- of praktijk aan huis. scliocimikcv VAN WEEDESTRAAT 78 - TEL. 17253 TECHNISCHE DIENST - TEL. 10344' E R: O Hij zou, zo was hem verteld, met enkele familieleden een hapje gaan eten, maar belandde in een heuse af scheidsreceptie. En on der de gasten in restaurant De Soester Duinen bevond zich ook nog eens burgemeester Hans de Widt die hem de zilveren ereme daille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau opspeldde. Pieter Gijsbertus (Piet) Blom viel vrijdagmiddag van de ene in de andere verrassing. Maar het was dan ook een speciale dag voor hem, want na 47 jaar hield de buschauffeur /reisleider het voorgezien. Ruim een week voor zijn 62ste verjaardag loopt hij zijn carrière voor de Soester Courant nog eens door. Vanaf het moment in 1947, toen hij voor het eerst als conducteur een bus van W.C. Pensen instapte tot aan woensdagavond 27 oktober 1993, toen hij zijn laatste klant niet op het in- en uitstappunt, maar thuis voordeur afzette. "Hartelijk welkom, dames en he ren. Mijn naam is Piet Blom en ik heb het genoegen om deze dagen uw chauffeur te zijn. Ik hoop dat u een prettige vakantie zult heb ben." Duizenden mensen heeft hij op die wijze toegesproken. Eerst voor het Soester Autobusbedrijf W.C. Tensen, later voor De Gooi- lander en de laatste zes jaar na mens Beuk Touringcars b.v. Hij sprak de woorden door de micro foon aan het begin van een herfsttocht paar de Biesbosch of over de Veluwe, van een dagtocht naar de Deltawerken, een twaalf-daagse reis naar Bretagne, een vakantie van twee weken naar Italië en nog meer, heel veel meer bestem mingen in Nederland en Europa. "Als ze net zijn ingestapt, vertel ik heel weinig, want het gaat het ene oor in en het andere oor uit. De mensen zitten net op hun plaats en dan moet je het kort houden. Dan zitten ze van, o m'n kof fertje staat hier, heb je dat nog meege nomen, heb je daaraan gedacht, ben ik dat niet vergeten. Dan zijn het net kip pen die van het ene in het andere hok Piet Blom in zijn vroeger jaren voor één van de bussen van W.C. Tensen. "Het was je baas niet, maar een stuk van jezelf. We hadden een hele sterke band. zijn gezet. De mensen luisteren toch slecht in de bus. Soms zeg ik wel drie keer door de microfoon, denk erom mensen, om half vijf gaan we weer rij den. Als ze dan uitstappen, zijn er altijd nog mensen die vragen hoe laat ze weer bij de bus moeten zijn. En zo'n eerste dag van een vakantie moetje uitkijken. De mensen zijn moe, want ze hebben de dag ervoor niet geslapen. Ze zijn prik kelbaar en zitten soms te mekkeren op elkaar. Ik zeg altijd, mensen we hebben elkaar nodig, we gaan samen gezellig op vakantie, houdt rekening met elkaar." Touringcar Eigenlijk heeft Piet altijd op de touring car gezeten. Dat was al zo bij Tensen, al begon hij daar op vijftien-jarige leeftijd als conducteur. Zijn liefde voor de bus was toen al ontstaan. "Ik wilde altijd graag chauffeur worden en hoorde een chauffeur mopperen, dat hij geen con ducteur had. Ik ben toen naar meneer Tensen gegaan. Hij zei, ga de bus maar in en als je 21 bent, wordt je chauffeur. In mijn diensttijd heb ik alle rijbewijzen gehaald en toen ik afzwaaide, kon ik ge lijk bij Tensen op een touringcar rijden. Af en toe deed ik een lijndienst. Ik was een snotneus. De mensen zeiden wel eens moeten we met dat jochie mee. Zes dagen in de week reed ik, van zeven uur 's morgens tot zes uur 's avonds. Ik kreeg een tientje en daar ging twintig cent voor het ziekenfonds af. In één van mijn eerste ritjes had ik Beatrix en Irene op de bus