arttóhocK 7CÜL TUUR WELZiJNt CT Nieuws van de bibliotheek l//> Kinderbios: 'Knipoog Chico Dansen uit Zuid-Amerika in C-drie Zilveren Caecilia-zangers gehuldigd Byzantijns Kamerkoor kan nog nieuwe leden gebruiken Sinterklaas en de Wereldwinkel Nadjezjda van Ittersum exposeert in het gemeentehuis iSSM 3766 cp Soest'tel- H)!00aig2.30nuur.OnderdaemOrgen Van WOENSDAG 24 NOVEMBER 1993 SOESTER COURANT PAGINA 1 r f~~ f/l— Q Waardigheid Woensdag 1 december in C-drie V olksuniversiteit Soest/Soesterberg Kinderboerderij De Vrije Teugel Kasteelconcert in Groeneveld Baarn Vrijwilligers Vakature Bank Concurreren Aquariumwater en scheikunde Crea-workshops voor de Kerst Pop-cursussen 'The Lost Paradise' Korte kursus blues 2 stichting openbare bibliotheek Nieuwe boeken op de jeugdafdeling varr0.008V2°30uuT,Za,erdagmOrgen ÏSlTsO'uïï met vri'dag™dda8 S-li.OOuur. Vrijda8avond van Openbare bibliotheek Overhees Wil- Cultureel Creatief Centrum Willaertstraat 49, tel. 22188 Een prachtige ochtend, herfst, afgelo pen week. De zon scheen. De wind blies zachtjes wat dorre bladeren over het plein de straten in. Het was half tien en ik wandelde van de Amsterdamse Nieuwmarkt richting Rembrandthuis. In één van de stegen deed zich een op stootje voor. Hoewel niemand in deze buurt daar meer van opkijkt, was mijn nieuwsgierigheid voor even gewekt. Een cameraman, gezeten in de open staande laaddeur van een splinternieu we bestelauto, een voyager of spacewa- gon, had het aan de stok met een junk. Een junk naar ik aanneem tenminste: onverzorgd, schichtig in zijn bewegin gen en schreeuwerig. Met een beugel- slot maakte hij slaande bewegingen naar de lens. De man stopte met filmen, maar bleef voor de rest stoïcijns. De junk spuwde in zijn gezicht en gebaarde nog wat. De zon scheen verder en het straatvuil vervolgde zijn willekeurige weg. Dat je toch junk moet worden om be paalde schaamtegevoelens te tonen, dat je zo diep moet zinken voordat een ele mentaire vorm van eigenwaarde naar bovenkomt. (Bij inbraken van die lui is het natuurlijk net omgekeerd: dan doen zij een onacceptabele inbreuk op ie mands privacy.) Ik moet bekennen dat ik één van mijn stokpaardjes ga berijden, namelijk de verholen degeneratie van 'normale' mensen. Wat mij en enkele gelijkge stemden al jaren ongelooflijk irriteert is dat het overgrote deel van de bevolking acuut een natte broek krijgt zodra er een camera in de buurt verschijnt of an derszins opgewonden raakt zodra de mogelijkheid zich voordoet om op de buis te verschijnen, al is het maar als beeldvulling. En het gaat me vooral om het verkwan selen van persoonlijke gevoelens. Jan kend vertellen dat dit de laatste kans is om je ex duidelijk te maken dat je niet zonder hem kan. Samen hebben ze een kindje. Waarop de ex, met zichtbare te genzin, antwoordt dat ze misschien moeten proberen te gaan praten. Dat komt nooit meer goed. De man die vertelt dat hij impotent is. Zijn ogen weerspiegelen de hoop dat hij door zijn t.v.-optreden iemand ont moeten zal die een keer de stand van za ken bij hem komt opnemen. Dat komt eveneens nooit meer goed. En nog ie mand. En nog zovele anderen. Het gaat me ook om die gigantische hoeveelheid show's en quizen, waarbij deelnemers zich als imbecielen laten behandelen en waarbij het publiek zich als een demente meute gedraagt. Ik haat de volksmenners van het lichte genre: de Ron's, de Sandra's, de Lin- da's en al die ander Waku Waku's. Dat komt echt nooit meer goed. En met u, beste lezer. Kijk gerust. Doe mee. Verlaag uzelf. U vraagt zich af: Waar om dan zo'n tirade? Door het op papier te zetten ben ik het tenminste weer kwijt, voor een tijdje althans. U als kij ker of als t.v.