1 Tegels Carolusschool zijn weer terug 'Voor die lachende kopjes doen we alles!' tl NE WO nieuws Volle winst voor dames AGAVS] Dat zo Gesprek over tolerantie ontstijgt maar net het niveau van de bittertafel Drie WOENSDAG 24 NOVEMBER 1993 SOESTER COURANT PAGINA 1(i 'Die oude bekende tegels met het kruis doen me zoveel!' nSS'k-ïï Van 'Pruttelpot' naar atelier Sint en Piet kostuums Raad alsnog eens met subsidie voor vrouwenproject Tieners vallen bejaarde vrouwen lastig op straat VAKGARAGE Korfballen (KVO) AAfH/%f Vier ongelukken op Soester wegen binnen vier uur Politie bekeurt voor overtredingen in het verkeer Inbreker takelt auto flink toe Ook winst voor herenteam Kinderen L Auto botst tegen fiets op Birkstraat Bestelbus van garage gestolen Soester Courant in Soesterberg Kerstpakketten Polen een succes Cadeau-tip 'Bezinningsbijeenkomst' in NPB-kerk De Zaterdag 20 november, 's middags om 1 uur, was het druk op de hoek Fokkerstraat/Generaal Winkel manstraat. Aan de muur van een aldaar staand hoekhuis hing een groot zwart kleed. De toestroom van mensen werd nog groter toen de muziekvereniging Odeon ter plaatse kwam, voorafgegaan door de majorettes als Zwarte Pieten Dhr. Cees van Rijthoven, voorzitter van de ANBO, heette de genodigden en belangstellenden van harte welkom. "Gezien de kou maak ik het kort," al dus Van Rijthoven. In het kort memo reerde hij de plaats en de funktie van de Carolusschool die daar zoveel jaren had gestaan. Hij was blij dat de voor velen zo bekende tegels, na twee jaar duister nis van een koude en donkere kelder, nu weer het daglicht mochten zien. Hij stelde het zeer op prijs dat de onthulling door mw. Van As zou worden verricht, de echtgenote van het laatste school hoofd die daar heeft gewoond en ge werkt. Met een ferme ruk trok mw. Van As daarna het zwarte doek weg en kwamen de sierlijke letters naar voren. Bij het zien van dat oude bekende werden de emoties mw. Van As even teveel. Minu tenlang keek ze naar de bekende woor den en gingen haar gedachten uiteraard i mem terug naar toen. Heel begrijpelijk was dan ook haar opmerking na de plechtig heid: "Die oude bekende tegels met dat kruis doen mij nog zoveel!" Het bekende kruisbeeld en het op schrift zijn een sieraad voor het betrok ken huis, de straat en het gehele dorp Soesterberg. Verscholen, bijna weggedrukt achter een paar flats, ligt Prof. Lo- rentzlaan 181. Een klein gebouw tje, dat vroeger bekend stond als de 'Pruttelpot', één van de eerste peuterschooltjes die Soesterberg rijk was. Op het afgesproken uur druk ik op de bal aan het tuinhek en direkt daarop staat een lange man voor me. "Goedemorgen, ik ben Reinier Sijpkens. Kom ver der". Het vroegere klaslokaal is omgetoverd in een echt atelier. Tegen de wand staan veel doeken en tonen hun achterkant, net of ze bang zijn om mij te willen zien. Een tafel met verf, in alle soorten en kleuren, kwasten, penselen, tekenpa pier, het ademt een ingehouden span ning. In een hoek staat een tafel met een paar stoelen, waarop uitnodigend de koffiekopjes al klaar staan. Dan ineens een andere stem. "Welkom, ik ben Lia Laimböck". Twee stralende jonge mensen, met de slaap nog in de ogen van de korte nacht rust, nemen mij bliksemsnel op. "Mene, mene, tekel ufarsin", gaat er door mijn hoofd. Gewogen, gewogen en te licht bevonden. Gelukkig valt dat mee. We beginnen te praten over tekenen, schilderen, componeren, goochelen, muziek maken, muziek spelen en wer ken. Twee mensen barstensvol met ech te kunst, maar op twee zo verschillende manieren datje er stil van wordt. Reiner en zijn echtgenote Lia kennen elkaar sinds 1984 en werken samen, maar ie der voor zich. Ze zoeken naar een stuk gemeenschappelijke kunst. Niet voor