tBauersi IVARiAÏ 'Nieuwe' politiezorg laat in Soest nog heel wat te wensen over Aktie voor Bosnische gezinnen komt op gang 8 Bauers bestaat 8 5 jaar dus: MM Dii Ouderenbus wordt volgend jaar ook bus voor gehandicapten Gemeenteraad vergadert WOENSDAG 10 NOVEMBER 1993 SOESTER COURANT PAGINA 4 'Laat Mustafa één keer Sinterklaas zijn' Over grenzen heen Een warm hart ooooooooooooooooo 5 gangen-menu f55r -o Restaurant o Nieuwe aanpak Seniorenvoorlichters in wijk 't Hart van start Wat is een senioren- voorlichter? Niet meer uitsluitend voor oudere minima Servicelijn 27 997 'Soestand' over kunst en politie Meningen van lezers Vuurwerk Scheve verhoudingen Gewoon een kantoor Onbehoorlijk Nu uit voorraad lever baar, honderden titels. dealer voor Soest: rma ml m uvi/vbi w Discussie in commissie Welzijn Klein Engendaalweg en Koperwiek vraagt uw aandacht voor: Bouwzaken Ontwerp-Streekplan Utrecht Aangevraagde bouwvergunningen The Talk of f the Town I Spek en bonen Verleende bouwvergunningen Wijziging marktverordening Wie vergelijkt leest de Soester Courant F: Vorige week is de aktie "Laat Mustafa één keer Sinterklaas zijn" van start gegaan. De aktie is opge start door Martin en ïvonne Wie rink te Soest, en de bedoeling is het met kleding, dekens, voedsel etc. daadwerkelijk helpen van Bos- nisch vluchtelingen in Kroatië. Het gaat om vrienden van een Boc- nisch gezin dat wordt opgevangen in het T.O.C. de Wulpenhorst in Zeist. Hoe verloopt de aktie? Ivonne: "De eerste reakties zijn binnen. Het kwam wat laat op gang, en donderdagavond wanhoopten we enigszins, maar nu is er al de nodige kleding binnengebracht. Naast kleding hebben we ook veel bed dengoed gekregen, zodat we niet onte vreden zijn. Toch moet er nog veel meer mogelijk zijn. Iedereen hier in Soest heeft fantasie genoeg over waarmee je een familie in nood kunt helpen. Deze mensen hebben honger, hebben het koud. Het gaat om gezinnen met kinderen. Gezinnen waarvan de man in de oorlog is omgekomen en waarvan de gezinsleden zijn aangewezen op huma nitaire hulp. Slavonski Brod (de plaats waar de families wonen) ligt tegen de frontlinie aan en dat is dan ook de reden dat humanitaire hulp slecht op gang komt. Wij hebben inmiddels wat geld naar twee families gestuurd en we heb ben bericht terug ontvangen, zodat we weten dat het is aangekomen. Er is wel voedsel in dat gebied, alleen beschik ken deze vluchtelingen niet over het geld om dat voldoende te kunnen ko pen, door het feit dat het enorm duur is. Als voorbeeld: een brood kost daar f 20,- omgerekend naar Nederlands geld. Wat hebben we dus nog nodig? In ieder geval voedsel, kaarsen, lucifers, maar ook de dingen die het leven nog een beetje leuk maken. Wat te denken van een lekker stukje zeep voor de moedèrs van de ontwrichte gezinnen? Of an derszins een aardigheidje? Om zoiets te bedenken hoef je toch niet creatief te zijn? Misschien zijn er mensen die toch een soort van kerstpakketje samen kun nen stellen. En dan niet de luxe-pro- dukten die wij gewend zijn in zo'n pak ket aan te treffen. Nee, peulvruchten, campingboter, rijst, blikgroente, maca roni, meel, olie, kortom, waar zou je zélf behoefte aan hebben in die situatie? Daarnaast is er nog behoefte aan warme kleren/schoenen/speelgoed voor kin deren in de leeftijdsgroep van 4 tot 12 jaar. Gewoon, als bevolking van Soest een handreiking over grenzen. Ja, zelfs over oorlogsgrenzen heen. Is dat niet een schitterende eindejaarsgedachte? Om al het transport mogelijk te maken en eventueel nog aanvullend voedsel aan te kunnen schaffen (op het laatste moment kun je nog vers fruit etc.Tnee- nemen) is er natuurlijk geld nodig, veel geld. Er moet een auto worden ge huurd. Tot op heden heeft nog niemand een transportmiddel aangeboden. Geld is er ook nog niet binnengekomen, maar dat kan natuurlijk te maken heb ben met het feit dat de postgiro een aan tal dagen nodig heeft om een en ander te verwerken... De bedoeling is op 