-personality heeft er niet veel aan. Ik ben onlangs aan het reke nen geslagen: binnenkort moet het ge hele Nederlandse volk in het één of an der televisieprogramma te zien zijn ge weest. Niet de gehele bevolking uiter aard. Er zijn gelukkig meer mensen die er net zo over denken als ik. Die min derheid is jaloers, aan de drugs of... Door de wind beroerd. Pim Jonker Culturele weekagenda: 24 november: kindertheater - Hanneke Heessels met "Opgestaan, plaats ver gaan". 26 november: live radiopraatprogram ma "Soestand". 27 november: cabaretavond RK Jonge ren Soest. 1 december: kinderbios - "Knipoog Chico". Op woensdag 1 december is er voor alle kinderen vanaf 8 jaar een spannende avonturenfilm te zien in de kinderbios van C-drie. Roman, 10 jaar oud, keert met zijn ou ders terug uit Zuid-Amerika naar Praag. Roman raakt bevriend met Do- pey en zijn hond Don. Aangezien Ro man veel met zijn ogen knippert krijgt hij direkt de bijnaam Knipoog. Dopey besluit Roman mee te nemen op een schoolreisje en zij verbergen zich in de trein samen met Don. Op het kampeer terrein aangekomen ontdekken zij bij toeval dat er een haviksjong is gestolen uit het nest op de kale berg. Na zeer veel spannende en komische avonturen wordt de dief uiteindelijk toch gegre pen. Een schitterende film van dezelfde re gisseur die ook de bekroonde film "Brontosaurus" heeft gemaakt. "Knipoog Chico" is te zien op woens dag 1 december om 14.00 uur in de kin derbios van C-drie. Toegang: f 3,- (kind) f5,- (volw.). Kaarten zijn te re serveren bij: C-drie, Willaertstraat 49, tel. 22188, en bij de VW-Soest, Steen- hoffstraat 9a, tel. 12075. Beginnend op 29 november biedt cul tureel centrum C-drie een cursus "Dan sen uit Zuid-Amerika" aan. De deelne mers worden meegenomen op een cul turele reis door Latijns-Amerika. Volgens de zangeres Alicia Maquina klinkt de muziek als volgt: "De melan cholie is Indiaans, het ritme van de ne gers en de teksten zijn spaans". Stelt u zich eens voor hoe de dans eruit ziet die bij deze muziek hoort! Een zestal dan sen worden aangeboden: allereerst de traditionele dansen uit het Andesge- bergte; een sierlijk ballet. Dan de dans van de pampa's: trots als de Spaanse flamenco. Een heupwiegende dans uit het Caraïbisch gebied, ritmische samba, opzwepende tango, de bekende lamba da en last but not least een sprankelen de Zapateado uit Mexico. De docente, Annette van der Steen, stelt een cassetteband en dansbeschrij vingen beschikbaar. De cursus is op maandagavond van 20.30-22.30 uur. Kosten voor dit dansplezier: f 110,- (10 lessen). Inschrijving is mogelijk bij de admini stratie van C-drie, Willaertstraat 49. Openingstijden: 8.30-17.00 uur. Tel. 22188. Foto: van der Wilt. Af gelopen zondag vierde het zangkoor St. Caecilia van de Petrus en Paulus-paro- chie het jaarlijkse St. Caeciliafeest. Na de hoofdmis was er in het Gildehuis een ge zellig samenzijn, met pastor Houben en oud-dirigent Gerard v.d. Schepop. Pastor Houben speldde daar namens de St. Gregoriusvereniging de zilveren medaille op bij mevrouw A. Wijnhoffen de heer H. Rebel, wegens hun 25-jarig koorlidmaatschap. Namens het bestuur kregen de jubilarissen een fleurig boeket. Het Soester Byzantijns Kamer koor (SBK) houdt op Tweede Kerstdag (26 december) één van de 'try-outs'. Dat is een jaar nadat dirigent Frans J. Wertwijn het koor oprichtte. Inmiddels zijn 25 mensen lid. Het