n Tammer: "Ik voel me nog altijd een vrijwilliger" Veronica filmt op kinderboerderij ISOESTERBERGr /SPORT? Leger des Heils zingt op kerstmarkt in Kerkebuurt <r SOESTER COURANT Geslaagde show 'Gevleugelde vrienden' vre De 'sti WOENSDAG 8 DECEMBER 1993 SOESTER COURANT PAGINA 12 Ons Kent Ons (OKO): Een laffe houding? Sportprogramm^J KORFBAL KYO feitelijk in openingsfase al verslagen: 14-12 Dringende oproep aan Soesterbergse voetballiefhebbers Brandweercommandant ging 38 jaar voor zijn werk door het vuur Elke maand televisieprogramma Nederland Dierenland Politie schrijft 9 bonnen uit tijdens bromfietscontrole BON U kunt mij noteren als abonnee van de Elke week op woensdag in de bus graag, op adres: Naam Adres: Postcode: Handtekening F- Het bestuur van de Soesterbergse vogelvereniging 'De Gevleugelde Vrienden' kan terug zien op een zeer geslaagde vogelshow, gehou den in een fraai aangeklede zaal van het Lichtpunt in Sterrenberg (Huis ter Heide). De avond van donderdag 2 december waagde de Soester wethouder Menne zich op Zeister grondgebied om deze bijzondere vogelshow te openen. Het was die avond direct 'full house'. Ook werden de kampioenen bekend ge maakt. Dat waren: Dhr. Naron uit Odijk met 91 punten in de Pigmenten; Dhr. Lambrechts uit Amersfoort met Een wekelijkse 'columnvan een min of meer bekende Soesterberger. Deze week: mr. Koos Spee, officier van justi tie en auteur van de inmiddels bekende boekjes: 'Ik rij als een scheermes!' en 'Jij mag alleen eisenGeheel in de stijl van zijn boekjes verzorgt hij deze keer voor de Soesterbergse Courant de column 'Ons Kent Ons'. "Dan heeft u nu het laatste woord," zei de rechter tegen de verdachte. Deze be nadrukte opnieuw dat hij onschuldig was aan de mishandeling en zei dat hij uitsluitend gehandeld had uit zelfver dediging. De rechter sloot het onder zoek 'ter terechtzitting' en deed onmid dellijk uitspraak. "Meneer, ik acht het aan u ten laste gelegde feit bewezen. Er is een aangifte, u geeft toe zelf geslagen te hebben en er is een doktersverklaring van het slachtoffer. Dit feit noemen wij hier mishandeling en u krijgt van mij een geldboete van 500 gulden en twee weken voorwaardelijke gevangenis straf. Uw verweer dat u gehandeld heeft uit zelfverdediging verwerp ik. Uit niets is gebleken dat de tegenpartij u is aan gevallen en uit de situatie, zoals om schreven in het proces-verbaal, is af te leiden dat u helemaal niet had hoeven stoppen op die kruising, maar gewoon door had kunnen rijden; in ieder geval weg had kunnen rijden op een moment dat u dat zelf wilde." De man verliet mopperend de zaal en een goed ver staander kon horen dat hij overwoog om in hoger beroep te gaan. Het was weer zo'n geval waarin twee automobilisten, zonder daartoe be voegd te zijn, elkaar de verkeersregels uitlegden. De verdachte die terecht stond kon het kennelijk niet met zijn mond af en had met een eind hout ge slagen. Volgens zijn eigen zeggen om dat hij werd bedreigd. Nog niet zolang geleden ontstond er nogal wat ophef nadat de Utrechtse politiechef de win keliers opriep zich weerbaar op te stel len tegen criminelen. Het commentaar op deze uitspraak was dat de burger die uit zelfverdediging handelt mogelijk la ter door de rechter toch veroordeeld wordt voor een mishandeling of nog er ger. De materie rond het noodweer en noodweerexes (in de volksmond zelf verdediging genoemd) is vrij ingewik keld en niet zomaar in de beperkte ruimte van deze column uit te leggen. Voor verkeersdeelnemers heb ik intus sen een vrij eenvoudig uit te leggen ad vies. Het luidt: Als het niet strikt nood zakelijk is, stop dan niet, maar rij rustig door. (Bij aanrijdingen ligt dat anders, dan moet je wel stoppen want doorrij den is