Activiteiten van seniorenvoorlichters in de gemeente Soest worden uitgebreid Gewoon de helft vrouwen, dat moet kunnen! k "Niet alleen hulp vragen is moeilijk" Informatie-avond over ontwerp-streekplan en Milieu-Effectrapport Soms houdt milieubewustzijn op bij de bolcontainers. De seniorenvoorlichters stellen zich voor WOENSDAG 17 NOVEMBER 1993 OP 'T HOOGT PAGINA 4 Seniorenvoorlichter Van Knobelsdorff: Soester marktplein krijgt bladerdak Al bijna twee jaar kent de gemeen te Soest het instituut Seniorenvoor lichters. Negen vrijwilligers van de Stichting Welzijn Ouderen Soest (5 dames en 4 heren) wijzen ouderen de weg naar de "loketten" van de gemeente, het ziekenfonds, het be lastingkantoor, enz. Zonodig hel pen ze hen bij het invullen van for mulieren of het schrijven van een brief naar zo'n instantie. Tot nog toe doen zij dat uitsluitend op ver zoek van de ouderen. Slechts weinig ouderen maken hier gebruik van. Daarom gaan de seniorenvoorlichters nadrukkelij ker aan de weg timmeren. In de wijk 't Hart worden binnenkort bij wijze van proef alleenstaande ou deren tussen de 70 en 80 jaar door een seniorenvoorlichter bezocht. Mits men daar prijs op stelt na tuurlijk. Eerst ontvangen deze ou deren een brief waarin het doel van het bezoek wordt toegelicht en hun belangstelling wordt gepeild. Voortaan voor alle ouderen, ongeacht het inkomen Het projekt seniorenvoorlichting is in eerste instantie speciaal opgezet voor de zogenaamde oudere mini ma. Bij de vaststelling van de Nota Minimabeleid in april 1990 door de gemeenteraad bleek dat circa 2300 huishoudens in de gemeente moeten rondkomen van uitsluitend een A.O.W.-uitkering. De grote vraag was -en is nog steeds- hoe deze mensen gestimuleerd kun nen worden om een beroep te doen op aanvullende voorzieningen, waarop ze gewoonweg "recht heb ben". Besloten werd om een persoonlijke schakel in de voorlichting in te bou wen: de seniorenvoorlichter. De filosofie daarachter was dat deze vrijwilligers dichter bij de mensen staan en daar door de drempel naar de gemeente en overige instanties kunnen verla gen. Allen die beroepsmatig of anders zins met ouderen te maken hebben (huisartsen, wijkverpleegkundigen, ouderenbonden, bezoekdames van kerken, enz.) zijn voorgelicht en ge vraagd naar de seniorenvoorlichters te verwijzen. Na een kleine twee jaar kunnen de SWOS en de gemeente niet om de conclusie heen, dat het beoogde doel niet wordt bereikt. Het aantal oudere minima dat telefoonnummer 27997 van de Se niorenvoorlichters belt is minimaal. Associaties met de vroegere bedeling en armenzorg zijn kennelijk hard nekkiger dan men anno 1993 zou veronderstellen. Met instemming van het college van b. en w. en de raadscommissie Wel zijn heeft de projectgroep daarom besloten de doelstelling van het pro jekt aan te passen en de doelgroep te verbreden. De seniorenvoorlichters zijn vanaf nu beschikbaar voor AL LE ouderen in Soest en Soesterberg, ongeacht hun inkomen. "Meer gereedschap in het koffertje" Bij de taken van de seniorenvoor lichters lag het accent tot nog toe op het voorlichten en de weg wijzen in de "doolhof' van regelingen en in stanties. Om daarvoor toegerust te zijn volg den de Soester seniorenvoorlichters indertijd een serie cursusavonden. Nu de seniorenvoorlichters hun werkterrein gaan uitbreiden tot alle ouderen in Soest en Soesterberg krij gen ze tegelijk meer "gereedschap in hun koffertje". Zonodig kunnen zij ook: - voorlichting geven over diverse cursussen voor ouderen; - adviseren over veiligheid en het voorkomen van ongevallen in en om de woning - iemand van de Klusjesdienst in schakelen. Klusjesdienst Ervaringen in Soest en ook elders to nen aan dat zelfstandig wonende ou deren vaak problemen hebben met het gedaan krijgen van kleine klusjes in en om het huis. Kleine karweitjes, die anderen in de regel zelf kunnen opknappen. Voorbeelden: schilderij ophangen, meubelstuk verplaatsen, lamp of t.l.