koor bestaat uit zeven sopranen, zeven alten, vijf tenoren, twee baritons en vier bassen. Voor de try-outs en het presentatieconcert in november vol gend jaar kan het Byzantijns Kamer koor in alle stemsoorten nog nieuwe le den gebruiken. Het SBK debuteerde op Palmzondag in een dienst in de Baarnse Kruiskerk. Het had toen nog maar twaalf repetities achter de rug. Ook op Tweede Kerst dag verleent het koor medewerking aan een dienst in de Kruiskerk en op 13 maart treden de koorleden op tijdens de Kamermuziekdag in kasteel Groene- veld. Tot nu toe wordt hard gerepeteerd voor het presentatieconcert dat vol gendjaar in de Oude Kerk wordt gege- geven. Elke woensdag repeteren Wert wijn en co. van 20.00 tot 22.00 uur in de Kapel van Onze Lieve Vrouwe aan de Heideweg (hoek Braamweg). Liefheb bers van Byzantijnse liturgische koor muziek, die belangstelling hebben voor het koor, kunnen vrijblijvend de repeti tie bijwonen. Voor telefonische informatie kan con tact worden opgenomen met dirigent Frans J. Wertwijn, tel. 21598. 'AKRfclDH/lNKtL f' tf-eoeve /AM Sinterklaas is weer in Soest, sinds zater dag. Het begon allemaal op het Raad huisplein. Sinterklaas verwisselde daar de riante lijnbus voor zijn schimmel. En een boel Pieten dat hij bij zich had! En heel veel muzikanten speelden sin terklaasliedjes. Nu kunnen we aan de pakjes van 5 de cember gaan denken, die Sint gaat in kopen. Ook in de Wereldwinkel, want daar is letterlijk van alles te koop: naast leuk verpakte voedselprodukten, die zeker als presentje gewaardeerd zullen worden, zijn er kunstnijverheidsartike- len, sieraden, postpapier, lederwaren, tassen, sjaals, huishoudtextiel, te veel om op te noemenuit de Derde Wereld landen. Wereldwinkel-pieten. En natuurlijk is er speelgoed. Dit jaar is de collectie sterk uitgebreid. Er zijn o.a: knuffelpopjes en -dieren, kleurige hou ten trekpoppen, houten puzzels, spel letjes, degelijk blank-houten treinen en ander rijdend speelgoed. Ook zijn er mobiles voor de kinderkamer en niet te vergeten de 43-delige ark van Noach (met 37 dieren) alles in blank hout uit gevoerd. Zoiets belooft uren speelple- zier. Sinterklaas heeft de weg naar de We reldwinkel gevonden. Dat hoeft hij ei genlijk niet in de krant te lezen. Hij was vrijdag al in de winkel om voor zijn Pie ten een Wereldwinkel-tas te kopen. Ja, die Pepernoten-tassen. Zag je dat ook? Steenhoffstraat 9A, tel. 22195 De cursussen "Informatica" en "Wijn kennis" worden, wegens succes, nog maals door de Volksuniversiteit geor ganiseerd. Informatica: WordPerfect 5.1 WordPerfect 5.0/5.1 is de meest ge bruikte tekstverwerker in Nederland. De mogelijkheden van dit pakket zijn zeer groot. Het is niet alleen een tekst verwerker maat tevens een (eenvoudi ge) database en spreadsheet. Het kan een mailing verzorgen, dokumenten printen, indexen bijhouden, voet- en eindnoten maken, rekenen, spelling controleren, tekeningen tussen de tekst zetten en nog veel meer. Aanvang cursus: dinsdag 18 januari, 19.00-21.00 uur. Docent: dhr. M. van Krimpen. Cursusadres: Van Gelder In formatica B.V., Nieuweweg 91. Aantal lessen: 12. Cursusprijs: f 325,- (inclu sief instructieboek). Wijnkennis Deze cursus is geschikt voor iedereen die een glas wijn weet te waarderen en er graag meer over wil weten. Aan de orde komen o.a.: het 'aankopen, op slaan, drinken van wijn, bewaartijd en hoe wijn wordt gemaakt. Elke cursus avond worden wijnen uit verschillende streken besproken en geproefd. De laatste les is een "slotdiner" waarin het culinaire genot van