Toppers in 39ste kerstcross Tempo Sterk deelnemersveld Sylvesterloop Smeeing/BDC hervindt zich op inzet Red Stars ontpopt zich als 'Cup-fighter' Dames Stam/SoVoCo verslaan 'brugklassers' RAAT 491, -10264 erhaling. Eemvogels scoort onvoldoende Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Licht- en krachtinstallaties ATLETIEK TAFELTENNIS HANDBAL KORFBAL PAGINA 16 WOENSDAG 1 DECEMBER 1993 SOESTER COURANT PAGINA 17 BASKETBAL VOLLEYBAL Begroting van 80.000 gulden voor internationaal evenement WIELERCROSS Wederom nationale topatleten te gast bij AV Pijnenburg Shot moet het nog een keer overdoen Werklust nu belangrijker dan hoogstaand, technisch handbal (efendoe 'kopen Wi «tishet"me taartgenflme Basketballers bereiken voor het eerst sinds jaren de vierde ronde Uitermate zwak Longa'59 krijgt ruim een uur speeltijd: 3-0 Telefoon (02155) -1 30 14 Ondanks de concurrentie van een Super Prestige-wedstrijd in het Belgische Diegem, zal de 39ste Sa- ricar-kerstcross van Tempo wor den gekenmerkt door een groot aantal toppers. Adri van der Poel en Frank van Bakel hebben zelfs de voorkeur gegeven aan de inter nationale wedstrijd die op 26 de cember in Soestduinen zal worden gehouden. Tempo had de cross zelfs in het Super Prestige-klassement kunnen laten op nemen. Maar dan hadden de organisa toren naar een andere dag dan Tweede Kerstdag moeten zoeken en dat willen ze niet. Paul Nijhuis: "We hebben de cross altijd al op Tweede Kerstdag ge houden, dat gaan we niet veranderen. De Belgen hebben de oudste en de eer ste rechten. Maar wij wijken niet van 26 december af. De Soesters weten niet anders dan dat ze op die dag het bos in gaan om naar de kerstcross te gaan kij ken." Volgens Nijhuis maakt de Soester ver eniging wel een goede kans om de orga nisatie van het Nederlandse crosskam- pioenschap in 1995 toegewezen te krij gen. Op donderdag 9 december wordt daar uitsluitsel over gegeven. Mocht Tempo de NK binnenhalen, dan staat de vereniging voor de klus om twee gro te wedstrijden binnen twee weken te or ganiseren. Op 26 december 1994 zal de veertigste Saricar-kerstcross worden gehouden en de NK staat op 8 januari 1995 op het programma. Algemeen be kend is, dat de organisatie van de kerst cross in Soestduinen hoog scoort bij de 'hoge Pieten' van de KNWU en de UCI, de internationale federatie. Doping Voor het eerst in de geschiedenis van de kerstcross zal na afloop van de wed strijd onder verantwoordelijkheid van de UCI een dopingcontrole worden uit gevoerd. Dat kost Tempo drieduizend gulden. Daarnaast is de club verplicht om de hoogste premies uit te keren aan de renners. Dat komt neer op een uitga venpost van 10.000 Zwitserse franken, ongeveer 12.500 gulden. Aan de KNWU moet de organisatie alleen al 1.600 gulden betalen om de kerstcross aan te vragen. Het is dan ook niet ver wonderlijk, dat de begroting van de kerstcross dit jaar wordt afgesloten op 80.000 gulden. Maar daarvoor komen dan ook nogal wat toppers naar Soest voor de cross over een uur en één ronde. Behalve Van der Poel en Bakel zijn tot dusver Ed- ward Kyper, Huub Kools, Mare van Orsouw, Nico Verhoeven, Tristan Hof man, Michel Gerritsen (tweede op de WK ATB), Marcel Arntz (vierde op de WK ATB), Ron Mackay en Marcel Gerritsen gecontracteerd. Uit het bui tenland komen, Franz Niebering en Walter Urban van de Duitse selectie, de Engelse