En dit zijn de knallers van deze week: wi2S£o9 Swinkels tegen: lot van Lindenhof lijkt door D66 bezegeld Nog even geduld voor Peters Baan Wanklanken verstoren aankomst Sint 1.99 1.49 1.98 Een PROVAK bod lunch-café SCHAATSEN HOOIJER KOMPLETE KERSTSHOW 'T VAARDERHOOGT Sint ontstemd over Swinkels op kinderfeest WOENSDAG 24 NOVEMBER 1993) 72e JAARGANG NO. 14 Omwonenden eisenplanschade-garantie van Vahstal Zaterdagmorgen speciale verkoop abonnementen ijsvereniging WEIHNACHTSMARKT 'T VAARDERHOOGT Aantal bomen in Slangenbosje gekapt 3 Actueel 13 Op Soest 15 Sport 16 Cultuur 21 Prikbord Hoedenplank en cd-speler uit auto 'Ongeregeldhedenwerpen schaduw over intocht HET VLEESCENTRUM Golden Wonder pops Gouda's Glorie culinaise Bildstar aardappelen Ijsbergsla Magere riblappen Katenschinken C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 -15724 VOORDEELMARKT m van BREUKELEN bvm 5 PETERS Makelaars o.a. ZANDSTRA Ook snelservice slijpen! Soesterbergsestraat 4, Soest Telefoon 02155-26900 Honderden creatieve kerst aanbiedingen staan voor u klaar op ons sfeervolle Kerstplein •TUINCENTRUM Dorresteinweg 72b Soest, 02155 - 12883 Sint Nicolaas is niet gemakkelijk van zijn goede humeur af te krijgen, maar zaterdag was hij toch ont stemd. Het ongerief van de goedhei ligman was veroorzaakt door wet houder Mieke Swinkels. Nadat bekend was geworden dat de Sint en zijn Pieten om praktische re denen per bus zouden arriveren bij het gemeentehuis, zag Swinkels een mogelijkheid tot een publiciteits stunt. Ze belde de Sint donderdag, kort voordat hij zijn buitenverblijf in Madrid verliet, op met het verzoek of ze met de bus mocht meerijden. De bisschop verwees haar door naar de organisatoren van Stichting Wel zijnswerk, bij wie ze zich verzekerde van een plek in de bus. Daarop stelde de Sint haar voor om als zwarte Piet verkleed te gaan, maar dat aanbod sloeg de wethouder van verkeer, die verantwoordelijk is voor het nieuwe busplan, af. De Sint vond het allemaal ihaar niets, zo liet hij desgevraagd tussen twee barre tochten over de daken van Soest door, weten. "Ik ben een beetje boos dat de politici een kin derfeest aangrijpen om politieke za ken onder de aandacht te brengen. Ik ben niet meer van plan óm me op deze manier te lenen voor politieke en financiële debacles", aldus de Sint die na aankomst op het gemeen tehuis burgemeester Hans de Widt deelgenoot maakte van zijn gevoe lens. De Pieten van de Sint waren even min te spreken over de actie van Swinkels. In de bus was bovendien te weinig plaats voor de 62 helpers van de Sint. Op weg naar het gemeente huis vroegen ze dan ook, zodanig dat de wethouder het kon horen: "Sint, vond u het ook niet comfortabeler in de trein? Toen konden we tenminste allemaal nog zitten." Tegenover de Soester Courant heeft Sint Nicolaas verklaard, dat hij er de voorkeur aan geeft om per trein naar Soest te reizen. Een aankomst op station Soestdijk, zoals vorig jaar, was evenwel onmogelijk in verband met bouwwerkzaamheden. Daar naast kreeg de Sint geen toestem ming om op station Soest-Zuid uit te stappen, omdat het schema van de buslijnen anders gevaar zou lopen in verband met de menigte Soesters die de Sint wilde verwelkomen. Op de vraag of wethouder Swinkels dit jaar lekkers, dan wel <je roe krijgt, reageerde de vergevingsgezinde en goedgeefse Sint slechts met een gulle lach. Maar mocht de wethouder nog haar schoen willen zetten, een strip penkaart zit er waarschijnlijk niet in. Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152' Telefax 02155-24904 Postbank 126156 Er moet waarschijnlijk een wonder aan te pas komen om het Linden- hofplan van de Stibaz en project ontwikkelaar Vahstal nog door de gemeenteraad te slepen. D66-wet- houder Mieke Swinkels neemt in het College - dat op dringend ver zoek van de politiek de raad een officieel voorstel heeft voorgelegd - een minderheidspositie in. Ze is tegen. Als de fractie van D66 daar bij blijft krijgt het voorstel geen meerderheid en sneuvelt het (op nieuw) in de raad van 16 decem ber. Het College heeft zich vorige week ge bogen over het voorstel, dat in de ko mende gemeenteraad wordt behan deld. Officieel gaat het om het verlof van de raad om ten behoeve van het Lindenhofplan een artikel 19-procedu- re te starten. Wat de meerderheid van het College betreft moet dat nu maar gaan gebeuren. Vanwege de verkeers- aspecten - die niet nader worden toege licht - kan wethouder Swinkels "alles overwegende" zich niet met het voor stel verenigen. In het voorstel wordt geconstateerd dat het plan na diverse gespreksronden zo danig is aangepast dat de meerderheid van het College ermee kan leven. Wel wordt van Vahstal nog geëist dat hij voor het Iaden en lossen een aparte strook aanlegt, die fysiek van het Na- ssauplantsoen gescheiden zal zijn. Over de urgentie - een voorwaarde voor de procedure - merkt het College op dat de huidige Lindenhof brand- weertechnisch slecht is en de huisves ting van de bewoners "verre van ide aal". "Daarom is een snelle duidelijk heid ten aanzien van de nieuwbouw- plannen noodzakelijk. De realisering van het bouwplan krijgt daarmee een grote urgentie." Het ziet er nu naar uit dat het voorstel in de raad alleen de steun krijgt van CDA, PvdA, GPV/SGP/RPF en wethouder Visser, samen goed voor 13 stemmen. De VVD, Gemeentebelangen, Pro gressief Soest (minus Visser) en nu dus ook D66 zijn tegen, en dat is bij elkaar goed voor 14 zetels. Het lot van het Lin denhofplan lijkt daarmee» te zijn beze geld. Planschade De gemeenteraad heeft inmiddels ook een brief gekregen van de vereniging van eigenaren Van Weedestraat/Dil- lenburglaan, de bewoners van het com plex Van Weedestaete, ooit door Vah stal gebouwd Zij volgen de discussie over het omstreden Lindenhofplan met grote verontrusting. De bewoners kon digen alvast maar aan dat zij, als de raad "onverhoopt" akkoord gaat met het plan, niet zullen schromen een verzoek in te dienen tot planschadevergoeding. Ze verwachten dat de gemeenteraad dat verzoek zal uitbesteden aan een on afhankelijk bureau in Rotterdam, zoals ook in Amersfoort gebruikelijk is. Die verwijzing naar Amersfoort is niet hele maal toevallig, want de briefschrijvers refereren in dit verband aan krantebe- richten over ervaringen die men daar met dergelijke aangelegenheden heeft opgedaan, o.a. project-ontwikkelaar Vahstal zélf! Die blijkt ooit een claim bij de gemeente Amersfoort hebben inge diend wegens planschade aan zijn Hooglandse bungalow, die minder waard was geworden door de bouw van een aangrenzende woonwijk. Niet meebetalen Namens de vereniging van eigenaren Van Weedestraat/Dillenburglaan schrijft de heer Stel dat de leden het niet billijk vinden als ze straks - via de ge meentekas - moeten meebetalen aan de hun eventueel toekomende schadever goeding wegens