strafbaar). Ga dus geen confron tatie aan met medeweggebruikers. Schud een keer met je hoofd of haal je schouders op. Zoek niet te nadrukkelijk oogcontact met je medeweggebruikers, Wijs zeker niet naar je voorhoofd en laat beide handen aan het stuur, zodat je middelvinger geen kans krijgt zich op te richten. Vervoer in de auto geen hout, tenzij het voor de open haard is. Het lijkt een wat laffe houding, maar vergeet niet dat één van de voorwaar den voor een noodweersituatie is dat je (bij wijze van spreken) met je rug tegen de muur stond en geen kant uit kon. Dit gaat meestal niet op voor automobilis ten die de confrontatie met een mede weggebruiker opzoeken. mr. J. Spee 91-1- punten in de Vetstofkanarie's (dat zijn kanaries zonder pigment). Dhr. Blankenstein uit Den Dolder met 90 punten in de Postuur Kanarie's. Dhr. Gerth uit Soesterberg met 91 pun ten in de Zebravinken en Japanse Meeuwen. Nogmaals dhr. Gerth met 90 punten in de Tropische Vogels. Dhr. Van Velzen uit Amersfoort met 88 punten in de Grasparkieten. Dhr. Golstein uit Maartensdijk met 88 punten in de Agaporniden en tot slot dhr. Bos uit Baarn met 90 punten in de Grote Parkieten. Dhr. Lambrechts uit Amersfoort kreeg de gemeentebeker van wethouder Menne overhandigd, voor de 'mooiste vogel' van de tentoonstelling. ZATERDAG 11 DECEMBER Volleybal 13.15 uur AGAVS (D)-Harderwijk 3 (Banninghal) 14.45 uur AGAVS (H)-Nederhorst (Banninghal) Korfbal 19.50 uur KVO-SDO (Banninghal) ZONDAG 12 DECEMBER Badminton 13.15 uur Badso-Culemborg 3 (Ban ninghal) KVO moest zaterdag tegen Vlaardin- gen aantreden. Door fysiek sterk spel van de thuisploeg, kwam KVO snel op een 4-0-achterstand. Dit puntenver- schil bleef tot aan de rust gehandhaafd met de stand 8-4. Na de rust was KVO beter opgewassen tegen de felheid van Oranje Nassau en kwam het goed terug. Het verschil was te groot om het om te zetten in winst. De eindstand werd 14-12. Topscorers bij KVO waren Folko de Raad met vier en Richard Jaspers Fayer met drie doel punten. Overige uitslagen: Doorn 2 - KVO 2 8-15; Vinken 4 - KVO 3 7-10; KVO 4 - Eemvo- gels 2 13-5; KVO 5 - Hellas 3 9-15; KVO Al - Doorn Al 8-18; HKC A3 - KVO A2 4-2; Vinken B2 - KVO BI 5-2; RDZ Cl - KVO Cl 6-1; Sparta E2 - KVO El 2-1. Enkele weken geleden werd in de Soes terbergse Courant gewag gemaakt dat voetballen weer tot de mogelijkheden gaat behoren in het 'Vliegersdorp'. Dhr. S. van Soeren, Gen. Spoorstraat 43, wil 'die voetbal in het Soesterbergse aan het rollen brengen'. Dat kan hij uiteraard niet alleen, daar om doet hij een dringend beroep op al die mensen die het voetballen in Soes terberg een warm hart toedragen. Hij ergert zich dat de jeugd van Soesterberg buiten het dorp deze sport moet beoe fenen, terwijl hier zeker mogelijkheden liggen. "Het is net als de Soesterbergse Cou rant, een ieder praat er over, maar je moet het gewoon doen en dan lukt het best. Velen hebben de mond vol over voetballen maar niemand durft het aan," aldus dhr. Van Soeren. Er moet eerst een groep mensen gevon den worden die hun schouders onder dit nobel stuk initiatief willen zetten. "Dat hoeft en moet niet lang gaan du ren, het ijzer is nu heet om te smeden en dan moeten we aanpakken," vervolgt dhr. Van Soeren. Als men snel reageert kunnen de eerste stappen naar het doel worden gemaakt. Uiteraard staat een week later nog geen elftal in het veld. Dat heeft tijd nodig. Er moeten gesprekken met de gemeente Soest worden gevoerd. Er moet weer een voetbalveld komen en ook de KNVB moet hierin gekend worden, Dhr. Van Soeren is echter optimistisch gestemd. Achter een dergelijk initiatief moet het hele dorp staan, wil het een kans van slagen hebben. En dat kan volgens hem. Daarbij kijkt hij terug naar de tijd