-buis vervangen, gordijnen op hangen, lekkende kraan repareren, enz. Daarom is er kort geleden door de Stichting Welzijn Ouderen Soest een Klusjesdienst in het leven geroepen. Daaraan wordt meegewerkt door een aantal vrijwilligers, die handig zijn met of zonder echt gereedschap. Gerichte aanpak in de wijk 't Hart Zoals gesteld hebben de senioren voorlichters zich tot nog toe af wachtend opgesteld. Ze kwamen alleen in actie als daar door de ou deren zelf om werd gevraagd. Dat gaat vanaf nu veranderen. In overleg met de seniorenvoorlich ters heeft de projectgroep besloten om in de wijk 't Hart te starten met een aktieve benadering van de doel groep. Alleenwonende ouderen tussen de 70 en 80 jaar in die wijk ontvangen binnenkort een brief van mevrouw Anita Edelhausen, coördinator van dé Seniorenvoorlichters, waarin een bezoekje van een seniorenvoorlich ter wordt aangekondigd. Als men daar -om welke reden dan ook- geen prijs op stelt, kan men dat natuurlijk laten weten. Wie het bezoek wel op prijs stelt, wordt later door de seniorenvoor lichter opgebeld voor het maken van een afspraak. Het is de bedoeling dat na 't Hart ook de overige wijken aan bod komen. Het tempo daarvan hangt uiteraard af van de tijd die de negen senioren voorlichters in dit vrijwilligerswerk kunnen stoppen. Servicelijn (02155) 27 997 blijft De gerichte aanpak van de senioren voorlichters "nieuwe stijl" komt na tuurlijk niet in mindering op wat zij tot nog toe deden. Zij blijven ook be schikbaar voor alle ouderen, die rechtstreeks een beroep op hen wil len doen. Een telefoontje naar servicelijn 02155 - 27 997 (op werkdagen van 9.30 tot 12 uur) is voldoende. Ook alle "tussenpersonen" kunnen naar dit nummer blijven verwijzen. '33.(0 30x1 (340 g Hoewel de inwoners van Soest steeds milieubewuster worden, zo als blijkt uit het groeiende bezoek aan het afvalstoffenpark de Schans en het zóveel mogelijk gescheiden aanbieden van grof huisvuil alsme de van klein chemisch afval, is er toch nog een aantal mensen dat op de valreep in de fout gaat. Bij de glas- en papiercontainers bijvoor beeld, waar het soms een chaos is, zoals ook uit bovenstaande foto's blijkt. De afdeling reiniging is van plan om, na overleg met de eigenaar van de bolcontainers, stickers aan te brengen bij de opening in de contai ner met bijvoorbeeld de tekst: Ook karton mag in depapierbol, ofAls deze glasbol vol is, gebruik dan de bol ernaast. Bovendien is het de be doeling dat de controleur woonom geving intensiever gaat controleren op plaatsen waar bolcontainers staan. Al deze maatregelen moeten ertoe leiden dat ongewenste situaties zoals op bovenstaande foto's worden voorkomen en een situatie wordt be reikt zoals op de foto hiernaast: schone containerplaatsen! In 1994 zijn er weer verkiezingen. En als vrouw ben ik nu al nieuws gierig hoeveel vrouwen er gekozen worden. Mij beperkend tot Soest, heeft Soest 27 plaatsen in de ge meenteraad. Het zon een door braak zijn als er 14 door vrouwen bezet gaan