4 december Sin terklaas (wie of welke vereniging in Soest heeft er nog een Sinterklaaspak?) aan Mustafa een transistorradio te laten overhandigen, voor het gehandicapte meisje waar in het artikel vorige week sprake van was. Mustafa weet nog van niets, de familie Mujkic is bij ons te gast om een traditionele Sinterklaasavond te vieren. Even een dagje/avondje uit het opvangcentrum. We hebben al een (hulp)Sinterklaas bereid gevonden de ze avond op te luisteren. Die hulp-Sinterklaas is niemand min der dan Zordan, de Bosnische arts die in de afgelopen week op een discussie avond over een asielzoekerscentrum in Wassenaar de legendarische woorden sprak: "ik ben arts, ik kom uit Bosnië. Daar hadden wij alles, een gewoon le ven, vrienden, een huis. Nu hebben wij niets, eigenlijk hebben wij alleen maar ons plekje in Nederland. Wat vind ik het erg dat u zo over mij en mijn landge noten spreekt." Op Sinterklaasavond, 4 december, is Zordan bij ons, samen met zijn vrouw en zijn zoontje van drie. Laten wij met z'n allen, zowel aan Mustafa als aan Zordan, laten zien dat in Soest een be volking woont die deze oorlogsslacht offers een warm hart toedraagt. Indien wij overigens kleding en/of an dere goederen krijgen aangeboden die niet direct bruikbaar zijn voor transport naar Kroatië (na 4 december vragen we Mustafa de precieze samenstelling van de diverse families), dan zullen wij er ui teraard persoonlijk zorg voor dragen dat deze kleding terecht komt bij vluch telingen uit Bosnië die het hard nodig hebben." Aldus Ivonne. Het is duidelijk dat zij deze vluchtelingen een warm hart toe draagt. Martin en Ivonne Wierink zijn bereid zich in te zetten voor mensen, die, buiten hun schuld om, in een vrese lijke, mensonwaardige situatie terecht zijn gekomen. Voor deze aktie is geld nodig, veel geld. Misschien is het een idee eens in de ei gen familiekring geld (en voedsel) in te zamelen voor dit goede doel? Of mis schien heeft u zelf andere suggesties? Overdag kunt u telefonisch contact op nemen met mevrouw Hulsman, tel. 20998, 's avonds, na 18.00 uur en in het weekend kunt u Martin en Ivonne Wierink-van Wetten zelf bellen (ook voor dat Sinterklaaspak), tel. 14963. Hun adres isTurfstreek 249,3766 HW in Soest. Uw financiële bijdrage voor de aktie Mustafa Mujkic. kunt u storten op Postgiro 2695639, ten name van I. van Wetten te Soest, o.v.v. "Laat Mustafa één keer Sinterklaas spelen". Doen hoor! Mosterdsoep -Cr Pasteitje met vis ragout Citroenijsje Steak de Qasconne met kippelevertjes Parfait op basis van Grand Marnier Kortingsbonnen zijn bij dit menu niet van toepassing. Reserveren gewenst. BURG. GROTHESTRAAT 55 O TEL/FAX 02155 - 1 25 16 g OOOOOOOOOOOOOOOOO Binnenkort starten de senioren- voorlichters van de Stichting Wel zijn Ouderen Soest (SWOS) met de nieuwe aanpak van vrijwillige hulpverlening aan ouderen in de gemeente. Mits dezen daar prijs op stellen, worden om te beginnen in de wijk 't Hart alle alleenstaande ouderen tussen de 70 en 80 jaar door een seniorenvoorlichter be zocht. De ouderen ontvangen vooraf een brief, waarin in het kort wordt uitgelegd wat een senioren- voorlichter voor hen zou kunnen betekenen. Stelt men zo'n bezoek niet op prijs, dan volstaat een tele foontje. Een seniorenvoorlichter is een vrijwilli ger van de SWOS, die ouderen op aller lei manieren van dienst kan zijn. Enkele voorbeelden: de weg wijzen naar de "loketten" van allerlei instanties, zoals de gemeente, het ziekenfonds, de belastingen, de so ciale verzekeringen, enz.: helpen bij het invullen van formulie ren of het schrijven van een brief aan zulke instanties; het geven van adviezen over veilig heid en het voorkomen van ongevallen in en om het huis; het geven van voorlichting over acti viteiten/cursussen voor ouderen; het inschakelen van een klusjesman bij kleine klusjes, die belangrijk zijn voor het zelfstandig functioneren van ouderen. Het projekt seniorenvoorlichting, op gezet in