dat het voetbal op het terrein aan de Kampweg plaats vond. Een klein houten gebouwtje met een enorme gezelligheid en sfeer. "Dat kan nu ook. Met elkaar aanpakken en met het seizoen 1994 kunnen we weer meedraaien," is zijn mening. Men kan dhr. Van Soeren vinden op Spoorstraat 43 of tel. 52338. Het woord is nu aan de Soesterbergers! Eén keer heeft 'ie echt in de rats gezeten. Dat was tijdens de le gendarische Europa Cup-wedstrijd tussen Benfica en Feye- noord in de jaren zestig. In de rust ging de sirene. Er was brand in een woning aan de Kampweg en er zouden zich nog kinderen in het huis bevinden. Voor het eerst van z 'n leven ging hij met één van de twee zojuist gekregen persluchtapparaten een brandend pand binnen. "Binnen een poep en een scheet was ik de weg kwijt. Gelukkig waren de kinderen al buitenal is er helaas één overleden. Maar daar heb ik echt geleerd wat rook is. Via een slanghebikde weg naar buiten gevonden. Dat was de enige keer, dat ik 'em echt heb geknepen.Brandweercommandant C.A. Tammer uit Soesterberg neemt na 38 jaar afscheid van de brandweer. Een verhaal over de man die door het vuur ging voor zijn werk. 'Als ik onverhoopt brand zou krij gen, zou ik als eerste m'n foto's en de negatieven meenemen. Maar ik hoop natuurlijk niet dat het zover komt. Brand gun je je ergste vijand niet. Buiten het persoonlijke leed raak je altijd dingen kwijt, waar je aan gehecht bent." C.A. Tammer heeft wat branden mee gemaakt in zijn leven. Dat was al zo, voordat hij op achttien-jarige leeftijd aspirant van de brandweer werd. Zijn vader was immers vanaf de oprichting in 1923 lid van de Vrijwillige Brand weer Soesterberg en zou later comman dant van het korps worden. "Wij hadden als één van de weinigen een telefoon en dus moesten ze naar ons bellen in plaats van naar de alarmcen trale, als er brand was. De sirene stond bij ons op het dak. Er moest altijd ie mand thuis zijn, voor het geval ze zou den bellen. Ik heb ook vaak zat alleen thuis gezeten." De kazerne was toen al aan de Koppen laan gevestigd, al week de brandweer tijdens de Tweede Wereldoorlog uit naar Egghermonde. "Het was meer een loods voor twee auto's en een instruc tielokaal met een walmende oliekachel. We hadden een compleet open wagen met zwaailicht, zonder sirene, met bel. Het ging er toen echt primitief aan toe. De techniek en de taktiek van brandbe strijding was heel anders. Als je rook zag, moest er ergens vuur zijn en dus gooide je er water op. We hadden geen maskers of niets, maar alleen een rode zakdoek. Daarmee stond je in de rook, totdatje het niet meer uithield. Cursus sen waren er nog niet. Je kreeg een op leiding van de oudere brandweerman nen. Van een binnenaanval was toen nog geen sprake. Je moest al wel een keuring doen. Daarvoor ging je naar de gemeente-dokter en als je tien keer door je knieën kon gaan, zonder rood aan te lopen, was je goedgekeurd. Bij die brand aan de Kampweg ging ik al leen naar binnen. Nu mag er nooit ie mand alleen naar binnen. Bij bosbran den werkten we alleen met vuurzwepen en bijlen en maakten we een brandgang om het vuur te stoppen. We hadden nog geen water bij ons. In het bosbrand voertuig zit nu achtduizend liter water. Met een middeldruk kun je daar toch tien tot vijftien minuten mee blussen. Vroeger hadden we overigens meer bosbranden dan nu. Of het werd aange stoken, weet ik niet, ik zou het niet dur ven zeggen." De tijden zijn veranderd. Tammer volg de de ontwikkelingen van dichtbij, ging in de jaren zestig cursussen volgen, werd brandwacht tweede klas, brand wacht eerste klas, hoofd brandwacht en volgde in januari 1977 commandant Luif op. De laatste twintig jaren gaf hij zelf instructiecursussen. Spanning "Als je bij de brandweer