de vermindering van de waarde van hun appartementen en de "gestoorde leefsituatie". Ze willen dat de gemeente Vahstal - "die zelf er varing heeft met het innen van een scha declaim" - verplicht om vooraf een schaderegeling met alle omwonenden te treffen, of met de gemeente een over eenkomst te sluiten waarin hij zich ga rant stelt voor de schadevergoeding. "Het lijkt ons niet redelijk dat alle Soes ter inwoners gaan meebetalen aan een financiële strop voor de gemeente, ten gevolge van een bouwplan waaraan zij part noch deel hebben," aldus de ver eniging. Veenoord had zondag wederom de primeur met de eerste mara thonwedstrijd op natuurijs. Maar schaatsliefhebbers die de voorkeur geven aan de Peters Baan zullen in elk geval tot het weekeinde, en mogelijk nog langer, geduld moe ten uitoefenen. Voorzitter H. Kamphorst van de ijsver eniging Peters Baan durft nog niet te zeggen wanneer het ijs goed genoeg is. Ervan uitgaande dat het kwik onder het nulpunt blijft, zullen de groene vlag getjes, ten teken dat de baan is geopend, niet eerder dan zaterdag of zondag of daarna worden uitgehangen. "Mis schien in het weekeinde, maar ik durf niets te beloven", aldus Kamphorst. Omdat de ijsvereniging volgens het pachtcontraci pa:> vanat 16 novemoer de beschikking heeft over het weiland aan de Eemweg, kon de waterpomp pas enkele dagen geleden worden openge draaid. Kamphorst heeft er maandag middag een tweede pomp bijgehaald. Volgens hem zullen de pompen van daag of morgen worden uitgedraaid, omdat er dan voldoende water is. "Het weiland is 3,5 hectare. We hebben uit gerekend, dat er ongeveer dertig mil joen liter water op moet. Met die twee de pomp erbij kun je zien, dat het snel ler gaat." Vrijwilligers van de Peters Baan zijn al langs de deuren van de leden geweest Voorzitter H. Kamphorst van de ijs vereniging Peters Baan verplaatst de slang waardoor het water op het weiland wordt gepompt. om de abonnementen te verkopen. Bij de kassa van het complex aan de Eem weg wordt zaterdag een speciale ver koopgehouden. Tussen 10.00 en 12.00 uur kunnen de abonnementen tegen een voordelig tarief worden aange schaft. De jeugd tot en met veertien jaar kan volstaan met vier gulden, ouderen krijgen in ruil voor acht gulden een abonnement. Vanaf 1 december wor den de prijzen voor een abonnement verdubbeld. Donderdag - vrijdag - zaterdag 16 -17 -18 december TUINCENTRUM Dorresteinweg 72b Soest, 02155 - 12883 In het Slangenbosje, het parkbosje tus- sèn de Ir. Menkolaan en de Inspecteur Schreuderlaan, laat de gemeente Soest zaterdag een zogenaamde 'dunning' van een deel van het bosje uitvoeren. Hierbij zal een deel van de bomen wor den verwijderd, zodat de resterende bo men en struiken meer licht en lucht krij gen. Hierdoor krijgen ze betere groei mogelijkheden. De werkzaamheden vinden juist nu in deze vorstperiode plaats, omdat het bosje dan beter toegankelijk is. Het bos je, een zogenaamd Elzenbroekbos, ligt namelijk erg laag, en is dus meestal nog al nat en drassig. De werkzaamheden worden uitgevoerd door de werkgroep Vrijwillige Natuur beheer van het IVN, onder leiding van Ad van den Herik en Ben Hoekstra. Het geheel wordt uitgevoerd in op dracht van de gemeente Soest. Voor na dere inlichtingen kan men contact op nemen met de afdeling groenbeheer, tel. 93709. Welles-nietes over 'gekronkel' met verkeers plan Open Soestdijk. Mogelijk ook glas-/papier- bak