samenwerking tussen SWOS en gemeente, ging twee jaar geleden van start. Het richtte zich aanvankelijk uitsluitend op de ouderen met een inko men op minimum-niveau. Circa 2300 huishoudens in Soest bleken rond te moeten komen van enkel een AOW- uitkering. Uit het feit dat relatief weinig ouderen uit deze categorie een beroep op de seniorenvoorlichters doen, valt af te leiden dat velen zich generen om ge bruik te maken van de aanvullende so ciale voorzieningen, die er voor hen zijn. Om die reden, en omdat gebleken is dat er bij zelfstandig wonende ouderen ook veel behoeften op niet-materieel terrein liggen, heeft de Stichting Welzijn Ou deren Soest met instemming van de ge meente besloten de activiteiten van de Seniorenvoorlichters voortaan te rich ten op alle ouderen, ongeacht hun inko men. Elke oudere, die een beroep wil doen op de diensten van de Seniorenvoor lichters kan bellen naar tel. 27 997, op werkdagen bezet van 9.30 tot 12.00 uur. De politiezorg laat in Soest, ook na de invoering van de regionale or ganisatie, nog heel wat te wensen over. Dat kon de conclusie zijn van de discussie in "Soestand", afgelo pen vrijdag, tussen WD-fractie- voorzitter Neks Bïommers en poli- tie-beleidsmedewerker Kees van Stam. Zij kruisten de degens over dit onderwerp in het actuele praat programma van C-drie en Radio Soest. De politiezorg vormde de hoofdschotel van de discussie, mede naar aanleiding van de (nogal negatieve) ervaringen van enkele Soester burgers. In een geval was de politie helemaal niet komen op dagen na een overval, in het andere ge val liet de nazorg na een inbraak veel te wensen over. Van Stam erkende - "spijtig genoeg" - dat de verhalen herkenbaar waren en dat er een zekere samenhang bestaat tussen de nieuwe regio-opzet en de af handeling van allerlei incidenten. De verplichting om te reageren (binnen tien minuten) hangt overigens at van de prioriteitsstelling. De politie in Eem- land-noord haalt overigens een gemid delde van acht minuten bij de uitruk. Van Stam wees erop dat de nieuwe po- litie-opzet een politieke keuze is ge weest. Hij stelde overigens vast dat het aantal klachten niet is toegenomen. Neks Blommers was minder positief ge stemd. Ook zij is de afgelopen zomer geconfronteerd met een inbraak - waar bij de dader met haar sieraden én haar fiets aan de haal was gegaan - en had niet al te positieve ervaringen met de af- Niet geachte onbekenden. Vroeger werd het oogluikend toege staan om na het kerstfeest al vast wat met vuurwerk te spelen. Tegenwoordig schijnt het normaal te zijn om al halver wege de maand oktober midden in de nacht te worden verrast met geluiden die niet onderdoen voor het oorlogsge weld in bijv. Sarajewo. Wie vindt dit nu eigenlijk leuk? Ik niet in ieder geval. En wie heeft er zo veel geld dat hij het op deze bijzonder storende, asociale manier kan verskil len? Wat doet de politie hieraan? Wor den er wel eens flinke stratfen uitge deeld? Ik ben vreselijk kwaad. Nel van der Eijk handeling door de politie. "Het voor deel was dat ik wel wist wat me te wach ten stond," aldus Blommers, die de si tuatie vóór de regionalisering duidelijk beter vond. Blommers meende dat de burgers op dit moment ook niet te veel van de politie mogen verwachten. "Er is geen sociale controle meer, en er is meer te halen bij de mensen. Dat kun je niet allemaal zonder meer op de politie afschuiven zonder dat je er meer geld voor uit trekt." Van Stam wees o.m. op de onevenwich tige verdeling van de politiesterkte over de regio's. Hij vond het merkwaardig dat Amsterdam (800.000 inwoners) 5200 politieagenten mag hebben, ter wijl de regio-Utrecht (1,1 miljoen in woners) het met 2400 agenten moet doen. "Dat zijn volstrekt scheve ver houdingen, want Utrecht telt honderd steden en dorpen die allemaal een stuk je eigen politiezorg verwachten. Maar het subjectieve veiligheidsgevoel van de burgers is geen meetpunt geweest bij de sterktetoekenning." Van Stam