gaat, ben je verkocht. Je gaat erbij voor een stuk spanning. Om als de sirene gaat, zo snel mogelijk naar de brand te gaan om de klus te klaren. Het is meer de spanning van dat moment dan de hulpverlening aan mensen. Dat is pas later gekomen. Vroeger bestreden we alleen branden. Nu doen we van alles. Van een katje uit de boom halen tot de meest vieze klus sen. Iemand uit een auto halen, die vast zit, is geen leuke klus. Maar brandweer lieden zijn ervoor opgeleid. Ze weten dat het een deel van hun taak is. Tech nisch zijn ze er allemaal geschikt voor, psychisch zal de één dat beter kunnen dan de ander. Als bevelvoerder is het je taak om in te schatten wie er psychisch wel of niet geschikt voor is. De één zal bij een schoorsteenbrand gemakkelij ker over het dak klauteren, maar die moetje misschien bij een verkeersonge- C.A. Tammer (midden achterste rij) tijdens het veertig-jarig bestaan van de brandweer. Voor hem burgemeester mr. S.P. baron Bentincken Tammers voorgan ger J. Luif. val op afstand houden en de straat laten schoonvegen. Daar kom je snel genoeg achter. Ik heb maar een paar mensen om dit soort problemen zien afhaken. Zelf heb ik er nooit moeite mee gehad. Mijn moeder zat bij de EHBO en werd al vaak geroepen bij ongevallen. Zo heel langzaam ben ik daarin gegroeid. Het is geen verdienste hoor. Je kan het of je kan het niet. Dat kun je niet leren. Ik kan vrij nuchter zijn tegenover slachtoffers. Maar dat moet op dat mo ment ook, anders kun je niet behoorlijk functioneren. Op dat moment ben je puur met je werk bezig en hoop je ie mand te helpen." "Toen ik zelf nog jonge kinderen had, heb ik een keer een man tussen het dak en het stuur van een auto gehaald. Hij was overleden. Op de achterbank lag speelgoed. Daar heb ik een halve nacht van wakker gelegen. Ik dacht, daar komt weer zo'n bericht bij een gezin binnen, dat vader niet meer thuiskomt. Dat heeft me enorm aangegrepen. Ach teraf bleek het een oudere broer van die kinderen te zijn. Dt;blijft natuurlijk erg." Slachtoffers "Natuurlijk denk je na over dat soort dingen. Als we met slachtoffers te ma ken hebben gehad, en dat kom je vooral in het verkeer veel tegen, komt iedereen na afloop naar boven. En dan praten we erover. De één verwerkt het makkelij ker dan de ander. Maar we proberen dan aandacht te geven aan mensen met traumatische ervaringen. Een brand weerman gaat liever naar een brand in een bedrijf dan in een woning, omdat de kans op persoonlijk leed dan minder groot is. Zolang er geen slachtoffers zijn, zeggen we wel eens, het was een mooie fik. Dat klinkt misschien raar, maar wij hebben het niet aangestoken. We proberen de klus zo leuk en goed mogelijk te klaren." De grootste branden (zoals de brand in de Broedergemeente in Zeist, die door ruim twintig korpsen werd bestreden) zijn niet altijd de leukste branden. Tam mer heeft meer voldoening van kleine branden, die zo worden aangepakt, dat ze niet kunnen uitbreiden. De meeste voldoening bewaart hij aan een brand op de Christiaan Huygenslaan. Een be woner van de derde verdieping had eind jaren zeventig zijn flat in de hens gezet. De bovenburen konden op het nippertje worden gered van een wisse dood, doordat enkele brandweerlieden via de brandende trappenopgang naar boven waren gegaan. "Het ijzelde en de ladderwagen uit Soest was er nog niet. Dat was echt verschrikkelijk spannend. Die mensen waren er zelf nooit meer uitgekomen. De man is naar Beverwijk gebracht, de vrouw naar Zonnegloren." Stressbestendig Hoe vaak ook de brandweer als redder in nood verschijnt, het gevoel van 'we hadden erger kunnen voorkomen' heeft Tammer vrijwel altijd. "Je vraagt je altijd af of je het niet anders had moe ten aanpakken. Maar je moet