kampioen Peter Stevenson, de Tsjechen Karei Camdra, Peter Kascak en Boris Dvorsky en de Belgen Guy van Dyck, Dirk Pauwels, Bennie Heylen en Eric Vervaart. De kerstcross begint dit jaar wederom om 14.30 uur. Om 12.00 uur komen de junioren en de nieuwelingen al aan bod en op 13.15 is er een wedstrijd voor de cyclo-sportieven. Organisator René van Zee van AV Pijnenburg is er wederom in ge slaagd een sterk bezet deelnemers veld vast te leggen voor de Sylves terloop die op vrijdag 31 december wordt gehouden. René Godlieb en de Belgische Anja Smulders ko men hun titel verdedigen in de Lange Duinen. Verder zullen on der anderen de nationale kam pioenen Irma Heeren en Henk Gommers naar Soest komen. Een andere topper is Bert van Vlaande ren die op het WK in Stuttgart brons op de marathon won. Hij heeft de Sylves terloop opgenomen in het beperkte programma, dat hij in Nederland loopt. Van Vlaanderen start bijvoorbeeld niet in de marathon van Rotterdam, waar het Nederlandse kampioenschap kan worden verdiend. Marcel Versteeg, die Nederland verte genwoordigde op de Olympische Spe- len van Barcelona, John Vermeule, Ro bin van Helden en Herman Hofstee (winnaar in 1991) doen eveneens mee aan de 10.000 meter voor de heren. Bij de dames krijgt Anja Smulders op de 5.100 meter concurrentie van de Su rinaamse Laetitia Vriesde en Stella Jongmans die ook heel wat in haar mars heeft. Van Zee voert momenteel nog besprekingen met andere atleten. Klassement De Sylvesterloop maakt opnieuw deel uit van het nationale Univé Cross Cir cuit dat uit zes wedstrijden bestaat. De beste vier van het klassement bij zowel de heren als de dames worden, net als de nationaal kampioenen, afgevaar digd naar de wereldkampioenschappen cross. Van Zee heeft afgelopen zondag met klapperende oren gekeken naar de Wa randeloop in Tilburg, de eerste van de zes toplopen. De gemeente Tilburg droeg in het kader van Tilburg Promo tion' tienduizend gulden bij in de kosten van die loop. Zover is het in Soest nog lang niet. "Willen we dit jaar en in de toekomst één van de grootste en meest sterk be zette wedstrijden blijven, dan zal de fi nanciële ruimte groter moeten wor den", aldus Van Zee die nog steeds op zoek is naar een hoofdsponsor voor het nationale evenement in Soest, Om toch verzekerd te zijn van inkom sten, heeft AV Pijnenburg vierhonderd exclusieve Sylvesterloop-shirts laten maken. De opbrengst van de verkoop (een shirt kost vijftien gulden) komt ten goede aan de Sylvesterloop. Daarnaast is de 'Vrienden van de Sylvesterloop' opgericht. Voor honderd gulden kan men lid worden en als tegenprestatie krijgen de leden reclame tijdens de wedstrijd op 31 december. De Sylvesterloop trok vorig jaar dui zenden mensen naar de Lange Duinen. Het programma begint al om 9.30 uur met wedstrijden voor de pupillen. Om 13.50 starten de dames, om 14.15 uur gevolgd door de heren. Om drie uur 's middags klinkt het startschot voor de afsluitende prestatielopen over 2, 4, 6 en 8 kilometer. Hieraan kan iedereen, tegen betaling van vier gulden, mee doen. Deelnemers die zich pas op de wedstrijddag inschrijven, moeten 6,50 gulden betalen. Shot is er niet in geslaagd het kam pioenschap op te eisen. Dat lukte De Treffers wel. Die ploeg won zaterdag met 8-2. De Soesters wonnen met de zelfde cijfers en kwamen twee punten te kort. De tafeltennissers zullen het daarom nog een keer moeten overdoen in de derde divisie. Begin volgend jaar start de nieuwe competitie. Shot had met 0-10 moeten winnen van degradant Spaarne. Maar Martin Fran sen verloor een enkelspel en ook het dubbelspel, waarin Berend Jonker en René Daselaar uitkwamen, leverde geen succes op. Shot eindigde daarom als tweede achter De Treffers, waarvan tweemaal werd gewonnen. Ja/e/s Soestdijk fing Utrecht. 