schetste de actuele proble matiek van de politie als volgt. "Wij staan met vijf man voor een gebouw met twintig deuren, en de politiek eist dat die allemaal bewaakt worden. Dan vlieg je van het een naar het ander. En bovendien maakt de lokale politiek er dan nog een paar deuren bij door het opleggen van regels en verordeningen die de politie dan weer moet controle ren." Blommers stelde daar tegenover dat het juist de plaatselijke politiek is die de ga ten moet vullen die de landelijke over heid in de politiezorg laat vallen. "Wij krijgen nu de klachten, maar we hebben nauwelijks inspraak in de prioriteiten." Van Stam en Blommers waren het eens over het feit dat Utrecht qua agenten sterk onderbedeeld is. Blommers voor spelde dat de regio daardoor juist aan trekkelijker wordt voor criminelen - "de misdaad verhuist gewoon" - en Van Stam sloot zich aan bij de opmerkingen van politieregiochef Wiarda, dat Utrecht 1000 man tekortkomt. Als er in Eemland-noord 50 agenten bijkomen wordt alles anders." Met het 's nachts gesloten politiebureau van Soest had Blommers geen pro bleem. "Het is gewoon een kantoor dat zelfs meer dan acht uur per dag ge opend is." Van Stam vond ook dat de burger niets heeft aan agenten die op het bureau zitten als ze op straat beter werk kunnen doen. Hij kon dat uit ei gen ervaring staven. Toen hij onlangs van 11.00 tot 07.00 uur op het bureau verbleef kreeg hij om 03.00 uur het eer ste telefoontje: van een dronken man die nog vier maal terugbelde. Om vijf uur meldde een burger dat zijn fiets was gestolen. "Ik zei: bel morgen maar te rug, en toen was-ie nog boos ook!" Volgens Blommers ontbreekt er op dat punt nog wat aan de voorlichting van de burgers en zij pleitte voor de invoering van een foldertje, waarmee de agenten zich met naam en toenaam, en hun tele foonnummer, aan het publiek kunnen presenteren. Van Stam maakte duidelijk dat de poli tie in regionaal verband wel sneller kan optreden. "Natuurlijk heeft een bank rover in Soesterberg meer kans op suc ces als er tegelijkertijd een grote brand in Eemnes is, maar dat was vijf of tien jaar geleden echt niet anders. Door de betere verbindingen is de kans dat er geen politie komt zelfs kleiner gewor den." Eerder was in "Soestand" Werner Paans aan het woord geweest over het Y CMÜJID audio ÜIVMMI1 video Steenhoffstraat 15 - Soest - Tel. 121 32 kunstbeleid in Soest, en meer in het bij zonder over de "kunstroof' van twee ton uit het potje voor de beeldende kunst. Hij maakte nog eens duidelijk dat hij het buitengewoon onbehoorlijk had gevonden dat de gemeenteraad het budget voor de kunst - in enkele jaren opgespaard - had afgeroomd. Het argu ment dat de 1%-gelden intact waren gebleven en dat alleen de rente uit de pot was gehaald, zoals Blommers had gesteld, bestreed hij. Volgens hem was die rente maar net genoeg om de kos tenstijgingen op te vangen. Het "kind van de rekening" was volgens hem niet de kunst, maar Soest, "want dat gaat nu een aantal mooie dingen missen." "Soestand" werd ook ditmaal gepre senteerd door Leen Cramer, Frank Verhoeven en Pim Jonker. Perron 5B zorgde voor de muziek en begeleidde opnieuw Rosamint Faas, die een nieu we aflevering van de satirische "Soester Nooitgedacht-blues" vertolkte. De kans is groot dat de (tweede) Ouderenbus van Soest vanaf vol gend jaar wordt ingezet voor het vervoer van gehandicapten, oud of jong. Dat bleek vorige week tij dens een discussie in de raadscom missie Welzijn, waar gesproken werd over de nieuwe Wet Voorzie ningen Gehandicapten (WVG). De fracties wisselden (voorlopig vrij blijvend) van gedachten over de opzet van de WVG, waarbij Soest .voor de keus staat tussen een lokaal en een re gionaal systeem. Het College is in prin cipe voorstander van een lokale opzet, die wat duurder uitvalt omdat er dan ei gen ambtelijke energie in gestoken moet worden. De commissie vond dat er zoveel mogelijk middelen recht streeks aan de voorzieningen voor