I WELZIJN Reacties van Lezers Voor wie bijzondere bijstand? Ouderen slikken veel: te veel? Spelregels goede voeding Onderhoudende dia-programma's GROTE LETTERBOEKEN PCOB-enquête-telefoon voor ouderen WOENSDAG 17 NOVEMBER 1993 SOESTER COURANT PAGINA 26 4e JAARGANG NR. 9 3LUNPBR tóHKER W/XfeZLOO Or„' Noe'NMteezR vanviss&z? De SBBS in verandering Engels voor beginners Thee-dansant bij Slingerland Opknapbeurt Honsbergen Secretariaten Ouderenbonden Belangrijke telefoonnummers Ouderenbus 19190 Maaltijdvoorziening 16324 Ouderenalarmering 14114 S.W.O.Si 23681 19004 C.M.D. 06-8344* Kruisvereniging Seniorenvoorlichting 27997 (WAAROM Mef /N-PAKK*™" Koffie-ochtend van PCOB-Soesterberg Spreekuur SVB Aktiviteiten KBO/St. Jozef Aktiviteiten ANBO-Soest Aktiviteiten PCOB-Soest Heeft u moeite met de kleine lettertjes? De Bibliotheek Soest heeft een uitgebreide kollektie boeken die in een extra GROTE en ZWARTE letter zijn gedrukt. La Foto's Basisc voetre De Seniorenpagina valt onder verantwoordelijkheid van de Stichting Welzijn Ouderen Soest. Hebt u iets over of voor oude ren te melden, neem dan con tact op met of schrijf naar: Werkgroep Publiciteit SWOS, p.a. Albert Cuyplaan 101, 3764 TM Soest, telefoon 13786 of 23681. De volgende Seniorenpagina zal verschijnen in de Soester Courant van woensdag 22 december 1993. Kopij graag vóór maandag 13 december inleveren bij de redactie; adres: zie hiernaast. Mensen met een laag inkomen, dus ook (alleen) AOW, kunnen aanspraak maken op bijzondere bijstand van de gemeente. Voor waarden daarbij is dat zij extra noodzakelijke kosten hebben, die andere instanties zoals bijvoor beeld het ziekenfonds, niet of slechts gedeeltelijk vergoeden. Voorbeelden: aanschaf bril, steun zolen, ziekenhuisbezoek, aanschaf vloerbedekking of een gerechtelij ke procedure. Het is logisch dat de verstrekking van de bijzondere bijstand afhangt van persoonlijke omstandigheden. De aanschaf van vloerbedekking moet natuurlijk zelf bekostigd wor den, tenzij er bijvoorbeeld sprake is van allergie. Bezoek aan een zie kenhuis komt ook voor eigen reke ning, tenzij bijvoorbeeld een fami lielid is opgenomen in een zieken huis in een andere plaats. In zulke gevallen kan mogelijk een beroep gedaan worden op de bij zondere bijstand. Wel moeten men sen met een minimum inkomen een zogenoemd drempelbedrag betalen (f 186,-) voor zij voor een bijzonde re bijdrage in aanmerking komen. Bij mensen met een hoger inkomen wordt dat drempelbedrag gekop peld aan de draagkracht. Dat be drag moet maar een keer per jaar betaald worden. Sinds twee jaar is de gemeente de uitvoerende instantie en verant woordelijk voor de financiële en in houdelijke invulling. Zo kunnen de hoogte van de vergoedingen per ge meente sterk verschillen. Voor bij voorbeeld een bril wordt in de ene gemeente f 200,- vergoed en in een andere gemeente niet meer dan f 100,-. In principe kan elke ge meente eigenlijk bepalen voor wel ke voorzieningen bijzondere bij stand wordt verstrekt en zo kan ook iedere gemeente bepalen welk item voor vergoeding in aanmerking komt. Voor ouderen Uit onderzoek is gebleken dat, on danks alle voorlichting, ouderen weinig gebruik maken van de moge lijkheden die de wet hen biedt. Er bestaat kennelijk schroom om bij de gemeente aan te kloppen, vermoe