altijd te doen, maar voor zo nu en dan. In 1990 begonnen ze met een kinder programma: hij muziek maken, gooc helen, gek doen; zij tekenen en laten te kenen. Ze offerden hun vakanties op om weeskinderen in Polen, Roemenië, Indonesië en vooral straatkinderen in Brazilië een sprankje geluk te geven. Hun huwelijksreis was in de sloppen wijken van Brazilië; gratis kinderpro gramma's geven. Ze werken nooit via één of andere in stelling, maar via rechtstreeks kontakt met de mensen die zich daar voor kin deren inzetten. Het gevolg: een enorme medewerking en een laaiend enthou siasme. "Na zo'n kinderprogramma ben je doodmoe, maar voor die lachen de kinderkopjes doe je alles!" Ze hebben vaak voor moeilijke mo menten gestaan. Als ineens duizenden mensen op je af komen en je denkt in het gedrang te bezwijken. De douane die al die flessen verf ziet en dan dat gekke karretje, wat een echt draaiorgel tje blijkt te zijn. Reinier toont vol trots dat bereisde draaiorgeltje, een prachtexemplaar. In een zelfgebouwd bootje van twee meter lang, met daarin z'n draaiorgel en trom pet, maakt hij "water-theater". Daar naast speelt hij in een tweemans-orkest je en ook als solist is hij een geziene gast bij bruiloften en partijen. Om duidelijk te maken dat hij inder daad de kunst verstaat van instrumen ten en van niets iets te maken, rollen de klanken van instrumenten en vogels zo uit zijn mond en handen. In een kleine ruimte naast het atelier komen we in zijn domein. Veel instrumenten en voorwerpen waarmee klanken kunnen worden voortgebracht. Ook veel kle ding in alle kleuren. "Ik ben steeds in pak", zegt Reinier en wijst op de vele kostuums. "Je moet altijd ten dienste zijn voor wie je speelt". Lia Laimböck, geboren in 1965 en ge togen in het Zuid-Hollandse Oestgeest, volgde van 1982 tot 1988 een opleiding tekenen, schilderen en vrije grafiek aan de Koninklijke Academie van Beelden de Kunsten in Den Haag. In haar nieuwste werk legt ze de nadruk op vorm in relatie met kleur en eenvoud, waarbij de mens centraal staat. Ze is ge fascineerd door Japan en probeert een link te leggen tussen 'hier' en 'daar', vertaald door mensenfiguren in asym metrische (be)kleding. Lia heeft een bijzondere gave door din gen te zien die een ander niet ziet. Geen paranormale gave, maar oog voor op merkelijke details en het vermogen om met figuren en vormen te spelen. Het is dan ook niet vreemd dat zij in 1992 van het Genootschap Kunstliefde te Utrecht de fel begeerde 'Zien en Weer geven Hans van Dokkum Prijs' kreeg. Hun agenda's staan tot ver in 1994 vol geboekt. Dat betekent ook dat er meer doeken, voorwerpen en zaken komen die ze bij de hand moeten hebben. De 'Pruttelpot', hoe mooi en rustiek ook, wordt helaas voor de toekomst te klein. Tussen de bedrijven door proberen ze ergens in de buurt een groter onderdak te vinden om daarin dit unieke stuk kunst verder te laten ontplooien. Laten we hopen dat deze prachtmensen dat onder de rook van Soesterberg kunnen vinden. Zijn er verder nog wensen? Ja, op het programma staat ooit een reis naar Su riname. Waarom? Omdat die mensen en vooral de weeskinderen daar het zo economisch slecht hebben en best ook eens mogen gieren van het lachen. Wanneer? Wie weet, morgen wel. Rei nier Sijpkens en Lia Laimböck: twee namen om te onthouden. Te huur incl. grimeren Bespreek vroegtijdig bij het vanouds bekende adres: C. van Rouwendaal Koninginnelaan 11 (achterom) - Soest Telefoon 12882, 17390 of 22292 Zoals verwacht werd is de gemeente raad vorige week alsnog akkoord ge gaan met de toekenning van een subsi die van 20.000 gulden voor het project Marokkaanse vrouwen. Het project is daarmee althans voor een jaar veilig ge steld. De meerderheid toonde zich