ge handicapten ten goede moeten komen en ging alleen akkoord met het lokale systeem als dat niet duurder zou uitval len dan een regionale opzet. Zijdelings kwam in dat verband ook de Ouderenbus ter sprake. Wil Stekelen burg (PvdA) vroeg of de tweede bus - die speciaal is aangepast voor rolstoel vervoer - tot de voorzieningen gere kend zou gaan worden en wethouder Frans Kingma bevestigde dat, omdat de gehandicapten volgens hem ook binnen de doelgroep van de Ouderenbus vallen en de bus dus bij het systeem betrokken dient te worden. In het kader van de nieuwe gehandicap ten-wet - die op 1 april volgend jaar in gaat- wordt met name gekeken naar al ternatieven die de kosten van de ver goedingen (bijvoorbeeld voor een aan gepaste auto) kunnen terugdringen. De Ouderenbus dient volgens Kingma dan ook betrokken te worden bij de andere vormen van vervoer, die de gehandi capten ter beschikking staan. Deze week is de gemeente begonnen met het aanbrengen van een gedeelte van de definitieve verharding op de Ko perwiek (tussen Koperwiek no. 8 en no. 54). Tevens zal de bestaande tegelver harding van het fietspad langs de Ko ningsweg tussen de Eigendomweg en de Pimpelmees vervangen worden door een asfaltverharding. Langs dit gedeel te van het fietspad wordt tegelijkertijd een voetpad aangelegd. De werkzaam heden zullen ongeveer duren tot eind december. In de hal van het raadhuis hangt een tekening van het werk ter in zage. Raadhuisplein 1, tel. 9 34 11 De burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders voorne mens zijn op een daartoe strekkend ver zoek, met toepassing van het daarbij ge noemde voorschrift, vergunning te ver lenen voor: het plaatsen van een antennemast en apparatuurhuisje nabij de carpool plaats aan de Richelleweg, sectie E, nr. 4610 (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening). Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 11 november 1993, eventuele bezwaren schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders in te dienen. De op dit verzoek betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde ter mijn, dagelijks 8.30 - 12.30 uur, in het gemeentehuis, afdeling Ruimtelijke Ordening en Bouwzaken (balie Bouw zaken), Raadhuisplein 1, ter inzage. Het bouwplan ligt tevens ter inzage in de Dependance Burger- en Samenle vingszaken, Dorpsplein 17 te Soester berg, geopend dinsdag en donderdag 14.00 - 16.00 uur. Het ontwerp-Streekplan Utrecht en het Milieu-Effectrapport Woningbouwlo- katie Streekplan Utrecht liggen tijdens kantooruren vanaf 1 november 1993 tot en met 14 januari 1994 ter visie in de bibliotheek van het Provinciehuis (Achter Sint Pieter 200, Utrecht) en in de bibliotheek van het Provinciekan toor (Galileilaan 15, Utrecht). Verder liggen het ontwerp-Streekplan en het MER ter visie in alle gemeentehuizen en openbare bibliotheken in de provin cie Utrecht. Vanaf 1 november 1993 tot en met 14 januari 1994 kan iedereen schriftelijke bezwaren indienen tegen het ontwerp- Streekplan en het MER bij: Provinciale Staten van Utrecht, Postbus 80300, 3508 TH Utrecht. De volgende bouwaanvragen/meldin- gen zijn ingediend op de aangegeven datum: Amersfoortsestraat 5 (93498): uit breiden van een woonhuis, 28-10-93; Apollo 1 (93490): bouwen van een berging, 25-10-93; Duinweg 38 (93499): uitbreiden van een woonhuis, 28-10-93; Emmalaan 2 (93481): uitbreiden van een woonhuis, 25-10-93; Olijkeweg 2 (93496): bouwen van een serre, 27-10-93; Parallelweg 9-11 (93089): bouwen van een kantine met toiletgroep, 26-10-93; Prunuslaan 11 (93375): verbouwen van een garage, 25-10-93; Veldweg 1 (93495): bouwen van een serre, 27-10-93; Van Weerden Poelmanweg 2 (93497): uitbreiden van een magazijn en opslagloods (wijz. verl. verg.), 28-10-93; Een gezelschapsspel, zo wordt de po litiek wel eens omschreven. En dat klopt, want wie de dames en heren po litici op de voet volgt - bijvoorbeeld in de gemeenteraad van Soest - kan niet ontsnappen