delijk omdat zij er iets op tegen heb ben hun hand op te houden. In Amsterdam zijn daarom bezoek- teams in het leven geroepen die alle 65+-ers schriftelijk hebben bena derd met de vraag of zij bezoek van een informatrice op prijs stellen. Zo niet dan kunnen zij de brief in een portvrije envelop retourneren. Wordt dat niet gedaan, dan wordt met een tweede brief het bezoek be vestigd. Men kan dan alsnog afbel len. Vlak voor het bezoek kondigt de informatrice haar komst telefo nisch aan. Het heeft effect en de mensen wor den bereikt waarvoor de wet is inge steld. Meerdere gemeenten zijn tot soortgelijke acties overgegaan. Uit onderzoek is gebleken dat ou deren veel geneesmiddelen ge bruiken; dikwijls té veel. En daar komt dan bij dat het ene genees middel vaak slecht combineert met het andere. Soms ook wordt een te grote dosis voorgeschreven en dat kan gevaar opleveren. Bekend is dat ouderen méér risico lopen dan jonge mensen en wel om- daf bepaalde lichaamsfuncties op latere leeftijd veranderen. Wat de dosis geneesmiddelen betreft wordt daar soms te weinig rekening mee gehouden en daar komt dan nog bij dat er gewoon te weinig bekend is over de werking van een genees middel, juist bij ouderen. Nare bij werkingen en ook vergiftiging kun nen daar het gevolg van zijn. Ruim 70% van ouderen boven de 65 jaar, slikt geneesmiddelen en dan gemiddeld twee soorten. De bijwerkingen van geneesmiddelen behoren tot de voornaamste klach ten waarmee ouderen bij hun huis arts komen. Voor vergiftiging en andere bijwerkingen worden jaar lijks liefst 10.000 mensen boven de 65 jaar in een ziekenhuis opgeno men. Het zal duidelijk zijn dat ouderen zelf een rol kunnen spelen in het verkleinen van die risico's. Daarbij moet dan wel sprake zijn van goede informatie en ook communicatie tussen arts en patiënt. Op informa tie heeft men recht, maar daar moet dan wel om gevraagd worden. Door het hele land worden vanaf begin 1994 voorlichtingsbijeen komsten gehouden over verant woord geneesmiddelengebruik. Goede communicatie met de arts staat daarbij centraal. Eten, we doen het elke dag en zelfs meerdere keren op één dag. Een goede voeding levert voldoende bouwstoffen, energie, mineralen en vitamines. Deze stoffen moeten in de juiste verhouding in het voedsel aanwezig zijn, zodat in de behoefte aan voedingstoffen kan worden voorzien. Daarnaast kan een goede voeding helpen wel- vaartsziekten, zoals een te hoge bloeddruk en hart- en vaatziekten, te voorkomen.Maar wat is nu een goede voeding? In dit artikel wor den de nieuwe Spelregels Goede Voeding van het Voorlichtingsbu reau voor de voeding toegelicht. De Richtlijnen Goede Voeding, zijn het belangrijkste uitgangspunt bij het samenstellen van een gezond voedingspatroon. Deze richtlijnen zijn door het Voorlichtingsbureau voor de Voeding vertaald in tien Spelregels Goede Voeding en ge ven praktische adviezen voor het samenstellen van een goede voe- ding. 1. Eet gevarieerd Een gezonde voeding bevat alle voedingsstoffen die elke dag nodig zijn om te kunnen leven en om de li chaamsprocessen goed te laten ver lopen. Niet elk voedingsmiddel be vat alle voedingsstoffen en daarom is variatie binnen uw dagelijkse me nu noodzakelijk. Verder voorkomt variatie dat u teveel (mogelijke) schadelijke stoffen binnen krijgt. De voedingswijzer kan u helpen om binnen het grote assortiment voe dingsmiddelen op een goede ma- nier te variëren. In de voedingswij zer zijn de voedingsmiddelen in vier groepen ingedeeld, te weten: 1. Brood, aardappelen (of vervan gers zoals rijst, macaroni en peul vruchten) 2. Groente en fruit 3. Melk-en melkprodukten, kaas en vlees, vis, kip, ei of tahoe. 