kS 4L m Kinderboerderij pakt uit in 1994 /Tl aruóhocK f 1 CULTUUR WELZIJN t u/y Nieuwe expositie bij Nijhof Baarn Veelzijdige 'Unplugged'-avond op het Griftland College ~D De Vrije Teugel wil in Guiness Book of Records PJ WOENSDAG 1 DECEMBER 1993 SOESTER COURANT f/*- Q Tal van extra activiteiten in verband met 25-jarig bestaan Schilderijen van Cor van Putten Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant NNereldI/1/Inkel Kaarsen uit Zuid-Afrika Vrijwilligers Vakature Bank Certificatie PAGINA 1a Optocht met 3.000 verklede kinderen Kinderboerderij De Vrije Teugel Wie vergelijkt leest de Soester Courant Muziek in Utrecht V olksuniversiteit Soest/Soesterberg Filmhuis: 'Le Chene Amsterdam Jazz Quintet in Artishock Diabetes Fonds haalt bijna 14 mille op Cultureel Creatief Centrum Willaertstraat 49, tel. 22188 De Soester toestand/komt aan bod in Soestand/amusement en actualiteit/ gaan hand in hand/... Het eigenlijke plan voor een beschrijving van het maandelijks^ programma Soestand op rijm, valt na de drie, schamele zinnen in duigen. Mijn dichtkwaliteiten zijn niet groot. Mijn aversie tegen Sinterklaas doet de rest. Als kind mocht ik tijdens het heerlijk avondje lang opblijven en net zo veel eten als ik wilde. Binnen een half uur had ik handen vol pepernoten en aan verwant strooigoed verorberd. Vervol gens werden de eetbare cadeaus als sui kerbeest, gevuld speculaas en marse pein naar binnen gepropt. Het kinder- gebeuren bracht ik grotendeels zwaar misselijk door. Wat ik afgezien van zoe tigheid op zo'n avond kreeg, herinner ik me niet meer. De surprises met bijbeho rende gedichten van en voor de grote mensen ontgingen me in die tijd. Later bleek dat het Klaasfeest vooral gebruikt werd om ongenoegens, die binnen de familie leefden, te kunnen uiten. Deze ongenoegens werden door het jaar heen niet of nauwelijks uitgesproken. Ze werden opgespaard en op rijm gezet. Meestal steken onder water, soms openlijk afkeurend, af en toe haatdra gend. Zo kreeg ik als veertienjarige een smal stuk hout met spijkers op rij. In het begeleidende gedicht stond dat het een kam was: het protest tegen mijn haar dracht (lang, tot op mijn schouders). En als het persé niet geknipt mocht wor den, dan moest ik het in ieder geval wel kammen. Tijdens het praatprogramma Soestand van vorige week vrijdag werd aan de aanwezigen gevraagd naar hun mening omtrent de concurrentie tussen Sin terklaas en de Kerstman. En of het niet belachelijk was dat de verkoopcampag nes steeds eerder van start gaan. In zake verkoop-stimulerende acties geef ik niet thuis. Kerstmis of Sinterklaas is lood om oud ijzer, al kent mijn weerzin tegen Kerst een andere achtergrond. Interessanter is het, om in te gaan op het waarom van Soestand. De naam en voor een gedeelte de formule zijn van jaren geleden. Jan Visser was één van de initiatiefnemers en een drijvende kracht. Nadat het volk hem tot wethou der had uitgeroepen, liet hij Soestand in de steek. Het programma pruttelde nog even door, maar werd uiteindelijk op geheven. Dat Soestand weer in ere hersteld is, komt mede voort uit het idee dat er op dat gebied weinig gebeurt in Soest. Bo vendien weet de gemiddelde Soester niet of nauwelijks wie er in zijn gemeen te woont. Officier van justitie mr. J. Spee bijvoorbeeld. Mede door zijn toe doen wordt er een experiment in Soest uitgevoerd wat betreft alternatief straf fen. Onze inwoner Tom Verheul maakt films. Zijn meest bekende, 'De Ontken ning', handelend over iemand met meerdere persoonlijkheden, werd op tv uitgezonden en stond ter discussie bin nen de psychiatrie. Met de film scoorde hij een aantal internationale prijzen in de categorie gezondheidszorg. Het gesprek met de politieke partijen in Soestand heeft ten doel dat er specifie ke onderwerpen