aan de indruk dat ze bezig zijn met Monopoly, Risk of Ganze- bord, of in elk geval altijd met "Mens erger je niet", al geldt dat laatste dan vooral voor de omstanders. Een spel dus, met winnaars en verlie zers, wat doorgaans meer een kwestie is van het lot dan van behendigheid of intelligentie. Ook in de politiek heb je spelers die altijd verliezen, al gelden er Wifhelminalaan 14 (93185): ver bouwen en uitbreiden van een woon/ werkgedeelte, 27-10-93. Deze aanvragen kunt u inzien in het ge meentehuis, Raadhuisplein 1, afdeling Ruimtelijke Ordening en Bouwzaken (balie Bouwzaken), geopend elke werkdag 8.30 - 12.30 uur. De volgende bouwvergunningen/mel dingen zijn verleend/geaccepteerd op de verzenddatum: Birkstraat 61 (93430): uitbreiden van een woonhuis, 27-10-93; Koninginnelaan 154 (93484): ver groten van een dakkapel, 26-10-93; Koningsweg 15 (93486): het veran deren van een toegangsdeur, 26-10-93; Koperwiek 23 (93352): bouwen van een woonhuis met garage, 26-10-93; Koperwiek 37 (93353): bouwen van een woonhuis met garage, 28-10-93; Lange Brinkweg 38d (93255): bou wen van een woonhuis met garage/ber ging, 26-10-93; Peter v.d. Breemerweg 7 (93333): gedeeltelijk vernieuwen en uitbreiden berging landbouwmachines, 26-10-93; Peter v.d. Breemerweg 7 (93397): veranderen van een landbouwschuur, 26-10-93; Yan Beuningenlaan 17 (93217): bouwen van een woonhuis, 26-10-93. Op grond van de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen (AROB) kunnen belanghebbenden tegen deze beslissingen een bezwaarschrift indie nen. Als u een bezwaarschrift wilt indienen, dan moet dat bezwaarschrift gericht worden aan Burgemeester en Wethouders van Soest, Postbus 2000, 3760 CA Soest. Het bezwaarschrift moet binnen dertig dagen na de verzenddatum van de beslissing worden ingediend. De stukken kunt u inzien in het gemeentehuis, Raadhuisplein 1, afdeling Ruimtelijke Ordening en Bouwzaken (balie Bouwzaken), geopend elke werkdag 8.30 - 12.30 uur. Burgemeester en Wethouders maken bekend dat de regeling als bedoeld in artikel 18, lid 3 van de Marktverorde ning voor Soest (toewijzing dagplaat sen) is gewijzigd. De wijziging houdt in dat géén dag plaatsen meer worden toegewezen voor de verkoop van waren, die op de bran che-indeling voorkomen, tenzij de ver gunninghouder die dag wegens ziekte of vakantie niet aanwezig is. De gemeenteraad vergadert donderdag 18 november om 19.30 uur in het ge meentehuis. De agenda luidt als volgt: 1. Spreekrecht. 2. Ingekomen stukken. 3. Vragenhalfuurtje. 4. Voorstel 93-156: tot het vaststellen van het Tussentijds bericht 1993-11. 5. Voorstel 93-157: tot het nemen van een voorbereidingsbesluit voor di verse gebieden. 6. Voorstel 93-158: tot het vaststellen van de Huisvestingsverordening Soest 1994 en de daarbij behorende bijlagen I, I-A, I-B en I-C. 7. Voorstel 93-145: tot het geven van straatnamen. 8. Voorstel 93-146: tot continuering overeenkomst inzake de overleg structuur op gemeentelijk niveau. 9. Voorstel 93-153: tot het instemmen met het rapport "Reorganisatie AVU - plan van aanpak" en de gewijzigde gemeen schappelijke regeling plus de statuten van de N.V. AVU. 10. Voorstel 93-152: tot herstellen van de klokkestoel in de toren van de Pe trus en Pauluskerk te Soest. 11. Voorstel 93-154: tot het nemen van een besluit artikel 70 Wet op het ba sisonderwijs inzake een voor blijvend gebruik bestem de voorziening ten behoeve van de Protestants Christelijke basisschool "De Werveling". 12. Voorstel 93-149: tot aankoop van grond gelegen nabij Nieuwegracht van de heer J.P. van den Breemer. 13. Voorstel 93-150: tot aankoop van grond gelegen in het plan Dorrestein- weg van de heer A.I.I.M. van den Breemer. 14. Voorstel 93-159: tot aankoop van grond t.b.v. ontsluiting Nieuwe Gracht II van de heer F. de Zoete. 15. Voorstel 93-151: tot verkoop van grond gelegen voor het perceel Amersfoortsestraat 15a aan Vastgoed Nioet B.V. te Amsterdam. 