4. Margarine, halvarine en olie. Bovendien heeft vocht een speciale plaats binnen de voedingswijzer. Wanner u elke dag aan de hand van de voedingswijzer een gevarieerde keuze maakt, weet u zeker dat u niets te kort komt. 2. Wees matig met vet. Veel vet én veel verzadigd vet in de voeding verhogen de kans op het krijgen van hart-en vaatziekten. Wees daarom zuinig met boter, margarine en bak- en braadproduk- ten. Beperk ook het gebruik van produkten die "onzichtbaar" vet bevatten, zoals volvette kaas, volle melkprodukten, koekjes, noten, sauzen en vetrijke snacks. Gebruik bij voorkeur produkten die veel onverzadigde vetzuren bevat ten. 3. Eet volop zetmeel en vezels. Om toch voldoende energie binnen te krijgen wanneer minder vet wordt gebruikt is het van belang een ruime hoeveelheid zetmeel in uw voeding te gebruiken. Vezels zijn onverteerbare stoffen in de voeding die u onder andere nodig heeft voor een goéde stoelgang. Bovendien zorgen vezels voor verzadiging waardoor u minder behoefte heeft aan tussendoortjes. Eet daarom ruim aardappelen en brood, vooral bruin en volkorenbrood. Kies bij de warme maaltijd eens voor volko- renspaghetti, zilvervliesrijst of peul vruchten. Gebruik groente of fruit ook eens als broodbeleg of als tus sendoortje. 4. Eet drie maaltijden per dag en gebruik niet vaker als driemaal iets tussendoor. In veel produkten die we eten zitten van nature suikers, zoals in fruit en melk. Maar suikers worden dan ook vaak door de fabrikant toegevoegd, bijvoorbeeld in koek, snoep en fris drank. AI deze suikers kunnen het gebit aantasten. Hoe vaker per dag u suikers gebruikt, hoe meer kans u heeft op tandbederf. Wanneer u SENIOREN PAflINAl De heer A.M. de Reuver is een on derhoudend spreker. Bovendien beschikt hij over een arsenaal aan schitterende dia's. Hij is in staat een programma te verzorgen, waaraan men veel plezier zal bele ven. Hij toont kerken, regentenka mers, middeleeuwse kelders, muurschilderingen, ridderzalen, wandkleden, mysterieuze tuinen, oude kloosters en boeiende ruines. Hij spreekt gedreven over de stad Utrecht, maar ook de provincie Utrecht en het zogenoemde Sticht vormen voor hem rijke onderwer pen. Men kan een keus maken uit diverse onderwerpen, zoals: Oud Utrecht binnen en buiten de singels, verweven met grootmoeders tijd; oude ambachten (en dan bedoelen we de stenen- en pannenbakkerijen langs de Kromme Rijn, Vaartserijn en de Vecht; de melkhondenkar, de scharensliep, de warmwaterverko per en de stadsomroeper. In een ander deel worden Wijk C met de waterpompen, de koeien- en paardenmarkten en de varkens- markt tot leven gewekt, terwijl de gezelligheid van de oude Utrechtse wijk wordt weergegeven met plaatjes van het café van Dikke Dries. Ontelbaar zijn de annecdotes van deze wijk, waar Anton Geesink werd geboren, pastoor Van Nuenen werkte en ooit de vlag uit ging voor een koninklijk bezoek. Een van