r SOESJE* f 26 ISOESTERBERGT 7/^.- -ymM Gewo voor slechts RK-begraafpIaats 'open en bloot' Soester Marcel Kuhne exposeert aquarellen van Borobudur Tiroler-avond in het Dorpshuis Amerikaanse 'tevredenheid' voor Soesterberger Hans Rombout Soesterberg in woord en beeld VOOR SLECHTS 50 CENT PER WEEK E WOENSDAG 3 NOVEMBER 1993 SOESTER COURANT PAGINA 8 In Amersfoortse kunstgalerij ÈiiJ 1 'IÉ 1 Bibliotheek Soesterberg Uw hulp aan EHBO? 'De Drie Eiken' Informatie vanuit 'De Drie Eiken' 1963 1993 lYiui van lloorn Een goede daad doen? Luchtvaartmuseum Wie aan sport doet leest de Soester Courant IJsvereniging houdt weer ledenvergadering Zaterdag 13 november: Muzikale koe Soester Courant in Soesterberg Ons Kent Ons(OKO) Allerzielen Geslaagde eenmans-aktie voor tv-zender Ambulan Boeken van Dik Top leggen historie vast Volgende boek Brochure KLEINTJES i noteren a\s abonnee >Saa® /S.dtes- postcode- ie bus graag, ^w°0' ^S0 7rfooa°aV55 noè vto&êeti Tot maart vorig jaar kon Soesterberg wat de nieuwsvoorziening betreft goed uit de voeten met het Soesterbergs Nieuws- en Advertentieblad. Dat blad is er niet meer en bovendien miste u het honderd procent Soester nieuws in onze leeskrant, die bijna 10.000 abonnees telt. Weet u wel wat er allemaal in uw eigen dorp gebeurt? Wat er gebeurt in uw eigen buurt? De Soester Courant vertelt u alles over wat er in de Gemeente Soest op stapel staat, groot en klein nieuws, óók op sport-, rekreatie- en cultureel gebied. De Soester Courant vertelt u er alles van. Bovendien de wekelijkse mededelingen als medische dienst, burgerlijke stand, kerkberichten, hulpverleningsadressen, verloren en gevonden huisdieren enz. bent u op de hoogte van familieberichten, vraag- en aanbod-advertenties en het hele scala van aanbiedingen van de winkeliers, maar ook alle personeels-advertenties. U vindt ze in de Bel 02155 - 14152 of stuur de ingevulde bon in open envelop ongefrankeerd aan Antwoordnummer 136, 3760 AB Soest. Wf w/£mt. A êk<: Hf f -J: s? In het kader van de renovatie Soester- berg-Kom wordt ook de Chr. Huygens- laan voorzien van parkeerplaatsen en een nieuw wegdek. Momenteel is men bezig met het gedeelte tussen de Prof. Lorentzlaan en de aansluiting met de Fokkerstraat. Om voldoende ruimte voor de parkeerplaatsen te creëren werd veel groen verwijderd, waardoor vrij zicht is gekomen op de aangrenzen de RK-begraafplaats. De bewoners vlak tegenover de be graafplaats ervaren dit als onprettig. Bezoekers van het kerkhof die bij de laatste rustplaats van hun geliefden bid den staan oog in oog met aldaar passe rende mensen en voertuigen. Desge vraagd deelde dhr. A.J.A. v.d. Kar, van de afdeling Groenbeheer van de Ge meente Soest, mee dat zij in de komen de weken deze doorkijk door groenaanplanting zullen wegnemen. In de Amersfoortse kunstgalerij Douwes Reerink, Weverssingel 22, zijn van 14 november tot 11 december aquarellen te zien van de Soester kunstenaar Marcel Kuhne. De expositie omvat een aantal van de aquarellen die Kuh ne maakte van de Borobudur, het beroemde tempelcomplex op Java. De reliëfs die Kuhne in zijn aquarellen heeft vastgelegd tonen een reis door de tijd: "de tijd getrotseerd in al zijn eeu wigheid", zoals de kunstenaar het om schrijft. "De bekoring ligt in het onbe reikbare, het verlangen om door te dringen in het mysterie van het beeld, zonder het volledig