16. Voorstel 93-155: tot ruiling van gronden gelegen aan de Paltzerweg en de Verlengde Paltzerweg met de heer E.S. Raatjes. 17. Commentaar/advies inzake initiatief-voorstel van de CD A-fractie betreffende het realiseren van een breng- plaats grof-huisvuil te Soesterberg. 18. Voorstel 93-161: tot het verstrekken van een krediet voor de aanbeste- dings- en onderhandelingsfase t.b.v. eventuele privati sering van de kabelactiviteiten (verkoop CAI-bedrijf). Agenda en stukken liggen ter inzage in het gemeentelijk INFOrmatiecen- trum. Spreekrecht publiek a. De totale inspreektijd per openbare raadsvergadering bedraagt 30 minuten. Het inspreken vindt voorafgaande aan de behandeling van het betreffende agenda punt plaats en bedraagt maximaal 3 minuten per persoon of groepering. b. Het spreekrecht (één termijn) geldt niet bij de agendapunten: opening, vaststel ling van notulen, mededelingen, vragenhalfuurtje en bij voorstel tot benoeming van personen. c. Het spreekrecht geldt niet bij een agendapunt waarvoor reeds eerder in de raads- commissie(s) de mogelijkheid heeft opengestaan van het spreekrecht aldaar ge-, bruik te maken. d. Van het gestelde onder c. is uitgezonderd het agendapunt waarbij het college een gewijzigd voorstel heeft verzonden, danwel schriftelijk een reactie heeft verzon den op de ontvangen commissie-adviezen. Het spreekrecht heeft dan alleen betrekking op de wijzigingen. e. De wens om gebruik te maken van het spreekrecht moet uiterlijk 14.00 uur op de dag voorafgaande aan de vergaderdatum van de raad bij het kabinet van de burge meester schriftelijk of telefonisch gemeld geworden. rare spelregels: als je niet al te erg ver liest mag je toch heel lang mee blijven doen... Dat zie je ook in Soest. Er is een club die eigenlijk nooit meer een potje wint - al jaren niet, in elk geval - maar steeds weer meedoet. Misschien om dat het voor de andere spelers zo ge zellig is om er eentje bij te hebben die bij voorbaat gedoemd is om de mist in te gaan. Die mag dan meedoen bij de gratie van de welwillendheid van de anderen. Voor spek en bonen, noem den we dat vroeger. Dat spek en bonen-gevoel krijg ik voortdurend bij Progressief Soest, een van de kleinste, maar niet de minst luidruchtige politieke groepering van Soest. Het is zo'n beetje de persoonlij ke fanclub van Jan Visser, op zichzelf al een uniek verschijnsel: een soort Grote Boze Wolf en Klein Duimpje in één persoon. Er schiet je trouwens een hele reeks van strip- en sprookjes-fi guren door de geest als je aan Visser denkt, zoals Don Quichotte met Leidje Tomassen als Sancho Panza, zijn trouwe metgezel), of Kuifje, Nero, Blauwbaard, Swiebertje of Attila de Hun, van wie gezegd w erd dat er op de plek waar hij zijn schoen had gezet nooit meer gras zou groeien. Bij Visser zou je dat zo kunnen parafraseren: waar hij zijn voet zet zal wel een of an der kunstwerk opschieten... In Visser vind je al die types wel een beetje terug. Het hangt er maar van af of je 'm goed of slecht vindt, en de meesten vinden 'm puur slecht, maar z'n eigen achterban vereert hem als een soort heilige. Als Pias XIII of zo zou hij misschien nog een kansje ma ken op het pausschap, als dat bij de progressieven bestond. Nou is Progressief Soest eigenlijk ook een soort kerkje, met Jan Visser aan het hoofd en Leidje, de moeder maagd der Soester progressieven, een beetje in zijn schaduw. Die twee lijken inderdaad onafscheidelijk; ik kom wel eens mensen tegen die denken dat Jan en Leidje met elkaar getrouwd zijn, en inderdaad: de gedachte aan "iets moois" tussen hen zou voor sommige Soesters wel een troost kunnen zijn, want dan zou de progressieve voort gang ook verzekerd zijn. Een vertede rend idee: een kindje van Jan en Leid je zou intussen oud genoeg kunnen zijn om in de gemeenteraad te gaan zitten. Stom eigenlijk dat ze daar nooit aan gedacht hebben; per slot van reke ning worden ze allebei duidelijk een dagje ouder. Met of zonder erfopvolging, het