3 g industrieterrein. ?e stoplicht, 2e weg links. Geen hoogstaand, technisch handbal, maar een brok werklust vormde zon dagmiddag de basis voor de tweede seizoenszege van Smeeing/BDC. De handbalploeg zette daarmee de eerste, voorzichtige stap op weg naar eerher stel. Sparta'75, dat tót het bezoek aan Soest op de derde plaats stond, werd met 19-14 verslagen. "Het gaat nu inderdaad niet om de kwa liteit. Dat is niet belangrijk, alleen de punten tellen", zei een opgeluchte Paul van den Deijssel. "Een aantal jongens heeft weer meer zelfvertrouwen. En dan doel ik met name op Willem (Wim Steenbakkers-red.). Hij was verdedi gend goed en kwam aanvallend weer een paar keer door. Met Guus (Tourné) gaat het al wat langer goed." Dat bleek vooral in de openingsfase. Tourné nam de eerste vier treffers voor zijn rekening, waardoor het na acht mi nuten 4-4 werd. Smeeing/BDC trok de voormalige ploeg van de zondag ge blesseerde Arnold Vroege en scoorde 14-11. In verband met de blessure van Vroege had Van den Deijssel een beroep ge daan op Peter Stoelenga (die 's middags om één uur vanuit de auto belde, dat hij toch op tijd terug zou zijn uit Duitsland) en John Smeeing. De laatste zal in het tweede team blijven spelen, aldus Van den Deijssel. "Dank zij hem konden an dere jongens even uitrusten, maar hij is één van de schutters van het tweede dat bovenaan staat. Die jongens gaan voor het kampioenschap en dan kan ik hem niet weghalen." zelfs door tot 6-4, kwam achter met 7-8, maar leidde in de rust met 11-9. Met wat minder balverlies hadden de Soes ters wellicht meer afstand kunnen ne men. Wilskracht Dat bleek ook in de tweede helft, toen de Groningers onzorgvuldiger met de bal omsprongen. Smeeing/BDC kon het zich op 11-10 zelfs permitteren om twee strafworpen (Tourné en Arjan Roest) te missen. Ondanks dat het scheidsrechterskoppel de ene na de an dere warrige beslissing nam, hield Smeeing/BDC de voorsprong vast. Ondanks dat de leiding met twee minu ten straffen ging strooien (beide ploe gen kregen zes tijdstraffen), knokte Smeeing/BDC zich naar de overwin ning, waarop zo lang moest worden ge wacht. Het meest tekenend voor de wilskracht van de Soesters was mis schien wel de fase, waarin ze met vier spelers tegenover zes veldspelers uit Groningen stonden. Arjan Roest om- zweilde toen de verdedigingslinie van Maar Stoelenga is nu definitief terugge keerd in de hoofdmacht. Het duo Ri- chard de Kivet/Ton Kraay dat bij toe beurt bij het eerste team werd gevoegd, maakt plaats voor de cirkelspeler die volgens zijn trainer een positieve uit straling op de groep heeft. Stoelenga scoorde overigens één keer vanaf de cirkel en eenmaal uit een strafworp. Van den Deijssel vond het prettig, dat ook Hans Kolmschate vanaf de cirkel had gescoord (tweemaal). "Ook daar kunnen we dus weer ruimte creëren." Van den Deijssel gaf toe, dat hij voor het eerst sinds lange tijd een goed ge voel aan een wedstrijd had overgehou