te willen begrijpen of verklaren. Anders is het beeld dood en verliest het zijn magische werking." Kuhne is dan ook meer geïnteresseerd in de samenhang der vormen, richtin gen en ritmische composities dan in de inhoudelijke betekenis van het verhaal, dat de taal spreekt van een kosmisch ge beuren. De invloed van het weer op de reliëfs, met fascinerende kleurschake ringen en abrupte overgangen, geeft de tempelfragmenten een speciale schoonheid, "realistisch in de tijd, maar toch ook tijdloos," aldus de kunstenaar. Dat sommige delen ontbreken of be schadigd zijn toont juist de verganke lijkheid van het stoffelijke. Kuhne wil de toeschouwer activeren en relaties laten leggen met de vormge ving, zodat de vergankelijkheid en het eeuwig voortduren van het beeld voel baar zijn. Tijdens het werk aan de aqua rellen is hem de complexiteit van de na tuur nog meer voor ogen komen staan, maar ook hoe perfect de verschijnings vorm van de reliëfs in elkaar zit. "Wie deze aquarellen alleen als impressionis- tisch-figuratief interpreteert slaat de plank mis," aldus Kuhne. "De schoon heid en de kracht van het beeld zitten in de achterliggende gedachte." Marcel Kuhne (1957) studeerde aan d'Witte Leli, de Akademie voor Beel dende Vorming en de Rijksacademie, alle drie in Amsterdam. Hij exposeerde eerder in Alkmaar en Duitsland, maar ook in Soest bij Inter Casa. Hij nam des tijds ook deel aan de manifestatie "Jar- dins d'Amis" in Soest. Rto De 'bibliofoon' geeft antwoord op elke vraag! Heeft u een vraag, hoe gek ook, dan geeft de bieb een oplossing door middel van de bibliofoon. Het nummer is 06-8411, van maandag t/m vrijdag van 9.00 - 20.00 uur en zaterdag van 9.00 - 14.00 uur, kosten veertig cent per mi nuut. Wilt u meer weten, ga dan naar uw bi bliotheek: Dorpsplein 17b, tel. 52017, maandag 14.00 - 17.00 uur; woensdag 10.00 - 12.30 uur en 14.00 - 17.00 uur, vrijdag 14.00 - 17.00 uur en 18.00 - 20.00 uur. De EHBO-Soesterberg zoekt een ge bruikte overhead-projector. Als u er toch één heeft staan, dan gaarne een te lefoontje naar Rob de Keizer (53489). Prijs n.o.t. Dienstencentrum Dorpsplein 18, Soesterberg Telefoon 03463 - 5 14 02 Naast de bekende dagelijkse activitei ten worden de Soesterbergse 55+ers in het bijzonder uitgenodigd voor: een 'bingo-avond' op vrijdag 5 no vember, aanvang 20.00 uur; de kaarten kosten f6,- inclusief koffie; een optreden van de muziekvereni ging Odeon, op zondag 7 november om 11.30 uur; een zangmiddag op dinsdag 9 novem ber, aanvang 14.00 uur; Onder piano begeleiding worden er gezamenlijk liedjes gezongen. Kun je niet zingen, dan moet je zeker komen. Reserveer al vast donderdag 11 novem ber, want dan bent u om 10.00 uur wel kom bij de koffie-ochtend van de ANBO. BOUWBEDRIJF SOEST UITVOERING VAN: NIEUWBOUW VERBOUW k||U/tD% RENOVATIE W¥UP b EN A ONDERHOUD LAANSTRAAT 52 - 3762 KE SOEST TEL. 02155 - 15073 - FAX 02155 - 17496 Knip de abonnee-bon uit deze krant en geef hem aan uw buren of vrienden. Zo helpt u mee aan ook uw Soesterbergse Courant. Op 3 november opent luchtvaartpubli cist Wim Kroese de tentoonstelling 'Schilders in de wolken' in het Militaire Luchtvaartmuseum. Openingstijden maandag t/m vrijdag 10.00 - 16.30 uur; zondag 12.00 - 16.30 uur. IJsvereniging Soesterberg houdt op dinsdag 9 november de jaarlijkse alge mene ledenvergadering. Die begint om 20.00 