worden. Dat is net iets meer dan 50 procent. Terecht, want er wonen ook meer vrouwen dan mannen in Soest. Nu ik dit schrijf, realiseer ik me on middellijk dat dit voor Soest een primeur zou zijn. En daar zit ik ei genlijk niet op te wachten. Het hoort gewoon zo te zijn dat er een gelijkwaardige (volksvertegen woordiging is. We schrijven september 1918. Het is zover! Mevrouw Suze Groene- weg (SDAP) betreedt als eerste vrouw de Tweede Kamer. De Ka mervoorzitter begroet haar als volgt: "Het feit dat een vrouw hier haar intrede doet, is zeker een feit van betekenis waarop wel de aan dacht mag worden gevestigd". Gelukkig zijn de tijden veranderd en worden vrouwen in Colleges en Raden niet meer op deze wijze bij- Daarbij realiseert zij zich dat dit af hangt van haar plaats op de kandi datenlijst. Deze lijst wordt nu door de leden van haar partij samenge steld. Ook de kiezers spelen natuurlijk een belangrijke rol. "Ik realiseer me dat mensen dikwijls stemmen op een landelijk beleid, ook als het gaat om een gemeenteraadsverkiezing. Zij zien onvoldoende wat een partij op gemeentelijk niveau voor hen persoonlijk heeft gedaan". W(7 Stekelenburg (PvdA zonder verwelkomd. Maar van mij mag burgemeester Hans de Widt vrouwen nog één keer zo verwelko men, namelijk als het er echt 14 worden in mei 1994! Nog vier jaren Wil Stekelenburg is woonachtig in Soesterberg. Zij zit sinds 1986 in de gemeenteraad van Soest voor de Partij van de Arbeid. Zij hoopt dat er nog vier jaren kunnen volgen. De Partij van de Arbeid heeft men name geprobeerd om een duidelijk signaal af te geven ten aanzien van woningbouw, verkeer en welzijn. "Ik heb me zelf bijna acht jaar bezig gehouden met onder meer ruimte lijke ordening en verkeer. Een typi sche mannenwereld, zowel in de raad als ook ambtelijk. In de begin periode moest ik mij werkelijk be wijzen als vrouw. Als je 99 procent wist, liet men je afgaan op die 1 pro cent van wat je niet wist. Nu is dat heel wat verbeterd". Verslavend 1 "Politiek is verslavend, boeiend, al tijd anders. Het gaat namelijk altijd over mensen of zaken die mensen raken. Ik zie bij alles wat ik doe die persoon, dat gezin, dat kind of dat bedrijf erbijIk hoor dat ook wel van vrouwelijke collega's". Is dat het dat vrouwen sneller dan mannen bena derd worden door de burgers van Soest? Is dat het dat vrouwen bij uit stek geschikt maakt voor de poli tiek? "Ik denk van wel. Ik denk dat bur gers aanvoelen dat wij zaken met andere ogen bekijken en met ande re oren beluisteren. Uiteindelijk moetje kiezen. Je weet datje niet ie dereen te vriend kunt houden, tege moet kunt komen. Maar als je in je argumenten naast het zakelijke ook een emotionele afweging maakt, komt dat dikwijls wel over. En ik denk soms dat vrouwen dat beter kunnen dan mannen. Daarom hoop ik dat u dat mèt mij vindt en daarom vraag ik u: Stem op een vrouw, ook in Soest 1994! Wil Stekelenburg, lid van de PvdA-fractie in de gemeenteraad. Staand van links naar rechts: mevrouw Lensink; de heren Ten Hulscher, Pieren, Van Knobelsdorff mevrouw Edelhausen (coördinator), mevrouw Belt en de heer Brand. Zittend van links naar rechts de dames Friele-v.d. Wal en Eimers. Mevrouw Vogel ontbreekt op deze foto. Eén van de seniorenvoorlichters van het eerste uur is de heer F. van Knobelsdorff, in het dagelijks le ven officier bij de Koninklijke Luchtmacht en werkzaam bij de Luchtmachtstaf. Zijn hoofdtaak is het adviseren en het informeren van het