de programma's wordt ge vuld met bevrijdingsfeesten en vrij heid blijheid met het koninklijk huis. De heer De Reuver schrikt er trouwens niet voor terug een dia presentatie te wij den uitsluitend aan het koninklijk huis. De heer De Reuver is bijna onuit puttelijk, want hij stelde ook een diapresentatie samen over 150 jaar spoor- en tramwegen. In deze tijd is hij druk met zijn Kerstlezing met symbolieken-poëzie. Het zou te ver voeren alle mogelijk heden nader te noemen. Het moge duidelijk zijn dat de heer De Reuver kans ziet programma's in overleg met belangstellenden samen te stel len. Het spreekt vanzelf, dat hij zelf de nodige apparatuur heeft, maar graag ziet, dat er voor een dia- scherm wordt gezorgd, ook al is dit niet persé noodzakelijk. De heer A.M. de Reuver stelt zich niet op als een beroepsman. Hij doet dit werk als een hobby, zij het dat hij wel de onkosten vergoed wil zien. Het moge duidelijk zijn, dat activiteitencommissies van bejaar den- en verpleegtehuizen en van woonvormen voor ouderen tot zijn "afnemers" horen. Wie meer informatie wil hebben kan zich wenden tot de heer A.M. de Reuver, Egelakker 18, 3994 EN Houten, tel. 03403 - 52 53 9. 6* maximaal 6 tot 7 keer per dag iets eet of drinkt, kan dat voor uw gebit weinig kwaad. 5. Wees zuinig met zout. Al het zout dat ons lichaam nodig heeft zit al van nature in de voe- dingsmiddelen. Het zout dat de fa brikant of uzelf in de keuken aan het eten toevoegd is overbodig. Bij ge bruik van grote hoeveelheden zout kan een hoge bloeddruk ontstaan. Een laag zoutgebruik kan mogelijk ook botontkalking bij ouderen te gen gaan. Probeer de zoutpot zo min mogelijk in de keuken of aan ta fel te hanteren. En beperk daar naast het gebruik van voedingsmid delen die veel zout bevatten, zoals bouillonblokjes, kant-en-klaar soe pen, sausmixen en hartige snacks. 6. Drink dagelijks tenminste l'/2 li ter vocht. Maar wees matig met al cohol. In veel voedingsmiddelen zit vocht, maar het is belangrijk dat u daar naast dagelijks 1 '/2 liter drinkt in de vorm van koffie, thee, (mineraal) water, vruchtesap of frisdrank. Af en toe een borreltje kan geen kwaad, Maar elke dag meer dan 2 a 3 glazen alcohol is echter af te raden in verband met schadelijkheid voor de gezondheid. Tevens kunt u bij een hoog alcoholgebruik dik wor den, want alcohol levert veel ener gie. 7. Houd uw gewicht op het juiste peil. Wanneer u meer eet dan u nodig heeft, krijgt u teveel energie binnen. Omdat het teveel aan energie in het lichaam wordt opgeslagen als vet, kunt u op den duur dik worden. 8. Voorkom voedselvergiftiging door goede hygiëne Niet alleen in de horeca kan voed selvergiftiging optreden door een slechte voedselhygiëne. Ook thuis kan voedselbesmetting ontstaan. Besteedt daarom, in zomer en win ter, veel aandacht aan het hygië nisch bereiden van uw eten om de zogenaamde "buikgriepjes" te voorkomen. Houd rekening met de aanwezig heid van schadelijke stoffen Door gevarieerd te eten (zie spelre gel 1) heeft u minder kans dat u te veel schadelijke stoffen binnen krijgt. Zet maximaal tweemaal per week een nitraatrijke groente op ta fel. Dit zijn: andijvie, bleekselderij, Chinese .kool, koolrabi, paksoi, postelein, raapstelen, rode bieten, alle soorten sla, spinazie, spitskool en venkel. Nitraat wordt omgezet in nitriet en dat kan op zijn beurt ge deeltelijk worden omgezet in de kankerverwekkende nitrosamines. Eet maximaal een keer per twee we ken lever en niertjes, want deze kunnen resten bevatten van schade lijke stoffen uit het milieu en dierge neesmiddelen. Door sterk vervuild water van de grote rivieren is het ook aan te bevelen niet vaker dan eenmaal per twee weken zoetwater vis zoals paling te gebruiken. 