uur en wordt gehouden in ge bouw De Hoeksteen aan de Buys Bal lotlaan. Iedereen is welkom op de bijeenkomst. Op de agenda staan de gebruikelijke jaarstukken, zoals het financiële over zicht. Op zaterdag 13 november organi seert het Dorpshuis voor de twee de maal een Tiroler-avond. We derom is de Egerlanderkapel 'Al pen Spitzen' uitgenodigd om deze avond te verzorgen. De Egerlanderkapel 'Alpen Spitzen', die op 1 maart 1982 is opgericht, be staat uit 14 muzikanten die inmiddels al grote bekendheid genieten in zowel binnen- als buitenland. In het begin werd er voornamelijk Egerlander blaasmuziek gespeeld. Deze volksmu ziek, die men name grote bekendheid en populariteit in Duitsland geniet, vindt zijn oorsprong in Tsjechoslowa- kije, waarvan het Egerland vroeger deel uitmaakte. De muziek, die voorname lijk bestaat uit marsen, polka's en wal sen, werd vooral populair door de be kende Ernst Mosch, die met zijn Origi- nal Egerlander Muzikanten dit genre reeds een groot aantal jaren professio neel vertolkt. De Kapel heeft een groot aantal nummers van de Original Eger lander Muzikanten in het repertoire. In de beginperiode werd nogal eens deelgenomen aan blaaskapellenfesti- vals met vaak goede resultaten, waarbij dikwijls eerste prijzen in de wacht wer den gesleept. Tegenwoordig wordt hoofdzakelijk opgetreden op feesten, partijen, evenementen en Tiroler en Beierse avonden. Onder de bezielende leiding van de hui dige dirigent en tevens voorzitter, Peter Hoogendijk, tracht de kapel met zijn muziek een zo hoog mogelijk muzikaal peil te bereiken. Mede gezien het feit dat er steeds meer aanvragen voor op tredens komen in binnen- en buiten land, blijkt wel dat dit aardig lukt. De kapel is erin geslaagd aan de Egerlan- der/Tiroler muziek een eigen sound te geven. De 'Alpen Spitzen' hebben in hun pro gramma diverse acts, waarbij de koe bellen een belangrijke plaats innemen. Een hoogtepunt in het optreden is de muzikale koe, waardoor de kapel mede bekend is geworden. De grote kracht is hun enthousiasme. Bovendien wordt het publiek bij een aantal acts betrok ken, waarbij een fles 'Alpen Spitzen wijn' te verdienen valt. Hoogtepunten vinden de 'Alpen Spitzen' zelf de optre- I dens tijdens de oktober schuttersfees ten in Duitsland. Ook heeft de kapel reeds een tv-optreden achter de rug. Wie in 1990 het optreden van de kapel in het Dorpshuis heeft gemist, heeft nu de kans om alsnog met deze veertien man sterke kapel kennis te maken op zaterdag 13 november a.s., aanvang 20.00 uur. De zaal is vanaf 19.30 uur open. De kaarten zijn verkrijgbaar bij Bakkerij Tammer en het Dorpshuis Soesterberg (werkdagen na 18.00 uur). De kaarten kosten f 10,- per stuk. Correspondentie-adres: P. Taai, Van Maarenplein 1, 3769 EN Soesterberg, tel/fax (03463) 51252. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest, tel. (02155) 21841. Een wekelijkse 'column' van een min of meer bekende Soesterberger. Deze week: pastor J. Ypma. In Soesterberg, gelegen in een mooi bosgebied, kun je nu volop genieten van de prachtige herfstkleuren. Als de zon er op schijnt is het helemaal een feest voor de ogen en de gevoelens. Over een maand lijkt alles dood te zijn. Maar in de lente komt alles weer volop tot leven. En zo gaat het ieder jaar door. Op een zondagmiddag om 17.00 uur waren we met veel parochianen voor een viering in onze