van Lage Vuursche naar Baarn. Van het koninklijk huis heb ik ze bijna allemaal wel in de bus gehad. Toen George Bush in Nederland was, heb ik ook in de stoet meegereden. Nee, Bush zat natuurlijk in zo'n super-bevei ligde limousine." In zijn archief bewaart Blom onder meer een authentieke kaartjestrommel van de bus. Maar al bladerend komt hij ook een briefje van een lagere school uit Hilversum tegen: "Zelden hebben wij zo'n bekwame en rustige chauffeur meegemaakt. Ook als mens heeft de heer P. Blom onze harten gestolen. Hij was bescheiden." Evenwicht "Je moet wel bescheiden zijn, maar niet over je heen laten lopen. Je moet het evenwicht vinden tussen dat ze merken dat de chauffeur er is, maar datje toch bescheiden bent. Dat heb ie of dat heb je niet. Jonge chauffeurs vragen wel eens aan me hoe ze iets moeten aanpak ken of dat ze het zo of zo goed hebben gedaan. Dat betekent dat ze het willen leren en dan ben je al op de goede weg. Maar ja, als je met veertig mensen op pad bent, zijn er 35 die je aardig vinden. Er zijn er altijd bij die een andere chauf feur willen. Normaal heb ik er weinig last van. Als je er niet tegen kan, wordt je gestresst door de mensen. Als je be grip hebt en je laat alles langs je heen gaan, kun je het volhouden, anders niet. Ik kan me gelukkig gemakkelijk aan passen aan mensen. De ene dag reed ik professoren, de andere dag mensen uit een Utrechtse wijk." Volgens Blom trokken de mensen er vroeger vaker met de bus op uit dan te genwoordig. Kennelijk waren ze toen gezelliger, oppert Blom, al beseft hij dat de mensen vandaag de dag mobieler zijn geworden. Hij kent overal de weg in Europa, want hij is overal wel een keer geweest. "Ik vind het leuk als de men sen met de reis bezig zijn, als ze de bus instappen met een boekje in hun han den over de streek waar we naar toe gaan en ze weten wat er te zien is. Dan zeggen ze, wat fijn dat we dat en dat hebben gezien, wat een heerlijke dag hebben we gehad, dankjewel hoor. Nou, dan denk ik, morgen laat ik ze weer wat moois zien. Maar er zijn ook mensen die met zo'n gezicht vragen ga je morgen weer al die dorpjes door. Dat stimuleert natuurlijk niet. Als chauffeur en reisleider probeer ik altijd aparte dingen te zien. Als ik wat zie, dan keer ik de bus en dan laat ik het de mensen zien. Nou, dan zie je ze allemaal uitstap pen en foto's nemen. Dat is toch leuk. Ik kan me van vroeger herinneren, dat ik een keer bejaarden van Molenschot zou rijden. Er was net brand geweest op de Lange Brinkweg en ik vroeg of ze dat al gezien hadden. Nee dus, nou toen ben ik er langs gereden, zodat die mensen konden zien, wat ze in de krant hadden gelezen. Familie "Een buschauffeur moet enthousiast zijn. Dat is wel eens moeilijk, maar de mensen zijn een dagje uit of op vakan tie. Je moet er een gezelschap, een fami lie, een groep van maken. Je moet zo'n sfeer kweken, dat ze het met elkaar ge zellig hebben. Als je ziet dat er twee problemen hebben, moet je er meteen tussen springen. O, gaat het daarover. Meneer of mevrouw, er zijn toch nog wel ergere dingen, zeg je dan. Je moet alleen nooit partij kiezen, want dan gaat het helemaal mis. Ze vragen je alles. Als je Florence inrijdt, vragen ze, zeg waar is de foto-winkel hier. Zij zijn in den vreemde en jij bent er al eens geweest. Ze nemen daarom alles van je aan." Ongeveer 2,5 miljoen kilometers heeft Blom erop zitten, waarbij hij nooit schuld had aan grote schadegevallen. "Hooguit eens een keer een bumpertje bij het achteruit rijden of een spiegeltje. Het is jammer, dat