uitgediept worden, zo als de sociale veiligheid in Soest of de infrastructuur voor het verkeer. Soest is bij deze onderwerpen weliswaar het uit gangspunt, de problematiek is van lan delijke aard. Moet er qua infrastructuur een anti-auto beleid gevoerd worden of moeten we de verkeersoverlast tegen gaan door uitbreiding van het wegen net? Dergelijke vragen worden gesteld in een informele sfeer. De politici begeven zich buiten de raadzaal en hoeven niet hun obligate verhaal te houden of aan het politieke spel mee te doen. Of ze zich inderdaad anders gedragen is een tweede. De combinatie van amusement en serieuze onderwerpen is in ieder ge val een beproefde. Soestand is maandelijks. De aflevering van december vervalt wegens die vrese lijke, drukke dagen. En dus op naar het nieuwe jaar. Pim Jonker Culturele weekagenda: december: expositie Eveline Paalvast - docente C-drie 1 december: kinderbios - Knipoog Chi- De Vrije Teugel pakt volgend jaar uit. In verband niet het 25-jarig be staan wordt een aantal activiteiten georganiseerd, die hun weerga niet kennen. Maar, de succesvolle welzijnsinstelling wil ook 50.000 (vijftig duizend) gulden bij elkaar schrapen voor twee doeleinden: de verbou wing van de zolder tot leslokaal en een groot speeltuig. "Het moet ge woon lukken. Hoe, dat zien we nog wel, we gaan er gewoon voor. We wil len dit samen met de bevolking en met name met de kinderen vieren", verklaart directeur Leo van den Berg die na 17,5 jaar nog steeds elke dag vol enthousiasme naar het Vedelaarpad fietst. De voorbereidingen voor de festivitei ten rond het vijfde lustrum van de kin derboerderij zijn in volle gang. Naast de gevarieerde, reguliere activiteiten staan enkele uitschieters op het programma. Zoals de recordpoging voor de grootste dierenoptocht (zie hiernaast afgedruk te kader), de Nationale Boomplantdag, de verkoop van een ansichtkaartset en een huis-aan-huis collecte. Andere ideeën zijn nog in ontwikkeling. Zolder Voor de verbouwing van de zolder is dertigduizend gulden nodig. Dat geld gaat op aan de materialen die nodig zijn om de verdieping om te bouwen tot lo kaal voor de natuureducatieve lessen van beroepskracht Titsia Tabak. De werkzaamheden worden door de me dewerkers uitgevoerd, zodat de kosten niet hoger oplopen. Titsia Tabak is de beroepskracht die 24 uur per week basisscholieren ontvangt voor haar lessen. De belangstelling daarvoor is zo groot, dat de verzoeken van een aantal groepen moest worden afgewezen. De leerlingen volgen de projecten in de theaterruimte, maar dat is allesbehalve ideaal in verband met andere activiteiten. Op de zolder, die een oppervlakte heeft van tachtig vier kante meter, moet een geïsoleerd lokaal worden ingericht, dat bereikbaar is via een buitentrap. Speeltuig Daarnaast noopt de kinderboerderij voldoende geld in te zamelen voor de aanschaf van èen groot speeltuig. "Dat moet geen schommeltje of wip worden, maar echt iets groots. Bijvoorbeeld een schip, maar dat hangt af van dé op brengst. Wij willen dat speeltuig weer cadeau doen aan de kinderen van Soest, want we doen het tenslotte voor hen", laat Van den Berg weten. Hij zal op korte termijn een vergunning aanvragen bij de gemeente voor een huis-aan-huis collecte. Als het kan, wordt die in de week van 12 tot en met 17 september volgend jaar gehouden. Een andere manier om geld in het laatje te krijgen, is de verkoop van ansicht kaartensetjes. Naar de scholen zal een brief uitgaan, waarin wordt verzocht of alle leerlingen een tekening over de kin derboerderij mogen maken. Die moe ten eind januari worden ingeleverd, waarna de medewerkers van De Vrije Teugel de vijf mooiste inzendingen uit kiezen. Daarvan worden ansichtkaar ten gemaakt. De setjes van vijf prenten worden vervolgens, met behulp van on der