den, maar houdt de vinger aan de pols. "Dit doet me meer dan goed, zelfs. Maar er moet nu geen hosanna-stem ming komen. We hebben nog veertien wedstrijden te gaan en er is al een schei ding tussen de bovenste zeven en de on derste vijf p!oegen."Smeeing/BDC be- Guus Tourné kende een voortvarende start. Hij nam de eerste vier treffers te gen Sparta'75 voor zijn rekening. Foto: Elger Geessinck. hoort tot de onderste vijf. V en K staat onderaan met twee punten. De Soesters hebben evenals OSC en E&O 2 vier punten, terwijl Volendam net daarbo ven staat met vijf punten. Opvallend is, dat V en K, OSC en Volendam reeds van Smeeing/BDC wonnen. Zelfvertrouwen "Er is nog genoeg werk aan de winkel. Nog niet iedereen heeft voldoende zelf vertrouwen", zei Van den Deijssel met een knipoog naar de gebroeders Arjan en Michel Roest. Toch moet aanvoer der Arjan Roest fijne herinneringen be waren aan de laatste zeventien minuten. Nadat hij in de ondertal-situatie voor 14-11 had gezorgd, schoot hij binnen vijftig seconden alle illusies van Spar ta'75 aan flarden: 18-14 en 19-14. Inde laatste vier minuten zou er niet meer worden gescoord. Een ander winstpunt bij Smeeing/BDC was de defensie. In de tweede helft hoefde Dennis de Rijk daarom slechts vijf keer te 'vissen'. Bij Smeeing/BDC werd Tourné topscorer met zes doel punten. De derde wedstrijd in de zaalcom- petitie was een zware opgave voor Eemvogels. In Aqua Indoor werd Ter Leede ontvangen. De Leer dammers draaien al jarenlang mee in de top van het klassement en verwachten dit jaar promotie te bewerkstelligen. Tot de rust ging het gelijk op, maar de tweede helft nam Ter Leede afstand en won uiteindelijk met 13-16. Aanvanke lijk kon Eemvogels de gasten bijbenen. Het aanvalsspelletje van de gasten, ge baseerd op het afstandschot, werd re delijk goed bestreden en ook de eigen aanval wierp zijn vruchten af. Tot 3-3 bleef alles in evenwicht, waarna de thuisclub even afstand nam door af standschoten van Agnes Kraaikamp en Marco Kuil: 5-3. Bij rust was echter al les weer gelijk getrokken: 7-7. Het weinig overtuigend spelend Ter Leede, dat weinig succes had in de af- vangpositie, pakte de draad op waar Eemvogels die liet liggen. De Leerdam mers pakte een voorsprong en gaven deze nooit meer uit handen, hoewel Eemvogels bij vlagen het tempo kon benaderen. Na 7-9 pakte Fons Verduin zijn strafworp mee, na 8-11 scoorde Henriette Wisse haar tweede doelpunt. Toen leek het gedaan met de Soesters: Ter Leede liep uit naar 9-13. Eemvogels liet zich echter niet onbe tuigd; De formatie zette opnieuw de schouders eronder en gaf de tegenstan der twee het nakijken. Ter Leede scoor de echter nog twee keer en besliste de wedstrijd. ploeg voor detweedekeer binnen een maand een team uit een hogere LHen de basketbal?' j-"Nade verrasseI>de zege op Hoofddorp knik- kc d Hai htln l Itmaa' Grashoppers uit het toernooi. De Kat- rtp n "aa rUSt de kat in het bakkie ,e »iebben (39-53), maar bezweken onder de niet aflatende inzet van Red Stars: 82-80. Wederom kon coach Hans de Bruin constateren dat zijn team aan klanten binding deed. Het was lang niet altijd fraai, wat zich vrijdagavond in sporthal Beukendal afspeelde. Integendeel, sterke fases werden te vaak afgewisseld met kinderlijk gerommel. Maar toch, de wijze waarop Red Stars de volgende ronde bereikte, oogstte terecht bewon