wijn bij een maaltijd wordt beproefd (de kosten van (deze avond zijn f 40,-). Aanvang cursus: donderdag 20 januari, 20.30-22.00 uur. Docent: dhr. L.G. Gommers. Cursusadres: De Open Hof, Veenbesstraat 2. Aantal lessen: 8. Cur susprijs: f 100,- (ingrediënten f 75,-). Inlichtingen en inschrijving bij de Volksuniversiteit Soest/Soesterberg, Steenhoffstraat 9a. Tel.: 22195. Kan toor geopend op maandag en woensdag van 13.00-16.00 uur; dinsdag en don derdag van 10.00-13.00 uur. Vedelaarpad 53, tel. 18136 Donderdag 25 november Van 9.30 - 11.30 uur: activiteit voor volwassenen met vanochtend als spe ciale attraktie: schilderen met zand. De mevrouw die dit uitgevonden heeft komt het uitleggen en demonstreren. Van 9.30 - 11.30 uur: De tweede Van der Huchtschool komt met groep 7 voor het natuurproject over 'Voedsel'. Van 13.15 - 15.15 uur: Groep 6/7/8 van de Montessorischool komt mee doen aan het project 'Prehistorie'. Van 15.45 - 17.45 uur: Susanne, Sebastiaan en Kenny komen vandaag hun verjaar dagsfeest vieren. Vrijdag 26 november Van 9.30 - 11.30 uur: Groep 7 van de Prins Willem Alexanderschool komt langs voor het project 'Familie'. Na schooltijd zijn Emanuel, Carel en Mar- loes de kinderen die jarig zijn en met veel vriendjes komen feesten, 's Avonds van 19.00 - 21.00 uur geeft wijk vereniging O verhees een kinder disco op de boerderij. Iedereen tot 13 jaar kan komen en onze discjockey zorgt voor de muziek. Zaterdag 27 november Priscilla, Michele en Marcia komen hun verjaardagspartij vieren van 13.30 - 16.00 uur. De toneelgroep treedt op in Lage Vuursche met 'Het sleuteltje van geluk'. Kinderen die willen helpen met de verzorging van de dieren zijn van harte welkom. Maandag 29 november Groep 3/4/5 van de Montessorischool komt langs voor het natuurproject 'Verstoppertje', en wel van 9.30 -11.30 uur. 's Middags komt de andere helft van deze groep voor hetzelfde project. En na schooltijd van 15.45-17.30 uur: 'Het vliegend tapijt'. De grote groep knutselaars reist verder door de wereld en maakt er weer wat moois van. Dinsdag 30 november Van 9.00 - 14.00 uur: oefenen toneel door de leiding. Van 15.45 -17.45 uur: toneelgroep voor kinderen. Van 15.45 -17.45 uur: de 'boerderijclub' gaat en thousiast verder met haar activiteiten. Woensdag 1 december Van 9.30 -11.30 uur: peuter/ouderac tiviteit. Alle ouders kunnen weer met hun kleinste kinderen terecht en van daag komen er ook enkele Pieten langs met een verrassing voor de kleinsten. Om 14.00 uur is er een grote activitei tenmiddag voor kinderen van vier tot en met twaalf jaar. Entree: twee gulden per deelnemer. De Baarnse Muziekkring organiseert op zaterdag 27 november weer een kas teelconcert in de Hasselaerzaal van kas teel Groeneveld. Als solisten treden op Anner Bijlsma (cello) en Gerard van Blerk (piano). Zij spelen werken van Ludwig van Beethoven en Wolfgang Amadeus Mozart. Het concert begint om 20.15 uur. Toegang: f 20,00/18,50. Smitsweg 311, tel. 12630 De vrijwilliger wil "waar" voor .zijn in zet. Er zijn tegenwoordig zoveel ver schillende vormen van vrijetijdsbeste ding, dat het vrijwilligerswerk moet concurreren. Mensen hebben maar een beperkte vrije tijd en moeten dus keu zes maken. We kunnen in alle nuchterheid consta teren dat motieven en behoeften van mensen veranderd zijn en dat dat bij voorbeeld geleid heeft tot een toene mende afkeer van verplichtende rela ties; een toenemende aandacht voor de opbrengstkant: wat levert het mij op als ik... Dat betekent onder andere dat poten tiële vrijwilligers bij de afweging die zij moeten maken om wel of niet actief te worden in het vrijwilligerswerk, facto ren mee laten wegen als de prijs: wat moet ik investeren, bijvoorbeeld in tijd, en de opbrengst: in hoeverre komt het tegemoet aan mijn behoeften? Vakatures 5-105: Stichting geestelijke gezond heidszorg zoekt iemand die tegen een bescheiden vergoeding voorlichting kan en wil geven aan groepen (b.v. voorbereiden beroepsonderwijs, buurt huizen) over vooroordelen t.a.v. pa tiënten. 