kerk bijeen. Feest van Allerzielen. De overledenen van het afgelopen jaar werden allen met na me genoemd en telkens werd er voor hen een kaars aangestoken. Namen noemen, herinneringen oproepen. Daar kunnen we van leven en verder gaan. En het koor en het volk zongen: "Herinner U de namen, God, van wie gestorven zijn, hun vreugde en hun le venslot, hun werken en hun pijn." Daarna trokken we in het schemerdon ker met brandende kaarsen naar het pa rochiekerkhof, waar enkele leden van Odeon met trompetmuziek een aparte sfeer schiepen. De mensen zetten hun kaarsen op de graven van hun dierbare overledenen; vol eerbied voor hen, die in hun leven zoveel betekend hebben. Het staat op de graven: "Er kwam een einde aan zijn leven van werken voor de zijnen en klaar staan voor anderen." "Hier rust onze lieven moeder." Op het graf van een oude mevrouw staat: "Ging in vreugde naar haar Schepper'; en op het graf van een te vroeg gestor ven kind: "Voor altijd blijf je in ons hart bewaard". Ergens anders: "Mams rust nu bij paps." Toon Hermans zegt het zo mooi: "Heer, als wij aandachtig luisteren naar de stilte, kunnen wij de doden horen. Hun zwijgen spreekt een eigen taal. Zij hebben geen woord meer nodig, om bij ons te zijn, diep in ons." En toen de mensen in groepjes het kerkhof verlieten, was er iets dieps over leven en dood in hen gebeurd. Indruk wekkend, vol emoties. En vol dank baarheid. Bomen schijnen in de laten herfst te sterven. Maar in de lente gaan ze weer volop leven. Zo hopen en geloven wij - soms tastend - dat het leven in mensen door zal gaan. En niet alleen in de rust - zoals op veel grafstenen staat - maar in volheid van echt leven. Pastor J. Ypma De Soesterberger Hans Rombout, sergeant-majoor bij de Koninklij ke Luchtmacht en werkzaam op de Vliegbasis Soesterberg, is door de Amerikanen in de bloemetjes ge zet. Tot midden 1992 genoten de Ameri kaanse medeburgers binnen de ge meente Soest van een eigen tv-zender op de kabel. Aangezien het kabelnet werd gewijzigd, zag de Remu zich ge noodzaakt deze Amerikaanse zender op te heffen. Voor zeer veel Amerika nen was dat een bijzonder trieste dag, hun eigen stuk communicatie was in eens verdwenen. Die zender moest weer terugkomen, maar hoe krijg je als buitenlanders dat voor elkaar. Ze vonden bij Hans Rombout een luis terend oor en deze ging daarop een ge sprek aan met de Remu. "Ze mogen weer terug op de kabel, maar dat kost f 5000,- aansluitingskosten", aldus de Remu. Hans begon toen z'n een mans-aktie 'de Amerikaanse zender te rug op de kabel'. Op de vliegbasis was geen buro of instantie die niet op de hoogte was van zijn aktie. Hij bezochi uiteraard alle Amerikaanse feestjes en ging overal 'met de pet rond'. De eerste party leverde 500 dollar Loterijen, bingo-avonden en nog vCCi mee, schakelde hij in voor dat ene doel Met de jaarwisseling van '92 naar '93 had hij het bedrag van vijfduizend gul- den bij elkaar. Vol trots kon hij de Re mu de opdracht geven tot de terugkeer van de Amerikaanse tv-zender. Dezen- der werd met enig ceremonieel daarna weer in gebruik genomen, met uiter aard als eregast Hans Rombout. Kort geleden kreeg hij uit handen van de Commandant van de Vliegbasis een 'Amerikaanse tevredenheidsbetui ging', als dank voor zijn enorme èn ge slaagde eenmans-aktie. 