vlieg-operationele mana gement. Van zijn 54 levensjaren woont de heer Van Knobelsdorff er 53 in Soest. Sinds 1990 is hij als diaken verbonden aan de Wilhel- minakerk in Soest-Zuid.Bij de op zet haakten Gemeente en SWOS in op reeds bestaande netwerken, zoals die van de kerken (diaco- niëen), ouderenbonden, enz. Langs die weg kwam de vraag op hem af om mee te doen in het pro jekt Seniorenvoorlichters. Op 't Hoogt stelde de heer Van Kno belsdorff enkele vragen over het projekt en de actuele koerswijzi ging- Hoe kwam u ertoe uzelf als senio renvoorlichter op te geven? De heer Van Knobelsdorff: "Bij die stap heeft sterk meegespeeld, dat ik al geruime tijd bezig ben met de vraag wat ik zal gaan doen na mijn pensionering. Voor mij als militair breekt dat moment al aan op mijn 55ste, dat wil zeggen volgende jaar september. In mijn huidige functie heb ik veel contacten met allerlei mensen. Dat is iets waar ik veel waarde aan hecht en wat ik niet wil verliezen. Verder geeft het mij veel voldoening anderen met raad en daad bij te kunnen staan. Daarbij kwam dat de plannen van de SWOS en de gemeente prachtig aansloten op de behoefte, die bij de diaco nieën leefde. En dan moet je het ij zer smeden als het heet is". Kan iedereen seniorenvoorlichter worden? "Dat lijkt mij niet. Ik heb veel waar dering voor de zorgvuldige wijze waarop de voorbereidingen hier zijn getroffen. Dat begon al met het selectiegesprek dat met de kandi- daat-seniorenvoorlichters is ge voerd. Daarbij is uiteraard gekeken of mensen de nodige vaardigheden en eigenschappen bezaten en of ze vertrouwelijk met persoonlijke in formatie konden omgaan. Na de selectie hebben we een serie cursusavonden gevolgd, waar gast- inleiders van b.v. Instituut Sociaal Raadslieden, Rijksbelastingen, Ziekenfonds, Sociale Dienst, enz. ons wegwijs hebben gemaakt op hun terrein. Deze kennis wordt steeds op peil gehouden en zonodig aangevuld. Zo hebben we kort geleden in het gemeentehuis een voordracht ge had over het onderwerp "veiligheid van ouderen in en om het huis". Wat vindt u van de recente koerswij ziging, die inhoudt dat de senioren voorlichters voor alle ouderen, on geacht hun inkomen, beschikbaar zijn? "Ik zie dat als een belangrijke uit breiding van het projekt. Het doel om ouderen, die te weinig geld heb ben, de weg te wijzen naar aanvul lende financiële voorzieningen blijft recht overeind staan. Er leven on der ouderen echter ook behoeften, die niet in de eerste plaats met het inkomen te maken hebben. Er is sprake van toenemende eenzaam heid, bijvoorbeeld omdat conctac- ten met kinderen, vrienden of be kenden wegvallen. Anderen weten geen raad om een klein klusje in of om het huis gedaan te krijgen, wat soms kan leiden tot ongelukken. In Senioren voorlichter F. van Knobelsdorff al die gevallen kan men bellen naar de servicelijn van de Seniorenvoor lichters, telefoonnummer 02155 - 27 997". Wilt u als seniorenvoorlichter zelf nog iets toevoegen? "Ik heb veel nagedacht over de vraag, waarom ouderen het zo moeilijk vinden om hulp te vragen. Zelf als men domweg recht heeft op dat sociale pakket, omdat men er in de vorm van belastingen en premies aan mee heeft betaald. Ik wil daa. ook niet gemakkelijk over doen: niemand is graag afhankelijk. Ook speelt volgens mij mee dat de huidi ge generatie doorslaat met de norm dat ieder zijn eigen boontjes maar moet doppen. Behoeften Ouderen die het moeilijk vinden om hulp te vragen, zou ik erop wil len wijzen