dering. De ploeg kreeg de handen van de toeschouwers op elkaar, hetgeen na afloop zowaar iets weg had van een kor te staande ovatie. Red Stars ontpopte zich weer als een 'Cup-fighter'. Communicatie Daar had aanvankelijk niemand op ge rekend. Grasshoppers schoot de verde diging in de eerste vijf minuten aan flar den (6-14). De Bruin stelde na het laat ste fluitsignaal vast, dat er te weinig communicatie binnen de lijnen was. Met name de spelverdelers hadden een zware klus aan de pressing van de gas ten. Pas na tien minuten leek De Bruin, die veel wissels toepaste, de juiste for matie te hebben gevonden. Igor Smink, hét talent uit de junioren, gaf meteen zijn visitekaartje af met ze ven punten binnen één minuut. De buf felende Dave Batts kwam een paar keer door en Marco van Maanen (het was niet hij, maar zijn broer Jan die een week eerder uit het veld was gestuurd) schoot met scherp. In de twaalfde mi nuut leek Red Stars de juiste weg te hebben ingeslagen: 31-24. Mis! Opnieuw werd de bal op de meest slordige wijze weggegooid. In de aanval werden verkeerde keuzes gemaakt en driemaal leverde Red Stars de bal direct in, nadat Grasshoppers had gescoord. Weg was daarom de betrekkelijk com fortabele voorsprong toen het tijd was voor de traditionele onderbreking: 37-46. En het werd nog erger, want evenals in de eerste helft kwam Gras shoppers het meest voortvarend uit de Heren Zonder Arno van Eekelen (ziek), Coen Werkhoven (achillespeesblessure), Ron Goethals (verhinderd) en met de niet geheel fitte Ad van Brummelen jr. en Marcel Swart viel er donderdag avond weinig eer te behalen voor de he ren van Stam/SoVoCo. Alsof de perso nele problemen nog niet groot genoeg waren, raakte Jan Visser reeds in de eerste set licht geblesseerd aan zijn en kel. Die periode werd nog wel met 15-17 gewonnen, maar de drie volgende sets waren voor Brezan/SSS 2 dat op de ranglijst veel lager staat dan de Soesters. Coach Kees de Wit moest noodge dwongen teveel positiewisselingen doorvoeren, hetgeen het spel uiteraard niet ten goede kwam. Erna Boonzaayer (rechts), die vorig seizoen nog bij Longa'59 speelde, ziet haar ploegmakker Petra Hendrikse in de eerste set scoren tegen haar voormali ge clubgenoten uit Lichtenvoorde. Foto: Elger Geessinck. startblokken. Het papieren niveauver schil openbaarde zich wederom in de praktijk: 39-53. Richtinggevoel Maar Red Stars weigerde zich gewon nen te geven. Peter van der Neut eta leerde zich opnieuw als een nuchtere spelmaker en Igor Smink kon niet mis sen. Opvallend was, dat Red Stars net als tegen Hoofddorp vanaf de vrije wor- plijn een zuiver richtingsgevoel aan het kunstmatige licht van Beukendal bloot stelde. Van de 21 pogingen vielen er vijftien goed en op dat punt werden de Katwijkers (13 uit 27) geklopt. De spanning was vanaf de dertiende minuut van de tweede helft helemaal te snijden. Het werd 57-61,62-61,62-66 en 69-66. Op 73-71 en nog ruim twee minuten te gaan, kreeg Joes Heeregra- ve de bal op een presenteerblaadje (75-71) en mikte de tegenvallende Ar- ne Balvers een driepunter raak. De ster ke Vos van Grasshoppers antwoordde op identieke wijze en het werd 78-74 en 78-76. In de turbulente slotfase hielden Dave Batts en Peter van der Neut (wat jammer dat ex-coach Shermon Wilson er niet was) het hoofd vanaf de vrije worplij n koel en verzekerde Red Stars zich van