Fietser krijgt voorrang in Soest En dit zijn de knallers van deze week: van9°®fe 1.99 1.98 1.89 <"akelfrfe 1 Betrapte inbrekers nemen met grote buit de benen Jeugd geniet van vroege ijspret r KERSTBOMEN TGV 'flitst' even door de Soester mist Ontslag dreigt voor 25 medewerkers medisch centrum Molendael BING0PRIJZEN Kies een tl 3 Actueel 11 Soesterberg 15 Op Soest 17 Sport lunch-café Maak van uw heerlijk avondje ook een lekker avondje. WOENSDAG 1 DECEMBER 1993 72e JAARGANG NO. 15 Ambitieus plan met tien hoofdroutes kost miljoenen guldens Man springt door raam en verliest stuk van neus Man ramt auto en gaat er vandoor Blikschade auto's door aanrijding 'T VAARDERHOOGT Toekomst-trein passeert station Soestduinen Ziekenhuis komt 1,3 miljoen tekort HET VLEESCENTRUM Jonagold appels kilo1.25 Clementines Slagersachterham Gebraden varkens filetrollade Dixan Megaperls Bosvruchten theezakjes C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 -15724 VOORDEELMARKT WEIHNACHTSMARKT 'T VAARDERHOOGT PETERS Makelaars RUUD SMIT visspecialiteiten Redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Telefax 02155-24904 Postbank 126156 Abonnement Soest/Soesterberg per halfjaar f 13, Buiten Soest f 26, Losse nummers 75 ct Gecontr. opl. 10.200 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Om het fietsen binnen de gemeentegrenzen te stimuleren, moeten de fietsroutes veiliger worden gemaakt en de wegen minder aantrekkelijk worden gemaakt voor automobilisten. Om de auto's zoveel mogelijk te mijden op de fietsroutes, zullen verkeersmaatregelen worden getroffen die in het voordeel van de fietser zijn. Dat is de basisgedachte achter het Fietsplan Soest dat in opdracht van de gemeente is ontworpen door Ver- keersburo Diepens en Okkema. De uitvoering van de plannen zal in de loop der jaren miljoenen guldens gaan kosten. Het Fietsplan past, volgens wethouder Mieke Swinkels van verkeer, in het be leid van de Structuurvisie. Het plan be helst zeven belangrijke routes door Soest en drie door Soesterberg. Wat Soest betreft krijgen drie routes de prio riteit. Die zullen dan ook het eerst wor den verwezenlijkt, als het plan wordt goedgekeurd door de gemeenteraad. Het betreft de Dalweg-route (Over- hees/Baarn), de Van Weederoute (Soestdijk/Soest-Zuid) en de Laan route (eveneens Soestdijk/Soest- Zuid). Verder wordt in het Fietsplan nog gesproken over de Koningsroute, de Soestdijkroute, de Heeserroute en de Engroute. Soesterberg In Soesterberg zijn drie hoofdroutes uitgestippeld: de oost-westroute (Ra- demakerstraat/Banningstraat), de noord-zuidroute (Postweg, Veldmaar schalk Montgomeryweg, Rademaker- straat, Generaal Winkelmanstraat, Kampweg) en de Ringroute (Kerklaan, Van Leeuwenhoeklaan, Buys Ballot laan, Kamerlingh Onneslaan). Op al die routes in Soest en Soester berg, zo stelt het verkeersburo voor, moeten maatregelen worden getroffen die ertoe leiden dat de fietser in het voordeel is. De trajecten moeten zoveel mogelijk autoluw worden gemaakt ten gunste van het langzame verkeer. "Overal waar conflicten tussen fietsers en auto's dreigen te onstaan, zullen keuzes in het belang van de fietser wor den gemaakt", zegt wethouder Swin kels. Daarbij kan worden gedacht aan ver- keersremmende voorzieningen, ver keersplateaus op kruisingen en goed geaccentueerde fietspaden en mis schien wel éénrichtingsverkeer of 30 ki- Iometergebieden. Wegafsluitingen zijn niet nodig en worden in het plan niet voorgesteld. Op een aantal plaatsen, bijvoorbeeld op de Torenlaan, willen de plannenmakers de fietspaden scheiden van de rijbaan. Langs een route zullen de fietspaden tevens beter op elkaar worden aangesloten. Ook door middel van