kan natuurlijk nooit veel worden met Pro gressief Soest, want voor een pro gramma waarin het accent wordt ge legd op cultuur en welzijnswerk - zeg maar: kunst en vliegwerk - lopen de kiezers in Soest niet warm. Het clubje is dus gedoemd om een politiek rand verschijnsel te blijven en ook het bij geplakte etiket Groen-Links zal daar weinig aan veranderen. GroenLinks- Progressief Soest is trouwens als naam volstrekt onhanteerbaar, en G.L.P.S. is ook niks, dus ik stel meteen maar voor dat we vanaf volgende week de afkorting GLiPS gebruiken. Visser zelf is er natuurlijk ook de oor zaak van dat zijn partij zo weinig ge liefd is bij de kiezers. Er is in de politie ke geschiedenis van Soest niemand te bedenken die, zoals hij, niet alleen z'n vijanden, maar soms ook zijn schaarse vrienden zo op de kast weet te krijgen. Alleen zijn naam al werkt bij sommi gen als een rode lap op een stier, en ik ken mensen die na één confrontatie met Visser nog jaren aan de seresta zijn gebleven. Visser, zijn naam is synoniem voor aanstoot en ergernis, wat-ie ook doet, al is het oordeel de laatste jaren waf milder. Dat zal wel te maken hebben met het feit dat de rebel van vroeger inmiddels zelf deel uitmaakt van de gevestigde orde, die hij altijd zo fel heeft bestreden. Het was destijds een uitgekookte truc van Jan Menne om hem in het College te halen, louter en alleen om de WD te sarren, die de af gelopen vier jaar dan ook sissend en schuimbekkend heeft moeten toezien hoe Visser zich meester maakte van de erfenis van Plomp, en niet eens zonder succes. Het is een geluk dat zelfs de WD in Soest geen echte zware crimi nelen in de gelederen heeft, anders zou Vissers bloed (of dat van Menne) inmiddels zeker al gevloeid hebben. Voor de progressieve achterban maakt dat allemaal niks uit. Wethou der of niet, en dood of levend, Visser is en blijft de personificatie van Progres sief Soest. Het is nog een geheim, maar er zijn plannen in die kring om na de komende verkiezingen een speciaal comité op te richten. Dat moet dan geld inzamelen om de kunstwethou der ook na een eventueel vroegtijdig verscheiden zijnerzijds voor de Soes ter politiek te behouden. Ze zijn het onderling alleen nog niet eens over de vraag of het beter is hem in te vriezen, in de pekel te dompelen, op sterk wa ter te zetten, geheel vacuüm te verpak ken óf hem op te zetten en hem voor taan op zo'n plankje met van die wiel tjes elke derde donderdag van de maand de raadzaal in te schuiven, waar hij dan via een geïmplanteerde taperecorder nog wat van zijn onbe grijpelijke gedichten kan voordragen, vanuit het hiernamaals als het ware. Ingewijden beweren trouwens dat dat inmiddels al een paar jaar aan de gang is en dat je het verschil toch niet kunt merken. Ach ja, Visser. Ars longa, vita brevis, zeiden de Romeinen al. Het leven is kort, maar de kunst is lang. Ook als hij niet meer onder ons is zal Visser nog tot ver in de volgende eeuw over de tong gaan, want zo lang zitten we nog wel aan te kijken tegen de nalaten schap van de Yeti van het Raadhuis plein, de Verschrikkelijke Kunstman. Ie hoeft overigens helemaal niet van Visser te houden om hem toch dank baar te zijn voor zijn lakmoes-functie: De reacties die hij oproept bij zijn cri tici zijn meestal zo onthullend dat je gelijk weer weet waarom je bij hen ook weinig te zoeken hebt. Da's altijd han dig als de verkiezingen dichterbij ko men. A.P. Radio Soest, 5.11.93 l was geworc de raad ziel geëigend, kunst-opdr moeten wo: lijkt het o maarzosne Paans, is d ning dat e geld wordt nier is, "on tiek zich er Visser en 1 vreden zijn "werkplan menwerkin ambtelijke ning tot st voorziet tc vier (en ge abusievelijk verschillen katies in S Engendaal rusberg. F spaard in c meenteraa plukken 700.000 gi Vier pri Het werkp dat het aar monumem maken, di hebben, d zetten bij het geld a 1%-regeli: overigens voorzien waarvan c overgelate volgens P; L

Soester Courant | 1993 | | pagina 4