5-118: Centrum natuur- en land- schapsedukatie zoekt vrijwilligers die edukatieve programma's willen bege leiden en ook bij het suppoosten willen assisteren het (hele seizoen). 6-101: Telefonische hulpdienst zoekt vrijwillig(st)ers als telefonish hulpver lener, gemiddeld 1 uur per week. Leef tijd minimaal 21 jaar. 6-102: Projekt "begeleid wonen" voor verstandelijk gehandicapten zoekt vrijwillig begeleidende, die ook de praktische en administratieve zaken kan verzorgen. 7-102: Sociaal-cultureel centrum Zeist vraagt twee vrijwillig(st)ers voor de uitvoerende werkzaamheden bij het jeugd- en cursuswerk. 2-108: Centrum verstandelijk gehan dicapten Den Dolder zoekt vrijwillige medewerker voor klusjes t.b.v. leef- en aktiviteitengroepen, 1 of 2 dagdelen per week, in nader overleg. 8-196: Dezelfde instelling zoekt vrij willigster voor het begeleiden van pu pillen en ondersteunen m.b.t. gardero be (enz.) en voor bezoek aan oecumeni sche dienst in de kapel. 13-111; Milieu-organisatie zoekt in cidenteel vrijwillig(st)ers voor de chauffeur van de huis-aan-huis inzame ling. Inlichtingen Vrijwilligers Vakature Bank, Smitsweg 311; dinsdag t/m don derdag 9.00 tot 12.00 uur; tel. 12630. Tot en met januari 1994 exposeert de Soester kunstenares Nadjezjda van It tersum kunstobjecten en -sieraden in het gemeentehuis (hal naast raadzaal), In twee vitrines worden naast kleurige sieraden en twee bronzen beeldjes vier 'Pandora's boxes' en twee 'Horns of plenty' tentoongesteld. Van de laatst genoemde hoornen staan twee grote uitvoeringen op hoge stokken in het trappenhuis. Pandora's boxes In de doos van Pandora uit de Griekse mythologie zaten gaven die niet veel goeds brachten. Eén goede gave was aanwezig; deze bleef echter opgesloten in de doos: de hoop. Elke doos lokt de toeschouwer binnen een magisch land schap van onverwachte optieken en lu dieke verrassingen. Als een weerspie geling van het onderbewuste onthult dit spannende labyrint zijn nieuwe per spectieven. In kleurrijke samenstellin gen van veren, hout, bladgoud en grafi sche flarden tovert Nadjezjda fantasti sche voorstellingen uit haar dozen. Horns of plenty (cornucopia) Cornucopia bestaat uit een aantal lu dieke en kleurrijke objecten, die kun nen fungeren als staande of hangende IJÏN-SO Tel. 14780 Chemicus Albert Berends, lid van aquariumvereniging Aquarius in Hui zen, is morgenavond te gast bij Neon Tetra. In de gemeentelijke Kwekerij aan de Molenstraat zal hij een lezing houden over aquariumwater en schei kunde. Voor het handhaven van een gezond vissen- en plantenbestand is een goede waterkwaliteit een noodzaak. Veel visziektes worden veroorzaakt door een slechte waterkwaliteit. Be rends zal daarover praten en tips geven. Regelmatig meten van het water is bij voorbeeld zeer belangrijk. Belangstel lenden kunnen daarom een watermon ster meenemen. Van belang hierbij is dat het jampotje onder water moet wor den gevuld en afgesloten. Dit moet bij voorkeur de avond voor de meting (vanavond dus) gebeuren, 's Ochtends moet in elk geval geen