er de laatste tijd zo veel ongelukken gebeuren met bussen, al is het verhoudingsgewijs nog weinig. Voor mij zijn alle chauffeurs over het al gemeen goede chauffeurs. Ze willen ook goed rijden, want ze hebben veertig paar ogen op zich gericht. Als een chauffeur slecht rijdt, krijg je meteen klachten. En als dat zo blijft, vliegen ze eruit. Maar wanneer hoor je nou, dat een lijnbus de bocht is uitgevlogen?", zegt de chauffeur die in 1983 enige tijd als Prins Pieter I door het leven stapte. Vooral vanaf 1980, toen W.C. Tensen werd overgenomen door Centraal Ne derland, maakte hij veel kilometers tij dens de reizen naar het buitenland. "Bij Centraal Nederland moest ik op een lijnbus gaan rijden en dat zag ik niei zit ten. Dat had ik al sinds 1971 niet meer gedaan. Daarom ben ik bij De Gooilan- der gaan werken en dat is later weer overgenomen door Beuk." Band "Maar ik heb 34 jaar bij Tensen ge werkt. Die periode is bepalend voor je leven. Ik weet nog dat ik als jong broe kie met een collega in de jeep door de garage reed. Dan deden we net alsof we al met de bus terugkwamen. Bij Tensen was er een heel sterke band. Het was je baas niet, maar een stuk van jezelf. In die tijd ging er ook nooit iemand weg. De bussen stonden buiten op een veldje aan de Birkstraat. Nou, dan ging je 's avonds even kijken of alles in orde was en dan kwam je altijd wel een collega te gen, die dat ook deed. Ze konden ons midden in de nacht bellen, je stond al tijd klaar voor Tensen. We stonden 's winters ook in de garage te sleutelen. Als je dan ergens met pech stond, wist je tenminste ook nog wat. Als er een bus werd gekocht, zei je we gaan een bus kopen. Dan ging iedereen kijken en werd het hele spul erbij betrokken. Ik heb het nu best bij Beuk, maar ik zou niet weten hoeveel bussen ze hebben rijden. Tensen was in vergelijk met dit soort bedrijven een kruidenier tussen de supermarkten. Maar we hadden een enorme grote betrokkenheid, een hele aparte sfeer. Als ze op een verjaardag iets tegen Tensen hadden, ging je met een in de verdediging. En dan die Bor deauxrode kleur hè, dat was iets", aldus Blom, gehuld in een Bordeauxrode trui. "Vroeger, toen ik nog lijndiensten reed, wist je precies wie er waar moest instap pen. Je mocht nog overal stoppen. Als ik bij De Gouden Ploeg kwam, dan wist ik wie er zouden staan. Als, ik noem maar wat, Sietse er niet bij was, vroeg je waar hij bleef. Dan zeiden ze dat hij die dag niet zou komen en dan reed je ver der. Maar als iemand zich had versla pen, bleef je even wachten. Maar die lijndiensten, dat hoeft niet meer voor mij. Ze moeten rijden, rijden, rijden om op tijd bij de volgende halte te zijn. En dan kom je daar en zeggen de mensen, wat ben je laat, was de koffie soms te heet. Dat nieuwe busplan interesseert me ook niet. Ik heb er geen mening over. Ik vind het rijden op de touringcar veel afwisselender, al zeg ik daarmee niet dat dat geen goed werk is. Bij Ten sen begon je met reisjes de Veluwe op. We reden vooral voor privé-clubjes. Voor de buurtvereniging, voor de gei- tenfokvereniging en voor de kaartver- eniging. Later kwamen de buitenlandse reizen. Ja, je was veel van huis, maar mijn vrouw is daar vanaf haar zestiende in mee gegroeid. Daar wen je aan. Maar als je dan een dag thuis was, had je een feestje. We gaan nu reisjes met z'n twee ën maken." Piet Blom kreeg vrijdagmiddag door burgemeester Hans de Widt de versierselen opgespeld, behorend bij de zilveren eremedaille in de Orde van Oranje Nassau.

Soester Courant | 1993 | | pagina 7