dat niet alleen hulp vra gen moeilijk is. Als vrijwillige hulp verlener heb ik ook een probleem. Zonder hulpvrager kan ik geen hulp verlenen. Als er geen "nood" zou zijn, zou je kunnen zeggen "dat is dan jammer voor u, meneer de se niorenvoorlichter". Maar we weten met zijn allen dat er wel behoeften bij ouderen liggen. Wat vooropstaat is dat we ouderen nooit mogen gaan betuttelen. Hun eigenwaarde en recht om zelf te be slissen is uitgangspunt bij alles wat de senioren-voorlichters onderne men. En alles gebeurt natuurlijk in volledige anonimiteit". Servicelijn Seniorenvoor lichters tel. 02155 - 27 997 Op werkdagen bezet van 9.30 tot 12.00 uur. Sinds 1 november ligt tot en met 14 januari 1994 het ontwerp- streekplan Utrecht ter visie. Hier voor is ook een Milieu-Effectrap port (MER) Woningbouwlokaties Streekplan Utrecht opgesteld voor de geplande grote bouwlokaties. Het MER geeft inzicht in de mi lieu-effecten bij realisering van de ze woningbouwlokaties. Het MER dient voor Provinciale Staten als milieu-informatiebron bij het ma ken van keuzes voor de grote wo ningbouwlokaties. Over het ont werp-streekplan en het MER or ganiseert de provincie een aantal informatie-avonden. Dan zullen provinciebestuurders en ambtena ren een toelichting op het plan en het rapport geven en kunnen geïn teresseerden eventuele vragen stellen. Voor Soest is de infor matie-avond van belang die op donderdag 2 december wordt ge houden in De Eenhoorn aan de Wilhelminalaan 33 in Amersfoort, aanvang 20.00 uur. Het ontwerp-streekplan geeft voor de periode tot het jaar 2005 in grote lijnen aan in welke gebieden in de provincie Utrecht nieuwe woningen en bedrijven moeten komen; waar de landbouw zich verder kan ont wikkelen; welk gebied geschikt is voor recreatie, en waar de natuur nieuwe kansen krijgt. Ruimtelijke plannen van gemeenten, zoals be stemmingsplannen, worden aan een streekplan getoetst. Het ontwerp-streekplan en het Mi- lieu-Effectrapport Woningbouwlo katies Streekplan Utrecht liggen tot en met 14 januari 1994 tijdens kan tooruren ter visie in de bibliotheek van het Provinciehuis, Achter Sint Pieter 200 in Utrecht, en in het Pro vinciekantoor aan de Galileïlaan 15 in Utrecht, en verder in alle ge meentehuizen en openbare biblio theken in de provincie Utrecht. Schriftelijk bezwaar Tot en met 14 januari 1994 kan ie dereen in verband met wettelijke voorschriften uitsluitend schrifte lijke bezwaren indienen tegen het ontwerp-streekplan bij: Provinciale Staten van Utrecht, Postbus 80300, 3508 TH Utrecht. De procedure met betrekking tot het MER is enigszins anders. De op- en aanmerkingen over het MER tijdens de informatie-avon den worden, voor zover ze betrek king hebben op het niet voldoen van het MER aan de richtlijnen, wèl bij de verdere besluitvorming meege nomen. Na 14 januari zullen Provinciale Staten van Utrecht de ingediende bezwaarschriften behandelen. Daarna stellen zij het streekplan vast. Naar verwachting gebeurt dit in juni 1994. Op het onlangs heringerichte marktplein van Soest aan de Weeg breestraat heeft de afdeling Groen- beheer een twintigtal grote bomen geplant. Gekozen is voor de pla- taan, bij uitstek een pleinboom. Het l is een van oorsprong Zuid-Europe- se boom die het in onze streken zeer goed doet. Op oudere leeftijd is zijn afschilferende bast een bijzonder kenmerk. Met de aanplant van deze bomen is de inrichting van het marktplein voltooid.

Soester Courant | 1993 | | pagina 36