10. Lees wat er op de verpakking staat. Op de verpakking van veel levens middelen kunt u informatie vinden over bijvoorbeeld de houdbaarheid van het produkt, de voedingswaar de, de samenstelling, gebruikte toe voegingen zoals smaak-, kleur- en geurstoffen en conserveermidde len. Gebruik deze produktinforma- tie om een goede keuze te maken. Tenslotte. Niet alles omtrent een goede voe ding is hier omschreven. Voor meer informatie over goede voeding kunt u terecht bij het Voorlichtingsbu reau Voor de Voeding, Postbus 85700, 2508 CK Den Haag. Hier kunt u ook de volgende brochures bestellen: "Geheugensteuntje voor gezonde eters", bestelnummer 101 (gratis). "Goed van eten en drinken" bestel nummer 100 (te bestellen door overmaking van f 3,40 op giroreke ning 4323700 t.n.v. Voorlichtings bureau voor de Voeding te 's-Gra- venhage o.v.v. "Goed van eten en drinken )^éjna yan Bruggen-Gans diëtist/publicist De Stichting Bouwactiviteiten in de Bejaardensector Soest verhuurt woningen aan zelfstandig wonen de ouderen in de complexen "Honsbergen" en "De Vijverhof'. Beide complexen beschikken over een dienstencentrum, waar oude ren elkaar kunnen ontmoeten oi deelnemen aan diverse cursussen en activiteiten. Het bestuur van de SBBS heeft be sloten tot een statutenwijziging, die per 1 januari 1994 van kracht wordt. Deze wijziging houdt in, dat de SBBS in een andere organisatie vorm en onder een andere naam haar werkzaamheden zal voortzet ten. De Stichting Bouwactiviteiten in de Bejaardensector Soest zal dan he ten Stichting Bevordering Bejaar denhuisvesting Soest. De afkorting SBBS zal derhalve worden gehand haafd. De stichting zal per 1 januari 1994 worden bestuurd door een di rectie. Tot directeur wordt be noemd mevrouw S. J. van Waveren- Esko, de huidige voorzitter van het bestuur. Op de directie zal toezicht worden uitgevoerd door een raad van Toe zicht, welke zal bestaan uit de heer ir. J. van Geldermalsen, technisch deskundige, de heer J. Oort, finan cieel deskundige en mevrouw M.F. Bakker-Feij, namens de bewoners van Honsbergen en De Vijverhof. Op deze wijze hoopt het bestuur ge stalte té geven aan een moderne, slagvaardige organisatie. Informatie betreffende het huren van appartementen in Honsbergen of De Vijverhof wordt u graag ver strekt door de administrateur, me vrouw G.J. van der Heijden. Zij houdt spreekuur iedere dinsdag van 10.00 tot 12.00 uur in De Vijverhof en van 14.00 tot 16.00 uur in Hons- b'ergen. Het administratie-adres van de SBBS is: Klarinet 39, 3766 GH Soest en het telefoonnummer 02155-16962. Bij de SWOS is in oktober een be ginnerscursus 55+ Engels van start gegaan. Deze cursus wordt gehou den in Honsbergen op dinsdagmid dag van 15.15-16.45 uur. Hiervoor kunt u zich nog aanmelden bij het secretariaat van de SWOS, tel. 23681 (tussen 9.00-13.00 uur). Kosten bedragen f 65,- voor 24 