gevoelig voor de argumenten van Ellen Spijk (WD), die duidelijk maakte dat het project min of meer het slachtoffer was geworden van onduidelijkheden tijdens de begrotingsbehandeling in de raad van oktober. "Door een verkeerde volgorde van de moties viel het project uit de boot." Ook het CDA, dat nog wel wat beden kingen had tegen "tussentijdse" uitga ven die niet onder de bekende drie O's vallen (onvoorzienbaar, onvermijd baar, onuitstelbaar) liet bij monde van Bart Krol weten dat het zich niet tegen het voorstel zou verzetten. De andere fracties konden zich er met meer over tuiging in vinden. Wethouder Frans Kingma stelde voor het bedrag te halen uit het overschot 1993 (46.000 gulden) in het potje voor sociale vernieuwing, en dat vond de raad best. Op de Dal weg zijn twee vrouwen lastiggevallen door twee jongens van ongeveer twaalf jaar. De bejaarde dames liepen op het voetpad, toen één van de jongens met hoge snel heid tussen hen door fietste. Daarbij kwamen beide vrouwen ten val. "Dat doen we nog een keer", riep toen de andere jongen, waarna hij de daad bij het woord voegde. Bij de valpartij scheurde van de 78-jarige vrouw een pees van een bot in haar hand af. Omdat ze dacht dat het wel zou overgaan, lichtte ze de politie niet in van het voorval. Maar aange zien ze nog steeds last had van haar hand, belde ze vorige week donder dag alsnog de politie. De pesterij vond plaats op dinsdag 2 november, 's middags om ongeveer half vier. Eventuele getuigen wordt verzocht contact op te nemen met de politie. Stichting Jeugdwerk Soesterberg tel. 02155-19546 03463-53411 Meidenavond Dinsdagavond van 19.00 tot 20.15 uur. De 'meidenavond' is bedoeld voor meisjes van 8 tot 12 jaar. Eigen ideeën zijn van harte welkom. Modelbouw Voor kinderen vanaf 8 jaar op woens dagavond van 19.00-20.15 uur. Houtbewerken Voor kinderen vanaf 8 jaar op donder dagavond van 18.30-20.15 uur. Vliegtuigmodelbouw Voor kinderen vanaf 10 jaar op vrijdag avond van 19.00-20.15 uur en voor gevorderden van 20.30-23.00 uur. Ook op zaterdagmiddag is er mogelijkheid voor vliegtuigmodelbouw van 14.00- 16.00 uur. De Instuif Voor kinderen tussen 4 t/m 12 jaar op woensdag van 14.00-15.30 uur. Deel name aan een activiteit kost f 1,00 per keer. Stichting Jeugdwerk Soest heeft een ei gen opgang, naast de hoofdingang van het Dorpshuis. Stichting Jeugdwerk Soesterberg heeft heel hard mensen nodig. Vrijwilligers die leiding willen geven aan een groep kinderen tijdens het creatief of anders zins bezig zijn. Tevens is er grote be hoefte aan mensen met bestuurlijke en/of organisatorische kwaliteiten. Vragen of reakties: Barbara Bunte, tel. 02155-19546, of Nell Ruis, tel. 03463-53129. APK ONDERHOUD REPARATIES voor alle merken auto's. Nijverheidsweg 11 Soest Tel. 02155 - 2 Z1 23 KVO moest de eerste zaalwedstrijd uit spelen tegen Velocitas in Leiderdorp. Het werd een doelpuntrijke wedstrijd. KVO won met 8-19. Topscorers waren Folko de Raad en Richard Jaspers Faijer, elk met vier doelpunten. KVO speelt zaterdag om 15.50 uur in de Banninghal tegen ODS. De overige uitslagen zijn: Spirit 3 - KVO 2 2-12; Het Bosch 2 - KVO 3 8-14; KVO 5 - Woudenberg 8 10-13; KVO Al- Spirit A3 8-18;KVO A2-TerLeedeA2 4-4;Fiducia BI - KVO BI 6-2; KVO Dl - Telstar D3 3-2; Telstar El - KVO El 4-0. Uitslagen Badso: Pluumpje 1 - Badso 1 2-6; Raptim 1 - Badso 2 3-5; 't Slot 3 - Badso 3 2-6; Badso 4 - BVO 2 5-3; BVO 3 - Badso 5 6-2; Badso 6 - Woudenberg 1 3-5; BVO 5 - Badso 7 1-7; Badso 8 - BVO 6 7-11; DVS 8 - Badso 9 1-7; Badso 10 - DVS 1-7. Steenhoffstraat 9A, tel. 1 20 75 Speciale aandacht: Iedere week op donderdagmorgen, ca. 09.45 uur: het laatste VW-nieuws (info, ideeën) op Radio Soest. Pas verschenen: VW-vakantiereis