anderen de kinderen, in maart of Tot en met vrijdag 28 januari 1994 zijn in de expositieruimte van Nij hof, Kunsthof genaamd, schilderij en te bezichtigen van Cor van Put ten uit Baarn. Een van de landschappen van Cor van Putten. De Vangrail, De Engh, De Praatpaal, tel. 17615 tel. 21987 tel. 19546 Buurthuis De Engh, Albert Cuyplaan 200: Speel-o-theek Stichting Welzijnswerk Soest is bezig met de oprichting van een Speel-o- theek voor de Soester inwoners. Voor de uitleen van speelgoed zoeken wij mensen die mee willen helpen per fe bruari 1994 op de donderdagmiddagen van 14.30 tot 16.30 uur. Contactper soon: E. Komrij, tel. 21987, Albert Cuyplaan 200. Buurthuis De Praatpaal, Smitsweg 311: Dansen voor beginners Een reeks van tien avonden start op maandag 10 januari. De dansavonden zijn bedoeld voor volwassenen die naast het leren dansen tevens gezellig heid zoeken. U kunt zich telefonisch opgeven via 19546. Op vrijdagavond 19 november werd op het Griftland College te Soest de jaarlijks terugkerende TJnplugged'-avond gehouden. Het werd een muzikaal afwisse lend geheel. Op deze akoestische muziekavond maakten leerlingen én leraren dus zelf muziek, met onversterkte instrumen ten. Op piano, dwarsfluit, drums, gitaar en viool werden met zang allerlei liedjes gespeeld, variërend van Beethoven tot Guns 'n Roses. Bij een paar nummers klonk het af en toe wat vals of ongelijk, maar meestal klonk het heel goed. Vooral Agnese Misuraca uit de eerste klas, wist de zaal echt stil te krijgen met haar mooie harp spel. Ze speelde het ook nog uit het hoofd. Ook Rosamint Faas en Janneke Goede boeiden het publiek met gitaar spel en mooi zuiver twee-stemmig ge zang. Het leuke van de avond was de veelzij digheid van de soorten muziek en de simpele opzet. Omdat er geen electrisch versterkte instrumenten aan te pas kwa men (afgezien van de basgitaar), klonk de muziek origineler en minder ge maakt. Het was daarom ook jammer dat de zaal niet helemaal vol zat. Hopelijk komt er dit jaar nog een tweede muziekavond. 'Unplugged' of 'plugged': er zijn ge noeg mensen die muziek willen maken. Ole Chavannes, 5 VWO Pas op latere leeftijd is Cor van Putten gaan schilderen. Tijdens zijn opleiding aan de kweekschool maakte hij kennis met een aantal creatieve vakken. Voor al tekenen had zijn belangstelling. On dergedompeld in studies, werk en een groeiend gezin kon hij zijn creatieve ge voelens niet uitdiepen. Alleen tijdens vakanties had hij tijd om te schetsen en te tekenen. Toen vier jaar geleden aan zijn school leven een eind kwam, nam hij de pense len weer ter hand. Tijdens reizen door Europa maakt hij schetsen, aquarellen en foto's, die hij thuis uitwerkt in olie verf. Dit is zijn derde expositie. De eerste vond plaats in de aula van de St. Jan scholengemeenschap in Laren (januari '92), daarna in het gebouw 'de Leuning' in Baarn (februari '93). Van Putten schildert landschappen, stadsgezichten en soms ook stillevens in figuratieve stijl. X^Stichting Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 28132 Kaarsen horen bij de december-maand. Ze zorgen voor sfeer en warmte rond de Kersttijd; een gevoel van geborgen heid. De wetenschap dat de Wereld winkel-kaarsen in het zwarte woonoord Soweto zijn gemaakt, voegt hieraan nog een meerwaarde toe. Soweto-kaarsen Sinds 1980 heeft SOS-Wereldhandel contact met Ukukhanya Soweto Cand- les in Zuid-Afrika. Dit is een kaarsenfa briekje in het zwarte woonoord Soweto, niet ver van Johannesburg. In Soweto zelf is weinig werkgelegenheid omdat het verboden was in Soweto fabrieken op te zetten. Ondanks dit verbod is in 1977 door twaalf mensen een kaarsenfabriek ge start op het terrein van de kerk. Men noemde deze kaarsenmakerij 'Ukukha nya Soweto Candles'. Ukukhanya bete kent: 'licht in de duisternis'. In 