les- Elke woensdagmiddag van 15.00- 17.00 uur kunt u onder het genot van een drankje heerlijk dansen on der leiding van een dansleraar. De ze middag is speciaal bedoeld voor 55+-ers. Er is nog plaats genoeg. U kunt eens een kijkje gaan nemen. In 1994 zal het twintig jaar gelegen zijn dat het complex Honsbergen is gebouwd. Natuurlijk wordt dat t.z.t. feestelijk herdacht, maar het is tevens voor de SBBS een reden aandacht te besteden aan renova tie in de woningen. Dit zal gebeuren binnen een kader van zogenaamd dynamisch mutatie onderhoud. Het betekent dat vanaf 1 januari 1994 in het complex Honsbergen de woningen die van huurder wisselen een inwendige op knapbeurt zullen ondergaan. Dat houdt onder andere in het ver vangen van de binnendeuren, het vervangen van tegels en sanitair in de douche-toiletruimte, het vervan gen van tegels en het keukenblok in de keukenruimte, waar tevens een voorziening voor elektrisch koken wordt getroffen. Het is i.v.m. de vei ligheid dan niet meer mogelijk om op gas te koken. Daarnaast worden alle 229 appar tementen uitgerust met een ther- mostatische douche-mengkraan en een zwengelkraan in de keuken. Deze laatste twee voorzieningen zijn mede mogelijk gemaakt door een forse subsidie van de gemeente Soest uit het fonds stads- en dorps vernieuwing. Op deze wijze hoopt de SBBS bij te dragen aan het wooncomfort van de bewoners, die vaak tot op hoge leef tijd genieten van hun woning in Honsbergen. ANBO-Soest: P. de Roos, Wil- laertstraat 166, 3766 CR Soest, tel. 18018. KBO/St. Jozef: H. Henken, Va leriaanstraat 75,3765 EK Soest, tel. 17938. PCOB-Soest: W.L. Schuitema ker, Veenbesstraat 656, 3765 BT Soest, tel. 10748. ANBO-Soesterberg: D. de Jager, Dorpsplein 50, tel. 03463-52428. PCOB-Soesterberg: mevr. Meyerink, Chr. Huygenslaan 108, tel. 52041. Morgen, donderdag 18 november, houdt de PCOB afdeling Soester- berg haar koffie-ochtend in de Drie Eiken aan het Dorpsplein. Vanaf kwart voor tien is men welkom. Ds. J. van Buuren uit Soest zal het onderwerp: "Een mens kan niet zonder symbolen" inleiden. Niet alleen PCOB-leden, maar ook andere belangstellenden zijn van harte welkom. De Sociale Verzekeringsbank (SVB), district Amersfoort, houdt elke vrijdagmorgen van 10.00 tot 11.00 uur spreekuur in het Soester ge meentehuis aan het Raadhuisplein 1 (Dalweg naast het politiebureau). Men kan daar terecht met vragen over AOW-pensioen, AWW-pen- sioen voor weduwen, weduwnaars en wezen en gemoedsbezwaren. Woensdag 17 november, 14.00 uur: SooS in de Vijverhof. Woensdag 24 november, 14.00 uur: Soos in de Vijverhof. Vrijdag 26 november, 14.00 uur: Grote Bingo in Vijverhof. Woensdag 8 december, 14.00 uur: Soos in de Vijverhof. Zondag 12 december, 14.30 uur: in de Vijverhof, Bel Canto-pro gramma. Woensdag 15 december, 14.00 uur: Soos in de Vijverhof. Maandag 20 december: Kerstreis KBO-leden. Woensdag 22 december, 13.30 uur: voorbereiding Kerstfeest in Mariakerk Soestdijk. Toegang tot alle aktiviteiten is gra tis. Info Soos: mevr. R. Groen, tel. 17580. Info: Evenementen: mevr. A. Ja cobs, tel. 15350. Info reizen: mevr. R. Korte-Tie- land, tel. 13960. •Zondag 21 november: Praatmid dag in de Vijverhof, aanvang 14.00 uur. Welkom alle 55+ inwoners van de gemeente Soest. Iedere bezoeker ontvangt twee bonnen voor