gidsen voor Zeeland en Overijssel 1994. Tal van arrangementen, speciaal op maat gemaakt, bijv. hotelvakanties, kano-, fiets- en wandel-arrangemen ten, kampeertrektochten, bungalow vakanties, te reserveren bij de VW. Bijvoorbeeld (nieuw): fietsarrange- ment Bad Boekelo, fietsen langs de wa termolens of eeuwenoude Twentse boerderijen, een culinair Twents fiet- s-arrangement en een watersport/bun galowvakantie-arrangement in Hasselt bij Zwolle. Thealerinfo (te reserveren bij de VW) musical "Cyrano" vanaf 15 maart in Carré Amsterdam; musical "Bubbling Brown Sugar", in november in Luxor Rotterdam en cul tureel centrum Amstelveen; "The Great American Songbook", elke zondagmiddag in St. Olofskapel Amsterdam; "Holiday on Ice", 23-28 november in Eindhoven, 1-6 december in Mecc Maastricht, 8-19 december RAI Am sterdam; Jumping Indoor Maastricht, 25-18 november in Mecc; "Walt Disney on Ice", 1-8 december in Congresgebouw Den Haag; "The Young Christmas" o.I.v. Tom Parker, in december o.a. in Apeldoorn, Arnhem en Zwolle; musical "Porgy and Bess", 17-28 de cember in Congresgebouw Den Haag en 18 januari-6 februari in Carré Am sterdam; Deep River Quartet, 26 december in Vredenburg Utrecht; Wereld Kerstcircus, 16 december-2 januari in Carré Amsterdam; thriller-musical "Sweeney Todd", 1-6 februari in Congresgebouw Den Haag en 11-20 februari in Carré Am sterdam. VW ANWB-winkel "Er-Op-Uit", NS-dagtochten, f 4,50; ANWB-reisgidsen; landelijke fietsrou tes; ANWB-autoroutes. In Soest zijn maandag vier ongelukken binnen vier uur gebeurd. Niemand raakte daarbij gewond, maar er onstond wel veel blikschade. Eén auto moest worden weggesleept. Op de kruising van de Jan de Rooy- straat en de Vrijheidsweg kreeg een 72-jarige automobiliste geen voorrang van een 64-jarige man. De twee auto's botsten vervolgens tegen elkaar. Dat was 's morgens om half elf. Twintig minuten later was er een scha degevalletje op de kruising van de Ko ningsweg en het Weteringpad, nadat twee wagens tegen elkaar waren gere den. De oorzaak daarvan was, dat een man van 66 geen voorrang gaf aan een Amersfoorter. Om kwart voor twaalf was het weer raak, nu op de kruising van de Birk- straat en de Bartolottilaan. Een veertig jarige vrouw uit Amersfoort wilde linksaf de Bartolottilaan inslaan. Een vrouw van 71, die achter haar reed, had te laat in de gaten, dat de vrouw was ge stopt en botste achterop de wagen. Een eenzijdig ongeval vond plaats op de Soesterbergsestraat. Om kwart over twee verloor een 21-jarige Amersfoor ter de macht over het stuur. Toen het rechter wiel in de berm raakte, was het kwaad geschied. De man botste tegen een lantaarnpaal. Zijn wagen moest worden weggesleept. Elf bekeuringen zijn donderdag uitge schreven door de politie tijdens ver schillende controles. Twee automobi listen werden 's morgens op de bon ge slingerd, omdat ze het rode verkeers licht negeerden. Tijdens de controle, die werd uitgevoerd op de kruising Birkstraat/Vondellaan, werden tussen acht en negen uur 's morgens nog twee weggebruikers bestraft. Eén, omdat hij zonder helm op een bromfiets reed, de ander vanwege het rijden zonder veilig heidsgordel. Tussen negen en tien uur stond de politie op de kruising van de Amersfoortsestraat en de Van Weer den Poelmanweg. Daar werden geen verkeersovertreders betrapt. Donderdagmiddag controleerde de po litie op de Soesterbergsestraat, de Van Weerden Poelmanweg en de Amers foortsestraat op het gebruik van de au togordel. Tussen één en drie uur wer den tachtig tot negentig bestuurders ge controleerd. Zeven van hen kregen een bekeuring, omdat ze de gordel niet om hadden. Op de Industrieweg is donderdagnacht veel schade toegebracht aan een auto. Een inbreker vernielde