'Soesterberg 80 jaar Militaire Luchtvaart' is medio oktober ver schenen. Het is uitgegeven door Repro Holland te Alphen a/d/ Rijn en de kosten bedragen f 32,50. Het boek is verkrijgbaar bij boekhandel Van Leeuwen aan de Rademakerstraat. De in Noorwegen woonachtige Dik Top werd destijds geïnspireerd door pastor Ypma om met de toenmalige di recteur van de rk Carolusschool, dhr. Van As, het verleden van Soesterberg in woord en beeld aan het papier toe te vertrouwen. De afspraak was dat Van As het boek zou schrijven, terwijl Top voor de foto's zou zorgen. Helaas is Van As toen overleden en zag Top zich ge noodzaakt alles alleen te doen. Vanuit zijn woonplaats in Noorwegen heeft hij heel wat correspondentie op touw gezet, aangevuld met de nodige telefoongesprekken. Ook gingen nage noeg alle vakantiedagen op om in zijn geboortedorp Soesterberg en omgeving de nodige aanvullende gegevens te ver krijgen. Zo kennen we van zijn hand: 'Soesterberg 'ons dorp", uitgegeven in 1987 en 'Soesterberg van toen en nu', uitgegeven in 1990. Voor het boek 'Soesterberg 80 jaar Mi litaire Luchtvaart' moest hij een enorm aantal foto's met de bijbehorende tekst verwerken. Het bleek al snel dat hij dit nooit in één boek kon samenvatten, dus moest een keuze worden gemaakt en zijn de belangrijkste feiten en omstan digheden vermeld. Het is een leuk leesbaar boek geworden vooral voor luchtvaart-hobbyisten en hen die het Soesterberg van toen goed willen leren kennen. "Ik kan me voor stellen dat het nu niet direct leuk voor huisvrouwen zal zijn", glimlacht Dik Top als hij zijn boek doorbladert. Ongeveer dertien bladzijden zijn gewijd aan de jaren '40-'45 en een klein ge deelte aan de bevrijding in 1945. Voor al voor de van oorsprong hier woonach tige Soesterbergers moet dit boek inte ressant zijn. Top heeft daarna de pen niet neerge legd, maar is begonnen aan zijn volgen de boek getiteld: 'Soesterberg, Vlieg veld van 1939 tot 1945'. Dit boek kost te hem een jarenlange voorbereiding en een chronologische studie van alle hem ter beschikking staande gegevens. Op 12 september van dit jaar mocht hij het script, voorzien van uiteraard veel fo to's, bij zijn uitgever aanbieden. Het is de bedoeling dat het wordt voorzien van een voorwoord van de directeur van het Militair Luchtvaart Museum, overste Botma, en in de zomer van 1994 in het museum officieel wordt aangeboden. Momenteel is Top bezig met het boek dat hij als titel gaf: 'Soesterberg dorp van 1939 tot 1945'. Het streven is om het in de feestweek van 1 mei tot 6 mei 1995 uit te geven in het Casino. Het zal dan een gezamenlijk optreden worden met het plaatselijk Oranje Comité, de organisator van de feestweek. Het Oranje Comité Soesterberg krijgt met dit laatste boek een antwoord op de vraag over het plaatselijke verzet gedu rende de oorlogsjaren. Omdat geen kontakt met Top kon worden verkre gen, was het comité voornemens zelf dil stuk geschiedenis voor het dorp Soes terberg vast te leggen. Enkele gesprek ken met verzetstrijders zijn reeds ge voerd; daaruit bleek hoe moeilijk het was relevante informatie te verkrijgen, Op verzoek van het Oranje Comité wil Top een brochure samenstellen met een opsomming van markante plaatsen in Soesterberg tijdens de Tweede Wereld oorlog. Deze brochure kan bij een wan delroute door het dorp worden geraad pleegd, waardoor huizen, gebouwen en plaatsen meer gaan betekenen. "Ik ben voornemens