gratis consumpties. Zondag 19 december: Praatmid dag in Honsbergen, aanvang 14.00 uur. Zondag 9 januari 1994: Nieuw jaarsreceptie in de Vijverhof, v.a, 14.00 uur. Soos: Iedere donderdag in Hons bergen. Aanvang 14.30 uur. Entree één gulden. Welkom alle 55+-in- woners van Soest. Iedere 2e maandag van de maand: Bestuursvergadering in de Vijver hof. Aanvang 09.30 uur. Dinsdag 23 november: bijeen komst in "Groot Engendaal", Boekweitland 103. Ds. J. van Buu ren spreekt over "Geen mens kan zonder symbolen". Aanvang 14.30 uur. Toegang vrij. Dinsdag 14 december: Advent- bijeenkomst in "Groot Engendaal", Boekweitland 103. Aanvang 14.30 uur. Toegang vrij. Bowlen Het bowling-schema voor de ko mende weken is als volgt: Dinsdag 16 en 30 november. De volgende speeldag is 7 december (dus 1 week vroeger i.v.m. de adventmiddag op 14 december), daarna 21 december de laatste bowling-ochtend in 1993. Soest: Albert Cuyplaan 202, tel. 15210. Overhees (C-drie): Willaertstraat 49, tel. 12468 Soesterberg: Dorpsplein 17b, tel. 03463-52017 In de Seniorenpagina van januari j.i. maakten wij melding van de openstelling van de "Enquête-te lefoon voor ouderen" over het the ma "Keuzen in de gezondheids zorg". De ouderen vanaf 50 jaar werden uitgenodigd het speciale telefoonnummer te bellen om hun mening te geven op vragen die ge steld werden. Het landelijke 06-nummer was voor de opbeller gratis. Gedurende de vier maanden van openstelling zijn in totaal 16.471 pogingen ondernomen om aanslui ting te krijgen (door de PTT geme ten). Hiervan zijn 2.284 gesprekken tot stand gekomen. Dit is niet zo verwonderlijk als men bedenkt-, dat er 36 «ragen werden gesteld, waar op men zijn mening kon geven. Hierdoor kwam de gemiddelde ge- spreksduur op ongeveer 20 minu ten. Van degenen die hebben gebeld en aan de enquête hebben meegedaan was 73% lid van de PCOB, 9% lid van een andere bond en 18% geen lid van een ouderenbond. Bij de evaluatie van de enquête is opgevallen, dat veel ouderen goed op de hoogte zijn van de ontwikke lingen in de gezondheidszorg. Ook bleek, dat veel ouderen met zorg vervuld zijn over de toekomstige beschikbaarheid van de gezond heidszorg voor ouderen. Veel ouderen zit het terecht dwars, dat de particulier verzekerden na terugval in hun inkomen (en dat kan bij pensioenbreuk heel wat zijn) wel een standaardpakketpolis kunnen nemen, maar niet in het zieken fonds mogen worden opgenomen. Het voert te ver de belangrijkste vragen en antwoorden van de en quête hier te behandelen. Wilt u meer weten over de resultaten van deze enquête, dan kunt u het boekje van 80 pagina's, getiteld "Ouderen aan de lijn" bestellen door overma' king van f 10,- (tien gulden) per ex emplaar (incl. verzendkosten) op gironummer 19.30.24 t.n.v. PCOB te Rijssen met vermelding van "Ou deren aan de lijn" (zo lang de voor raad strekt). Bron: Echoklanken" Het cursusc nuari met massage vo volgens de logie de sp flexzones zi paald gebie bijvoorbeel afspiegelt. dergelijk re treffende o Een reflex voelbaar. B problemen een reactie zonegebied dan gevoel! veroorzake positieve ii op het con In de cursi pen aangel groepen m Bij de cui werkboek uit acht ave doeld als e flexzonem. punt: een je lichaam, ding van e neeskundii Aanmeldir Hoog, tel.

Soester Courant | 1993 | | pagina 26