monster worden genomen. De lezing van morgenavond, donderdag 25 november, begint om 20.00 uur. De Vangrail, De Engh, De Praatpaal tel. 17615 tel. 21987 tel. 19546 In De Vangrail, Nachtegaalweg 8c, zijn op dinsdagochtend en/of-avond regel matig creatieve workshops: korte cur sussen onder begeleiding van deskun dige mensen. Voor deze workshops is het noodzakelijk dat u zich tot 1 week voor aanvang inschrijft. Meer informa tie of inschrijven kan bij Jolanda tijdens het spreekuur, op donderdag van 10.00-12.00 uur, via tel. 17615. Hier onder een overzicht van de workshops voor de periode van half november tot Kerst. Decoratief textielschilderen Op zeemleer kunt u met trichemverf een prachtige broche maken die wordt afgewerkt in een brochespeld met sier rand. Tevens kunt u met de servetten- truc een leuk resultaat bereiken om b.v. kaarsen, servetringen en dergelijke te decoreren met papieren servetten en trichemverf. U dient zelf papieren kerstservetten mee te nemen. De eerste les is op dins dag 7 december om 9.30 uur. De kosten voor twee lessen zijn f 25,00 inkl. bro che, zeemleer, verf en lijm. Kerstballen Van piepschuimballen, lint, pailletten en spelden kunt u heel bijzondere kerst ballen maken. Voor deze workshop moet u ongeveer 3 meter smal biasband meenemen, voldoende kleine pailletten en een doosje spelden zonder glaskop. Deze workshop start op dinsdag 7 de cember, om 9.30 uur. De kosten voor twee lessen zijn f 12,50 inkl. de piep- schuimbol. i Fimo-kleien Fimo is een boetseerklei op kunststof basis en kan in de oven gebakken wor den. Speciaal voor kerst maken we sie raden en kleine kerstdecoraties. Heeft u zelf sierkraaltjes, sierknoopjes, stukjes ketting, stukjes koper e.d. neemt u dit dan de eerste les mee. De eerste van twee lesavonden start op dinsdag 7 de cember om 19.30 uur. De kosten zijn f 15,00 inkl. basisklei, kleurpoeder en lak. Kerststukjes Op dinsdagochtend 21 december om 9.30 uur is iedereen van harte welkom om onder deskundige begeleiding kerststukjes te maken. Neemt u zelf een bakje, oasis, een kaars, kerstgroen, mos, ijzerdraad, prikkers en decoraties mee. De kosten zijn f 5,00 exclusief materiaal. Klaverjassen In De Vangrail kunt u elke donderdag vanaf 20.00 uur terecht om te klaverjas sen. Inclusief prijzengeld zijn de kosten f 5,00 per persoon. Een van Nadjezjda 's 'Pandora 's Bo xes'. mobiles van variërend formaat. Het materiaal bestaat uit geprepareerd pa pier, beschilderd met acryl. Alledaagse dingen zoals onder andere kachelpijp, vork en zaag zijn hierin verwerkt. Het resultaat schept een vrolijke en verras sende sfeer. Nadjezjda van Ittersum f48) woont in Soest. Zij genoot haar opleiding aan de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunsten en de Vrije Academie, beide te Den Haag. Zij exposeerde o.a. in tal van galeries in binnen- en buitenland. In Soest was haar werk o.a. te zien bij Jar- din d'Amis (1991) en Place d'Amis (1992). De Stichting Praktijk Opleiding Pop muziek start binnenkort met de cursus sen MIDI en Algemene Muziektheorie. In de cursus MIDI (Musical Instrument Digital Interface) wordt uitgelegd wat MIDI is en watje ermee kunt doen. Zo zal onder andere duidelijk worden hoe je een P.C. geschikt maakt voor muzi kale doeleinden. Na het volgen van deze cursus kun je thuis aan de slag met computer, synthe sizer, keyboard of welk midi-apparaat dan ook. De cursus bestaat uit 10 weke lijkse lessen van 45 minuten; de kosten bedragen f 250,-. De cursus Algemene Muziektheorie is warm aan te bevelen voor