ter plekke wel a la minuut beslissen. Je hebt niet de tijd om tien minuten te gaan nadenken. Kijk, een nieuwe brandweerman doet wat hem wordt opgedragen, maar een commandant moet beslissingen nemen. Niet iedereen is daarom geschikt voor bevelvoerder. Ik denk dat je bepaalde eigenschappen moet hebben. Je moet extra stressbestendig zijn. Je kunt ie mand alle cursussen laten volgen, maar dat betekent niet dat hij een goede brandweercommandant zal worden. Ik denk wel, dat ik de eigenschappen heb. Anders kun je het niet zo lang doen. Stel je voor dat ik ga zeggen van zullen we het zo of zo doen. Je moet knopen kun nen doorhakken. Maar, je kan nog zo goed zijn, als je geen goede ploeg hebt, lukt het niet. Brandweerwerk is team work. Gelukkig zijn de brandweerlie den allemaal gemotiveerd. Je verlaat de brandweer alleen in verband met een verhuizing, vanwege je leeftijd of omdat je wordt afgekeurd. Ik heb mensen ge had die twijfelden of ze ergens anders een goede baan zouden accepteren, omdat ze dan bij de brandweer weg Veronica Omroep Organisatie (VOO) is tegen woordig een terugkerende gast op de kinderboerderij De Vrije Teugel. Eens, soms twee keer per maand worden op het complex opna men gemaakt voor het televisieprogramma Nederland Die renland dat periodiek op donderdag wordt uitgezonden. Tijdens de opnamen aan het Vedelaarpad wordt één van de vertrekken benut als studio, van waaruit hetprogramma wordt gepresenteerd. Veronica had daarvoor verschillende locaties bekeken en kwam tot de conclusie, dat De Vrije Teugel zich, onder andere gezien de ligging en de inrichting, het beste zou lenen als locatie. Foto: Goos van der Wilt. "Als ie bij de brandweer gaat, ben je verkocht", zegt brandweercommandant CA. i Tammer. De Soesterbergse vuurbestrijder neemt deze maand na 3S jaar afscheid I van het korps. moesten. Dan zei ik, bij de brandweer verdien je je brood niet. Je hebt verant woordelijkheid voor je gezin. Denk aan je vrouw en kinderen." Tammer verlaat op 1 januari zelf de brandweer en zal worden opgevolgd door René Moraal. Over twee dagen wordt intern afscheid van Tammer ge nomen, op 8 januari kan iedereen zijn hand schudden in de kazerne aan de Koppenlaan. Bang dat hij zich geen raad weet met die vrije tijd is hij aller minst. Pijn in zijn hart heeft hij even min. Reorganisatie "Ik heb het allemaal wel gezien en wil nu graag vanaf de zijlijn meekijken. Ik moet eerlijk zeggen, dat het na de reor ganisatie van driejaar geleden is veran derd. Voor de brandweerlieden heeft het geen consequenties gehad, voor de leiding wel." Tammer doelt op het feit dat de Soester brandweercommandant J. Bakker ook bevelvoerder van Soesterberg werd en hij plaatsvervangend commandant werd. "Het is logisch dat de reorganisa tie werd doorgevoerd. Twee zelfstandi ge korpsen in één gemeente pasten niet meer in deze tijd. Vooropgesteld, dat ik in Bakker een goede baas heb, lag het voor mij toch anders. Hij heeft andere ideeën dan ik. In de dagelijkse gang van zaken, merkje dat. Hij heeft ook goede ideeën. Ik bedoel het ook niet negatief, maar meer gevoelsmatig. Maar ik heb A gezegd bij de reorganisatie, dus ik moest daarna ook B zeggen. Dat heb ik gedaan. De honderden branden, zoals bij Mö- bydick, bij papierhandel Foekens (daar zijn we een week mee bezig geweest), j bij Kela en bij 't Zwaantje zijn geblust. Vroeger probeerde Tammer als eerste op de wagen te zitten, als commandant was hij op de kazerne om te kijken hoe groot de brand was en of er maatregelen moesten worden getroffen. Dat hoofd stuk wordt afgesloten. Hij hoeft zich nergens meer mee te bemoeien, al wil hij nog wel één kwestie Jcwijt. Huisvesting "We zijn al eens goede mensen kwijtge- i raakt, omdat de gemeente