extra verlichting moet de (sociale) veiligheid van de fietsers worden verbe terd. "Automobilisten moeten erop worden gewezen dat ze in een zoge noemd 'verblijfsgebied' zijn en dat ze hun rijgedrag moeten aanpassen", al dus een medewerker van Diepens en Okkema. Verkeersaders Om dat alles te bereiken, zal er veel moeten gebeuren. Denk maar aan de Van Weedestraat, de Dalweg en de Laanstraat/Beukenlaan. Met name in die belangrijke verkeersaders van Soest moeten de auto's zoveel mogelijk wor den geweerd. Maar het gemeentebe stuur heeft nog steeds niet de hoofdwe genstructuur van Soest vastgesteld, waardoor het nog niet duidelijk is welke functie die wegen straks zullen krijgen. Die discussie zal zeer waarschijnlijk, al thans dat zou je mogen verwachten, bij het Fietsplan oplaaien. Hetzelfde geldt wellicht voor de discussie over een om leiding voor de weggebruikers die nu massaal voor de Van Weedestraat kie zen. "We willen meer automobilisten op de fiets krijgen", zegt Swinkels. Daarbij wordt vooral gedacht aan de ritten over kortere afstanden, zeg maar tot vijf ki lometer. In Soest zou een dusdanige si tuatie moeten worden gerealiseerd, dat je met de auto net zo lang doet over vijl kilometer dan met de fiets; Het liefst zelfs nog korter. De gemeente wil dat niet alleen vanuit het oogpunt van milieu realieren, maar heeft ook een betere veiligheid voor ogen. In 2010 moet het aantal dodelijke ongelukken van fietsers en voetgangers zijn gehalveerd ten opzichte van 1986. En met betrekking tot het aantal ge wonden wordt in het Fietsplan een da ling van veertig procent nagestreefd. Ook het aantal fietsdiefstallen (nu meer dan één per dag) moet met de helft wor den teruggedrongen. Hoe? "Bijvoor beeld met betere fietsenstallingen en wielklemmen." Een begroting van de kosten is nog niet gemaakt. Maar Swinkels houdt reke ning met een uitgave van enkele miljoe nen guldens. Ze verwacht dat Soest vijf tig procent van de kosten kan verhalen op het rijk. De rest kan onder meer wor den gehaald uit de reserve van de Struc tuurvisie. Bovendien kunnen bepaalde werkzaamheden worden uitgevoerd op een moment, dat op die plek onder houd is gepland. Volgens Swinkels kunnen de eerste projecten nog in 1994 worden uitgevoerd. Inspraak Voordat het zover is, krijgt de Soester bevolking de mogelijkheid om inspraak te plegen en mee te denken over het Fietsplan. De raadscommissie verkeer krijgt morgenavond de gelegenheid om in eerste instantie te reageren op het Fietsplan. Op 17 december volgt nog een publicatie in Op 't Hoogt, de ge meentelijke informatiekrant die als bij lage in de Soester Courant is bijge voegd. Op dinsdag 5 januari kunnen de burgers van Soest naar een informatie avond komen, waarop ze tegelijkertijd hun zegje kunnen doen. Een dag later volgt een zelfde bijeenkomst voor de in woners van Soesterberg. Op 3 februari komt het Fietsplan terug in de commis sie verkeer, waarna de gemeenteraad op 17 februari het laatste woord heeft. Hoewel ze blijkbaar te luidruchtig waren en de bewoners in hun slaap stoorden, zijn twee inbrekers er donderdagmorgen rond vier uur met een grote buit vandoor ge gaan. Ze sloegen hun slag in een bedrijfsruim te aan de Regentesselaan, die af en toe tevens wordt bewoond door twee men sen. Die sliepen in het pand, toen de in brekers binnendrongen, maar ze wer den wakker door stemmen en licht schijnsels. Direct belden ze de politie, maar kennelijk hadden de inbrekers dat in de gaten. Toen de politie arriveerde, waren de boosdoeners vertrokken. Bij het opmaken van de balans bleek dat ze veel spullen hadden meegeno men. Volgens een 43-jarige man, die aangifte deed, wordt onder meer een vi