thuis. Dagelijkse file in Zuid loopt uit de hand. Molenschot krijgt zestig gasten. Soester knol is terug van weggeweest. Volleyballers maken aspiraties duidelijk. NHV-beker utopie voor handballers. Arne Balvers: eenenveer tig punten. Tafeltennissers zien kansen stijgen. Kinderbios: 'Knipoog Chico'. Zilveren Caecilia-zangers gehuldigd. Kerkdiensten Hulpverleningsadressen Op de Steenhoffstraat is uit een auto de hoedenplank gestolen. De reden is, dat in de plank twee boxen waren beves tigd. De daders namen ook de cd-speler uit de auto weg. De 23-jarige eigenaar meldde dat maandag bij de politie. Overigens werd in het weekeinde op de Steenhoffstraat ook een auto vernield. De vandaal botvierde zijn frustraties op de antenne, een spiegel en een portiers- lot. De gedupeerde is een man van veer tig uit Soest. Dat Sinterklaas "op z'n retour" zou zijn is zaterdagmiddag massaal gelogenstraft door een paar dui zend Soesters, oud en jong, die de ijzige kou trotseerden om de Goedheiligman op het Raadhuis plein te verwelkomen. Volgens kenners was het minstens twee keer zo druk als vorig jaar, toen de Sint nog met de trein op Soestdijk arriveerde. Dit jaar had hij voor zijn komst naar Soest een andere vorm van openbaar vervoer geko zen: de bus van Centraal Neder land. Op en om het plein voor het gemeente huis stond het zwart van de mensen, vooral kinderen, die reikhalzend uitza gen naar de komst van de Sint. PVO hield er met sinterklaasliedjes de stem ming in, en de Pieten - bijgestaan door de medewerkers van de organiserende SWS - zorgden er met diverse "acts" voor dat hun geduld niet al te zeer op de proef werd gesteld. Met een minuut of acht vertraging arri veerde de Goedheiligman tenslotte bij het gemeentehuis, waar hij verwelkomd werd door burgemeester Hans de Widt. Terwijl de Pieten met gulle hand snoep jes uitdeelden aan de jeugd beloofde de burgemeester de Sint dat hij in Soest al tijd welkom zou zijn. "We horen wel eens dat er minder interesse voor u zou zijn, ten gunste van de Kerstman, maar als ik al die kinderen zie weet ik dat u, hoe oud u ook wordt, altijd naar Soest blijft komen." Vuurwerk-vermaan De burgemeester liet weten dat hij in het algemeen best te spreken was over het gedrag van de jeugd van Soest, al had hij zijn bedenkingen bij het vuur werk dat sommigen al in oktober en no- Birkstraat 49 - Soest - Tel. 12477 SCHOUDERKARBONADE ,-nn per kilo5.UU KALKOENFILETROLLADE per kiloI Z.uu VLEESKRABBETJES 0-n per kiloO?" Geopend do. en vr. 8.00-17.00 uur. Altijd kwaliteit en betaalbaar. zak 5 kilo per krop kilo 100 gram c-noo vember ontsteken. Een merkwaardig vermaan van de burgemeester, vooral ais men bedenkt dat de meeste kinderen die Sinterklaas kwamen begroeten tot de categorie "peuters en kleuters" gere kend moeten worden. Die zijn voorlo pig nog niet toe aan gillende keuken meiden, kanonslagen en ander knal lend ongerief... SWS-voorzitter Hans van den Berg ging de menigte voor in een massaal "hiep-hiep-hoera" voor Sinterklaas, omdat het tenslotte bijna z'n verjaardag was, en de Grote Kindervriend zelf - die tot veler verbazing samen met verkeers wethouder Mieke Swinkels uit de bus was gestapt (een verkiezingsstuntje?, was her en der het commentaar) - liet met een duidelijke steek onder water niet na zijn droefenis uit te spreken over de talrijke "hobbels en kuilen" die hij tijdens het ritje had ontmoet. Ook