1978 verkocht men voor het eerst kaarsen aan Nederland. De verkoop was in han den van de Diakonale Raad van de Hervormde Kerk. Na twee jaar nam SOS-Wereldhandel de kaarsenver koop over. Nu werken er ruim 65 men sen (voor de helft vrouwen) in de kaar senmakerij. De Wereldwinkel heeft witte, rode en groene kaarsen te bieden; dit zijn alle maal de zogenaamde dompelkaarsen. De dikkere kaarsen worden in speciale mallen gegoten. Smitsweg 311, tel. 12630 Tot nu toe baseren wij ons in Nederland bij het erkennen van kwalificaties nog vrijwel uitsluitend op het reguliere di plomastelsel. De laatste jaren begint men echter in te zien dat mensen ook (of misschien zelfs wel juist) buiten het traditionele onderwijssysteem kennis en vaardigheden opdoen, die van be lang zijn voor het professioneel uitoefe nen van een beroep. Mensen leren van hun ervaringen, verhogen hun deskun digheid tijdens het doen van allerlei soorten werkzaamheden. Zo ook tij dens het doen van vrijwilligerswerk. Het doen van vrijwilligerswerk vergt en ontwikkelt sociale en cognitieve vaar digheden, die binnen arbeidsorganisa ties positief gewaardeerd worden. Al leen al het gegeven dat men zich ergens onbeloond en onverplicht voor ingezet heeft, zegt iets over iemands instelling. Daarnaast kan ook een heel scala aan andere vaardigheden worden ontwik keld. Bijvoorbeeld het kunnen werken in teamverband, het kunnen dragen van verantwoordelijkheden, leiding geven en projectmatig werken. Maar ook za ken als kennis op het gebied van PR, fi nancieel beheer of management. Vrij willigers zijn werkzaam binnen diverse sectoren, van de samenleving en kunnen dus een welhaast oneindig aantal vaar digheden opdoen. Om vrijwilligerswerk gericht in te zet ten in het toeleidingstraject naar de ar beidsmarkt, is het een vereiste, dat de in het vrijwilligerswerk verworven vaar digheden zichtbaar gemaakt worden, bijvoorbeeld door middel van een certi ficaat. Een certificaat is een verklaring dat iemand (of iets) aan bepaalde eisen voldoet. Deze week vraagt de Vrijwilligers Va kature Bank Soest/Baarn uw aandacht voor de volgende vacatures: 2-109 Centrum voor verstandelijk gehandicapten te Den Dolder zoekt een speel-o-theek hulp, die lx per drie df zes weken spelmateriaal wil omruilen in de spëel-o-theek. 5-119 Een stichting Huiswerkbege leiding Soest zoekt iemand die zich wil inzetten voor de opvang van jongeren van plm. 12-18 jaar. 6-116 Vrijwillige hulpverleningsin stantie zoekt personen die slachtoffers opvangen, begeleiden en eventueel ver wijzen naar de aangegeven instanties. 7-143 Een orthopedagogisch insti tuut te Soest vraagt een enthousiast per soon die een voetbalclubje wil runnen van jongeren in de leeftijd van 7 t/m 13 jaar en van 13 t/m 18 jaar. 8-197 Centrum voor mensen met een verstandelijke handicap zoekt een vrij- willlige medewerker voor het verrich ten van klusjes t.b.v. leef- en aktivitei- tengroepen. Het gaat om klusjes die in elk huishouden voorkomen, zoals bij voorbeeld het ophangen van een schil derijtje, het verplaatsen van een prik bord, het repareren van een hekje e.d.. 10-111 Hetzelfde centrum is op zoek naar iemand die af en toe piano wil spe len voor een van de leefgroepen. Tijd: 's avonds, in nader overleg te bespreken plm. lx per week. 14-108 Belangenvereniging voor doof-blinden vraagt mensen, die deze gehandicapten hun ogen èn oren willen "uitlenen" om deelname aan het leven van alledag af en toe enigszins mogelijk te maken. 