een portierslot, de laadklep, de achterruit en doorzocht de wagen. Ondanks dat hij zich veel moeite had getroost om de auto binnen te komen, trof hij niets van zijn gading aan. Een 43-jarige Soester zat met de gebakken peren. "Van harte welko naar binnen brei woorden worden de herdenking va terberg in het Ofl kom geheten. O twee van de 21 si de Desmond Tul doen dat op een i nier. De kantine nodigden. Ze I wachten ot men kan vinden, om te keren om an groeten. Organ zit twee jaai nifer al vanaf het b best leuk om aan c doen. Op de vraa, Het damesteam vanA GA VS heeft zaterdag de volle winst binnengehaald. Dalge- nend™den cntkj beurde in de thuiswedstrijd tegen Brezan/SSS 3. Het werd 3-0 in de Banninghal via en D de setstanden 15-9, 15-11, 15-9. A] Kalkom in 1 Ook het eerste herenteam won. De ploeg was in de wedstrijd tegen A Imere voor hei ge eerst blessure-vrij. De eerste set werd dan ook meteen met 15-5 gewonnen. Na de mei tweede set, die met 12-15 werd verloren, keerde de motivatie en concentratie terug ruimi honderd me De Soesterbergers trokken de derde set dan ook naar zich toe (15-11) en beslisten hei staa duel met goede stops en goede combinaties: 15-7. Overige uitslagen: Heren 2-Leos j>aS1^ pehou 3 2-2, Dames 2-Smess 1 2-2.dfreCt netjes twe staan. Voorop ee die een voor hen dragen. Zij kijker dere mensen. Hi een scherp contr hun kleding. De i zijn donker gekle lijke kleuren dra Dan zet de stoe kinderen zijn sti nu de plaats en h uitgekeken hebt dachten terug n; Nu 51 jaar gele stoet, bestaande komstig uit vei Nederland. Ze 2 bewapende Dui veer honderd ir plaats aangeko klinken de gewe meer. "Meester heeft gebeurd is," ze worden nog d( mooi, hè?" Nu lopen daar stil. Bij de hei gedenkplaats, luchtmachtmili heel dichtbij gt - gezichtjes bijn. ken. Ietwat ne plaats in, vlak 1 gebeuren. Ze zien hoe de o\ het monumen Dan is het zov vliegbasis (eer van hen later) iets over geri kaar hebben, ren kijken n£ die over de h< ze even in ge horen ze aan dat er iets bel ken de mann venter-Terw> Een vrouw van 38 is vorige week naar ziekenhuis Eemland in Amersfoort ge bracht, nadat ze was aangereden door een auto. Na onderzoek mocht ze weer naar huis. De vrouw was met haar fiets de Birk straat overgestoken en had niet gezien, dat er een auto naderde. De bestuurder, een 23-jarige Amersfoorter, kon haar niet meer ontwijken. Van een terrein van een autobedrijf aan de Koningsweg is een bestelbusje gesto len. Daarvoor moesten de dieven zich nogal wat inspanningen getroosten. Ze verbogen een stalen balk van het toe gangshek en moesten een andere auto verplaatsen om er met de rode Mitsu bishi vandoor te kunnen gaan. Namens het bedrijf deed een negentien-jarige Soester aangifte. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest, tel. (02155) 21841. Het afgelopen weekend stonden leden van de Stichting Jumelage en SKK naast elkaar voor een aktie Kedzierzyn/ Kozle Polen. Men kon bonnen kopen waarvan de opbrengst wordt omgezet in kerstpakketten voor mensen in de Poolse plaats. Zo kon men hen zien in de winkel Ga rant aan de Rademakerstraat en in Vo lume Markt aan de Buys Ballotlaan. Eén van hen was dhr. Verheus, voorzit ter van de Stichting Jumelage. Na slui tingstijd van de winkels deelde hij mede zeer tevreden te zijn en de aktie als ge slaagd te beschouwen. Hij kon de feite lijke opbrengst nog niet meedelen, maar dacht dat het beoogde doel ruim schoots was overtroffen. Heeft men deze aktie gemist, geen pro bleem. Bijdragen per bank zijn even zeer van harte welkom. Men kan de bij drage storten op postbanknummer 236 62 14 van de Vereniging Soest-Ked- zierzyn/Kozle te Soest, of op postbank rekening 45 66 07 van de Stichting Ju melage