om de beide boe ken, handelende over de tijd 1939 tot en met 1945, aan twee personen op te dragen die nauw verbonden zijn met het gebeuren op de Vliegbasis Soesterberg en het dorp Soesterberg", aldus Top. Hij wil de beide namen nog even ge heim houden, maar belooft deze vroeg tijdig bekend te zullen maken. "Wie denkt dat ik dan uitgeschreven ben over Soesterberg, heeft het mis", al dus de schrijver. Hij heeft nog wel enke le pijlen op z'n boog, maar laat zich daarover niet uit. Op de vraag of hij nog open staat voor oude foto's, tekeningen, ansichtkaarten van Soesterberg, reageert hij enthou siast. "Daar kunnen ze mij niet genoeg van geven. Weet u dat er nog heel veel oude en zeer waardevolle foto's in verf omfaaide oude schoenendozen liggen? Zet maar in de krant dat ze mij daar heel blij mee maken." U hoeft ze niet naar Noorwegen te sturen, drogisterij Suk- king verzamelt al die foto's voor dhr. Top. De innemende persoon Dik Top, met zijn zo bekende prachtige dunne witte baard, is weer terug naar Noorwegen. Een ode aan een oud-Soesterberger die zijn geboorteplaats zoveel goeds heeft gedaan, is op zijn plaats. Soesterberg zal in de nabije toekomst nog van hem ho- Om precies 2 dag 26 oklc vliegende an ninklijke Lu< basis Soeslei vier Nederla 25 oktober Bosnië, gew Driedienstplit roepssergeant Bosnië op en handeling in h Vitez, overgi Vandaar werc Split, waar he tuig hen na n op vaderland: Gerubriceerde advertenties max. 40 woorden. Uitsluitend over één kolom; per 10 woorden f 7,10, ieder woord meer f 0,45 extra, (exclusief BTW). Brieven onder nummer f 2,50 Bewijsnummer (Uitsluitend op verzoek) f2,50. Alleen bij vooruitbetaling. Kleine advertenties moeten uiterlijk MAANDAG 17.00 uur binnen zijn. Met spoed INTERIEURVER ZORGSTER voor 3 uur in de week. Tel. 14890. Aantrekkelijke BIJVERDIEN STE voor bijna iedereen. Nieuwsgierig? Bel 02155-27222. AANBIEDING PERSONEEL Schilder vraagt BINNEN/BUI TENWERK. Vrijblijvende prijsopgave, goede referen ties, tel. 03402-61357 (na 18.00 uur). WASMACHINE, vaatwasspj defect? Bel Ter£=- TE KOOP GEVRAAGD HELFT VAN DUBBEL WOONHUIS aanvaarding ui terlijk 1 nov. a.s., koopsom f 300.000,- Of f 400.000,- Brieven onder letter D40, Bur. S.Crt. Bergruimte voor stalling van één of meer caravans. L. Slot, Beukenlaan 72, tel. 02155-24677. ZelfsA voor a TeUtV Gevraa gezin w\ Voorkeu dagocht.y mand op\ kv-uen. Ttl uur. Gevraagd HULP voor\ gen. Tel. OSA Gevr. nette moet zelfstat\ ken om onze\^ zorgen (liefst op zaterdag) 3 uur per 14 dagen. Tel. 02155-25932/10899. Gevr. dames/heren in de ho reca v. e. sportcentrum. Van af 18 jaar, met ervaring. Voor ochtenden en avonden, tel. 15965. Xendenin \36, irTKel- ^^^^oSnCdlns-woens- -SfuJonderdag van 13.00 tot 17.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 14.00 uur. Parallel weg 7, tel. 18730. Sakkers Loodgieterswerken. SPHINX SANITAIR: duoblok. grijs, van f 678,60 voor f 340,-, wastafel, grijs, van f 219,95 voor f 110,-, Nieuw- straat 15, Soest. Tel. 11044. aBase Tpén f 195,-. Bel Data Didact: 02155-22826. Saelman Kraut v.o.f voor PIANOSTEMMEN, repareren, advies, verhuur en verkoop. Tel. 25057, b.g.g. 28021 HANDEL Wasiel Steitner, de grootste TAPIJTZAAK van Soest, 200 rollen in voorraad. Lange Brinkweg 38 t.o. Gasbedrijf, tel. 02155-19600. 01 kunt niet gonde/t... *rr*

Soester Courant | 1993 | | pagina 8