18-123 Voetgangersverenigingzoekt aktieve belangstellenden om de afde ling in Soest/Baarn e.o. op te zetten. Inlichtingen over de genoemde vacatu res en over vrijwilligerswerk in het alge meen kunt u te allen tijde bij de Vrijwil ligers Vakature Bank verkrijgen aan een Smitsweg 311, kantoortijden: dins dag tot en met donderdag van 9.00 tot 12.00 uur, tel. 12630. In Baarn is er de mogelijkheid van spreekuur op af spraak. april aan de man gebracht. De winst wordt benut voor de verbouwing van de zolder en de aanschaf van een speeltuig. Hans van Mierlo D66-leider Hans van Mierlo zal wegha len op 23 maart naar de kinderboerderij komen. Dan is het Nationale Boom feestdag en in Soest zal die komend jaar op de 'jarige' De Vrije Teugel worden gehouden. De leiding mag zelf bepalen hoeveel bomen er worden geplant. "D66 heeft een goed milieuprogram ma. Nou, laat ze dat nou maar eens waarmaken. Daarom hebben we Hans van Mierlo uitgenodigd om de boom plantdag bij ons te openen", aldus Van den Berg. Op die dag tonen vijftien ambachtslie den hoe handig ze zijn met hout. De be zoekers van de kinderboerderij kunnen dan een kijkje nemen bij onder anderen een vioolbouwer, een klompenmaker, een kistenmaker en een beeldhouwer. Van den Berg: "Dit zijn allemaal weer hoogtepunten voor ons, die uniek zijn. Met die vier grote projecten zijn we nu al bezig, andere plannen zijn we nog aan het uitwerken. Het zijn allemaal extra klussen, want de reguliere activiteiten gaan gewoon door. Maar we hebben er veel zin in. Het is leuk om op deze ma nier het 25-jarig bestaan te vieren. Tien jaar geleden gaf niemand nog wat voor de kinderboerderij, maar het gaat nu fantastisch. Daar zijn we ontzettend blij mee." De beroepskrachten van De Vrije Teugel, met staande rechts directeur Leo van den Berg. Foto: Goos van der Wilt. De langste dierenoptocht moet het worden en een vermelding in het Guinnes Book of Records moet het opleveren. De kinder boerderij wil in september vol gend jaar met drieduizend ba sisscholieren door Soest gaan lopen. Het is de bedoeling dat de kinderen zich verkleden als dier of zich als zo danig laten schminken. Alle 21 Soester basisscholen zijn al aange schreven. Tot dusver reageerden vijftien scholen, waarvan twaalf po sitief. Het eerste overleg met de lei ding van die scholen is al achter de rug- De recordpoging zal op dinsdag 6 september plaatsvinden. Om 13.00 uur verzamelen de kinderen zich bij het gemeentehuis, vanwaar de lange stoet om half twee vertrekt richting het Vedelaarpad. Op het terrein van De Vrije Teugel krijgen alle kinde ren een aangename verrassing. "In de handenarbeidlessen zal tegen die tijd al aandacht aan de optocht worden besteed. De kinderen of hun ouders kunnen dan bijvoorbeeld al kleren maken", zegt Leo van den Berg. De directeur van de kinderboerderij ziet de samenwerking met het basis onderwijs wel zitten. "We willen dit samen met de scholen realiseren. We verwachten er ook veel publiciteit van. Ik reken zeker op het Jeugd journaal. Gebleken is, dat niet eerder zoveel kinderen deelnamen aan een verkle de optocht. Daarom hopen de me dewerkers van De Vrije Teugel, dat ook de zes andere scholen hun me dewerking zullen verlenen, de po ging slaagt en de optocht zal worden opgenomen in de kolommen van het Guiness Book of Records. Vedelaarpad 53, tel. 18136 Donderdag 2 december Van 9.30-11.30 uur: activiteiten voor volwassenen. Gezellig, koffie en samen mooie dingen maken. De club wordt steeds groter. Van 9.30-11.30 uur: groep 8 van OBS Overhees. Deze groep komt voor het project over "sporen". Van 15.45-17.45 uur: Bianca, Maurice en Stephany vieren feest. Zij zijn jarig geweest en nemen hun vriendjes mee naar de boerderij. Vrijdag 3 december Van 15.45-17.45 uur: Tweejarige kin deren vandaag, Toon en Sharon. Zij gaan allemaal leuke dingen doen met vriendjes. En natuurlijk vanavond om 19.00 uur: Kinderdisco. Voor kinderen van zeven tot en met twaalf jaar. Neem je goeie humeur mee en kom dansen. Er zijn verschillende wedstrijden en het is gezellig. Entree: twee gulden per per soon. Zaterdag 