deorecorder vermist. Ook werden zes horloges, een cassettedeck en een foto camera meegenomen. Of dat nog niet genoeg was, ontvreemdden de inbre kers een portemonnee met geld, een gi- robetaalpas, betaalkaarten en een trein kaartje. Ook een hoeveelheid postze gels verdween uit het kantoor. Met een extra paar sokken, wanten, een muts voor de rode oortjes en schaatsen of een slede trokken ze er op uit. Hoewel de Peters Baan aan de Eemweg nog niet open ging, was er in november al ijspret. Veel jonge Soesters hadden het nog niet eerder meegemaakt, dat ze al zo vroeg de vijvers van Soest op konden. Dank zij de aanhoudende vorst bleek het ijs op veel plaatsen Foto: Goos van der Wilt. sterk genoeg om een lading uitgelaten kinderen te kunnen 'dragenEn wat is er leuker en gezonder voor echte Hollandse jongens en meisjes dan je in de vrieskou uit te leven op het be vroren water. Koude handen en tenen worden voor lief geno men. Een schrammetje of een builtje ook. Want het gebeurt tenslotte niet elke dag, dat er ijs ligt. Red Stars ontpopt zich als 'Cup-fighter'. Toppers in 39ste kerst cross Tempo. Sterk deelnemersveld Sylvesterloop. Smeeing/BDC hervindt zich op inzet. Grote kerstmarkt op 11 december in Kerkebuurt. Jan Visser lijsttrekker Progressief Soest. Mieke Swinkels trekt lijst D66. Wiebe Meilof voor derde keer lijsttrekker GPV/SGP/RPF. Gemeentehuis twee dagen per week in het Dorps huis. Gemeente Soest dringt nu ook aan op treintaxi. Fusie PCÖ/Soest en PCBO/Soesterberg rond. Ons kent Ons: HJ. Koster. "Tien jaar de moeder van Mariënburg". Een chirurg is er aan te pas moeten komen om een stuk van de neus van een 45-jarige man aan te hechten. Hij was het zintuigdeel verloren, toen hij in een flat aan de Weegbree straat door een raam was gespron gen. De man had in de woning een woor denwisseling gehad met een 27-jari- ge man. Die had zich opgesloten in een kamer, omdat hij zich bedreigd voelde door de man die een mes in zijn hand zou hebben gehad. De po litie trof de 47-jarige man aan in een andere flat. Hij bloedde hevig, om dat hij een stuk van zijn neus was kwijtgeraakt. De politie spoorde het verloren stuk vlees op en pakte dat in ijs in. Vervolgens werd de man met spoed naar het ziekenhuis gebracht, waar een chirurg het lichamelijk let sel zo veel mogelijk herstelde. Een en ander gebeurde donderdag avond rond tien uur. Over de aard van de ruzie kon de politie nog geen mededelingen doen. De twee man nen hebben niet dezelfde nationali teit, maar hebben wel hetzelfde woonadres opgegeven. Een merkwaardige aanrijding deed zich maandagmiddag rond één uur voor op de Ossendamweg. Daar stond een aan tal auto's stil in verband met het rode verkeerslicht. Een man uit Amersfoort stapte uit zijn auto en liep haar een be kende die in de auto achter hem zat. Die man zat kennelijk niet te wachten op een dergelijk bezoekje en gaf vol gas achteruit. Hij ramde de auto achter hem, schoof die met de bestuurster uit Soest (66) acht meter naar achteren, schakelde vervolgens in zijn eerste ver snelling en ging er vandoor. De politie weet dat het om een Utrech ter gaat, maar de gegevens van het ken tekennummer komen niet overeen met zijn vaste woon- en verblijfplaats. Hij wordt daarom nog gezocht. Aan twee auto's is blikschade ontstaan als gevolg van een botsing. De aanrij ding vond plaats op de kruising van de Dalweg en de Haverweerd. Een vrouw van 23 uit Soest gaf geen voorrang aan een automobiliste uit Wieringerwerf die over de Dalweg reed. Zowel de Soestse als de negentien-jarige bestuur ster van de andere auto bleef onge deerd. Vanaf nu kiezen uit 3500 stuks en vele soorten. .Gegarandeerde topkwaliteit 'TUINCENTRUM