totaal geen i medewerking verleent aan de huisves ting van brandweerlieden. Ik wil niet I zeggen, dat ze meteen met huizen moe ten wapperen, maar er komen ook geen extra punten bij voor de mensen die hulp bieden aan de maatschappij. Ik heb dat verschillende malen kenbaar gemaakt bij de gemeente, maar je kunt dat net zo goed tegen een deur zeggen. Brandweerlieden doen het vrijwillig. Ze steken veel tijd erin. Ze zijn, los ge zien van wanneer ze moeten uitrukken, gemiddeld twee avonden per week weg I om te oefenen. De gemeente investeert veel geld in hun opleidingen en kleding, maar wil niet meewerken bij de huisves ting. Dat is een stukje onderwaardering. Dat zou moeten worden verbeterd." Toch neemt Tammer met een goed ge voel afscheid. "Ik heb het altijd een ple zierig vak gevonden. Het was een hele leuke tijd. Buiten de branden en hulp verlening om, was ik niet de comman dant, maar Tammer. We zijn een vrien denclub. Dat is het fijne van de vrijwilli ge brandweer. De laatste twintig jaar was het mijn beroep, maar ik voel me nog altijd een vrijwilliger." Het koor van het Leger des Heils zingt zaterdag tijdens de kerst markt in de Kerkebuurt kerstlie deren. Tussen 10.00 en 17.00 uur zorgt een draaiorgel voor de kerst- muziek en daarna treedt het Leger des Heils op. Zij zingen alle beken de kerstliederen tegen een decor van de verlichte boerderij van bak ker Van Brummelen. De jaarlijkse kerstmarkt biedt nog meer extra's. Zowel de Stichting als de Ver eniging Jumelage met het Poolse Kozle staan met een kraam op de markt om speciale Poolse kerstartikelen aan de man te brengen. Ook de toren van de Oude Kerk is die dag tussen 10.00 en 16.00 uur te be klimmen. Wanneer men de 182 treden achter de rug heeft, heeft men op 46 meter hoogte een schitterend uitzicht over de wijde omgeving. Juist in de kersttijd is een blik van 'boven' zeer de moeite waard. Vanaf de toren kan men ook de grootste en hoogste 'kerstboom' van Europa zien. Dat is namelijk de ra dio-mast van Lopik die in de kersttijd verlicht is en vorig jaar duizenden be langstellenden trok. Tijdens de kerstmarkt kunnen de be zoekers ook kennis maken met de origi nele Soester knolletjes. Deze lekkernij werd vroeger op de Engh verbouwd en verkocht als groente in de wijde omge ving. Aan de 'Soester knolletjes' dankt Soest ook haar bijnaam. De knolletjes worden aan de man gebracht door de Warmbloed Paardenfokvereniging Eemland. De opbrengst gaat naar een goed doel in de gemeente. De bezoe kers krijgen er recepten bij, zodat men weet wat men er allemaal mee kan doen. Op de Birkstraat zijn vrijdagmorgen negen bromfietsers bekeurd. Dat ge beurde tijdens een controle die de poli tie tussen half acht en negen uur hield. Zes bromfietsers werden op de bon ge slingerd, omdat het blok van hun voer tuig een te groot vermogen had. In twee andere gevallen bleek de bromfiets te veel lawaai te maken en een andere bromfietser kreeg een boete, omdat hij geen helm droeg. Help mcc aan verbetering van de behandeling van kankerpatiënten. Bliif geven, alstublieft. Zenden in open envelop aan de Soester Courant, Antwoordnummer 136, 3760 AB Soest (postzegel niet nodig). Telefoon 02155 - 14152 beiien gaat nog vlugger. Vrijdag enigszins vliegersé tocht on zoek. Hi school. I overal si motoren Het schoc lag de Pa£ kermen. zo snel plaatse. I voorzien de eerste maar de 'sMiddaj ligman o Stic Jeui Soe tel. 02 03 Op zatei 12.30 u stemd vi 16 jaar. ten wori Woensd brandin kerstboi terrein weg. V wordt 1 19.30 u Soesterl vuur on De Ca teklapi het evi ne D< Zottel de Ra vele t onigei van bi De ma k omer drukk* bruari Wat tf de Bo' gen er navals len. Het e teklaf 1994. Sport ningh Hand V

Soester Courant | 1993 | | pagina 12