4 december Van 13.30-16.00 uur: Susanne en Pau- line, Sanne en Kim zijn de jarige jetjes vandaag. Met hun vriendjes gaan ze het heel gezellig maken. Uiteraard kunnen vandaag ook de wat oudere kinderen meehelpen met de verzorging van de dieren. Maandag 6 december De hele dag is de filmploeg van Veroni- ca bezig met opnames voor het pro gramma "Nederland Dierenland". Van 9.30-11.30 uur: groep 5 van De Weg wijzer komt voor het project "Vleer muizen". Om 15.45 uur start de knut- selgroep "Het vliegend tapijt" met en nieuwe reis een nieuwe mooie dingen om te maken. Dinsdag 7 december Van 15.45-17.45 uur: de boerderijclub treedt aan en gaat met Jantien weer nieuwe dingen ontdekken van het boe renleven. Ook de toneelgroep is actief met haar voorstelling die binnenkort gegeven wordt. Woensdag 8 december Van 9.30-11.30 uur: peuter/ouderac tiviteit. Deze gezellige ochtend gaat voor de wind. Veel moeders met kleine kinderen maken plezier en hebben zo hun eigen ontspannen ochtend. Leuke kleine dingen maken, wat praten en zin gen en de tijd vliegt om. Om 14.00 uur staat de toneelgroep te popelen om haar nieuwste voorstelling aan de kin deren van vier tot en met twaalf jaar te laten zien. De entree is twee gulden en na de voorstelling is er limonade en snoep en dan gaan we nog iets moois maken. Zaterdag 4 december, Domkerk Magnificat-composities van Johann Se- bastian Bach en Dietrich Buxtehude, Marienbilder van Siegfried Reda, door domorganist Jan Jansen. Aanvang: 15.30 uur. Toegang vrij. Steenhoffstraat 9A, tel. 22195 Partyhapjes Wegens de grote belangstelling voor de cursus "Partyhapjes" wordt dezeaktivi- teit in januari '94 nogmaals door de Volksuniversiteit georganiseerd. Ge niet u ook zo van die mooie kleine hap jes die geserveerd worden bij een feestelijke gelegenheid? In deze cursus wordt geleerd hoe u warme en koude hapjes zelf kunt bereiden. Alle hapjes kunt u proeven of mee naar huis nemen zodat de thuisblijvers alvast een voor proefje krijgen. De nadruk zal liggen op de koude hapjes omdat die van tevoren gemaakt kunnen worden. Op de eerste les komen aan bod: gevulde paprika met brie-crème, makreel-mousse, ge vuld ei, brie-kruidenpuntjes en gevulde artisjokbodems. De overige hapjes blij ven nog een verrassing. Aanvang cursus: dinsdag 18 januari 1994, van 19.30-21.30 uur. Docente: mevr. A. Genuit. Cursusadres: Bakke rij van Buuren, Nieuweweg 19. Aantal lessen: 3. Cursusprijs: f 60,- f 18,- in grediënten. Eerste les s.v.p. meebren gen: bakje, bestek, pen en papier. Lampekappen maken In deze cursus leert u de basistechnie ken voor het vervaardigen van twee lampekappen: een vouwkap van plm. 27 cm hoogte en een gladde kap van plm. 30 cm. hoogte. De stofjes zijn naar eigen keuze zodat u kleur en materiaal helemaal kunt afstemmen op uw eigen interieur. Op de eerste les dient u zelf mee te nemen: potlood en lineaal -torn- mesje -leergaatjestang (niet noodzake lijk) -hobbylijm -dubbelzijdig plakband -stof naar eigen keuze, katoen of chintz: 35 cm van 180 cm breed of 70 cm van minimaal 90 cm breed -satijnlint, afge stemd op de stof: 1 m van 1 cm breed. Aanvang cursus: donderdag 27 januari, 9.30-12.00 uur. Docente mevr. W. Grasso. Cursusadres: De Open Hof, Veenbesstraat 2. Aantal lessen: 3. Cur susprijs: f 120,- (materiaalkosten plm. f 45,- via docente). Inlichtingen en inschrijving bij de Volksuniversiteit, Steenhoffstraat 9a, tel. 22195; maandag en woensdag 13.00-16.00 uur; dinsdag en donder dag 10.00-13.00 uur. Steenhoffstraat 46, tel. 19577 Donderdag 2 december: Nela, een jonge psychologe, is thuis bi haar vader als deze sterft. De voormali ge commandant van de Securitate heef zijn lichaam vermaakt aan de medische wetenschap. Geen enkel instituut wi het stoffelijk overschot in ontvangst ne men om de