Dorresteinweg 72b Soest, 02155 - 12883 Ditmaal géén stuntje van de wethouder van Verkeer en Openbaar Vervoer, maar een (vluchtige) kennismaking met de trein-van-de-toekomst: de TGV in Soest! De "Train a Grande Vitesse" maakt momenteel een soort proef rondje op het Nederlandse spoornet en was vorige week vrijdag inge schakeld op het intercity-traject Utrecht-Amersfoort. Vol- Foto: Goos van der Wilt. gens het opschrift haalt de trein (als 't moet) wel 515 kilometer per uur. Hij passeerde met aanzienlijk lagere snelheid het NS-station Soestduinen en "flitste" vervolgens zonder opont houd verder door de Soester mist. Bij medisch centrum Molendael staan ca. 25 arbeidsplaatsen op de tocht. Dat is het gevolg van de budget-kortingen, waardoor het ziekenhuis volgend jaar wordt ge confronteerd met een tekort van ca. 1,3 miljoen gulden. Aan ge dwongen ontslagen valt volgens de directie waarschijnlijk niet te ont komen. De budget-kortingen voor 1994 lopen op tot een totaal van 1,2 miljoen gul den, aldus dr. E.KJ. Kreutzer, direc teur patiëntenzorg van het ziekenhuis in Soest en Baarn. Die korting wordt in eerste instantie opgevangen met het vergroten van de doelmatigheid, door het concentreren van de patiënten in de locatie Baarn op vier in plaats van vijf afdelingen. Het aantal opnamen (meerdaagse op namen en dagverpleging) in Baarn stijgt van jaar tot jaar. Dankzij de moderne diagnose- en behandeltechnieken van m.c. Molendael daalt de gemiddelde verpleegduur voortdurend. Daardoor zijn minder bedden nodig en is het mo gelijk één afdeling te sluiten, met be houd van de kwaliteit van de zorg, aldus Kreutzer. Een en ander levert een besparing op van ca. 15 personeelsplaatsen. In het verleden kon zo'n personeelsverminde ring zonder al te veel problemen wor den opgevangen door "natuurlijk ver loop", maar door de aanhoudende be zuinigingen in de hele zorgsector is dat verloop - en daarmee de mobiliteit van het personeel - nagenoeg stil gevallen, ook bij m.c. Molendael. Het vrijwel wegvallen van het natuurlijk verloop zorgde er in 1993 al voor dat de verwachte terugloop in de personeels formatie niet plaatsvond. Per saldo wa ren er eind 1993 tien medewerkers meer in dienst dan begroot was. Onge wijzigd beleid zou in 1994 leiden tot een tekort van ca. 1,3 miljoen gulden. Gedwongen ontslagen De directie ziet zich daarom genood zaakt maatregelen voor te bereiden om de personeelsformatie nu met ca, 25 plaatsen terug te brengen. Aan ge dwongen ontslagen valt daarbij waar schijnlijk niet te ontkomen, aldus Kreutzer. Op korte termijn zal er over deze plannen eerst uitvoerig intern overleg plaatsvinden, o.m. met de on dernemingsraad. Definitieve plannen zijn pas eind januari te verwachten. Birkstraat 49 - Soest - Tel. 12477 BIEFSTUK botermals per kilo1 y?u LAMSSTOOFSCHOTEL 41-nn per kilo1 Oru HAMLAPPEN owl per kiloO? Geopend do. en vr. 8.00-17.00 uur. Altijd kwaliteit en betaalbaar. net a 1 kilo 100 gram 100 gram pak a 240 gram 1.50 pak a 20 stuks c-noo zie advertentie op pagina 8 NEWSTAR SPORTS WE AR VINKENWEG 31 3762 TE SOEST TEL 0215-22770 Donderdag - vrijdag - zaterdag 16 -17 -18 december TUINCENTRUM Dorresteinweg 72b Soest, 02155 - 12883 Soest krijgt binnenkort een Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02155-16251 van weedestraat 149 3761 cd soest tel. 02155-15288 Het is feest bij ons!!! Naast de normale collectie byoux en accessoires hebben wij talloze feestsieraden die met name met de kerstdagen en vooral op oudejaarsavond voor een bijzonder cachet zorgen. Exclusieve damesmode, Byoux, Beenmode, Lederaccessoires, Schoenen ZUID PROMENADE 5 SOEST TEL 24314 l

Soester Courant | 1993 | | pagina 1