Soest-Kedzierzyn/Kozle te Soest, onder vermelding: Kerstaktie 1993/94. Wilt u iemand verrassen? Maak hem of haar voor een half jaar abonnee van de 'Soester(bergse) Courant'. En dat voor dertien gulden... Even 51252 bellen. Aan gespreksstof ontbreekt het doorgaans niet als het thema "reli gieuze verdraagzaamheid" wordt aangesneden. Op veijaardagsvisi- tes, aan de tap in het café en bij al lerlei andere gelegenheden scoort het onderwerp - niet zelden ver smald tot een oordeel over de eige naardigheden van de islamitische medeburgers - meestal vrij hoog. De organisatoren van de bezin ningsbijeenkomst in het NPB-ge- bouw hadden bedacht dat er voor zo'n discussie een betere plaats denkbaar is: een kerk. Waar an ders mag je verwachten dat men sen bereid zijn tot een zinnig ge sprek over zo'n "gevoelig" onder werp? Opvallend was de totale afwezigheid van jongeren (afgezien van enkele no- tuleurs) onder de 60 belangstellenden - merendeels uit eigen NPB-kring - die het gesprek kennelijk de moeite waard vonden om er op een ijskoude zondag morgen redelijk vroeg voor uit bed te komen. Onder leiding van René Eijber- sen (NCRV) waagden ze zich aan de discussie, die werd ingeleid door NPB-voorganger H.W. Kuiper. Die wees er o.m. op dat verdraagzaamheid in de geschiedenis meestal meer als een gunst dan een onherroepbaar recht werd beschouwd - "andersdenkenden mochten niet té lastig worden" - en dat het begrip zich vandaag de dag uitstrekt tot huidskleur en stijl van leven en ge drag. "We roepen nu foei over de slavenhan del en kinderarbeid van vroeger, maar wat zeggen we over de vrouwenhandel in de Derde Wereld en de 300 miljoen kinderen die daar dagelijks het werk van volwassenen moeten doen?" aldus Kuiper. Als voorbeeld van tolerantie- verschuiving noemde hij ook de veran derde houding tegenover ongehuwd sa menwonen. Een duidelijke grens werd zijns inziens overschreden in het Noordierse conflict, waar katholieken en protestanten onverzoenlijk tegen over elkaar staan. Mitrailleur De deelnemers verspreidden zich ver volgens in groepjes met deskundige ge spreksleiders, waar ieders persoonlijke tolerantiegrenzen werden afgetast, bij voorbeeld aan de hand van onderwer pen als de al dan niet gedwongen polio vaccinatie, het ritueel slachten en de vrouwenbesnijdenis. Eijbersen vatte de discussies na enige tijd kernachtig sa men met de opmerking dat hij een va riatie aan uitspraken had gehoord, "van ergernis over het vuil op straat tot de wens om de mitrailleur op een bepaalde bevolkingsgroep te zetten..." Om welke groep het ging meldde hij niet. Niettemin bleken de gespreksdeelne mers volgens Eijbersen allemaal nogal verdraagzaam, al waren er op enkele punten felle discussies ontstaan. De constatering "we worden allemaal ge dicteerd door egoïsme en materialisme, waardoor de morele waarden in de ver drukking komen," vond hij een interes sante uitspraak. De aangedragen voor beelden van intolerantie varieerden verder van de afwijzende houding van de Gereformeerde Bond tegenover het Samen-op-Weg-proces tot de euthana- sie-discussie. Grote boosdoeners Een in de plenaire discussie opgewor pen vraag - "komen normen wel demo cratisch tot stand?" - werd ontkennend beantwoord. "Meestal is het een kleine minderheid die zichzelf profileert, wat gemakkelijk tot extreme standpunten kan leiden." Iemand constateerde dat het juist de extreme groepen zijn die de media beheersen, en wist met feilloze zekerheid de PvdA en Groen Links als de grote boosdoeners aan te wijzen. "En D66 moet óók oppassen..." De discussie ontspoorde zodoende al gauw in de richting van het niveau van de bittertafel en Eijbersen moest knap werk verrichten om het geheel weer in ordentelijker banen te