simpele reden dat overal d koelcellen buiten bedrijf zijn. Nek wordt gedwongen het lijk te laten ere meren. Ze krijgt de as van haar vader mee in een Nescafé-pot. Hierop verlaat Nela Boekarest met de trein, op weg naar een baan als lerares op het platte land. Dit is het begin van een reis waarin zij geconfronteerd wordt met de vele mis verstanden in haar land. (De film speelt af in het jaar voor de val van de dicta tuur in Roemenië.) Onderweg maakt ze kennis met Mitica, een jonge assisten t-arts. Samen met hem probeert ze de schokkende gebeurtenissen, die zich onderweg voordoen, te overleven. 'Le Chene' volgt Nela op haar tocht door Roemenië, toont haar ontmoetin gen met landgenoten en haar belevenis sen met Mitica. Er gebeuren dingen die van onvergelijkbare orde zijn. Ener zijds is daar het dagelijks leven dat voor iedereen gewoon door gaat, anderzijds is daar de ontmanteling van een regime dat in alles terug te vinden is. Dit alles wordt weergegeven in beelden die soms komisch en dan weer bloedse rieus zijn. Pintilie wil laten zien wat Ceaucescu met zijn land en landgeno ten uitspookte en voelbaar maken dat tijdens zijn regime niemand zeker was van zijn leven. Hij wil de toeschouwer in een situatie plaatsen en daarmee inlich ten over de geschiedenis. De zwarte humor, de vaart waarmee de gebeurtenissen elkaar afwisselen en het verstikkende politieke decor waartegen het verhaal zich afspeelt, maken van 'Le Chene' een indringende film. Aanvang: 20.30 uur. Entree: f 7,50, CJP/65+: f 5,-. Reserveren vanaf 19.30 uur, tel 19577 Zaterdag 4 december Het lijkt er op dat het Amsterdam Jazz Quintet in het buitenland meer bekend heid geniet dan bij ons. Wellicht komt daar verandering in; er is begonnen aan een uitgebreide toernee, waarbij op 4 december Artishock zal worden be zocht. Ook is er sprake van een nieuwe samenstelling die gerust veelbelovend genoemd mag worden. Zo is er de saxofonist Toon Roos, die inmiddels een redelijk groot publiek heeft weten te bereiken, onder meer met zijn eigen quartet. De leider van het Amsterdam Jazz Quintet, pianist Ro- bert Jan Vermeulen, volgde composi tielessen bij (trombonist-arrangeur) Bob Brookmeyer en schreef de compo sities en arrangementen voor z'n groep. Er wordt uitgegaan van een in de jazz veel voorkomende bezetting: trompet, sax, piano, bas en drums. Een combina tie van instrumenten met zeer veel mo gelijkheden die hier goed benut wor den. Afwisselende muziek, soms inge togen, vaak ook stevig swingend, is wat men van deze groep verwachten kan; niet in de laatste plaats dankzij de kwa liteiten van Robert Vermeulen als ar rangeur. Soms krijgen bezoekers van een jazz concert de gelegenheid om een jonge, vrijwel onbekende, maar veelbeloven de muzikant te horen. Ook bij het Am sterdam Jazz Quintet is er sprake van een dergelijke primeur, in de persoon van trompettist David Rockefeller. Dit is dan al weer het laatste concert van 1993; een bijzondere concertserie wordt afgesloten met een optreden van een voortreffelijke groep: Het Amster dam Jazz Quintet, bestaande uit: Toon Roos, saxofoons; David Rockefeller, trompet; Robert-Jan Vermeulen, pia no; Paul Berner, bas; Jo Krause, drums. Aanvang: 21.00 uur. Entree: f 5,-. Robert-Jan Vermeulen. De collecte van het Diabetes Fonds Ne derland (DFN) heeft in Soest 13.729 gulden en drie kwartjes opgeleverd. Met dit geld zal het DFN wetenschap pelijk onderzoek rond diabetes mellitus subsidiëren. Ook wordt een bijdrage geleverd aan onderzoek naar het kun nen voorkomen van deze ziekte, alsme de complicaties, zoals slechtziendheid, blindheid, nierziekten, hart- en vaat- aandoeningen. Diabetes is nog steeds een ongeneeslij ke ziekte, waaraan ongeveer 400.000 mensen in Nederland lijden. K 1 kfï

Soester Courant | 1993 | | pagina 18