een plaatsbewijs voor de vol gende ronde. Daarin is Veth Unlimited de tegenstan der. Die ploeg komt uit in de eerste divi sie, twee treden hoger dan de Soesters die met het oog op komend seizoen al voorzichtig over Europa Cupbasketbal hebben. Competitie Nog geen 21 uur na het bekersucces speelde Red Stars een kansloze wed strijd tegen Punch. De nummer twee van de tweede klasse boorde de hoop van de Soesters binnen een mum van tijd de grond in. Na vier minuten was Namens Red Stars vecht Marco van Maanen (19) een luchtduel uit. De basketbal- ploeg uit Soest liet zich in de bekerwedstrijd van een goede kant zien. het al 2-11 en halverwege de eerste helft werd het zelfs 13-29. "Niemand zat toen in de wedstrijd", draaide De Bruin de film terug. Dat was geen fysieke, maar een mentale kwes tie. Of dat aan de bekerwedstrijd lag? Ik hoop het, ik hoop het." Red Stars had in de rust geen reden meer om op een verrassing te kunnen rekenen. Van de achterstand van 25-48 werd weliswaar iets afgeknabbeld, ver loren was het duel sowieso. Met name J. van Duin was een plaag voor de Soes ters. Hij scoorde 35 punten. Niemand van Red Stars kwam maar enigszins in de buurt van dat aantal. Hoe vergankelijk roem kan zijn, wordt in de eerste divisie van het damesvolleybal onomstotelijk be wezen door Longa'59. Na een suc cesvol jaar, waarin het kampioen schap werd behaald, maar de pro motie naar de eredivisie werd ge mist, staat de ploeg uit Lichten voorde troosteloos onderaan. Stam/SoVoCo, zaterdag nog tien de, versloeg de 'brugklassers' in een goed uur: 3-0. Longa'59 heeft met enkele speelsters, die vorig seizoen nog in het derde en vierde team speelden, niets meer in de eerste divisie te zoeken. Longa'59 lijkt nu al verzekerd van degradatie en dat is misschien maargoed ook. Na het mislo pen van de promotie, liepen vrijwel alle speelsters over naar een andere club. Eén van hen is Erna Boonzaayer die nu spelverdeelster is bij Stam/SoVoCo. Tegen haar voormalige clubgenoten kon namens Stam/SoVoCo alleen Ire ne Koelewijn imponeren. Zij was de enige constante factor in de ploeg, waarin menigeen goede acties afwissel de met missers. Volgens trainer/coach Servaas Klute is zijn team nog steeds niet zover om zonder fouten een wed strijd uit te spelen. Tegen Longa'59 kon dat. Toen de gas ten, ondanks een groot aantal flaters, tot 8-7 bijbleven, was een service-serie van Esther van der Spek voldoende voor de eerste setwinst. Bij haar eerste opslag stapte een tegenstandster met een uitstekend gevoel voor 'timing' op tijd weg om de bal te missen. Dezelfde Longa'59-speelster had daarna de grootste moeite om de bal niet tegen haar neus te laten komen en Stam/So- VoCo leidde met 12-7 toen Van der Spek in het net serveerde. Het beslissende tikje was toen uitge deeld. Het werd 15-7 en met dezelfde cijfers werd ook beslag gelegd op de tweede set. Daarna zou Stam/SoVoCo, omdat het zelf nog geen niveau kan neerzetten, het zichzelf moeilijk maken. Longa'59 rook zowaar aan een voor sprong, maar werd op het laatste mo ment aan de kant gezet: 15-12. "Het had niets met volleybal temaken", analyseerde Klute het spel van de te genstanders. "Je krijgt soms ballen, waar je helemaal niet op rekent en dan ga je de mist in. We zijn nog niet zover, dat we na twee of drie goede acties kun nen doorgaan."

Soester Courant | 1993 | | pagina 17