de Sint had kennelijk wat moeite om zich zijn doelgroep voor te stellen toen hij gewag maakte van de komst van een jazzcafé in Soest. Hij maakte nog wat opvoedkundige opmerkingen over rommel op straat en in de plant soenen, en sloot zich ook aan bij des burgemeesters vermaningen over het vuurwerk, waarna hij de prijswinnaars bekend maakte van de grote kleurwed- strijd.Na enig oponthoud besteeg de oude bisschop zijn schimmel en vertrok hij - gevolgd door de heren De Widt en Van den Berg in een koetsje - voor een korte rondrit door Soest, via Klaarwa- ter, Overhees en de Smitshof. Ongeregeldheden Het zal sommige omstanders niet ont gaan zijn dat het evenement niet geheel vlekkeloos verliep. Bij de SWS, die ook dit jaar voor de organisatie tekende, werd achteraf geconstateerd dat de in tocht nogal chaotisch verlopen was. ^^^^pagina Soest krijgt binnenkort een Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02155-1625! Sinterklaas, net uit de bus gestapt, spreekt de menigte op het Raadhuis plein toe. Foto: Goos van der Wilt. Volgens Inge Mollooy, die de regie had, was dat voor een deel te wijten aan het feit dat het geluid op het plein zelf ("in de kuil") maar moeilijk te verstaan was, zodat de aanwijzingen voor het publiek grotendeels de mist ingingen. Ernstiger verwijten maakt zij de mu ziekvereniging PVO, die zich volgens haar nauwelijks aan het afgesproken draaiboek hield, te laat kwam opdagen, de verkeerde positie voor het raadhuis innam en bovendien de "acts" van de Pieten verstoorde. "Zelfs de liedjes werden niet in de afgesproken volgorde gespeeld, en toen we er wat van zeiden werden we gewoon uitgelachen." Vol gens Mollooy is het nu echt de laatste keer geweest dat de SWS een beroep doet op de Soester muziekvereniging. "Er is altijd wat. Het lijkt wel of de Sint per gratie met PVO mag meelopen in plaats van andersom. En daar betalen we dan ook nog eens 650 gulden voor!" Ook het feit dat PVO al begon te lopen voordat de Sint zelfs maar te paard ge zeten was, en na afloop ook direct door marcheerde naar huis, is slecht gevallen bij de SWS. Agressiviteit De enigszins chaotische taferelen op en om het Raadhuisplein waren volgens haar ook te wijten aan het feit dat de po litie slechts twee agenten voor het toe zicht beschikbaar had gesteld. "We moesten dus grotendeels zelf voor de begeleiding zorgen, en daar hadden we acht vrijwilligers voor. Maar één ging halverwege volkomen overstuur naar huis, en een ander werd door een woe dende vader zelfs geslagen en bedreigd, omdat hij zich niet wenste te houden aan de instructies. Zo doen we het vol gend jaar dus niet meer." Onthutst is ze over de toenemende agressiviteit onder het publiek, die niet alleen op het Raadhuisplein tot wanklanken leidde. Ook in Overhees liep het behoorlijk mis, want in het win kelcentrum werd de stoet geconfron teerd met een automobilist die "als een gek" heen en weer scheurde en op een gegeven moment zelfs dreigde op de stoet in te rijden. De Sint kreeg daar door niet eens de gelegenheid om van zijn paard af te komen. De optocht zelf verliep overigens zonder verdere pro blemen. "Onderweg was het echt hard- stikke gezellig..." aldus Inge Mollooy. Abonnement: Soest/Soesterberg per halfjaar f 13,- Buiten Soest f 26,- Losse nummers 75 ct. Gecontr. opl. 10.200 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG

Soester Courant | 1993 | | pagina 1