leiden, waarin hij maar gedeeltelijk slaagde. Een deelne mer bracht als knellend probleem naar voren dat het katholiek onderwijs - op gezag van de overheid - de traditionele vrije dag met Aswoensdag wordt ont nomen, ten gunste van de viering van het islamitische Suikerfeest of het einde van de Ramadan. "Katholieke kinde ren kunnen geen askruisje meer ha len..." Hij voorspelde dat er met "80 ge loven" op den duur geen kind meer naar school zou gaan. Anderen pleitten voor het behoud van de "identiteit" - "Alles moet zo nodig geïntegreerd worden; we durven niet meer duidelijk te zijn..." - of weerleg den de kritiek met de vaststelling dat de katholieke scholen het aan zichzelf te wijten hebben, omdat ze zonder veel re serve alle kinderen opnemen. Er klonk in dat verband dan ook een pleidooi voor het openbaar onderwijs: "Hoe breder de schoolbevolking is samenge steld, des te meer leren de kinderen met verschillen om te gaan, en dan zullen ook de ouders gaan nadenken." Geen fouten Andere onderwerpen die aan de orde kwamen waren het (gebrek aan) protest van kerken en christenen tegen de groeiende tweedeling tussen arm en rijk in de samenleving - "vooral het CDA zwijgt erover, terwijl de bevolking ver paupert!" - en de "dreiging" van de is lam voor de christelijke cultuur, een ge vaar dat door anderen weer niet zo se rieus werd opgevat: "Het christendom heeft een hele slechte naam, omdat het een bloedspoor door de geschiedenis heeft getrokken." Volgens de spreker was dat misschien 300 jaar geleden nog wel zo, maar had het christendom sindsdien geen fouten meer gemaakt. Volgens sommigen was tolerantie dui delijk niet hetzelfde als "het iedereen naar de zin proberen te maken"; ande ren wezen op de problemen die christe nen in Arabische landen ondervinden en één deelnemer pleitte ervoor de zon dag voor alle geloven in Nederland ver plicht in te voeren. Iemand anders wees erop dat er destijds in het multiraciale Indonesië nooit problemen waren ge weest - "dan moet het hier toch ook kunnen?" - en weer een ander stelde droogweg vast dat er maar één god is: Mammon. Dialoog De enige deelnemer van Turkse origine wees o.a. op de nauwe verbondenheid van de islam met de andere godsdien sten en pleitte voor de dialoog en meer onderling begrip. "Je eigen vijand maak je zelf." Hij benadrukte ook nog even dat lang niet alle islamieten in Neder land gerekend mogen worden tot de fundamentalisten. Eijbersen sloot de discussie af met een aantal behartigenswaardige opmerkin gen. "Te weinig verdraagzaamheid leidt op den duur tot vervolging, te veel verdraagzaamheid misschien tot onver schilligheid." Hij was vooral blij met het pleidooi voor een betere dialoog. "Waar gepraat wordt, wordt niet ge schoten en waar men eikaars boeken leest, worden ze niet verbrand. Want waar boeken worden verbrand, worden uiteindelijk ook mensen verbrand..." 'Dat wij toch niet vergeten dat onze lie ve aarde nog kans op redding heeft..." klonk het tenslotte in het lied dat ter af sluiting gezamenlijk gezongen werd. De bijeenkomst krijgt volgend jaar nog een vervolg op 27 februari en 24 april, eveneens in de NPB-kerk aan de Rem- brandtlaan. Het kon za ders zo ru: was reeds den en de dan even ne Doorl teklap de I en volledi Generaal Heel wat to ven zich ev en nu ook ging het rt wer. Deze ere van eei met edel v gen. De pi gonnen of met al zijn volg was e< ting met ai de Sinterk Nadat evt bood dh: bruinkleu het Konin pers. Ma< doende, derde d; 'Prins Spi landsgen< hartverw: elkaar be kruikje bruinklei genaamd De direc gejuich lijk hoog moest e DeVere terug oj ring. Oi ondank het K01 Een te\ nam ha rige lec vrij ste1 te noe te wet< delijk Mw. N mens i

Soester Courant | 1993 | | pagina 10