iedereen die een instrument bespeelt en/of zingt. Voor de amateur, maar ook voor hen die straks naar het conservatorium wil len zal de cursus duidelijkheid geven over de "spelregels" die binnen de mu ziek gelden. Aan de hand van voorbeel den zal een groot aantal onderwerpen uit de muziek worden behandeld. De cursus bestaat uit 12 wekelijkse les sen van 45 minuten; de kosten bedra gen f 175,-. Voor wie na deze cursus nog dieper op de materie wenst in te gaan zijn er vervolgcursussen. Inschrijfformulieren voor beide cursus sen zijn aan te vragen bij de Stichting POP, Korte Gracht 3, 3811 KG Amersfoort, tel. 637062. Steenhoffstraat 46, tel. 19577 f Donderdag 25 november: Wonden die de kans niet krijgen om™ helen, blijven etteren en leiden vaak ijl nieuwe verwondingen. Alles komtl gens vandaan, ook de explosies van J tionalisme en etnische eenkennighejl Alle reden om met belangstelling kei nis te nemen van "The Lost Paradisf! die de gevolgen toont van de kleine 4 meense diaspora na de Turkse masj moord op naar schatting anderhalf ml joen volwassenen en kinderen (~.J dan de helft van de in Turkije leveil Armeniërs) in 1915. Het speelfdmdebuut van David rian, sinds 1983 regisseur van een tiej tal documentaires in dienst van de Stil dio Armenfilm toont aan de hand »J de lotgevallen van een familie de stri van een volk, dat tracht stand te houdel in het heden met nog altijd een been» het verleden. I Naast de bijna documentaire beeldsl van het dorpsleven en een autbentiil aandoende portrettering van de dorpl bewoners creëerde Safarian voorl door middel van over- en onderbelicht! beelden een mystieke wereld, waanl schimmen uit het verleden promhej aanwezig zijn. I Vooraf wordt de korte, bekroont! Filmacademiefilm "Memorias sin ba-I tallos y otros muertos' vertoond. Heil een sterk vormgegeven, persoonlijk iel laas van de confrontatie tussen eenjoil ge vrouw (gespeeld door de maaks"J' en haar grootvader, die in de Spaa burgeroorlog vermoord werd. Aanvang: 20.30 uur. Entree: f 7,50; c.j.p./65+ f 5,00, Reserveren: vanaf 19.30 uur, teil 19577. Zaterdag 27 november: De geschiedenis van de blues In de 16e, 17e en 18e eeuw werdea| honderdduizenden zwarte Afrikaanse verscheept naar Amerika. Daar werden ze langs de oevers van de Mississippiak slaven tewerkgesteld. Hun kuituur, tra dities en geloof moesten ze achterlaten. Toen na de burgeroorlog, in 1865, de slavernij afgeschaft werd kreeg de zwarte bevolking stukje bij beetje de ge legenheid om zijn eigen cultuur te ont wikkelen. Aanvankelijk onder sterke invloed van de christelijke kerk en flink tegengewerkt door het blanke esta blishment, ontstond zo de blues als be langrijkste volksmuziek. Van traditio nele gospel- en ^orksongs, via de eerste blueshits van Mamie Smith en Blind Lemmon Jefferson, tot de komst van de Rock'n'roll in de jaren '50. Pas aan het begin van de jaren '60, toen voor het jonge zwarte publiek de blues al afgedaan had en in populariteit voor bij gestreefd was door de soul, werd de blues door het blanke publiek ontdekt, Dat leidde, aanvankelijk vanuit Enge land, tot een ware revival. In het tweede deel van de populaire Korte Kursus Blues laat Jan van Vlier den deze geschiedenis horen. Op ont spannen wijze, zichzelf begeleidend op akoustische en elektrische gitaar, ver telt, speelt en zingt hij de muziek die hem al twintig jaar bezig houdt. Als gastsolist zal saxofonist Semmy Prinsen bij een aantal nummers assistentie ver lenen. Aanvang 21.00 uur. Entree: f 7,50; cjp/65-1- f 5,00. pe ontmo fcmv0Scl lorgd m i^qua Int ,oed korfl [4-13- )e laatste luidelijkm ,it Wijkbij punten ach jen. Uitein' joor nipt je start ve iend- Berr grachten 3 ton toen n ,es Kraai! asten en gij rust wa Marco schot en m Anissa va ster aftroe Ta de kort [ten doors schuwinge helemaal. Rauch 10- kwam ten 'doelpunt jer eenbre Verduin 1 de wedsti Het leven 'betekend, veld verli, te beheer onrust in 12-7 en keer van; nelisse er 13-8 en i Toen stol matie. N, dig aanvt Viking w lukte, wa werd. Me es Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest De jeugdafdeling heeft een ruime collectie Sinterklaas- en Kerstboeken. Verhalen, gedichten en knutselboeken, surprise-ideeën en spelletjes. /-Ir*/?n f/>M n/i/r///ni Prentenboeken Fietsen op de wolken, van Jaak Dreesen en Rita vart Bilsen Willem slaapt, maar opeens staat hij op het strand tussen zijn poppen en knuffels die tot leven zijn gekomen. Hij beleeft de fijnste avonturen, tot hij plots naast zijn bed wakker wordt. Prachtig prentenboek met zeer fijne gedetailleerde schilderij tjes in mooie kleuren. De geheime drankjes van professor Puffendorp, van Korky Paul Professor Puffendorp is de grootste geleerde van de hele wereld. Ze heeft een laboratorium vol vreemd uitziende machines die sissen en puf fen en piepen. Enzo, haar assistent wil ook wel eens iets uitproberen als de professor weg is. Maar dit heeft vreemde gevolgen... A-boeken (6 tot 8 jaar) Kruimeldief, van Ad Soeters De vader van Anneke heeft bij een loterij een kip gewonnen. Hij is er helemaal niet blij mee, maar Anneke wel. Vader timmert een hokje voor de kip, maar Anneke vindt het hokje te klein en besluit de kip Kruimeldief regelmatig "uit te laten". Maar niet iedereen is daar even gelukkig mee. Een mond vol tanden, van Arend van Dam Over Jep die een wiebeltand heeft. En over de fee, de kabouter en de muis die soms een kwartje geven in ruil voor een tand. B-boeken (8 tot 12 jaar) Kinderen ontvoerd, van Mieke van Hooft Een vreemde ontvoeringszaak. July ziet hoe haar broertje en zusje door een vermomde man worden meege nomen. Merkwaardig genoeg is Ju- ly's vader ook spoorloos verdwenen. Oorlogspaard, van Michael Mor- purgo Albert en zijn paard Joey zijn onaf scheidelijk. Albert is dan ook on troostbaar wanneer zijn paard tij dens de Eerste Wereldoorlog aan het Franse leger moet worden ver kocht. Een ontroerend boek dat evenals andere boeken van Morpur- go is verfilmd. C-boeken (12 jaar en ou der) Eeuwig en altijd Tuck, van Natalie Babbitt De familie Tuck zwerft aan het eind van de vorige eeuw rond en probeert onopvallend en aangenaam mo gelijk te leven. Als de tienjarige Win- T>e uPuhun geheim stuit> nemen de 1 ucks haar mee naar huis en leggen haariets uit over een leven dat niet eindigt. Informatieve boeken Een kijkje in beroemde gebouwen, van Philip Wilkinson Ontdek hoe het was om in het China van de keizers te leven, bezoek een eater m het Italië van de renaissan ce, maak een pelgrimstocht naar de mooiste kathedralen van Europa en woon in een kasteel van de kruis vaarders in het Heilige land. Een groot formaat boek dat 21 beroemde gebouwen beschrijft. Openingstijden 202 TH,'?heek Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest, tel. 02155-15210. dnom!nü'Woensc^ag" tot en met vrij dagmiddag van 14.00-17.00 uur S!o830u£. vriidagavond van Openbare Bibliotheek Soesterberg tel. 03463-52017 °A Soesterberg' Woensdagmorgen van 10.00-12 30 uur. vannoinTo uuf; ™idag™ddag Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur.

Soester Courant | 1993 | | pagina 16